Raad Oude Niedorp COÖPERATIEVE ZUIVELBANK Ch.H.Th. Schmalz Obligatie-Leen ing „WEST ER LICHT" Zondagavand na afloop BAL J. DE RUIJTER - Molenstr. - Schagen. Tel. 17 H.H. Kuikenfokkers! S.DEVRIES, Molenstraat, Schagen De allernieuwste PETROLEUMVERGASSER Reliance B.D. f 11.25 L. v. R. heeft steeds de nieuwste artikelen Blanke REISMANDEN Lucullus Inmaakglazen S. de Vries, Molenstr., Schagen Vergadering van den Raad op Dinsdag 24 Juli 1934, des avonds te 8 uur. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar, burgemeester. Secretaris de heer B. J. F. Sutman Meijer. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en zegt dat het hem een behoefte is dankbaar te gedenken de prettige wijze waarop de burgerij hem tegemoet is getreden. Spr. is getroffen 'geweest door de bewijzen van deelneming met dat gene dat hem voor zijn intrede in deze gemeente over kwam, maar ook door de wijze waarop de intrede plaats vond. Spr. hoopt dat deze dank aan de burgerij wordt overgebracht. Vastgesteld worden de notulen van de vergaderin gen van 14 Aprirl en 28 Juni j.1. Om prae-advics worden in handen van B. en W. gesteld: a. een verzoek van het bcstur -der Vereeniging tot oprichting en instandhouding va» een neutraal bij zondere school aan de Langereis, om de benoodigde gelden te willen verstrekken voor een stichting van bovenhedoelde school; b. een adres van A. Mijts en *zes anderen, houden de verzoek om vermindering van de personeele be lasting en vrijstelling van de personeele belasting naar den grondslag „biljarten" en vrijstelling van eenige plaatselijke belastingen. i De Voorzitter wijst er op, dal» een der regeerings- voorvvaarden waartegen aan de gemeente een bijdrage in de kosten der gemeerntehuishouding zou worden verleend, is dat de regeering onverwijld in kennis wordt gesteld van zaken als in het eerste adres be doeld. Alvorens prae-advies wordt uitgebracht, zul len B. en W. dat doen. Door den heer B. J. F. Slutman Meijer wordt ver zocht hem ontslag te willen verleenen als secr. der gemeente, als ambtenaar van den burgerlijken stand 'en als lid van de schattingsfcommissie voor de in komstenbelasting^ Op de meest eervolle wijze wordt het ontslag ver leend en de Voorzitter brengt-den heer Sutman Meijer ;in het bijzonder dank voor de wijze waarop hij als 'secretaris zijn functie heeft waargenomen en voor de uitstekende wijze waarop hij de administratie heeft 'ingericht en bijgehouden. Persoonlijk dankt spr. den heer Sutman Meijer voor de hulp hem verleend om spr. in te leiden. Het ontslag wordt verleend ingaande 15 Augustus a.s. Gedeputeerde Staten keurden goed het besluit tot verpachting van een perceel tuingrond aan C. Da- nenberg. Ingekomen is het verslag van den toestand der pro vincie Noordholland over het jaar 1933. Van den heer C. Lakeman te Blokhuizen kwam een verzoek in om zijn leerplichtig kind per autobus te 'doen vervoeren naar en van de O. L. school te Oude IsTiedorp. Y De Raad gaat in comité. v Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat be sloten is dat de heer Lakeman een vergoeding zal ont- vangen voor het vervoer van zijn kind, onder nader j overeen te komen voorwaarden. Besloten wordt tot aanvulling van de begrooting voor het dienstjaar 1934, terzake van den gewonen dienst. Benoemingen. Voor de benoeming van eeD secretaris der ge meente bevelen B. en W. in verband met het be paalde in art. 102 der gemeentewet aan; 1. C. G. M. van Baar, burgemeester; 2. J. F. Folkers, ambtenaar ter secretarie. Moeten de lnncties van Burgemeester en Secretaris wederom gecombineerd worden? De heer Van Zoonen acht zich verplicht over deze aangelegenheid eenigen tijd de aandacht te vragen. Toen de vorige burgemeester werd benoemd, werd besloten de functies van burgemeester en secretaris te combineeren en thans is deze vraag opnieuw door de fractie van spr. gesteld. Lang en breed werd zc besproken en het gevolg is geweest, dat de fractie oordeelde, dat er scheiding zou zijn tusschen beide functies. Wij hebben ons, aldus vervolgt spr., met een schrijven daarover gewend tot den Commissaris der Koningin, en onze meening kenbaar gemaakt. Naar aanleiding van dit schrijven hebben B. en W. een onderhoud gehad met Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin. Het bleek ons alras dat de Commissaris een standpunt innam dat tegen het standpunt van de protestantsche raadsfractie in ging. De cijfers die de fractie had gegeven, werden door den Commissaris bestreden, het voordeel dat de gemeente bij de scheiding der functies naar ons oordeel zou hebben, zou naar de berekening van de Griffie lang niet zooveel bedragen. Het was een onprettige gewaarwording te moeten vernemen dat onze cijfers niet juist waren, maar weldra bleek dat ook de cijfers van de Griffie niet juist waren. De oorzaak van onze vergissing was, dat wij de bereke ning hadden opgezet naar den toestand zooals die bij de benoeming en bij de scheiding der functies zou worden, doch de berekening diende plaats te vinden naar den toestand op 1 Januari 1931. omdat deze toestand gedurende 5 jaren geldt. Wij hebben daar na een uitvoerig schrijven tot den Commissaris ge richt en er op gewezen dat ook ter Griffie zeer ern stige fouten waren gemaakt en voor de gemeente een belangrijk voordeel werd verkregen als tot schei ding der functies werd overgegaan en een der amb tenaren ter secretarie tot secretaris werd benoemd. Over dat schrijven hebben we nooit meer iets ge hoord. Wel is later gebleken, dat door den Commis saris aan de gegadigden voor het burgemeesters ambt de vraag was gesteld of zij het ambt wenschten zonder of met het ambt van secretaris. Door sommi gen werd die vraag bevestigend, door anderen ont kennend beantwoord. We zitten nu voor een lastig geval. Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat de boven vermelde kwestie zich reeds had afgespeeld voor we wisten wie burgemeester onzer gemeente zou worden en in geen geval gaat deze kwestie dus tegen den persoon van den nieuwen burgemeester. Het is lou ter een principieele kwestie. Toen de aanbeveling voor de benoeming van secretaris is samengesteld, was de heer Bakker niet in de vergadering van B. en W. aanwezig en spr. heeft gemeend aan de sa menstelling dezer aanbeveling te moeten meewerken omdat hem niet bekend was welk standpunt de R.K. fractie in deze zaak innam. Spr. becijfert dat voor 1935, als tot scheiding der functies wordt besloten, 't voordeel voor de gemeente zou bedragen f 302.94, h» 1936. wanneer wijziging van de berekening dar vergoeding zal plaats vinden, een voordeel van f570. In het belang der gemeentefinantiën zou de frac tie van spr. dus adviseeren niet tot combinatie van beide betrekkingen over te gaan. De heer Bakker wijst er op dat hii moeilijk een oordeel kan vellen over de becijferingen, die de heer Van Zoonen geeft Zelfs in Haarlem blijkt men soms niet goed te kunnen rekenen. Het kan echter zijn dat in de scheiding der functies eenig voordeel voor de gemeente schuilt. Een standpunt had de Katholieke raadsfractie nog niet ingenomen, zelfs niet toen B. en W. door den Commisaris werden op geroepen voor een bespreking. De heer Van Zoonen heeft toen de degen met den Commissaris gekruist, de heer Kolkman en spr. hadden nog geen stand punt ingenomen en vroegen eerst de fractie over de vraag te doen vergaderen. Wij waren van meening dat nu de Commissaris niet ovor scheiding der func ties was, het niet zoo glad zou zitten en spr. wijst daarbij op het voorgevallene te Koedijk. De vraag kwam ook bij ons op of het burgemeestersambt al leen een bestaan opleverde: de burgemeester toch heeft een stand op ie houden, hii heeft een gezin; voor de belasting wordt hij voor vol aangezien, er is een ponioenaftrek, om kort te gaan de katholieke raadsfractie kwam tot de conclusie dat het beter was de combinatie wèl te laten bestaan. De heer Kolkman voegt aan deze verklaring van den heer Bakker nog toe. dat de doorslag had gege ven. dat het juist om den finantieelen toestand der gemeente gewenscht werd geoordeeld dat de combi natie bleef, omdat het voor een goed beheer beter is, als het beheer in één hand is. De Voorzitter wijst erop dat het niet mee valt, voor eigen parochie te moeten praten, maar de heer Van Zoonen heeft het hem gemakkelijk gemaakt door zijn verklaring, dat. het niet tegen zijn persoon gaat. Door den heer Van Zoonen is de splitsing be pleit, uit finantieele overwegingen, maar vandaag aan den dag is de gemeente onder curateele en of dus op één punt f 300 meer moet worden uitgegeven, maakt niet veel uit, omdat het rijk het tenslotte toch betaalt. Spr. weet wel dat dit argument niet zuiver is. omdat gerekend moet worden naar den tijd dat de gemeente weer op eigen beenen staat, maar voor 't moment speelt het toch een rol. Spr. wijst op een kleine onjuistheid in de becijfering van den heer Van Zoonen en vraagt waarom deze de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie niet op f 1000. maar op f 800 berekent. Ook wijst spr. erop dat de heer Van Zoonen het secretariepersoneel op deze wijze met een persoon zou verminderen. Wel maakt de regeering er bezwaar tegen dat een gemeente van een omvang als Oude Niedorp een 2e ambtenaar ter secretarie heeft, maar de heer Van Zoonen maakt de bezetting nu ook al minder. Tenzii hij er op re kent dat de burgemeester werk zou verrichten, dat der secretarie is. Spr. wil niet zeggen dat hij zich van al het secretariewerk zou onttrekken, maar het zou toch onjuist zijn als spr. de leiding van het werk zou hebben en een ander feitelijk het salaris zou opstrijken. Spr. ziet het niet anders dan als hij de leiding goed in handen wil hebben, de zaak in één hand moet zijn. Het is niet mogelijk» de touwtjes goed in handen te hebben als men naast de admini stratie staat. Ook is geen rekening gehouden met het feit dat als de functies gescheiden zijn, de bezoldi ging van den secretaris stijgt tot f 2300 terwijl bij combinatie het salaris niet hooger dan f 1600 wordt. Spr. ziet dus in de toekomst geen finantieel voor deel in de scheiding, maar uiteindelijk een finanti eel nadeel voor de gemeente. De heer Van Zoonen zegt het aanvangsalarls van f 800 te hebben genomen, en bij volgend jaar reke- ning te hebben gehouden met de periodieke verhoo gingen. Men kan van meening verschillen over het nut van de administratie in één hand. In onze omgeving is te Winkel en Nieuwe Niedorp ook een afzonderlijke secretaris, terwijl in andere gemeenten de functies weer gecombineerd zijn. Een verkeerd standpunt acht spr. dat het geen verschil uitmaakt, omdat de gemeente thans onder curateele Wanneer tot stemming wordt overgegaan, verkrijgt de heer Van Baar 4 stemmen, de heer Folkers 3 stemmen, zoodat de heer Van Baar is benoemd. Algemeene felicitatie volgt. De Voorzitter dankt voor het in ham gestelde ver trouwen en zegt zijn volle krachten voor dit ambt te zullen geven. De heer Van Zoonen verklaart nog eens dat het standpunt van spr.'s fractie niet berust op wantrou wen in tien persoon van den burgemeester. De VooYatter is daar ten volle van overtuigd, het gaat bij den heer Van Zoonen om de zaak, niet om den persoon. Voor de benoeming vifei een ambtenaar van den burgerlijken stand (vacatiJre B. J. F. Sutman Meijer) bevelen B. en W. aan: 1. C. G. M. van Baar. 2. J. van Zoonen. Benoemd wordt de heer C. G. M. van Baar met algemeene stemmen. Het ligt in de bedoeling den heer Folkers aan te stellen als bezoldigd ambtenaar op een salaris van f 100 en in de volgende vergade ring zal de verordening, regelende -de werkzaamhe den tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand in dien zin worden gewijzigd. De aanbeveling voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op den keuringsdienst voor vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, luidt: 1. J. van Zoonen, wethouder; 2. C. G. M. van Baar, burgemeester. Benoemd wordt de heer J. van Zoonen met 6 stem men: 1 stom werd uitgebracht op den heer Van Baar. Onder dankzegging neemt de heer Van Zoonen de benoeming aan. Als plaatsvervangend lid van de commissie van toezicht op den Vleeschkeuringsdienst wordt be noemd de heer Van Baar, die eveneens de benoeming aanneemt. Voor de benoeming van een lid der schattingscom- commissie voor de Inkomstenbelasting (vac. B. J. F. Sutman Meijer) luidt de aanbeveling van B. en W.3 1. C. G. M. van Baar; 2. J. van Zoonen. Benoemd wordt de heer Van Baar met algemeene stemmen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, wordt hef firesidium overgedragen aan den heer Bakker en egt de nieuw benoemde secretaris, de vereischte eeden af. Bij de rondvraag Informeert de heer Molenaar of de sluiswachter te Verlaat een instructie heeft, waar in bepaald wordt hoe te handelen bij bepaalden wa terstand. Het komt voor dat niet geschut wordt. De Voorzitter zegt toe dat hij aan deze zaak zijn aandacht zal schenken. De heer Bakker denkt dat er wel een regeling zal bestaan tusschen Niedorper Kogge en Raaksmant- boezem. Het behoort niet tot de competentie van de gemeente. Hierna volgt sluiting. -4 Wij leveren U alle benoodigd heden. Schagen In verband met de conversie van Staats- en andere leeningen maakt het Bestuur van „WESTERLICHT" te Alkmaar bekend, dat van hare Obligatie-leening nog eenige stukken verkrijgbaar zyn, rente 3 4 en 4% naar eigen keuze, ter grootte van 1100.—, f 250.—, f 500.en f 1000.tegen den koers van 100 met bijbetaling der rente van 1 Januari 1.1. af tot den dag van storting. Namens het Bestuur, G. J. VAN LEERSUM, Voorzitter. E. W. BODERWIJN, Secretaris. heeft een regelbare vlam en behoeft geen voorverwarming, ook niet pompen, brandt niet op een pit, dus geen walm en beslist reukloosl Brandt 7 uur van 1 Lt. petroleum en is zoo klaar voor het gebruik! ZIE ONZE ETALAGES! Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Dinsdag vra gen wij Uw bijzondere aandacht voor een film van groot formaat, getiteld: Een technisch schitterende film, wier han deling uiterst spannend en meesleepend werkt. Een ontroerende, een verheven film! De hoofdvertolkers in dit heldenstuk zijn John en Lionei Barrymore, Helen Hayes, Clark Gable en Robert Montgomery. Toegang boven 14 jaar. Alle weekavonden en Zondagmiddag 3 uur Zaal 40, Balcon 70 cent. 3 pond PAARDENROLLADE tl.— 4 pond PAARDELAPPEN 11 3 pond OSSEN- en VARKENSGEHAKT f 1.— 3 pond SAUCIJSJES fl.— 4 pond PAARDENGEHAKT f t— t pond METWORST f0.25 1 pond BLOEDWORST 10-30 5 pond VET GEROOKT SPEK 11.25 5 pond MAGER GEROOKT SPEK 11.50 5 pond GEDRAAID SPEK f 1.10 Voor Varkenslappen, Carbonades, Ossevet en Reuze! zijn onze prijzen zeer laag. Aanbevelend, met leeren hoeken, f 0.25-0.75. 1.25-1.75-2.00. Hier voor ons ligt een voederproef Genomen te Bilt!ioven. Met 't eene voer is 't meer dan droef, Ver staat Proviml boven. En dat 't verschil niet weinig was Dat bleek wel op het end Korenmolen „De Bocht' 't Verschil per kilo groei bleek ras Maar even zeven cent. Piepkuikenfokkers, 't Is nu tijd Op kleintjes te gaan letten. En daarom is het thans uw taak De bakens te verzetten. St. Maartensbrug 3 pond SaudJsfes f 1.04 3 pond Gehakt h.o.h. f 1.04 pond dik vet Spek f l.io BAARS A OOSTERMAN Schagen Tel. 46 ALKMAAR, houdt zitting in Café „De Beurs" te Schagen eiken 2en en 4en Donderdag der maand, van halt 10 tot half 12. DEPOSITO'S COUPONS HYPOTHEKEN. in alle maten, tegen de laagste prijzen

Schager Courant | 1934 | | pagina 4