De snoode plannen van het P.E.N. Vliegramp in Zwitserland. KIJKEI1 is KOOPEn uj CLOECK HET TOPPUNT VAN OVERHEIDSDWANG' Scherpe critiek in den Alkmaarschen Raad tegen Prov Staten. Vrachtauto botst tegen tramrijtuig Een 58-jarige vrouw gedood. Is dat in eigen land te zien MODERNE FOTO's en VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Twaalf personen gedood. Steekpartij in een logement te Amsterdam. Zaterdag 28 Juli 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9524 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „Het is te meer onbillijk, omdat Gedeputeer de Staten vooralsnog niet tegen de twee groote gemeenten met eigen centra les, Amsterdam en Haarlem, durven optreden". Dezer dagen hebben we reeds gewezen op het ge vaar. dat er voor gemeenten met eigen electriciteits- bedrijven bestaat, als gevolg van het door dc Sta ten van Noord-Holland genomen besluit, om Gede puteerde Staten een millioen crediet te verleenen, welk bedrag o.a. kan worden aangewend voor het eventueel aanleggen van een eigen provinciaal elec- triciteltsnet, naast de gemeentelijke netten. Naar aanleiding van dit besluit lezen we thans in dc N'.R.Crt. het volgende: In verschillende provinciën van ons land bestaan provinciale electriciteitsbedrijven. Het is ons niet be kend, of de directies van deze provinciale bedrijven op dezelfde wijze als de directie van het Noordhol- landsche electriciteitsbedrijf trachten het monopolie van stroomlevering te krijgen. Wij meenen van niet, daar wij inzake de andere bedrijven niet lezen van onverkwikkelijke procedures, gelijk voor eenigen tijd niet de maatschappij Zaanland, waarbij de Zaanschc gemeenten betrokken waren, heeft plaats gehad. Wie de gestes van de directie van het Provinciaal electriciteitsbedrijf in Noord-IIolland heeft gevolgd, kan niet begrijpen, dat deze door Gedeputeerde Sta ten der provincie niet alle macht worden gesteund en ook. dat de regeering hieraan haar sanctie hecht. In vele gemeenteraden is sedert jaren zeer scherpe critiek geoefend op deze gestes, welke critiek vooral gold do prijzenpolitiek der directie, die tot in de kleinste gemeenten netten aanlegde, hetgeen groote sommen vereischte, wat de verbruikers door zeer hoogo stroomprijzen moesten betalen. Het waren raadsleden van links en rechts, die deze critiek de den hooren en wij herinneren, hoe een anti-revolu- tionnair raadslid er zijn vreugde over uitsprak, toon hij tot-lid der staten was gekozen, omdat hij nu zijn critiek ook in de vergadering der provinciale staten kon doen hooren. Over het algemeen zijn de stroomprijzen veel te hoog en de gemeenten, die een eigen electrisch be drijf hebben, leveren dozen dan ook veel goedkoo- per. In de zomermaanden, wanneer arbeiders bijna geen stroom gebruiken, betalen zij door het z.g. vast rechttarief een exorbitant hoogen prijs voor de wei nige verbruikte eenheden. In de wintermaanden moe ten middenstanders zeer belangrijke bedragen beta len voor stroomgebruik. Het meest afkeurenswaardige is o.I. echter de wij ze, waarop de gemeenten door het provinciaal be drijf worden gedwongen de gemeentelijke bedrijven over te doen, om aldus het monopolie van den stroom verkoop te verwezenlijken. Wie onbevooroor deeld stond inzake het conflict tusschen Zaanland en dc provincie, heeft verbaasd gestaan, dat in hoog ste instantie de Zaanschc gemeenten door de regec- ring gedwongen werden eieren voor hun geld te kiezen. Het toppunt van overheidsdwang staat thans ech ter te geschieden, door het verzoek van Gedeputeer de Staten om hun een crediet van een millioen gul den te verleenen, teneinde op kosten van de provin cie nieuwe laagspanningsnetten aan te leggen in gemeenten met eigen distributiebedrijven, met welke geen tijdige overeenstemming tor zake van dc over neming van baar laagspanningsnetten wordt verkre gen. Het is alleszins begrijpelijk, dat de gemeentebe sturen van Naarden, Castricum en kimmen tegen dit verzoek bezwaren bij de Provinciale Staten hebben ingediend. Tot dusver moest de directie van het. provinciaal bedrijf de henoodigde geiden via Gedeputeerde Sta ten aan de Stat.ui vragen en kon de, vergadering der Staten op elk verzoek critiek oefenen op de gestes van hef bedrijf en op Gedeputeerde Staten, die als 't ware de commissarissen of de raad van be heer van het. bedrijf vormen. Maar wanneer Gede puteerde Staten een blanco crediet krijgen en kun nen doen. wat zii willen, oordeelen o. i. de besturen der gemeenten terecht, dat zii volkomen aan het eenzijdige beleid van het provinciaal bedrijf over geleverd zijn. Het is dan ook niet teveel gezegd, wanneer de besturen der drie genoemde gemeenten constatee- ren. dat in het normale maatschappelijk leven in Nederland geen voorbeelden zijn aan te balen, waar bij op dezelfde niets ontziende wijze iemand tot af gifte van ziin bezit wordt geprest. Het is te meer onbillijk, omdat Gedeputeerde Staten vooralsnog niet tegen de. twee groote gemeenten met eigen centrales. Amsterdam en lïnnrlem, durven optreden Wanneer dat zou gebeuren, zou er nog wel een an dere storm ontsteken, daar geneomde steden den stroom goedkooper leveren dan de provincie. Tot welke vreemde toestanden men komt met de provinciale bedriiven. kan blijken uit het volgende. In de gemeente Velsen staat de electrisrhe centrale, welke behoorde aan de vroegere Kennemer Electri- citeits Maatschappij en die thans eigendom der pro vincie is. Deze centrale verkeert in uitnemenden staat, maar wordt niet gebruikt. Wanneer de ge meente Velsen. welker ingezetenen den stroom van het. provinciaal bedrijf zeer duur moeten betalen voor de straatverlichting, de beschikking kon krij gen over deze cenlrale. zou zii den stroom veel goedkooner kunnen leveren en zeer waarschijnlijk een flinke bate uit het bedriif overhouden. De zaak In den gemeenteraad van Alk maar. Donderdagavond is de zaak reeds in den Alk maarschen Raad naar voren gekomen en wees het H.K. Raadslid, de heer Woldendorp, op de funeste gevolgen, die dit besluit voor de toekomst voor Alk maar kan hebben. Hij kon zich niet begrijpen dat Alkmaarsche raadsleden van de S.D.A.P.-Staten fractie (de heer Van der Vall) voor het voorstel van Ged. Staten hebben gestemd. De wethouder van het electriciteitsbedrijf, de heer Ronsema (soc. dem.) zeide, dat men geen middel on beproefd mag laten om dit gevaar te voorkomen. Als de P.E.N. zijn zin niet krijgt wil men dc ge meenten haar kostbaarste eigendommen ontrooven. De wijze waarop deze kwestie in de Staten in dis cussie is gebracht, heeft spr., die de zittingen van de Staten zelf heeft bijgewoond, in groote mate ont stemd en geërgerd; daar zijn dingen gesproken die kant noch wal raken. In het maatschappelijk leven leeft geen voorbeeld, waarop men op deze manier van zijn eigendom beroofd wordt; verzet de ge meente zich, dan wordt het electrisch net, dat dui zenden gekost heeft, tot waardcloozen rommel ge maakt. Aanvankelijk stuurde het P.E.N. doelbewust aan op levering engros, thans wil het ons bedrijf ne men en door het aanleggen van een net het gemeen telijke net waardeloos inaken; dat is een niet goed te keuren houding. Bij overname door de provincie worden dc tarieven voor Alkmaar hoogcr; bij eigen opwekkingsbedrijf daarentegen goedkooper. Alk maar is dat is het belangrijkste niet te finan cieren zonder het kwart millioen winst uit het Ü.E.B. Prov. Staten hebben zich door Ged. Staten laten „nemen". Woensdag, aldus spreker, heeft een Alk- maarsch raadslid de gemeente tegengewerkt en met Ged. Staten medegestemd. Hij wilde één provinciaal bedrijf, maar dan had hij niet Alkmaar, maar Am sterdam moeten aanpakken. De heer v. d.- Vall: Het is schandelijk om dat te zeggen. De heer Van Drunen: En toch is het zoo. Wethouder Westerhoff (S.D.A.P.) noemde het een schande, dat de meerderheid der Statenleden, die in Amsterdam en Haarlem woont, hun eigen bedrijven onaantastbaar laat en andere bedrijven neerstemt.om hen te doemen voor anderen te betalen. Wanneer Ged. Staten weigeren met ons te onderhandelen en alleen maar hun revolver laten zien, dan moeten we zorgen, met de plannen voor een eigen bedrijf klaar te zijn. Spr. zou het redelijk noemen, als men de verliezen van de stroomlevering op het platteland door belastingverhooging zou dekken. Dan betaalt de geheele provincie er aan. De heer Van de Vall (s.d.) zeide slechts voor zijn houding in de Staten verantwoording schuldig te zijn aan de kieskring Velzen en niet aan Alkmaar. Ken bedrijf voor het geheele gewest is sprekers over tuiging. De woorden, aldus spr. die hier aan het adres van Ged. Staten gesproken zijn, zijn infaam. We tb. Westerhof verzocht den heer v. d. Vall, die woorden terug te nemen, hetgeen deze alleen wilde doen, als de heer Westerhof terugnam wat hij aan spr.'s adres heeft geuit. Er ontstond hierna een debat tusschen deze beide fractiegenooten. dat onbevredigend eindigt, de heer v. d. Vall verliet tenslotte de vergadering. Nadat zich nog verschillende leden voor de hand having van het G.E.B. hadden uitgesproken, wees wethouder Bonsema er op, dat het college van B. en W. al het mogelijke in het wérk zou stellen om den aanslag op het Alkmaarsche bedrijf te voorkomen, een actie, welke de geheele raad beloofde te steunen. Stak hout sloeg door het tramrijtuig - Auto bestuurder en passagiers ongedeerd in de geheel vernielde auto. Op den rijksweg NijmegenMaastricht, tusschen de gemeenten WclI en Wellerlooy, heeft gisteravond om streeks half acht een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zwaar beladen vrachtauto van de firma Eussen uit Eis-Wittem, bestuurd door den 22-jarigen Eussen en waarbij gezeten was een 24-jarige broer, ontmoette in een flauwe bocht van den weg de personentram van de Maasbuurtspoorweg VenloNijmegen. Nauwe lijks was de auto de locomotief gepasseerd, of de wa gen boog naar rechts uit, schuurde rakeling langs het postrijtuig van de tram en botste toen met volle vaart tegen het volgende personenrijtuig, waarin acht passa giers gezeten waren. Op dit moment moet een stuk hout der carrosserie van den vrachtwagen door het voorstuk van het rijtuig zijn heengeslagen. De 16-ja- rige Valk uit Oijen werd door den schok van zijn plaats in de tram weggeslingerd en kwam aan de andere zijde onder een der banken van het rijtuig te recht, waardoor hij licht gewond werd. Tegenover de zen jongen man was gezeten de 58^jarige weduwe Wil- lems uit Bergen (L.) die 't stuk hout, dat door het rijtuig gedrongen was, dwars door haar lichaam kreeg, terwijl haar bovehdien beide bccnen verbrijzeld wer den. Een zuster van het Klooster „Maria Roepaan" te Gennep werd licht gewond. De vrachtauto is verder nog langs de drie volgende goederenwagens van de tram geschuurd, aldus lezen we nog in de „Msb." Aan de laatste bleef de vracht auto haken. Het linkergedeelte van de carrosserie werd geheel afgescheurd, terwijl het voorste deel van de auto totaal werd vernield. Door den schok is de auto in omgekeerde richting op den weg komen te staan. Door de groote kracht der aanrijding ontspoorde de laatste wagen van de tram, zonder dat hierdoor verdere ongelukken werden veroorzaakt. De beide inzittende gebroeders Eussen kwamen won der boven wonder met den schrik vrij. Onmiddellijk na het ongeval heeft de dienstdoende tramconducteur geestelijke en medische hulp laten inroepen. Pastoor Esser uit Well diende de stervende vrouw de laatste H. Sacramenten toe, terwijl dr. Muller uit Gennep medische hulp verleende. Een half uur na het ongeluk is de weduwe W. over leden. De overige passagiers werden met een autobus ver der vervoerd. De marechaussee van Well heeft onmiddellijk het onderzoek ter hand genomen en regelde het verkeer op den weg Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C NIEUWLAND, BERGEN. Is, wat wij op bovenstaande plaatje zien afgebeeld, in eigen land te zien? Ja, inder daad! Namelijk in de Wieringermeer. Daar arriveerde deze week de z.g.n. graan- combyne, Gister werd voor het eerst met deze gigantische maohine gedemonstreerd. Deze wondere machine maait en dorscht tegelijk, terwijl het zaad, gezeefd en wel, langs een transportband naar buiten treedt en in zakken terecht komt. Alleen in Amerika, Rus land, Australië, Roemenië werken deze machines tot nu toe, want thans zijn ze ook hier in gebruik. Hierboven zien we deze geweldige combinatie in actie. Hoe geweldig of dit is, moge hieruit blijken, dat alléén het mes reeds een lengte van 3.60 meter heeft. van buitengewone kwaliteit met zekerheid bekend Het vermoeden wint veld, dal de chauffeur tengevolge van den krachtigen N. W. wind het stuur van zijn wagen iets naar rechts heeft aangehouden. Toen hij de tram even gepasseerd was. was de winddruk op zijn wagen iets minder, waar door te verklaren valt, dat de auto naar rechts uit week en met de tram in aanraking kwam. Als een tragische bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat een jonge man ,die naar het ongeluk kwam kijken, vernam dat het doodelijk slachtoffer zijn moeder was. Zwitsersch verkeerstoestel neergestort en in brand gevlogen. Een vreeselijk vliegtuigongeluk is op de lijn ZürichStuttgart gebeurd. De Curtiss Condor, bemand met drie man en aan boord negen passagiers is bij Tuttlingen gevallen en ver brand. Op dc luchtlijn Zürich—Stuttgart wordt de dienst onderhouden door nieuwe, snello Curtiss Condor vliegtuigen van de Swissair. Het dienstvliegtuig, dat omstreeks tien uur gister ochtend over Tuttlingen vloog de wolken hingen op ongeveer 1000 M. stortte plotseling omlaag en kwam in het woud terecht, waar het volkomen ver nield neerkwam. De motor werd gevonden op omstreeks een K.M. van de plaats waar de body van het vliegtuig te recht kwam en ver in het rond lagen stukken van vleugels en metalen deelen. Na den val vlogen do resten van het vliegtuig in brand. Men heeft het logboek van den vlieger gevonden: daarin stond als laatste melding: „Zürich, 8.25, 1500 M. hoogte Weer helder. Geen bewolking." Twaalf slachtoffers. Twaalf personen hebben blijkens een nader bericht bij dit ongeluk het leven verloren en wel: negen passagiers, de vlieger, de marconist en de stewardess. Onder de passagiers bevond zich een dame en een kind van omstreeks drie jaar. Zes van de passagiers waren Duitschers. De plaats van het ongeval is nu in wijden kring afgezet. Donderdagnacht om ongeveer drie uur kwam een 32-jarige zeeman, wiens vrouw een lagement exploi teert aan de Warmoesstraat te Amsterdam, niet ge heel vrij van sterken drank, thuis. Toen hij, om niet bekende redenen, het huis niet langs den gewonen weg bleek te kunnen betreden, vermoedde hij, dat zijn vrouw hem ontrouw was geworden. In woede ontstoken verschafte hij zich langs den achterkant toegang tot 't huis. Zijn vermoeden belek niet juist Hij moest echter toch zijn woede koelen en mishan delde de vrouw. Een bewoner van het logement, een 26-jarige jon geman, hoorde dit en snelde de vrouw te hulp. ge wapend met een mes. Hiermede heeft hij den echt genoot een paar steken aan den schouder toege bracht. De zeeman is naar het Tesselschadezieken- huis overgebracht. De dader beweert bij de worsteling uit zelfverde diging gehandeld te hebben. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. MIJNWERKER VERONGELUKT. Bekneld tnsschen knijper en wagen. In de bovengrondsche werken van de Staatsmijn Maurits heeft gistermorgen een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 35-jarige ongehuwde houwer I*. W. J. Jacobs, uit Maastricht, die tijdelijk boven gronds werkte, geraakte bij het lossen van kolen be kneld tusschen den grijper van een loskraan en een wagon, die werd gelost. De mail is ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Daar is hij ccnige uren later overleden. WINDHOOS BOVEN WESTLAND. Ruiten vernield. Boven het noordelijk deel van het Westland heeft Donderdag een windhoos gewoed. De hoos trok langs Loosduinen en Poeldijk en vernielde veel glas. vooral eenruiters. Bij verschillende kweekers werden zelfs meer dan 60 ruiten vernield. GEEN ONDERSCHEIDINGEN OP 31 AUG. Worden later toegekend. Naar het Hsbl. uit betrouwbare bron verneemt, zullen in verband met den rouw in het Koninklijk Huis dit jaar niet bij de gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin koninklijke onder scheidingen worden verleend. De gebruikelijke ver leening dezer onderscheidingen zal naar een later tijdstip worden verschoven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1