Na den dood van Hindenburg Verzekert uw vacantiegenot Hitler weigert den titel van Riiisnresident Falcon of Big-Ben Groote vragen dringen zich op Ch.H.Th. Schmalz Zaterdag 4 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9528 Een bezoek aan het sterfhuis. Verklarig van Paus PiusXL Waar Hindenburg rusten zal Bezorgdheid en onzekerheid in het buitenland Meer dan ooit volgt men op het oogenblik de gebeur tenissen in Duitschland, overtuigd als men is, dat de ontwikkelingsgang van de tegenwoordige dictatuur nu een nog sneller tempo zal nemen. Dictatuur» Het woord is lang niet sterk genoeg om weer te geven de macht die men Hitier gegeven heeft of die hij genomen heeft Zelfs de Ho- henzollern hebben in hun tijd een dergelijke macht nooit gekend. En die hadden toch ook al aardig wat te vertellen. „II a d d e n!" Maar toen bestond er tenminste nog een grondwet, een constitutioneele regeering. Nu niets meer van dat alles. Nu alléén en nog eens alléén de Reichsführer Hitier. Hoe lang nog? Men is overtuigd, dat in Duitschland nog zeer groo te krachten schuilen voor wie de overwinning van Hitlcr onduldbaar is en men twijfelt er aan of hij de rechtsche en linksche revolutionnaire elementen der jiationaal-socialistischc partij die, dat valt niet te ontkennen ontegenzeggelijk bestaan, met elkaar zal kunnen verzoenen. In een artikel over de toekomst van het Duitsche Rijk onder Ilitler, schrijft de „Ncw-York Times", dan ook dat binnenlandsche moeilijkheden hem op het oogenblik. meer bedreigen dan het buitenland. Nog rijn geen oplossingen gevonden voor de financieele moeilijkheden, voor de industrie, den buitenlandschen handel en de voedselvoorziening, waarover men zich te Berlijn reeds maanden het hoofd breekt. Deze wol ken zullen hem, die thans de opperste leiding heeft genomen, blijven vervolgen, tenzij hij iets vindt, om den toestand te verbeteren. Het Parijsche blad, de Intranslgeant schreef Don- 'derdag: Er is thans nog slechts één heer en meester. Hitier heeft thans zich zelf als opvolger van Hindenburg aangewezen, maar wordt hij er sterker door? Wij ge- looven het niet. Er bestond tot dusver in Hindenburg een soort scherm, waarop het gevaar van een revolutie afketste. Thans wordt Hitier alleen blootgesteld aan het oog en aan het oordeel van het volk. Als hij nog een restantje van wijsheid of ajthans van handigheid had behouden, dan zou hij zelf alle .verantwoordelijkheid niet op zich hebben genomen. Een willekeurig handelende rijksleider is niet vrij in zijn beslissingen, maar moet rekening houden met de mannen, die hem omringen, met de groep welke zijn machtsinstrument is. Het was te voorzien, dat deze groep niet zou toelaten, dat de landjonkers, de in- dustricclen en het leger een chef kregen, die hun te gen de excessen der nazi's zou kunnen beschermen. Zij hebben de gelegenheid gunstig geacht, om ten slotte het totale program van het nationaal-socialisme uit te voeren. De thans gekozen oplossing zal ofwel bij de rechter zijde ofwel bij den linkervleugel ontevredenheid wek ken. Hindenburg had nog een schijn van waardigheid be houden, welke thans echter met hem verdwijnt. Het schijnt, dat nieuwe schokken in Duitschland te verwachten zijn. Bezorgdheid en onzekerheid in het balten- land. Naast de groote deelneming, die het buitenland be toont met het verscheiden van den grijzen Rijkspresi- dent Von Hindenburg, is daar ook do bezorgdheid en de onzekerheid, om niet te spreken van de vrees over wat de toekomst nu zal bieden, het niet-weten, wat er verder in den Duitschen heksenketel zal worden gekookt en in hoeverre de nieuwe regeeringsvorm in Duitschland een internationaal gevaar zal blijken te zijn. Want het moet gezegd, dat nog niemand de inter nationale verwikkelingen, welke uit de revolution naire proclamatie van het nat.-socialistische Derde Rijk kunnen voortvloeien, duidelijk en afgebakend voor den geest staan. Algemeen voelt men aan, dat Duitschland op een keerpunt in zijn historie staat. Nu Hitier op het toppunt van zijn macht kwam en in onbeperkte bevoegdheid beslissingen kan treffen, waarbij de geheele wereld betrokken is, heerscht er een benauwende spanning, in welke richting die be slissingen zullen vallen. De grootste bezorgdheid wordt wel verwekt door het feit, dat de geheele wereld nu voor het eerst ge steld wordt voor het volle en onbeperkte nationaal- socialisme. Elk verzet, van welke zijde dan ook, maar vooral van den kant van de rijksweer tegen Hitier of tegen een van zijn besluiten is staatsverraad, is de uiterste bedreiging met een burgeroorlog, met een bolschewistische revolutie, met de ineenstorting van Duitschland. Dat Hitier er aan zou denken oorlogen te verkla ren, gelooft niemand; dat hij echter zijn volle kracht op de „vreedzame" verovering van Oostenrijk zal wer pen, betwijfelt niemand. Zoo is de internationale situatie weer versomberd, eenerzijds wijl geen der nabuurstaten onverschillig en werkloos zou kunnen toezien, als inderdaad in Duitschland een nieuwe revolutie zou losbreken, an derzijds wijl het Oostenrijksche probleem weer urgen ter is geworden, dan het zelfs de vorige week was. Tc meer hu alle berichten uit Oosetnrijk er op wij zen, dat Duitschland, het officieele Duitschland meer dan een moreele verantwoordelijkheid draagt voor de verschrikkingen, waaraan het broedervolk is blootge steld geweest. Doch concrete feiten liggen niet voor ons, maar men mag, tegen alle verwachting in. nog hopen, dat ten slotte een glimpje van gezond verstand in Duitsch land zal zegevieren. Het wordt hoog tijd. wil Euro pa niet voor een verschrikkelijk ontwaken gesteld worden. Herinneringen aan Hlndenbnrg's krach tig leven. Gistermiddag is aan de te Neudeck aanwezige Duitsche en bultenlandsche journalisten toegestaan het kasteel Neudeck, en de sterfkamer van Hinden burg te bezoeken. De rondgang geschiedde onder lei ding van Hindenhurgs tweede adjudant, ritmeester von der Schulenburg. Wij Duitschors aldus, vertelt de correspondent van het D.N.B., schreden door deze ruimten met groote bewogenheid, waardoor wij de dingen om ons heen minder waarnamen dan voel den. In dit huis is haast ieder voorwerp een getuige nis van oen geweldig leven. De buitenlanders zien dat alles uit grooteren afstand. Maar zij voelen in het sterfhuis van Hindenburg wellicht voor de eer ste maal in hun leven iets van den loop van het Duitsche lot en zijn heele trotschc en tragische groot te. Naast de schrijftafel'van den overledene staat on der een glazen stolp de helm van Kocnigsgraetz met de sporen en de kogels, die den jongen luitenant Hin denburg tijdens den slag verwondden. Een van die kogels ligt nu op hot doodsbed van Hindenburg. In de bibliotheek is de kostbare ceresabel te zien, die de Japansche regeering na den oorlog den gencraal- veldmaarschalk als dank voor zijn ridderlijke wijze van vechten heeft aangeboden. In dezelfde kamer ligt een tapijt met de gaten van kogels uit den revol ver van een inbreker, die in 1922 in de woning van Hindenburg was binnengedrongen. Do veldheer was den man onverschrokken tegemoet getreden en had hem den revolver uit de hand geslagen, terwijl het schot af ging. Talrijke andere kostbare stukken zijn te zien, o.a. de eereburgerbrief van de stad Konings bergen, opgesloten in een rol van barnsteen. In het voorportaal hangt een groot schilderij, voorstellende stormende infanierie tijdens den grooten oorlog. Dit is Hindenburg door zijn regiment, het Oost-Pruisi sche 147ste regiment infanterie aangeboden. Dan komen wij in de sterfkamer. De indruk van' den grooten doode overweldigt ons. De rijkspresi dent ligt nog in dezelfde houding, waarin hij zacht en vredig is ontslapen. Het bovenlichaam rust op een hoog kussen. De trekken van den bijna zeven en HITLER, wicn men een macht gegeven heeft, zooals nog nooit een enkele per soonlijkheid in Duitschland bezeten heeft. tachtig jarige zijn niet bijzonder ingevallen, maar zijn ook thans nog de teekenen van een fiere groot heid. Aan het hoofd- en aan het voeteind houden twee officieren van de rijksweer de wacht. Diep ontroerd verlaten allen de sterfkamer, om na een korte wandeling door het park van Neudeck nog een kort bezoek te brengen aan het kleine kerkhof, dat de'voorouders van den grooten veldmaarschalk met de eenvoudige bewoners van het dorp Neudeck in vredige rust vereenigt. Castelgandolfo. Paus Pius XI heeft gisteren ver klaard, dat „de dood van president Von Hindenburg ernstige moeilijkheden teweeg zal brengen". Z.H. de Paus voegde hieraan toe, dat „de toestand van dien aard is, dat er ernstige bezorgdheid bestaat. De ont wikkeling van den toestand zal moeilijk en gespan nen zijn. De Paus heeft deze opmerkingen gemaakt tijdens een audiëntie die hij toegestaan had aan bisschop Ber- nard Mahoney van Sioux Falls, Zuid Dakota. DE UITVAART NAAR TANNENBERG. Op het kasteel Neudeck begonnen gisteren in de vroegte reeds de voorbereidende besprekingen voor de uitvaart van von Hindenburg, welk, zooals be kend. Dinsdag zal plaats hebben. Voor zoover te Neudeck bekend is, zal de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Tannenberg in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats hebben. Dinsdag morgen in de vroegte zal de stoet te Hohenstein bil het Tannenberg-gedenkteeken aankomen. Het stof felijk overschot.zal eerst in den zoogenaamden veld heertoren in staatsie gelegd worden. In het stadje Hohenstein is het in verhand met de bijzetting van Hindenburg reeds zeer druk. Er zijn talrijke ambtenaren van de ministeries aange komen. die de leiding hebben bij de organisatie. Men is bezig, telefoonleidingcn aan te leggen en do op- en afmarschwegen vast te stellen. De acht torens van het gedenkteeken van Tan nenberg steken hoog tegen don hemel af. Men kan er vrijwel het heele wijde slagveld overzien, waar zich o.m. ook 't groote soldatenkerkhof van Waplitz bevindt, het grootste heldenkerkhnf van Pruisen met 10.000 soldatengravon. Rechts voor het gedenk teeken bevinden zich ook graven en verderop staat een granieten leeuw, het gedenkteeken van het 147ste, Oost-Pruisische regiment, ook Ilindcnhurgregi- ment genoemd. De overwinnaar van Tannenberg zal in den Oost- Pruisischen toren komen te rusten. Hindenburg heeft zelf in 1927 dit gedenkteeken ingewijd en daarbij de woorden gesproken: Ter eere van de ge vallenen, tot vermaning van de overlevenden, tot nadenken voor de komende geslachten. door een te koopen bi] Schagen ZONDAG 19 AUGUSTUS VOLKSSTEMMING OVER ZIJN LEIDERSCHAP. Den lsten Augustus, dns een dag vóór het overlijden van von Hindenburg, is ln een ka binetszitting het ambt van rijkskanselier met dat van rijkspresident vereenigd. Hitler neemt alle reohten en bevoegdheden van den rijkspresident over. Het besluit is onderteekend door alle leden van de regeering. De wet op de opvolging heeft den volgen den tekst. Paragraaf 1. De functie van rijkspresident wordt vereenigd met die van rijkskanselier. Dientengevolge gaan de tot dusver door den rijkspresident uitgeoefende functies over op den leider en rijkskanselier Adolf Hitler. Deze bepaalt zijn plaatsvervanger. Paragraaf 2. Deze wet wordt van kracht vanaf het oogenblik van het overlijden van rijkspresident von Hindenburg. Hitler heeft nu het volgende schrijven doen toeko men aan den rijksminister van binnenlandsche zaken: „De wettelijke regeling van de kwestie van het staatshoofd, noodig geworden door de na tionale ramp, die ons volk heeft getroffen, geeft mij aanleiding tot de volgende beschik king: 1. De grootheid van den overledene heeft den titel „Rijkspresident" een beteekenis voor één maal gegeven. Hij is naar ons aller gevoelen in datgene, wat hij ons zeide, onlosmakelijk verbonden met den naam van den grooten doode.Ik verzoek U daarom maatregelen te willen treffen, dat ik in het officieele en het niet-officieelc verkeer als tot dusverre slechts word aangesproken als „Führer" en Rijkskan selier. Deze regeling geldt voor goed. 2. Ik wil, dat het volgens de grondwet gel dige besluit van het kabinet, waarbij ik en daarmede het ambt van rijkskanselier rr ben belast met de functies van den vrocgeren rijkspresident, de uitdrukkelijke sanctie van het Duitsche volk verkrijgt. Doordrongen van de overtuiging, dat ieder staatsgezag van het volk uitgaat en door dat volk in vrije stem ming bevestigd moet zijn, verzoek ik U het besluit van het kabinet met de wellicht nog noodzakelijke aanvullingen onverwijld voor te doen leggen aan het Duitsche volk in vrije volksstemming." Hitler heeft dus door de vereeniging der beide functies. Rijkskanselier en Rijkspresident een on beperkte macht gekregen, een macht, zooals nog nooit een persoon in Duitschland heeft bezeten. Nog terwijl Hindenburg met den dood streed, is deze nieuwe wet gemaakt; slechts is met de afkon diging gewacht tot het heengaan een feit geworden was. Een tusschenregeering heeft niet. bestaan; in vollen zin geldt hier: De koning is dood, leve de ko ning Als hij zijn zin krijgt, zal zijn officieele titel zijn „Führer" de leider maar het had evengoed koning kunnen zijn en dan nog is dit woord dooi de machtsbevoegdheden, welke Hitler zich in één moment heeft verworven, veel te zwak. De titel had evengoed, keizer of tsaar kunnen luiden, vol komen, absoluut, aan niemand als hij verantwoor ding schuldig is als alleenheerscher over Duitsch land. En nu die volksstemming, waar is dat goed voor, vraagt men zich af. Ongetwijfeld zijn het overwe gingen van binnenlandsch-politieken aard. die hem Adolf Hitler deden besluiten, zijn be noeming tot hoofd van het Duitsche rijk aan een volksstemming te onderwerpen. Ware het er hem om te doen geweest, indruk op het buitenland te maken, dan zou hij de verkiezin gen onder geheel andere voorwaarden moeten laten houden, dan thans zal geschieden. De omstandig heden, waaronder het Duitsche volk naar de stem bus wordt geroepen, geven aan het plebisciet eerder het karakter van een nieuwen propagandavcldtocht dan dat van een eerlijke verkiezing. Eerlijk kan deze verkiezing al nooit daarom zijn, omdat de pers niet vrij is in haar meening. maar een instrument in handen der regeering. dat er uit sluitend toe dient, het volk in nationaal-socialisti- schen zin voor te lichten. Verkiezingsvergaderingen kunnen alleen door de regeeringspartij worden ge houden. De Duitsche kiezer krijgt geen keus tusschcn twee of meer candidaten, doch zal het „fait accom pli" der benoeming van Hitler moeten goed- of afkeuren. Ware het Adolf Hitler er om te doen geweest, zijn benoeming tegenover het buitenland te rechtvaardi gen, dan zou hij een geheel anderen weg hebben moeten kiezen. Men kan niet beginnen, met zich zelf tot het hoofd van den staat tc verklaren en het leger den eed van trouw te laten afleggen, om daar na de kiezers ann het woord te laten. De houding, die het rijkskabinet na den dood van president I-Iip- denburg heeft aangenomen, stempelt het plebisciet tot een overbodigheid. De Duitsche nationaal-socia- listen, die in den loop der laatste jaren afdoende hebben bewezen, de psychologie van het Duitsche volk door en door te kennen, zijn ongetwijfeld in staat de waarde van deze verkiezing voor hun binnenlandsche politiek juist te taxeeren. Het. bui tenland zal echter onbewogen en zonder eenigo illusie het thans reeds vaststaande resultaat der stembusactie afwachten. Na dar» dood van president von Hindenburg. In de Wilhelmstrawe te Berlijn heerschte na het bekend worden van het overyjdqp een groote drukte van nieuwsgierigen

Schager Courant | 1934 | | pagina 9