Vleeskeuringsdienst. Donderdag 9 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9531 VON PAPEN GEWOON GEZANT. Betere verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk? MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Twee en twintig dooden. Op kommies ingereden. DE FOKKER 36. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleoschkeuringsdienst in den Kring Barsin gerhorn, op Dinsdag 7 Augustus 1934, 's namiddags 1.30 uur, in café „De Beurs". Aanwezig de volledige Commissie, voor Winkel het plaatsvervangend lid. Voorzitter de heer G. G. Loggers, opent met een woord van welkom en deelt mede, dat de Staatscom missie inzake het destructievraagstuk nu van mee ning is, dat het wenschelijk is, dat de samenwerking van genieenten voor het oxploiteeren van een over- heidsdestructor overal gelijk is en beveelt zij een re geling aan overeenkomstig de regeling in het destruc tordistrict Purmerend. Het gevolg hiervan is, dat de gemeentebesturen en vleeschkeuringskringen, welke genoemd worden in de circulaire van God. Staten, nu zijn uitgenoodigd tot een gecombineerde vergadering. Voorzitter geeft vervolgens een overzicht van de behandeling van het geschil over de verhooging van de keurloonen voor den Raad van State. Spr. geeft een uiteenzetting van hetgeen door hem namens de Commissie is gezegd, daar het courantenverslag al leen uitvoerig melding maakte van het gesprokene van den vertegenwoordiger van Winkel. De Commissie stemt in inet het gesprokene en te vens met de beantwoording van de vragen van Staatsraad Schokking, dat bij winst op de destructie aandacht zal worden geschonken aan de verlaging der keurloonen. Te 2.30 uur heeft plaats de gecombineerde vergade ring. Aanwezig zijn do vertegenwoordigers van de Kringen Oudkarspel, Schoorl en Alkmaar en van de Gemeenten Heerhugowaard en Anna Paulowna. Afwezig zijn de Gemeenten Den Helder en Wie- ringen. Tevens is aanwezig de Inspecteur van den Vee- ertsenijkundigen Dienst, de heer J. A. Klauwers. Voorzitter opent met een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Klauwers. Vervolgens houdt Voorzitter de volgende inleiding: De destrutie van afgekeurd vee en vleesch staat In het centrum der belangstelling en hoe kan het ook anders? Er zijn belangrijke veranderingen op komst. Artikel 15 van de Vleeschkeuringswet bepaalt, dat afgekeurd vleesch onbruikbaar moet worden ge maakt voor voedsel voor mensch en dier. Ingevolge artikel 18, letter i, van die wet bepaalt artikel 61 van het K. B. van 5 Juni 1920 hoe die onbruikbaar- making dient te geschieden, n.1. in een destruc tor. Als zoodanig is te beschouwen een inrichting, waarin vleesch en vleeschwaren door thermische, chemische of therinisch-chemische behandeling zoo danig wordt verwerkt, dat alle levendo organismen worden gedood. De Minister nu kan tot 1 Juni 1936 van deze 'destructie-plicht ontheffing verleenen, maar dan moet de onbruikhaarmaking geschieden on de wijze, die in het tweede lid van artikel 61 beschreven is. jTot welke hoogst ongewenschte toestanden deze wij fie van werken kan leiden, heeft men eenige weken 'geleden in de Schager Courant kunnen lezen. 1 Tot nu toe is door den Minister geregeld ontheffing Wan de destructieplicht verleend. Met ingang van 1 Juli j.1. is daaraan evenwel een einde gekomen, [waardoor vele gemeentebesturen voor de noodzake lijkheid zijn komen te staan het destructievraagstuk op te lossen. Het is bekend, dat in den loop der faren verschil lende destructoren in ons land werden opgericht. In iNoordhollnnd b.v. die te Midwoud, Barsingerhon^ en IPurmerend. f Uit vrees, dat thans, nu er geen centraal plan is, iVerwarring zal ontstaan heeft de Regeering een Com missie van advies ingesteld voor gemeentebesturen en Colleges van Gedeputeerde Staten. Aan de werkzaamheden dezer Commissie danken ,de gemeentebesturen in N'oordholland de circulaire van Ged. Staten van 28 Maart. no. 145. j Hoewel deze missive aan de betrokken besturen leen uitnoodiging bevatte zich omtrent deze aangele genheid met ons te verstaan, heeft slechts één ge^ 'meentebestuur daaraan gevolg gegeven, zoodat wij ^meenen niet langer met de uitvoering van een en ander te mogen wachten. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat wij slechts een afwachtende houding hebben aangenomen. Integendeel! Onmiddellijk na ontvangst van meergenoemd schrijven hebben wij ons de vraag voorgelegd, op welke wijze de in bet schrijven van Ged. Staten ge doemde gemeenten het best door ons kunnen worden bediend. Twee wegen stonden ons van den aanvang af hoofdzakelijk voor oogon: 1e. het sluiten van contracten In den vorm van 'gemeenschappeliiko regelingen ingevolge de gemeen tewet: 2e. het stichten van een rechtspersoonlijkheid be vittend lichaam voor alle 31 gemeenten. Hoewel de Staatscommissie aanvankelijk met ons van meening was. dat het sluiten van gemeenschap pelijke regelingen uit een practisch oogpunt aanbe velenswaardig was en zij ons verzocht een ontwerp van een zoodanige regeling ter beoordeeling aan haar te willen opzenden heeft zij ons hij een later schrijven laten weten, dat zij er thans de voorkeur .aan geeft, dat alle bij den destructor te Schagen be trokken gemeenten overgaan tot het stichten van een orgaan. Aangezien ook onze commissie in principe steeds aan een geheel nieuw orgaan de voorkeur heeft ge geven, doch uit opportunitcitsoverwegingen gemeend heeft te moeten beginnen met bet afsluiten van con tracten. heeft ze er geen bezwaren tegen zich neer te leggen bij de opvatting der Staatscommisie. Om die reden heeft zij de besturen van de bij deze zaak be trokken Vleeschkeuringsdiensten vandaag hier bij eengeroepen, teneinde haar voorstellen zoo noodig mondeling te kunnen toelichten. Wij mcenen, naar aanleiding van de gewijzigde adviezen van de Staats Commissie U te moeten voorstellen: 1. tesamen te vormen: het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam genaamd: „het destructordistrict Barsingerhorn", tot taak hebbende de stichting en exploitatie van een destructor. 2. daartoe, onder nader te stellen voorwaarden over te nemen de thans bij den Vleeschkeurings- dienst Kring Barsingerhorn in gebruik zijnde in richting enz. 3. uit de Kringen en gemeenten welke in principe bereid zijn op deze voorstellen in te gaan een com missie te benoemen, welke tot taak heeft de stichting van het orgaan en de overname van inrichting, per soneel, enz.' voor to bereiden. Hiermede is dus het doel dezer bijeenkomst be grensd en wel in dezen zin, dat slechts aan de orde is de vraag of men in principe genegen is, naar de door ons gegeven richtlijnen samen te werken. De voorwaarden waaronder die samenwerking tot stand is te brengen (b.v. aandeelberekening in winst en of verlies, enz. enz.) kunnen door de in te stellen commissie worden bestudeerd. De heer van Fridagh te Schoorl heeft de circulaire zoodanig opgevat, dat hij een uitnoodiging van den Kring Barsingerhorn verwachtte. De hoeren Wijnveldt te Oudkarspel en Wijnker te Heerhugowaard wijzen er op, dat de kosten steeds een beletsel zijn geweest om tot aansluiting over to gaan. De heer Nolet te Warmenhuizen heeft bezwaar zich in principe te binden, daar hij zich dan moreel ge bonden acht. Hij heeft geen bezwaar tegen een stu diecommissie, indien een ieder zijn vrijheid behoudt. Voorzitter zegt, dat dit ook de bedoeling van den Kring Barsingerhorn is, waarna zonder stemming tot een studiecommissie wordt besloten. In deze commissie zullen zitting hebben voor den Kring Barsingerhorn de kleine commissie, de hee- ren Loggers, Klerk en Fluister, voor den Kring Oud karspel de heer Wijnveldt. voor den Kring Schoorl de heer van Fridagh, voor Heerhugowaard de heer Sutman Meijer, voor Anna Paulowna de heer Lo- vink. De Kring Alkmaar zal nader een vertegenwoordi ger aanwijzen, terwijl aan de gemeenten Den Helder en Wielingen verzocht zal worden een vertegen woordiger aan te wijzen. De directeur en de secre taris zullen aan de commissie worden toegevoegd. Op verzoek van den heer Bonsema te Alkmaar, geeft secretaris een overzicht van de finantieelc po sitie. Den heer Keuris te Anna Paulowna wordt geant woord, dat de inrichting voldoende capaciteit heeft voor hot geheele gebied, en dat uitbreiding dus niet noodig is. De heer Klauwers deelt mede, dat ontheffing van destructie is verleend tot 1 Juli 1934 en dat de ge meentebesturen, welke thans niet dcstruceren, han delen in strijd met de wet. Hierna volgt onder dankzegging sluiting. Hij krijgt geen speciale volmachten. Ween en. - Het door de regeering genomen be sluit tot het verleenen van het agreeruent aan de benoeming van Von Papen, beteekent dat Von Pa pen te Weenen de functie van gewoon Duitsch ge zant in het buitenland zal vervullen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat Von Papen niet te Weenen komt als een speciaal gezant met bijzondere volmachten, zooals werd voorgesteld in den brief, die Hitier aan Von Papen richtte na den inoord op bondskanselier Dollfuss. Een dergelijke benoeming behoefde door de Oos- tenrijkschc regeering niet te worden overwogen, daar do Duitsche regering ten slotte besloten heeft voor Von Papen alleen het agreement te vragen als gewoon gezant van Duitschland. Een verklaring van Von Papen. „Her stel van normale en hartelijke betrek kingen". De voormalige vice-kanselier v. Papen heeft ver tegenwoordigers van Reuter en van de „Associa ted Press ont vangen: „Nadat de Qa*- lenrijkache rotte ring", aldus "von Papen, „mijn be noeming tot ge zant en gevol machtigde der Duitscho regee ring te Weenen heeft goedge keurd, voldoe ik gaarne aan uw verzoek om een verklaring. De mij door den Führer en rijks kanselier gestel de taak is in een schrijven aan mij d.d. 26 Juli on dubbelzinnig en klaar uiteengezet. Ik heb mij voor deze zending ter beschikking ge steld om haar in den zin en den gee9t van dat schrijven te vervullen, wijl ik weet, hoe zeer die veevulling zal bijdragen tot ontspan ning van den Europeeschen toestand en wijl ik al dus mijn- land ook op dezen nieuwen post dienen kan. v Het schrijven, waarvan ik gewag maakte, draagt de laatste handteekening van den overleden rijks- president. „Indien ik u thans", zoo heet het in den brief, „als diplomatiek gezant naar Weenen zend. dan doe ik zulks in de oprechte hoop, dat het u gelukken zal, normale en hartelijke betrekkingen met het verwante Oostenrijksche volk te herstellen. Mijn hoste wenschen vergezellen u bij de uitvoe ring van deze verantwoordelijke taak". Dit bevel is tegelijk een legaat, waaraan niets be hoeft te worden toegevoegd. Vermoedelijk zal von Papen einde der volgende week te Weenen kunnen zijn. VON PAPEN. Naast de telegrafisch overgebrachte foto's van de plechtigheid te Tannenberg in ons num mer van gister, geven we hierboven nog het moment, waarop de lijkbaar van president Von Hindenburg den veldheerstoren wordt binnengedragen, gevolgd door den rijkskanselier Adolf Hitier en generaal Von Mackensen. Tsjangtsjoen, 8 Aug. Tet Sanfin bij Kirin is een Mandsjoerijsch munitiedepot in de lucht gevlogen. Volgens tot nog toe ont vangen berichten zijn bij het ongeluk 22 per sonen gedood. Smokkelaars ontkomen doch na dagen toch gevonden. Op 26 Juli j.1. bevonden zich te Rekken, gem. Ei- hergen, op ongeveer 500 Meter van de Duitsche grens, drie kommiezen voor de controle. Uit de richting van de Duitsche grens kwam met groote snelheid een auto aanrijden, waarvan de bestuurder, na gedane sommatie, niet stopte. Een der kommiezen wilde den bestuurder met zijn revolver dwingen om te stoppen, doch dit hielp niet, want de auto reed met onvermin derde snelheid verder en slechts door opzij te springen wist de kommies zich in Veiligheid te stellen. Na lang zoeken is het gelukt, den dader op te sporen. Deze bleek te zijn een chauffeur uit Enschede. Hij zou tegen de Duitsche kommiezen o.a. hebben gezegd, dat het niet zoo erg was, wanneer er Hollandsche be ambten aan de grens waren, want dat hij hen des noods omver zou rijden. De verdachte is gisteren in het Huis van Bewaring te Zutphen opgesloten terzake poging tot het aan brengen van zware mishandeling. TASCH ONTRUKT. Een juffrouw werd in de Falckstraat te Amster dam aangesproken door een heer. Plotseling greep hij haar handtasch en ging er mee vandoor. De be roofde juffrouw deed aangifte bij de politie. In de tasch zaten behalve vijf guldens, ook nog enkele pa pieren. De tasch is later ledig gedeponeerd aan het po litieposthuis aan de Halvemaansteeg. Hij was op het Rcmbrandtplein gevonden. De Zuid-Afrikaan Viljoen, die bij de 120-yards hordenloop In de Engelsche nationale atletiekwedstrijden te Londen kwam te vallen, wordt weggedragen Engelsche bezorgdheid over den vooruitgang bij de K.L.M. op de lndi6-route. Boeren per vliegtuig naar de markt De „News Chronicle" een Engelsch dagblad, laat, al dus de wN.R.Ct.", een êenfRszhdT bdfo'rgde sterft Bt>o- ren over den snellen dienst der K.L.M. op de Indië- lijn. Is zij beducht Vöor condtirre'fltlé mfct de Imperial Airways? Een K.L.M. vertegenwoordiger heeft den luchtvaart medewerker van de Nevv-Chronicl verzekerd, dat er geen sprake is van eenige concurrentie met de Im perial Airways, „onze politiek kan uiteenloopen, maar wij werken in nauwe samenwerking. Toch is het blad niet geheel en al gerust, wanneer zij den dienst der K.L.M. en dien der I. A. vergelijkt „De Royal Dutch Air Lines" die reeds den Engcl- schen dienst op Britsch-Indië met een dag kloot, zal haar voorsprong tot twee dagen vergrooten, indien de plannen om de snelheid op de lijn naar Indië te verhoogen, zich zullen verwezenlijken. „Buitenlandsche maatschappijen vliegen sneller naar Br.-Indië en het Verre Oosten dan de Engelsche luchtvaart, terwijl zij haar snelheid nog zullen ver hoogen om tegemoet te komen aan de eischen des tijds, van „time saves money" op deze lange trajec ten. De K.L.M. vliegt nu naar Karachie in vier dagen. De Imperial Airways doet er vijf dagen over. Passagiers van de Imperial Airways vliegen met een landtoestel van Croydon naar Parijs, vervolgden hun weg per trein des nachts naar Brindisi, verder vliegboot naar Athene en Cairo, om voor het laatste traject over Bagdad naar Indië weer in een land- vliegtuig over te stappen. De reizigers op den Ne- derlandschen dienst daarentegen vliegen regelrecht door in dezelfde machine, via Boedapest, Bagdad en Djask. De bekende firma Fokker, vervolgt de News Chro nicle, heeft voor de K.L.M. de nieuwe Fokker 36 ver vaardigd, een 4-motorige eendekker, die 16 passa giers in de tropen en 32 in Europa kan vervoeren, met een topsnelheid van 175 mijl (280 K.M. per uur) en een kruissnelheid van 165 mijl (265 K.M.) Met het toestel wordt op het oogenblik proef gevlogen. In dien de F 36 aan de verwachtingen voldoet, zal do oude route naar de Oost en eventueel naar Australië in de schaduw van den nieuwen dienst der K.L.M. worden gesteld en zal de Nederlandsche Maatschap pij ons op haar luchtlijn naar Britsch-Indië, met 2 dagen, inplaats van één dag voor zijn. De K.L.M. heeft ook de Amerikaansche Douglas be steld. Indien ook dit toestel in de Indië-lijn wordt gezet, zullen de Nederlanders onzen dienst met méér dan 2 dagen kloppen. Het blad vervolgt met een beschouwing van den dienst EngelandAustralië, die in het eind van dit jaar wordt opengesteld en het mogelijk maakt regel recht van Londen naar de groote Australische steden te vliegen. Op de lijn SingaporeDarwin heeft de Ouantas Empire Airways (de K.N.I.L.M. der Engelschen voor Australië) een snelle D.H. 86 machine in dienst ge steld met een maximum snelheid van 175 mijl en 150 mijl kruisnclheid (dus 25 K.M. per uur minder dan de F 36). De News Chronicle besluit met de hierboven aan gehaalde woorden van den K.L.M.-vertegenwoordi- ger, die nog het volgende zei: „Op het continent maakt het publiek meer gebruik van het lucht verkeer clan in Engeland. In Nederland gaan de boe ren zelfs per vliegmachine nar de markt en snel heden van even 160 K.M. per uur vinden bij hen geen voldoening. SCHAAKWEDSTRIJD PER POST. Speciale briefkaarten met de zetten er op. Berl ijn: De Duitsche Rijkspost heeft de moge lijkheid geschapen tot het houden van een groot schaaktournooi per post, waaraan 200 clubs deelne men. Er worden door de posterijen voor enkele Pfen- ningen speciale briefkaarten in omloop gebracht, waarop mededecling wordt gedaan van de zetten. Bin nen veertien dagen moeten tien zetten gedaan wor den en men verwacht, dat de uitslag van het tour- nooi over IS maanden bekend kan zijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5