DE PLANNEN VAN HET P.E.N. Het koffiehuisbedrijf. Een proef van den heer Veraart. MEER COMMUNISTISCHE ACTIE IN AMERIKA. Yan den regen gebruik gemaakt. Jij moet altijd mee Geregelde luchtdienst over den Oceaan. Door hagelsteenen gedood. Nog wat onrustige gemoederen. De drooglijn onder stroom. Braziiiaansch stoomschip aan den grond. De roekelooze kanovaarder verdronken. Predikbeurten. Uit de OMGEVING De kwestie in den raad van Bussum. B. en W. overwegen tusschenkomst van de Kroon te verzoeken. In verband met daaromtrent door twee raadsle den van Bussum ingediende vragen hebben B. en \V. in de gister gebonden raadsvergadering schrif telijk hun meening kenbaar gemaakt over de door 't aanvaarden van het gevraagde crediet a f 1.000.000 in de Provinciale Staten van Noord-Holland gesanc- tionneerde bedrijt'spolitiek van het P.E.N. Met belangstelling en instemming, zeggen zij* ken nis te hebben genomen van het adres van de ge meentebesturen van Naarden, Limmen en Castricum aan de Provinciale Staten tegen het toestaan van bedoeld crediet voor den bouw van nieuwe laagspan ningsnetten in die gemeenten, met welke geen tijdi ge overeenstemming kan worden bereikt omtrent 't overnemen van haar netten. Zij achten het rechts gevoel gekwetst, dat door het verleenen van dit cre diet de Provinciale Staten zich als beroepsinstantie hebben uitgeschakeld. De belangen van Bussum zijn door het plaatsen van den gew raak ten post op de begrooting 1934 van het P.E.N'. niet direct betrokken, aldus het antwoord van B. en W., omdat het stroomlevcringscontract van deze gemeente de eerste jaren nog niet expireert. Wel heeft Bussum groot belang bij de door deze beslissing van de Prov. Staten goedgekeurde bedrijfs- politiek van het P.E.N*., omdat deze in dc toekomst consequenties met zich zal brengen voor andere Noord-I-Iollandsche gemeenten voor zoover die stroom leveringscontracten met de provincie hebben aan gegaan. B. en W. overwegen, of tegen de imperialisti sche bedrijfspolitiek van het P.E.N. de tusschen komst van de Kroon moet worden verzocht, om dat ook de evenbedoelde gemeenten door de voortzetting zelfs in de tegenwoordige zoo be narde tijdsomstandigheden van de door het Provinciaal bestuur gesanctionneerde bedrijfspo- litiek straks in hare vitale belangen zallen kun nen worden getroffen. En de personeele belasting. Vrees voor nog hoogere lasten in verband met de nieuwe regeling der werkloosheid. De Nederlandscbe Bond van Koffiehuis-, Restau- ranthouders, en Slijters heeft er in een adres aan den •minister van financiën zijn vrees over uitgesproken, dat het voornemen der regeering, om te komen tot de andere verdeeling van de lasten der werkloosheid over de gemeenten tot gevolg zal hebben een opdrijving van het aantal opcenten op de personeele belasting. In verband hiermede heeft de Bond nog eens uitvoe rig gewezen op de buitengewoon onbillijke en onrecht vaardige werking dezer belasting ten aanzien van de koffiehuis-, restaurant- en dergelijke zaken, welke voor deze bedrijven een verkapte bedrijfsbelasting be- teekent en den minister verzocht van deze gelegen heid gebruik te maken de personeele belasting voor genoemde bedrijven op te heffen, althans ze niet hoo- ger te doen zijn dan voor den handeldrijvenden mid denstander in het algemeen. Meer zonneschijn na een fiksche „regen bui" uit de brandspuit. Dinsdagmiddag 31 Juli is door den heer A. Veraart op het terrein der brandweerkazerne te Dordrecht cene proefneming op kleinere schaal gehouden voor het neerslaan van wolken, welke in den loop der maand Augustus door experimenten op grootere schaal zoowel te Dordrecht als in de vele andere gemeenten van Nederland gevolgd zal worden. Doel dezer proefneming was: le. Om door het krachtig omhoog spuiten van fijn verdeeld water, plaatselijk den neerslag te versterken, om daarna meer zonneschijn te verkrijgen. 2e Om door het neerslaan van wolken in het be gin van den namiddag te voorkomen dat later op den avond onweersbuien en voor den landbouw zeer schadelijke hagelbuien zouden optreden. Deze proefneming werd gehouden met twee stralen van de groote brandspuit, die met een druk van 9 atmosferen tot pl.ni. 40 meter hoogte in fijn verdeel den toestand tegen- den wind in werden gespoten. De waarnemende generaal-brandmeester, de heer H. Brand, was met den heer Veraart bij de proefne mingen tegenwoordig. Nadat van 3 tot 4.15 uur zonnetijd een flinke re genbui was gevallen, werd orn 4.15 de zon, die den geheelen middag achter de wolkenmassa's schuil was gegaan, zichtbaar. Terwijl nog eenigen tijd met spuiten werd doorgegaan, brak de zon na kortere tussch< ipoozen steeds verder door en klaarde de lucht geleidelijk geheel op. Binnenkort zullen deze proefnemingen gelijktijdig in verschillende gemeen ten worden gehouden, o.a. in Den Haag, Delft, en het Westland, in Noord-Holland, Utrecht, Gelder land, Noord-Brabant en Limburg, waar tal van aan eengesloten gemeenten medewerking hebben toege zegd. Ook zullen deze maand proefnemingen vanuit vliegtuigen der K.L.M. en der Luchtvaartafdeeling Soesterberg worden gehouden o.a. boven Scheve- ningen en Katwijk. DE AMERIKAANSCHE STRATOSFEERTOCHT. Wat van de instrumenten gered is. R a p i d City: Ondanks de minder gunstige af loop van de stratosfeertocht, hebben de inzittenden toch een aantal spectrografische films gered, waar van men verwacht, dat zij van zeer groote waarde voor de wetenschap zullen blijken te zijn. Dr. Brian O'Brien van de Rochester universiteit deelde gisteren mede, dat de films door den val van den ballon niet de minste schade hadden bekomen. Een besluit van de Komintern. De propaganda zal gericht zijn op de boeren en negers, die door de ontzettende droog te getroffen zijn. Naar V.D. uit Riga verneemt, heeft de centrale Executieve van de Komintern besloten meer kracht bij te zetten aan de communistische actie in de Ver. Staten, waarbij vooral propaganda zal worden ge voerd onder de farmers en negers, die thans door de buitengewone droogte in een moeilijke positie zijn komen te verkeeren. Bij de propaganda in Amerika zullen vooral aanvallen gericht, worden op de dema gogie van Roosevclt zijn plannen voor een werkloos heidsverzekering, zijn woningbouwprogramma en de wijze van bijstand verleenen aan den landbouw. De afdeeling „Ver. Staten" van de Komintern heeft kortgeleden een congres gehouden het eerste se dert 1930 ten einde plannen uit te werken voor een meer intensieve propaganda. Op het congres waren 233 gedelegeerden aanwe zig, waarvan bijna de helft bestond uit niet-Ameri- kanen en 39 negers. Het congres heeft een vrij groot aantal negers gekozen in het bestuur van de afdeeling „Ver. Sta ten" en heeft besloten grootere aandacht te wijden aan illegale en semi-illegale propaganda in de fa brieken, waarbij vooral getracht zal moeten worden de stakingsgolf, die in Maart j.1. begonnen is, krach tiger te maken en langer te doen duren. Verklaard wordt, dat terwijl de Amerikaansche afdeeling in 1933 nog 19000 actieve leden had, dit aantal thans gestegen is tot 24000, met 338 cellen en dat vele leden gewonnen zijn sedert de Ver. Staten de Sovjet-regeering hadden erkend. Terroristen uit gevangenis gevlucht. Londen. Naar uit Calcutta in Britsch Indië ge meld wordt zijn Dinsdag vier inboorlingen die be schuldigd zijn van revolutionnaire en terroristische acties, uit de gevangenis aldaar ontvlucht. Hun vlucht werd begunstigd door een zware regenbui, tijdens welke de bewakers in het gebouw waren gaan schuilen. Zeven gevangenen maakten van deze gelegenheid gebruik om zich langs aan elkaar ge knoopte lendedoeken naar de binnenplaats te laten zakken. Daar klommen zij, door op elkanders schou ders te gaan staan over de gevangenismuur. De be wakers konden drie gevangenen, die nog niet over de muur gekomen waren, gevangen nemen. De ont vluchten behoorden tot een groep van 42 terroristen welker zaak sedert Maart j.1. in behandeling is. waarheen ik ook gaMet jou bij mij, wordt nooit een aag bedorven door hoofdpijn, kiespijn, of onlekker zijn I "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met t Stuks 20 Cl. (omzetbelasting inbegrepen). Voorbereidingen reeds ver gevorderd. Londen: De voorbereidingen voor een regelma tige transatlantische luchtdienst op Canada zijn thans ver gevorderd en reeds zijn inschrijvingen geopend voor een vloot van vliegbooten voor dc Imperial Air ways. Het ligt in het voornemen vliegbooten te ge bruiken die 50 passagiers kunnen vervoeren. Steenen van bijna een pond. Nabij Tsjakovetsj in Zuid-Slavië, heeft dezer dagen een ontzaglijke hagelbui gewoed. Een molenaar Stje- tan Korunek haastte zich om zijn voor de deur staan de paarden uit te spannen. Hij werd echter door de ontzaglijke hagelsteenen, w.o. er waren van 400 gram, neergeslagen en overleed spoedig aan de kwetsuren, die hij bekomen had. DE STERFKAMER VAN DOLLFUSS. Ween en: Naar verluidt is de regeering voor nemens het vertrek, waar bondskanselier Dollfuss vermoord is, te laten in den toestand zooals deze on middellijk na den moord was. Een relletje in de Bickerstraat te Amster dam. Gisternacht heeft er in de Groote Bickerstraat te Amsterdam een relletje plaats gehad. Het begon met een burenruzie in de Vinkenstraat, waar een kind bij een ruzie getroffen werd door een bloempot, waarmee gegooid werd. De politie maak te aan deze ruzie spoedig een einde. -Een half uur later werd de ruzie voortgezet in de Bickerstraat. Hier werd het tumult iets grooter, om dat het publiek tegen de politie optrad. Toen echter een uitruk wagen van de Raampoort met een deta chement ter plaatse kwam, was ook hier met een paar revolverschoten aan den tegenstand in korten tijd een eind gemaakt. Hier In daar was de straat opgebroken om steenen te hebben, die naar de agenten werden geworpen. Er werden twee arres tanten gemaakt. Een van deze twee was een com munist, die met een roode doek had gezwaaid. Te gen half een was de rust weergekeerd. Inwoner uit Hilversum op slag gedood. Dinsdagavond is een 42-jarige bewoner van de Ha vendwarsstraat te Hilversum op het plaatsje achter zijn woning in aanraking gekomen met eenige stalen drooglijnen, welke door een defect aan de electrische geleiding van het perceel naar het schuurtje onder stroom stonden. De man was op slag dood. Alle passagiers aan land gezet. Wei nig kans, dat het schip los zal komen. Parijs. Het Braziliaansche stoomschip „Ruy Barbosa", dat van Hamburg met 87 passagiers en een bemanning van 127 koppen naar Brazilië onder weg is, is gisteravond ten Noorden van de haven van Leizoes op een rif geloopen. Het schip zou in Leixoes nog 226 passagiers aan boord nemen. Onder de passagiers bevonden zich 65 Duitsche joden, die van België naar Brazilië wilden emigreeren. Alle passagiers zijn aan land gebracht. Het is twijfelach tig of men erin slagen zal het schip weer vlot te brengen, daar de machines niet meer goed werken en het schip ook schijnt te zijn lekgeslagen. Zijn lijk gevonden. New Carlisle (Canada)De jeugdige Cana dees, John Smith uit Peterbourough in Ontairo, die verscheidene weken geleden vertrokken was om met een 5 Meter lange kano naar Engeland over te steken is verdronken. Zijn lijk is op ongeveer 100 mijl van de kust door een stoomschip geborgen. DE LIEFDADIGHEID. Do Londensche ziekenhuizen, die voor het groot- ste deel bestaan van vrijwillige bijdragen, hebben dit jaar 4.007.000 pond ontvangen, een bedrag nooit tevoren bereikt en 167.000 pond hooger dan dat van verleden jaar. Uit deze gelden worden 145 zieken huizen onderhouden met 17.000 bedden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ARNHEM. De „Staatscourant" van gister bevatte de benoe ming met ingang van 1 September a s. van den heer H. P, J. Bloemers tot burgemeester van Arn hem onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Groningen. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. V.C.J.B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst, ZONDAG 5 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. O. J. Reinders, van Zuidwolde (Gr.) Barsingerhorn, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Haringhuizen, voorm. 10*4 uur> Ds- Witkop. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst, Oudesluis, geen dienst. Petten, nam. 7*4 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef, voorm. 10*4 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, nam. 8 uur, Ds. Hamilton. Huisduinen, voorm. 9*4 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, voorm. 11 uur, Ds. M. van Wichen. Callantsoog, voorm. 10*4 uur, Ds. H. A. Enklaar. Heerhugowaard, geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van Dijk. Dirkshorn, voorm. 10*4 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Twintig jaar later. Winkel, geen samenkomst. Valkkoog, voorm. 10*4 uur. Ds. Tinholt. Sint Maarten, nam. 8 uur. Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10*4 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, nam. 2*4 uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10*4 uur. Ds. Westra Hoekzema, van Mijnsheerenland. Maandcollecte. 's Avoi>ds geen diencs. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3*4 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen, THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. N. de Zeeuw, van Echten (Friesland). Nam. 7*4 uur, Ds. N. de Zeeuw. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Schoorl (tuin v. d. Garde, Laanweg), voorm. 10.30 u. Ds. Ruijs. Hagepreek. ANNA PAULOWNA Binnenbrandje. Waarschijnlijk doordat een petroleumstel in de trekking stond, brak brand uit in een kamer ten huize van den heer W. Philipsen. Het binnenbrand je kon zonder hulp van de brandweer gebluscht wor den. De heer P. Smit, Van Ewijcksluis, verzocht ons te willen melden, dat hij zich beschikbaar stelde, oude belastingplaatjes, waarvan de opbrengst bestemd wordt voor t.b.c.-bestrijding, in ontvangst te nemen. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. A. v. d. Velden van Ouder-Am- stel; H. van Houten en gezin van Valkenswaard; J. C. Dijk en echtg. van Valkenswaard; wed. A. Volder —de Vries van Schagen; Mej. G. Post van Ermelo; A. Keppel van Zijpe; A. van Eynsbergen en echtg. van Den Helder. Vertrokken: Mej. C. van den Berg naar Heemstede; J. Piande Koning en kind naar Den Helder; G. Moerman—Bos naar Heerhugowaard; wed. G. Dekker —Meeldijk naar Schagen; Mej. N. Goudkade naar Boskoop; Th. J. van Steyn naar Zijpe; H. van Drie naar Dutsche. Burgerlijke stand. Geboren: Trijntje, dochter van L. Winter en S. Slikker; Jacoba, dochter van J. van Zundert en A. H. Verreijcn; Elisabeth Maria, dochter van C. L. van Oosten en Th. M. Molenkamp; Grietje Agatha, doch ter van J. N. Leijen en J. C. Pennekamp; Pieterke, dochter van R. Koopman en B. Oving; Johanna Hcn- drika, dochter van J. Angevare en M. F. van Dam; Berendina Frederika Johanna, dochter van C. Bon hof en G. van Dijke; Jantine, dochter van J. Wig- gers en A. A. Heiligenbergen. Ondertrouwd: H. J. van Loon en J. Meilink; J. C Baken en M. Bakker. Politie. Gevonden: kinderportemonnaie, matrozenjekker, wieldop, huissleutel, muts, handschoenen, haam. Verloren; ^ortemonnaie, portefuille. BARSINGERHORN Burgerlijke stand over de maand Juli '34. Geboren: Maria Alida, dochter van Pieter Johan- nes Enkt en Klazina Anna Droog; Aaltje, dochter van Jacob Blokdijk en Geertje Groot; Albert Jan, zoon van Wijbrand van der Oord en Niesje Waiboer; Alida, dochter van Simon Kuiper en Dirkje Maria Klare; Jacob Gerard, zoon van Gerrit Jacob Hollan der en Meinouwtje Klasina Meuleveld; Bowina, doch ter van Klaas Schaafsma en Aafkc dc Bruin. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Karl Tenne en Dieuwertje Keesman; Klaas Booij en Eke van Houten. Overleden: Pieter Schager, oud 71 Jaren, weduw naar van Dieuwertje Dikstaal. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Echtgenoote D. Kaper van Zijpe naar Haringhuizen D 8; L. H. Kerckhoffs en gezin van Wieringen naar Kolhorn, directiegebouw Zuiderzeewerken; A. van Mil van Wieringen naar Kolhorn, Keern F 20; Mej. J. Leen van Winkel naar Kolhorn, Niéuwe Streek 26; D. Kaper van Schagen naar Haringhuizen D 8. De navolgende personen hebben zich allen geves tigd in het Joodsche Werkkamp te Nieuwcsluis in deze gemeente: H. Albersheim uit Amsterdam; L. Detsinyi, S. Kurzmann, A. Major, J. Obendörfer, W. Saenger, Mej. E. Steinrich, uit Duitschland; Mej. A. Liebermann uit Amsterdam; Mej. I. Kaufmann, R. Moritz, F. Tauber, K. H. Putzrath, uit Duitschland. Vertrokken personen: N. Nap naar Wieringen, Hippolytushoef, Bijlstraat 7; D. M. Maij naar Egypte; W. Nachmann naar Amsterdam, Noorder Amstellaan 177 III; K. Booij naar Hilversum, Eemnesserweg 32; Mej. M. Daalman naar Wieringerwaard, Groote Buurt, N.Z. Zijperwcg 23 bij Dr. D. de Vries; B. Beu- ving naar Texel, Dijkmanhuizen; HOOGWOUD Loop der bevolking over de maand Juli 1934. Geboren: Lammechien, dochter van Gerrit Benit en van Diena Haak; Honoradus Marzellus, zoon van Cornelis Stroomer en van Maria Schatz; Dingenus, zoon van Jacob Istha en van Catharina Stokman; Pieter, zoon van Jacob Istha en van Catharina Stok man; A^a, dochter van Bern ar das Dekker en van Catharina Bos: Editha Anna. dochter van Berend van der Bles en van Alida de Boer; Elisabeth. doch ter van Jacob Kielt en van Johanna Elisabeth Re vers; Johan Jacob, zoon van Louwris Klomp en van Aafie Bierman; Martinus, zoon van Francis Maas en van Aafie de Lange. Overleden: Editha. Anna van der Bles. oud 2 da gen; Cecilia Theresia Poland, oud 21 maanden: Jansjo van JScheijen, oud 46 jaar; Maartïe Krul, oud ~i jaar. Ondertrouwd: Wenceslaus Gerardus Rupert. wo nende te Alkmaar, laatstelijk te Hoogwoud en Fran- cisca Henriette Maria van de Wiel, te Siibecarpel. Getrouwd: Jacob Dekker, won. te Schellinkhout en Jacoba de Ruiter, won. te Hoogwoud, laatstelijk te Medemblik. Aan G. Breed alhier is bij besluit van B. en W. ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot 't oprichten van een slagerij met winkel en koelcel. Aan de tooneelvereeniging „Loeren onze Lust" aan de Langereis alhier, is bij besluit van B. en W. vergunning verleend tot het houden van een verlo ting in de maand December a.s. Bij schrijven van den Minister van Defensie is aan N. Wegdam alhier, van de lichting 1932, voor goed vrijstelling van dienstplicht verleend wegens opleiding tot geestelijke. Alhier heeft zich een comité gevormd uit de inwoners der gemeente, dat zich ten doel stelt, hij- dragen te verzamelen om aan ouden van dagen, personen boven 65 jaar, een gratis autocht te ver schaffen. Het plan is een bezoek aan Amsterdam to brengen. WINKEL Burgerlijke Stand van 1—31 Juli 1934. Geboren: Cornelis. zoon van Cornelis Faber en van Antje Faber; Rini Cyrillus Petrus, zoon van Cvrillus de Betue en van Clemcntia Kager, Jochem. zoon van Gerrit Blaauboer en van Anna Maria Jonk. Froukje Annie .Teanne, dochter van Bavus Span en van Jeanette Margaretha Louisa Wietske Zelle. Maria, dochter van Otto Koning en van Johanna Hubcrtine Bos. Gehuwd: Dirk Cornelis Prins, oud 23 iaar en Ali da Margaretha Kamp, oud 2.1 iaar. Overleden: Andries van Riesen, oud 3 iaar: Au- gustina Florentia de Block. oud 39 iaar. echtge noote van Dominicus Franciscns Creve. Klaas Koorn. oud 72 jaar, echtgenoot van Neeltje Aker.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2