Nieuwe hittegolf teistert Amerika. KIJKEII is KOOPEn tij CLOECK De roode opmarsch in Foekien. No. 23330 8 PAGINA'S. Schroeiende hitte strijkt over het land. Oostenrijksch burgemeester uit zijn ambt ontheven. Visschers door dolfijnen bedreigd. Negen Chineesche meisjes plegen zelfmoord. Merkwaardig verschijnsel. De botsingen in Algiers. NOODLOTTIG BUS-ONGELUK IN POLEN. 13 dooden. Tusschen auto en huis bekneld. VLOTBRUG GEKANTELD. SPOORWEGONGELUK IN BULGARIJE. HET GOUD VAN DE LUTINE. Nieuwe beduchtheid te Foetsjau. Donderdag 9 Augustus 1934. Postrekening SCHAEER 77ste Jaargang. No. 9531 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8' uur, worden Adver- tentiOn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.f Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Troostelooze dorheid waar anders groene weiden en korenvelden het land schap beheerschen. ZIEKENHUIZEN OVERVOL VAN SLACHTOFFERS DER WARMTE. Een nieuwe hittegolf strijkt over Amerika in het gebied dat zich uitstrekt van de Roc- ky Monntains tot aan de staten langs de golf van Mexico, en veroorzaakt veel lijden, Het is alsof oen deken van hitte ligt ge spreid tnsschen het Rotsgebergte en de Golf van Mexico. Te Kansascity wijst de thermometer 108 gr. Hier en daar waait een heete wind, die de dieren op het veld vreeselijk doet lijden. De stand van het gewas te velde Is in booge mate zorgwekkend. De vorige hittegolf veroorzaakte den dood van 1500 personen. Dit cijfer begint thans nog te stijgen. De „Farm Credit Adminlstration" verklaart dat zij thans hulp verleent aan 21 staten. In vele steden zijn de ziekenhuizen over vol van personen, die tengevolge van de ont zettende hitte bewusteloos zijn geraakt In Chicago zelf, in Kansas City, ln Omaha en andere steden is de hitte ook gedurende den nacht ondragelijk. Honderden brengen in verband hiermede den nacht ln de open- lacht door, in tainen en parken. Slachten van vee op groote schaal. Te Chicago zijn een millioen stuks vee, die uitge mergeld waren, op last van de regeering gedood, om en einde aan hun lijden te maken. De regeering heeft opnieuw 800.000 stuks opgekocht om te laten slachten. Men verwacht dat nog 5 millioen stuks veo opgekocht zullen moeten worden, voordat er een verbetering van den toestand zal zijn inge treden. In den staat Iowa was het gisteren 114 gr. in de schaduw. Vertegenwoordigers van de ..United Press" hebben gister een rondvlucht gemaakt boven een groot deel van de gebieden, welke het meest onder de hitte te lijden hebben: de staten Kansas, Iowa Nebraska en Missouri, die alle tot de vruchtbaarste landbouwsta- ten van de Vereenigde Staten behooren. Deze stre ken boden een vreeselijken aanblik. Waar anders groene weiden en golvende korenvel den het landschap beheerschen, ziet men thans slechts grauwe eentonigheid. Het gras is geheel ver dord. De velden zijn door een dikke laag stof be dekt. De rivieren zijn tot armzalige beekjes en drab bige moerassen geworden, Men ziet nauwelijks een •'egens weigering om een straat naar Dollfnss te noemen. „Er kan wel weer eens een andere omwenteling komen. De plaatsvervangende burgemeester van Kitzbuehel, is uit zijn functie ontheven, omdat hij geweigerd had de hoofdstraat van Pitzhuehel naar Dollfnss te noe men. Hij had verklaard, flat hij een dusdanige verdoo- ping voor Kitzbuehel als internationale badplaats niet geschikt achtte. Oostenrijk zei hij, heeft reeds twee opstanden beleefd en men kan nooit weten, of er niet nog weer eens een andere omwenteling komt en dan zou de naam Dollfuss weer moeten verdwijnen. Eerst na een moeilijken strijd er in ge slaagd de school te verdrijven. Tc Spezin zag een vloot van kleine visschersvaar- tuigen, die 's ochtends vroeg waren uitgevaren, zich plotseling door een school dolfijnen omringd. Een der booten, die reeds netten had uitgegooid, werd door de dolfijnen aangevallen; de visschers moesten met messen de dolfijnen op een afstand houden. Na een moeilijken strijd slaagden zij erin de school te ver- drijven, waarbij zij drie groote dolfijnen, elk van 80 K.G. doodden. mensch op de velden. Het vee heeft zeer ernstig van de hitte te lijdert. In talrijke plaatsen heeft de thermometer 30 gra den Celsius overschreden. De geweldige hitte, welke nu al bijna twee maan den onafgebroken aanhoudt, heeft een groote stijging van de prijzen der levensmiddelen ten gevolge. To maten, die anders door de hoeren voor 35 cent per korf verkocht worden, kosten thans een dollar. Ook alle andere levensmiddelen zijn aanzienlijk in prijs gestegen. In de groote steden beginnen de vrouwen levens middelen te hamsteren, daar zij vreczen, dat de le vensmiddelen gedurende den herfst en den winter nog meer in prijs zullen stijgen. In groote hoeveel heden worden ooft. groenten, vleesch en andere nood zakelijke levensmiddelen ingekocht. De hondsregeering te Washington is bezig met het uitwerken van plannen, om de farmers, die onder de hitte te lijden hebben, te helpen. Met den bouw van stuwdammen en irrigatiewer- ken zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Een weinig regen, Van particuliere ziide werd gister uit New-York aan de N.R.Ct. geseind: Het meteorologisch instituut maakt melding van oenige regenval in het noorden, in Dakota. en Min nesota. Hiervan is een weldadige invloed uitgegaan. In de komende 24 uur. verwacht men ln het mais- gebied nog meerderen regenval. Uit de meeste staten komen echter hoogst deprimeerende berichten over den stand van de verschillende gewassen. Moesten tegen hnn zin in het huwelijk treden. Aan elkaar gebonden in de rivier gesprongen. Sjanghai: Uit Amoy wordt gen dat negen Chineesche meisjes te Iloeay-an zelfmoo. hebben ge pleegd, door aan elkaar gebonden in de rivier te sprin gen. Zij waren van dertien tot negentien jaar oud. Sommigen hunner waren sedert kort gehuwd en an deren zouden binnenkort in het huwelijk treden met echtgenootcn, die hun door de ouders waren opge drongen, doch niet door hen zelf gewenscht werden. Plotselinge hevige hagelbui aan het strand. - Verscheidene badgasten gewond. Boedapest. In de nabij de stad Ezombathely gele gen strandbaden heeft zich een ongewone gebeurte nis afgespeeld. De baden waren in verband met de hitte zeer druk bezocht. Plotseling viel een zeer zware hagelbui neer De duizenden badgasten konden zich niet meer tijdig in veiligheid brengen en velen hunner liepen door de groote hagelkorrels hevig bloedende open wonden op. Dc geneeskundige dienst moest in allerijl worden gealarmeerd, om de vele ernstig verwonde baders to verbinden. Progrom in het binnenland. - Joodsche winkels geplunderd. Parijs. Naar de „Paris Soir" meldt, moeten in ver schillende plaatsen in het binnenland van Algerië botsingen tnsschen inlanders en joden hebben plaats gehad, of dreigen. In Ainbeutn, Tebessa en Jemmapes zijn jood sche zaken geplunderd, zoodat de eigenaars zich gedwongen zagen een heenkomen te zoeken in de kazerne. De haastig uit Parijs teruggekeerde gouverneur- generaal van Algerië, Carde, heeft heden langdurige onderhandelingen gevoerd met deputaties van dc bevolking. AUTOBUS IN DE RIVIER GEREDEN. WARSCHAU: Een autobas, welke op weg was van Warschau naar Bialystok is van den dijk der rivier Bug ln het water gereden. Der tien personen zijn verdronken, twee anderen bleven, evenals de chauffeur, ongedeerd. Anto het trottoir opgereden. Voetganger zwaar gewond. - Inzittende van de anto vloog door den schok door de voorruit. Gistermiddag is op het Frankenslag hoek Prins Mauritslaan in Den Haag. een personenauto, be stuurd door den 21-jarigen S. B.. door tot nu toe on bekende oorzaak het trottoir opgereden en tegen de puit van een perceel in de Prins Mauritslaan opge botst. De juist passeerende 55-jarige K. W. uit de Van Aerssenstraat. geraakte tusschen den auto en het perceel bekneld, tengevolge waarvan hij een her senschudding. een breuk van den rechterarm, eenige diepe wonden aan keel en achter het oor bekwam en zijn linkervoet hoven den enkel werd verbrijzeld. Een in den auto zittende dame. de 52-jarige C. C. van H. uit Rijswijk, vloog door den schok door de voor ruit van den auto en liep een snijwond aan het voor hoofd op. Beide gewonden zijn door den G.G.D. naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeindc gebracht Vrachtauto met 8 paarden te water. - Zeven dieren verdronken. Doordat bij het passeeren de vlotbrug kantelde Is te Lemelerveld bij Dalfsen, gistermiddag een trac tor met aanhangwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van het Deventersche Ka naal geraakt. De veehandelaar Van Wegel uit Hat- tum, die met twee andere personen in de cabine gezeten was, kon, evenals deze twee, met moeite worden gered. Men slaagde erin nog één paard levend op den wal te krijgen. De zeven andere dieren zijn ver dronken. Het verkeer ter plaatse was gisteravond geheel gestremd. Met behulp van een kraanwagen heeft men den wagen en de kadavers uit het water gehaald. De brug hoopt men spoedig te herstellen. Wagon van een personentrein ontspoord en omgevallen. - 5 dooden, 11 ge wonden. Sofia. Tengevolge van een verkeerden signaal stand heeft gister namiddag, op het. spoorwegtraiect Sofia—Küstendil, een ernstig treinongeluk plaats gehad. Een wagen van een personentrein ontspoorde in de buurt van het station Badomir en viel om. Vijf reizigers werden gedood en elf gewond. Onder De groote jaarlijksche paardenmarkt is Dinsdag te Neede gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond uit deskundige kringen deze laatsten zijn er acht, die ernstige kwetsuren hebben opgeloopen, zoodat zij in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De drie anderen konden, na verhonden te zijn, naar hun resp. woningen worden vervoerd. De minister van verkeer en de directie der Bul- gaarsche spoorwegen hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven. Treinbotsing bij Brionde in Frankrijk. Machinist gedood, 10 personen gewond. Parijs. Bij het binnenrijden van het station van Arvant in de nabijheid van Brionde is een per* sonentrein op een daar stilstaanden goederentrein gereden. De machiniste werd ter plaatse gedood. Twee pasagiers werden zwaar, acht personen licht gewond. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door een verkeerden wisselstand. Aan het oorspronkelijke plan-Beckers wordt uitvoering gegeven. - Opstellen van den nieuwen toren. Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de heer Beckers, die, naar men weet, in over leg met concessionarissen te Amsterdam een nieuwe, zeer sterke toren heeft doen bouwen in verband met het aan de oppervlakte brengen van de Lutine-schat, opdracht gekregen dezen toren, welke destijds naar Terschelling was ge transporteerd, onmiddellijk ter plaatse, waar het wrak is gezonken, op te stellen. Hiermede zal dus aan het oorspronkelijke plan uitvoering worden gegeven. Terschelling. In aansluiting op het bircht om trent de plaatsing van den nieuwen Lutine-toren kunnen wij nog melden, dat deze hoogstwaarschijn lijk aan het einde van deze week of het begin der volgende week zal geschieden. Communisten binnen 5 K.M. van de stad? - Verbitterde gevechten tnsschen Chi neesche regeeringstroepen en com munistische opstandelingen. De verbitterde gevechten, welke tusschen Chinee sche regeeringstroepen en communistische opstande lingen in de nabijheid van Foetsjau wqrden geleverd, hebben in totaal reeds ongeveer 10.000 dooden ge- eischt. De communistische troepen, die het geheele gebied ten Noord-Westen van Foetsjau bezet hebben, worden aangevoerd door den communistischen agitator Tsjoede, die zijn militaire opleiding in Moskou ont vangen heeft en bekend stond als een der ijverigste aanhangers van Trotzky. Gister werd uit Hongkong gemeld, dat de buiten landers te Foetsjau opnieuw ongerust zijn gewor den als gevolg van het bericht, dat er zich thans communistische troepen bevinden op nog geen 5 K.M. afstand van de stad. De commandant van den Britschen destroyer „Witch", die te Foetsjau voor anker ligt, gelooft evenwel dat het hier bandieten betreft die in gee nerlei betrekking staan tot de communisten. Hij voegt er aan toe, dat de toestand zeer duister blijft, maar op het oogenblik zijn de Britsche autoriteiten niet voornemens op te treden. Katholieke kerk aangevallen. Door communistische troepen. Tokio. Volgens een telegram uit Foetsjau heb ben communistische troepen te Foening, in het Noor den der provincie Foekkien, een Fransche katholieke kerk aangevallen. Een Fransch oorlogsschip heeft zich naar Santao gespoed ter bescherming van do Fransche onderdanen. Een bombardement uit de lucht door de Chineezen schijnt den opmarsch der roode troepen, althans voor het oogenblik, te hebben gestuit. Chineesche en Mohammedaansche troe pen zijn Kashgar binnengerukt. ademing voor de Engelschen. S i m 1 a. Chineesche en Mohammedaansche soldaten zijn onder commando van generaal Koeng Spen Han uit Oeromtsji Kasjgar binnen gerukt. De bezetting van de stad was voorel voor het Britsche consulaat een groote opluchting, daar se dert de nederlaag en den terugtocht der Toengaan- sche rebellen de toestand in Kasjgar zeer kritiek' was. Dievenbenden begonnen verschillende zaken to plunderen en te Ajksoe on Marabsji zouden door Wit-Russen gevormde troepen zijn aangekomen. Bin nen korten tijd worden te Kasjgar vliegtuigen ver wacht en uit eenige kleine garnizoensplaatsen heb ben de Chineezen troepen in de richting van Jarkand gestuurd. Het schijnt, dat de Chineezen zoo noodig op hulp van Sowjet-ziide kunnen rekenen. Naar ver luidt zou de Russische consul-generaal als bemidde laar optreden bij de onderhandelingen, die na de de nederlaag der Toeganen door generaal Ma Sjoeng Jing zijn gevoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1