Schringkaagpolder. De stakingsbeweging in Amerika. Dillinqrer-epiloog. Onwillige werkloozen. Twee ernstige verkeersongelukken in Den Bosch. Nu reeds verongelukt. Aartshertog Otto von Habsburg naar Italië? ZIJN MERKWAARDIGSTE OPERATIE. HOE STAAT HET MET DE DUITSCHE LUCHTVAART? Vragen in hel Engelsche Lagerhuis. HET BLOEMENCORSO TE BERGEN. De bevolking ran Den Bosch opgeschrikL Kort verhaal Dreinende staking in Chicago? Ncw-York. De beslissintr of er wel of niet een verdere staking zal uitbreken onder de arbeiders van de veennrken. in Chicago, aldus verluidde gis teren. ligt bij Wiliiam Collina, den organisator van de vakvereeniging van slagers en vleeschhouwera. Collins heeft het in zijn macht 8100 leden van deze vakvereeniging op te roepen tot staking. Reeds zijn 800 leden van een andere vakvereeniging aan het staken. Wanneer deze 8100 arbeiders in staking mochten gaan. zal het werk in de vlcesehconserven- fabrieken stopgezet moeten worden, zoodot ongeveer 50.000 personen dan zonder werk zullen komen. De toestand is des te erger, door het feit. dat de reeds bestaande staking, hoe gering deze van om vang moge zijn. voor een deel de pogingen der e- geering om de veehouders te redden van de ern stigste gevolgen der groote droogte door het vee op te koopen, dat anders van honger an dorst zou ziin omgekomen, heeft verlamd. De vee-parken hebben n.1. reeds moeten weigeren nieuwe kudden on te nemen ondanks het feit dat in Texas en enkele andere staten iederen dag de noodzakelijkheid van het slachten van duizenden stuks vee grooter wordt. De federale bemiddelaars trachten nu te bemidde len tusschen de arbeiders der vee parken en den werkgever, de Union Stockvards and Transit Comna- nv. Geen van heide partijen heeft echter tot dus- verre de voorstellen van den ander aangenomen. N e w-Y ork. Familieleden van Dillinger, ziin vader, zuster, halfbroer en zwager vormen thans een ..nummer" in een Veaudeville-theater in India- napolis. teneinde gelden bijeen te brengen voor de begrafenis van den gangster. Zij zullen gedurende een week zesmaal per dag optreden. De vader van Dillinger verklaarde in verhand daarmede, dat hij hiertoe was overgegaan, omdat de belastingen en de droogte zijn farm hadden ..op gegeten. zoodat hij geen geld had voor de begrafenis van .Tohn. Wel was er iemand geweest, die hem tienduizend dollar had aangeboden voor het lijk van den gedooden bandietenkoning, maar de oude Dil linger had het niet over zijn hart kunnen verkrijgen, dit aanbod te aanvaarden. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden, op Maandag 30 Juli. des nam. 2 uur, ten huize van de Wed. J. Jonker te Kolhorn. Waarn. voorzitter de heer D. Grootes. secretaris de heer A. VViedijk. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en herdenkt in eenige waardeerende woorden het werk van den overleden voorzitter, wijlen den heer J. Pluister. Spreker noemde den heer Pluister, die ruim 28 jaren voorzitter was, iemand die met toewijding de belangen van den polder behartigde en spr. hoopte, dat het Bestuur in ziin geest werkzaam zal kunnen zijn. Spreker memoreerde vervolgens nog het bedan ken van den heer D. v. d Oord. en bracht hem dank, speciaal met betrekking tot de bemaling, voor hetgeen hij in 't polderbelang deed. De notulen van de vergadering van 1 April 1933 worden hierna gelezen en onder dankzegging goed gekeurd en geteekend. Medegedeeld wordt dat het grasgewas langs den Schringkaagkade dit jaar wederom gepacht is door P. Pluister voor de som van f 10.—. Ingekomen stukken. Een volmacht van het Weezen-Armenbestuur te Barsingerhorn, ten behoeve van den heer P. Kater. Een volmacht van Mevr. Wed. J. Pluister, ten behoeve van haar zoon P. Pluister. Een schrijven van Mevr. Wed. J. Pluister. waarin zij dank brengt voor de belangstelling na het over lijden en bij de begrafenis van haar echtgenoot. Een schrijven van D. v. d. Oord. dat hij bedankt als Bestuurslid. Een schrijven van Ged. Staten met de mededee- ling, dat van hunnentwege do kas on hoeken van den ponninmgeester zijn gecontroleerd en in orde bevonden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van Ged. Staten kwam voorts een schrijven In mot betrekking tot pensioensverhaal ad 10 Do vergadering is van oordcel. dat het salaris van Vien secr.-pcnn. van dien aard is. flat oen verlaging niet gewenscht is. Besloten wordt hot salaris mot 15.— te verhoogen en te brengen op f45.— en het pensioensverhaal ad 10 toe te passen. De Secretaris dankt de vergadering voor het ge nomen besluit. Het Ambtenarenreglement met de wijzigingen ten aanzien van revolutionnaire gezindheid e.d. wordt vastgesteld. Rekening 1933. De rekening over 1933 wordt vervolgens nage zien door de heeren P. Kater. P. Pluister ei\ G. G. Loggers en in orde bevonden. Tot vaststelling wordt geadviseerd. Dienover eenkomstig gescheidt. De rekening sluit in ont vangst op f 1062.15. in iutgaaf on f 1278.19. alzoo met een nadeel ig saldo van f 216.14. Beqrootinq 1934. De begrooting van 1934. waarin het nadeelig sal do van 1933 geheel is verwerkt, wordt na ampele bespreking vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1210, met een omslag van f 13.50 per H.A. en een post onvoorzien van f 34.52. Het Bestuur wordt machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijvingen. In verband met de bepalingen van het nieuwe 'Algertjeen Reglement zal van den Penningmeester een persoonlijke borgstelling worden gcëischt van f 150.—. De Lijst van Stemgerechtigde Ingelanden en Ver kiesbaren bevattende 13 namen, wordt vastgesteld. Besloten word tot het aangaan van een kasgeld- leening van ten hoogste f700. Voorzitter stelt aan de orde de henoeming van een Hoofdingeland van de Schager Kogge, wegens overlijden van den heer J. Pluister. Met 3 van de 4 uitgebrachte stemmen wordt de heer D. Grootes benoemd, die zich die benoeming laat welgevallen. Bij do rondvraag informeert do heer Kater of de afvoer van water achter het perceel-P. Pluister in verhand rnet de kanaalwerken, goed is geregeld. Voorzitter antwoordt, dat dit door de Provincie 'tot genoegen van het Bestuur is verzorgd. De heer Kater vraagt voorts hoe het staat, met een afvoergoot vanuit de Bessen, onder den boezem door. Spreker zegt dat deze goot feitelijk overbodig is en meent dat deze dan wel gestopt kan worden. Voorzitter is van meening. dat bedoelde afvoer goot indertijd door de gemeente is gelegd. Het zou dus wellicht op den weg der gemeente Barsinger horn liggen voor het dichten zorg te dragen. Een en ander zal worden onderzocht. Hierna sluiting. Weggestuurd en thans ook uitgesloten van steun. Maastricht: Bij do werkverschaffing onder de gemeente Roosteren zijn ook een 40-tal werkloozen uit Maastricht te werk gesteld. Er arbeiden daar ook vele andere werkloozen uit de Limburgsche mijn streek. De .Maastrichtenaren hebben geweigerd het werk voort te zetten. Zij hebben geen gevolg gegeven aan de herhaalde sommaties van het opzicht heb bend personeel cn zijn tenslotte weggestuurd. Al deze arbeiders worden nu door de gemeente Maastricht uitgesloten van verdere steun verleening. Behalve de ze 40 zijn in Maastricht nog 80 werkloozen, die uitge sloten zijn van steun wegens herhaalde veroordeeling inzake smokkelarij. Hieronder zijn vele gezinnen, zoo dat deze nu geheel zonder inkomsten zitten. Meisje door een auto aangereden en te gen den grond gesmakt. Maandagavond om half twaalf is op het Hintha mereinde te Den Bosch, een 26-jarig meisje, W. v. d. Putte door een citax aangereden. Zii werd tegen den grond gesmakt. Met ecu zware hersenschud ding cn een hoofdwonde is zij in het ziekenhuis op genomen. De toestand van het meisje, dat nog steeds buiten kennis is. is ernstig. Duorijdster van de motor geslagen en dood opgenomen. Den Bosch. 31 Juli. Gisteravond half tien reed de heer J. v. d. Mn«t met zijn echtgenoote. Mevrouw M. MostVerhoef, afkomstig uit Delft, met zijn mo torrijwiel op den weg Den BoschGrave. Onder Nu land wilde hij een vrachtwagen, beladen met be tonnen ringen, passeeren. Plotseling viel een van de ringen in stukken op den weg vlak voor de wie len van het motorrijwiel. De. motorrijder verloor de macht over het stuur en kwam te vallen, terwijl zijn vrouw achterover van de duo op het wegdek sloeg. De vrouw was vrijwel op slag dood. De motorrijd/r bekwam slechts ccnigo ontvellingen Roekeloos kano-vaarder vermist, die over den Oceaan wilde peddelen. St. Jolins (Canada): Tot heden heeft men nog geen enkel bericht ontvangen omtrent het lot van Jack Smith. den rockeloozen Canadeeschen kanovaar der, die een week geleden naar New Foundland is vertrokken met een lichte zestien voet lange kano. Dit zou de eerste etappe hebben moeten zijn van een kano-tocht over den Atlantischcn Oceaan. Smith was voornemens om uit zijn geboorteplaats Peterborouch in Ontario met zijn kano te varen naar Peterbourough in Engeland. Naar te Brussel verluidt, zou aartshertog Otto von Habsburg, de Oostenrijksche troonpretendent voorne mens zijn met zijn moeder, ex-keizerin Zita, aan het ciude van deze week naar Italië te gaan. HOE MEN DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK IN DUITSCHLAND ONTVING. Londen, V.D.: Uit een schrijven van een cor respondent haalt de „Times" de volgende regelen, die de vorige week geschreven werden, aan: „Tijdens een concert in de Palmgartcn te Frankfurt, waar het groote nieuws (de moord op Dr. Dollfuss) bekend word, zette de muziek het Horst-Wessel-lied in en juichte het publiek „Heil!" VIER MIJNWERKERS BEDOLVEN. P a r ij s: In een ertsmijn bij Angerville nabij Metz zijn van de 27 arbeiders die tiaar werkzaam waren, tijdens ©en instorting vier bedolven. Tot dusverre heeft men nog slechts het lijk van één arbeider kun nen bergen. De lijken der drie andere arbeiders, allen van Poolschc nationaliteit, liggen nog onder het puin. HET gesprek was een weinig verslapt, toen Dr. Rijnman op de gedachte kwam, een geschie denis te verhalen, die hij zelf had meege maakt. „Vijf jaar geleden", zoo begon hij, was ik eerste assistent van Professor Roetmeier, de bekende chi rurg in G. Ik had reeds een tamelijk langdurige praktijk achter me, opereerde zelfstandig en had ook tijdens de afwezigheid van den professor de leiding over de chirurgische afdeeling. Daar ik toen nog on gehuwd was, ging ik op mooie avonden dikwijls in het berghotel eten. Op een warme zomer avond had ik daar ook weer eens gedineerd en ving tegen tien uur den terugtocht aan. Ik wil de nog eens naar een zieke gaan kijken, die ik dien dag onder het mes had gehad. Toen ik den voet van den berg be reikt had en weer liep in de straat, die naar de stad voerde, zag ik aan het begin van de straat een go- sloten donkere auto staan zonder licht. Het volgende oogenblik traden twee door zwarte maskers onherkenbaar gemaakte en in wijde jassen gehulde gestalten vlug op mij toe. Beiden hielden 'n browning op mij gericht. „Dr. Rijnman", sprak een mij geheel onbekende stem, „wij hebben op U gewacht. U moet ons dade lijk volgen." „Maar wat wilt U van me?" „Dat zult U wel merken. Waarheen wij U voeren, blijft echter een geheim. Maar de auto zal U weer HANDELS VLIEGTUIGEN, DIE EVENGOED BOM MEN KUNNEN TRANSPORTEEREN ALS PASSAGIERS EN BAGAGE. Londen. In zijn rede in het Lagerhuis aan het einde der luchtvaartdebatten ging minister* van buitenlandsche zaken sir John Simon in op een verzoek van Churchill die van de regeering een verklaring had gevraagd omtrent het inachtnemen door Duitschland van de bepalingen van het ver drag van Versailles omtrent militaire vliegtuigen, Simon verklaarde dat Churchill klaarblijkelijk ge loofde dat de re geering de ge vraagde verzeke ringen niet kon geven. Spreker wilde echter geen verklaring afleg gen die 't karak ter van een be schuldiging zou den dragen en na tuurlijk zouden leiden tot den eisch bewijzen te toonen. Tntusrhen staat het hem vrij te zeggen, dat de Duitsche belang stelling voor de ontwikkeling van de luchtvaart zeer groot is en dat de op de begrooting geplaatste, bedragen voor ci viele luchtvaart en passieve luchtverdediging zeer belangrijk zijn. Simon ging nog verder op dit punt in, waarbij hij opmerkte, dat er over het algemeen geen verdrags- limiten bestaan, voor de ontwikkeling van de Duit sche burgerlijke luchtmacht. De particuliere vlieg tuigen in Duitschland, zijn zooals bekend is zeer tal rijk en ieder weet wat de ijverige belangstelling van de Duitsche jeugd voor de luchtvaart beteekent. Men moet eraan denken, dat vele machines voor twee verschillende doeleinden gebruikt kunnen wor den. Het is echter zeer moeilijk vast te stellen, in hoeverre de Duitsche vliegtuigen eventueel geschikt ziin voor de uitvoering van bomaanslagen. Duitschland heeft waarschijnlijk de hoogst ontwik kelde handelsluchtvaart in Europa. Zijn aardrijks kundige situatie rechtvaardigt dit en zijn onderne mingslust en bekwaamheid hebben dit tot stand ge bracht Spreker vreest echter, dat handelsvliegtuigen met voldoende capaciteit en voldoende operatie-ra dius even goed bommen kunnen transporteeren als passagiers en bagage, vooral wanneer zij ook nog een voldoende snelheid hebben. Deze overwegingen moeten klaarblijkelijk mede in rekening getrokken worden, wanneer de eventueele sterkte in de lucht der landen geraamd wordt. Sir John Simon vermeldde het feit, dat in den loop der debatten cijfers genoemd zijn over den omvang van den vliegtuigbouw in Duitschland, maar dat de be trokken sprekers geen bron genoemd hebben voor hun opgave. Spreker wees er op, dat de regeering niet in staat was hare inlichtingen over dergelijke zaken bekend te maken en dat geheime informaties over zulke aan gelegenheden vol tegenspraak zijn. Spreker voegde hieraan toe, dat hij het juist acht heeft openlijk over deze dingen te spreken. Spreker gelooft, dat daar door de goede betrekkingen met het buitenland niet in het minst in gevaar worden gebracht. terug brengen zonder dat U een haar op het hoofd gekrenkt is. Natuurlijk zullen wij U voor uw diens ten betalen." Wat moest ik doen? Nergens in den omtrek was een levend wezen te bespeuren. Daarentegen zag ik, dat bij de auto nog twee gemaskerde gestalten ston den. „Goed," zei ik, „ik zal meegaan." De auto raasde door den nacht, en ik had geen vermoeden in welke richting wij reden, daar het mij niet mogelijk was, mij te orienteeron. Na ongeveer vijf kwartier we hadden volgens mijn oppervlakkige schatting 80 K.M. afgelegd stond de wagen stil. Mijn begeleiders stapten uit en ik hoorde de haastige uitgesproken vraag: „Is het gelukt?". Dan werd ook ik verzocht, den wagen te verlaten. We stonden in een donkere ruimte. Dan werd er een deur geopend en een handbeweging beduidde mij binnen te treden. Een der gemaskerden ging met me mee, daarna werd de deur weer gesloten. We waren in een middelmatig groote, met roode fluweel be- kleede meubelen ingerichte kamer, waarin ik moest wachten. Plotseling werd de deur van de volgende kamer geopend en een man met een witte dokters- jas aan stond op den drempel. Zooals alle bewoners van dit raadselachtigen geheimzinnig huis droeg ook hij een masker. „Mag ik U verzoeken", sprak hij kort, „alles is klaar." Het volgende oogenblik stond ik in een zaal, die door eenige lampen verblindend verlicht was. In het midden lag op een tafel de beweginglooze, ontkleede gestalte van een herculesachtig gebouwde man. Ook zijn gezicht was door een zwart masker bedekt. zTot mijn verbazing vond ik alles, wat ik voor een operatie noodig had, voorhanden en de man in de doktersjas verklaarde mij, dat hij zou assisteeren. Hij beschreef mij met korte woorden, waaruit on miskenbaar de vakman te herkennen was, de aard der ziekte, een acute blindedarmontstc%ng. Alles ging van een leien dakje en twintig minuten later was alles voorbij. In de roode kamer stond een Alle voorteekenen wijzen er op, dat het op 8 Au gustus a.s., des middags 3 uur in 't Van Reenenpark te houden Bloemencorso schitterend zal slagen. De Berger Koorvereeniging, Bergcn's Mannenkoor, Ber gens Gvmnastiekvereeniging, de Berger Revue- en Operette-Vereeniging, de Berger Esperanto Club, do Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid, de Berger Ar beiders Tooneelvereeniging en de Berger Sportver- eeniging zijn allen bezig met het samenstellen van een groot nummer. Wij hoorden praten over een Vuurtoren, de Ko© van St. Maarten, een Scheveningsche Botter, een Venetiaansche Gondel, een groep uit Van Lennep's Ferdinand Huyk, de Ridder van St. Joris met de Draak, van Don Quicliot en zijn schildknaap, van de Berger Ruïne en wat niet al, doch overal bewaart men de grootste geheimzinnigheid, om straks elkan der den loef af te kunnen steken. Zoowel particulieren als verecnigingen zijn druk in de weer om het corso, dat ook ditmaal door twee muziekgezelschappen wordt opgeluisterd, tot Ber- gen's gloriedag te maken. In overleg met de buurtcommlssies besloot de V.V. V. voorts om des avond een herhaling van den ver lichtingsavond van 17 Juli te geven, omdat dit fes tijn toen door het onweer zoo werd verstoord. Voor het corso stelt de V.V.V. een gouden me daille, drie geldprijzen van f50— en drie van f25.— benevens kunstvoorwerpen en prijzen voor kinderen beschikbaar. Het Gemeentebestuur schonk een gou den medaille, de K.N.A.C. een verguld zilveren, Alc- maria V.V.V. 2 verguld zilveren, de Berger Winke- liersvereeniging een verguld zilveren medaille, de afd. Bergen van de Handeldrijvende en Industrieel© Middenstandsvereeniging een fototoestel, de erven Lucas Bols een vierdeelige flesch met likeuren, de firma H. Bootz een mandje met likeuren. Voorts werden mooie prijzen ontvangen van de Alkmaarsche Courant, de Badbode, Dr. Prinsen Geerligs, de familie Reub, mevr. Boendermaker, de firma Lienesch en De Rustende Jager, terwijl de Wasscherij van den heer S. Krom een verguld zilve ren medaille beschikbaar stelde en meerdere prijzen nog verwacht werden. De deelname van particulieren in de ruhriekenf groepen, paren, enkelingen en auto's is gratis. Aan gifte te richten aan het Informatiebureau der V.V.V. te Bergen. Reeds thans worden voor het gereserveer de binnenterrein tegen gereduceerde prijzen toegangs ka irten verkrijgbaar gesteld. Door deze reeds nu te koopen, heeft men de zekerheid van een zitplaats. Door een plotselinge oproep tot mobilisatie. Maandag werd Den Bosch opgeschrikt, doordat alle militairen en reservisten werden opgeroepen. Zelfs de officieren en onderofficieren, die in bioscopen en café's aanwezig waren, werden opgeroepen en moesten zich onmiddellijk naar de Isabella kazerne begeven. Later bleek, dat het een mobilisatieoefening was, zoodat de rust gistermorgen in de stad was terugga» keerd. FOSSIELEN VAN MAMMOETH GEVONDEN. Rome (V.D.): De fossiele overblijfselen van een dier dat waarschijnlijk een mommoeth geweest is, zijn gevonden in de Val Marvinana, nabij Grottaferrata in de Albaansche heuvelen. Men vermoedt dat op de plaats waar de overblijfselen gevonden zijn, vroeger een meer geweest is. DE REUSACHTIGE TELESCOOPSPIEGEL MISLUKT. New York: Het is onmogelijk gebleken alle onzuiverheden van den 200 inch-tclescoopspiegel, die gegoten is voor het California Institute of Technology te corrigeeren. Over enkele maanden zal men begin nen met het maken van een nieuwen spiegel. souper voor me klaar, bestaande uit koud vleesch en een flesch wijn. De wijn was van goede kwalitiet, maar toen ik een diepe slok genomen had, bleef er een eigenaardige zoete smaak op mijn tong achter. Ik ontwaakte 's morgens om half vier op een bank van het park, dat juist voor de kliniek lag. Hoe kwam ik hier? Plotseling begon ik aan de werkelijkheid te twij felen. Maar neen, ik mijn jaszak ritselde een papier, wat er 's avonds nog niet had ingezeten. Ik haalde het verbaasd voor den dag. Het was een gesloten brief. Toen ik hem in mijn woning opende, las ik op een blaadje papier de volgende woorden: „In Uw eigen belang raden wij U aan, over hetgene wat U van nacht gezien hebt, het diepste stilzwijgen te bewaren. Uw honararium vindt U hierbij ingesloten." Vijf geheel nieuwe biljetten van 100 gulden. Bijna een jaar was voorbij gegaan. Daar las ik op zekeren dag in de krant dat het de geheime politie gelukt was, in een eenzaam landhuis ongeveer vier uur van onze straat verwijderd, een valsche bank- biljettencentrale te ontdekken. Bij het lezen van dit bericht viel mij de gedachte in, dat ik wel eens naar dit landhuis kon ontvoerd zijn, om een van de vervalschers te opcreeren aan den blindendarm. En toen ik verder las, dat onder de bedriegers ook een dokter was, die wegens verboden handelingen een gevangenisstraf had moeten onder gaan, terwijl hij den doctorstitel en het recht weer een praktlijk uit te oefenen, verloren had, twijfelde ik niet langer. Ik vertelde de geschiedenis aan een vriend van me, die inspecteur van politie was, waar op hij mij uitnoodigde, mij met een politieauto naar het landhuis te brengen. Het was, zooals ik vermoed had. Ik herkende de hal, de beide kamers, waarin ik moest wachten en de operatie uitvoerde, dadelijk. Tot slot kan ik U nog mededeelen, dat de biljetten van honderd gulden echt waren. „En dit mijne heeren, is de geschiedenis van mijn merkwaardigste operatie." A. JONGEZOON. SIR JOHN SIMON.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7