Hindenburg's einde elk oogenblik verwacht. De Weensche Putsch. KIJKEtt i; KOOPEn Mj CLOECK Toestand van diepe bewusteloosheid ingetreden. MUSSOLINI EN DE OORLOG. De Engelsche luchtpolitiek en Nederland. Rust in Spanje. Draconische maatregelen te Minneapolis. Muiterij op Grieksch stoomschip. Oude mijnen ontdekt in Zuid-Afrika. Firma GEBR. ROTGANS BEGIN DER COMPETITIE. Uit Duitschland gewezen. Motorrijders op het publiek ingereden. Motor rijdt tegen auto. Mevrouw Dollfuss weer in Riccione. Donderdag 2 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SGHAGER 77ste Jaargang. No. 9527 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BERLIJN: Volgens het laatste bericht van hedenmorgen is bij rijkspresident Von Hindenburg bij een toestand van algemeene zwakte, een diepe bewusteloosheid ingetreden. De doodsstrijd is begonnen en ieder oogenblik wordt het einde verwacht. Gisteravond werd reeds door de behandelende ge- neesheeren alle hoop opgegeven, doch hieraap toege voegd, dat het echter wegens de krachtige constitutie van den rijkspresident, ondènks alles mogelijk was, dat hij den strijd nog één of twee dagen zou volhou den. Bidstonden. Gister heeft rijksbisschop MQller naar aanleiding van de ernstige ziekte van den rijkspresident het volgende decreet uitgevaardigd: liet heele Duitsche volk richt ziin gedachten vol zorg en deelneming naar Neudeck. Ik beveel, dat in alle godsdienstoefeningen, die op 2 Augustus ter herinnering aan het begin van den oorlog gehouden worden, gebeden zal worden voor den Rijkspresident. l)e kerken moeten, indien eenigszins mogelijk, den geheelen dag open gehouden worden, om de evange lische volksgenooten in staat te stellen gemeen schappelijk gebeden op tc zenden. Het geopend zijn der kerken moest op dc meest geschikte wijze door aankondiging en door bekendmaking in de plaatse lijke pers worden medegedeeld. Het Rijkskabinet In den afgeloopen nacht bijeen. Volgens een bericht uit betrouwlmre bron zou in den afgeloopen nacht het Rijkskabinet bijeengeroe pen worden, om maatregelen te treffen, voor het ge val rijkspresident von Hindenburg komt te overlij den. Men verwacht, dat een algemeen referendum zal worden gehouden, dat voorziet in de afschaffing van het ambt van rijkspresident en dat de functies van rijkspresident en rijkskanselier vereenigt tot die van „rijksleider". Het referendum zal verder de benoeming van Hit- Ier tot rijksleider voorstellen. Het is vanzelfsprekend niet zeker, dat dit plan zal doorgevoerd worden, doch in politieke kringen is men van meening, dat de desbetreffende maatrege len van het kabinet deze richting zullen uitgaan. Men is er van overtuigd, dat Hitier voorloopig de functies van den rijkspresident zal uitoefenen, tot dat het referendum zal zijn gehouden. Eerst Bumke, dan Hitier? In wel ingelichte Berlijnsche kringen werd gister aan Reuter meegedeeld, dat het na den dood van Hin denburg zeer waarschijnlijk is, dat de vacante presi- dentopost tijdelijk zal worden ingenomen door den president van het opperste gerechtshof te Leipzig, Er- win Bumke, overeenkomstig het rijksdagbesluit van 1932. Kort daarna zal de afkondiging geschieden, dat Hitier uitgenoodigd is, om het presidentschap te aan vaarden, waarna waarschijnlijk oen plebisciet zal ge houden worden, waarbij aan de kiezers de gelegen heid zal worden geboden „ja" of „neen" te stemmen over de vraag, of Hitier al dan niet opvolger van Hin denburg zal zijn. De uitslag zal dan over de heele wereld worden be kend gemaakt, als een bewijs van de eenheid der Duitsche natie tegenover de moeilijkheden en oneenig- heden, die het land dezen zomer doormaakte. Het leger zal intusschen zonder twijfel loyaal blij ven jegens Hitier, daar er op 't oogenblik geen an dere candidaat voor het presidentschap is. Ook Frankrijk ziet met belangstelling naar de opvolging van Hindenburg nit. Parijs. Dc Fransche pers houdt zich heden weder uitvoerig bezig met de kwestie van de opvol ging in Duitschland na den eventueelen dood van von Hindenburg. Over het algemeen zijn de'bladen van meening, dat Hitier wegens zijn niet al te groote sympathieën hij den rijksweer wel geen opvolger van den rijks president zal worden. Daarentegen worden dc namen genoemd van von Mackenzen, generaal von F.pp en generaal von Sekt in verband met een candidatuur voor den post van rijkspresident. Speculaties over Hindenburg's politieke testament. Berlijn. In goed ingelichte nat.-socialistische kringen verluidt, dat Hindenburg waarschijnlijk een politiek testament zal achterlaten, waarin hit uitdrukking geef: aan ziin vertrouwen in Hitier en dezen hij het Duitsche volk wegens ziin kwaliteiten als leider aanbeveelt. In het politieke testament van Hindenburg zou verder staan, dat hii ziin leven lang een overtuigd monarchist is geweest en dat hii van meening is. dat de monarrhistische staatsvorm de beste voor het Duitsche volk is. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. NI z z a: Een vliegtuig, dat deelnam aan de Fran sche manoeuvres, is omlaag gestort. De piloot werd ter plaatse gedood, terwijl de waar nemer tijdens het transport naar het ziekenhuis over leed. Naa- de oorzaak van het ongeluk zal een onderzoek worden ingesteld. Geen chemische oorlog, maar een strijd van man tegen man heeft waarde. Reuter meldt uit Milaan: Mussolini heeft herhaaldelijk zijn standpunt ten opzichte van de kwestie van oorlog uiteengezet. In de Enciclopedia Itaiiana onder het hoofdstuk, dat de leer van het fascisme behandelt heeft hij gesproken van den oorlog als de opwekker van de grootste spanning van de menschelijke wilskracht en betee- kenis, en ook in zijn groote rede in de Kamer sprak hij van de principieelc deugden van don man, die alleen in den oorlog ten volle aan het licht treden. Van denzelfden geest spreekt een artikel in dc Po- polo d'Italia, dat tot titel draagt Levensstralen en zich richt tegen de vervalsching van het karakter van den oorlog als een strijd van de wezenlijke waarde door techniek en wetenschap. Nicolaas Tisla, de groote uitvinder, aldus het. ar tikel, komt voor den dag met een nieuwe uitvinding, de z.g. doodsstralen, wier macht zoo groot is, dat zij een oorlog kunnen beletten. „Volken stelt u gerust" aldus het blad, „Tisla zal zijn uitvinding indienen bij dc ontwapeningsconferentie, en men zal zien hoe dc doodsstralen een reeds overwonnen illusie nieuw leven zullen inblazen. De naties zouden zich met een gordel van stralen omgeven en de wetenschap zou aldus den oorlog dooden. Als men den moed had dit toe te geven, dan zouden deze stralen inderdaad de macht bezitten den status quo van Versailles tot in het oneindige te verlengen. Aan den anderen kant echter zouden de naties, die met het oog op de kosten niet in staat zouden zijn zich met zulke stralen tc omgeven, auto matisch in handen van de rijkeren vallen. Het zou niet de eerste maai ziin, dat de vooruit gang de oplossing van het vredesvraagstuk uit den weg ging. door het ware karakter van den vrede te vervalschen. Men moet nu maar eens zeggen, dat de mechanische en de chemische oorlog slechts herei ken. dat de ware heldhaftigheid ter zijde wordt ge steld. Alleen een radicale ontwapening zou weer een heerschappij van deze heldhaftige waarden te weeg brengen, die het respect en de vrees van den waarachtig goede en flinkste verzekert. Een veel verder gaande ontwapening is noodzakelijk, n.1. die van den vooruitgang, welke den oorlog niet langer tot een meting van de waarachtige flinkheid maakt, maar hem vervalscht tot een strijd, waarin de rijk ste hulpmiddelen zegevieren. Zestien iaar na den oorlog spreekt men van niets dan van oorlog, een afschuwelijke bevestiging, dat dergelijke overwinningen geen overtuigende kracht hebben. Pas als de dag zal aanbreken, waarop de strijd weer gaat tusschen man en man. tusschen volk en volk. zal de strijd ontketend worden, die leven beteekent, de levensstraal. En wat Washington daarvan denkt. Neutrale zëne's in Nederland en België. Londen. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de verklaring van Baldwin over de luchtpoli tiek van Engeland geen bijzondere verrassing ge wekt. Men verklaart in Washington dat Baldwin alleen openlijk heeft uitgesproken, wat door de Engelsche bevolking, evenals buiten Engeland, reeds sedert lang gedacht werd. In politieke kringen van Washington verluidt thans, dat reeds tijdens de economische wereldconferentie staatssecretaris Huil in kennis zou ziin gesteld van de Engelsche opvat tingen. Reeds toen zou hem zijn medegedeeld dat Engeland den wensch heeft in België en Neder land neutrale zones ingesteld te zien. welker voor handen ziin een luchtaanval op de Britsrhe eilanden zou verhinderen. De verklaring van Baldwin wordt nu slechts beschouwd als een verdere etappe van deze gedachte. Het „Hsbl." teekent bij bovenstaand bericht aan: Is wat Reuter over de onthulling van een destijds ter economische conferentie ontvouwt Engelsch plan in overeenstemming met de. werkelijkheid of een fabeltje? Gelijk men zich herinnert is kort geleden ook al een soortgelijk bericht in omloop geweest. n.1. dat Groot-Brittannië in Nederland en België luchtvlootbases zou willen vestigen als vooruitge schoven posten tegen staten, die een aanval ft>gen Engeland in den zin mochten hebben. Dit bericht, ai op het eerste gezicht onwaarschijnlijk, heeft geen bevestiging gevonden. De nieuwe Amerikaansche onthulling klinkt even wonderlijk als het vroegere bericht, waarvan het een variatie schijnt. Vooral in verband met de motiveering, dat Bald- wins verklaring in het Lagerhuis wijst op een ont wikkeling van het denkbeeld der instelling van neu trale zones in Nederland en BelgiO. Het blijft voor alsnog een raadsel, hoe Washington deze tendenz in Baldwins verklaring heeft kunnen lezen. Madrid, 1 Aug. Tot de eerste middaguren was het in het heele land volkomen rustig in weerwil van de geruchten die geloopen hadden naar aanleiding van den „rooden dag". Het ministerie van binnenlandsche zaken bevestigt dat alles rustig is. Huiszoeking bij de leiding der stakende chauiieurs. Minneapolis Door den gouverneur van Min nesota is een draconische maatregel genomen tegen de leiding der stakende chauffeurs. In den centralen zetel van de leiders der chauffeurs is gistermorgen een huiszoeking verricht door een groot detachement nationale garac met de bajonet op het gewere onder bescherming van mitrailleurs. De centrale leiding had de stakers opgeroepen, om hun mede te deelen, hoe het auto-verkeer in de stra ten, ondanks den staat van beleg, belemmerd kon worden. De huiszoeking vond een uur, voordat de stakers arriveerden, plaats. Kapitein door de bemanning ernstig mis handeld. Milaan. In de haven van Livorno is het aan boord van het Griekschc stoomschip „F.ftykya Ber- gothv" tot ernstige onlusten gekomen. De kapitein werd door de bemanning ernstig mishandeld. De oor zaak dezer onlusten schijnt in een loonconflict ge zocht te moeten worden. De Itaiiannsehe havenautoriteiten hebben een of ficier met agenten van politie en marinesoldaten aan boord van het schip gezonden, waar zij op in structie van den eveneens verschenen Griekschon Consul dertien leden der bemanning wegens muiterij arresteerden. In „het Koninkrijk van den ongekenden Rijkdom." Salisbury (Zuid-Rhodesia): In het district Inyanga, tusschen Salisbury en Umtali, dat op oude kaarten „Monomotapa", „Het koninkrijk van den on gekenden Rijkdom" wordt genoemd, zijn twee goud aders ontdekt, respectievelijk 10 en 12 voet breed. Ook heeft men hier oude mijnen gevonden, waar de reeds lang gestorven werklieden tot een diepte van 8 meter hebben gegraven. Op deze diepten werden nog steenen hamers en beitels gevonden. Verder heeft men een steenen smeltpot gevonden, waarin nog sporen van het gesmolten metaal aanwe zig zijn. Bovendien heeft men eenige honderden maalstee- nen gevonden. Men besluit hieruit, dat hier vroeger een uitgebreid industriecentrum is geweest. Nadere onthullingen over 25 Juli. WEENEN. Uit het politieonderzoek inzake den putsch op 25 Juli is gebleken, dat de opstandelingen te Weenen hun wapenen en uniformen in een hout opslagplaats verborgen hadden. Eerst Woensdagmorgen werden deze voorwerpen naar de Turnhal in het 7de district gebracht. Verder werd vastgesteld, dat de bestuurders der 5 auto's, die voor den overval gebruikt werden, vol komen onschuldig zijn. Zij werden in den voormid dag door een onbekenden persoon opgebeld met de opdracht zich voor een groot transport naar de Sie- benstergasse te begeven, waarbij hun beduid werd, dat het om een staatsopdracht ging. De heele manoeuvre was zoo handig in elkaar ge zet, dat geen der chauffeurs noch dc eigenaar der auto's eenige verdenking koesterde vooral wijl het aangegeven einddoel: de bondskanselarij, eiken ver deren twijfel uitsloot. Behalve de ter dood gebrachte beide leiders der opstandelingen, werden nog 20 andere aanvoerders bij den overval op de bondskanselarij gegrepen. Bij het Welser Kreis-gerecht zijn 200 personen we gens deelneming aan den opstand ingeleverd. Daar onder bevinden zich talrijke intellectueelen en staats beambten. Vermoedelijk zal voor Wels een eigen mi litaire gerechtssenaat worden opgericht. Te Graz zijn tot nu toe 1400 aanklachten wegens strafbare handelingen ingediend. Nog geen beslissing over Von Papen. Weenen. De zegsman van het departement van huitenlandsche 7,v-pn deelde Reuter mede, dat nor steeds geen js ro"omon 'nzr' e de (rua°stic of Von Papen a's gornnt of spccïnal afgevaardigde van Hitier te Weenen aanvaard zal worden. Er is geen enkele verandering gekomen in de situatie be treffende deze zaak. Drieduizend man uitgeweken naar Joe goslavië. Weenen. Volgens een bericht in de „Wreme" van Belgrado ziin voorloopig 3000 opstandelingen op Joégoslavisch gebied gevlucht In de eerste dagen verkeerden zij in nood. Thans beschikken de mees ten over ecnig geld, zoodat zij voedsel kunnen koo- pen. Schuschnigq naar Rome? Vergezeld door Starhemberg. Weennen.- Het goed geïnformeerde christeliik- socialc „Neuigkeitswelthlatt" deelt mede. dat bonds kanselier Schuschnigg binnen afzienharen fiid naar Rome zal reizen voor een bezoek aan Mussolini. Vice-kanselier Starhemherg zal den bondskanselier op ziin reis vergezellen. Rlntelen wordt beter. Hii dreigt alles te zullen zeggen wat hii weet. Weenen. Dr. Rintelen. die snel herstelt van «te wn- die hii zichzelf heeft toegebracht, dreigt -"Pon zeggen wat hij weet: voor vele Oos tenrijkers is dit 'n zeer verontrustende mcdedeeling De partilen verbitterd. Mishandeling van gevangenen in Karinthië. Weenen, In een buitengewone zitting heeft het kabinet een wet aangenomen, waarini wordt be paald. dnt de bezittingen van alle personen, die be trokken ziin hii den nazi-opstand, in beslag zullen worden genomen. Tn de provincie Karinthië is de verbittering tus- -<*hen d»» nari's en de regeeringtrnenen zoo groot, 'at er ettelijk© bnrbnnrcphe hando'ingrr»n ziin ge- 'eegd -Gevangenen en gewo"d«m aan heido zijden iin c .''g r»i-' "inleid, waardoor de stemming aan beide zijden er nog slechter op geworden is. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 757 ni.M. Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 18° C. 65° F. Gedipl. Drogist-Opticien, Schagen, HoogzijdeE103 ONZE BRIL pastde prijs ooit VOETBAL. Naar het „Hdbld." verneemt, heeft het bestuur vac den Koninklijken Nederlandschen Voetbalhond het begin van de voetbalcompetitie vastgesteld op Zondag 16 September. De Berlijnsche correspondent van Hei Volk krijgt bevel om het land te verla ten. De heer J. L. van Looi, correspondent van het Am- sterdamschc dagblad Het Volk. heeft gisterochtend naar de Berlijnsche corr. van de N. R. Ct. meldt, liet bevel thuis gekregen binnen 14 dagen het Duitsche rijksgebied te veriaten. De heer Van Looi zoo staat in het hevel te lezen heeft bij voortduring aan zijn bind berichten ge leverd, waarin het buitenland van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaad willigheid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke ol beleedigendc wijze critiek heeft uitgeoefend. Op grond van het nationaal zelfbehoud moet derhalve door zijn uitwijzing aan deze werkzaamheden een eind worden gemaakt. Twee dooden, dertig gewonden. New York: Naar uit Lakewood in den staat New Jersey wordt gemeld, zijn in hei naburige Hol- mansville bij een feest twee motorrijders in liet pu bliek gereden. Twee personen zijn gedood en 30 ge wond, van wie negen ernstig. Ernstig verkeersongeluk te Naarden. Berijder en duozitster ernstig aewond. Gisteravond omstreeks een uur of zeven heeft op den nieuwen rijksweg nabij de Meerstecg te Naar den een gecompliceerde aanrijding plants gehad. Een auto, bestuurd door iemand uit Huizen, kwam met een 60 a 70 K.M. vaart uit de richting Amsterdam. Rechts van den weg stonden twee stil staande auto's achter elkaar. Op hetzelfde oogen blik kwam de achterste wagen echter in beweging om zijn weg te vervolgen. De bestuurder uit Hulzen remde om een aanrijding met deze laatste auto te voorkomen. Tegelijkertijd zag hii twee motorfietsen naderen. In dezen verkeersknoop kroeg de juist op gang gekomen wagen een stoot, welke zware be schadiging bracht. De eene motorrijder ontsprong den dans. doch een hevige botsing met den andere, deed de duo-passagier, een 20-inrig meisje uit Am sterdam. over den motorkap vliegen en zeer ernstig verwond, op den grasberm terecht komen. De mo torrijder zelf, een jongeman uit Amsterdam, sloeg met zijn motor togen den weg en bleef eveneens zwaar gewond liggen. Een passagier uit de aanrij dende viel door een ruit en kreeg wonden aan hoofd, been en arm. De heide ernstigst verwonden werden *^a voorloopige behandeling ter plaatse naar de Ma- jella-Stichting te Bussum vervoerd. Milaan: Mevrouw Dollfuss is gistermiddag weer in Riccione aangekomen. Zij werd verwelkomd door haar beide kinderen en door de vrouw van Mussolini. Zij begaf zich onmiddellijk per auto naar de Villa Sant'Angelo, waar zij nog eenigen tijd ver blijf zal houden. OOSTENRIJKSCHE RERHTERS ONTVANGEN DREIGBRIEVEN. Bevreesd hun namen bekend te maken. Weenen: De leden van de verschillende recht- b.m'-on. die de deelnemers aan den jongsten opstand mrv»*en berechten, hebben aan de journalisten ver zocht r'cf. hun namen te publiceeren, daar zij voort durend brieven ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1