CRÏTIEK OP DE VARKENSCENTRALE. Zwaar gewonde op een motor. Vijf koeien gestolen. NIEUWE AFSTANDSVLUCHT. Russisch vliegeskader te Rome. Waterreservoir gesprongen. Nieuwe hittegolf in Amerika. De Nazi-actie in Amerika. Door den stroom meegesleurd. Firma GEBR. ROTGANS Predikbeurten. „In haar beleid tekort geschoten", oordeelt de voorzitter van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren. - „Pijnlijke regeeringsbemoeiing". In een gister gehouden vergadering van den Ned. Bond van Varkenshandelaren te Utrecht heeft de hondsvoorzitter, de heer J. Turksma een openings rede gehouden, waarin hij den bitteren nood heeft geklaagd, waarin de varkershandelaren zijn geraakt door de crisiswetgevingen op hun terrein. De nood van den varkenshandel. Twee jaren lang zijn de varkenshandelaren in ernstige mate de dupe geworden van de regeerings- maatregelen. Toegezegde schadevergoeding kwam slechts matig en aan enkelen af. liet elementaire recht op schadevergoeding is door alle mogolijke willekeurige voorwaarden ongedaan gemaakt. „Een psychologscho fout in de wijze, waarop de maatregelen zijn uitgevoerd, ligt besloten in vaak ondeskundige samenstelling der crisis-organisaties en de bevoorrechtingen bil verdeeling der functies. Algemeen ter goeder naam bekend staande hande laren zijn dikwijls ter zijde geschoven voor boeren zoons, renteniers, chauffeurs, jongens, die het a.b.c. van den handel en de gewoonten daarbij nog moes ten leeren. „Een mislukking" Herhaalde malen is door do gezamenlijke handel-, slagers- en grossiersvereenigingen aangedrongen op verbeteringen in de methode der uitvoering, minder kostbaar, minder omslachtig, maar met een aan ze kerheid grenzende hetere oplossing. Genoegzaam is bekend hoe de resultaten der maatregelen, niettegen staande het vakkundige leiderschap of misschien juist op grond van die invloedssfeer, tot het mini male zijn beperkt gebleven. Maximaal echter zijn ze opgevoerd voor de met ruime gunsten toebedeelde haconfabrikanten. De varkenshouders zelve mogen een enkele maal kleine, tijdelijke voordeden hebben gehad, een werkelijke verbetering over de geheelo linie hebben de regeringsmaatregelen voor de var kenshouderij nog niet gebracht Integendeel, met vrij moedigheid durven wij verklaren, dat de Varkens- centrale een mislukking is geworden. En al trachtten steeds de promotors van deze pijn lijke regeeringsbemoeiing het voor te stellen alsof do varkenscentrale een panacee zou zijn voor de zieke varkenshouderij, waarheid is dat dc hoeren ondanks beloften nog niet gekomen zijn aan een werkelijk loonende exploitatie en in hun portemonnaie nog maar alleen denkbeeldige winsten vinden. De steun aan de varkenshouderij die ook wij gaarne erkennen, heeft zich geculmineerd in de ver rijking van enkele belanghebbenden ten koste van handelaar, grossier, slager en andere hedriifsondcr- ncmingen. f De Rotterdamsche rechtszaken. De Nederlandsche varkenscentrale is in haar be-, leid tekort geschoten. Rechtszaken als 'die te Bot terdam-brachten ernstige mistanden aan het licht. Moet eeniiandelaar aan-ckucouiral^-steeds alle men .gelijke schriftelijke garanties bieden om aan een levering te kunnen deelnemen, of in de steunregeling betrokken te worden, een lichtvaardiger vertrouwen betoonde men tegenover de buitenl. vertrouwens- menschen van de centrale en smokkelaars van be kkende origine. (Applaus). Aldus de bondsvoorzitter, die een scherpe critick uitoefende op dit crisis-aparaat. Eenzelfde klacht kwam tot uiting in het uitvoerig jaarverslag, even eens door den heer .T. Turksma uitgebracht, één lij densweg via verzoekschriften, telegrammen en au diënties bij den minister, van den dag der oprich ting af. Ondanks het gebroken been wist hij zelf nog naar den dokter te rijden. Dinsdagavond omstreeks half elf reden op den rijks straatweg ter hoogte van den Vinkenbrug te Halfweg in dc richting Amsterdam twee motorrijders achter elkaar. De voorste, de 29-jarige slager C. v. d. S., wo nende te Amsterdam, bemerkte plotseling voor zich een stilstaanden auto, welke onverlicht op den weg stond. De heer v. d. S. kon nog juist voor den auto uit wijken, doch de achter hem rijdende vriend, de 29- jarige R. H., eveneens slager van beroep, en wonende te Amsterdam, kon een aanrijding niet meer voorko men. Hij raakte met het rechterbeen een der achter bumpers van de auto, waarbij het been op twee plaat sen brak en bovendien een ernstige vleeschwond ont stond. Wonderlijk genoeg viel de heer H. niet van zijn motorfiets, doch reed hevig bloedend door naar bet op ongeveer 3 K.M. gelegen dorp Halfweg. Daar bracht hij zijn motorfiets tot stilstand en zeide tot een voorbij ganger: Grijp me. Men legde hem op den weg en waarschuwde onmiddellijk dr. Bouman, naar wiens woning de man toen per brancard is overgebracht en waar hem de eerste hulp werd verleend. Het bleek, dat hij een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige vleeschwonde had opgeloopen. Dr. Bou man oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd, doch deze bleek aanvankelijk afwezig in verband met een andere aanrijding, welke was geschied. Na cenigcn tijd verscheen zij echter Ier plaatse met een in be slag genomen auto. Bij onderzoek bleek het dezelfde auto te zijn, waar mee het ongeluk van den heer H. had plaats gehad. Nog juist bijtijds had de politie op dezen auto beslag kunnen leggen, aangezien men juist voornemens was deze per kraanwagen weg te sleepen. De heer H. is opgenomen in het ziekenhuis St. Jo- hannes de Deo te Haarlem. Heel rustig in den nacht met een vracht auto uit de weide gehaald. Uit een der weiden van een landgoed te Oosterhout in de. Over-Botuwo werden vijf koeien vermist. Toen de eigenaar de politie hiervan in kennis stelde, is een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag ecnige mannen met een vrachtauto bij dc weide hadden vertoefd, de beesten daaruit hadden gehaald, en in de auto had den geladen. Het vermoeden bestaat, dat de koeien Dinsdag op de veemarkt te Botterdam zijn verkocht. Dc ooggo- tuigen van den diefstal hebben aan het wegvoeren van dc dieren geen aandacht besteed, in de veronder stelling, dat dit in opdracht geschiedde. Zoo loom? - Het houdt steeds frisch, zoo'n "Akkerlje" Sloot mcor gebruikers godel Een "Akkertje" doet meer don ijt En ilroomen l imonade I Neem 'n "AKKERTJE" Poging van twee Canadeezen om het wereldrecord van Codos en Rossi te slaan. - Te Wasage Beach gestart. Toronto. Twee Canadeesrhe vliegers, kapitein Leonard Beid en kaptoin Ayling, zijn gister om 5.12 uur plaatselijke tijd te Wasage Beach gestart, om te trachten het wereldrecord op den langen afstand, dat thans op naam staat van Codos en Bossi, te verbe teren. In tegenstelling lot hun oorspronkelijk voornemen om via Ierland naar Bagdad te vliegen, zijn de heide aviateurs thans van plan de meest zuidelijke route te volgen over de Middellandsche Zee, teneinde Tur kije le ontwijken, daar dc aanvankelijk door de Turk- sche regeering aan hen verleende toestemming om over Turksch grondgebied te vliegen, is ingetrokken. De vliegers zijn gewaarschuwd, dat zij, indien ze toch boven Turksch gebied zouden komen, beschoten kunnen worden of gedwongen om te landen. In ieder geval willen zij doorvliegen totdat hun benzinevoorraad is uitgeput. Geen radio aan boord. Nader wordt nog gemeld, dat de Canadeeschc Oceaanvlicgcrs geen radio aan boord hebben. Ze heb ben voedsel voor vier dagen bij zich. Tot gisteravond 10 uur was te Londen geen bericht ontvangen van de beide Canadeeschc vliegers Reid en Ayling. Later werd gemeld dat de vliegers gezien zijn 20 mijl voorbij de rivier Du Loup in Quebec. Speciale luchtvaartdelegatie aan boord. Rome. Als tegenbezoek van de reis van maar schalk Balbo naar Moskou in 1032, is te Rorno een Sowjet-Russisch eskader van drie vliegtuigen aan gekomen. De vliegers werden in het aorodrome ont vangen door don Russisclien ambassadeur en hoog geplaatste officieren van het Italiaansche ministe rie van luchtvaart. Aan boord der vliegtuigen be vindt zich buiten en behaive dc bemanning een Rus sische vliegdelegatie onder leiding van generaal Eideman, voorzitter van de vrijwillige organisntie der Ossiaviachim, wien de luchtverdediging der Sowjet-Unie en de verdere ontwikkeling van de luchtvaart ter harte gaat. Het eskader zal eenigen tijd tc Rome verblijven. Geweldige watermassa's naar beneden gestroomd, waardoor dorp in gevaar kwam. Parijs. Nabij dc Glacier des Pclerins in de buurt van Chamonix is een waterreservoir gespron gen, waardoor een geweldige watermassa naar bene den stroomde, modder, steenen en blokken ijs mee het dai in sleurde, bosch en eenige pereeelen bouw land verwoestend. Het gehucht Les Tissours kwam in ernstig gevaar te verkoeren en met behulp van mi litairen werden waterkeeringen opgericht om het ge vaar af te wenden. Zuid- en Midden-Westen geteisterd. Het Zuid- en Midden-Westen van de Ver. Staten schijnt opnieuw geteisterd te zullen worden door droogte en een hittegolf van vernieuwde hevigheid. Van Nicuw-Mexico tot Iowa heerschte gisteren een temperatuur van boven de 100 graden. Een strakke hemel toonde geen enkele wolk en volgens de weer berichten is binnen afzienbaren tijd geen regen te verwachten. Merkwaardige beschuldigingen. N e w-Y ork. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat een soldaat bij zijn verhoor voor de commissie, welke een onderzoek instelt naar de bedrijvigheid der na tionalisten. verklaard heeft, dat de leider der zilver hemden hem 10 dollar heeft geboden voor ieder ge weer, 50 dollar voor ieder machinegeweer en 20 dol lar voor iedere kist munitie, die van de legervoorra- den gestolen zouden kunnen worden. De Duitsche consul, die ook als getuige ongeroe pen was. heeft geweigerd te verschijnen, daar hij na dere instructies van zijn regeering wil afwachten. Volgens de bladen zou de commissie hem vragen willen stellen met betrekking tot een cheque, welke aan een fascistisch leider is uitbetaald. Het Duitsche gezantschap te Washington heeft zich over deze kwestie niet willen uitlaten, doch er op gewezen, dat de consul zich op zijn exterritorialiteit kan beroepen. DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Slachtoffer werd tegen een muur geworpen. In dn Voorstraat te Princenhagc is Dinsdagmiddag mej. M. uit Reek, gemeente Princenhage. door een vrachtauto, die een stilstaande auto wilde passee- ron, aangereden en tegen een muur geworpen. Mei. M. bekwam hierbij een schouderfractuur en kwets uren non beide beenen. Het rijwiel werd gedeeltelijk vernield. CHAOS IN EEN VILLA. Inbrekers aan het werk. Gisternacht is ingebroken in een tijdelijk onbe woonde villa aan de Leemveriklaan te Bloemendaal. Een ruit aan de achterzijde van het huis was inge- dnikt. De inbrekers hebben binnen alles overhoop gehaald: de politie vond een geweldige wanorde. De politie heeft de familie, die tijdelijk in het buiten land vertoeft, van de inbraak op de hoogte ge bracht. Voorloopig is nog niets vast te-stellen van hetgeen gestolen is. Van de inbrekers nog geen spoor. Jongeman verdronken. Tc Doornenburg had zich een 3 tal jongelui te water begeven nabij het fort „PannerdenDe stroomingen zijn daar zeer gevaarlijk. Het Kanaal krijgt daar ver binding niet de Waal. Meermalen is dan ook reeds van verschillende zijden tegen bet zwemmen aldaar gewaarschuwd. Eén van het 3-tal, dc 18-jarige B. P. B., is door den stroom meegesleurd en verdronken. De twee anderen wisten zich met veel moeit op 't droge te brengen. Het lijk van den drenkeling is nog niet opgevlscht. PAPEGAAIENZIEKTE EISCHT EEN DOODE. Te Hengelo hebben zich enkele gevallen van pa pegaaienziekte voor gedaan. Hiervan is gisteren een 30-jarige man het slachtoffer geworden. Er bestaat voor de verdere patiënten vooralsnog geen reden tot ongerustheid. AUTO OVER DEN KOP. Te Koog aan de Zaan is gister aan den provincia len weg de auto van den heer De Graaf van Ouwe hands Dierenpark te Rhenen door een verkeerde manoeuvre bij een dwarsstraat over den kop ge slagen. Mevr. De Graaf heeft een bekkenfractuur opgeloopen, die haar opneming in het gemeente ziekenhuis te Zaandam noodzakelijk maakte. De heer De Graaf en zijn beide kinderen kwamen met den schrik vrij. DOOR EEN AUTO AANOEREDEN. De toestand van het slachtoffer ernstig. Zuster Harms, verpleegster aan het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" tc Bakkum werd giste ren, per fiets op weg van de inrichting naar haar woning, doordat zij verkeerd uitweek, aangereden door een auto uit Castricum, met het noodlottig ge volg, dat haar de borstkas werd ingedrukt. Nadat dokter van der Sluis de eerste hulp bad verleend, is het slachtoffer naar een in de nabijheid gelegen woning vervoerd. Haar toestand is ernstig. ONTPLOFFING IN WOLKENKRABBER. New York. Bij een hevige explosie op de acht tiende verdieping van een wolkenkrabber in Green wich Village te New-York is een vrouw gedood, ter wijl, naar men vreest, verscheidene andere perso nen doodelijk gewond zijn. Vier vertrekken zijn to taal verwoest. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door het ontsnappen van gas. DE STAKING IN NEW-YORK BEGONNEN. New York: Ongeveer 27000 arbeiders zijn in de stad New York en in verschillende omliggende ste den in staking gegaan. De textielarbeiders eischen o.a. de invoering van de 35-urige werkweek. In totaal zijn door de staking meer dan 300 fabrie ken stil gelegd. TYPHUS IN OPPER-SILEZIë. Eenige dagen poloden is te Alt Berun in het district Pless (Opper-Silczié) tvphus uitgebroken. Tot dusver zijn vijftien personen door de ziekte aangetast; zij zijn allen in de isolatiebarakken opgenomen en ver koeren in zorgelijken toestand. Tot dusver is een per soon aan de ziekte ten offer gevallen. WIERINGEN Opgepast. Woensdagmorgen begaf de visscherman D. ten B. zich naar zijn werk. Op den Gem.Landsweg echter gokomenwerd hij van achter aangereden door een vrachtauto van een Friesche firma. Hij werd aan dc arm geblesseerd, terwij! dc bestuurder der auto zoo beleefd was door te rijden. Een en ander is in ban den der politie. Oppassen is thans dus de boodschap. „Volksgebouw". Zoo ons werd medegedeeld is het eigen gebouw der S.D.A.P., N.V.V. en verdere leden van de bij dc moderne arbeidersbeweging aangesloten organisa ties voorloopig voor het publiek opengesteld. Het gebouw is gelegen aan den grooten verkeersweg Holland-Friesland achter het dorp Hippolytushoef. Wij werden tot een bezoek uitgenoodigd en hebben daaraan volgaarne voldaan. Dc officieele opening zal later plaats hebben. Met den bouw werd in Februari van dit jaar be gonnen en is geheel door eigen krachten gebouwd cn wel door leden der bovengenoemde organisaties, in hun vrijen tijd en door verschillende onder hen, welke werkloos waren, en dan geheel belangeloos. De architectuur lag in handen van de architecten Pceters en Baanders alhier. De middelen zijn bestre den in hoofdzaak uit bijdragen der leden van de verschillende afdeelingen uit deze gemeente. Het gebouw bevat een leeszaal en groote verga derzaal, plaats biedende voor 150 personen, met een kantoor voor den beheerder, waarin zal worden on dergebracht het bureau van arbeidsrecht. Verder is er een ruime woongelegenheid op de bovenverdie ping voor den beheerder, met tevens logeerkamers. Doel is dat de plaatselijke vereenigineen er hunne vergaderingen in kunnen heieggen. Ook is er gele genheid voor onderdak voor trekkers. De logiesprijs is zeer laag gesteld, zoo ook de consumptieprijs. Bij een bezoek is het gebruik van consumptie ook niet verplichtend. Het gebouw zelf ziet er keurig uit en met de meuhUeering is ook al gedacht aan de eigen krachten. Vele meubelstukken zijn ook in de vrije uren vervaardigd. Het gebouw zal den eenvoud! gen naam hebben van „Volksgebouw". Tiet stich tingsbestuur heeft zich in deze zeker verdienstelijk gemaakt en zal ieders bezoek zeer op prijs stellen. DEN OEVER. Aanrilding. Woensdagmorgen werd de visscher D. ten B.. die zich per rijwiel naar huis begaf, in de Hofstraat, ter hoogte van den Gesterweg door een uit de richting Friesland komende luxe auto aangereden. Deze aan rijding werd veroorzaakt doordat de luxe wagen zonder richting aan te geven, plotseling naar Jinks uitweek. Ten B. werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Een achterop rijdende auto bemerkte het ongeval en kwam het slachtoffer te hulp. De aange- redene klaagde over hevige pijnen in den linker schouder en moest zich onder dokters behandeling stellen. De auto. die het ongeluk veroorzaakte, is zonder zich om zijn slachtoffer te hekommeren, met groote snelheid doorgereden. Door de consternatie, heeft men verzuimd het nummer van den auto op te nemen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 761 m.M. Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 19 gr. C. is 57 gr. F. Gedipl. Drogist-Opticien, Schagen, Hoogzijde E103 ONZE BRIL past... de prijs ook ZONDAG 12 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, do heer W. H. van Loon, van Voorburg. Barsingerhorn. geen dienst. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10% uur. Ds. Van Beek. Oudesluis. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug. zie Oudesluis. Dirkshorn, geen samenkomst. Noordscharwoude. voorm. 10% uur. Ds. dc Leeuw. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Molenaar. Huisduinen, voorin. 9% uur. Ds M. van Wichen. Julianadorp, voorm. 11 uur. Ds. M. van Wichen. Callantsoog. nam. 8 uur. Ds. M. van Wichen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. do heer J. de Graaff. Westerland, nam. 7% uur Ds. Van Beek. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud. geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10% uur. Ds. Tinholt. Ileerhugowaard. nam. 2u.. Ds. Van den Kieboom. Oude Niedorp. nam. 8 uur. Ds. Boeke DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Nieuwe Niedorp. voorm. 10% uur. Ds. Haars. Barsingerhorn. geen dienst. Oudesluis, voorm. 10% uur. Ds. R. van der Veen. Hippolytushoef, voorm. 10% uur. Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen. voorm. 10% uur. Ds. Hoogenhuiize. van Amsterdam. 's Avonds geen dienst. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3% uur. de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur. de heer Kuiper, van Bilthoven. Nam. 7% uur. de heer Kuiper. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Schoorl (tuin van den heer v. d. Garde. Laanweg), voorm. 10% uur, Ds. Ruijs. Hagepreek. Eerlijke vinder. Woensdagochtend vond de 21-farige N. Hevblnk, werkzaam hij de M.U.Z.. ten postkantore te Den Oever een portefeuille, inhoudende o.m. een bedrag van f 100.— aan bankpapier. Uit den inhoud bleek deze waarschijnlijk te behooren aan den heer van K. alhier. Nadat de kantoorhouder, de heer S. Bruul, het gevondene in ontvangst had genomen, was dc eigenaar, die inderdaad de heer v. K. bleek te zijn, spoedig gevonden en deze nam zijn bezit dan ook weer dankbaar in ontvangst. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Zondag a.s. houdt bet Boercncomité een openlucht- meeting. De onderwerpen (zie adv.) zullen zeer zeker vele bezoekers trekken. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, heeft de burgemeester dezer gemeente, de heer A. J. Wijnveldt, tc Camperduin een perceel grond aan gekocht met het doel hierop een woning te doen bou wen. NOORDSCHARWOUDE. Thans is men bezig het laatste woonhuis aan de Westzijde der straat, dat voor den nieuwen weg door het Geestmerambacht het veld zal moeten ruimen, af te breken. Dit huis werd bewoond door den heer M. Borst. Een naast dit perceel geplaatste schuur zal ook nog moeten verdwijnen, waarna inen dc auc de Oostzijde staande woningen zal opruimen. Burgerl. Stand over de maand JulL Geboren: Alida Jacoba, dochter van Gerrit Oud cn Margje Jongedijk. Jacob Cornelis, zoon van Cornelis Rus en Harmanna Martens. Gustaaf Nan, zoon van Klaas Boot en Aaltje Meinsje Groot. Gerardus Hcn- drikus, zoon van Gerrit Kos en Yda Kos. Gehuwd: Jacob Kos,, oud 28 jaren, te Oudkarspel cn Anna Catharina Kardinaal, oud 21 jaren. Overleden: Geene. 'ANNA P 4 V IQ TV N 1 BREEZAND. Oranjevereeniging. In de gisterenavond gehouden bestuursvergadering werd besloten evenals andere jaren Koninginsvcr- jaardag feestelijk te herdenken. Er zullen evenals an dere jaren kinderfeesten en volksspelen worden ge houden, en beëindigd worden met een schitterend vuurwerk. Dc kwitanties voor het lidmaatschap zullen deze week worden aangeboden en het bestuur rekent op aller medewerking, opdat wij Harer Majesteits ver jaardag op een waardige en prettige wijze mogen vie ren. CALLANTSOOG Benoeming Gemeente-veldwachter. Door den Commisaris der Koningin in deze provin cie is met ingang van 1-5 Augustus a.s. tot Ge meenteveldwachter benoemd de heer R. Koolemeij, thans agent van politie te Rotterdam, zulks in ver band met het ontslag van den heer G. Baken Jbzn. als zoodanig. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te is aan den heer P. Marroes te Wieringerwaard vergunning verleend voor het bouwen van pon hou ten zomerwoning op het daarvoor aangewezen ter rein ten N.W. van het dorp Callantsoog: en aan den heer M. C. Tuinman te Schagen is vergunning verleend voor het opzetten van een verplaatsbare garage alhier. i

Schager Courant | 1934 | | pagina 2