VROUW, O/XvODL Moderne materialen. Eenvoudige modellen. Onze kleintjes en de mode. Moderne details. HET ONDERHOUD VAN KLEEDJES EN MATJES. Wanneer de eerste frischheid van mat jes en vlocrkleedjes af is, worden ze flink afgeborsteld met water en ammoniak of water en zout, waardoor de kleuren weer als nieuw zijn. Ycrtoonen ze echter sporen van veel vuldig gebruik en zien we hier en daar versleten plekjes, ook dan kunnen ze nog lang mee, indien wij de kleine repara- tiën bijhouden. Losse franje aan groote zoowel als aan kleine kleedjes moet vastgenaaid \vorden, heteeen heel gemakkelijk gaat met be hangersgaren en een z.g. behangersnaald. Veel ongelukken worden voorkomen, in dien hieraan de hand wordt gehouden, want hoe licht blijft men niet met de hak in de franje hangen. Keukenmatten, waarvan het boorband is gesleten wor den opnieuw omgeboord, een werkje, waartegen veelal wordt opgezien, doch dat toch, evenals alle volbrachte repara ties zoo'n voldoening geeft. Dunne plekken op loopers worden met Dij passende kleuren smyrna of andere dikke wol gestopt, hetgeen de niet inge wijde werkelijk niet in het oog valt, mits men zorgt, de kleuren zoo goed mogelijk in de tint uit te zoeken. Oude karpetten kunnen nog uitstekend dienst doen om verknipt te worden voor slaap kamerkleedjes. Het slijten heeft in den re gel plaats om de tafel, zoodat er met een scherpe schaar, stevige naald en een mooie tint wol nog inderdaad iets aardigs te maken is. De kanten worden dan met deze wol gefestonneerd en zooals ons voorbeeld aangeeft enkele malen doorge regen. Om kleeden langer te doen meegaan zijn z.g. effen dekkleeden zeer aan te beve len, vooral in gezinnen met kinderen. De ze kunnen veel kleiner zijn, dan het vloer kleed, doch ze moeten zoover reiken, dat ze de plaatsen waar voeten en voetjes zich het meest bewegen, bedekken. In ge val van bezoek wordt zoon kleed dan eenvoudig even opgerold, hetgeen een werk van een oogenblik is. HET MAKEN VAN EEN STRIK. Strikken zijn vaak onmisbaar op de moderne japonnen. Wij zien ze van al lerlei materiaal: óf stijf, luchtig uitstaand van organdi of glasbatist, óf juist heel soepel neerhangend van glanzende zijde. Een der laatst genoemde is hier bij afgebeeld. Zul ke strikken val len het best, wan neer zij gemaakt worden van een schuingeknipte reep stof. Zij kunnen afgewerkt worden met een overlangs doorgeknipte open zoom. doch ook met een randje van het zelfde goed. Hoe dit laatste gedaan wordt, ziet men duidelijk op de afbeelding. Hierna wordt de reep stof aan den verkeerden kant licht opgestreken, waarna de strik wordt gelegd. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919. t.n.v. den Rnippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd Morden met bijsluiting van f 0.58 in post 2cgels aan de Moderedactrice van dit blad Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? handarbeid en door de kleine volantmouw tjes. Nr. 2. Niet minder keurig, maar voor eea geheel ander doel bestemd is de gestreepte jurk. Voor het lijfje heeft men de streep dwars genomen en de hals met een kleine strik .afgeM'erkt, terwijl bij het rokje de strepen in de lengte loopen. Natuurlijk zijn er een paar onont beerlijke zakjes op aangebracht. Nr. 3. De mantel is van een zeer goeden snit en ieder kind zal, al dus gekleed, een zeer goeden in druk maken. Vanzelfsprekend be hoort er een ronde hoed met opge slagen rand bij. Ons patroon is ge maakt van zandkleurige wollen stof en is uitstekend geschikt voor de frissche zomerdagen. Ook de kinderen zien er graag netjes en volgens de laatste mode uit. Zij zien dat door hun vrien dinnetjes dezen zomer veel lichte jurkjes met borduurMerk M-ordt ge dragen. Daarom moet moeder na tuurlijk hun jurkjes ook zoo mooi versieren, anders komen de water landers te voorschijn of trekken de dochtertjes een ontevreden gezicht. Maar moeder houdt te veel van haar kinderen en zal dus al haar best doen om de meisjes er zoo keurig mogelijk uit te laten zien. Geen moeite is haar daarvoor te veel en als zij overdag geen tijd kan vin den voor het versieren, zal zij dikM'ijls een gedeelte van haar nachtrust er voor opof feren, om al de jurkjes, broekjes en man teltjes te maken en anders te modernisee- ren. Nr. 1. Beeldig is een jurkje van batist met smockwerk versierd. Het is zeer een voudig en toch gekleed door de klassieke No. 4. Voor het manteltje, Nr. 5, het jurk je, en Nr. 6, het jongenspakje is doorstop- Merk als versiering aangebracht, eveneens voor den hoed. De teekening laat goed uit komen hoe jeugdig en tegelijkertijd hoe verzorgd deze gemakkelijke handM'erkjes een kindergarderobe laat worden. Van de verschillende modelletjes zijn keurig zittende patronen verkrijgbaar voor slechts f 0.48. 73123*1 GEKLEEDE JAPON. 73122 Gekleurde effen crêpe satin met een garneering van brocaat geven een pas send geheel, dat tevens zeer gekleed is, hoewel het model zeer eenvoudig is. De ronde lijn van de taille, M'aarvan het bo vengedeelte opgestikt M'ordt, vindt men in den rok terug. De halslijn is rond, doch vrij hoog opgeknipt. Patronen zijn tot en met maat 46 ver krijgbaar. ZEER EENVOUDIGE JAPON. 73123 Zelfs weinig ervaren naaisters kunnen van dit model japon een aardig geheel maken. Een vroolijke cretonne of aardige kunstzijde vragen geen bijzondere garnee ring. De hals is aan den rug hoog en aan de voorzijde iets lager uitgeknipt. Zes- baans rok en aansluitende mouwen, die naar verkiezing gedeeltelijk kunnen wor den afgeknipt, indien men een korte aan sluitende mouw verkiest boven een lange. Patronen tot en met maat 48. Eier«gerechten. De eieren zijn goedkoop, daarom zullen wij ze in allerlei vorm toebereiden oi in de gerechten venverken. Als voorgerecht b.v. op de volgende wij ze klaargemaakt: Noodig 4 eieren, 4 eetlepels melk, zout, nootmuskaat, een tomaat, een M-einig sla olie. Vier kleine vormpjes of kommetjes Mor den met olie ingevet en belegd met een schijl tomaat. De eieren worden goed geklopt met de melk, zout en nootmuskaat en de massa verdeeld over de vier kopjes, die men in een pan met M-nter plaatst, totdat de in houd gestold is, hetgeen ongeveer één uur zal duren. Men moet zorgen, dat het Ma ter niet t e hard kookt, zoodat het in de kopjes komt. Is de eiermassa geheel en al gestold, dan M'orden de kopjes omgekeerd op een schaaltje, waarop wat slablaadjes gespreid zijn en gegarneerd met schijfjes hard ei en stukjes tomaat. Dit schotel is hijzonder smakelijk als voorgerecht, doch ook aan de koffietafel. Eiertoast. Een aantal sneedjes brood wordt geroos terd, of in den koekenpan gebakken, in dien men geen broodrooster heeft. Vier eieren worden hard gekookt en in dikke schijven gesneden, over de toast verdeeld en bedekt met een saus, die gemaakt wordt van een lepel boter, één lepel bloem, een stukje ui, dat vooraf in de boter is gaar gesmoord, een theelepel kerry, zout en 2j/2 kopje melk. Het aantrekkelijkste en meest ken merkende van de mode in dit seizoen zijn de stoffen. Linnen, hennep, echte zijde en cellulose zijn de materialen, die om den voorrang strijden. Het is nog niet te zeggen. Melk hiervan de grootste populariteit zal verwerven. Linnen en hennep zijn de materialen der oudheid, zij zijn in de geschiedenis der mensch- hcid even lang bekend als bijlen van ge slepen steen en totems van geverfd hout. Dit belet echter niet, dat ze plotseling een rage zijn geworden. Wij kiezen niet al leen linnen voor onze zomerjapon en onze elegante nieuwe mantelpakjes, maar Mij laten er ook hoedjes en baret ten van maken. Juist het eenigszins pri mitieve in het uiterlijk van deze weef- sels maakt hun aantrekkelijkheid uit: hoe onregelmatiger zij zijn, hoe liever het ons is. De natuurlijke kleur van lin nen is een heel licht griisachtig beige, dat veel minder goudkleurig is dan na- turelkleurige zijde. En juist die lichte, eenigszins koele kleur is zeer in de mode. Wij verlangen haar zelfs in geheel andere stoffen ge- imiteerd te zien. Do linnen weefsels, die voor japonnen zijn bestemd, kunnen ondanks hun on regelmatigheid en schijnbare primitivi teit zeer dun zijn. Men draagt er gaar ne felwitte garnituren op, terwijl ook het linnen wel felwit wordt gebruikt voor tennis-, zeil- en strandjurken. Toch M'orden voor het strand over het algemeen gestreepte stoffen geprefereerd boven effen; de voorliefde voor wit. die dezen zomer zoo duidelijk tot uiting komt, blijkt echter ook daarbij. want een moderne streep heeft een witte fond. De strepen kunnen zeer grof of zeer fijn zijn, al naar men verkiest, doch zij moeten levendig van kleur zijn. Door de strepen in verschillende richting te ver werken, worden de aardigste effecten verkregen. Automantels M'orden van dikke, tweed achtige stof gemaakt, liefst in beige of hlauw-grijze tinten. Blauw Is tegenwoor- dig zoozeer in de mode, dat niet zelden een geheel sportensemble in lichtblauw M-ordt gekozen En Mij kunnen ons niets elegantere voorstellen dan een japon van fijne marineblauwe wol met daarover een ruimvallende. driekwart lange jas van beschuitkleurig of fletsblauw grof linnen. Linnen wordt óók gebruikt voor de elegante accessoires, die onmisbaar zijn om het vrouM-elijk toilet te voltooi en. Linnen en de nauw verwante hennep laten juist op dit gebied een eindelooze verscheidenheid toe. Men ziet aardige, rechthoekige tasschen van handgeweven linnen of gehaakt koord. Ze worden even zorgvuldig afgeM-erkt als tasschen van leder; evenals deze M-orden zij met dun leder of moiré gevoerd en de sluitingen zijn even origineel. Ze M-orden zoowel van hout als van leder, hoorn of verchroomd metaal ge maakt. De al dan niet ajour gewerkte linnen handschoenen worden zeer veel gezien, vooral in wit. Men is echter absoluut niet op M-it aangeM-ezen, men kan ze ook ne men in de kleur van het ensemble. In verband hiermede zijn zij ook ver krijgbaar in zwart, marineblauw, beige en bruin. Het is Maar, dat deze hand schoenen de hand M-at grooter doen schijnen, doch zij staan zeer chic en sportief, terwijl zij frisch zijn in het dra gen, vooral de ajour gewerkte. Deze handschoenen hebben echter groote, klokkende kappen. Bij deze tasschen en handschoenen kan men gevlochten linnen ceintuurs dragen, vooral op een wollen japon van donkerder tint. Men draagt echter ook op witte of beige japonnen ceintuurs in twee kleuren: wit en rood, wit en blauw, of M'it en zM-art. ZooM-el linnen stoffen als vlechtwerk van linnen of hennep Morden gebruikt voor hoeden. De duurdere zijn geheel met de hand gemaakt. De garneering be staat uit een eenvoudig smal gros-grain lint, meestal marine-blauw, rood of zM-art. Ook voor blouses worden deze materia len gebruikt; ze zijn hoog gesloten met vierkante houten of leeren knoopen en hebben korte mouwen. HANSOPJE. 73112 Voor kleine woel waters, die zich ondanks alle voor zorgen toch steeds de dekens weg werken, is een hansopje, als bij gaand model aan geeft, zeer prac- tisch. Het kan van dun katoen flanel, effen of gebloemd ge maakt Morden m' omsluit het geheele li chaampje. Do oijpjes M-orden met niet ta oauM' sluitend elastiek inge haald: band is niet zoo prac- tisch. omdat 't veelal los gaat. Patronen voor kinderen van 1—5 jaar voor 48 ct. HALSGARNEERINGEN EN UITSNIJDINGEN. De halsuitsnijdingen zijn zoowel puntig als rond en vierkant. De eerste past vooral bij de meer gezette dames, de laatste is meer voor jonge meisjes geschikt en wel in hoofdzaak voor sportieve modellen. Bloemen worden bij zomerjurkjes gedra gen om een ronde hals b.v. enkele aan de linker zijde vanaf even onder den schouder aangebracht. Men kan deze als men han dig is zelf maken en anders worden zij in verschillende wankels van de japonresten gemaakt. Bij een vierkante halsuitsnij ding worden zij ook wel midden vóór aan gebracht. Effen linnen japonnen worden met de hand op machinaal gewerkte open naden versierd en wel liefst bij vierkante halsuitsnijdingen, waarbij de open naden dan evenwijdig aan de halslijn gemaakt worden en steeds kleiner worden. Een tafzijden groote strik kan als aardi ge variatie op een effen linnen japon aan den hals gedragen w'orden, hetzij in het midden, hetzij even naar links. Op donkere japonnen staat een strass clips buitenge woon goed, terwijl men ook mooie oud zilveren clips heeft met half edelsteenen, die dan echter vooral in overeenstemming moeten zijn met de kleur van de japon. Doorgestikte linnen hoedjes staan zomersch en zijn niet zwaar. Op warme dagen zijn zij zelfs bijzonder aange naam in het dragen omdat linnen zooals bekend een verkoelen de werking heeft. De rand moet niet te smal zijn, omdat het juist aardig staat, als hij met zijn licht gebogen lijnen het gezicht om sluit. Iets nieuM's is het dragen van lederen ini tialen op pullovers en shawls. Het is 'n klein modesnufje, dat een al leraardigst effect kan maken. Naturelkleurige en donkerblamve bastzijde levert een der mooiste kleurencombinaties op, die wij slechts kunnen kiezen voor straatklee- ding op M'armcn dagen. Kleurige restantjes stof M'orden, wanneer de tinten met elkaar harmonieeren, door met de hand geM'erkte open zoomen met elkaar ver bonden om er keurige garnituren van te ma ken. Deze staan vooral goed op japonnen van wit piqué of flanel.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8