San Francisco. Een noo dlottig Week-end. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9517 Dinsdag 17 Juli 1934. talrijke auto-ongelukken. Trein aan een groot gevaar ontsnapt Trein aan groot gevaar ontsnapt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOEST. 150.000 Arbeiders tot algemeene staking bereid. Het dreigend conflict in de mijnindustrie. Hevige brand in Zuid-Indische tempel. De geheimzinnige moordzaak van Brighton. Tornado in Midden-Frankrijk. Wapendepot in de lucht gevlogen. Het nieuwste zeemonster. Tragische dood van een Ingenieur. Een oud-inwoner van onze gemeente bij Voorschoten met zijn auto te water gereden en Jammerlijk om het leven gekomen. In het afgeloopen Week-end Is de tol aan het verkeer weer dik-op betaald. Verschei dene ernstige auto-ongelukken hebben gedu rende den Zaterdag en Zondag plaats gehad en helaas moesten meerdere menschen dit met meer of minder ernstige verwondingen of zelfs met den dood bekoopen. Bij Voorschoten was het geval wel zeer tragisch. Daar toch reed Zaterdagmiddag onder de gemeente Stompwijk do 45-jarige Ir. C. Kooi die met zijn auto vanuit Delft, waar hij werkzaam was, huiswaarts kierde, door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak plotseling in de Vliet en verdronk. Plotseling zagen omstanders den wagen rechtuit de Vliet inrijden en in het water verdwijnen. K. deed alle moeite om de ruit kapot te slaan, waarbij hij zich de pols afsneed. In de nabijheid zat de visscher H. Figll uit de Arenburgerlaan 163 te Voorburg, die onmiddellijk te water sprong en een gat in den kap maakte. Toch slaagde men cr aanvankelijk niet in het slachtoffer te bevrijden, daar diens linkervoet vast zat Toen men eindelijk daarin geslaagd was, konden de dok toren Perquln uit Stompwijk en Toljer uit Voorburg slechts den dood constateeren. Het lijk werd per auto naar het gemeentehuis te Leidschendam vervoerd, om later op den avond vrijgegeven en naar Voor schoten overgebracht te worden. Hoe dit ongeval geschied is, kan nog niet met ze kerheid gezegd worden, hierover tast men nog vol komen in het duister. Op het moment dat het onge luk geschiedde was er in het geheel geen verkeer op den weg. De auto Is later door een kraanwagen op het droge gebracht en door de politie In beslag genomen, daar het vermoeden bestaat, dat de stuurinrichting niet in orde was. I Het ontsteltenis zullen velen ln onze gemeente en hare omgeving kennis nemen van het droevig verschelden van het slachtoffer. De heer Kooi] toch was hier geen onbekende, Immers nedurende eenigen tijd ls hi] als leeraar aan de Rijkslandbouwwlnterschool verbonden ge weest en wist zich door Ijverige studie steeds meer te bekwamen. Op het gebied van land- en tninboawvoorlichting was de overledene een ge acht spreker. Hij was Juist dezer dagen gekozen als gemeenteraadslid te Voorschoten en maakte een goede kans op het wethouderschap. Het is nog niet lang geleden dat we van dezen vroegeren plaatsgenoot konden mededeelen, dat hij den ingenieurstitel had behaald en het is ons bekend, dat deze bekwame man nog „grootere plannen" koesterde. Helaas heeft de dood ontijdig aan dit vruchtbaar leven een einde gemaakt Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinde ren achter. Veehouder ontdekte, dat de spoorbaan verzakt was. Gevolgen van den zwa- ren regenval. Leeuwarden, 15 Juli. De trein, die om vijf uur uit Leeuwarden naar Heerenveen vertrekt is heden middag aan een groot gevaar ontsnapt Een veehou der, die zijn vee, dat in de weide langs de spoor lijn Leeuwarden—Heerenveen graasde, ging melken, ontdekte dat de spoorlijn verzakt was. Onmiddellijk waarschuwde hij het naast- bijgelegen wachthuisje, dat op zijn beurt het hoofdstation waarschuwde. Bij onderzoek bleek, dat de berm waar de spoorlijn over loopt, over een lengte van 20—30 meter was weggezakt door den zwaren regenval. Onder deskundige leiding werd de trein over de gevaarlijke plek gereden, zoodat er geen on gelukken gebeurden. Elf gewonden, van wie twee ernstig. Soest. Zaterdagmiddag te zes uur heeft op de Soesterbergschestraat een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een uit Haarlem afkomstige auto week uit een file der wagens, die terugkeerden van den Vlieg dag te Soesterberg, naar den linkerkant van den ■weg uit, juist op het oogenblik dat van de andere zijde ook een auto naderde. De eerste auto sneed daarna weer naar rechts terug met het gevolg, dat ij werd aangereden door een daarachter rijdende auto uit Kortenhoef. Beide auto's sloegen om en werden totaal vernield. 'Allo elf Inzittenden der belde auto's zijn gewond. Twee dames uit den voorsten auto zijn in bcwuste- loozcn toestand per zieken-auto naar Haarlem ver voerd. De vier andere inzittenden van dezen wagen en de vijf personen die zich in den wagen uit Kor tenhoef bevonden, konden, na door den geneesheer van het sanatorium „Zonnegloren" verbonden te zijn, zich in auto's naar hun respectieve woonplaatsen begeven. AUTO GESLIPT. En tegen een boom gevlogen. Voor het leven van den bestuurder wordt gevreesd. Op den Oost-Singel te Delft heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een auto. komende uit de richting Den Haag en bestuurd door den heer Huig te Santpoort reed door slippen met grootc vaart te gen een boom. De auto werd door de botsing totaal vernield. De heer Huig bekwam verwondingen aan het hoofd, benevens inwendige kneuzingen. Hij is in bcwustoloozen toestand naar het St. Hippolytusge- sticht vervoerd. Zijn toestand is zoo ernsig. dat voor zijn leven gevreesd wordt. Een inzittende neef moest eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd. Twee dames die in de auto zaten, bekwamen geen ver wondingen. MOTOR GESLIPT. Doch het touw raakte verward en de auto mobilist merkte er niets van. Laren.Op de Laarderhoogte heeft. Zondag avond een ernstig motorfietsongeluk plaats gehad. De motorrijder, N. J. van der Drift uit Amsterdam, 29 jaar oud, heeft op den Rijksweg nabij Crailoo een automobilist verzocht hem naar Laren te sleepen. Toen op de Laarderhoogte de chauffeur plotseling moest remmen, raakte het touw tusschen het stuur en den lamp verward, zoodat de motorfietsrijder de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Doordat de automobilist hiervan niets merkte, werd hij twintig meter meegesleurd, voordat het touw brak. De heer v. d. D. kwam er nog betrekkelijk goed af, maar niettemin constateerde de ontboden genees heer, dokter Holtman, een grootc bloedende hoofd wonden en ernstige verwondingen aan gelaat, han den en beenen, Nadat het slachtoffer was verbonden, werd het per auto naar zijn woning te Amsterdam vervoerd. NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HEILOO. He 11 oo. Zondagmiddag om drie uur is de motorrijder G. Verschuur uit Alkmaar, ter hoogte van het café ..De Rustende Jager", met een vaart van ruim zestig K.M. ingereden op de auto van den garagehouder v. d. Kommer, die juist de tegenover dat café gelegen garage wilde in rijden. Het uitzicht word belemmerd door een aan den kant van den weg staande auto. De heer V. kreeg ernstige bloe dende hoofdwonden. De duorijder kwam er met eenige schrammen af. Het motorrijwiel en de auto werden slechts licht beschadigd. Nadat het slachtoffer geneeskundige hulp en gees telijken bijstand was verleend is het per auto van Bezorgdheid ln het geheele land. Uitge breide veiligheidsmaatregelen Per soonlijk Ingrijpen van Roosevelt? De toestand in het stakingsgebied van San Fransisco was Zondag uiterst critiek en na dat in den loop van den dag nog 19 vakver- eenigingen zich voor de algemeene staking hadden uitgesproken, werd vastgesteld, dat deze Maandag zou doorgaan. Naast 65.000 in vakvereenigingen georga niseerde arbeiders te San Francisco en 40.000 te Aukland zullen 47.000 ongeorganiseerde arbeiders direct of indirect gedwongen zijn het werk neer te leggen, zoodat de algemeene staking in het geheel 150.000 arbeiders zal omvatten. Het is de grootste staking na de Pullman-staking, welk 14 jaren geleden te Chicago plaats vond. San Fransicso maakt door de verkeerssta- king en het gebrek aan benzine den indruk van een doodo stad. Omtrent een eventueel ingrijpen van Roose velt, die door den marine-radiodienst op de hoogte wordt gehouden, verluidt officieel nog niets. Niettemin is het vertrek van den torpe dojager Alden, welke van San Diego de post zou brengen naar den president, uitgesteld. In plaats daarvan is de geheele post voor Roosevelt poste restante San Francisco gezon den. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen. San Francisco. De algemeene staking te San Francisco, die Maandagmorgen te acht uur is begon nen, neemt de voorpagina's van alle dagbladen in beslag en verdringt alle andere gebeurtenissen. Reeds gisteren maakte San Francisco den indruk van een belegerde stad, die niemand durfde te ver laten, omdat het niet zeker was of men zou kunnen terugkeeren. De stopzetting van het tramverkeer be gon reeds vroeg. De levensmiddelenwinkels, die uit verkocht waren, spijkerden deuren en ramen dicht, een voorzorgsmaatregel, die gerechtvaardigd was met het oog op het rondloopen van vele gevaarlijke elementen. Hoewel de stakers zelf door middel van do vorming van veiligheidscommissies excessen trachten te voorkomen is het reeds tot verschillen de botsingen gekomen. In de omgeving der dokken is de nationale garde met steenen bekogeld, waarop zij vuur gaf. Door een misverstand is een dokwachter ddbr een bajonetsteek levensgevaarlijk gewond. Daar zich reeds een gebrek aan levensmiddelen doet gevoelen tracht het stakingscomité de bevol king, die ongerust begint te worden, te kalmeeren door de aankondiging, dat oen aantal restaurants geopend zullen blijven. Daartegenover wijzen de bladen erop, dat deze restaurants hoogstens drie den Geneeskundigen Dienst van Alkmaar in zorg- wekkenden toestand naar het St. Elisabethzieken- huis vervoerd. LANDBOUWER VERONGELUKT. Paard op hol geslagen. Zaterdagavond is de landbouwer J. Walsma, wo nende onder Dokkum, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Walsma reed on een met een paard bespannen hooischuddor. Plotseling sloeg het dier op hol met het gevolg dat voerman en hooischudder in een sloot terecht kwamen. De man, die in de pennen van de hooischudder viel, werd vreeselijk verminkt. De dood trad vrijwel direct in. 70-JARIGE WIELRIJDER ONDER EEN DOKTERSAUTO. Aan de bekomen verwondingen overleden. Zondagochtend te omstreeks zeven uur heeft aan de Dongenvaart een ernstig ongeluk plaats gehad. Een arts, die patiënten had bezocht, wilde met zijn auto een drietal fietsors passecren. Op het laatste oogenblik zwenkte zekere C. V. den verkeerden kant uit. Hij kwam onder de auto terecht. De wagen kwam tegen een lantaarnpaal terecht. C. V., die 70 jaar oud is. was er slecht aan toe Hij bekwam een schedelfractuur en een beenbreuk. De arts kwam er met vrij lichte kwetsuren af, doch C. V. is korten tijd later overleden. De auto werd zeer ernstig beschadigd. PERSONEN-AUTO OVER DEN KOP. In botsing met een autobus, waarin 20 schoolkinderen. Zondagmiddag te half een heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van de firma De Boer en Zoon te Balk, in Friesland, waarin zich een 20-tal schoolkinderen bevond, en een personenauto, bestuurd door den heer v. d. W. uit Leeuwarden. De personenauto sloeg over den kop en kwam in het langs den weg loopende vaarwater terecht. Toege schoten hulp bracht den heer W. op het droge. Het bleek dat hij een been had gebroken. Op geneeskun dig advies is hij naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De autobus kwam door de aanrijding te gen een boom terecht. De bus werd echter niet be schadigd en de kinderen kwamen met den schrik vrij. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN OOST-OPPER- SILEZIë. Kattowitz (Polen). Nabij Skotschau ln het district Tschen is een vrachtauto uit Ruda. waarmee mijnwerkers een pleziertocht maakten, bij het inhalen van een andere auto tegen een boom gereden. Alle inzittenden werden uit de vrachtauto geslingerd. Dertien hunner werden ernstig gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zeven ge wonden verkeeren in levensgevaar. ERNSTIG ONGELUK OP DEN RIJKSSTRAATWEG BIJ BUSSUM. B u s s u m. Zondagochtend is op den Rijksstraat weg bij Jan Tabak de wielrijder Ruitenbeek uit Utrecht, die op weg was naar familie te Valkcvecn, aangereden door den automobilist J. Peereboom uit Den Haag, die uit de richting Amsterdam kwam. R. is ernstig gewond overgebracht naar de Majella- stichting te Bussum. duizend personen zouden kunnen bedienen op een totale bevolking van zeven honderd duizend zielen. De arbeiders der electrische centrale hebben bekend gemaakt, dat zij de stemming over de staking willen uitstellen, daar hef. verbreken van den stroomtoevoer ook de alarminstallaties der brandweer in de ge heele stad onbruikbaar zal maken. Desondanks ziet het gemeentebestuur de verdere ontwikkeling der dingen met grootc bezorgdheid tegemoet daar de vrees groeit, dat het hier betreft een revolutionnai- ren aanslag aan de geheele weestkust, waar tegen over de gematigder leiders der vakvereenigingen meer en meer aan invloed zouden verliezen. Voor de handhaving van de orde staan behalve de politie die met 500 man versterkt is, en de nationale garde ongeveer 1000 man militaire troepen ter be schikking. Gouverneur Meriam heeft bekertd ge maakt, dat er opnieuw 1500 man van de nationale garde zijn gerequireerd, waardoor de sterkte der na tionale garde te San Francisco is gestegen tot onge veer 4500 man. De gouverneur heeft voorloopig af gezien van het afkondigen van den staat van beleg. Hij heeft echter verklaard, dat de troepen den le vensmiddelentoevoer zullen verzekeren. Bezorgdheid in het geheele land. New York, 16 Juni. De zakenwereld deelt de be zorgdheid, dat de algemeene staking te San Fran cisco den stakingstoestnnd in het geheele land zal verscherpen. Men hoopt dan ook algemeen, dat het gerucht waarheid bevat, volgens hetwelk Roosevelt persoonlijk te San Francisco zal ingrijpen om een overeenstemming te bewerken. De sombere stemming, waarmede men in de Ver. Staten de staking te San Francisco volgt, lijkt niet overdreven, wanneer men acht slaat op de onrust barende berichten, die uit andere havensteden en industriecentra binnenkomen. Te Portland in Oregon heeft de toestand zich toe gespitst. Men verwacht, dat daar de algemeene sta king zal worden geproclameerd. Te Houston in Texas zijn bij relletjes van stakende dokwerkers drie ne gers doodgeschoten. Uit Birmingham in Alabama wordt gemeld, dat de textielarbeiders daar tot een staking in den geheclen staat hebben besloten. In politieke kringen gelooft men, dat. indien niet spoedig een einde aan de staking komt, het ingrijpen van de militairen voor de handhaving der orde nauwelijks kan worden vermeden, althans voor het intact houden van het postverkeer en zoo noo- dig ook voor de beveiliging der levensmiddelen- transporten. Wat zijn de plannen van Roosevelt? Washington. 16 Juli (V.D.) Omtrent de ge ruchten volgens dewelke president Roosevelt zijn vacantiereis zou onderbreken, teneinde zich naar San Francisco te begeven, en aldaar persoonlijk te trachten een oplossing te vinden voor de stakings moeilijkheden, kan worden gemeld, dat de alhier van boord van de „Houston" ontvangen berichten, nog geen melding maken van een onderbreking van de reis. De laatste telegrammen deelen mede, dat de president het schip koers heeft doen zetten naar het eiland Clipperton, waar hij zich wil wijden aan het diepzee-visschen. De „Houston" zou Dinsdagmid dag bij het eiland aankomen, Belangstelling voor de staking te San Francisco in Rusland. Moskou. De staking te San Francisco wordt hier met groote belangstelling gevolgd. De Ameri- kaansche Sectie der Komintern roept de arbeiders in een proclamatie op tof, het verstrekken van ver deren steun aan de stakers. De R.K. Mijnwerkers Bond aanvaardt do voorstellen van de directies. De Alg. Ned. Mijnwerkers Bond niet. Heerlen. Zondag hebben de mijnwerkersorgani saties over het dreigend conflict in de mijnindustrie vergaderd. De R.K. Mijnwerkersbond heeft met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbe stuur tot aanvaarding van het voorstel der directies om toe te passen een loonsverlaging van 3 pet., met dien verstande, dat zeer binnenkort wordt overge gaan tot een geregelde werkweek van vijf dagen op de particuliere mijnen, en aldus meer verzuimdagen dan twee worden voorkomen. De Algemeene Mijnwerkersbond heeft een open luchtmeeting gehouden en heeft de voorstellen der directies niet aangenomen. 30 DOODEN. Simla (Britsch Indië). In een tempel in Zuid Indië ls tijdens de godsdienstoefening een verschrikkelijke brand uitgebroken. Vol gens de ritus werd met brandende stoffen gewerkt. Hierdoor vatte het gebouw vlam en het vuur deelde zich zoo snel mede, dat slechts weinigen zich ongedeerd in veilig heid konden brengen. 30 personen zijn ver brand, terwijl 40 ernstige wonden opliepen. Een nieuwe opzienbarende ontdekking ge daan. Derde koffer met resten van het lijk gevonden. Londen. In de misterieuze moordzaak van Brighton heeft de Engclsche politie, nadat het on derzoek vijf weken lang geen resultaat bad opgele verd, thans een nieuwe opzienbarende ontdekking gedaan. Tot dusverre had men slechts den romp en de beenen van het vrouwelijke slachtoffer in een paar reiskoffers gevonden. De politie heeft thans in een derde koffer, die verborgen was in een kolen hok onder de trap van een klem huis in Brighton de resten van een hoofd, dat van den romp geschei den was, en twee armen gevonden. De chef-politiedokter van Scotland Yard is onmid dellijk naar Brighton vertrokken om de vondst te onderzoeken. Men acht het zeker, dat het hier de li- chaamsdeelen van het onbekende slachtoffer be treft „Daily Mail" weet zelfs mede te deelen, dat de kof fer, die thans gevonden is, bovendien het lijk heeft bevat van een tweede vrouw, die door een hamer slag op het hoofd gedood zou zijn. Men wijst er in dit verband op, dat ook de moord op een kleermaker, die een week geleden in East End plaats heeft gehad, nog niet opgehelderd is. Deze man was met verbrijzelden schedel in ziju werkplaats gevonden. Schade van ettelijke millloenen. P a r jj s. Zondag heeft een tornado gewoed bo ven het departement van de Loire, waardoor een schade is aangericht, die geschat wordt op 10 rail- lioen francs. Van het geheele dorpje Chauffailcs ble ven slechts 20 huizen onbeschadigd. Nader wordt nog gemeld: Behalve de orkaan, die zooals reeds gemeld is, groote schade heeft aangericht nabij Charolles bij Lyon hebben nog eenige felle orkaanvlagcn in ver schillende deelen van Zuid- en Oost-Frankrijk tij dens het weekend groote schade aangericht. Nabij Chalons zur Sanne is een 12-jarig meisje door den bliksem gedood, terwijl nabij Besancen eenige hui zen door inslaan van den bliksem in brand vlogen. Te Montflanquin in het departement Lot et Garonne is een kerktoren door inslaan van den bliksem ver nield. Te Panjas in Gers is een boerderij door de zelfde oorzaak in brand gevlogen. Ook boven Noord-Spanje noodweer. Zondagmiddag heeft boven Valencia en de omge ving een ontzaggelijke orkaan gewoed, die gepaard ging met zware hagelslag. Er werd zeer veel mate- rieele schade aangericht, terwijl een aantal personen verwondingen opliep. Hevige ontploffing in de Roemeensche hoofdstad. Boekarest: Gistermorgen werden de bewo ners van Boekarest gewekt door het geluid van een hevige ontploffing. Vele ruiten zijn vernield, terwijl deuren en ramen open sprongen. Eerst na eenigen tijd werd door de autoriteiten bekend gemaakt, dat een arsenaal in de nabijheid van Boekarest in de lucht is gevlogeh, blijkbaar tengevolge van de groote hitte. Eenige soldaten van de wacht werden gewond, terwijl op een akker een vrouw en een meisje verwon dingen opliepen. Aan de Schotsche Noordkust aangespoeld. Londen: Naar beweerd wordt is bij Dunnet Head aan de Schotsche Noordkust, een merkwaardig zeemonster aan land gespoeld, dat ongeveer tien me ter lang was. Volgens de verklaringen van den eer lijken vinder is de kop van het dier groot en plat, ter wijl het manen aan den hals draagt. De romp zou on geveer 55 centimeter dik dik.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5