Een waarW geschenk. Haar schuld betaald EEN S.O.S. VAN ADMIRAAL BYRD. Radioprogramma DE BEKENDE ZUIDPOOLVAARDER VERKEERT IN NOOD. Een S.O.S. uit de eenzaamheid. Haast U! Reddingsexpeditie vanuit het kamp te Klein-Amerika. Bestaat het Zuid poolcontinent of is het slechts een il lusie? Mislukte reddingspogingen. De Zuidpoolvaarder Byrd en diens lotgevalllen staan op het oogenblik weer in het middelpunt der belangstelling. In Maart j.1. brachten de leden van de expeditie hem voor het laatst een voorraad le vensmiddelen en instrumenten. Admiraal Byrd be sloot tot October a.s. in zijn eentje op de vooruitge schoven waarnemingspost achter te blijven. BYRD. Tot de dagelijksche, of beter gezegd tot de nach- telijksche bezigheden van Byrd want in dezen tijd van het jaar is het aan de Zuidpool alleen maar nacht behoorde o.a. het voortdurend controleeren van veertien metereologische instrumenten en het bijhouden van zijn „dagboek". Verder bevonden zich in het kamp een groote kist met boeken, een gramo- foon en een radio-apparaat voor korte golf. Volgens zijn eigen berekeningen en die zijner vrienden zou Byrd het gemakkelijk kunnen uithou den, doch de eeuwigdurende nacht en de eenzaam heid in dit troosteloos gebied te midden der geheim- nige nauurkrachten En plotseling, geheel onverwacht, een S.O.S. met de mededeelingen en aanwijzingen hoe hij het best gered kon worden. In het kamp van Klein-Amerika waren op dat oogenblik nog veertig man. De rest van de expedi tie had zich op Nieuw-Zeeland teruggetrokken. Doch deze veertig leden van de expeditie behooren onge twijfeld tot de bekwaamste. Twee uur nadat de chef het S.O.S. -sein gegeven had, worden de motorsleden voor den tocht klaarge maakt, om, zonder te letten op de gevaren van sneeuwstormen, het commando van den chef uit te voeren. „Veranderingen in het programma noodza kelijk" had Byrd geseind. „Komt mij onmiddellijk halen brengt twee metereologen moeten tot October blijven alle anderen moeten het vertrek .voorbereiden haast U met de sleden." Het behoort lang niet tot de zekerheden, dat de manschappen van Byrd hem per slede bereiken zul len. De ijsbergen vormen een groot beletsel. Maar de chef heeft S.O.S. geroepen en dan zijn alle overwe FEUILLETON. door MARGARET PELLER. 27. HOOFDSTUK XVII. Een takje heliotroop. Het licht van de bleeke wassende maan viel naar binnen door de spleten van het vensterluik en gleed naar het bed waar Ann bevend wakker lag, over stelpt door de plotselinge ontdekking die ze gedaan had de ontdekking van haar liefde voor Eliot Co- vent ry. Met een vreemd, bijna kinderlijk gevoel van ver wondering realiseerde ze, dat haar liefde voor hem niet iets nieuws of onverwachts was. Ze had diep in haar gesluimerd, ongekend en ongeweten, voortdu rend, sinds hun oogen elkaar voor het eerst hadden ontmoet over het terras van de Kurzaal in Montri- cheux. Als een gesloten knop had ze verborgen gele gen in haar hart, om zich wijd te openen zoodra de zon de bloemblaadjes zou kussen. En dat Eliot haar ook liefhad, daar twijfelde ze nu niet aan. In dat korte oogenblik van begrijpen, toen ze samen in de warmen, helderen avond stonden, had hij het haar getoond. Ze was nu niet hang voor de liefde, zelfs niet voor een liefde, die, zooals de zaken nu stonden, veel meer van haar zou eischen dan van de meeste vrouwen. Ze zou nooit, terugschrikken voor de zware eischen, die het leven haar zou stellen. Tot nu toe had ze alles wat ze op haar weg was tegengekomen moedig en vertrouwend onder de oogen gezien en nu het grootste van alles tot haar was gekomen, zou ze dat ook tegemoet gaan met hetzelfde rustige geloof. Met het onfeilbare instict van de vrouw besefte ze, hoe Eliot had gestreden tegen zijn liefde voor haar, had geprobeerd zich er tegen te verzetten, daar hij haar sexe wantrouwde en ze glimlachte vertee de rd, toen ze zich herinnerde, hoe zij zich soms piot gingen omtrent moeilijkheden, ijs, sneeuw en koude uit den booze. Tot dusver was het Byrd-programma geregeld tot en met zomer 1935. Bij een Zuidpoolreis gaat het anders toe dan bij een reisje naar de Rivièra. Kan men bij een vacantiereis naar willekeur het program ma wijzigen, bij een Zuidpoolexpeditie behoort dit tot de zeldzaamheden en alleen zeer gewichtige re denen kunnen een programmawijziging noodzakelijk maken. Wat er nu precies gebeurd is, kan vooralsnog niet worden overzien. Het is wel merkwaardig, dat de Zuidpoolexpedities allen plotseling een beeld toonen van groote nervositetit. De voorpost van de Engelsche regeeringsexpeditie, welke met sleden, honden en vliegtuigen het onbeken de gebied wil exploreeren, heeft lange radiogrammen naar Engeland geseind. De expeditie-Ellsworth, waar van de leider de bekende millionair en natuuronder zoeker van dien naam is, heeft zijn vriend Wilkins in allerijl uit Europa ontboden. Per vliegtuig is deze via Indië naar de Zuidpool vertrokken. De „Thorshawn", welke zich op het oogenblik ook in de antractische wateren bevindt, heeft rapporten naar Oslo geseind, welke thans ijverig bestudeerd worden. De wereld der natuurvorschers en in het bijzon der zij, die belang stellen in de Zuidpool-expeditie, staat op het oogenblik voor tal van raadselen. De vraag, of er in het Zuidpoolgebied een groot conti nent bestaat, is nog steeds niet opgelost. Verschil lende gebieden, die reeds in kaart gebracht zijn, zijn verdwenen, opgeslokt door het water. Wat vroeger land was, is thans zee met een diepte van meer dan 4000 meter. Aan den anderen kant, bevindt zich thans land, waar volgens de kaarten zee moet zijn. Heeft hier een natuurramp plaats gehad? Heeft men hier met aardverschuivingen op groote schaal te doen? Men weet het niet. Verschillende instrumenten op Klein-Amerika zijn in het ongereede geraakt. Met het kamp van Byrd is op het oogenblik iede re verbinding verbroken. De hulpexpeditie heeft geen enkel toeken terug kunnen vinden. Zijn deze onder sneeuw of ijs bedolven, of op andere wijze verdwe nen? In ieder geval, de kampbewoners in Klein- Amerika geven den moed niet op en een nieuwe ex peditie is reeds onderweg om den chef, admiraal Byrd, te zoeken en hem in veiligheid te brengen. Een koninkrijk op een zilveren schaal. De Aga Khan ontvangt een waardevolle belooning. De kleinzoon van den pro feet. Multi-millionair. Rcnstalbezit- ter. Regent. Romantische liefdesge schiedenis. Van modiste tot koningin. De Indische prins, renstalbezitter en multi-millio nair Aga Khan, zal binnenkort door de Engelsch- Indische regeering verzocht worden de heerschappij te aanvaarden over een Mohammedaansche provin cie in het Noorden des lands met den titel van ko ning. De geheime onderhandelingen hieromtrent zijn reeds geëindigd en uit de omgeving van den Aga Khan, die het grootste gedeelte van het jaar in Europa en in het bijzonder te Parijs vertoeft, bijzon derheden daaromtrent gemeld. Te Simla heeft een geheime conferentie plaats ge had, waaraan een twintigtal afgevaardigden uit alle deelen van Indië, waar Mohammedanen wonen, heb ben deelgenomen. Zooals men weet, hebben de wrij vingen tusschen Mohammedanen en Hindoes den laatsten tijd een groote omvang aangenomen. En het doel van deze conferentie was een bevredigende op lossing te vinden voor de antagonie tusschen de Mos lim en de Hindoes. Als eenige oplossing kwam men tot het besluit, in Noord-Indië een zuiver Mohamme- daansch enclave te stichten, dat een toevlucht zou zijn voor iedere Muzelman, die het wonen tusschen de „ongeloovigen" niet meer beviel. Doch er was nog een moeilijkheid te overwinnen en wel de onderlinge twisten tusschen de Muzelman nen, die echter door de bemoeiingen van den Aga Khan, den erkenden leider van de Sjiïten weer bij gelegd zijn. Deze Aga Khan, afstammeling in rechte lijn van den profeet is op het oogenblik de heerscher aller Sjiïten. Tenminste als zoodanig wordt hij thans in Indië erkend. In Europa weet men van hem, dat hij een choco ladekleurig, corpulent, doch zeer elegant en rijk man is, die voornamelijk te Parijs en Londen verblijf houdt, met een Europeesche vrouw gehuwd is, dat hij eigenaar van een beroemden renstal is en overi gens een trouw onderdaan van den koning van En geland is. Men gaat zelfs zoo ver te beweren, dat de Aga Khan tot koning benoemd wordt wegens aan de Engelsche regeering bewezen diensten. „Als pappie weer thuis komt, is hij koning", zegt dc Begumde echtgenoote van den Aga Khan in het zuiverste Fransch tot haar zoon, de kleine Sa- druddin. Zoo vlug evenwel zal het officieel niet gaan, doch als de Aga Khan weer naar Indië gaat om de belas- seling terugtrok en brusk werd. Dat hij een bedien de naar haar toe zond om te laten vragen, hoe ze het maakte, had haar toen pijn gedaan. Maar nu wist ze, dat hij dat gedaan had, omdat hij zooveel om haar gaf zooveel, dat hij er bang voor was geworden. En dus had hij zich verborgen achter zijn bediende! En toen ze realiseerde, hoeveel hij van haar hield, wel om haar moést geven, dat hij zoo lang gepro beerd had het te verbergen en er tegen te veeehten, toen werd ze aangegrepen door een vreemde, wonder lijke extase, een aarzelend heerlijk gevoel van verlan gen, dat door al haar aderen stroomde. Hij zou mor gen komen komen om haar alles te zeggen dat hij onuitgesproken had gelaten, om van haar die be lofte van overgave te vragen, die een vrouw verlangt te geven en waar ze toch voor huivert. Het was al laat, toen ze ten slotte insliep en toen ze wakker werd .stroomde het zonlicht haar ka mer binnen en stond Maria naast haar bed met een verleidelijk ontbijt op een blad en een wereld van ver moeden in haar vroolijke oogen. Den vorigen avond had ze toevallig uit haar keukenraam gekeken waaruit men van opzij tot het hek hij den ingang kon kijken en had daarna haar eigen conclusies ge trokken. „IJ hebt lang geslapen, juffrouw Ann", zei ze, terwijl ze het blad op het tafeltje naast het bed neerzette. „Mijnheer C.oventry bleef zeker lang?" Ann bloosde even, glimlachend. Ze was niet boos over de vriendelijke nieuwsgierigheid die uit Maria's scherpe oude oogen sprak, maar ze was niet van plan die op het oogenblik te bevredigen. Ann gebruikte haar maal zoo vlug ze maar kon. Ze voelde zich vandaag buitengewoon levenslustig en de vroolijke, zonnige morgen, de blauwe hemel met witte schapewolkjes, dc zwierende zwaluwen, alles scheen in overeenstemming met haar gemoedsgesteld heid. Ze stond op, kleedde zich vlug aan en vervulde haar verschillende huishoudelijke plichten met een onderbewust verlangen om daar zoo gauw mogelijk mee klaar te komen en dus vrij te zijn voor alles wat de dag verder mocht brengen. Dien middag zouden zij en Robin bij den dominee gaan thee drinken. Het was wat miss Caroline haar „jour" noemde, eens in de veertien dagen, als ze in vol ornaat in een leelijke mauve satijn japon thuis zat om bezoekers te ontvangen. In den winter werd deze heilige ritus voornamelijk een gelegenheid om thee te drinken en te babbelen in een warme, slecht-geventireerde kamer, maar in den zomer was het een bijna prettige plicht. tingpenningen van zijn geloofsgenooten te incassee- ren, zal de onderkoning van Indië hem de betreffen de oorkonde op een zilveren schaal overhandigen. Dan wordt het Fransche verkoopstertje, dat eenige jaren geleden met den Aga Khan getrouwd is, een heusche koningin en de kleine Sadruddin wordt kroonprins. Zoo romantisch als deze echtvereeniging is, die indertijd de geheele wereld in verbazing bracht, zoo romantisch is het verdere verloop van dit huwelijks leven, dat het midden houdt tusschen legende en sprookjes uit 1001-nacht. Aan vertegenwoordigers van de pers heeft de toe komstige koningin verklaard, niets méér te weten dan haar echtgenoot haar in een kort briefje schreef. „Dc rest heb ik uit dc dagbladen vernomen. Doch op het oogenblik worden mij vele toespelingen dui delijk, die ik indertijd hoorde toen wij samen met de Maharadja van Bikanor op de tijgcrjacht waren, toen wij bij Lord Willingdon, de vice-koning, te gast waren. Toenmaals scheen reeds iets aan de gang te zijn, doch mijn man spreekt nooit over nog niet voltooi de projecten. Als hij er over spreekt, zijn ze reeds werkelijkheid geworden en zoodoende weet ik uit dit eene zinnetje van zijn brief, dat hij inderdaad koning in Indië wordt." HET IS DORSCHTIJD. De thee werd dan geschonken in den mooien tuin en langzamerhand groeide die uit tot een on-officieel tuinfeest, waar de meeste buren, van beide sexen, verschenen. Want hoewel miss Caroline te nieuwsgie rig was om populair te zijn, de dominee zelf was bij iedereen geliefd. De morgenuren leken Ann eindeloos lang. Zon der het te weten was er toch verwachting in haar. haar oogen luisterden aandachtig of ze nog niet den bekenden voetstap hoorde op het betegelde pad. En toen de lange uren langzaam voorbij kropen en de warme, zonnige stilte die de villa omgaf onverbroken bleef, kwam er een vaag gevoel van angst in haar hart. Had ze hem verkeerd verstaan, verkeerd begrepen? De gedachte alleen joeg een golf van angst door haar heen. Maar binnen enkele minuten keerde het ver trouwen in den man dien ze liefhad terug en daarmee haar kalmte. Ze kon nu om zichzelf lachen. Waar schijnlijk, bedacht ze, werd hij opgehouden door de een of andere onverwachte bezigheid, die hij niet kon uitstellen en inderdaad was dat gebeurd. Zoodat, toen zij en Robin ten slotte een bescha duwd pad afliepen en verschenen op het grasveld van de pastorie, waar overal groepjes menschen ston den en ze in de verte Coventry's smalle, lenige ge stalte rustig tegen een boom zag leunen, ze zichzelf verweet, dat ze ook maar een oogenblik aan hem ge twijfeld had. Terwijl ze miss Caroline en den predi kant begroette, was het of haar hart in stilte een liedje zong van vreugde. prettig dat u er bent". Anna kwam plotse ling weer op aarde terug en probeerde haar aandacht te houden bij miss Caroline's gebabbel. „Wat zijn er vanmiddag een boel menschen Ik vind het zoo prettig. Zelfs mijnheer Coventry heeft zich laten ver leiden uit zijn eenzaamheid te voorschijn te komen. Hij zal binnenkort nog een heel gezellige aanwinst worden, denk ik." Ze draaide zich om, ten einde Robin te wikkelen in een zelfden stortvloed van onbeteekenende praatjes, terwijl Ann en Tempest samen wat rondslenterden. „Ja", zei de laatste, terwijl zijn oogen peinzend gevestigd waren op Eliots verx-e gestalte, „het is een gi-oot genoegen voor me Coventry hier te zien. Hij heeft te veel van een kluizenaar. Maar ik ben hang", bekende hij met een berouwvollen glimlach, „dat ik hem zoo half gedwongen heb te komen. En ik denk, dat hij, nu hij hier is, mij wel niet dankbaar zal zijn voor mijn aandringen! Wil jij naar hem toegaan en erg vriendelijk voor hem zijn, Ann", hij had de vriendelijke gewoonte aangenomen haar bij haar En bij deze gelegenheid vernamen de Journalisten ook, dat de tot dusver bekende versie omtrent de liefdesgeschiedenis van den prins met deze blanke vrouw, geheel niet met de werkelijkheid strookte. „Ofschoon ik afkomstig ben uit Savove, heb ik nooit aldaar, zooals men veelal beweert, in een ban ketbakkerswinkel taartjes verkocht. Ik had, samen met mijn zuster, een modesalon te Parijs. Aga Khan was een vriend van mijn ouders. Ik ontmoette hem dan ook dikwijls. Op zekeren dag, hij was intusschen weduwnaar geworden, kwam hij bij ons in de zaak op de Boulevard Haussmann en vroeg mij, terwijl ik achter de toonbank stond, ten huwelijk. Zoo werd ik Indisch prinses, en zal nu waarschijnlijk ko ningin worden." In Europa zijn de bezigheden van den Aga Khan uitsluitend het beoefenen der weldadigheid en het verzorgen van zijn renstal. In Indië daarentegen is hij de bevrijder aller Mohammedanen en waardig zoon van den profeet." Zoo sprak de kleine Franqaise vol trots over haar echtgenoot. Zoolang men Aga Khan een koninkrijk op een zil veren schaal aanbiedt, zoolang zullen, alle geruchten ten spijt, de Indische Maharadja's en koningen niet uitsterven en met hen blijven de mooiste verhalen over schitterende paleizen en sprookjesachtig feesten bestaan. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek: 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gewijde muziek; 10.30 Zang voordracht: 11.00 Voordracht door Kommer Kleim; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Lunchconcert door Kovacs Laios en zijn orkest; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.30 Piano recital door Mies de Jong; 3.00 Gramofoonmuziek: 3.45 Overschakeling zender; 4.00 Voordracht door Rie Bcyer; 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Halfuur voor grootere kinderen, door Mevr. Ant. van Diik; 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla: G.30 Sport praatje door H. Hollander; 7.00 Dinermuziek; 7.30 Causerie; S.00 Vaz Dias; S.05 Plechtige herdenking, gewijd aan de nagedachtenis van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder. Spr. Prof. A. A. van Schelven. Mede werkenden: De Kon. Mil. Kapel, Willem Ravelli. bas- bariton; Het Palesirinakoor onder leiding van Jos. Vranken; 9.00 Studio-concert; 9.20 Concert door het Bouwmeester Revue-Orkest onder leiding van Eugène Boeckman; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Kovacs Laios en zijn orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (301.5 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Leger des Hoilskwartiertje; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11..'10 Godsdienstig halfuurtje: 12.00 Politieberichten; 12.15 I)e K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer: N.C.R.V.: 2.00 Bespeling van het Studio-orgel: 3.00 Gramofoon muziek: 3.45 Verzorging zender: 4.00 Bijbellezing; "«.00 Concert door het Ensemble van der Horst: 6.15 Liederen-recital; G.30 Vervolg concert: 7 00 Politie berichten: 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekover zicht; 8.00 Concert door de Haarlemsche Orkestver- eeniging; 9.00 Gedachtenisrede. Spr. Dr. J. Lam- merts van Bueren: „Wijlen Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder": 9.30 Vervolg concert; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.l G.30 Gevarieerd concert: 7.40 Pianorecital: 3.20 Gra- fnonmuziek: 9.00 Italiaansche muziek: 9.35 Sym- phonieconcert; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 1.30 Orkest; 5.20 Svmphonie-orkest: 8.20 Populair concert; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (322 M.l 1.30 Gramofoonmuziek: 6.50 Cabaretprogramma: 8.20 Concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1281 M.) 12.20 Concert; 3.50 Idem: 8.20 Omroeporkest: 10.35 Idem; 11.20 Vroolijk programma. BERLIJN (357 M.) 4.20 Een militair orkest en danskapel; 8.35 Gramo foonmuziek: 11.10 Gevarieerd programma; 12.20 Vroolijke gramofoonmuziek. HAMBURG (332 M.) 1.20 Gramofoonmuziek: 4.20 Populair concert: 8.30 Idem; 11.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 12.20 Middagconcert: 4.20 Omroeporkest: 9.05 Gezon gen en geblazen soldatenmuziek; 10.40 Dansmuziek. DAVENTRY (1500 M.) 2.20 Orkest: 4.10 Solistenconcert; 4.35 Orkest: 10.55 Dansmuziek. voornaam te noemen en Ann vond dat prettig „en mij helpen?" „Ik geloof niet, dat u er zoo erg aan toe bent", antwoordde ze met eenig vermaak over den angst, dien hij aan den dag legde. „Nu, ik liet hem werkelijk komen", bekende de predikant verontschuldigend. „Ik wilde doodeenvou dig geen „neen" accepteeren." „En u weet heel goed, dat niemand ooit boos Is over wat u ^em „laat" doen", zei Ann glimlachend. „De dominee kan wel met hem overweg", mcx'kte Maria langzaam op. „Werkelijk? Het is oen lieve vrouw, Maria Coombe. Maar ik denk, dat de waarheid is, dat de dominee een bijzonder vriendelijke en geduldige kudde heeft". „Een goede herder maakt een goede kudde, denk ik", zei Ann zacht. En ze verwonderde er zich voor den hondersten keer over, hoe zoo'n humaan en be minnelijk man in het bezit kwam van een zuster als miss Caroline. „Haj Daar hebben we Coventry!" riep Tempest uit, toen ze bij de eenzame gestalte kwamen. „Ik heb juist aan miss Lovell gezegd, dat ik dacht dat u me wel niet zoudt zegenen, omdat ik u uit uw huis ge lokt heb naar deze rumoerig menigte." „Heelemaal niet. Het is heel goed van men schen als u en Lady Susan, zich iets van mij aan te trekken, daar u ziet dat ik, zelfs wanneer u mij te voorschijn gehaald hebt, vrees geen prettig ge zelschap te zijn." Fliot glimlachte heel even bij deze woorden, maar er lag een zekere vriendelijke welwillendheid in zijn oogen, toen die gevestigd bleven op het gelaat van den ander. Zooals Ann al had opgemerkt: niemand was ooit boos over de vriendelijke veldheerskunst van den dominee. Hebben jullie de kassen al gezien?" vroeg Tem pest toen. „Niet? O, dat moet u bepaald doen. We zijn dit jaar nogal verrukt over onzen blocmenschat." Dus begaven zij zich naar de kassen en Lady Susan, Cara en nog een paar andere gasten voegden zich onderweg bij hen. Ann voelde zich ingesloten. Het be gon er naar uit te zien, dat zij en Eliot den heelen middag geen oogenblik voor zichzelf zouden krijgen. Toen zag ze hem naast zich en iets in den vroolijken blik van zijn oogen, toen die over het steeds aan groeiende gezelschap gleden en daarna de hare on' moetten, troostte haar. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8