De rede van de Koningin San Francisco in staking KIJKEn .sKOOPEn ujCLOECK Tanks en mitrailleurs naar het stakingsgebied. VOEDSELVOORRADEN RAKEN UITGEPUT Op Engelsche officieren geschoten. Ongekende hitte en droogte in China. Ernstig busongeluk in Frankrijk. Revolvergevecht op een schip. Bij een te kort aan gras Moordaanslag te Tiel. Dinsdag 17 Juli 1934. Postrekening No. 23330 SC HAGER 77ste Jaargang. No. 9517 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit Wad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tcntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman CoSchagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent tf>ewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Krachtig ortreden tegen de stakers. De eerste botsingen. Angstwekkende stilte. (Zie 2e Blad, le Pagina.) De verschrikkelijkste en, naar men vreest de rampzaligste staking, welke de geschiedenis der Veroenigde Staten ooit gekend heeft, is gister morgen in de wereldstad San Francisco en langs de Pacific-knst uitgebroken. In de geheele Vereenigde Staten heerscht groo te bezorgdheid. En van regeeringszijde worden alle maatregelen getroffen om aan een geweldi gen volksopstand het hoofd te bieden. Nog is de staat van beleg niet afgekondigd; men heeft om psychologische redenen dit schrikwekkende woord willen vermijden; maar de volmachten, welke aan burgemeester en gouverneur gegeven zijn, de ge wapende troepen, die naar het stakingsgebied wor den gezonden, om de politiemacht bij te springen, bewijzen afdoende, dat het gezag voorbereid is om met onverbiddelijke kracht zich te weer te stel len, zoodra het conflict zijn sociaal karakter zal verliezen en in een politieke omwenteling dreigt te ontaarden, In San Francisco heerschte gister in de gansche ktad een nare, angstwekkende stilte. Terwijl de autoriteiten maatregelen troffen om de orde tijdens de algemeene staking te handhaven, lag het zakenleven reeds volkomen stil. Het geheele tramverkeer was gestaakt. Alle inrichtingen van vermaak, schouwburgen en bioscopen bleven geslo ten. Ook alle restaurants waren dicht met uitzon dering van negentien, welke het comité der algemee ne staking heeft aangewezen om de duizenden in woners. die anders regelmatig in de ongeveer twee duizend restaurants van San Francisco hun maal tijden gebruiken, van voedsel te voorzien. Burgemeester Rossi heeft een uit vijf honderd per soonlijkheden bestaande commissie benoemd, wel ke tot taak heeft voor een rechtvaardige verdeeling der voorradige levensmiddelen te zorgen. De voorraden versche groenten en versch vleesch zijn reeds uitgeput. De levensmiddelenwinkels moe ten na de panickinkoopen van de afgeloopen week de nog resteerende voorraden rantsoeneeren. De groothandelaren schatten de waarde van de bij hen opgeslagen levensmiddelenvoorraden op nog slechts tien millioen dollar. Het spreekt vanzelf, dat de ver deeling der voedselvoorraden' door de verkeerssta- king vrijwel onmogelijk gemaakt wordt. Het gebrek aan levensmiddelen strekt zich ook uit tot de omgeving der stad, waar een ijzeren keten van stakingsposten de met levensmiddelen beladen vrachtwagens en vrachtauto's tegenhoudt. Met ma chinegeweren gewapende politie-afdeelingen begon nen zich Maandag in karavanen van vrachtauto's een weg te banen. Inmiddels heeft de burgemeester den gouverneur verzocht om nog meer nationale gardisten te zenden. Overigens bestaat er gevaar, dat ook de vakver- eenigingen van landbouwarbeiders een sympathie- Btaking zullen uitroepen. In Salinas hebben reeds zeven honderd en vijf tig leden van den bond van groentenverpakkers een stemmig besloten in sympathiestaking te gaan. In de stad is het reeds tot verscheiden botsingen gekomen. Zoo bestormde een volksmenigte een le vensmiddelenzaak, die haar prijzen verhoogd had. In talrijke gevallen hielden stakingsposten particu liere auto's aan, die levensmiddelen vervoerden en wierpen het voedsel op straat. Winkels geplunderd. San Francisco. Op vele punten der stad is het gister reeds tot ernstige excessen gekomen. Een menigte van c.a. 1500 personen plunderde eenige levensmiddelenwinkels, troepen stakers hiel den auto's met voedingsmiddelen aan en wierpen deze op straat. Ongeveer 50 personen drongen het z.g. „commu nistische hoofdkwartier" te Haytward binnen, sleep ten de meubels op straat en verbrandden deze. Met het oog op het verhoogde risico en de talrij ke aanvragen voor verzekering tegen staking en op roer hebben de assurantiemaatschappijen de premies voor deze soorten verzekering verdrievoudigd. Voortdurend neemt de onrust in de stad toe. Do ruiten van tal van levensmiddelenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en be spannen wagens zijn omver geworpen. Do burgemeester is bij het gerechtsgebouw uitge jouwd. De leger- en vlootautoriteiten hebben te ken nen gegeven eventueel de levensmiddelenvoorzie- ning op zich te zullen nemen. Oproep aan ondstrljders. De chef van politie van San Francisco heeft de oud-strijders opgeroepen, om de organisatie ter hand having van de openbare orde te versterken. Nieuwe versterkingea Om onlusten reeds in de kiem te smoren, zijn nieu we uitgebreide contingenten der nationale garde te San Francisco geconcentreerd. Een regiment infanterie te Los Angeles heeft bevel gekregen om onmiddellijk naar het stakingsgebied op te marchceren. Uit Las Lanas is een afdeeling veldartillerie met 7.5 c.M. geschut op weg naar San Francisco, verder worden ook een aantal tanks en machinegeweren naar het stakingsgebied gedirigeerd. Maandagavond moet de sterkte der te San Fran cisco gestationneerde nationale garde 6000 man be dragen hebben. De plaatselijke autoriteiten verklaren, dat de mili tairen, die over groote voedselvoorraden beschikken, zoo noodig bij de voedselvoorziening der bevolking zullen helpen. Artillerie, infanterie en tanks worden in allerijl naar de hoofdstad gedirigeerd. Green heeft weinig hoop. Sera ton (Pennsylvania): Wllliam Green, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, verklaarde in een onderhoud, dat er naar zijn meening weinig kans was op een on middellijke biilegging der te San Francisco uitge broken algemeene staking. Elders dreigende stakingen Nog in andere steden, o.a. in die langs de kust van den Stillen Oceaan, breidt de stakingsbeweging zich uit. Te Danielson (Connecticut) hebben 600 wolspinners het werk neergelegd, daar de werkgevers een loons- verhooging van 25 weigerden. Het aantal textielarbeiders, dat vandaag te Birming ham in Alabama het werk neerlegt, bedraagt 22.000. De havenarbeiders te Vancouvcr (Canada) weigeren .Amerikaansche schepen te lossen. De havenarbeiders van New York dreigen met sta king, indien de direéties der scheepvaartmaatsschap- pijen er niet in toestemmen met de vertegenwoordi gers der vakverecnigingen te confereeren over de loo- nen en den werktijd. De bij deze vakvereenigingen aangesloten arbeiders komen 19 dezer bijeen om over cventueele afkondiging der staking te stommen, waar bij c.a. 15.000 arbeiders betrokken zouden zijn. Te Boston is tegen hedenavond een massavergade ring der havenarbeiders, uitgeschreven ter bespreking van een sympathiestaking ter ondersteuning der sta kers te San Francisco. Een hunner gedood. Merkwaardig op treden van Turksche kustwacht. Reuter meldt uit Athene: De Turksche kust wacht schoot op een boot, behoorendc tot den Britschen kruiser „Devonshire", die voor Sa- mos voor anker lag. De boot, bezet met drie officieren, die wilden gaan zwemmen, ste vende op de kust van Klein-Azië aan. Een der officieren werd door een kogel gedood, de twee anderen moesten overboord sprin gen en konden zich door naar het eiland Samos te zwemmen, redden. De commandant van de „Devonshire" heeft draadloos het mi nisterie van marine te Londen onmiddellijk op de hoogte gesteld. Engelsche regeering vraagt opheldering. Uit Londen: De officier, die bij het schieten van de Turksche kustwacht op de boot van de „Devon shire" werd gedood, is de vlootarts luitenant Robin- son, die door een kogel getroffen overboord viel en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Van de bei de andere officieren kreeg één een vleeschwonde aan den schouder. De Engelsche Admiraliteit heeft langs diplomatie- ken weg opheldering gevraagd. Duizenden dooden. Scheep vaart ligt stil. In het Noord- Westen zware regenval. De ongewone hitte en droogte, waaronder China reeds wekenlang lijdt, houdt nog aan. Duizenden menschen zijn reeds aan zonne steek overleden. Van de ongeveer 40 begeleiders van den Lama, die Zondag per vliegtuig van de verkeersmaatschappij Eurasia te Peking aankwam, terwijl de begeleiders per trein reisden, zijn vijf in den trein gestorven. Vooral Zuid- en Midden-China hebben van de droogte te lijden. Tal van rivieren en kanalen zijn zoo goed als droog, zoodat het scheepvaartverkeer stil ligt. Aan de draineering van den bodem wordt reeds lang niet meer gedacht, zoodat gevreesd wordt dat de oogst zal mislukken. In Noord-China en vooral de N.W. provincies daarentegen valt zeer veel regen, zoodat het gebied gedeeltelijk overstroomd is. Te Sianfoo is een temperatuur van 47 gr. C. in de schaduw geregistreerd. In razende vaart van een helling gereden. Een doode en achttien gewonden. P a r ij s, 16 Juli Een omnibus uit Schlett- stadt in de Elzas, die bezet was met 30 personen, is in razende vaart van een hellende straat gere den, doordat de remmen weigerden. De meeste passagiers probeerden zich het leven te redden door uit het voertuig te springen. Daarbij werden achttien personen zwaar gewond, een vrouw is reeds in het ziekenhuis aan haar kwetsuren over leden. Het gelukte den chauffeur tenslotte, den wagen in een ondiepe sloot te rijden, waarbij hij omsloeg, zonder dat echter degenen, die in de bus waren blijven zitten, gewond werden. Drie dooden en vier gewonden. In de nabijheid van Houston, in den staat Texas, heeft op een schip een vechtpartij plaats gehad, waarbij gebruik gemaakt werd van de vuurwapenen. Drie havenarbeiders, allen negers, werden gedood en een vierde zwaar gewond. Een blank havenarbeider en twee negers liepen lichtere kwetsuren op. BALANS VAN OVERSTROOMING. Tokio. Volgens de jongste officieelc cijfers zijn tengevolge van de overstroomingen in het Ishikawa- district pl.m. 93 personen verdronken. Het aantal vermisten bedraagt 214 en dat der gewonden 30. Niet minder dan 298 huizen werden geheel door het wa ter weggespoeld, terwijl 4582 huizen gedeeltelijk wer den verwoest. In het district Toyama, dat eveneens door over strooming werd geteisterd, bedraagt het aantal doo den 31 en dat der gewonden meer dan driehonderd. Verder zijn meer dan 40 bruggen door 't water weg geslagen. SPEELTUIN-GEVAREN. Schommel tegen het hoofd. In een speeltuin te Veghel kreeg de dienstbode van den heer S. te Mariaheide het schuitje van een schommel tegen het hoofd. Bewusteloos werd zij opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. NATIONAAL-SOCIALIST DOODGESCHOTEN. We en en. Drie onbekende mannen zijn Zater dag j.1. de woning binnengedrongen van een riatio- noal-socialist en hebben hem met een revolver dood geschoten. De zwager van het slachtoffer opendo het vuur op de aanvallers, doch raakte hen niet. De drie mannen ontsnapten onherkend in een gereedstaande auto. De politie neemt aan dat men hier met een poli- tieken moord te doen heeft. De gedoode man was lid van de S.S. en vervulde bovendien en functie bij de politieke leiding der partij. WEER EEN MILLIONNAIRSKIND ONTVOERD. Hartsdale (New-York). Bobby Connor. de 18 maanden oude kleinzoon van een welgesteld klee ding-magnaat te Hartsdale, is spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat het kind ontvoerd is. Duizend politiemannen, spoorzoekers en anderen doorzoeken de omgeving, doch tot nu toe mochten zij niets ontdekken. Ook is nog geen eisch tot losgeld ontvangen, zoo dat men vreest, dat het kind door een gek is ont voerd. Het verdwijnen heeft veel opzien gehaard. Het her innert aan het verwijnen van den baby van Lind- bergh eenige jaren geleden. SIMPLON-EXPRESS OP STOOTBLOK GELOOPEN. Vier passagiers licht gewond. Auxerre: De Simplon-Oriënt Express is, na uit Parijs te zijn vertrokken, door een verkeerde manoeu vre op het station Cezy op een stootblok geloopen, waardoor twee wagens uit de rails liepen. Vier passagiers werden licht gewond. DE INSTORTING VAN DEN RAADHUISTOREN TE OPPELN. De 60 meter hooge raadhuistoren van de stad Op- pel n, die Zondag is ingestort, is volledig in puin ge vallen.. In een officieel rapport wordt gezegd, dat zich reeds bij den restauratie-arbeid eenige groote scheuren hadden getoond, die echter geen aanleiding tot ongerustheid gaven. Vrijdagmiddag en Zondag ontstonden nieuwe scheuren en, hoewel onmiddellijk maatregelen werden genomen om den toren te stutten, stortte hij Zondagavond tegen 9 uur in. De arbeiders konden op het laatste oogenblik (le vlucht nemen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Er wordt een onderzoek ingesteld. HANDELS- EN SCHEEPVAARTVERDRAG NEDERLAND—PORTUGAL. Onderteekening heeft plaats gehad. Op 26 Juni 1934 vond te Lissabon de onderteeke ning plaats van een handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Portugal, met bijbehoorend additioneel protocol, hetwelk 1 Juli 1934 in werking is getreden. voedert U in de weide het voor* deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. H.M. de Koningin heeft gistermiddag half een voor de microfoon vanuit het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde de volgende radiorede uitgesproken: „Het is mij een behoefte des harten mijn volk zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao, mede namens mijn dochter onzen warmen dank te betuigen voor de treffen de en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor mijn in nig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verschelden heeft blijk gegeven; zoowel door den bloemenschat aan zijn baar neergelegd, als door den trcffenden afscheidsgroet hem ten pa- leize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijkheid en een voudige inborst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en zijne alge- heele toewijding aan deszelfs belangen in zoo'n ruimen kring waardeering vindt vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn stre ven en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt met dezelfde toewijding en voort varendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven, dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezenlijke troost is? Bij hoogtijen en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onvergetelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhanke lijkheid in mij voort. Hoezeer heben wij die in de weemoedige da gen, welke wij dit jaar doorleefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij anderen opgewekt het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het licht en de blijdschap die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou achter laten, voor velen een blijvende zegen zij Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontsla penen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, dien wij ontvingen: den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere be- teekenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het Licht, naar den Vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk. ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is en voor de liefde van mijn volk, aan welks belangen mijne beste krachten te wijden mij steeds een vreugde en voorrecht is. Ik heb gezegd." Voordat H.M. de Koningin haar rede aanving speelde het orgel van de Groote Kerk twee cou pletten van het Wilhelmus, terwijl na afloop van de rede het orgel hel Wien Neerlandsch Bloed deed hooren. Bezoek van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Jnllana aan de Nieuwe Kerk. Delft. Gistermorgen te omstreeks tien uur heeft H.M. de Koningin vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk to Delft. De Vorstelijke bezoeksters werden ontvangen door den burgemeester, mr. G. van Baren en hebben ongeveer een kwartier in den grafkelder vertoefd. De Koningin was geheel in het wit ge kleed, de Prinses in parelgrijs. Vrouw met een mes gestoken. Zaterdagavond heeft een 35-jarige man op den eigenaar van het logement „Zwaantje", 3. en diens echtgenoot, te Tiel, toen zij bij het spaarbankge- houw liepen te wandelen, een moordaanslag ge pleegd. De vrouw bekwam steekwonden in de zijde en den buik. De man kreeg messteken in de zijde en een zijner beenen. De slachtoffers zijn nog naar huis gestrompeld. Door voorbijgangers werden dr. de Haan en de politie gewaarschuwd. Op advies van den geneesheer werden de slachtoffers na voorloopig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. Een verdachte werd gearresteerd en in bewaring gesteld. De toestand van de slachtoffers is zorg wekkend, ze konden niet verhoord worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1