De verlaging van den werklozensteun. Dollfuss' moordenaars terechtgesteld. Gistermiddag hun leven aan de galg gelaten. Terugkeer van de Habsburgers K1JKEI1 is KOOPEfl tij CLOECK Tekort van 25 millioen. De oogst van het nieuwe land. ifeSjA"" Japansch prinselijk echtpaar te Amsterdam. BLIKSEM IN STROOBERGEN. Woensdag 1 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9526 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „HEIL HITLER" WAREN HUN LAATSTE WOORDEN. Naar het D.N.B. gisteravond uit Weenen meld de, zijn de moordenaars van Dollfuss, Planetta en Hoizweber, om 17 uur op de binnenplaats van het Landsgerecht te Weenen opgehangen. De verde digers hadden bij den Bondspresident nog een ver zoek om gratie ingediend, maar dit is algewezen. HEIL HITLER! Toen hem werd medegedeeld, dat het verzoek om gratie was afgewezen, riep Hoizweber: Ik sterf voor Duitschland! HeU HitlerI Ook Planetta riep: Heil HitlerI De beide veroordeelden gedroe gen zich buitengewoon rustig. Zij vroegen om geestelijken bijstand en spoedig verschenen een katholiek en een protestantsch geestelijke in hun cellen, met wie zij beiden baden. Toen zij naar de galg geleid werden, bleven beiden zeer kalm. Zelfs toen hij den strop om den hals had, riep Hoizweber nog voortdurend: Heil HitlerI Aan de nabestaanden van de belde ter dood veroordeelden, werd niet toegestaan de terecht stelling bi) te wonen. Planetta nam een halve mlnunt vóór de execu tie afscheid van zijn zuster en overige lamlliele- den. Vandaag begint voor een krijgsraad de berechting Van dertien andere Putchisten; van Hudl, volgens sommigen een gewezen eerste luitenant, en 12 solda ten en politieagenten. Men is benieuwd naar het lot van deze gevange nen, die noch betrokken waren bij den moord, noch actief dienende leden van het leger of politie zijn. De motiveering van het vonnis Planetta en Hoizweber. tegen In de motiveering van het vonnis tegen Planetta en Hoizweber wordt o.a. vermeld: Het den beklaagden ten laste gelegde hoogverraad is zonder twijfel bewezen. Do aangeklaagden waren leden van de nationaal-socialistische Duitsche ar beiderspartij. Zij zijn steeds bezig geweest met ac tie tegen den bondskanselier Dollfuss en zij hebben hem daadwerkelijk vermoord. Het was hun ook bekend dat de regeering terzijde gezet zou worden. In totaal zijn 150 personen samen het gebouw binnengedrongen, zoodat het bewijs van oproer geleverd was. De beide beklaagden moeten aangemerkt worden als de leiders van de rebellen. Wat de schuld betreft van Planetta aan den moord, hij zelf heeft toegege ven, dat hij het schot heeft gelost, dat doodelijk was, en nog wel van zeer korten afstand. Het gerecht heeft dit als bewezen aangenomen. Uit het verslag van de rechtszitting blijkt wel, dat het requisitoir van den Staatsanwalt zeer zwak was; het pleidooi van dr. Führor, die Planetta ver dedigde, was geen pleidooi, maar een politieke rede voering, welke alleen maar den indruk kon verster ken dat de N.S.D.A.P. uit Duitschland achter dezen Putsch stond. Zoo zcide Führer o.m. het volgende: Kr zijn in Oostenrijk twee groepen, waarvan de eene opkomt voor de onafhankelijkheid van Oosten rijk, terwijl de andere een aansluiting wil met het Duitsche rijk en het Duitsche volk. Degenen, die op komen voor deze aansluiting, houden niet minder van hun vaderland dan de verdedigers der onafhan kelijkheid. (Hier werd de verdediger tot de orde ge roepen). De beide aangeklaagden zijn als Schlageter in Duitschland den offerdood voor het Duitsche volk gestorven. (De advocaat werd hier opnieuw tot de orde geroepen). De verdediger beriep zich ver der op liet toegezegde vrijgeleide en op den wensch van Dollfuss, dat zoo weinig mogelijk bloed zou wor den vergoten. Daarna werd den verdachten gelegenheid gegeven voor het laatste woord. Planetta zeide: „Ik ben geen moordenaar. Ik wilde dr. Dollfuss niet dooden, ik vraag mevrouw Dollfuss vergiffenis." Hoizweber ver klaarde dat hij onschuldig was aan den dood van Dollfuss. Hij zeide: „Wij meenden, dat Rintelen met de bondskanselarij tot overeenstemming zou komen, toen wij binnendrongen. Dat was den vorigen dag ge zegd. Ik kan nog slechts dit zeggen: Ik heb gehan deld in het belang van mijn vaderland. Ik zie een rechtvaardige boetedoening tegemoet." Onthullingen. De opstand was een week van te voren reeds vanuit Miln- chen voorbereid. De bondscommisaris voor propaganda, Adam, heeft gister een radiorede gehouden, waaruit het belang rijkste het volgende is. In den nacht van Woensdag op Donderdag, dus kort na den moord op Dollfuss, werd in de nabijheid van het opper Oostenrijksche plaatsje Kellerschlag een onbekende man aangehou den. die verklaarde te zijn de hotelsecretaris Franz Heel uit München. Hij had een riiksduitsche pas met een doorloopend sicum voor Oostenrijk. Bij onderzoek aan den lijve vond men verscheidene papieren. Op het hemd droeg de man half ontcijfer de telegrammen. Als voorbeeld van deze telegram men noemde Adam het volgende: Rintelen wordt kanselier, Rintelen onderhandelt; opnieuw monsters onderweg. In de schoenen van den gearresteerde vond men materiaal met nauwkeurige instructies voor de nationaal-socialisten in Oostenrijk bij den val van de regeering-Dollfuss. Uit dit materiaal blijkt, dat op het wachtwoord ..Sommerfest" eerst een ongewapende opstand moest ontstaan, welke in geval van tegenstand van het gezag in een gewapen- den opstand moest overgaan. Het wachtwoord voor de tweede eventualiteit luid de „Preisschiessen" en „Italienischc Nacht". De bondscommissaris Adam deelde verder nog mede, dat uit het in beslag genomen materiaal blijkt dat zonder twijfel Duitsche instanties den opstand in Oostenrijk hebben voorbereid, maar dezen zoo hadden inge richt. dat men zou gelooven, dat hot om zuiver bin- ncnlandschc Oostenrijksche aangelegenheden zou gaan, zonder buitcnlandschen invloed. De bondscom missaris zeide dat hieruit blijkt, dat de opstand van 25 Juli met alle details van München uit reeds een week te voren is voorbereid. Ontroerend tafereel te Ricclone. Reuter meldde gisteren uit Riccione: Een pathetische scène had gistermorgen plaats op het kleine station te Riccione. toen mevrouw Doll fuss naar haar kinderen terugkeerde, die haar in ge zelschap van een kinderjuffrouw opwachtten en blijk gaven van liet droevige nieuws van den dood van hun vader op de hoogt" te in. Eva. die 5V» jaar Is. snikte voortdurend en het kleine jongetje stond luid te huilen. Mevrouw Dollfuss kuste haar kinderen, terwijl de tranen haar over het gelaat stroomden. Daarop kuste zit Signora Mussolini. die ook aan wezig was en eveneens weende. Op den achtergrond stonden de hofdignitarissen en de burgemeester van Riccione. die eveneens hun ontreoring moeilijk mees ter wisten te blijven. In een onderhoud dat de Oostenrijksche zaakgelas tigde te 's-Gravenhage. dr. G. Alexich. Dinsdagoch tend met een redacteur van het Correspondentie- Bureau heeft gehad, heeft de heer Alexich verzocht zijn hnrtelijken dank te willen overbrengen aan de Nederlandsche pers voor de objectieve, maar ook meelevende wijze, waarop deze pers in de laatste zware dagen de Oostenrijksche aangelegenheden heeft behandeld. Do journalist bracht bij het onderhoud de verschil lende berichten ter sprake, welke in de laatste dagen de ronde hebben gedaan met betrekking tot een mo gelijken terugkeer van de Habsburgers naar Oosten rijk. Dr. Alexich deed opmerken, dat het streven der Bondsregccring er op gericht is het financieele on recht, dat aan de Habsburgers is geschied, zooveel mogelijk goed te maken. De financieele verhouding met do keizerlijke familie zal een grondslag moeten vinden in de groote prestaties, welke de Habsburg- sche dynastie voor Oostenrijk en voor Europa ge had heeft. Ditzelfde standpunt geldt ook ten aanzien van de verbanning der Habsburgers. Men weet reeds dat in de nieuwe grondwet de anti-Habsburg-wetten niet gehandhaafd zijn. Of en hoever er onderhandelingen tusschen de regeering en vertegenwoordigers der Habsburgers plaats hebben, kon de heer Alexich niet zeggen. Wel spreekt het vanzelf, dat dit een probleem is niet alleen van binnenlandschen poli- tieken aard, doch bovenal van groote internationaal- politieke beteekenis. De Oostenrijksche regeering weet zeer wel dat zij dit probleem niet kan oplossen zonder nauwkeurige voorafgaande overeenstemming met de groote mogendheden. Tegenover alle tendentieuze berichten wenschte de heer Alexich met nadruk te verklaren, dat een te rugkeer der keizerlijke familie naar Oostenrijk niet zonder meer de restauratie beteekent. Deze terug keer zou slechts een quaestie van rechtvaardigheid zijn, omdat men den leden van het Huis, dat zoo nauw met de geschiedenis van Oostenrijk is verbon den, het verblijf in het vaderland niet ontzeggen mag. WEDEDROM EEN RADIO-REDE VAN DEN RIJKSINSPECTEUR. Gisteravond heeft de referendaris van het Departe ment van Sociale Zaken, de heer W. F. van Hoeven, inspecteur voor de steunverleening, wederom een radio-rede gehouden over de herziening der steunre geling. De heer Van Hoeven betoogde, dat er inderdaad be langrijke verlagingen zijn, maar hij handhaafde zijn bewering, dat van hen, die het het slechtst hadden, niets is afgenomen en dat in verschillende gevallen zelfs verhoogingen plaats vonden. Uiteraard moet het aantal verlagingen belangrijk grooter zijn dan het aantal gevallen, waarin men gelijk blijft of iets meer krijgt De opzet van de geheelo herziening toch was bezui niging en men kan bezwaarlijk verwachten dat, als er bezuinigd moet worden, de uitkomst der herziening anders zou zijn. Met vrij groote zekerheid kan worden aangeno men, dat het tekort op de gemeentebegrootingen voor werkloozenzorg dit jaar 25 millioen gulden bedraagt, niettegenstaande er op alle mogelijke gebieden door de betrokken gemeenten drastisch is bezuinigd en de belastingen tot het uiterste zijn opgevoerd. Dit tekort kan niet door bezuiniging op steun verleening worden weggewerkt. De vermindering, die door de plaats gehad heb bende herziening zal worden verkregen, is veel en veel minder dan 25 millioen, zoodat zonder twijfel dit jaar er een belangrijk tekort zal over blijven. Het Werkloosheids-subsidiefonds. Daarna wijdde spr. eenige woorden aan de instel ling van het Werkloosheids-subsidiefonds en wees er daarbij op, dat de maatregel om alle gemeenten te doen bijdragen in de kosten van werkloozenzorg zelfs de moeilijkheden nog niet geheel zal kunnen onder vangen en dekking van de werkloosheidslasten uit do gewone middelen slechts zal kunnen worden verkre gen, indien de bedoelde maatregel gepaard zou gaan met een daadwerkelijke versobering van do huishou ding van die gemeenten, waar dat tot nu toe niet of niet voldoende geschiedde. Uit de medcdeeling der regeering blijkt voorts, dat het in 1934 ontstane tekort slechts geleidelijk zal kunnen worden weggewerkt en dat verwacht wordt, dat slechts door een aantal ingrijpende maatregelen het zal gelukken de begrootingen voor 1935 sluitend te krijgen. Dc heer Van Hoeven gaf vervolgens een overzicht van de gevallen waarin men niet minder heeft gekrc- De geheele hooioogst in de Wieringermeer is opgekocht door een Groningsche hooihan- del, om verscheept te worden naar Engeland. Hierboven zien we hoe de opgeladen wa gens op een verplaatsbare weegbrug gewo gen en genoteerd worden. Het totaal gewicht zal ongetwijfeld niet weinig zijn. Verschillende bezienswaardigheden be zocht. Amsterdam. De Japansche Prins en Prinses Kaya, die op een reis door Europa, Maandagavond uit Duitschland te Den Haag zijn aangekomen en hun intrek hebben genomen in het Palace Hotel te Schoveningen, hebben gister in gezelschap van den Japanschen gezant te Den Haag en echtgenoote als mede eenige leden van de Japansche legatie, een bezoek gebracht aan de hoofdstad. In den loop van den ochtend werd per auto een rondrit door Am sterdam gemaakt en werden verschillende beziens waardigheden bezichtigd. De hooge bezoekers brachten geruimen tijd door in het Rijksmuseum. Na in het Amstel Hotel den lunch te hebben gebruikt, bezichtigde het gezelschap in den loop van den middag de diamantslijperij van do firma Asscher en vervolgens de Fokkerfabrieken aan den overkant van het IJ. welk bezoek werd ge volgd door een rondvaart door de havens. Per auto zijn de Prins en de Prinses met het gevolg in den namiddag naar Den Haag teruggekeerd. Morgen zal het prinselijk echtpaar, dat streng incognito reist, zijn reis naar Brussel voortzetten. gen en van die, waarin men een hoogere uitkecring ontving. Van de rond 24.000 ondersteunden in Amster dam ontvingen er 757 een hoogere uitkecring en ver anderde van 1193 ondersteunden de uitkeering niet In Rotterdam ontvingen 20.643 van de 26.553 onder steunden minder, 4420 bleven gelijk en 1490 kregen een verhooging. De verhoogingen in Amsterdam en Rotterdam liepen van 25 cent tot f4.25. De heer Van Hoeven wenschte nog eens nadruk kelijk vast te stellen, dat er niet van een algemee- n e verlaging kan worden gesproken. De verminde ring is niet botweg met een bepaald percentage over de geheele linie geschied, doch het beschikbare bedrag is naar de behoeften meer gelijkmatig verdeeld. Zwaar weer boven Oostelijk Groningen. Vier millioen Kilo stroo te Nieuwe- schans in lichter laaie. Gisteravond tegen half acht is te Nieuweschnns tijdens een zwaar onweer, dat zich boven Oostelij k- Groningen ontlastte, de bliksem ingeslagen in een van de stroohoopen van de stroocartonfnbriek de Dolard te Nieuweschans. Onmiddellijk nad en slag laaide het vuur uit de stroopakken, die daar onge veer drie jaar hadden gestaan, op. Er werden eenige brandspuiten gerequireerd. Het vuur breidde zich spoedig tot vier andere hoopen uit, zoodat weldra ongeveer vier millioen kilo stroo in lichte laaie stond. Een uur na het uitbreken van den brand word het vuur met ongeveer twintig slangen bestreden. Aan wezig waren de brandspuiten uit Nieuweschans, Beerta, van de Stroocartonfabriek de Dollard, uit Winschoten en van de firma van Bergen, brandspui- tenfabriek te Heiligerlee. De wind was zoodanig, dat brandgevaar voor de fabriek gering was. Wel liep een vroegere groenten- drogerij groot gevaar eveneens door het vuur aange tast te worden. Het vuur, dat meters hoog oplaaide, was in wijden omtrek te zien. Toeschouwers uit verre omgeving stroomden naar de plaats van den brand die tegen het vallen van den avond een grootschen aanblik bood. De brandende stroopakken stortten met tientallen naar beneden, waardoor het vuur weer verder in de hoopen kon inwerken. Door de geweldige hitte bestond er kans, dat de fabriekmuren zouden scheuren en de machines door het uitzetten der assen groote schade zouden oploo- pen. Van de vier millioen kilo stroo zal waarschijn lijk niets behouden blijven. De waarde van het stroo wordt geschat op f 10 per 1000 Kg., zoodat de schade door verlies aan stroo ongeveer f 40.000 zal bedragen. Het stroo. dat groo- tendeels van den oogst 1933 is. is verzekerd op beurspolis. Twee woningen te Vlagtwedde afgebrand. Tijdens het onweer sloeg gisteravond dc bliksem in de woning van den vrachtrijder Meulman te Vlagt wedde en in die van den landbouwer Hommes to Boertange. De perceelen zijn afgebrand. Met moeite wist men met behulp van omwonenden de levende have te redden. Verzekering dekt do schade. Man door bliksem aetroffen en aedcod. Te Wageningen is gistermiddag hij een onweer de 60-jarige landbouwer C. Vermeer, die op een akker aan den Diedenweg achter een roggeschelf voor den regen schuilde, door den bliksem gedood.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1