Plechtige uitvaart Prins Hendrik. Göbbels vaart uit tegen de pers in het buitenland. KIJKEfl is KOOPEfl uj (LOECK Woensdag 11 Juli 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGËR 77ste Jaargang. No. 9514 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8*uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.t Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DEN HAAG. Voor de tweede maal in slechts een paar maan den tijcis, trekt vandaag door de straten der resi dentie een Koninklijke rouwstoet op, weg naar het. nabije Delft, om in die oude Prinsenst&d andermaal het zielloos hulsel van een lid van ons Vorstenhuis aan den Koninklijken Grafkelder in de Nieuwe Kerk toe te vertrouwen. Want heeft op een der laatste dagen van Maart de plechtige uitvaart plaats gehad van de lieve grijze Koningin-Moeder, voor wie de avond des le vens reeds was aangebroken, toen zij op den '20sten van lentemaand de eeuwige slaap was ingegaan, vandaag echter voert de rouwstoet met zich het stoffelijk overschot van den Gemaal onzer Koningin, Prins Hendrik, die de vorige weck Dinsdag na een ongesteldheid van ccnige dagen plotseling in do volle mannelijke kracht uit het leven werd weg gerukt. Het was dan ook zeker niet te verwonderen, dat vandaag op dezen dag van nationalen rouw in Den Haag vele bedrijven waren stopgezet en kantoren en magazijnen waren gesloten en reeds zeer vroeg in den ochtend tienduizenden en nog eens tienduizen den, uit alle oorden des lands samengestroomd, de straten der residentie vulden om zich tijdig te scha ren langs den meer dan 10 K.M. langen weg van liet Paleis naar de Nieuwe Kerk in Delft. En zoo vertoonde deze rouwweg vandaag weer het beeld als op 27 Maart f.1. In éën opzicht viel er evenwel verschil op te merken tusschen den aan blik. die deze route in Maart opleverde en dien van vandaag. Toen toch waren de straatlantaarns met rouwfloers omhuld. Thans echter niet,, aangezien men wist dat de Prins van uiterlijk rouwbetoon nfkeerig was. Vandaar dat men dit zooveel mogelijk achterwege had gelaten. Dit nam evenwel niet weg. dat onder hen. die schouder aan schouder in meer dan dubbele rijen langs den te volgen weg geschaard stonden, velen oranje-rouwstrikken op de horst droegen, terwijl overal ten toeken van rouw de nationale vlag half stok was ontplooid. Nog is het vroeg in den morgen, maar reeds vul len de straten, waarlangs de stoet zal gaan, zich met duizenden en nog eens duizenden, gekomen uit alle plaatsen en oorden van ons land, om getuige te lijn van den lantsten tocht van den Prins-Gemaal, die hij breede lagen van ons volk een zoo groote plaats heeft ingenomen. De plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig ingenomen worden in verband met de politiemaatregelen. Bi] het Palels. Het loopt tegen acht uur. het tijdstip, waarop voor een groot stadsgedeelte alle rijverkeer wordt afge sloten en gaandeweg worden ook de verdere ver- keers- en ordemaatregelen in toepassing gebracht Even na 8 uur komen de militaire troepen aan- marchceren. Het eerst zien wij de militairen, welke in Den Haag hij het paleis de eere-wacht zullen be- vrekken en verder de troepen, welke voor de afzet ting van het eerste gedeelte van den weg zullen dienen. De eerewarht ter weerszijden van den ingang van het Koninklijk Palcis aan het Noordeinde wordt be trokken door een detachement van het regiment Grenadiers, groot honderd man. met het omfloerste vaandel. Bij deze eerewacht stelde zich op de regi mentscommandant, de luitenant-kolonel Jhr. do Brauw en het muziekkorps van het 1ste Regiment Infanterie. De trommels waren met rouw omfloerst en ook aan de muziekinstrumenten waren rouw strikken bevestigd. De officieren droegen wel een rouwband om den linkerarm: echter was het zwart van de decoraties en van de dragons achterwege gelaten. Het was negen uur toen de Koningin en de Prin ses van het Huis ten Bosch in het Paleis Noord einde aankwamen. De militaire eerbewijzen werden gebracht en onder doodsche stilte betraden Moeder en Dochter het palels. waaruit zoo dadelijk een ge liefde Man en Vader zou worden uitgedragen. De stoet. De rouwstoet bestaat uit zes gala hofkoetsen, be stemd voor de buitenlandsche vorstelijke personen en enkele hooge hofdignitarissen, voorts een aantal gala- coupé's en andere hofrijtuigen. Tusschen deze koet sen vormt de rouwwagen een middenpunt als hoofd moment van den vorstelijken rouswstoet. Deze rouw wagen biedt voor de duizenden, die langs den weg ge schaard zullen staan, een schouwspel als nog nimmer gadegeslagen. Immers, overeenkomstig den reeds ja ren geleden kenbaar gemaakten wensch van den Prins, zou Zijn begrafenis een witte begrafenis zijn. In verband met dezen wensch was de rouwwagen dan ook geheel wit geschilderd. Acht zwarte paarden met witte kleedcn en manenkappen omhangen, trok ken den wagen voort. Zes werden van den bok ge reden cn het voorste span door een postillon. Het is dezelfde wagen, welke ook het stoffelijk overschot van Koningin Emma naar Haar laatste rustplaats heeft gebracht. Het doffe zwart heeft thans echter plaats gemaakt voor wit. De wagen hoeft zilveren tuitban- den. I)e gala-bok is gedrapeerd met wit laken, om zoomd met zilveren franje en draagt ter weerszijden het Koninklijk Wapen in zilver. De hemel van den wagen is afgezet met een zilveren omlijsting en draagt een zilveren kroon, terwijl aan de vier hoeken witte struispluimen met zilveren franje zijn aangebracht Ook de lantaarns zijn met een witten rouwhoes om hangen. Om kwart voor tien rijdt deze sprookjesachtige wa gen, welke toch het stempel van vorstelijke soberheid draagt, het voorp lein vóór het paleis op. Het plechtige oogenblik, waarop de blank-eiken houten kist, met. zilver gemonteerd, bevattende het zielloos overschot van Prins Hendrik, het paleis »al worden uitgedragen, is aangebroken. Militaire commando's weerklinken. De geweren wor den gepresenteerd, de vaandels nijgen tot een laat- sten afscheidsgroet, ontroerd ontbloot en de duizenden de hoofden en terwijl plechtig de muziek van het lc regiment infanterie de melodie inzet van een oud-Hol- landsch lied, gemaakt op den dood van Prins Willem I uit de „Gedenkklancken yan Valerius", wordt de kist door 12 hofjagers van het Paleis Het Loo door de vestibule naar buiten gedragen en in den rouw wagen geplaatst. De kist wordt met een ivoorkleurig laken, dat tot op ongeveer 20 c.M. van den grond af hangt, gedekt. Daaroverheen wordt de Nederlandscho vlag gespreid. Een wit fluweelen kussen, waarop de Ordeteekens van Prins Hendrik zijn gehecht, wordt evenals Zijn admiraalsstcck en twee gekruiste sabels op het witte rouwkleed geplaatst Terwijl zich op het lijkkleed, waarmee de baar was bedekt, slechts bloemen van Koningin en Prin ses bevonden, werden achter in den stoet in rijtui gen. kransen cn bloemen meegevoerd. Officianten en het personeel, benevens eenige oud gedienden van wijlen den Prins, waarvan een ge deelte als dragers waren aangewezen, volgden den rouwwagen. Daarna kwamen de officieren der land macht van het Militaire Huis te paard, rijdende twee aan twee naar ouderdom van rang, do oud sten voor. Daarop volgden in den stoet de hofrijtui gen, waarin gezeten waren de buitenlandsche vor stelijke personen. Langs den weg. Het is een compacte menschenmenigte, zoover het oog reiken kan, welke men langs den weg, wel ken de stoet zal gaan, waarneemt In eerbiedige stilte staan de tienduizenden/vele rijen dik geschaard te wachten, op het aangrijpende schouwspel van het voorbijtrekken van de vorstelijke begrafenis. Slechts het gebeier van de klokken verbreekt de stilte, te vens verhoogende de wijding van het oogenblik. Op het oogenblik dat wij dit verslag moeten on derbreken is de rouwstoet aan de grens van het Haagsche gebied gekomen en schrijdt de gemeente Rijswijk binnen om vervolgens den weg op te gaan naar Delft De Koningin en de Prinses. De Koningin, Prinses Juliana, en de vrouwelijke verwanten van Prins Hendrik zijn in het paleis ach tergebleven. Zij vergezelden den ontslapene niet op zijn laatsten tocht, doch zouden zich afzonderlijk Delft begeven. Zoodra de rouwstoet de Hoornbrug gepasseerd zou zijn. zou dit naar het paleis gemeld worden, waarop de Koningin en de Prinses cn de dames uit haar gezelschap met een aantal gesloten hofautos, naar Delft zouden vertrekken. Daar zal het zijn, dat straks de rouwwagen voor den ingang van de Nieuwe Kerk zal voorrijden en de Koningin cn de Prinses staan te wachten om haar Gemaal en Vader voor het laatst te volgen. „Een leugencampagne naar aanleiding van de gebeurtenissen sinds 30 Juni". BERLIJN. Gisteravond heeft rijksminister dr. Göbbels over alle Duitsche zenders een radio-rede ge houden over de gebeurtenissen van 30 Juni in den spiegel van het buitenland. De redo is later op den avond in het Engelsch, I'ransch, Spaansch en Portu- geesch naar alle hemclrichtingen uitgezonden. De minister begon met te zeggen: „Wanneer ik tot u, mijn volksgcnooten, spreek, zou ik mij met u tot het buitenland willen richten en u allen als getuigen oproepen voor eenige, in dc geschiedenis van de jour nalistiek bijna zonder weerga voorgekomen gevallen van leugen, laster en ver-draaiing van ware feiten. De 3Öste Juni is in Duitschland zonder eenige binnen- landsche ontreddering verloopen. Dc leider heeft met zijn autoriteit en een bewonderenswaardige driest heid de revolutie van een klein groepje saboteurs en ziekelijke ecrzuchtigen bliksemsnel onderdrukt. Het dagelijksche leven ging zijn gewonen gang. Rust en orde werden in het geheele rijk niet verstoord. Het volk begroette met verlichting de reddende daad van Iiitler, die Duitschland en daardoor de geheele wereld voor de zwaarste catastrofes bewaarde. Men had mogen verwachten, dat de duur betaalde buitenlandsche journalisten te Berlijn en elders hun bladen objectief zouden hebben ingelicht. Wat is ech ter gebeurd? Met uitzondering van eenige bladen, die hun kalmte van oordeel hebben bewaard, hebben de meeste buitenlandsche bladen de gelegenheid aan gegrepen om Duitschland cn zijn leider te belasteren, te beleedigen cn in een valsch daglicht te plaatsen. De regeering heeft de gebeurtenissen van 30 Juni in het volle licht gesteld, zonder de waarheid het ge ringste geweld aan te doen, of de dingen niet bij hun waren naam te noemen. De Duitsche pers heeft de regeering hierbij gesteund en daarmee bewezen dat zij voor haar tank, onder nat.-soc. leiding, meer en meer berekend wordt. Ik roep het Duitsche volk als getuige op over wat in Duitschland gebeurd is. Onze perswet, die overal in het buitenland beschouwd wordt als een middel om het vrije woord te belemmeren, heeft in ieder geval voor het buitenland het goede resultaat ge had, dat bij ons ook smaad en laster van een andere regocring gestraft wordt, Hoe hebben de buitenlanders daarop gereageerd? Ieder journalist heeft kunnen vaststellen, dat ons volk alle gebeurteniscn in volkomen kalmte heeft opgenomen, dat van een crisis in het nat.-soc. sys teem geen oogenblik sprake is geweest en dat de autoriteit van den leider en de regeering zoo moge lijk nog gestegen is. Ik wil de heeren echter den goeden raad geven toch in dc toekomst niet meer zoo sterk op de arge loosheid hunner lezers te specnleeren. Spr. gaf nu eenige voorbeelden uit de berichtge ving van de Figaro. Matin, Daily Herald, Oeuvre, enz., waarbij hij vooral protesteerde tegen het Ma- tin-bericht, dat majoor Buch Roehm doodgeschoten RIJKSMINISTER GÖBBELS. zou hebben en Hitier rustig te Munchen gebleven zou zijn. Een Russische zender heeft verkondigd dat Duitschland nu spoedig tot den oorlog zal overgaan en het Journal de Lausanne heeft verkon digd dat Hitier alleen nog maar brieven aan het adres van mijn echtgenoote ontvangt en al het an dere door Gocring onderschept wordt. Iloe gemeen van het blad, nietwaar, om Hitier. door de bekend making van dit adres de laatste mogelijkheid te be nemen om zonder controle te kunnen correspondee- ren. De Daily Expres heeft gemeld dat de dank- telegrammen van Hindenburg aan Iiitler onder de bedreiging afgedwongen zijn, dat anders Hinfjen- burg's vrienden o.w. von Papen gefusilleerd zouden worden. Daily Mail en Tclegraph hebben keizer en kroonprins te Doorn laten conspireeren en de Parij- scho Soir weet heel zeker, dat de keizer den nat.- socialisten 35 miljoen hooft aangeboden om hen weer op den troon te herstellen. Daarentegen weet Radio Straatsburg te melden dat alle Hohenzollern- prinsen gevangen genomen zijn. Mussolini en Hitier hebben te Venetië besloten de monarchie weer te herstellen volgens dc Information en de Wecnsche zender liet dr. Schacht onmiddellijk fusilleeren. Radio Weenen hoort kanongedonder uit de rich ting Munchen en de zender-Moskou weet zeker dat von Kilinger, de Saksische minister-president, oud minister Treviranius en de generaals von Lossow en Seissen doodgeschoten zijn. De zender Straatsburg weet dat rljksweer en S.A. in Pommeren en Bran denburg hooge gevechten hebben geleverd en Mos kou besluit daaruit dat in Duitschland alleen nog maar de chaos heerscht. Goering is verongelukt, Htiler is afgezet door von Fritsch en radio-Luxem burg weet dat aan den mond der Donau in Roe menië honderden lijken zijn aangespoeld. Duit sche landgenooten, bespaart mij verdere bijzonderhe den. Vergelijkt, hoe in onze pers de gebeurtenissen Bi] de Hoornbrug bij Rijswijk is Dinsdag een pontonbrug geslagen in verband met de begrafenis vfn wjijen Z. K. H. Prins Hendrik in het buitenland worden weergegeven, en roept met mij uit: „Och wat zijn wij, wilde barbaren, toch ei genlijk fatsoenlijke menschcn". Ik vraag ieder jour nalist of deze berichtgeving de toekomstige toon je gens Duitschland zal blijven. Ik vraag, of de Duit sche rcgcering verder moet dulden, dat op deze wij ze het buitenland wordt ingelicht, op een wijze, die ik slechts met een woord kan karakteriseeren: re- volverjournalistiek. Het Duitsche volk «heeft voor ieder ander volk respect; het vergelijkt of verwisselt die volken niet met de boven geschetste leugen-fa brikanten voor wie zij slechts het ééne woord ovei heeft: Pfui Teufel! De keurloonen van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn. Het geschil voor den Raad van State. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is er een geschil ontstaan in den Vleeschkeurings dienst Kring Barsingerhorn en wel t.a.v. de ver hooging van keurloonen. Wilde men cencrzijds de keurloonen verhoogen, om daardoor het verlies van den destructor te verminderen en automatisch daardoor de bijdrage van de aangesloten gemeen ten, in dat verlies, geringer te doen zijn, ander zijds achtte men het onbillijk deze verhooging van keurloonen op de consumenten te verhalen en werd betoogd dat de keuringsdienst streng ge scheiden behoorde te blijven van de destructie. Het waren vooral de raden der gemeenten Win kel cn Oude Niedorp, die zich tegen de verhoo ging van keurloonen verzetten. En waar bij de gemeenschappelijke regeling is voorgeschreven dat een dergelijk besluit met algemeene stem men behoort te worden genomen, ontstond dus een geschil. Naar ons werd medegedeeld, zal dit geschil op 18 Juli a.s. voor den Raad van State worden be handeld. Freiburgs universiteit verwoest. Door een hevigen brand. Do koepel in de aula gestort. In de bovenste verdieping yan da universiteit te Freiburg (Breisgau) is gistermiddag een brand uit gebroken, die snel om zich heen greep. De brand weer maakte dadelijk groot alarm. Nader wordt gemeld, dat in den loop van den middag do groote koepel van het gebouw is inge stort en in de aula is terecht gekomen. De brand woedt in de aula voort. Het Zuidelijke en Oostelijke dak zijn ook door de vlammen aangetast. De brand weer stond bij het afzenden van het bericht machte loos. Studenten doen pogingen om kostbare boeken en schilderijen te redden. Later op den avond: De brand in de universiteit is nog niet tot stilstand gekomen. Het groote kope ren dak boven den ingang der universiteit is met veel geraas op straat gevallen. Do vlammen hebben ook den Westelijken vleugel aangetast. De brand weer heeft in het Oostelijk dak verscheiden gaten gehakt om den brand van binnen uit met verschei dene stralen te bestrijden. De groote aula, waarin zich prachtige wandschilderingen bevinden, is een ruïne geworden. Verscheidene menschcn moesten wegens brand- en snij wonden, of omdat ze doorrook of hitte bevangen waren, door den geneeskundigen dienst behandeld worden. Dank zij bot optreden van rector, professoren en studenten is een groot gedeelte van de litteratuur, die zich op de boven ste verdieping bevond, in veiligheid gebracht. Men neemt aan. dat kortsluiting in de filmzaal do oor zaak van den brand is geweest. Tegen twee uur in den nacht, was dc brandweer er pog niet in geslaagd de vlammen meester to worden. De buitenmuren van de universiteit zijn nog tot aan de derde verdieping staande gehleven. De geheele zolderverdieping is echter vernield. Het geheel biedt een troostoloozen aanblik. Quitantielooper aangevallen en beroofd. Ergerlijk geval van straatrooL valler ontkomen. Aan- Gistermiddag omstreeks half een heeft een brutale aanslag plaats gehad op een kantoorlooper van den wijnhandel van de firma Hendrik Kruimel op de Passeerdergracht 40 te Amsterdam. De man, die 70 jaar oud is, was belast met het innen van kleine posten. Ilij liep op dat tijdstip met zijn portefeuille, waarin een bedrag van circa veertig gulden onder den arm, op do brug over de Lijnbaans- cn de Leid- schegracht. toen hij plotseling van een man met een stuk hout van achteren een slag op het hoofd kreeg. Dc man rukte hem de portefeuille onder zijn arm vandann. Hij sprong op de fiets cn reed snel weg. Eenige personen, die het geval zagen, zetten den aanvaller nog na, maar hij wist te ontkomen. Transferaccoord te Berlijn. Regeling Dawes- en Toung-leening ge lijk aan die van Engeland. De Ncderlandsch-Duitsche transfer-onderhandelin gen zijn gisteravond definitief afgesloten. Na de overeenstemming die reeds verleden week" werd bereikt, is he,t verheugend dat thans ook over de betalingen van dc rente der Dawes- en Young- leeningen een regeling is getroffen. Zij komt nagenoeg overeen met de tusschen Enge land en Duitschland getroffene, zoodat thans ook de Nederlandsche houders van Dawes- en Young-stuk- ken op betaling van de volledige rento kunnen re kenen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1