Hindenburg's toestand zorgelijk SPAEREN DOET VERGHEREN, MAAKT KLEYNE BEURSEN GROOT. Woensdag t Augustus 1934.SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9526 De ministers dringend naar Berlijn ontboden. Hebben de Azteken gevlogen ZENUWACHTIGE SPANNING IN SPANJE. Revolutie in voorbereiding. De uitnoodiging van de C.P.H. aan SDAP. en O.S.P. Hotelrat aan het werk. Diefstal met inbraak te Breda ontdekt Firma GEBR. ROTGANS BEDRIEGERS ONTMASKERD. DE SPELLING MARCHANT. Naar uit Neudeck: gemeld -wordt, was rljk'spresïdent von Hindenburg, die looals bekend, sedert eenige maanden lijdende 1« aan een blaasaandoenlng, aan vankelijk goed vooruitgegaan. Met volledige geeste lijke helderheid en verheugende lichamelijke gesteld heid heeft hij zijn werkzaamheden verricht en was hij nog gisteren in staat rapporten in ontvangst te nemen. Een lichte lichamelijke zwakte, die zich se- dert eenige dagen heeft doen gevoelen, is in den loop van den nacht toegenomen. In verband met den hoogen leeftijd van den generaal-veldmaarschalk be staat reden tot ernstige bezorgdheid. De behandelende geneesheeren zijn in Neudeck aanwezig. Nadere berichten zullen op regelmatige tijdstippen gepubliceerd worden. Instructies aan de bladen. In verband met den emstlgen toestand van den Duitschen rijkspresident zijn er verschillende in structies aan de Duitsche bladen gegeven. Extra-bladen mogen niet verschijnen. Men kan wel op den ernst van den toestand wijzen en speciaal moet er gewezen worden op Hindenburgs groot karakter en op de diensten, welke hij zijn land heeft bewezen. Er mogen geen speculatieve beschouwingen om trent een eventueele opvolging gegeven worden en men mag ook niet melden, dat zijn dood op de te (voeren politiek invloed zou kunnen hebben. Over al deze kwesties mag slechts bericht worden, wat door het „Deutsches Nachrichtenbureau" gege- .ven wordt. De kwestie der opvolging. Volgens de Duitsche grondwet zal na den dood van president Hindenburg de president van het rijksgerechtshof voorloopig diens plaats innemen. Men verwacht hier echter, dat dit in het geval van Hindenburg's dood niet gebeuren zal, doch dat op grond van een besluit van het kabinet, Hitier de plaatsvervanger van den rijkspresident zal zijn. In 'dit geval zou Hess of Goering tot vice-kanselier be noemd worden. In den loop van gisteravond kwamen de volgende telegrammen nog binnen: t In den toestand van den rijkspresident Is geen .verandering ingetreden. In de middaguren had er een geringe verbetering plaats. De hooge lijder heeft geen koorts. De polsslag is regelmatig en krachtig. De rijkspresident staat onder de medische observa tie van prof. Sauerburch. Berlijn, 31 Juli. Hitier heeft zijn ministers drin gend naar Berlijn ontboden in verband met de ziekte .van Hindenburg. Berlijn. 31 Juli. Na de publicatie van het twee de bulletin betreffende den toestand van Hinden- Met reigerveeren, een halsdoek en een stofbril. V.D. verneemt uit Madrid: Prof. J. Tcneubaum, een Poolsch archeoloog en ontdekkingsreiziger, die momenteel te Madrid ver toeft, teneinde zijn onderzoekingen in Spaansche musea en bibliotheken voort te zetten, beweert, dat de Azteken goed op de hoogte moeten zijn geweest .van de vliegkunst, en deze practisch beoefenden. Prof. Teneubaum bracht 9 jaar in Mexico door en ïe Muichtla vond hij een aantal voorwerpen en tec- jteningen, welke hem ervan overtuigden, dat de vlieg kunst door de vroegere inwoners van het land moet tijn beoefend. Hij baseert zijn theorie op de ontdek ing van modellen der vleugels, gemaakt van rei- r:ervecren. welk© zij gebruikten, om van de bergen n de valleien, af te dalen. De aviateurs waren ge kleed in een veeren „shirt" met een halsdoek om hen te beschermen tegen de koude en de oogen werden beschermd door een soort stofbril, gelijk aan die, welke ook thans door aviateurs worden gedragen. Prof. Teneubaum is van meening, dat de Azteken met goed succes de vlucht der inheemsche vogels hebben bestudeerd en de grondbeginselen in prac- tijk hebben gebracht, ten behoeve van hun vlieg- Genecaal von Hindenburg in zijn werkkamer tijdens den oorlog van 1914. burg. dat was onderteekend door professor Sauer- bruch. dr. Adam, dr. Krans en professor Kauffmann. en dat om kwart voor vijf werd uitgegeven, werd uit betrouwbare bon vernomen, dat dc artsen heden avond geen nieuw bulletin over den toestand van den rijkspresident zullen publiceeren. daar de toe stand van Hindenburg niet veranderd is. Berlijn, 31 Juli. Uit welingelichte kringen wordt medegedeeld, dat Hitier en Goebels uit Beieren zijn afgereisd. Ook van Neurath is van Württemberg af gereisd, om zich naar Berlijn te begeven. J Berlijn, 31 Juli. De „Deutsche Zeitung" werd wegens haar commentaar in haar avondeditie van 31 Juli voor zes dagen verboden. De betreffende oplage werd in beslag genomen. Aan den verantwoordelijken hoofdredacteur is tot nader order de lidmaatschapskaart onttrokken. Parijs. 31 Juli. Het bericht over de ziekte van rijkspresident von Hindenburg heeft in Fransche po litieke kringen groote sensatie verwekt. De berichten over de ziekte van von Hindenburg worden door alle bladen op in het oog loopende wij ze gepubliceerd. De dood van von Hindenburg, aldus verklaart men in toonaangevende kringen .zou aanleiding kunnen zijn tot ernstige hinnenlandsche verwikkelingen in Duitschland. De dood van den rijkspresident zou bo vendien aanleiding kunnen zijn tot nieuwe veront rusting in den Europeeschcn politieken toestand, welke juist kort na het bericht van den moord op dr. Dollfuss, zeer gevaarlijk is geworden. DOOR WIE ZAL DE EERSTVOLGENDE OMWEN TELING ONTKETEND WORDEN. Reuter seint uit Madrid: De geruchten, die reeds sedert geruimen tijd in omloop zijn over een beraamde poging tot omwente ling hebben thans nieuw voedsel gekregen, daar zoowel de minister van binnenlandsche zaken als de minister van oorlog de mogelijkheid ervan uitten. De minister-president geeft toe, dat er ongerust heid en een zenuwachtige stemming heerschen en dat er omwentelingen worden voorbereid. Reuter teekent hierbij aan, dat er verscheidene mogelijkheden zijn wat betreft onlusten en pogingen tot omwenteling. De socialisten breiden de op mi litaire leest geschoeide organisatie van hun jeugd- vereenigingen steeds meer uit en hebben reeds meer malen gepoogd op verschillende plaatsen grooto sa menkomsten te honden van in roode hemden ge- kleede jongelieden, die echter door de politie dadelijk uiteen werden gedreven. Anderzijds zijn de linkschc republikeinen voortdu rend bezig zich weer van de politieke leiding der re publiek meester te maken. Daarbij hebben zij den volledigen steun van de Catalaansche regeering. In deBaskische provincies zijn zoowel door de rechtsche als door de linksche extremisten alle voor bereidingen getroffen voor een afweerstrijd. Van re- publikeinsche zijde wordt beweerd dat uit deze noor delijke provincies een katholiek-monarchistische staatsgreep te wachten is. Afgezien van dit alles moet men in Spanje nog steeds rekening houden met het anarchistische ge vaar, dat hoofdzakelijk steunt op die groepen, welke de grootste deelen der arbeidersklasse, met name ook op het platteland, achter zich hebben en die reeds meermalen gevaarlijke, bloedige opstanden hebben ontketend. Repuhlikeinsche protesten tegen de poli tiek der regeering. Nader uit Madrid: Verscheidene repuhlikeinsche leiders, die een groote rol hebben gespeeld bij het in het leven roepen van de republiek, blijven den laatsten tijd protestceren tegen de gevoerde rogeeringspolitick. Kortgeleden heeft Maura een krachtig protest uitgesproken, waar na Felipe Sanchez Roman, een vooraanstaand advo caat en leider van de onlangs opgerichte nationale rcpublikeinsche partij, in een der kleinste schouw burgen alhier een vergadering heeft gehouden, waar echter slechts weinig publiek aanwezig was en waar in hij uiteenzette, dat de republiek verworden was en dat alleen een unie van werkelijke republikeinen haar kon redden van de ernstige gevaren, die thans dreigen van de extremisten, zoowel van links als van rechts. De S.D.A.P. doet niet mede aan de be toogingen tegen oorlog en fascisme. I Dc Tribune, die in verkleind formaat weer is ver schenen, vermeldt het antwoord, dat het partijbestuur der C.P.H. van het partijbestuur der S.D.A.P. heeft ontvangen op haar voorstel in zake het eenheids front. In antwoord op uw schrijven dato 20 Juli 1934 deel ik u mede, dat het partijbestuur der S.D.A.P. zich wenscht te houden aan het besluit van dc executieve der S.A.I., genomen in haar vergadering van Maart 1933, te Zürich gehouden. Het kan u bekend zijn. dat volgens dat besluit onderhandelingen over een een heidsfront alleen tuschen de S.A.Ï. en dc Communis tische Internationale zouden kunnen worden gevoerd en de aangesloten partijen van de S.A.I. zich van onderhandelingen behooren te onthouden. Indien de Fransche sociaal democratische partil van wier samenwerking met de communisten gij mel ding maakt, zich aan het besluit niet heeft gehou den. is dat voor de S.D.A.P. geen reden te handelen in strijd met het besluit van Zürich zoolang dat van kracht, blijft. Afgezien van andere principieele bedenkingen, die bii ons tegen uw voorstel bestaan, moeten wij u dus om de hierhoven vermelde redenen berichten dat wij niet bereid zijn de S.D.A.P. te doen deelnemen aan de betoogingen tegen fascisme en oorlog die gij op den len Augustus a.s. zoudt willen doen plaats heb ben. Voor f 10.000 aan sieraden nit een slaap kamer weten machtig te worden. Toen Zondagavond een bekend Rotterdammer met zijn echtgenoote in hotel Brittania te Vlissingen ver toefde en op zijn slaapkamer kwam. bemerkte hij ter stond. dat juist een diefstal had plaats gehad. Ontvreemd waren drie hnlshangers bezet met bril janten en een platina speld met twee groote en twee kleine brillanten alles te zamen voor een waarde van ongeveer f 10.000. De Commissaris van politic, die zich juist in het hotel bevond, begon onmiddellijk met een onderzoek dat nog voortduurt. Het gestolene was verzekerd. Door de verzekerings maatschappij is f 1000 uitgeloofd aan hem, die aan wijzingen kan geven, welke leiden tot het terugvin den van het gestolene. Daders door snel ingrijpen van een agent van politie gearresteerd. Gisternacht ontmoette een surveilleerend agent van politie in het Zandbergkwartier te Breda eenige ver dacht uitziende personen. Rij de nadering van den agent schenen beiden lont te ruiken, zetten een paar handkoffertjes langs het talud van den weg en vlucht ten een poort binnen. De agent liet de koffertjes voor loopig op de plaats en achtervolgde de beide verdach ten, welke hij spoedig arresteerde. Overgebracht naar den dichtstbijzijndcn politiepost, bleken ze te zijn Ch. en B., beiden uit Breda. Op den een werd een zilveren taartschep en op den ander een zilveren vork gevonden, alsmede een vulpenhou der, welke in beslag werden genomen. De agent, die de arrestatie verrichtte, heeft hierna de koffertjes opgehaald, welke een groote hoeveelheid tafelzilver bleken te bevatten. Op het vulpenhouders doosje kwam de naam voor van een der villabewoners van wie de politie wist, dat ze uitstedig waren. De verdachten legden tenslotte een volledige beken tenis af, op het bewuste adres den diefstal met in braak te hebben gepleegd. Neemt daarom een spaarboekje met busje van de KANTOOR SCHAGEN, MARKT A 84, directeur: Mr. J. A. E. Buiskool. Zitting ook Woensdagavonds van 7—9 u. TUINBOUW HEFFINGEN VAN AARDAPPELEN VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK. 25 cent per 100 Kg. lager dan vorig laar. Heden treden in werking de artikelen van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934, betreffende het vervoe ren, het in voorraad hebben en het verhandelen van aardappelen (consumptieaardappelen en pootaard- appelen). Volgens die artikelen en volgens de ter uitvoering daarvan in de Staatscourant van 31 dezer af te kon digen Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 III zal, evenals voor de aardappelen van den oogst 1933 geldt, het vervoer van aardappelen alleen toegestaan zijn, indien dat vervoer is gedekt door een geleide- biljet, verstrekt door de districtskantoren van de provincie Landbouw-Crisis-organisatics. Het vervoer van aardappelen van de consumptie- maat, kennelijk bestemd voor huishoudelijk gebruik van één gezin, in gezamenlijke hoeveelheden van ten hoogste 4 K.G., mag zonder geleidcbiljet geschie den. Het geleidcbiljet wordt verstrekt tegen betaling van één gulden per 100 Kg., voor wat betreft buiten- maatsche aardappelen, welke heffingen 25 cent per 100 Kg. lager zijn dan die, welke voor aardappelen van den oogst 1933 moeten worden betaald. Ten aanzien van het in voorraad hebben van aard appelen is bepaald, dat zulks voor eigen gebruik ge oorloofd is, in gezamenlijke hoeveelheden van ten hoogste 1000 Kg. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 761 m.M- Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 18° C. 64° F. Gedipl.Drogist-Opticien, Schagen, HoogzijdeE103 ONZE BRIL pastde prijs ook Vacantiereizen voor een prikje. Ze ver kochten ongeldige biljetten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Een ongewoon brutaal bedrog, gepleegd door twee jonge mannen, is aan het licht gekomen. De 24-jarige Hans Kaeszingk en de 2!-jarige August Alberts vestig den een zoogenaamd reisbureau, dat gezelschapsreizen naar de Noord- en Oostzee, alsmede naar Scandinavië zou ondernemen. Zij „werkten" afwisselend te Ber lijn en Stettin. In Berlijn bezochten zij meestal klei ne café's, waar zij reclamebiljetten ophingen en zich door den kastelein de adspirant-roizigers lieten aan wijzen. En door de buitengewoon goedkoope prijzen werden er inderdaad steeds slachtoffers gevonden. Graag betaalde men dc lage vooruitbetaling van 5 tot 15 Mark, waarbij de dag van vertrek werd overeen gekomen. Inderdaad werd de reis begonnen in een touringcar, door de bedriegers geleverd! Evenwel niet verder dan Stettin. Daar aangekomen, steeg het ge zelschap uit, om „de reis" voort te zetten, terwijl de ondernemers met de touringcar onmiddellijk naar Berlijn terugkeerden. Zéér onaangenaam was dan do groote verrassing voor de vacantiegangers, tot de con clusie te komen, dat de hen overhandigde coupons voor de reis naar de badplaatsen of naar de Noord- sche landen in het geheel niet geldig waren. De gedupeerden waren dan gedwongen, om óf terug te keeren, óf hun reis op eigen kosten voort te zet ten. De bedriegers zijn nu door de Berlijnsche politie gearresteerd. In België nog niet ingevoerd De Belgische minister van onderwijs heeft bepaald, dat aangezien geen overeenstemming is verkregen tusschen de Belgische en de Nederlandschc regeering. de vereenvoudigde spelling dit jaar nog niet inge voerd zal worden. DEN HELDERS VERKEERSHUIS GEOPEND. Evenals dat in tal van andere plaatsen het geval is, heeft ook Den Helder thans een z.g. Verkcershuis: een centraal punt voor het Vreemdelingenverkeer, waar alle gewenschte inlichtingen op het gebied van het toerisme voor Den Helder en elke andere ge wenschte plaats gratis worden verstrekt. Het is gevestigd op een centraal punt in de stad, dicht bij het station, in het Reisbureau Velthuys en is Maandagmiddag door den burgemeester van Dea Helder geopend. VRACHTAUTO RAAKT FIETS. Een jongetje gedood. Bij de schipbrug aan de Worp te Deventer is gis ter een doodelijk ongeluk gebeurd. Toen de heer Ek- hart.daar op de fiets reed, werd hij aangereden door een vrachtauto. Het vierjarig zoontje van den heer Ekhart, dat achter op de fiets zat, viel en werd op slag gedood. COMMUNISTISCH COMPLOT IN BOEDAPEST. Nog tijdig door de politie ontdekt. Boedapest. De politie is een communistisch' complot op het spoor gekomen, volgens hetwelk er in Augustus een opstand zou uitbreken. Niet min der dan veertien communistische leiders werden gearresteerd. Door de nauwlettende actie van de po litie is het complot in den kiem gesmoord. ONGELUK MET EEN ZANDTRECHTER. Het geheele gevaarte in de Maas terecht gekomen. Eergisteren is de lossteiger met zandtrechter. welke wordt gebruikt ton behoeve van den sluisbouw te Lith, ingestort. Het gevaartte kwam in de Maas te recht. terwijl de locomotief van den zandtrein werd meegesleurd. De machinist kon nog op het laatste oogenblik van de machine springen. Hij bleef onge deerd. Daar zich op het oogenblik van de instorting niemand op den steiger bevond, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. VREUGDEVUUR TE SAN FRANCISCO. Voorzitter van Intern. Zeeliedenbond danste, totdat hil er bil neerviel. San Francisco. Voor het hervatten van den arbeid hebben gisternacht een duizendtal matrozen van de koopvaardij een vreugdevuur ontstoken van hun bewijzen van goed gedrag, welk tot nu toe iede re zeeman moest overleggen om aangemonsterd te worden. De voorzitter van den internationalen zee liedenbond danste zoo lang om het vuur, totdat lv er bij neerviel.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5