De Erfpachts-kwestie. HET GEVAAR LANGS DEN WEG. NAAR TEXEL Viering van den verjaardag van H. ML de Koningin. De baas in huis? Noord-Limburg gezuiverd. Engeland maakt school. Hitier niet doodgeschoten. Acht menschen verdronken. Buitenlandsche zakkenrollers gegrepen. UlT de OMGEVING Op audiëntie bij minister Oud. Firma GEBR. ROTGANS met Salonboot „DR. WAGEMAKER". Morgen goedkoope Retonrbiljetten Den Helder—Texel. Ie klasse 90 cent. 2e klasse 60 cent. Directeur T.E.S.O. Een nader schrijven van den min. van Binnenlandsche Zaken. Geen bezwaar tegen kinderspelen, muziek- en zanguit voeringen, en vuurwerk. De minister van Binnenlandsche zaken heeft een nadere circulaire aan de Commissarissen der Konin gin gezonden inzake de viering van den geboortedag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a s. Het is den minister gebleken, dat ook na zijn rondschrijven van 4 Juni j.1. onzekerheid bestaat of de wijze, waarop men zich de herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft voorgesteld met Hoogstdezelver wenschen strookt. Deze onzekerheid wordt nog ver hoogd, doordat na bovengenoemd rondschrijven het Koninklijk Huis opnieuw in rouw is gedompeld door het verscheiden van Z. K. II. den Prins der Neder landen. De Minister heeft gemeend deze onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mode, dat H. M. de Koningin wenscht, dat zij, die in <111 jaar Haar ge boortedag willen gedenken, daaraan op gepaste wijze uiting zullen kunnen geven in de gebruikelijke vor men. Om zich tot enkele dezer vormen te bepalen, waar omtrent in het bijzonder 's Ministers meening is ge vraagd, deelt de minister mede, dat geen bezwaar be staat, dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinder spelen worden georgnniseerd en dat muziek- en zang uitvoeringen plaats hebbent. Onaangename ervaringen van een nieu wen inwoner van Naarden. Men schrijft uit Naarden aan de N. R. Ct.: De heer L. uit Amsterdam kocht eenige weken ge leden een pas gebouwde villa aan den Rijksweg bij de oprijlaan naar het Bosch van Bredius. Toen hij dezer dagen aan het verhuizen was, kreeg hij per ex presse-brief van zijn makelaar de mededeeüng. dat hij binnen vier en twintig uur een strook van vijf me ter breedte van zijn tuin moest afstaan aan den Rijks waterstaat en vergunning voor een uitweg moest vragen, daar anders de toegang naar zijn huis zou worden afgesloten. De heer L. von den verhuizingstijd niet geschikt om deze zaak te overdenken en voldeed dus niet aan het verzoek. De Rijkswaterstaat heeft thans een ijzeren hek voor zijn tuiningang geplaatst. De heer L. moet hier overheenklimmen als hij zijn huis wil bereiken; zijn auto moet hij ergens anders stallen. Hij heeft den verkooper van het huis in rechten doen aanspre ken om uit te maken, wie de schade van den af stand van grond moet dragen. Het optreden van den Rijkswaterstaat staat in be trekking met de plannen tot verbreeding van den Rijksweg. De Rijkswaterstaat heeft echter, toen het uitbreidingsplan van dit gedeelte der gemeente Naar den ter visie lag, geen bezwaar ingediend tegen de rooilijnen. TRAGISCH VERDRINKINGSONGEVAL. Moeder, die haar kind nasprong van een wissen dood gered. Gistermorgen omstreeks 11 uur is in de Dieze te 's Hertogenbosch van een aldaar liggende zand schuit van de N.V. Meelfabrieken het 7-iarig zoontje van de familie Overloon te water geraakt en ver dronken. Het lijkje is door de politie gedregd. De ongelukkige moeder, die haar kind zag ver drinken, sprong, hoewel ze niet kon zwemmen, on middellijk te water en verkeerde spoedig in levens gevaar. Een zekere heer de Visser uit 's Hertogen bosch begaf zich gekleed te water en kwam met beide drenkelingen terug aan het wateroppervlak. Het jongetje ontschoot hem, doch burgers konden nog tijdig de moeder uit de armen van den kranigen redder overnemen. Zij was reeds bewusteloos, maar genceshceren slaagden erin, haar in het leven te be houden. Twee beruchte inbrekers aangehouden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de rijksveldwacht uit Kessel en Blerik, in samenwer king met de gemeentepolitie van Kessel, Neer en Boggel, er in geslaagd, twee beruchte inbrekers op heeterdaad te betrappen, bij een poging tot inbraak in het gebouw der Coöperatie te Roggel, juist op het oogenblik, dat de dieven bezig waren, de voordeur te forceeren. Op het naderen van de politiemannen sloegen bei de mannen, wier spoor door de samenwerkende po litie reeds geruimen tijd was gevolgd, met hunne rijwielen op de vlucht. Zij kozen het hazenpad in de richting Neer, doch weiden op eenigen afstand gevolgd door twee rijksveldwachters. De achtervol ging werd zoodanig aangepakt, dat deze voor de vluchtelingen niet in de gaten liep. Intusschen werden de gemeenteveldwachters van Kessel en Neer gewaarschuwd, dat de mannen in de richting van genoemde plaatsen waren verdwenen. Deze stelden onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Eensklaps ontdekten zij beide inbrekers, terwijl zij bezig waren met een inbraak in de sigarenfa briek van den heer Houben, te Neer. Toen de politic kwam, waren zij reeds in het bezit van 2500 sigaren en stonden gereed om te vertrekken Onmiddellijk werden beiden gearresteerd en opgeslo ten. Bij onderzoek bleek, dat de aangehoudenen in het bezit waren van moderne inbrekerswerktuigen. Ten huize der aangehoudenen, een zekere Sch. te Blerik en P. V. fe Kessel. werd onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Tal van voorwer pen, welke naar aïe waarschijnlijkheid van diefstal afkomstig zijn. werden in beslag eenomen. Het onderzoek van de politie wordt nog steeds voortgezet, terwijl het feiten-materiaal tegen ver dachten zich voortdurend ophoopt. Het is niet on waarschijnlijk. dat zij debet zijn aan tal van inbra ken, welke den laatstcn tijd in de omstreken van Venlo zijn gepleegd. De inbrekers zijn naar Roermond overgebracht en in de strafgevangenis opgesloten. Smokkelbende te Budel aangehouden. De smokkelhandel in de Noord-Brabantsche grens- srteek bloeit nog steeds. Do grensarnhtenaren slagen er althans geregeld in smokkelbenden aan te houden In den afgeloopen nacht heeft een ambtenaar uit Budel een smokkelbende van zes personen weten aan te houden. De frauduleus ingevoerde goederen, die de bende vervoerde, werden in heslag geno men. Ze bestonden uit eenige honderden kilo's sui ker en eenige honderden kilo's margarine. Ook Japan wil een minstens even sterke luchtvloot als Amerika en Rusland. Tokio: De minister van oorlog Hayashi heeft na zijn terugkeer van de oefeningen van de Japan- sche luchtvloot verklaard dat de luchtraanoeuvres be wezen hebben, dat Japan bloot staat voor iederen bui- tenlandschen luchtaanval. Men moet het Engelsche voorbeeld volgen en de bewapening uitbreiden. De Japansche luchtvloot moet minstens zoo sterk zijn als die van Sowjet Rusland of de Vereenigde Staten. Valsch gerucht van geheimen zender. Gisteren werd te Weenen een geheime communis tische Duitsche zender gehoord, welke mededeelde, dat Hitier te Bayreuth zou zijn doodgeschoten. Bij navraag in Duitschland bleek, dat hiervan niets aan was; Hitier bevond zich in Zuid-Beieren en niet te Bayreutlu Bij een noodlottlgen boottocht op een Ita- liaansche rivier. Een ernstig ongeluk is Zondag op de Tessino in de nabijheid van Ponte Ticino bij Galliate gebeurd. Een van de schepen met aanhangmotoren, waarmee 's Zondags uitstapjes gemaakt worden, had in plaats van de tien passagiers, die geoorloofd zijn, ruim 20 passagiers aan boord genomen. Op een gegeven oogenblik schepte de boot, doordat de inzittenden bewegingen maakten, water. Hierdoor werden de passagiers zenuwachtig, eenigen sprongen op, het schip begon te wankelen en sloeg om, met het gevolg, dat allen te water geraakten. Tien perso nen konden levend aan wal gebracht worden; slechts twee slaagden er in zich zelf te redden. Acht personen werden door de stroom meegesleurd en verdronken. Men weet niet of nog verdere slachtoffers te betreuren zijn. Tot dusverre zijn vijf lijken geborgen. Een van de bootslieden is in hechtenis genomen, de andere is gevlucht. Twee Belgen en een Roemeen aan het werk op het station te Utrecht. De Utrechtsche politie heeft op het station aldaar een goede vangst gedaan. Twee oude dames, die op een trein stonden te wachten, misten eensklaps haar geld, een bedrag van f 175.—, waarmede zij op vacan- tie zouden gaan. De politie, die gewaarschuwd werd, stelde terstond een onderzoek in en wist een drietal verdachte vreemdelingen, die nog poogden te vluch ten, aan te houden. Het bleken twee Belgen en een Roemeen te zijn. Bij hun aanhouding hebben zij het gestolen geld weggeworpen, doch dit is later terugge vonden. Kort na hun arrestatie deed nog een reiziger aan gifte. dat hem een portemonnaic met ruim veertig gulden was ontfutseld. Dit geld is nog niet terecht. Men neemt daarom aan, dat het trio nog medeplich tigen heeft gehad. EEN OUDE BEROOVINGSZAAK. Eindelijk uitgekomen. De maréchaussée heeft drie personen uit Biervliet aangehouden, in verband met een nog steeds niet opgehelderde berooving van een landbouwer uit IJzendijke in het najaar van 1929. De landbouwer was door drie personen aangehouden, die hem on der bedreiging met den dood dwongen zijn beurs met veel geld af te geven. De drie mannen hebben bekend. Proces-verbaal is opgemaakt RUSSISCHE VLIEGTUIGEN NAAR FRANKRIJK. Moskou. Op Augustus a.s. zal een Sovjeteskader van drie 4-motorige vliegtuigen van het zware bom menwerperstype een non-stop-vlucht ondernemen van Kiew naar Parijs. Er zullen acht officieele per sonen meegaan, onder leiding van den directeur der civiele luchtvaart, Unschlight en van den chef van den staf der roode luchtstrijdkrachten Chripin. BIJ HET OVERSTEKEN AANGEREDEN. Onvoorzichtig voetganger bezwijkt aan de gevolgen. Gistermiddag is een voetganger bij het onvoorzich tig oversteken van den rijksstraatweg ter hoogte van de Kerkeboschlaan te Wassenaar door een passee- rende auto aangereden. De bestuurder trachtte de aanrijding nog te voorko men, doch dit lukte hem niet. De auto raakte den voetganger links in den rug. De man viel midden op den weg en bleef bewusteloos liggen. Dr. Baart de la Faille verleende de eerste hulp. Hij achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Bij aan komst in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage, waarheen de ongelukkige per zie kenauto, was verveord, was hij reeds overleden. Uit de op hem gevonden papieren bleek het te zijn de 60-jarige G. K., woonachtig te Den Haag. MOTOR SLIPTE. Echtgenoote van bestuurder zwaar ge wond. Gisteravond slipte te Bathmen door de gladheid van den weg 'n motor, bestuurd door den heer T. uit Deventer, waarop als duo-rijdster zijn vrouw mee reed, terwijl verder nog een dochtertje van het echt paar meereed. Mevr. T. werd van het rijwiel geslin gerd en is in ernstigen toestand in het ziekenhuis te Deventer opgenomen. De heer T. en zijn doch tertje bleven ongedeerd. AUTO'S BIJ BOTSING VERNIELD. Inzittenden ontsnappen aan den dood. Gisterenavond had in de bocht van den provin cialen weg tegenover het Doofstommeninstifuut te St. Michielsgestel een aanrijding plaats, welke be trekkelijk goed is afgeloopen. Een auto. komende uit Vught, welke werd bestuurd door den heer v. d. W1KR1HOER MEVR Het Dagclijksch Bestuur van de Industrieele en Handeldrijvende Middenstandsvereeniging „Wieringermcer" en de Directeur van den Kon. Ned. Middenstandsbond" zijn door den Minister van Financiën, Mr. Oud, in audiëntie ontvangen. In hoofdzaak zijn den minister voorgelegd de on houdbare hooge erfpachtsvoonvaardcn. Gebleken is, dat voor bestaande bedrijven, deze hooge erfpachtslasten niet op te brengen zijn en dat verschillende aanvragers zich terug hebben getrokken, omdat op deze hooge erfpacht het niet mogelijk is een rendabel bedrijf te stichten. Men hoopt dat de Minister spoedig zal ingrijpen, opdat verdere bloei en ontwikkeling van dit nieuwe ge bied niet langer daardoor belemmerd wordt. Te duur gebleken? Voor een graanpakhuis. dat door 't Centr. Bureau uit Rotterdam in de Wieringermeer gebouwd zou worden en dat, naar verluidt, reeds zou zijn zijn aan besteed, had de Directie van de Wieringermeer, naar uit goede bron werd meegedeeld, de toezegging ge daan, dat de erfpacht zeer billijk zou zijn. Naderhand moet echter gebleken zijn, dat door de Directie 15 cent per vierkanten meter is gevraagd en dat het Centrale Bureau op deze voorwaarden niet kon in gaan. Er zou nu sprake van zijn, dat het pakhuis te Kol- horn gebouwd werd. Zou het bovenstaande juist zijn, dan zou de erf pachtskwestie dus een hinderlijk struikelblok zijn voor de vestiging van industrie in de Wieringermeer. SCHOORL De eerste dag van de V.V.V.-feesten is goed geslaagd. Dc feestcommissie heeft geboft. Na een paar da gen van storm en regen, zelfs nadat de Zondag morgen nog niet veel goeds voorspelde, brak bij het begin van het feest, toen de groote optocht zich in beweging zette, de zon door. Wel werd het later op den middag weder regenachtig, doch de avond werd, zooals men die maar wenschen kon. Doch laten we in volgorde de dingen kort weer geven. De optocht was goed verzorgd en viel ten zeerste in den smaak; in 26 groote nummers (23 wagens) werden op bijzonder goed geslaagde wijze weergegeven kleederdrachten, gebruiken, nijver heid, enz., van onze elf provinciën. Zelfs het fan farecorps was in provinciale kleederdracht: Noord- Hollandsche boertjes met witte klompen, zijden pet jes en blauwe kielen. Deze optocht was een succes nummer. Te halftwee arriveerden ze, na een tocht vanaf Schoorldam, op het sportpark en kon ze na een rondgang, nog eens goed bewonderd worden door de vele honderden kijklustigcn. Hierna had de officieele opening plaats. Allereerst sprak dc voorzitter van dc feestcommissie, de heer Fl., Schermer, waarna hij gelegenheid gaf aan den Burgemeester van Schoorl om het jubileumfeest te openen. V.V.V. Noord-Kennemerland bestaat n.1. de zen zomer 25 jaar. Bij wijze van feestgave deelde spreker mede. dat de Raad van Schoorl besloten had dat de gemeente lid was geworden van de Ver- eeniging van Noordzeebadplaatsen, onderdeel van de A.N.V.V. Hierdoor zal Schoorl aan Zee. zal Kam perduin een dikke stip worden op dc kaart van de ze vereeniging en zal het voordeel hiervan niet uit kunnen blijven. De heer Kielstra, voorzitter V.V.V., bedankte hiervoor en roemde tevens het drukke werk en de goede leiding van de feestcommissie. Vervolgens gingen een 200-tal balonnen de lucht in uit kinderhanden, en verdwenen hoog in de lucht, in oostelijke richting. Later zal blijken, welk kind een prijs zal behalen met de verst gedaalde Ven, waarin twee dames waren gezeten, werd in volle vaart aangereden door een uit de tegenover gestelde richting komende auto. bestuurd door den fabrikant B. uit Schijndel. De heer B. kreeg niet noemenswaardige wonden terwijl de twee dames aan handen en gelaat door glasscherven verschillende blessures opliepen. De heer v. d. V. kwam met den schrik vrij. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Te Ridderkerk is de ongeveer 25-jarige C. B. uit St. Jansland die op den Molendijk op zijn fiets reed, door een vrachtauto aangereden. Hij kreeg een harden slag tegen het hoofd en was vrijwel op slag dood. HET MOTOR-ONGELUK TE UTRECHT. De dame aan de gevolgen overleden. Het ernstigste slachtoffer van het motorongeluk, dat Zondagavond in de Voorstraat te Utrecht plaats had, mevr. F. is gistermiddag in het St. Antonius- Gasthuis aldaar aan de bekomen verwondingen over leden. TRIEST EINDE VAN EEN SCHOOLREISJE. Jongetje onder een automobiel en aan de bekomen verwondingen overleden. Op den hoek van den Daalheimerweg en den Arn- hemschen Straatweg te Velp heeft gisteravond om streeks zes uur een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Een onderwijzer met een klas leerlingen, afkomstig uit Ubbergen, kwam per rijwiel den .Daalheimerweg, die sterk helt, afrijden in de richtingen van den Arn- hemschen Straatweg. Op den hoek van deze beide wegen is een der leerlingen, de 10-jarige J. St., die waarschijnlijk zijn rijwiel niet meer meester was, te gen een passeerenden auto, welke van Velp naar Arn hem reed, gebotst. De jongen werd door den schok te gen den grond gesmakt en werd met een schedelbreuk opgenomen. Hij is eenigen tijd later aan inwendingc verbloeding overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis t$ Velp overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is, dat de remmen van het rijwiel niet geheel in orde waren. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 u.: 759 m.\L Vooruitzichten: onzeker. Temperatuur: 19° C 60° F. Gedipl. Drogist-Opticien, Schagen, HoogzijdeE103 ONZE BRIL pastde prijs ook ballon. Deze balonnen waren behangen met recla me van Schoorl. Wie weet wie de vinders hiervan zijn. Men sture vooral de gevonden kaart op. Er hadden nog kinderspelen plaats voor jongens en voor meisjes, waaraan door velen werd deelee- nomen. Van de jongens waren de gelukkigen: Wlrn Opdam. Ie prijs. T. Del ver. 2e prijs en C. Rens 3e pr. Bij de meisjes: 1ste prijs Emmy Bouman, 2e prijs Aali Lees en 3e prijs Gro Dijkstra. Des avonds concerteerde Schoorl's Fanfarecorps, hetwelk prachtig verzorgde nummers naar voren bracht. Hierna liep de groote trek naar de dansvloer, welke dit jaar in een groote ruime tent was onder gebracht. Een prachtig, groote en spiegelgladde dans vloer. en daarnaast plaats voor honderden men«chon aan tafeitjes. Het was er tot 2 uur in den nacht bij zonder gezellig. Het was een geluk dat dit jaar V.V.V. kon beschik ken over het mooie groote en prachtig gelegen Sport park, daar er een groote verscheidenheid van ker misvermakelijkheden was, oen dans- en consump tietent van 1000 M2., een ruim voetbalveld van 1 H. A., waarop de grashaanewdstrijden en voetbalwedstrijd plaats zullen hebben, terwijl dc op tocht met zijn 26 groote nummers, w.o. 23 rijtuigen, alle ruimte had om te manouvreeren, en van alle kanten bekeken kon worden. Het was er vooral 's avonds met de mooie verlichting bijzonder gezel- li*. Uok de Buurweg en de kom van het dorp zag er alleraardigst uit met zijn talrijke lampions en zijn verlichte straathogon. De buurtvereeniging hooft dit jaar uitstekend medegewerkt om de feestelijkheden te verhoogen. SCHOORLDAM. Tegen een auto gebotst. Zondagmorgen had hier een leolijk ongeval plaats. Iemand, welke met een motorrijwiel vanaf Schoorl den Kanaalweg op wilde rijden, kwam in botsing met een melkauto. De motorrijder bekwam een hoen- fractuur en talrijke kneuzingen. Nadat Dr. He ringa uit Schoorl de eerste medische hulp had ver leend, werd het slachtoffer Der ziekenauto naar het Neutraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Vrijdag 26 Juli maakten de leerlingen der openbare school te Schoorldain een schoolreisje naar Amster dam. Be gunstigd door mooi weer, brachten zij een bezoek aan Artis, en maakten daarna een rondvaart door de havens en grachten. Na een paar uurtjes heerlijk ravotten in den speeltuin Schinkelhaven, werd dc terugreis aanvaard. Een woord van dank aan nllon, die door hun hij- dragen dit heerlijke feest mogelijk maakten, is hier wel op zijn plaats. W1ERINQEN Aanrijding. J.1. Maandagmorgen reed het zoontje van den lieer IJ. alhier per rijwiel uit Den Gesterweg. Door onoplet tendheid reed hij pardoes tegen den uit de Hofstraat komende vrachtauto van de fa. A. Omwonenden na men het knaapje op. De ontboden geneesheer consta teerde een armfractuur en achtte opname in het zie kenhuis te Den Helder noodzakelijk. Den bestuurder van den vrachtauto treft geen schuld. ZURE AUTO IN EEN DROGE SLOOT. Maandagavond gebeurde er op den hoek Schager- weg—Zijperdijk (tusschen Stolpen en Schagerbrug) een auto-ongeluk. Een kleine luxe auto, waarin een heer en dame gezeten waren, nam de scherpe bocht wat ruim, geraakte in den berm en schoot daardoor dwars over den weg in dc linksche droge sloot. De inzittenden kwamen er niet den schrik af. Het wagentje werd met een kraanwagen op den heganen grond gebracht en had weinig beschadi ging gekregen, zoodnt dit malleur goed is afgeloopen behoudens den schrik, het ongerief en de kosten. STOLPERVLOTBRUG. WEER EEN AUTOAANRIJDING. Maandagmorgen ongeveer kwart voor 8 werd een luxe auto, die was geparkeerd ter rechterzijde van don Rijksweg, voor het café van den heer Bakker, alhier, aangereden door een auto, komende uit do richting Alkmaar. Do laatste haalde uit voor een uit richting Den Helder komende autobus, kon toen dc stilstaande auto niet tijdig genoeg meer ontwij ken, waardoor een aanrijding volgde. Van den stil- staanden wagen werden linkerachterspatbord en lin ker achterwiel zwaar beschadigd. Dc aanrijdende auto, waarin 3 personen waren gezeten, bekwatn weinig schade en kon de reis later vervolgen. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Vrijdagavond 27 Juli j.1. hield de vereeniging ..Hulp in Nood" alhier hare gewone halfiaarliik«che ledenvergadering in Hotel Jagers'ust van den lieer A. Homan. Voorzitter, de beer P. Breed, opende dc vergad#* ring met een gepast woord, zijn spijt uitsprekende, dat de opkomst zoo bedroevend was. Aanwezig wa ren n.I. met inbegrip van 4 bestuursleden, 7 leden. De notulen werden door den secretaris, den heer W. Jongsma gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer L'. Postma, verslag uit over den finaneieelcn toestand der vereeniging. Hieruit bleek dat er een nadeelig saldo was van f 107.15 over het le halfjaar 1934. Aan 9 leden werd een bedrag uitgekeerd groot f 246.50. De aftredende bestuursleden werden hii acclamatie herkozen en namen, voor zoover aanwezig, hun functies weer aan, t.w. de hoeren W. Jongsma. secr., G. Veuger Jz.. 2e romm. en de reserve-bestuursleden P. Delver en G. Molenaar fde laatste afwezig). De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2