Opnieuw groote spanning te Weenen Zaterdag 28 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9524 Tweede Nazi=Putsch tijdig afgeweerd Heden de begrafenis van Dollfuss De verklaring van Dr. Rieth Dr. Rintelen gestorven. De moordenaar van Dollfuss. WIE ZAL DOLLFUSS OPVOLGEN? Zwitsersch vertoog tot Berlijn. VON PAPEN ALS BUITENGEWOON GEZANT NAAR WEENEN. „BOMMEN EN POLITIEK" Het politieke testament van Dollfuss. HABICHT ONTSLAGEN. In de provincies wordt nog zwaar gevochten Zwitserland zendt een protestnota naar Dnitschland. - De afgetreden gezant Von Rieth over het gebeurde op 25 Juli. WEENEN. Gister heerschte er in den loop van den middag wederom groote opwinding. Op den Engelsplatz hebben hevige botsingen plaats gehad. De Bondskanselarij, waar zich Woensdag het tragische gebeuren met Dollfuss heeft afgespeeld, bood ook gister nog den aanblik van een vesting De politietroepen zijn nog versterkt. Uit bijna ieder venster steekt de loop van een machine geweer. Deze buitengewone voorzichtigheid is een gevolg van het feit, dat in de binnenstad gistermor gen vroeg zich een honderdtal nationaal-socialis- ten in Heimwehr-uniform verkleed verzameld heb ben blijkbaar met het doel, de bondskanselarij we der te bestormen. Deze plannen werden evenwel aan de politie verraden. De politie versterkte daar op de bewaking van de bondskanselarij. De nationaal-socialisten wilden blijkbaar gister avond een nieuwen stormloop op de bondskanse larij ondernemen. Het is tot nog toe niet bekend geworden, of de politie in verband hiermede nog arrestaties heeft kunnen verrichten. Het geheele Semmeringgebied in han den der rebellen. Volgens Duitsche berichten is gisterenavond de strijd in verschillende deelcn van Opper-Stiermar- ken en Karinthië weder opgelaaid. Het geheele Semmering gebied boven Weenen be vindt zich in handen van de nationaal-socialistische opstandelingen. Vanuit W eenen zouden, de bondstroepen een aan val op het Semmering-gebied voorbereiden. Aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. Schietpartij tusschen vluchtelingen en Heimwehrmannen. Passau (V.D.). Aan de landsgrens bii_Koller- schlng hebben Oostenrijksche vluchtelingen getracht de Duitsche grens te hereiken. Daarbij heeft rich een schietpartij ontwikkeld met zwaar gewapende Ileim' wehrlieden. Acht vluchtelingen bereikten deels ge wond de Duitsche grens, waarbij zij drie douanebe ambten. die hen wilden tegenhouden, overmeester den en over de grens sleepten. De Duitsche grenspolitie verscheen onmiddellijk ter plaatse en arresteerde de Oostenrijksche vluchte lingen. De Oostenrijksche ambtenaren werden weer terug gebracht naar de Oostenrijksche grensaulfcri- teiten. Mussolini op alles voorbereid, De troe penconcentratie aan de grens. Rome. Naar vernomen wordt, bevindt zich op het oogenblik een corps van veertig duizend Italiaan- sche soldaten aan de Oostenrijksch-Italiaansche grens. Dit corps zal daar blijven, totdat de toestand in Oostenrijk weder normaal zal zijn geworden. Bovendien worden in Noord-Italic nog honderd duizend man gemobiliseerd ter voorbereiding van de groote jaarlijksche manoeuvres, die den lsten Au gustus a.s. zullen aanvangen. Men is thans „ynn meening, dat Italië geen protest te Herlijn zal Indienen. Het zou de voorkeur geven aan een energieke diplomatieke démarche boven een eenvoudig protest. Italië zal evenwel niet handelen zonder overleg te plegen met de overige mogend heden. Het gerucht gaat. dat Groot-Brittannië en Frank rijk op het oogenblik e'en diplomatieke démarche overwegen. Men is hier van meening. dat de toestand in Oos tenrijk heden verbeterd isa Overwinning voor regeerlngstroepen. In Boven-Oostenrijk en Stiermarken. Weenen, 27 Juli. Officieele berichten uit Graz melden, dat de regeeringstroepen een bijna volle dige overwinning hebben behaald in Boven-Oosten rijk en Stiermarken en dat men den slag kan be schouwen als gewonnen. Nog een arrestatie. Steinhausl, vice-chef van het departemen t van crimineel onderzoek, is gearresteerd wegens be weerd heulen met de nazi's, die in het bureau van Dollfuss zijn binnengedrongen. 30 dooden aan de zijde van het uitvoerend gezag in Stiermarken. De persdienst van de Oostenrijksche Heimatschutz deelde gistermiddag mede: De zuiveringsactie in Stiermarken is practisch voltooid. Sterke Heimat- schut/.-afdeelingcn uit Opper Oostenrijk .Salzburg en Ncder-Oostenrijk hebben in samenwerking met de Heimatschutz in Stiermarken de grensgebieden van oproerlingen bevrijd. Het verkeer kon bijna overal her vat worden. De verliezen van de Heimatschutz die te zamen met het bondslegcr en de gendarmerie de actie uitvoert, zijn zeer groot. Volgens de tot nu toe ont vangen mededeelingen zijn in Stiermarken 30 doo den te betreuren. In Karinthië hebben in de avonduren (waarschijn lijk wordt hiermede Donderdagavond bedoeld), op verscheidene plaatsen botsinggen met samenscholende oproerlingen plaats gehad. Hier wordt de Heimat schutz door leden uit Oost Tirol gesteund. Verschillen de plaatsen zijn reeds gezuiverd. Bij dc verdrijving van de oproerlingen uit Annabichl lieten deze 9 doo den achter; de Heimatschutz had 1 gewonde. In Opper Oostenrijk, Neder Oostenrijk, Tirol, Vorarl- berg en het Burgerland is alles rustig. De begrafenis van bondskanselier Dollluss zal hedenmidadg om 4 uur plaats vinden. Rouwproclamatie. De Oostenrijksche bondsregeering heeft de vol gende rouwproclamatie gepubliceerd: Do Oostenrijksche bondsregeering maakt het diep schokkende bericht bekend van het overlijden van haar onvergetelijken leider bondskanselier dr. En- gelbert Dollfuss, eerste luitenant der reserve, drager van talrijke ordeteekenen, enz., die op 25 Juli 1934 als slachtoffer van trouwste plichtsvervulling en on- vermoeibaren dienst voor zijn vaderland door een schandelijken moordaanslag op zijn 42ste jaar is ge vallen. Om ongeveer 15.45 uur beëindigde hij zijn door den edelsten geest gedragen leven. Het stoffelijk omhulsel van den in het hier na- maals opgenomene, zal Zaterdag om 14.30 uur na de eerste inzegening voor het Raadhuis van de stad Weenen worden overgebracht naar de Metropoli- taankerk St. Stephan, daar plechtig worden ingeze gend en dan op het Ilietzinger kerkhof voorloopig worden bijgezet." De generaals van het bondsleger hebben onder lei ding van den staatssecretaris voor legerzaken, gene- raal-majoor Zechner, aan de baar van den dooden bondskanselier uit naam van de gewapende macht een krans neergelegd. De teruggeroepen Duitsche gezant Ten aanzien van de gebeurtenissen te Weenen, heeft dr. Rieth, de teruggeroepen Duitsche gezant te Weenen, de volgende authentieke verklaring afge- Jegil: „Over mijn bedoelingen bij de gebeurtenissen, die zich in de bondskanselarij te Weenen hebben afge speeld, zijn in Oostenrijk en in het buitenland zoo vele verschillende berichten verschenen, dat ik mij genoodzaakt zie, zuiver zakelijk een uiteenzetting te geven van de gebeurtenissen, zooals zij zich inder daad hebben afgespeeld. Zooals bekend, had de in dc kanselarij binnenge drongen groep, nadat dr. Dollfuss gewond was en drie andere leden der regcering met ongeveer 150 ambtenaren waren gevangen genomen, gedreigd, dat deze gevangenen zouden worden doodgeschoten, in dien de troepen, die het gebouw belegerden, tot den aanval zouden overgaan. Na verscheidene uren, waarin van regeeringszijde was onderhandeld met dc binnendringers, stelde mi nister von Neustaedter Stuermer, die liet bevel bui ten de bondskanselarij voerde, een ultimatum met korten termijn, na afloop waarvan de aanval zou worden geopend. Even voor den afloop Van den termijn, werd ik op gebeld uit de bondskanselarij door den leider der binnendringers, die zich voorstelde als kapitein Fric- drich. Hij deelde mij mede, dat met de regecringsver- tegenwoordigers een overeenkomst was gesloten, vol gens welke, om geen mcnschcn levens te offeren, de geheele troep, die reeds van het Oostenrijksche bur gerrecht vervallen verklaard was, met toegezegd vrij geleide onder militaire bewaking uit Oostenrijk zon worden gebracht naar een grens, waarvoor de troep de Duitsche had gekozen. Friedrich voegde hieraan toe, dat de uitvoering van deze overeenkomst nog niet mogelijk was, doordat zijn menschen vreesden, hij het verlaten van het gebouw te worden neerge schoten. Daarom verzocht Friedrich mij, dat ik mij de toezegging van het vrijgeleide door den bevoeg den minister zou laten bevestigen. Ik heb dat aan vankelijk geweigerd en verklaard, dat ik met deze gebeurtenissen niet het minste had te doen en dat ik mij er niet mede kon bezig houden. Daarna bevestigde Fey, de in de kanselarij gevan gen gehouden minister, mij telefonisch de gemaakte overeenkomst en herhaalde het reeds door Friedrich gedane verzoek, dat ik onmiddellijk naar het gebouw zou, komen en mij de overeenkomst door von Neu staedter Stuermer zou laten bevestigen, omdat de uitvoering daarvan afhankelijk was. Daar het nog slechts enkele minuten voor den afloop van den termijn was en daar volgens de mij gegeven verkla ringen een vreedzame oplossing slechts mogelijk was als ik aan het verzoek zou voldoen, heb ik mij naar minister Stuermer begeven. Bij het begin van het onderhoud decld? deze mij mede, dat dr. Dollfuss dood was. Daarna bevestigde hij mij den inhoud van de gemaakte overeenkomst en het toegezegde vrijge leide voor den gcheelen troep, die zich in het ge bouw bevond. Dezelfde bevestiging kreeg ik van den eveneens aanwezien Fey. Ik heb geen toestemming gegeven, of eenige andere verklaring afgelegd, maar er den nadruk op gelegd, dat, wanneer ik deze mcdedeeling aanhoorde, ik dat slechts persoonlijk deed. Karwinsky, die zich nog in het gebouw bevond, verzocht mij daarna, een onder houd met hem aan het venster te hebben. Von Neustaedter Stuermer, wiens meening ik daar omtrent. vroeg, antwoordde, dat hij zich daarover niet wilde uiten en dat hij de zaak aan mijn eigen goedvinden overliet. Daarop heb ik liet onderhoud geweigerd. Toen ik in mijn auto wilde wegrijden, verzochten toeloopen- de politic-officieren mij, noz te blijven, daar Kar winsky uit het srebouw bij mij zou komen. Deze trad snel op mij toe en verzocht mij, met hem en Fey naar een der ingangen van de kanselarij te gaan, om Friedrich mede te dcclen, dat de minister mij het accoord bevestigd had. In gezelschap van de beide ministers begaf ik mij daarheen en deelde dit mode aan Friedrich .die achter een kier van de deur verscheen, waarna ik wegging. Uit deze schildering blijkt allereerst, dat ik niet, zooals beweerd wordt, een bemiddelingsactie heb ingeleid of er aan heb deelgenomen, maar dat ik slechts de mededceling van een reeds getroffen overeenkomst in zekeren zin als getuige heb aan gehoord, zonder mij daarover te uiten. Ik constateer ook dat dc verklaringen der drie regeeringsloden over het vrijgeleide mij zijn ge daan. nadat zij mij reeds het overlijden van dr. Dollfuss hadden medegedeeld, dat herhalvc dit vrij geleide is toegestaan, terwijl men volledig op de hoogte was van deze treurige gebeurtenis." Dr. Rintelen, dc Oostenrijksche gezant te Rome, die na de putsch der nationaal-socialisten te Weenen een poging tot zelfmoord deed, is naar thans van officieele zijde wordt medegedeeld, toch aan zijn verwondingen bezweken. Naar uit het onderzoek gebleken is, is Panetta de man geweest, die de moordende schoten loste, welke den Oostenrijksche bondskanselier Dr. Dollfuss, het leven gekost hebben. Hij is 35 jaar, in den oorlog keizerjager geweest en het tragische is nu, dat juist een keizerjager. den vroege.ren lsten luitenant der keizpi jagers, 'Dollfuss gedood heeft. Begin volgende week de beslissing. Weenen. Naar verluidt, zal in de kwestie van de vorming ecner nieuwe regeering en in het bijzonder in de kwestie van de benoeming van een nieuwen bondskanselier begin volgende week een beslissing vallen. In politieke kringen verluidt, dat onder de toon aangevende figuren tot dusverre nog geen overeen stemming is bereikt over den persoon van den nieuwen bondskanselier Er schijnen nog groote te genstellingen to bestaan, die nog niet zijn overbrugd Op den voorgrond der besprekingen staan thans dc vroegere minister van oorlog Vaugoin als even tueel toekomstig bondskanselier, verder de eerste burgemeester van Weenen. Schmitz, vice-kanselier vorst Starhemberg, dc minister van onderwijs dr. Schuschnigg en dr. F.nder. Ook wordt genoemd dr. Gleissner, dc tegenwoordige Iandsgouverneur van Opper-Oostonrijk, en die behoorde tot den inticmen kring van Dollfuss. Wegens smokkelarij van bommen. Bern: De Federale Raad heeft den tekst goedgekeurd van het protest inzake de ontdekte smokkelarij van bommen door een S.A.-man op het meer van Konstanz. De nota zal terstond te Berlijn worden over handigd. Berlijn (V.D.); Rijkskanselier Adolf Hitier heeft een schrijven ge richt aan Vice- Kanselier Von Pa pen, waarin hij hem verzoekt, als buitengewoon ge zant in de plaats van den terugge roepen gezant v. Rieth naar Wee nen te willen gaan, om zoo mo gelijk ontspan ning te brengen in den buiten Duitschlands schuld zoo ge spannen Europee- schen toestand. Rijkspresident Von Hindenburg zou er mee ;ie coord gaan dat Von Papen dan zijn ontslag nam uit het Rijkskabi net en voorloopig ook als Saar-com missaris. Hitlei dankt hem- ten slotte voor alles, wat hij voor Duitschland ge daan heeft. Von Papen's benoeming met gemengde gevoelens ontvangen. In verband met bovenstaande benoeming van Von Papen wordt van officieele Oostenrijksche zijde ver klaard, dat tot dusverre bij de Oostenrijksche regee ring de gebruikelijke desbetreffende diplomatieke stappen nog niet gedaan zijn, zoodat het voor de Oostenrijksche regeering niet mogelijk is een stand punt te bepalen inzake het plan, vice-kanselier von Papen naar Weenen te zenden. De Oostenrijksche regeering heeft derhalve tot dusverre nog geen en kele verklaring afgelegd. De Weensche bladen hebben last gekregen zich van critiek op de benoeming van von Papen te ont houden. De kwestie is kennelijk deze, dat men eigenlijk niet goed weet, wat er van de benoeming van von Papen te denken valt. Komt hij inderdaad naar Wee nen, om daar een bijzondere zending te vervullen, of heeft men slechts van een mooie gelegenheid gebruik willen maken om hem een eervol verlaten van het groote Duitsche politieke tooneel mogelijk te maken? Veelal hoort men dat de politieke loopbaan van von Papen als geëindigd kan worden beschouwd, of hij zich nu al van zijn opdracht in Weenen kwijt, dan niet. Von Papen aanvaardt de opdracht. De Berlijnsche corr. van de „Tel." verneemt van officieele zijde, dat von Panen, nadat hij don brief van den rijkskanselier had ontvangen, telefonisch heeft geantwoord dat hij de benoeming tot buiten gewoon gevolmachtigde der rijksregeering te Wee nen zal aanvaarden. Klaarblijkelijk heeft Hitier zijn vice-kanselier ruimschoots volmachten gegeven om verschillende Oostenrijksche wenschen te vervullen. Von Papen bij de teraardebestelling van Dollfuss. Berlijn: Von Papen zal de Duitsche Rijks regeering vertegenwoordigen bij de teraardebestelling van den Oostenrijkschen Bondskanselier Dollfuss. In zijn editie van gister publiceerde het Parijsche blad „Excelsior" een artikel, dat Dollfuss in het be gin van de vorige week heeft geschreven en dat het blad het politieke testament van Dollfuss noemt. Het artikel is getiteld: „Bommen en politiek." Daarin zegt Dollfuss o.m.: „De leden mijner regeering en ik zelf hebben alleen de ambitie pioniers van het vaderland te zijn. Ik ben getrof fen door het feit, dat een aanzienlijk deel van ons volk, vooral de jeugd der intellectuecle klasse zich houdt voor betere patriotten dan wij zijn. Wij echter hebben jaren lang ons leven gegeven voor de verdediging van ons vaderland. Deze kringen zijn ziek, want zij dralen niet om ter bereiking van hun politieke doel de ergste rampen te voor schijn te roepen. Zij schrikken zelfs niet terug voor de afschuwelijkste misdaden. Geen van ons zou zijn politieke doel met zulke methodes willen bereiken." Het artikel besluit met een oproep tot de politieke partijen en de nationale kringen zich aan te sluiten bij de vaderlandsche beweging. Iedere bond van na tionaal karakter zal spoedig moeten zeggen of hij in zijn rijen misdadigers of propagandisten van mis daden wil dulden. Wegens het uitzenden van onware be richten. I Habicht, de leider van de Oostenrijksche nationaal- socialisten in Duitschland, is. naar Reuter uit Ber lijn meldt, ontheven van zijn functie van inspec teur-generaal van de Oostenrijksche nationaal-socia listen. Met betrekking tot het ontslag van Habicht wordt nog gemeld, dat dit gemotiveerd wordt met het tiit- zenden van onware berichten over de gebeurte nissen van Woensdac in Oostenrijk door de radio te Munchen, van welke laatste Habicht vertegen woordiger is. Zie ook pag. 3 4de Blad. Dollfuss op z ij n doodsbed VON PAPEN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9