Hoe droog het is in Engeland. Woensdag 25 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9522 EEN HOTELDIEF GEARRESTEERD. De reis van de koningin en de prinses. De stembureaux in het Saargebied. Firma GEBR. ROTGANS ZEVEN DOODVONNISSEN TE MOSKOU. Een romantische jongeling. Staking bij de slachthuizen te Chicago. achttiende groote Beiersche landelijke turnfeest is te Nürnberg gehouden. Een overzicht van den opmarsch der turnsters en turners. het water in de groote reservoirs, tientallen, of hon derdtallen meters onder den grond. Het is waar, dat onder den grond nog schijnbaar onuitputtelijke hoeveelheden tot onze beschikking liggen. Er is een bron te Bourne in Lincolnshire, die dagelijks 22.500.000 liters water geeft. Een andere bron, te Scarborough, geeft 13.500.000 liters. Die twee bronnen zouden precies de vier duizend slagers van Londen aan het bonoodigde water kunnen helpen. Maar ook deze voorraden zijn niet onuitputtelijk. Zooals overal, zooals onder Uw tuin en de mijnen, ligt ook onder Londen een natuurlijk waterreservoir. Vele groote fabrieken betrekken daaruit al het voor hun bedrijf bonoodigde water. Het is goedkooper, dan water te betrekken van de waterleiding. Boren komt op ongeveer tien a vijftien shilling per voet. De pompinstallatic kost tusschen de 150 en 200 pond, en het pompen drie a vier pennies per 4500 liter. Maar, en dit is een groote maar, het water on der Londen zakt per jaar v ie r voet! Ik heb grootondeels over Londen gesproken. Maar' veel erger dan de Londenaars zijn de Engelsche boe ren er aan toe. Daar is in de eerste plaats de boerenwerkman. Na een zware dagtaak op het heete land komt hü 's avonds thuis, en kan dan met een juk op zijn schouders, en twee emmers, een paar mijl gaan loo- pen, om terug te komen met enkele liters water, waar de Londenaar zijn neus voor op zou halen. En dan de boer zelf. Ik hoef aan de lezers van de Schager Courant niet te vertellen, dat zuivere melk slechts geleverd kan worden met behulp van zuiver water, en een groot en voorraad daarvan. De koeien moeten kunnen drinken, er moet geschrobd en ge boend kunnen worden, er moet water beschikbaar zijn voor het koel houden van de melk. Mijn lezers zullen beter weten dan ik, of het getal, dat ik in een Engelsch blad lees juist is. Per koe heeft een boer noodig 225 liter water per dag. En om dat te krijgen, moeten verscheidene boeren in Engeland te genwoordig vier a vijf pond per week uitgeven, om het water met kar en paard van ver te laten halen. En na de boeren komen de bakkers. Zonder water kan een bakker ook al niet veel beginnen. Ik lees, dat een brood, van Manitobatarwe gebakken, voor •10 procent uit water bestaat, wanneer het den oven ingaat. Het bakken drijft 15 procent van het vocht uit het brood, maar, zooals heel aardig is opgemerkt, het probleem, waarvoor de bakker steeds staat, is dit: water rechtop te laten staan. En hoe kan hij dat doen, wanneer hij geen water heeft? De Engelschman heeft "ernstige zorgen op het oogenblik! En we zullen dus maar niet klagen, als het theewater wasch-, of het waschwater thee wordt. 1 'J Te Egmond aan Zeo. Buitenlander die op kosten van de hoteliers voor badgast speelde. De politie slaat een goeden slag. Gisteren is tc Egmond aan Zee een Duitscher gear resteerd, die cf op uit was op kosten van de hoteliers voor badgast te spelen. Dit is hem echter tc Egmond aan Zee, dank zij de activiteit der politie en van de politie te Bergen, niet gelukt. De burgemeester van Egmond aan Zee werd namelijk telefonisch gewaar schuwd door den burgemeester van Bergen. Geen kwartier later werd de man,wiens signalement k lopte met het door den burgemeester van Bergen telefonisch opgegevene, te Egmond gesignaleerd en door den bur gemeester persoonlijk gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Ruim 2 wekon had hij gelogeerd tc Bergen aan Zee in het hotel Nassau Bergen. De directie van dit hotel werd Maan dagmorgen gewaarschuwd, dat de bewuste badgast verdwenen was met zijn bagage, echter zonder beta len. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd. Men ver moedde, dat de bewuste persoon langs het strand naar Egmond aan Zee was gegaan. De politic kon heni daar echter niet meer achterhalen. Intusschen was ook de burgemeester van Egmond aan Zee gewaar schuwd, met het bovenvermelde gunstige resultaat. De man gaf voor, dat hij ziek en werkloos was en toch goed gehuisvest wilde zijn. Vermoed wordt, dat hij nog meer op zijn kerfstok zal hebben. De man lo geerde te Bergen onder een valschcn naam. Hij gaf na zijn arrestatie te kennen, dat hij niet naar Duitsch- land uitgeleid wilde worden. Gedurende zijn verblijf te Bergen aan Zee was. met de verteringen mee, zijn rekening opgelcopen tot ruim f 100.—. Inrichting van het schip, waarmee ze gaan, wordt niet veranderd. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt, zal de „Tanimbar' van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland". aan boord van welk schip TI.M. de Koning in H.K.H. Prins<*s Tuliana zich naar Ulvik in de Hardanger-fjord (Noorwegen) zullen begeven, Zater dagmiddag te 12 uur van de Javakade te Amsterdam vertrekken. De „Tanimbar" is een vrachtschip met passagiers-accomodatie; het meet 8170 bruto register ton en behoort tot de z.g. T.-klasse. De motor is een 8 cylinder Sulzer-motor van 7010 P.K.. De leeftijd van het schip bedraagt bijna 4 jaar. Op uitdrukkelijken wensch van H.M. de Koningin worden aan boord voor deze reis geen veranderingen aangebracht, terwijl de gewone scheepsvoeding zal worden gebruikt. Naar alle waarschijnlijkheid zal het doel van de reis Maandag bij daglicht worden bereikt. Zoodra de Koningin en de Prinses de „Ta nimbar"' met het klein gevolg, dat de reis medemankt, zal hebben verlaten, zal het schip koers zetten naar Hamburg, waar een gedeelte van de lading, die het nog van zijn jongste reis in de ruimen heeft, zal worden gelost. In gezelschap van eenige directeuren van de Maat schappij „Nederland" hebben gistermorgen enkele leden van de hofhouding de verschillende hutten aan boord van de „Tanimbar" geïnspecteerd. Twee Nederlanders tot voorzitter benoemd. Saarbrücken. De commissie voor de orga nisatie van het Saarplebisciet (de volksstemming welke in Januari 1935 wordt gehouden) heeft den Nederlander. Jan van Pelt. benoemd tot vice-voorzit- tor van het stembureau in het district Merzig eri den Nederlander Brinks tot voorzitter van het stem bureau -van het district Saarbrücken. Een ernstig incident. Saarbrücken. Dinsdagmorgen heeft een zekere Johan Baumgaertner uit Saarbrücken op den politie commissaris Machts eenige schoten afgegeven. Machts loste daarop op zijn beurt eenige schoten op Baumgaertner, die ineenzakte en naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De mededeeling van de Marxistische bladen, dat Baumgaertner lid van het Duitsche Front is, wordt tegengesproken. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 765 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. HOOGZIJDE. SCHAGEN. Oftlcieel „Kodak"-handelaar. Vraagt onze DIJO-FILM 26" 8 opnamen, 50 cent. Wegens hoogverraad en aanslagen op treinen en belangrijke spoorweg knooppunten. Naar eerst thans officieel wordt meegedeeld, heeft onlangs voor het opperste gerechtshof van de Sow- jetunie een spionnageproces togen een groep van 23 ingenieurs en technici plaats gehad. Deze ingenieurs zaten gedeeltelijk in het bestuur van den spoorweg MoskouKazanj en werkten anderdeels in de loco- motievenherstelplaats te Moerom. De aanklacht luid de spionage ten gunste van een vreemde mogend heid en aanslagen op treinen en belangrijke spoor wegknooppunten. Verder zou men de mobilisatie plannen van de spoorwegen naar het Verre Oosten aan een vreemde mogendheid hebben meegedeeld. Vanwege de zwaarte van de misdrijven als be wezen geldt, dat de groep verscheidene spoorwegon gelukken veroorzaakt heeft, o.a. dat bij Tsjeernaja, aan de lijn MoskouKazanj, en dat bij het station Panki en het feit, dat hoogverraad gepleegd is, zijn de zeven mannen, die aan het hoofd van do groep stonden, ter dood veroordeeld. De anderen zijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Het persbureau Tass meldt omtrent dit proces nog de volgende bijzonderheden: Het, Militair Hooggerechtshof der U.R.S.S. onder zocht onder presidium van Ulrich den laatsten tijd de zaak van een spionnngebende, die in verscheidene sectoren van het spoorwegverkeer ageerde. De spionnen beoogden de vergaring van inlichtin gen over Tiet vermogen van het spoorwegverkeer en den toestand der spoorwegen uit het oogpunt van militaire mobilisatie, in het bijzonder wat betreft do lijnen, die het midden des lands verbinden met het Verre Oosten, inlichtingen over de organisatie en reparatie van de locomotieven der U.R S.S. vooral op de rechtstreeksche lijn naar het Verre Oosten, evenals de organisatie van aanslagen op spoorwegen en werkplaatsen voor het herstel van locomotieven en de voorbereiding van belangrijke aanslagen in geval van oorlog. Deze organisatie onderhield verbindingen met ver scheidene employés van den Sowiet-staat. die be langrijke posities innamen bij het commissariaat van verkeerswegen en zijn locale diensten. De orga nisatie werd geleid door een spion van Koreaanscbo afkomst, een agent van den buitenlandschen spion- nagedienst, genaamd Kimlaon. die uit Mandsjoeriie was gekomen. Hij betaalde een aantal agenten, die spionnago verrichtten, geheime documenten ver gaarden, aanslagen op spoorwegen beraamden, ca tastrofen organiseerden, waardoor de werking van parken en werkplaatsen tot herstel van locomotie ven buiten werk werden gesteld. Rampen hadden plaats op bet station van Tsiornfija, en op den spoor weg MoskouKazan, waardoor twee locomotieven en 15 wagons werden vernield en bet verkeer op den hoofdverkeersweg werd stopgezet, e.d. Werklooze kantoorbediende, die ten minste toch eenmaal met een werkelijke prinses wilde dansen. Dezer dagen heeft de Amerikaansche gezant te Boedapest, John Flourney Montgomery, een bal ge geven aan boord van een in de Donau liggend schip, Alle gasten waren in avondtoilet verschenen. Slechts één persoon bewoog zich in een gewoon wandelcos- tuur onder de aanwezigen en danste ongedwongen met verschillende dames, onder wie de vrouw van een prins, die lid is van een der legaties te Boedapest. Op een gegeven oogenblik ging een lid van do Amerikaansche legatie naar den man toe en vroeg hem, wie hij was. „Ik ben Jakab Kux", aldus luiddo het antwoord. „Ik ben een werkloos kantoorbedien de en ben langs een touw aan boord geklommen. Ik wilde toch minstens eenmaal in mijn leven met een werkelijke prinses gedanst hebben." Spoedig bevond de heer Jakab Kux zich in handen der politie, doch deze kon geen termen aanwezig vin den, hem in arrest te houden, of van een strafbaar feit te beschuldigen. Juist in een tijd van abnormaal grooten vee-aanvoer. In de slachthuizen te Chicago is gisteren plotse ling een staking uitgebroken, welke bij den aanvang 700 man omvatte. De staking komt bijzonder onge legen, daar er op het oogenblik een buitengewoon groote vee-aanvoer plaats heeft in verband met do droogte in de groote veeteeltstreken, waar de boeren geen voer voor hun beesten hebben. De groote vee stallen te Chicago, waar het vee voor de slachting tijdelijk ondergebracht wordt, zijn meer dan vol en de directies staan nu voor het vraagstuk, hoe zij met het door de staking volkomen ontoereikend personeel het vee zullen voederen en drenken. Een ander telegram meldt dat de toestand zeer moei lijk is. Dinsdag werden 75.000 stuks vee aangevoerd, waaronder 42.000 die door de regeering als uitvloei sel van de hulpmaatregelen voor de getroffen far mers naar Chicago zijn vervoerd. Daar voortdurend nieuwe vee-transporten arriveeren, is men er reeds toe overgegaan de zwakkere dieren reeds voor do uitlading te dooden, teneinde dc uitlading van de sterkere dieren niet op te houden. (Van onzen Engclschen Brief schrijver). 21 Juli 1934. DE Engelsche bladen staan de laatste weken vol van alarmccrende berichten over de „drought", dat dc betcekenis heeft \Un ons woord droogte, er in spelling nog al aardig op lijkt, maar door de Engelsehcn uitgesproken wordt als draut. Ik vind dat heel erg jammer voor de Engelschen, want het schijnt wezenlijk ernstig te zijn. Maar ik vind het ook erg jammer voor mijzelf. Wij hebben nu eenmaal de gewoonte onze vacantieplannen we ken of maanden van te. voren op te maken, en wie houdt er nu in Maart of April rekening met de mo gelijkheid, dat je in Augustus in je vacantievcrblijf gerantsoeneerd zult worden voor je thee- of wasch water? Als er niet wat flinke regenbuitjes komen binnen de volgende tien of veertien dagen in het Zuiden van Engeland, zie ik aankomen, dat we ons zullen moeten wasschen in wat er overgebleven is van den inhoud van den theepot, of thee zullen moeten zetten van een hal ven liter water, die eerst gediend heeft als reinigingsmiddel voor een gezin .van vier personen. Wij treffen het niet. Het is precies dertien jaar geleden, dat we een bezoek brachten aan juist dat gedeelte van Engeland, waar wc ditmaal heen gaan. Als U even de moeite doet, dertien af te trekken van 1934, zult U komen tot 1921, en ongetwijfeld zult U zich wel herinneren, wat 1921 ons aan zomerwarm te en zomerdroogte heeft gebracht. Toen waren de weiden bruin en de bosschen dor. Thans verwacht ik niets anders dan dat de weiden zwart zullen zijn, en de bosschen staan, volgens de bijna dagelijksche berichten in de Engelsche bladen, in brand. We zijn er zoo langzamerhand van overtuigd ge worden, dat we over enkele dagen uit de ramen van onze op wonderbaarlijke wijze door het vuur gespaarde vacantiewoning zullen staren over verkool de en nog wat nasnieulende vlakten, en dat we wel is waar dennengeur zullen inademen, maar pas na dat deze een al te groote, en eenigszins ongewensch- te loutering heeft ondergaan. Ik sprak zooeven de hoop uit, dat er binnen de eerstvolgende tien of veertien dagen wat regen zou vallen in het Zuiden van Engeland. Er zijn achttien maanden voor noodig geweest na den zomer van 1921, om den waterstand in het Zuiden van Enge land weer op peil te brengen. En dat waren heel natte maanden, die achttien. zeggen de Engelsche kranten, je. moot niet denken, dat het nooit erger is geweest. Een schrale troost. Maar het beetje troost, dat er in zit, heb ik toch met dankbaarheid aanvaard. In 1858 is het erger geweest. Londen was toen zóó droog, dat de stank van de Theems niet langer te .verdragen was, cn er over gesproken werd den zetel van hot Parlement te verplaatsen. Maar de een zijn dood is de ander zijn brood", niet waar? Een Itali- aansche dame, een zekere Mevrouw Ristori, die in den zomer van dat jaar 1858 langs den Theems naar Londen kwam, snoof den geur, die het leven van de heeren Parlementsleden zoo veronaangenaam de, vol welbehagen op, en verzekerde, dat hij haar deed denken aan haar heerlijk Venetië. Het is lang geleden, 1858, Maar het is niet zoozeer het aantal jaren, als een geheel veranderde levens wijze, die den toestand thans zooveel moeilijker maakt. Tusschen de jaren 1858 en 1934 is de En gelschman er aan gewend geraakt eiken morgen zijn badkuip even veel malen te vullen, als zijn gezin personen telt. Of een millioenenbevolking eiken morgen een kommetje water of een badkuip vol ge bruikt, maakt nog al eenig verschil. En dit is pas één factor. Er zijn er vele. De water closetten zijn van de laatste vijftig jaar, en gebrui ken een groote hoeveelheid. Dc straten worden te genwoordig regelmatig gesproeid. De auto's worden schoongespoeld. Of dacht U, dat dit maar een kleinigheid was? Door de Londensche automobilisten wordt dagelijks zooveel water gebruikt voor het afwasschen van hun wagens, dat een stad van twintig duizend inwoners er volledig mee toe zou kunnen. En zondaren als automobilisten zijn, zij zijn de ergste nog niet. Slagers zijn ook waterverslinders. Elke ijskast in een slagerswinkel, zoo lees ik in een Engelsch blad, vercischt negen duizend liter water per dag, en er zijn vier duizend slagers in Londen. Zes en dertig millioen liter water per dag, voor de ijskasten. Vergeet ook de sport niet. Tennisvelden (grasbanen in Engeland) golfvelden, ze kunnen alleen in uit stekende conditie gehouden worden door voortdu rende besproeiing. Maar weet U, wat het ergste is? Dc opleving in handel en nijverheid. Engeland, in tegenstelling met andere landen, schijnt over den crisis heen te zijn. Gelukkig voor Engeland! Maar elke nieqwc fabriek, die geopend wordt op het oogenblik, beteekent een nieuwe verslinder van water, die opweegt tegen tientallen slagers, honderdtallen golfvelden, en dui zendtallen badkuipen. De toestand begint steeds meer kritiek te worden. Ieder is hot er over eens, dat maatregelen genomen dienen te worden. Rantsoeneeren is er een van, maar rantsoeneering heeft baar bezwaren, en zc raakt het hart van de zaak niet. De bezitter van een stads tuintje mag niet langer zijn grasveldje sproeien, misschien, kan hem ook verboden worden eiken morgen in zijn badkuip te kruipen (wat voor de controle moeilijkheden oplevert), maar de fabrieken worden, zeer terecht, niet stop gezet, en de slagers worden, even terecht, niet beperkt in het gebruik van hun ijskasten. Wc moeten het water halen van de _plaatsen, waar het is, wordt gezegd. Er is water in overvloed, maar we laten het ongebruikt liggen. Bedoeld wordt Het

Schager Courant | 1934 | | pagina 5