Bij het zwemmen verdronken. Geen aardappels als veevoeder. „Times" van Zaterdag in beslag genomen. Groote dorpsbrand in Polen. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Zijn roode Poloshirt. Advertentiën. Hendrik Bauke de Vries, ik Bauke de Vries, en Onduleeren WINKEL. Ingekomen personen. Jan Jacob Engel en gezin van Barsingerhorn; Harm Stevens en echfgenoote van Schagen; Jantje Middelhof van N. Nicdorp; Folkert Schoonbergen en gezin van Harlingen. Vertrokken personen. Johanna Kossrn naar Bussum; Jacoba Alida van der Oord naar Uithuizen; Jan Cornelis Brouwer naar Schagen; Jan van der Bij en gezin naar Harenkars- pel; Jannetje Leen naar Barsingerhorn; Jeltje de Haan (wed. Timmerman) naar Alkmaar; Alida Margaretha Kamp naar Wittem. CALLANTSOOG Jongeman door den stroom meeaeslenrd. Zijn vader met groote moeite gered. Gistermiddag was de familie K. H. G. uit Assen, kampeerende op het erf. gelegen om de boerderij van den heer K. Koeman, op het z.g. stille strand tusschen het dorp en de Groote Keeten aan het baden. Hicrbii waagde de 17-farige Roelof G. zich te ver. waardoor hij door den stroom tegen den dam werd getrokken. De vader, ziende dat zijn zoon in levensgevaar verkeerde, probeerde den jongen te redden. Daar echter beiden niet konden zwemmen, geraakten zit In een steeds gevaarlijker positie. De heer Schrödor. logecrende te Callantsoog (dorp) ging te water en het mocht hem gelukken den vader te grijpen en In veiligheid te brengen. De iongen echter, die her haaldelijk gewaarschuwd was. niet te ver te gaan. verdronk. Totnogtoe is zijn lijk niet gevonden, on danks tot des avonds 10 uur toe voortgezette pogin gen door de bemanning van een roeiboot met een dreg. De vader verkeerde in zorgeliiken toestand, aan gezien hij veel water binnen gekregen had, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Toen deze echter kwam. was de heer G. al zoover hersteld, dat gevaar voor het leven buitengesloten is. De familie G.. vader moeder en drie kinderen, ver toefde slechts enkele dagen op het kampeerterrein en hun volkomen onbekendheid met de zee is de oorzaak van dit tragische ongeluk. Het is gevaarlijk om bij de dammen te komen; dit kan niet genoeg herhaald worden. Ware de fa milie op het bewaakte strand geweest, dan was alles voorkomen. Intusschen zij dit een waarschuwing voor velen. Het lijk van den gister verdronken knaap G. was hedenmorgen 0 uur nog niet aangespoeld. Dameszang vereen. „Zanglust' Gistermiddag heeft onze zangvereeniging Zanglust te Soestdijk op een gemengd Concours een lsten pr. behaald in de ie afd. Voorwaar een mooi succes voor de directrice Mevr. Breebaartv. d. Horst en haar zangeressen. WARMENHUIZEN Do Middenstandsver. „Samenwerking" hield een algemeene vergadering bij den heer Slikker. Do voorzitter opende de vergadering en heette in 't bijzonder den spreker den heer Kropveld uit Den Hang welkom. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna vangt de spreker van dezen avond zijn rede aan. Als onderwerp had spr. gekozen: „Bijzondere credietverlcening en de Middenstandsbank." Allereerst volgt een duidelijke uiteenzetting over don oorsprong der bank. Tevens werd door spr. niet verzwegen hoe moeilijk het bankbedrijf soms is, «enerzijds het geld bij elkaar te krijgen voor mid denstanders. anderzijds aan middenstanders credie- ten te verst rekken. De moeilijkheden zijn niet ver minderd door de tijdsomstandigheden en in verband hiermede biedt de regocring de behulpzame hand in den vorm van „credietverleening" en stelt de bank garant tot 2 millioen. Ook de verplichte eischen van boekhouding, be veelt spr. ten zeerste aan. Maar tenslotte kwam nu de vraag: is de middenstand er mee geholpen? Zou een geordende middenstand niet meer en beter hel pen. Wij hopen bet organisatieleven zooveel te ver sterken, dat ook wij, ons op allerlei terrein vertegenwoordigen. Reden hierom dat er zooveel in aantal zijn, daar reeds in 1921 een 200.000 tal mid denstanders vereenigd waren. Spr. eindigde met een opwekkend woord om te organiseeren, de midden stand moet erkend worden. De heeren Middelbeek, Sötermann, A. do Geus en Diepsmeer stelden ecnige vragen, die door spr. op zeer duidelijke wijze worden beantwoord. Vervolgens komt de Almitcnto ter tafel, in begin sel wordt besloten daarheen te gaan. Commissiele den werden S. Mars en Jb. Heman. Voor de bondsvergadering werden twee afgevaar digden gekozen, do heeren W. Diepsmeer en S. Mars. Hierna sluiting. OUDE N1E DO R P BOERDERIJ. Den laatsten tijd worden door de politie dezer ge meente zeer veel bekeuringen gemaakt terzake van het zonder visch- of hengelakte visschen. Diegenen, die bekeurd worden zijn allen menschen woonachtig buiten deze gemeente. Oude Niedorp schijnt vischrijk water te hebben. NIEUWE NIEDORP Feestavond ter verwelkoming dienstwei geraar gaat niet door, wel een vergadering Naar wij vernemen, heeft de burgemeester dezer ge meente geweigerd toestemming te geven tot het hou den van een feestavond ter verwelkoming van een dienstweigeraar, op welken avond de heer Schermer- hora zou spreken en muziek en voordrachten ten ge- hoorc zouden worden gebracht. Deze feestavond gaat dus niet door, maar nu zal op denzelfden tijd en plaats een vergadering worden gehouden met als sprekers de heeren Schermerhorn en Zwagerman. K O E O R A S JULIANADORP. De verbouw van het woongedeelte van de boerderij „Frcderika Hoeve" is in uitvoering bij den timmer man P. Vecter te Koegras, gem. Callantsoog. Bij de boerenwoning, bewoond door den heer P. Voorlhuizen. wordt over de Callantsooger vaart een betonnen brug gemaakt door den timmer man P. Veeter. voornoemd. Aanriiding. Naar ons werd medegedeeld, had Dinsdagnamid dag te ongeveer 5 uur een ernstige aanrijding nlaats op den Strooweg. ongeveer bij den ingang van de „Donkere Duinen". Doordat het plotseling begon te regenen, trokken de strandhezoeken» vlug stad waarts. De taxi's mankten hiervan ook gebruik hetwelk hun niet kwalijk is te nemen maar on zulk een drukken weg is uitkijken geboden Fep taxi reed achter een luxe auto, welke voor de drukte vaart Die niet voor de consumptie ongeschikt gemaakt zijn. In aanvulling op het vorig bericht over de crisisregeling voor aardappelen, oogst 1934, zij nog vermeld dat het verboden zal worden om aardappelen te gebniiken voor veevoeder, die niet gedenatureerd zijn. Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervoede ren, is verplicht vergunning te vragen. Dit geldt zoowel voor het vervoederen van bonken, kriel, als van consumptiemaat. verminderde, de taxi wildp toen den anderen wagen passeeren. maar zag tot ziin schrik eenige voetgan gers voor zich. Er werd terdege geremd, waardoor de taxi zijwaarts uitging en een tweetal daar loo- pende jongedames aanreed. De eene kreeg ernstige heenkwetsuren en de andere aan een arm enz. Hulp was spoedig aanwezig en omtrent de schuldvraag zal wel een onderzoek ingesteld worden. \V I E R I N O E R W .4 A R P Dinsdagavond vergaderde, do vereeniging „Vrije Liefdadigheid", in het lokaal van den heer H. v. d. Woude. Bij ontstentenis van den heer C. Haringhui zen. fungeerde de beer C. J. Blaauboer als voorzitter. Uit 't halfiaarliiksch verslag van den secretaris, den beer H. Sijhrands, hebben we het volgende aangetee- kend. Er werd verstrekt 1339 L. melk voor f 105.80, middenprijs ongeveer 8 cent per liter; 665 eieren voor f20.50. middenprijs ruim 3 cent per ei; 204 flesrhjes room f26.27. Brandstoffen f27.90. aan diverse vleesch- waren, boter en vruchten f22.65. Hoewel de ontvang sten ongeveer hetzelfde zijn gebleven, is toch de stand der kas achteruitgaande, wat zijn oorzaak vond door te hooge uitgaven. Het bestuur zal dan ook moeilijk op deze manier kunnen voortgaan, zoodat men som mige patiënten naar het Armbestuur zal moeten ver wijzen. De periodiek aftredende bestuursleden do heeren G Haringhuizen en H. Sijbrands werden herkozen. Een commissie voor het nazien der rekening 1931 zal vóór 1 Januari a.s. nog door het bestuur worden aange wezen. Rondvraag nihil, waarna sluiting. ZIJ PE T ZAND. Algemeene jaarvergadering van de Harddraverij- vereen. „De Toekomst" te 't Zand, bij H. Schrieken. Voorz. de heer J. Brak, opent met welkom, waarna voorlezing der notulen vorige gehouden vergadering volgde, welke onveranderd worden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester blijkt ver volgens dat de rekening over 1933 sloot mot een bedrag van f 97.50, in ontvangst en uitgaaf. Volgt bestuursverkiezing. De heeren M. Jimmink, G. Noot en P. Paarlberg aftredend, worden allen her kozen. Vervolgens volgt bespreking janrl. harddraverij. Als datum hiervoor wordt bepaald Zondag 19 Aug. a s. op den weg bij de Zuivelfabriek. Als prijzen wor den na bespreking vastgesteld f 40. f 20, f 10, en f 5. Per adv. zal in de plaatselijke bladen uitvoerige be kendheid worden gegeven. Tevens volgt hierna opmaken lijst van een 8-tal keurmeesters, welke voor de a.s. draverij zullen wor den aangeschreven. Bij de rondvraag verzoekt Schrieken om een nieu we bijgewerkte ledenlijst, alsmede om deelname aan ledenwerving, hetwelk wordt toegezegd. Sluiting. De maatregel wordt betreurd. De „Timesn van Zaterdag j.1. werd in Duitschland in beslag genomen. De Berlijnsche correspondent van dit blad is thans in staat geweest mee te deelen, welke uitlatingen dezen maatregel hebben uitgelokt. Het schijnt, dat niet het hoofdartikel van Vrijdag de steen des aanstoots is geweest; (men zal zich herinneren dat in dit artikel o.a. de zinsnede voorkwam: „zulke methoden maken, dat de naam Nazi stinkt in de neus gaten der wereld"). Door het Duitsche departement van buitenlandsrhe zaken werd verklaard, dat men bezwaar had gehad tegen berichten zooals het vol gende, van den Parijschen correspondent van de Ti mes: „de pogingen van de Duitsche. regeering om alle verantwoordelijkheid (inzake den Oostenrijkschen Putsch) te ontkennen, worden hier met spottende verachting beschouwd." Het schijnt, dat de centrale instanties de inbeslag neming betreuren; daarechter tal van autoriteiten de bevoegdheid hebben inbeslagneming te gelasten, is het dikwijls, en ook in dit geval, niet dadelijk uit te maken welke overwegingen daarbij hebben voorgeze ten. DE GEVAARLIJKE ZEE. Op het nippertje gered. Het baden in zee zonder voldoende toezicht blijft gevaarlijk. Dit bleek ook gisteren weer aan den Was- senaarschcn slag. Do ongeveer 20-jarige B., wonende aan den Achterweg te Wassenaar was met kennissen in zee, toen hij plotseling door den stroom werd mee getrokken. Op net hulpgeroep snelden onmiddellijk anderen toe, die hem uit het water haalden. Hij was toen reeds bewusteloos. Leden van de reddingsbri gade mochten er in slagen na een half uur toepas sing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. GEKLEURD AARDEWERK. Tasikent (R.O): De sovjet-Russische geleerden hopen het verloren gegane geheim van de gekleurde pottenbakkerskunst te ontdekken bij de opgravingen te Mcrva in Turkestan. Reeds zijn hier 24 groote pottenbakkers-werkplaat- sen blootgelegd, welke alle een kamer bevatten voor het mengen van de klei, een bak-kamer met twee ovens en een droogkamcr. Men gelooft, dat deze werkplaatsen dateeren uit de 9e eeuw. toen Mcrva beroemd was om ziin fraai ge kleurd aardewerk. Vanuit Mcrva werd dit gebracht naar Perzië, Afghanistan en andere landen. Het klcur-procos Is evenwel verloren gegaan en de geleerden hopen thans door laboratorium-proeven met het gevonden materiaal dit geheim weer te ontdekken. DE MUITERS IN ONS LAND AANGEKOMEN. HYPERION" GEPENSIONNEERD. Hyperion, het Engelsche renpaard en Derby-winnaar 1933 is ge- pensionneerd. Mjt hem verlaat een uitstekend ren paard de baan. Aan prijzen bracht hij zijn eigenaar 9000 pond sterling op. Zijn haver heeit hij dus wel verdiend. 15 hofsteden in vlammen opgegaan. Warschau. In het district Wilun is brand uit gebroken in een boerenhofstede. Binnen korten tijd sloeg het vuur over op het gchcelo gehucht. In to taal werden 15 hofsteden door het vuur vernield. Een groot gedeelte van de veestapel en de geheelc oogst werden vernietigd. DOODVONNIS TE INNSBRUCK. Tegen moordenaar van hoofdcommissaris. Medeplichtige krijgt 20 laar. Innsbruck. De nationnal-socialist Wuralg, die onder beschuldiging den hoofdcommissaris van politie te Innsbruck te hebben vermoord, heeft te recht gestaan, is gister ter dood veroordeeld. Zijn medeplichtige Nayer werd tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Des avonds ora 8 uur werd het vonnis tegen Wur- nig voltrokken. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Voorziening in de vacature ihr. mr. D. E. van Lennep. Bij besluit van gister heeft de voorzitter van het centraal stembureau tot lid van provinciale staten van Noord-Holland benoemd verklaard 'mr'. A. T. Ho nig. Haarlem, zulks ter voorziening in do vacature ontstaan door het overlijden van den heer ihr. mr. D. E. van Lennep te Heemstede, welke vacature is blijven voortbestaan door het niet aannemen van de benoeming op 27 Juli j.1. van den heer M. N. v. d. Schans, te Bovenkerk. UTRECHT HEEFT DEN PRIMEUR. Utrecht heeft ditmaal vermoedelijk den primeur gehad. Gisterennacht, klokslag kwart over twaalf, werd bij de politie nnngifte gedaan van het ont vreemden van een rijwielplaatje. De eigenaar had zijn fiets bij de Kromhout kazerne een oogenblik on bewaakt laten staan. HEVIGE AARDBEVING OP DE PHILIPPIJNEN. Vele huizen verwoest Londen. Volgens berichten uit Manilla zijn de Philipiinen gisteren door een hevige aardbeving geteisterd. Vele huizen zijn verwoest. Het is nog niet bekend, of er ook menschenlevens te betreuren zijn. De Amcriknansche gouverneur heeft terstond de noodige maatregelen getroffen om hulp te ver- leenen. Ter aanvulling en verbetering van het bericht el ders in dit nummer, meldt de Haagsche corr. van het Hsbl. nog. dat de minst zwaar gestrafte muiters die te Vlissingen ziin ontscheept naar de straf gevangenis to Breda ziin overgebracht. De zwaarst "estraffen. onder wie Boshart. ziin te IJmuidon van hoo-d goh.'ield en worden via Dadingen op trans port gestold nnar Leeuwarden, waar zij gisteravond in de strafgevangenis zijn opgesloten. SCHAGEN, 2 Aug. 14 stuks paarden f 200—375, 2 veulens f 85, 3 stie ren f 70—105, 15 gelde koeien (mag.) f 100—140, 50 idem (vete) f 60—235, 7 kalfkoeien f 155210, 22 gras kalveren f 16—26, 54 nuchtere kalveren f 4—12, 45 schapen (mag.) M3—IS, 64 vette schapen f 610, 160 lammeren f 1114, bokken en geiten f 0.30—032 10 varkens (mag.) f t10, 10 idem (vette) per Kg. 25 —0.50, 97 biggen f 0.30—0.75, konijnen f 0.10—0.40, 20 kippen f 0.15—0.50. EIERVEILING SCHAGEN, 2 Aug. 75000 kipeieren, 1000 eendeieren. Prijs kipeieren f 2.70 —3.30,, eendeieren f 2.10—2.20, kalkocneieren f 130. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. BROEK OP LANGENDIJK. 2 Augustus 1934. Aangevoerd: 28000 Kg. aardappelen: R. Dviken f 2,20 —2.30, eigenheimers f 3.704.30, hl. dito f 3.70—4.30, 4000 Kg. uien driel. f 3.80, nep f 7.20—7,60, zilvernep f 6.70—7.40, id. drielingen f 4.20—4.30, 1500 Kg. seprcieboonen 7.5010.70, snijboonen 6.80 12. roode kool 12.80, gele kool 2.604.90, witte kool 1.601.80, boswortelen 0.60. bloemkool Ie soort 11.50— 12.20, 2e soort 1.60-2.20, tomaten: A 6.60. R 7.80—8, C 5.60, CC 2.20—2.30, Druiven: Falikant 41.90—43.60, Frankenthaler 44—30. NOORDSCHARWOUDE. 2 Augustus 1934. Schotsche muizen 2.80—5.20, ,r duken 2—2.30, eigenheimers 3.904.40. hl. dito 3.804.30, uien 2.70— 3.10, drielingen 3203.90, gele nep 6.60—8.80, zilver uien 0.60080. driel 4.10—4.20. zilvernep 6.20—7. spercieboonen f 7.60—9.50, snijboonen f 5.40, kroten f 0.90—130, roode kool f 1—2.10, gele kool f 1.70—2.40, Witte kool f 1.502.20, tuinboonen f 1.70. AMSTERDAM. 1 Augustus 1934. Aangevoerd: 2 wagons geslachte runderen uit De nemarken: 333 vette kalveren, waarvan de prijzen waren: le kw. 50—54 ct.. 2e k\v. 40—50 of.. 3e kw 3440 ct. per Kg. levend gewicht; 54 nuchtere kal veren f 47 per stuk; 396 varkens: vleesrhvarkens 90110 Kg. 3637 ct.. zware varkens 8536 ct„ vette varkens 3335 ct. per Kg. slochtgewicht Overzicht: vette kalveren matige aanvoer, handel stug. prijzen hooger. Varkens behoorlijke aanvoer, handel slepend, prijzen lager. MEDEMBLIK, 1 Aug. Gelders, muizen f 1.40—1.55, Witvl. aardappelen f 1.10—1.15, Borgers f 1.70—1.90 per 50 Kg. WINKEL, 1 Aug. Appelen f 2—8, peren f 2—7, aalbessen f 2—8, kruis bessen f 1—3, frambozen f 10—16, tomaten f 34, sla- boonen f 3—4, snijboonen f 4—7, kool f 1.50—2.50, aardappelen f 1.50—2.30, per 100 pond, bloemkool f 4 —6, andijvie f 44.50, komkommers f 34, wortelen f 34 per 100 stuks, ALKMAAR, 1 Aug. Aardappelen f 2.20—4.20, bieten f 1.60, peulen f 2—7, roode kool f 1.60—2.40, per 100 Kg., aalbessen f 5—11, appelen f 3—8, augurken f 2—10, doperwten f 2—7, druiven f 22—31, peren f 5—8, pruimen f 6. snijboo nen f 2.50—9, tuinboonen f 1—4, tomaten f 2—3.50. arte bessen f 5 per 100 pond, andijvie f 0.80—3.60 bloemkool 1 f 8—17, II f 2—4, groene kool f 3—6. krop sla f 1.S0—6.20, komkommers f 15, meloenen f 10 32, perziken f 3—11 per 100 stuks, postelein 12—37 ct., spinazie 339*Z ct. per bak, dubbele spercieboonen f 1.151.45 per zak; rabarber f 2.504, radijs f 1.90 selderie f 0.50—1.10, uien f 4.50—5.30, wortelen f 1.5G 5.50 per 100 bos. WARMENHUIZEN. 1 Augustus 1934. Aangevoerd: 8133 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.30. eigenheimers f 3.40— 4.S0. gele nep f 7.50—8.20. 6810 Kg. zilveruien: nep f 6.60—730, id. drielingen f 44.60. id. uien f 0.60. 1400 Kg. roode kool f 1.30, 605 Kg. slabooncn f 8.40—9.10. Hij had toch zoo'n zin in een mooie poloshirt en er lagen zulke leuke dingen bij een onzer manufactu renwinkels voor de glazen. Eindelijk er heen en ja, zijn keus liep tusschen een helder blauwe en een roode. I)e strijd was groot, welke te nemen!? De beslissing viel en weldra was de jongeman de gelukkige bezit ter van een roode poloshirt. Voor den spiegel zichzelf bekeken, rondgedraaid als een achttienjarige schoone. Het stond fijn! Maar dit genoegen du urne niet lang. \N ant toen onze jongeman een paar maal in zijn roode shirt bad gepromcncerd, verscheen daar een politieman en dat dragen van oen roode shirt, dat was bet mani festeeren van een bepaalde staatkundige overtuiging, enz., enz. Dus shirt uitof op de bon. De betrokkene is het nog niet met zichzelf eens. Zal hij zijn mooie roode shirt uit doen? Kans van een proces-ver baal? Men vroeg ons om raad en wij waren opstandig genoeg om te zeggen: ik hield de rooie shirt aan! nieuwsgierig als wij tevens waren, hoever men het met deze bespottelijke inmenging zou drijven. Waarom wordt het maken van rooie shirts etc. niet verboden, da's veel doeltreffender. Wij leven immers toch in het vrije Nederland! WEER TERUG. Do verschillende standwerkers die hun bed ril f Donderdags in perceel de Ligt uitoefenden, hebben thans weer plaats genomen <>p het gewone markt terrein op door den Marktmeester aangewezen plaats en betalen dns marktgeld volgens de nieuwe verordening, zijnde f 1.per M2. (verplichtend min stens 2 M2.) GEMEENTE SCHAGEN. Politie: Gevonden ecu portemonnaic met eenig geld Verloren: een doos lijnkoeken. Heden overleed ten huize zij ner ouders onze innig geliefde Man en Vader, in den ouderdom van 29 jaren. N. M. DE VRIES-Waiboer. RENS JOHAN. Den Helder, Lorentzstraat 104. Tijd. adres: Zandvaart 47, Breezand. 1 Augustus 1934. Geen bezoek, geen bloemen. Heden overleed onzen innig geliefden Zoon en Broeder, in den ouderdom van 29 jaren. Uit aller riaanr. B. DE VRIES. Breezand, 1 Augustus 1931. Zandvaart 47. Geen bezoek, geen bloemen. Dames Wenscht U een modern, keurig verzorgd KAPSEL», laat U dan bij J. A. DAMEN Jr., Gediplomeerd Dameskapper, KOLHORN. Diploma's Den Haag en Amsterdam. Gedurende de maanden Augustus en September als reclame PERMANENT WAVE „WELLA" f 3.50, 6 maa*- deu garantie. Bespreekt tijdig s.v.p. Aanbevelend. Salon DAMEN, Kolhorn. Schager Roosjes. Gevraagd: Een Stuit Koemest. Brieven met prijsopgaaf letter R. Hulp- postkantoor Breezand. TE KOOP: flink bouwterrein kom Schagen. Br. onder letter S. bu reau van dit blad. Te koop: Een beste Waakhond. Te bevragen: Balgweg 77, Breezand. TE KOOP gevraagd; Een jarige of l'/2 jarige Stier met goede productie cijfers. Opgaaf van naaste prijs bij A. C. LANGERE1S, Stoomweg 17, Anna Paulowna,

Schager Courant | 1934 | | pagina 3