Hitier voor den Rijksdag Zijn afrekening met de S.A. fronde KIJKEI) is KOOPEn lij (WECK Waar blijft echter de volle klaarheid? Gevaarlijke bewaarplaats. 4000 GULDEN VERDUISTERD. MODERNE FOIO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp DUITSCHLAND EN DE BESCHAVING. Duitschland vraagt officieele verklaring. ZWARE BRAND TE DREUMEL. Zaterdag 14 Juli '934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9516 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 18 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gisteravond te 8 nar ls de Daitsche Rijksdag bijeengekomen om een verslag van Hitier aan te hooren, die door alle Daitsche zenders over de geheel wereld is nitgezonden. In de Kroll-opera, waar de zitting plaats had met het uiterlijk vertoon, waardoor de zittingen sedert het nieuwe regime in Duitschland zich kenmerken, was geen plaatsje onbezet. De rede, door Hitier uitgesproken, werd tel kens door ovaties onderbroken en deze waren te geestdriftiger, naarmate zij meer naar bloed en ijzer zweemde. En over dit laatste hebben we meer gehoord dan over de te verwachten klaar heid, die wij meenden dat de groote leider zon scheppen in verband met de gebeurtenissen van den 30sten Juni en waarnaar de wereld nog steeds verlangend nltziet. In plaats daarvan heel veel woorden over de zorgen van het verleden en de verbetering voor het Duitsche volk, toen de nationaal-socialisten aan het bewind kwamen. Op lange na niet heeft Hitier op alle bran dende vragen antwoord gegeven. Zoo b.v. weten wij nog steeds niet de motie ven, welke aanleiding gaven tot den dood van Von Kahr, van Klausner, Von Bosc en anderen. En de vragen, welke Hitier wel beantwoordde, had hij met een, althans voor het buitenland grooter effect een week vroeger kunnen beant woorden. Hitier heeft getracht de noodzakelijkheid van een snelle en meedoogenlooze actie tegen de muiters te bewijzen. Hij deed dit met een dramatischen climax, ofschoon telkens en telkens weer als hij van zijn vroegeren vriend en medewerker Roehm sprak, de bittere ervaring en de tragische teleurstelling van den bedrogen aanvoerder merkbaar werd. Dan daal de zijn stem bijna tot fluisteren om een oogenblik later in verontwaardiging weer aan te zwellen tot een heesch uitgeschreeuwde aanklacht tegen de on trouwen. Hitlers afrekening met de ontevredenen en zijn motiveering van de harde maatregelen welke hij te gen exploitanten der ontevredenheid heeft getroffen moge zijn tegenstanders wellicht niet overtuigd heb ben, maar in het binnenland en onder zijn eigen aan hangers heeft llitler zijn populariteit op eenmaal weer versterkt. Een laaiend enthousiasme heeft nogmaals de zor gen en den twijfel voorloopig weggevaagd. De bloe dige gebeurtenissen van den 30sten Juni zijn in de schaduw geschoven. Ik heb den 30en Januari 1933 de leiding aanvaard op een oogenblik, dat rijk en volk in verval waren, aldus ving Hitier zijn rede voor het hoogste forum van het land aan. Door de afdanking van keizer en vorsten was het volk aan dc mannen uitgeleverd, die het verval niet hadden weten tegen te gaan. Ik moet dit feit nog even hekelen, om te doen uitkomen, dat Duitschland 15 jaren lang als proef konijn voor marxistische experimenten heeft gediend. Ik heb den 30sten Januari niet de zooveelste na-oor- Jogs-rcgeering gevormd, maar een nieuw systeem in geleid, dat een andere opvatting van zijn taak had. Een buitenlundsch blad heeft geschreven, dat ik er zorgelijk uitzag. Inderdaad, ik heb 15 jaar zorg ge had, toen ik ons volk ineen zag storten, ik heb zorg gehad over zijn toekomst en ik heb nu nog zorg om datgene te volbrengen, wat we heloofd hchhcn en vol brengen zullen. Het resultaat van 1 Vfc jaar nat. soo. regeering ligt voor iedereen open, maar het kan al leen vergeleken worden bij den toestand die zou ont staan als wij niet overwonnen hadden. De geest van oproer heerechte in landen en gemeenten, toen ik dc rijkskanselarij binnentrok. Deze geest is uitgeroeid en het i heeft de gestalte gekregen van den ge meenscha, gelijken levenswil van het Duitsche volk. Het is nu niet langer een geografisch begrip, neen bet, is een politieke eenheid geworden, die zijn macht ook weer naar huiten uitstraalt. Op liet groote politieke reinigingsproces is het oe- conomische herstel gevolgd, dat millioen werkloo- zen weer in het bedrijfsleven heeft teruggevoerd. Dank zij dc genialiteit van onze chemici en uitvin ders, zullken wij ook onze passieve handelsbalans on danks den ouitenlandsche boycot, weer doen omslaan. We zullen alle problemen oplossen, evenals wij baan brekend op ieder gebied zijn opgetreden. Het beste bewijs is, dat ons volk het in zijn overgroote meer derheid volkomen met ons program eens is, en dat het ons zijn vertrouwen en medewerking heeft ge schonken, zonder welke wij ook niets zouden hebben kunnen ondernemen. Dat het volk achter ons staat, bewijst zijn houding in dezen moeilijksten aller tij den. Honderdduizenden mijnwerkers verdienen slechts een karig loon; honderdduizenden deelen hun verdien sten met een ander. Zij allen zijn bereid hun offer voor den nieuwen Duitschen staat te blijven bren gen, omdat zij in dc toekomst van dienstaat blij ven geloovcn, omdat ook hun innerlijk aan het nieu we Duitschland. en dc nieuwes volkseenheid hangt. De tweede groep van ontevredenen bestond uit hen, die den 3üen Januari hun baantje verloren had Al naarmate Hitler's rede meer naar bloed en ijzer zweemde, wer den de ovaties geest- driftiger. den en die het nu langzamerhand tijd vonden om zich weer eens bij het volk te presenteeren. Maar hun ongeschiktheid is nu eenmaal aan geboren en het Duitsche volk moet niets meer van hun ambtelijke of parlementaire bekwaamheden heb ben! Als derde groep van destructieve elementen noem ik de revolution- nairen van 1918, die van die revolutie een revolutie voor altijd zouden willen maken, een revolutie zonder einde en zonder mati ging en tot welke groep de mannen van gene raal Schleicher o.a. be hoorden. Zij verweten ons dat wij do rechten van het volk vertrapt hadden. Wij hebben het zelfbcstcmmingsrecht van het Duitsche volk niet overweldigd, maar slechts al die usurpatoren vernietigd die de toekomst van het dorde Duitschland in den weg ston den. Wij hebben slechts een autoriteit willen schep pen. waaraan ieder zich vrijwillig onderwerpt. En dan waren er de muiters van 30 Juni, die vroe ger met ons mee opgetrokken zijn tegen den vorigen staat, maar die innerlijk zonder discipline gebleven zijn, en die na onze revolutie geen werkzaamheid meer vonden voor hun pathologischen rusteloozen drang naar daden. Ten slotte waren er de nietsdoeners, die al te ge makkelijk mopperaars werden, omdat, alles niet naar hun zin gaat. Dit volkje zou weer een staat in den staat willen vormen, maar zij zijn in zoover gevaar lijk, omdat zij door hun nietsdoen te veel tijd heb ben voor do verspreiding van geruchten, leugens en halve waarheden. De geruchten over dc noodzakelijkheid van een nieuwe revolutie werden eindelijk zoo sterk, dat de rijksregecring er zich niet langer buiten kon hou den. Wij moesten den oorsprong dezer geruchten na gaan en wij stuitten al spoedig op verschillende ver schijnselen. die de. stafchef Rochm, tegen mijn uit drukkelijk hevel, in stand hield of trachtte in te voe ren. om de S.A. van haar oorspronkelijk doel meer en meer to verwijderen. Dc lichting 1933 werd op alle mogelijke wijze bij bevorderingen voorgetrokken en de oude, trouwe medestrijders werden achtergesteld. Op zoogenaamd intellect werd meer gekeken dan op trouw en eerlijkheid aan de beginselen. Ik heb er Roehm eerst op gewezen, maar in April en Mei kreeg ik absolute bewijzen in handen, dat S.A.-lei ders zich met de nieuwe revolutie bezig hielden en bondgenooten zochten. Het verraad van Roehm c.s. Ten aanzien van de S.A. verklaarde Hitier: In strijd met mijn bevelen werden deze effectieven bui tengewoon uitgebreid; de natuurlijke banden tus- schen de partij en de S.A. verslapten. Bij de promo tie van leiders werd voorkeur uitgeoefend en stappen in dit verband bij Roehm hadden geen enkel resul taat. Het werd duidelijk, dat bepaalde groepen van hooge leiders bezig waren om de S.A.-troepen van de partij los te maken. Er werden gedurende de maand Mei talrijke be schuldigingen tegen de S.A.-lcidcrs ontvangen, waar bij gewezen werd op slecht gedrag en excessen. Het werd duidelijk, dat Roehm ambitieuze plannen koes terde. Ik aarzelde om tegenover Roehm een beslis ing te nemen. Roehm verkreeg contact met ecne- •anl von Schleicher. Deze was van meening. dat het 'ogenwoordige regime niet moest voortduren, dat 't leger, dc marine en alle nationale organisaties gecon- eentreerd moesten worden in handen van Roehm, dat von Papen ontslagen diende te worden en ver vangen door een misdadiger zonder scrupules, wieqg naam met een A begint en dat meit mij. Hitier. voor bet oogenblik diende te handhaven. Ik heb de revolutie neergeslagen, voor zij tijd had om in actie te treden (luid applaus). Hii. die dc hand opheft otn een slag toe te brengen, moet we ten. dat dat zijn dood heteekent. Onder de samenzweerders noemde Hitier vervol gens generaal von Bredau en Gregor Strasser. De uitvoering van de plannen der samenzweer- lers zou van mijn zijde onver/ettelijken tegenstand •ntmoet hebben. Ik heb von Hindenburg, den op persten chef van het leger, den eed gezworen. Zijn •icrsoon is onaantastbaar voor ons allen. Ik heb hem dc belofte gedaan, dat ik de rijksweer zou handha ven als een niet-politiek instrument. Roehm bad onder het voorwendsel van liefdadige doeleinden mjllioencn marken vergaard. Hij vormde en betaalde daarmee terroristische troepen, welke bestonden uit aartsmisdadigers. Tenslotte trof Roehm, inziende dat hij niet op mij zou kunnen rekenen bij zijn onderneming, voorbe reidingen om mij te verwijderen. Standartführer Uhl heeft cenige uren voor zijn dood bekend, dat. hij zich met die taak zou belast hebben. De opstand moest beginnen met een aanval op de rcgceringsgebouwen en mijn arrestatie. Niet alleen Roehm, maar ook Ernst, Heines. Hain en anderen hebben in het bijzijn van getuigen ver klaard, dat er bloedige gevechten van verscheidene dagen zouden plaats hebben. Ernst was te Berlijn gebleven, om daar de actie te leiden, terwijl de S.A.-troepen te Munchen gealar meerd werden. Toen moest ik een beslissing nemen en om een onheil te voorkomen, bliksemsnel handelen. De mui ters te Berlijn slaagden erin van niet-verdarhte func tionarissen pantserauto's voor de revolutie te ver krijgen. Hitier zette vervolgens uiteen, hoe hii te Munchen en Goering te Rerlijn en in Pruisen dc actie van den 30sten Juni geleid hadden. Na degenen geneomd to hebben, die terechtgesteld werden of zelfmoord hadden gepleegd, voegde hij eraan toe: Een aantal daden van geweld, welke in geenerlei verband stonden met de poging tot op stand, zullen voor de gewone rechtbank komen. Ik heb het vertrouwen, dat. wanneer het lot mij van mijn post mocht roepen, mijn opvolger op de zelfde wijfcfc zal handelen, en wanneer hij nok moet verdwijnen, dat een derde man de veiligheid van het volk en de natie zal handhaven met niet minder be slistheid. De bewering, dat von Papen, Seldte en andere le den van het kabinet betrekkingen met de muiters onderhielden, worden tegengesproken door bet feit. dat één vrfn de eerste doeleinden van de muiters was om deze mannen te vermoorden. In het verdere verloop van ziin verklaringen over de actie der S.A.-leiders zeide Hitier. dat het aantal leiders en anderen, die deze actie met den dood heb ben geboet. 71 bedroeg. Hieronder bevinden zich: 19 hoogere S.A.-leiders en 31 S.A.-leiders en S.A.-leden. verier 3 S.S.-leiders, die aan het complot medeplichtig waren, 13 S.A.- leiders en particuliere personen, die bij hun gevan genneming weerstand boden. Drie personen pleegden zelfmoord, vijf niet S.A.-leden doch par^igenooten werden wegens medeplichtigheid neergeschoten. Ten slotte werden nog gefusilleerd drie leden der S.S., die er van beschuldigd werden personen, die zich in Schutzhaft bevonden, te hebben mishandeld. Nadat Goering Hitier had bedankt voor zijn uit eenzeting en de Rijksdag het optreden van de regoc- ring tegen de rebellen met nlgemeene stemmen had geodgekeurd, werd do vergadering gesloten. 5-jarig kind haalt geladen revolver uit vader's jaszak en schiet zich al spelende door het hoofd. Te Borkel en Schaft heeft een 5-jarig kindje een geladen revolver uit den jaszak van zijn vader ge haald. Bij het spelen met dit wapen trok het den haan over waardoor de kogel in het hoofdje terecht kwam. De dood trad onmiddellijk in. Een penningmeester op den loop. De penningmeester van den Kath. Metaalbewerkers- bond te Eindhoven J. v. d. B. is voortvluchtig. Er is een kastekort ontdekt van f 4000. De politie ver zoekt opsporing en aanhouding. -> w^y-y van buitengewone kwaliteit GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Scherpe nitval van generaal Johnson. „Ik heb zooiets wel eens gezien in Mexico. Naar Reuter uit Waterloo in den Amerikaanschen staat Iowa meldt, heeft generaal Johnson daar in een toespraak tot de boeren een heftige philippica tegen de jongste gebeurtenissen in Duitschland afgestaken. Generaal Johnson, die een rondreis door de Ver. Sta ten maakt om de N.R.A. populair te maken, gaf de verzekering, dat de constitutionecle rechten van do Amerikanen niet weggeveegd kunnen worden door welken bestuurder ook en zei vervolgens: „Enkele da gen geleden zijn er in Duitschland dingen gebeurd, die de geheele wereld ontsteld hebben. De gedachte, dat verantwoordelijke lieden uit hun huis gehaald kunnen worden om tegen den muur ge plaatst cn doodgeschoten te worden gaat mijn begrip te boven. Ik heb iets van dien aard gezien in Mexico tijdens dc strooptochten van generaal Villa en onder halfbeschaafde volken en halfdronken wilden, maar dat zoo iets kan gebeuren in een land, dat geacht wordt beschaafd te zijn is onbegrijpelijk. Dnitschland vraagt officieele verklaring. Washington: De DuitscVe zaakgelastig de heeft gisteren een bezoek gebracht aan het stnatsdepartement van buitenlandsche zaken, waarbij hij een officieele verklaring vroeg betref fende de rede tegen Hitier, welke generaal John son heeft gehouden. Drie kapitale boerderijen in asch gelegd. Huisraad, landbouwgereedschappen en tienduizenden K.G. hooi verloren gegaan. Gisteren is Dreumel, door een hevigen brand ge teisterd, Drie boerderijen en zes voorraadschuren werden daarbij geheel verwoest. De brand ontstond in het achterhuis van de boer derij van den landbouwer Scehepman aan den Bo- vendijk; de vlammen vonden gretig voedsel in het rieten dak en het duurde niet lang of de geheele hofstede stond in vlammen. De brandweer was spoe dig ter plaatse doch stond machteloos tegenover de ze vuurzee. Zij kon niet verhinderen dat achtereen-- volgens twee groote hooibergen en vier voorraad schuren werden aangetast. De vonkenregen, die op de kurkdroge rieten daken van de belendende boer derijen neerkwam, vormde een groot gevaar voor uitbreiding. Spoedig sloeg het Ajuur over naar de naburige boerderij van den landbouwer E. Valburg, waar eveneens niets gered kon worden' De vlam men grepen zoo snel om zich heen, clat de hofdstedo in korten tijd in de asch werd gelegd. Ook de land- bouwschuur werd aangetast en verwoest. Achtereenvolgens viel nog de boerderij van C. Val burg met de bijbehoorende landbouwschuur ten offer Aan de omstandigheid dat de wind gunstig was moet worden toegeschreven, dat de brand een niet nog veel grooteren omvang heeft aangenomen. Van den landbouwer N. Scheepman zijn behalve boerderij en schuren nog ongeveer 50.000 Kg. hooi cn een groote partij stroo verloren gegaan, alsmede hon derd kippen, de landbouwinventaris en machines. Scheepman had nog kans gezien wat gouden siera den, een groot bedrag aan geld en papieren uit het brandende huis te reden. Hij had een cn ander in do nabijheid van zijn woning neergelegd, doch de vlam men waren zoo snel, dat ook dit alles verloren is gegaan. Van de landbouwers E. en Ch. Valburg gingen verloren de inboedels, landbouwvoorraden, partijen hooi en stroo en een aantal koppen. De schade, welke op ruim f 20.000 wordt geschat, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak is nog onbekend. Ernstig verkeersongeval te Alkmaar. Heldersche dame zwaar gewond. Donderdagmiddag om kwart voor drie vond op den Kennemerstraatweg een ernstig verkeersongeval plaats. De heer Bierman uit Alkmaar stak bij het Varnebroek plotseling de straat over, juist op 't mo ment dat een motorrijder met vrij groote snelheid uit de richting Heiloo kwam aangereden. De motor rijder, een jonge man, afkomstig uit Den Haag, vervoerde op de duo een nicht, mei. Peters uit Den Helder. De motorrijder trachtte den wielrijder te ont wijken, wat hem niet geheel mocht gelukken. Do heer Bierman werd aangereden. Door deze aanrij ding verloor de motorrijder geheel dc macht over zijn stuur, waardoor hij tegen een boom reed. De duorijdster stoof van haar zitplaats af en sloeg tegen den hoorn. In 't gezicht ernstig gewond en met een zware hersenschudding bleef ze liggen. Omstanders schoten toe, doch, ziende dat dokters hulp gcëischt werd, werd het Centraal Ziekenhuis gewaarschuwd Spoedig waren 2 doktoren en een verpleegster aan wezig, die de eerste hulp verleenden. Per auto van de G.G.D. werd het slachtoffer, dat buiten bewustzijn was, naar het ziekenhuis vervoerd. De motorrijder kwam met den schrik vrij. De mo tor. een nieuwe B.S.A., genummerd H 80959 werd beschadigd. De politie nam het in beslag, terwijl pro ces-verbaal werd opgemaakt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1