De Cultuurmogelijkheden in de Wieringermeer. Het concordaat tusschen Duitschland en het Vaticaan. DE 2000 K.M.-RIT IN DUITSCHLAND. Italiaansch—Turksch incident. Onweer in Texas. Kraan neergestort DILUNGER'S LAATSTE TOCHT. Onweersstorm boven Londen. Vereeniging van Oudleerlingen der Rijks» landbouwwinterschool te Schagen. zwaar tegen heeft gemaakt. De aanneemsom was f350 boven de begrooting. maar het is aanvaard. De heer De Jong stolde nog vast. dat eerst ge dacht werd dat de vaklui te hoog waren. Dat is toch zoo niet geweest. De heer Borst was voor een goede woning geweest als er" maar niet te veel tarlefwerlt bij was. Hij sprak zijn misnoegen uit over de handeling van den ar- Begrootingswijzigingen. Voorgesteld werden eenige wijzigingen der be grooting voor 1935 tot een totaal bedrag van f25. Voor de begrooting 1934 was het bedrag der wij zigingen f3000. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op 1243. Het armwezen ln 1933. Daarna was aan de orde de vaststelling der reke ningen van do Ned. Herv. NVeezenadministratie en der Mg. Armenadministratie. De rekening der Weezenadministratie sloot in to taal in ontvangsten op f 16186.39, uitgaven f9278.64, voordeelig kassaldo f 6907.75. De rekening der Alg. Armenadministratie gaf een De 66ste algemeene vergadering van deze ver- eeniging werd Woensdag 25 Juli 1934, gehouden in Café Smit te Middenmcer. De vergadering was druk bezocht Voorzitter de heer P. Blaauboer Gz., Kolhorn; secretaris de heer J. Sijp Jr., Alkmaar. In zijn openingswoord heet de Voorzitter in het bijzonder welkom den heer Ir. S. Smeding, die zoo bereidwillig is een inleiding tc houden over de cul- tuurmogelijkhcden in de Wieringermeer en een ex cursie te leiden. Voorts heet spr. welkom den heer H. K. Koster, voorzitter van de Commissie van Toe zicht en de aanwezige niet-leden. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bespreking. Door den heer J. Buis wordt uitgebracht het jaar verslag van de Commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek te Schagen. Er werden 32612 monsters voor onderzoek aangeboden; het on derzoek op deugdelijkheid is van geen beteekenis meer. terwijl het gistingtoestel geen enkelo maal werd geplaatst. De finantieele toestand is zeer goed te noemen, het batig saldo ad f60.72, is toegevoegd aan het reservefonds, waardoor dit steeg tot f706.01. Een woord van lof werd gebracht aan den contro leur. Door den Secretaris werd rapport uitgebracht over het Station voor onderzoek van melk en melk producten te Hoorn. De controle op de kwaliteit der melk en de controle op de instrumenten vindt plaats in overleg met den rijkszuivelconsulent. De rekening sloot met een batig saldo van f 15.07 >4. Door den heer Jm. Blaauboer Kz. werden mede- deelingen gedaan van de Commissie tot bevordering van controle op aangekochte veevoeder en kunst mest. Er werden 13 monsters onderzocht, er werd geen boete toegepast. Het schijnt dat van het sta tion niet meer dat gebruik wordt gemaakt als vroe gere jaren, /.eer waarschijnlijk komt dit doordat vele coöperatieve vercenigingen bij grooie partijen inkoopen en ze dat laten bemonsteren en ook wel bij Centraal Bureau. Spr. wil nog niet adviseeren do controle op te heffen, omdat een aantal van 13 nog van dien aard is, dat zoolang het geen geld kost, de zaak kan worden in stand gehouden. Het batig saldo bedroeg f 1.20. Blijkens mededeeling van den Secretaris werden te Hoorn 5 partijen veevoeder onderzocht. Bij acclamatie worden tot leden der financieelo commissie 19331934 benoemd de heeren K. Winkel, Schagerbrug, A. Bakker, Wieringerwaard, P. Bics- boer Bz., St. Maarten en tot plaatsvervangend lid de heer Jb. de Boer Cz., Stompctoren. Aan de orde kwam do verkiezing van een secre taris, wegens bedanken van den heer J. Sijp Jr. De Voorzitter dringt er, namens het bestuur en on getwijfeld ook namens de verecniging, bij den heer Sijp op aan, op zijn genomen besluit terug te ko men. De Secretaris zegt, dat hij steeds met het Be stuur en de leden prettig heeft samengewerkt en dat hij daarom nog wel wil overwegen of 't hem mogelijk zal zijn deze functie te blijven waarnemen. Wat het zich abonneeren op „De Nieuwe Veld bode" betreft, deelt de heer Joh. de Veer mede, dat voortaan het Landbouwcomité zijn mededcolingen als inlegblad in de N. Veldbode zal doen verschijnen. Spr. wekt in dit verband op zich op de Nieuwe Veldbode te abonneeren. De heer Jm. Blaauboer Kz., vraagt of het dan de bedoeling is dat het orgaan van het Landbouwco- mité wordt opgeheven. De heer Joh. de Veer antwoordt bevestigend. Hierna wordt de vergadering gesloten. In verband met de voorgenomen uitgifte der gronden. Onder buitengewoon groote belangstelling behan delde de heer Is. S. Smeding des middags de cul tuurmogelijkheden in de Wieringermeer. in verband met de voorgenomen uitgifte der gronden, een in leiding die gevolgd zal worden door een excursio onder leiding van den inleider. De heer Ir. Smeding begint met zijn vreugde uit te spreken over de groote belangstelling, een feit, waaraan de plannen voor uitgifte van de gronden wel niet vreemd zullen zijn. Spreker heeft zich ten doel gesteld vóór de excursie de hoofdzaken te vertellen van de gronden die a.s. herfst zullen worden uitgegeven en mede- deeling te doen van de af te leggen route, noodig om een beeld te krijgen van de gronden die voor uitgifte geschikt zijn en die. welke dat niet zijn. De excursie zal plaats vinden onder 2 geleiders, n.1. van spreker en van den heer Poot. Aan de hand van diverse kaarten doet spr. dan zijn mededeelingen. allereerst behandelende de ge steldheid van den bodem. Wat het grondgebruik betreft zijn er verschillende gewassen verbouwd, n.1.: Ie. grasland ter grootte van 3400 H.A. 2e. noodmengsel. zijnde een mengsel van grassen, die voldoende weerstandsvermogen hebben tegen zout. Dit noodmengsel komt voor op gronden die nog niet in cultuur gebracht kunnen worden, gronden die slechts c«m nieuwe bewerking verkrijgen, waarop niet geoogst wordt, maar als steppen blijven liggen. De directie heeft er geen berouw van dit aldus gedaan te hebben en als voor beelden noemt spr. minder greppelonderhoud. min der onkruid, de gronden worden goed doorworteld, ze hebben een betere structuur. De oppervlakte met noodmengsel is 3600 II.A. In de derde plaats noemt spr. de gronden met wintertarwe ter grootte van 2SOO d 2900 H.A.. die mot zomertarwe 170 H.A.. die met lucerne ter op pervlakte van 480 H.A. Deze lucerne doet het uit stekend, het is het aangewezen gewas om gronden nadeelig saldo van f565554. De ontvangsten waren f34662.14, uitgaven f40317.38 Deze rekeningen werden aldus vastgesteld. Naar aanleiding van de rekening der Alg. Armen administratie bracht de heer Olie als oudste raads lid woorden van dank namens de overige raadsle den aan den voorzitter, de echtgenoote van den eer sten wethouders Mevr. Kooij, en den tweeden wet houder. den hoor Gaijaard, voor het vele werk dat door hen verricht is. Het is een zeer moeilijke taak. Ook voor het keurig verslag van den administra teur. Voorzitter dankte mede namens de anderen voor de vriendelijke woorden. Het is geen gemakkelijke taak in de armenadministartie te zitten. De cijfers geven geen voldoende overzicht van de kosten van de armenzorg. Deze waren totaal pl.m. f 11000. Rondvraag. De heer Olie vroeg naar de regeling van de U.L.O. school te Alkmaar, over de vroegere inzen ding van de rekeningen. Voorzitter meende, dat er wel over geschreven kan worden en zal dat ook gebeuren. Daarna sluiting. met goede structuur te krijgen en geeft een voor vrucht van niet te onderschatten beteekenis. Dit gewas is oorzaak dat de gronden zienderoogen beter worden. Het is wel gebleken, dat de klavers de aan gewezen grassen zijn voor de Zuiderzeegronden. Het is de bedoeling de zavel- en kleigronden niet eerder uit te geven, dan nadat ze een jaar hebben stil gelegen, ze minstens IV2 jaar in klaver te heb ben en ze dan in klaver op te leveren. Als meerdere gewassen noemt spr. dan roode kla ver (1150 H.A.), witte klaver (81 H.A.), koolzaad (380 H.A.). haver (600 H.A.). zomergerst (1160 H.A.), winteiTOgge (40 H.A.), enz. In t' geheel is in cultuur gebracht 10 11000 H.A., waarbij dan buiten be schouwing moeten worden gelaten de gronden met noodmengsel. Aan de hand van een volgende kaart doet spr. dan mededeelingen over het zoutgehalte van de gronden, vergelijkende den toestand voorjaar 1933 en idem voorjaar 1934. In 1933 bleken de gronden veel meer zout te bevatten dan in 't voorjaar 1934. Ondanks den drogen winter is de ontzilting door gegaan en opnieuw is weer gebleken, dat een dro ge zomer en een droge winter, de grootste woldaad voor jonge gronden vormen. Onze indruk is, zegt spr., dat op de uit te geven gronden ln het a.s. najaar geen last meer zal worden ondervonden van zout Welk gedeelte der gronden zullen nu a.s. herfst, dus voor het cultuurjaar 19341935. in aanmerking komen voor uitgifte? Dat zullen zijn de zandiee en lichte zavelige gronden. De uitgifte van de zware zavel- en kleigronden komt wel. Spr. wijst erop. dat een langzaam tempo van uitgifte gewenscht is ge bleken, uiteindelijk zal dat voor de gronden beter zijn. Op de zandgronden echter staat gras. die kunnen worden uitgegeven. Het is de bedoeling van gron den in sectie A en B. dat is de eerste polderafdee- ling, een 20-tal bedrijven uit te geven, bedrijven ter grootte van 20 tot 40 H.A. Men kan bedrijven accep teeren van 20, 30 en 40 H.A. Ook kan men beginnen met 20 H.A., om er later een halve of heele kavel bij te nemen. Deze zandgronden liggen in grasland en toestem ming zal worden gegeven tot scheuren tot een maxi mum van 1/3 vnn hot bedrijf. Het streven toch is om langzamerhand te komen tot akkerbouw. Bij Hau- kes zal een akkerbouw-proefveld worden bezichtigd. Wij doen dit. zegt spr., om de finantieele resul taten van het bedrijf beter te doen zijn en ook op dat de gronden beter worden. In 't algemeen zijn de gronden ln deze eerste pol- derafdeeling te vergelijken met de gronden in Zijpe en Koegras. Spr. herinnert er aan, dat de zoetwatervoorzie ning geschiedt vanuit het IJsselmeer en dat het zoetwater op 3 punten wordt ingelaten. Het zoutge halte is thans tot 4 h 5 gram gedaald. Het vee drinkt het water thans zonder eenig bezwaar; er is nu water in de slooten, er zijn watervogels, kortom, zegt spr., het wordt nu net echt. Voorts zal dan nog een gebied in sectie B zavel gronden in uitgifte worden gegeven. Deze uit gifte zal geschieden in bedrijven ter oppervlakte van 40 h 60 H.A. De zavel- ea kleigronden zullen worden bestemd voor gemengd bedrijf of misschien wel ge heel voor akkerbouwbedrijf. De heer Ir. Smeding doet verder uitkomen, de groote beteekenis van de z.g. infiltratie, het hebben van water in de greppels. Niet minder dan 800 H.A. z,n geïnfiltreerd geworden en de goede invloed van het water is duidelijk gebleken. Wat de proefveldenresultaten over 1933 betreft, gebleken is het geweldig effect van de stikstof. Het bouwland is buitengewoon dankbaar voor stikstof. Op het grasland heeft het weglaten van stikstof minder effect. Wel valt er een mindere opbrengst te constateeren, maar dat wordt weer gecorrigeerd door meer klaver. Er wordt een geweldige hoeveel heid verkregen door het gebruik van minder stik stof. De vele klavers moeten dan ook worden be schouwd als een middel tot verbetering van den grond. Welke pacht wordt nu door de directie ver langd? is spr. gevraagd. Spr. had gehoopt dit hier vandaag te mogen vertellen, maar dat is niet het geval. Binnenkort komt op die vraag een officieel antwoord en zal dat antwoord gepubliceerd wor den. Vervolgens deelt spr. mede, welke route voor de excursie zal worden genomen, dat behalve do cul tuurgronden ook zullen worden bezichtigd, de in werking zijnde zelfbinders en dorschmachincs, de proefboerderij, de infiltratie, een paar boerderijen bij Haukes en tot slot te Slootdorp bezocht zal wor den de tentoonstelling in de Koningin-Emma-hoevc. Spr. denkt dat het dan wel reeds 6 uur zal zijn en dan te Slootdorp zal afscheid worden genomen. Met groote belangstelling volgden de aanwezigen de interssante mededeelingen van den heer Ir. Sme ding, waarna in een zeer groot aantal particuliere auto's de tocht door den nieuwen polder begon. Overeenkomst door Vaticaan niet goedge keurd. Berlijn: Naar verluidt zal het Vaticaan de overeenkomst welke gesloten is tusschen de Rijks- duitsche bisschoppen en de vertegenwoordigers der Rijksrcgeering, inzake de Katholieke organisaties, niet goedkeuren. Redenen worden niet bekend ge maakt. Men neemt aan, dat het Vaticaan van meening is, dat ook deze overeenstemming de Katholieke organi saties geen voldoende bescherming biedt Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Juli vond ln Duitsch land dit monster sportevenement plaats. Een „Be- trouwbaarheidsrit", die de deelnemers voerde van Baden Baden naar het Zuiden via Freudenstadt en Freiburg om daarna Oostwaarts via Donauesschin- gen en Ulrn naar Munchen te gaan, vervolgens naar het Noorden, Nurnberg, Bamberg, Jena en Leipzig naar Berlijn, om via Maagdenburg en Kassei, Dort- mund en Keulen wederom Baden Baden te bereiken. Meer dan 1000 deelnemers startten uit Leipzig voor den 2000 K.M.-tocht door Duitschland. Aan deze 2000 K.M.-Rit deden verschillende Ne derlanders mede, w.o. Jacq. van der Meulen, J. van der Kamp en Ch. Polis, allen op Ford V-8, waardoor zij waren ingedeeld in de groep, die over de 2000 K.M. 2158 K.M. om juist te zijn een gemiddelde snel heid van 8-4 K.M. per uur moest maken. Het geheele parcours was voor alle verkeer ge sloten. behalve voor de deelnemers aan de 2000 K.M.-Rit. (Stelt U zich zoo iets eens voor, Neder- landsche wedstrijdleiders!) en de organisatie tot in de puntjes verzorgd en in alle opzi-.hten af. Onze Nederlandsche rijders hadden voldoende con currentie, 51 deelnemers startten in hun groep en bonden den strijd aan, niet alleen onderling, doch tevens tegen vermoeidheid en slaap, tegen de ele menten, om van den pechduivel maar niet te spre ken. Weet U wat dit beteekent? Ruim 26 uur te rijden met een gemiddelde snelheid van S4 K.M. per uur. Denkt U het zich eens in. Benzineladen bijv. Benzi ne innemen, olie en water controleeren. voorruit en koplampen afvegen, afrekenen, vijf minuten opont houd. Vijf kostbare minuten U had al 7 kilometer verder moeten zijn. Een uur te rijden van Amsterdam naar Rotter dam over Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam. En dat 26 uur lang. Over onbekende we gen, met het zwaarste bergterrein van Duitschland, hellingen en bochten. Werkelijk een monsterrit. Van de 51 deelnemers, die Zaterdags te Baden Ba den waren gestart, bereikten slechts 6, zegge zes, het eindpunt. Van deze 6 rijders waren 4 op Ford. En van deze 4 waren 2 Nederlanders, J. van der Kamp en Ch. Polis. Bravo! Itallaansche visschersboot door de Tur ken beschoten. Een matroos gedood. Athene: Volfcens Britsche berichten uit Rhodus is het tot een ItaliaanschTurksch inci dent gekomen, dat veel gelijkenis toont met het recente Engelsch—Turksche incident. Een Italiaansche visschersboot uit Castellos, die van Rhodus was afgedreven en die bescheid ming zocht in de aan Turkije behoorende Makri- baai, werd door de Turksche kustwachten bescho ten, waarbij een Italiaansch matroos gedood werd. 8 personen gedood. Eaglepass: Bij een zwaar onweer, dat de stad geteisterd heeft, zijn acht personen gedood en twintig zwaar gewond. Talrijke inwoners der stad zijn dakloos geworden. Door de ontzaggelijke hoeveel heid regen, die neergekomen is, werd het grootste gedeelte der huizen overstroomd. Andere huizen wer den door de watermassa's weggesleurd. De oogst is in een omgeving van verscheidene mijlen vernietigd. Drie arbeiders gedood. Parijs. In een fabriek bij Nantes is Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie arbeiders bedien den aldaar een groote kraan, die plotseling van een hoogte van zeven meter naar beneden stortte. De drie arbeiders werden zoo zwaar gewond, dat zij nog voor zij in het ziekenhuis waren aangekomen, overleden. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Wagen in brand gevlogen. Chauffeur fn de vlammen omgekomen. Munster, 25 Juli. Dinsdag is op den weg van Rhede naar Berken in Duitschland een vracht auto uit Munster bij het passeeren van een onbe- wnakten overweg door een trein gegrepen. Tenge volge van de botsing ontplofte de benzinetank, waardoor de wagen in brand vloog en geheel ver nield werd. De chautfeur kwam in de vlammen om. De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele KING-pepermunt ditzelf de middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. Ziekelijke nieuwsgierigheid van het pu bliek en de jacht naar herinnerin gen aan het bloedige einde. Chlcago. Begeleid door zes auto's met journa listen en verscheidene honderden auto's met nieuws gierigen is het lijk van den gedooden bandiet John Dillinger door zijn familie uit Chicago afgehaald om bij Indianapolis ter aarde te worden besteld. Het gelaat van Dillinger was door specialisten zoo goed slechts mogelijk was, aan elkaar genaaid, om de kogelsporen te verbergen. Reeds heeft men dui zend dollar geboden voor het met bloed bevlekte hemd van Dillinger. Dillinger's vader heeft de hoop uitgesproken, dat zijn zoon nog ergens geld verbor gen zou hebben. Toen het lijk in de nabijheid van het kerkhof was aangekomen, brak een menigte van vele dui zenden nieuwsgierigen door de politie-afzetting heen. om nog een laatsten blik te kunnen werpen op den uit teenen gevlochten mand. waarin het stoffelijk overschot van den gangster geborgen lag. De dragers brachten den mand echter zoo snel naar het lijkenhuisje, dat de menigte deze laatste sen satie moest missen. De politie heeft uitgebreide voorbereidende maatregelen genomen met betrek king tot de begrafenis, daar venvacht wordt dat de belangstelling ontzaglijk groot zal zijn. Reeds thans hebben speculanten aarde van de toekomstige laat ste rustplaats van Dillinger weggehaald, teneinde die als souvenir te verkoopen. De stedelijke politie van Chicago is met geweld de woning binnengedrongen van de vrouw, die Dil linger aan de politie heeft verraden. Een uitvoerige huiszoeking werd gehouden. Daarbij werd het roode kleedingstuk gevonden, dat als signaal gediend had hij het neerschieten van Dillinger. De Federale Po litie was reeds lang van deze bijzonderheid op de hoogte en streefde er naar de beide vrouwen, die bij het neerleggen van Dillinger behulpzaam ziin geweest, te beschermen, weshalve zii steeds weigerde bijzonderheden bekend te maken. De stedelijke no- litie beweert dat Dillinger zijn eigen graf gegraven heeft, doordat hij intieme relaties trachtte aan te knoopen met een vrouw, wier minnaar een vroege re tuchthuisboef was. Deze vrouw bleek meer belangstelling te hebben voor den prijs, die op Dillinger's hoofd gesteld was, dan Dillinger zelf. Zij wendde zich tot de federale politie en gaf deze de noodige inlichtingen omtrent het bioscoopbezoek van Dillinger. Samen met een vriendin begeleidde zij op den fatalen dag den gang ster naar de bioscoop, waar men er ook in geslaagd zou zijn Dillinger levend te vangen, wanneer niet een agent der stedelijke politie de federale agenten had aangezien voor gangsters. Doordat deze agent eenige vragen richtte tot de federale agenten, die Dillinger omringden, kreeg deze verdenking, zoodat de agenten gedwongen waren den naar zijn revolver grijpenden bandiet te voorkomen en neer te schieten. Bewonderaars van den dichter James Whitcomb Rilev hebben een krachtig protest doen hooren tegen de plannen om Dillinger te begraven op hetzelfde kerkhof waar het stoffelijk overschot van den dich ter ligt. Ontzettende regenval maakte straten en pleinen tot rivieren en meren. Dinsdagmiddag heeft boven Londen een onweers storm gewoed, waardoor groote schade is aangericht Uren lnng flitste de bliksem, door de lucht en rolden zware donderslagen. De enorme regenval maakte de straten en pleinen tot rivieren en meren. Verschei dene gebouwen werden door den bliksem getroffen. In het park Wimblcdon sloeg de bliksem in een klei ne kapel, waar brand ontstond. De brandweer slang- de er echter in het vuur spoedig te blusschen. De brug over de Thames in het westelijke stadsdeel Hanimersmith werd eveneens door den bliksem ge troffen, met het gevolg, dat verscheidene electrische kabels onder de brug in brand vlogen. Het ernstigst werden de zuidelijke deelen van de stad geteisterd. Bij Acton moest de underground het verkeer staken, terwijl ook het spoorweg- en tramverkeer ernstige belemmeringen ondervond. In een deel van Hyde- park in de nabijheid van het Albert-Memoraal stond het water 30 c.M. hoog. Bij Willesden werkten de houten blokken van het plaveisel zich zoodanig los, dat een autobus van den rijweg raakte en een eta lage vernielde. DE BOSCHBRAND AAN DE RIVIERA. Ontzaglijke uitbreiding. P a r ij s, (V.D.). De brand, die Maandag uitge broken is in het Foret de la Maure, heeft thans reeds een oppervlakte van ongeveer 40 vierkante mijlen vernield. Het vuur breidt zich nog steeds uit en gaat thans in de richting van het dorp Le Mole. Slachtoffers zijn tot dusverre nog niet gevallen. DE HITTEGOLF IN TURKIJE. Een gloeiend heete zandstorm. Stamb oul. De hittegolf breidt zich steeds meer uit en de temperatuur wordt voortdurend hooger. In \Ancara heeft gisteren een zandstorm gewoed, die de stad hulde in een dikke wolk gloei end heet zand en die groote matericele schade aan richtte. Een kwartierlang lag het geheele verkeer stil. Slechts korten lijd later werd de stad geteisterd door een wolkbreukachtigen regen. ZESDUIZEND POND STERLING AAN GOUD VERDWENEN. Cairo. Van een goudzending uit Zuid-Afrika naar Londen bleek op het vliegveld van Heliopolis voor zesduizend pond sterling aan baren verdwenen te zijn. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij zelfs gebruik wordt gemaakt van duikers, die de Nijl afzoeken ter plaatse waar het vliegtuig gedurende den nacht gemeerd heeft gelegen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7