^ABDUSIROOP Zaterdag 4 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9öü8 Wederom uitzending van de troonrede. DE FRAUDE BIJ DE VARKENSCENTRALE. Avontuur met een gestolen auto. Nederlandsche vrachtauto in België verongelukt. STORMEN TEISTEREN AMERIKA. Fascisten die het niet met elkaar eens waren. ALARMEERENDE TOESTAND IN FOEKIEN. Merkwaardige luchtoorlog. Belangrijke documenten verdwenen. Staking bij de Eerste Nederlandsche Naaldenfabriek. Vier kranige Zweedsche boeren. NAAR TEXEL 200 Lepra-leiders in Istanboel. DE MILLIOENENERFENIS. De Koningin geeft toestemming. De Koningin heeft toestemming verleend, om, even als vorig jaar, ook ditmaal de Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zitting der Sta- ten-Generaal zal uitspreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Ne derlandsche omroepzenders, terwijl de uitzending naar de overzcesche gebiedsdeelen des rijks zal ge schieden door den Phohizcnder en door de rijkszen- ders te Kootwijk. De verzorging van de technische installatie in de Ridderzaal is in handen van den technischen dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. Volgens rapport van de Commissie-Beumer is er van corruptie geen sprake. Eerlijkheid en onkreukbaarheid van den directeur. Gelijk elders in dit nummer gemeld, heeft de com- missie-Beumer haar eerste rapport over de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale uitgebracht. Dit rapport zal aan H.M. de Koningin worden toegezon den en kan in verband daarmede thans nog niet worden gepubliceerd. Wij meencn echter met zekerheid te weten, aldus het Haagsche Corr. Bureau, dat. blijkens de conclu sies. waartoe de commissie gekomen is. de door som migen in djen lande gewekte indrukken, dat de Ne derlandsche Varkenscentrale een corrupt instituut zou zijn. in do resultaten van het door de commissie- ingestelde onderzoek, geen enkel aanknoopingspunt vindt. Integendeel zou de commissie als haar over tuiging uitspreken, dat haar onderzoek geenerlei twijfel rechtvaardigt aan de volstrekte eerlijkheid en onkreukbaarheid van de leiding der Nederlandsche Varkenscentrale en met name ook van den heer S. van Zwanenberg als directeur. De kwetsbaarheid van den heer Van Zwanenberg in voormelde functie ligt in de omstandigheid dat hij belanghebbende is. Deze omstandigheid kan echter hem persoonlijk al lerminst verweten worden, daar zij hekend was ten tijde van zijn benoeming en toen blijkbaar is afge wogen tegen zijn groote deskundigheid en commcr- cieele bekwaamheid. In dit verband zou de commissie voorts consta- teeren dat het bestaan van corruptie in de leiding der Nederlandsche Varkenscentrale door een enkele bona fide organisatie van belanghebbenden is be weerd en dat ook geen enkele desbetreffende aan wijzing de commisie heeft bereikt. Wel hebben orga nisaties en publicisten hunnerzijds volkomen begrij pelijk cn, voorzoover nu reeds kan worden vast gesteld. somtijds ook gegronde klachten over eco nomische aangelegenheden bij de commissie inge diend en toegelicht. De commissie heeft door een ruime interpretatie van het begrip „ambtelijk misbruik", hetwelk den grondslag van haar onderzoek vormt, ook deze klachten voor een deel in haar onderzoek betrokken in de overtuiging dat zij. aldus handelende, de pu blieke zaak nuttig zou kunnen dienen. Omtrent deze klachten zal de commissie dan ook. voor zoo ver zij in het bovenbedoeld rapport niet of niet vol ledig behandeld werden, zoodra mogelijk nader rap- porteeren. Verrassende bijzonderheden over auto ongeluk te Eerbeek. Omtrent het auto-ongeluk, dat Donderdag te Eer heek is geschied en waarbij twee personen ernstig werden gewond (zie ook elders in dit nummer) wordt nader gemeld, dat de slachtoffers zijn W. L. en F. P., beiden woonachtig te Enschedé, waar zij den wagen hadden ontvreemd. Hun is een voorloopig verhoor afgenomen. Bij on derzoek bleek, dat de remmen niet in orde waren cn tevens dat zij nog slechts 2 liter benzine in voor raad hadden, zoodat zij de reis spoedig zouden heb ben moeten onderbreken. De auto is thans vrijge geven. De bestuurder L. is er het ergst aan toe. Hij heeft ernstige inwendige kneuzingen bekomen. De' chauffeur met verbrijzelden schedel opgenomen. V.D. meldt uit Verviers: Gisteravond reed op den weg Teuven naar La Planck bij Verviers een vrachtauto, bestuurd door den Nederlander R. B., die vergezeld was van zijn broer en een vriend. Bij een kruispunt moest de vrachtauto sterk naar rechts uitwijken om een botsing met een Nederland- tichen autobus te voorkomen, daarbij reed de vracht auto met groote vaart tegen een boom.t De chauffeur werd met verbrijzelden schedel opge nomen; hij was onmiddellijk dood. Zijn broer werd licht gewond, de derde Nederlander is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Verviers opgeno men. GASONTPLOFFING TE 'S-GRAVENHAGE. Een vrouw gewond. In een perceel aan de Valkenboschkade te Den Haag heeft gisteravond een gasontploffing plaats gehad, doordat de 50-jarige weduwe M. L. R. een gaskraan had laten openstaan en later met vuur in het ver trek is gekomen. Mevrouw R. viel tegen den grond en kreeg een slag- ,aderbloeding. In het Roodc Kruis ziekenhuis werd zij opgenomen. Zij verkeert buiten levensgevaar. HET EINDE VAN DE TOL TE LEIMUIDEN. Verbetering van den Heerenweg van Al phen aan den Rijn naar den Haarlem mermeer. Alphen a. d. Rijn. De verbetering van den Hee renweg van Alphen a. d. Rijn naar den Haarlem mermeer en de daarmee verband houdende opheffing van de, voor het verkeer zoo hinderlijke tol te Lei- muiden, kan thans zeer binnenkort worden tegemoet gezien. Gecompliceerde botsing. Drie wagens op elkaar geloopen. Een luxe auto totaal vernield. Van de in zittenden slechts twee personen gewond. Op den rijksstraatweg Nijmegen—den Bosch heeft Vrijdag omstreeks zes uur een aanrijding plaats ge had tusschen drie auto's. Een tractor niet aanhangwagen, afkomtsig uit Oudc-Vossemcor en komende uit de richting Grave werd onder de gemeente Nuland achterop gereden door een lue-auto der fa. Wilson uit Rotterdam. Toen de chauffeur van dezen laatsten wagen den eerste wilde passeeren, schijnt hij niet bemerkt te hebben, dat. uit de richting den Bosch 'n luxe auto naderde waarin waren gezeten de heer en mevrouw Rozema uit Zwolle. Een hotsing was niet meer te vermijden. De schok was zoo hevig, dat de wagen der firma Wilson twee maal over den kop sloeg en totaal werd vernield. De twee inzittende heeren liepen kwetsuren op aan han den en gezicht. Een vleeschmachine, die in den wa gen stond, was totaal geruineerd. De auto van den heer R. gemakte bekneld tusschen den tractor, waarvan voorwiel en spatbord werden vernield. De heer cn mevr. R. kwamen met den schrik vrij. Hun auto werd van voren zwaar bescha digd. lyeflejdic/andsclw^ndfiasia. Witte tanden en frissche adem Orkaan met een snelheid van 160 K M. per uur. Acht dooden in Michiaan. N e w-Y o r k. Stormen hebben gisternacht de Vereen. Staten geteisterd. Fr zijn acht personen gedood en twintig gewond tijdens een orkaan, welke een snelheid had van 160 K.M. per uur in Oost-Michigan. De bevolking van Bridgetown (New-Jersev) was Donderdagavond verscheidene uren door een over strooming ingesloten. Acht huizen werden vernield en een 12-tal per sonen werden gewond door een cycloon te Hicke- runoin (Mnrvland). Middcn-lllinois. Townsend (Delaware) en een deel van Ohio zijn door stormen geteisterd. Vi|f personen op het Erie-meer verdron ken. Naar nader uit Detroit gemeld wordt, is tiidens den zwaren storm een passagiersschip met 250 per- ponen aan boord op den oever van het meer van St. Clair geworpen. Gelukkig konden alle personen gered worden. Ook in de andere lnndsdeelen van Noord-Amerike richtte de storm groote schade aan. Vooral de «omgeving van Illinois en de plaatsen aan "het Eri- nieer in den staat Ohio riin ernstig geteisterd. In het Eri-meer ziin viif nersonen verdronken, terwijl een wervelslorm acht huizen deed Instorten. In het Oosten van Amerika werd het grootste deel van de stad Brighton door hoog water geteis terd. Een huurkazerne is ingestort. terwijl de regen het spoorwegnet ondersnoelde. In de omgeving van Townsend in den staat De laware zijn op verscheidene plaatsen de rails weg gespoeld. Dijken en bruaaen bezweken door den geweldigen druk van het water. Uit Bridgetown (New-Jersev) wordt nog gemold. Tengevolge van hevige regenvallen is de rivier Cohansoy met haar zijrivieren, huiten haar oevers getreden. Door den geweldigen druk der water massa's zijn twee dijken en twee bruggen bezweken. Een aantal huizen van de aan de oevers gelegen dorpen ziin ingestort. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn geen menschenlevens te betreuren. De materi- •oele schade is echter zeer aanzienlijk en wordt thans reeds on anderhalf millioen dollar geschat. Doordat de heide stuwdammen vernield ziin, is de watervoorziening in Bridgetown onderbroken. Waarom Arpinati uit de partij gezet werd Nog 19 Bologneesche fascisten uitge- stooten. Rome. Negentien leden van de fascistische partij zijn door Starace uitgesloten. Dit is een gevolg ,van een heftig conflict tusschen Starace en Leandro Arpinati, den vroegeren onder staatssecretaris van het ministerie van binnenland sche zaken. Arpinati was thans een vooraanstaand functionnaris in de fascistische partij te Bologna. Hij is onlangs voor den duur van vijf jaar verbannen naar het nabij Sicilië gelegen eiland Lipari. In Bologna, waar Arpinati veel invloed had, had hij een soort eigen fascistische beweging gesticht. Daar door kwam hij in conflict met Starace. De meeningsverschillen spitsten zich zoo toe, dat hij een onderhoud tusschen Starace en Arpinati in het hoofdkwartier te Rome, het tot heftige toonee- len kwam, waarbij men tenslotte handgemeen is geworden. Starace heeft daarop onmiddellijk Musso- lini van het voorval op de hoogte gebracht, die dade lijk daarna de uitsluiting van Arpinati uit de partij gelastte, wegens ernstige insubordinatie. Arpinati heeft ook reeds in den tijd, dat hij nog onder-staatssecretaris was, tegen de partij geintri- geerd. Tengevolge van zijn intriges is indertijd ook Augusto Turati als secretaris van dc fascistische partij afgetreden. De negentien fascisten uit Bologna zijn uit de partij gezet, daar zij zich solidair met Arpinati verklaard hadden. DRIE ARBEIDERS DOOR ROTSBLOK GEDOOD. In een Spaansche steengroeve. Madrid. In een steengroeve in de nabijheid van Malaga is een geweldig: rotsblok neergestort en terecht gekomen op drie arbeiders. Aangezien het rotsblok verscheidene tonnen zwaar was. kunnen de lijken der ongelukkigen slochts worden geborgen, wanneer men het rots blok in de lucht doet vliegen. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker word» door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten leoel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij flotst-Oriep-Bnnchitis-Asthma Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met bij slag voor Omzetbelasting. 5000 man communistische troepen op weg. Japansch oorlogsschip aangeko men. TOKIO. De bladen melden, dat thans door of- ficieele berichten, ontvangen door het departe ment van marine, bevestigd wordt, dat de toestand in de provincie Foekien alarmeerend is geworden. Deze berichten melden, dat omstreeks 5000 man comm. troepen in een desperate poging om het door de Nanking-regeering in haar strijd te gen de Roode troepen op zout en rijst gelegde embargo te verbreken, reeds Paisja op 12 mijl afstand van Foetsjau hebben bezet. Donderdagmiddag is in verband hiermede 'n Ja pansch oorlogsschip uit Formosa te Toetsjau aan gekomen. Ondanks de opmerkelijke successen der communis tische troepen verklaarde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, dat hij goede hoop had. dat Foetsjau veilig zou blijven voor een rooden aanval, dank zij de geografische ligging v. d. stad en het feit, dat reeds Chineesche regeeringstroe- pen derwaarts onderweg zijn. De weduwe van Soen Yat Sen voor den strijd tegen Japan. Sjanghai: De weduwe van Soen Yat Sen heeft een nieuwe politieke partij in China opgericht In een oproep wekt zij het Chineesche volk op zich bij deze partij aan te sluiten, teneinde met vereende krachten het Japansche imperialisme in China te be strijden. Zij reept de bevolking op zich te wapenen tegen de politiek van Japan, dat poogt China te ma ken tot een Japansche kolonie. Tusschen gieren en ooievaars. De ooievaars meester van het terrein geble ven. Stamboel. (V.D.) Duizenden ooievaars en gieren zijn boven de vlakte van Altinova, nabij Bergana, gewikkeld in een verbitterden strijd, en het heeft er allen schijn van dat de ooievaars in de meerder heid blijven. De strijd is als volgt ontstaan. Vanwege het Turksche ministerie voor gezondheid was een instructie gezonden aan de plaatselijke over heid om een rivier aldaar te begieten met een che mische stof teneinde de omgeving, die door muskie ten bijna onbewoonbaar was geworden, te bevrijden van dezen plaag. Kort daarna streken twee ooievaars neer, nabij de stroom, werden door het. water vergif tigd en stierven. Onmiddellijk schoten twee gie ren omlaag, die zich aan de lijken te goed deden. Een tiental andere ooievaars, die zagen wat zich op den grond afspeelde vielen de gieren aan en doodden hen. Een half uur later verschenen hon derden gieren, die eenige ooievaars doodden en de nnderen verdreven. Een ooggetuige vertelt echter, lat do ooeivaars tenslotte toch nog een overwinning wisten te bevechten. Twee der aangevallenen waren onmiddellijk weggevlogen en keerden later terug met versterkingen, bestaande uit duizenden ooievaars, die onmiddellijk een verwoeden aanval op de gieren deden. Nadat een bloedige luchtstrijd gevoerd was, sloegen eindelijk de gieren als 'over kop op de vlucht, zoodat de ooievaars meester bleven van het terrein. Engelsohe Marine gedupeerd. Stukken van de grootste beteekenis voor een bui tenlandsche mogendheid. Londen: Volgens berichten uit Portsmouth zijn er belangrijke documenten van de marine verdwenen over proefnemingen met nieuwe schepen en kanon nen. De stukken bevonden zich in een kist, die geplaatst was in de dienstafdeeling van een trein. De kist werd bewaakt door een ambtenaar van de marine, die van een inspecteur vergezeld was. Toen beiden de kist uit den wagen wilden halen om haar verder te vervoeren, was zij verdwenen. De nasporingen der politie worden bemoeilijkt door het feit, dat de trein na zijn vertrek uit Waterloosta- tion vóór Porthsmouth, aan 16 stations heeft stilge houden. De bladen melden, dat de documenten van de groot ste beteekenis zijn voor een buitenlandsche mogend heid. Gevolg vau een voorstel tot loonsverlaging. Vaals, 3 Augustus: Aan de Eerste Nederland sche Naaldenfabriek zijn gister de arbeiders in sta king gedaan. De oorzaak is een door de directie voor gestelde loonsverlaging van 10 welke eerst op 31 Juli bekend gemaakt werd. Besprekingen met de di rectie hebben geen resultaat gehad, zoodat vandaag het werk neergelegd werd. De arbeiders hebben zich tot den burgemeester der gemeente gewend die nadere besprekingen met de directie zal houden. Volgens de arbeiders stond het loonpeil reeds beno den dat der arbeiders in dezelfde industrie in Aken. Bij de staking zijn 43 mannelijke en vrouwelijke arbeidnemers betrokken, waarvan slechts 5 georgani seerd zijn. JAARWEDDEN WETHOUDERS GEKORT. Bij den gemeenteraad van Velsen is van Ged. Sta ten een bericht ingekomen, dat zij voornemens zijn met terugwerkende kracht tot 1 Juli van dit jaar op de jaarwedden van de wethouders, thans f -'500 voor ieder bedragend, een korting van 16V2 too 'e pas sen, waarover het oordtel van don raad gevraagd wordt. Opgemerkt kan worden, dat. de wethouders in deze gemeente reeds vrijwillig 5 van hun wedde in de kas terugstortten. Resp. 99, 96, 92 en 84 laar oud. Een Stockholmsch blad heeft den oudsten en den jongsten van vier broeders in de provincie Jut land geinterviewd, die respectievelijk 09. 96. 92 en 84 jaar oud zijn. De vader heeft een leeftijd van 98 jaar bereikt, de moeder een leeftijd van 97 jaar. De vier broeders genieten een uitstekende gezond heid. slechts twee hunner lijden een weinig aan rheumatiek. Kristen Olsson, de oudste van dc vier, maakt nog iederen dag geregeld een wandeling over ziin boer derij. kapt hout en is altijd het eerste op. Een der meest pakkende gebeurtenissen van z>in leven is een slederit geweest, die hij met een temperatuur van 40 graden vorst maakte, waarbij hij door een bende wolven werd achtervolgd. Hij was toen nog slechts een jongen, doch hield, met een biil gewa pend. de wolven op een afstand, terwijl zijn vader de paarden voor de slede bestuurde. De Benjamin van de familie. Gustav Olsson. is 84 jaar oud. doch ziet er uit alsof hij 60 is. Ook deze weet tal van avonturen te vertellen. Toen hij 14 •aar oud was, had hij een ontmoeting met een grooten bruinen heer. toen hij zich een paar mijl van ziin huis verwijderd, in de hossóhen bevond. Hij kon niets anders doen dan vluchten, door den heer achtervolgd, doch slaagde er in een hut in het woud te bereiken, waar hij veilig was. met Salonboot „DR. WAGEMAKER Morgen goedkoope Retonrbiljetten Den HelderTexel. Ie klasse 90 cent. 2e klasse 60 cent. Directeur T.E.S.O. Groote opschudding onder de bevolking. Groote opschudding is in de Turksche hoofdstad verwekt door het bericht in een der bladen, dat onge veer 200 lepra-lijders in de stad vrijelijk rondloopen. Van deze lijders zouden slechts een 25-tal een be handeling ondergaan. Hierdoor ontstaat groot gevaar voor de bevolking van Istanboel, te meer daar gebleken is, dat de meeste lepra-lijders straatventers zijn met groenten en fruit. Een der lepra-lijders is op het redactiebureau van het hlad verschenen en heeft een afschrikwekkend verhaal opgehangen van den toestand van zijn mede patiënten. Een uiterst eigenaardige voorgeschiedenis. Berlijn. De nalatenschap ten bedrage van 50 millioen dollar van den Amerikaan Daniël Petras, waarvan twee derde gedeelte in Duitschland is te recht gekomen, heeft een uiterst eigenaardige voorgeschiedenis, waarover de zoon van de Berliin- srhe erfgename, de koffie-importeur R een aantal bijzonderheden heeft meegedeeld. Daaruit is geble ken dat in den aanvang meer dan 60 personen op deze erfenis aanspraak hebben gemaakt. De wetti ge erfgenamen waren tenslotte de in Berlijn wonen de zuster van den overledene, mevrouw R. geb. Pe tras, een broer in Posen, die een in Essen wonendon zoon heeft en een andere broer in Warschau. Na dat wettelijk was vastgesteld dat zij dc erfgenamen waren, stierf plotseling de in Posen levende broer onder zeer bijzondere omstandigheden. Zijn dood werd door de eveneens in Posen wonende verre bloedverwanten volledig geheim gehouden en ook de in Essen wonende zoon vernam niets van den dood van zijn vader. Eerst drie maanden later ver- nem mevrouw R. te Berlijn het overlijden en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan haar neef in Es sen. Deze begaf zich onmiddellijk naar Posen om de zaak uit te zoeken. Daar aangekomen werd hij door tot nu toe onbekend gebleven personen over vallen en aan het hoofd gewond. Ofschoon het slechts een lichte verwonding betrof, is door den Burgerlijken Stand te Posen een valsche doodsver- klaring afgegeven. Aangenomen mag worden dat. nog merkwaardige bijzonderheden aan het licht' zullen komen. Voor de Berliinsche. erfgenamen en haar zoon was het bericht van de geweldige nala- tenschan geen verrassing, want Daniël Petras was reeds elf jaar geleden gestorven. Het testament mocht echter eerst volgens zijn laatsten wil tien jaar na zijn dood worden geopend.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5