WEGENS FEESTDAG 15 GESLOTEN L. BOLTE, BYRD GERED. No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. VIER DOODVONNISSEN TE WEENEN. ERNSTIGE ONLUSTEN TE CORK. Mijngasontploffing in Mandsjoerije. Groote boschbrand in Klein-Azië. KIJKEfl is KOOPEFl uj CLOECK PANIEK IN CALCUTTA. De treinramp bij Avignon. Gerst in plaats van rijst Brand in een Fransche kalimijn. Vuir woedt weer in de Peel. Bij een te kort aan gras DE INTERNATIONALE ALPENRIT. AFSCHÜWEUJK DRAMA TE ZEIST. Steun aan de suikerbietenteelt Steunverleening aan de boonenteelt. Dinsdag 14 Augustus 1934. Postrekening SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9533 EOVRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenttèn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Tegen politiemannen die de Bondskanse- larij bezetten. W e e n c n. (D.N.B.). In het proces tegen de ne gen politiemannen, die 25 Juli de Bondskanselarij hebben helpen bezetten, werden Maandagnamiddag door de militaire rechtbank vier doodvonnissen ge veld. De vier veroordeelden zullen worden opge hangen. Van de overigen werden er twee veroordeeld tot levenslang kerker, twee "tot 20 jaar en één tot 15 jaar kerkerstraf. Alle verdachten werden schuldig verklaard aan hoogverraad. Na het requisitoir van den openbaren aanklager, die zcide dat de verklaringen van do verdachten, dat zij meenden, dat het om een geheel wettige actie ging. absoluut ongeloofwaardig waren, richtte de voorzitter een laatste aanmaning tot de verdachten om te bekennen. Zij bleven echter volhouden, dat zij onschuldig waren en in dwaling gehandeld hadden. Het vonnis voltrokken. Nader uit Weenen: De vier ter dood veroordeelde politiebeambten zijn gisteravond om kwart over elf op de binnenplaats van het Landesgericht bij fakkelbelichting terecht gesteld. Reusachtige demonstratie tegen den gedwon gen verkoop van vee. - Troepen rukken aan om de orde te handhaven. Te Cork in Ierland is het tot ernstige botsingen ge komen, welke spoedig het karakter van onlusten aan namen. ter gelegenheid van een reuzendemonstratio tegen den gedwongen verkoop van het vee van twee boeren, die niet in staat waren hun belasting te be talen. De demonstranten, aldus een bericht van „United Press" begaven zivh naar den ingang- van het ge bouw, waar de verkoop plaats vond, en stieten drei gende kreten uit. Een troep politiemannen, die kwam toegesneld, was te zwak om krachtige maatregelen te nemen. De poli tiemannen beperkten zich ertoe den ingang van het gebouw af te zetten en richtten in allerijl een draad versperring op. Toen de menigte de draadversperring dreigde te verbreken, maakte de politie van de wapenen gebruik. Een aantal personen werd dientengevolge zwaar ge wond en een persoon zelfs zóó ernstig, dat men voor zijn leven vreest. De toestand is nog steeds dreigend. Er zijn troe pen gerequireerd, om de orde verder te handhaven. Vermagerd en gedeeltelijk uitgeput te ruggevonden. Washington. Admiraal Byrd, die op zijn voorpost op een afstand van 200 K.M. van de basis van zijn Zuidpool expeditie, het kamp in Little Ame rica, geheel geisoleerd was. is gisteren eindeliik door de reddingexpeditie, die hem zou afhalen, bereikt. Admiraal Byrd was vermagerd en gedeeltelijk uit geput. doch verkeerde in goede stemming. De expe ditie. die onder leiding stond van Dr. Thomas Poul- ter. was op 8 Augustus uit Little America vertrok ken. Twee vorige reddingsexpedities moesten allebei voortijdig terugkeeren. Relaas der avonturen van de reddings-expedltie. „Uoited Press" verneemt nog de volgende nadere bijzonderheden over do geslaagde redding. De expeditie had op haar tocht over een afstand van 130 K.M.. welke drie dagen duurde, met buiten gewoon groote moeilijkheden te kampen. Voor haar ori?nterring was de expeditie geheel op het kompas aangewezen. „Ik kan", aldus verklaarde Poulter, „mijn vreugde nauwelijks beschrijven, toen ik admi raal Byrd als zwart silhouet zag afgeteekend, staan tegen liet wit der sneeuw. Toen wij eindelijk bij hem aankwamen, viel het ons op, hoe vermoeid Byrd er uit zag. Hij was on geschoren en bleek zeer veel geleden te hebben. De ontberingen van de nfgeloopen weken, doorgebracht in de eenzaamheid, lagen in zijn vermagerde trek ken gebeiteld." Dc eerste woorden, die Byrd tot zijn redders sprak luidden: „Ilnllo, kom binnen en laat ik jullie wat warms geven. Ik heb juist een warm kopje drinken klaar. Dat zal wel smaken na de lange reis." Byrd is zeer verzwakt door de geleden ontberin gen" Dank zij zijn sterk gestel zal hij evenwel bij goede verzorging spoedig weer geheel de oude zijn. Sedert midden Juni is hij niet meer in staat ge weest, iets warms te eten. Uit gebrek aan warm voedsel hooft hij vreeselijk van de koude te lijden gehad. In zijn radiobericht, heeft Poulter verder mede gedeeld, dat de leden der expeditie allen van bevro ren gezichten en handen te lijden hebben gehad. 23 Dooden, meer dan 30 gewonden. Shanghai: In do kolenmijn Foesj'oen bij Moek- den, zijn bij een mijngas-ontploffing 23 mijnwerkers omgekomen. Meer dan 30 mijnwerkers werden gewond. Het vnnr woedt over een breedte van 25 K.M. Reeds voor millioenen schade. Istanboel. Een geweldige boschbrand is in de onmiddellijke nabijheid van Kullak, dat niet ver van Smyrna gelegen is, uitgebroken Het vuur, dat over een breedte van ongeveer 25 kilometer woedt, breidt zich met ontzettende snel heid uit. Duizenden vrijwilligers helpen de brandweer het vuur bestrijden. Ondanks alle pogingen, is men er evenwel nog niet in geslaagd, den brand zelfs maar tot staan te bren gen. De schade bedraagt reeds thans, volgens geloof waardige schattingen, verscheidene millioenen. Gevreesd ordt.d at bij den brand ook een aantal menschen om het leven gekomen zijn. 20 boschbranden in de V. S. Spokane (Washington). Twintig boschbranden, die geweldige wolken zwarte rook ontwikkelen, teis teren Noord-Dakota en Oost-Washington. Tweeduizend personen zijn bezig, het vuur te be strijden. Dierenpark bedreigd. Moise (Montana). Een brand, die reeds groote verwoestingen aanrichtte, is uitgebroken in het na tionaal reservaat voor bisons. De brand dreigt de aanwezige kudden buffels, elanden en berggeiten te vernietigen. Geheimzinnige zwarte vlekken op de straat- steenen. „De steenen hebben de pokken!" Machinist van den Venttmiglia-express gearresteerd. Avignon. De machinist van den verongelukten sneltrein Genève-Ventimiglia is gearresteerd, daar hij met te groote snelheid heeft gereden. Nog een slachtoffer. Daar nog een van de gewonden overleden is, is het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Avignon tot elf gestegen. „Bet meer Duitsche gerst." Berlijn. De Duitschers moeten meer Duitsche gierst eten in plaats van rijst, schrijft de „Völkische Beobachter". Gierst, aldus het blad, bevat dezelfde voedings waarde «nis rijst en het is goedkooper, omdat het in Duitschland zelf verbouwd wordt. Bovendien zou de schatkist hierdoor geholpen wor den, daar men dan geen buitenlandsche rijst meer behoefde te importeeren. Het blad verwacht dat de regeering binnenkort desbetreffende maatregelen zal afkondigen. SE IS ONZE ZAAK SCHAGEN Volgens een bericht van United Press ontstond on der de bevolking van Calcutta dezer dagen een ont zettende paniek, toen zich op de straatsteenen geheim zinnige zwarte vlekken vertoonden. De Hindoes trok ken in groote scharen de straat op en beweerden met beslistheid, dat de straatsteenen de pokkenziekte had den en dat een hevige pokkenepidemie op komst was. De opwinding werd nog grooter toen de zwarte vlekken ook te voorschijn traden op de steenen pan nen, welke voor de toebereiding van spijzen gebruikt worden. Door een ontzettende angst aangegrepen, wierpen de huismoeders allo steenen keukengerei op straat. Door de Europeesche autoriteiten wordt medege deeld, dat de vlekkenvorming het gevolg is van bui tengewone klimaatomstandigheden, welke door voch tigheid veroorzaakt zijn. De Indische bevolking, voor al de vrouwen, willen dit echter niet gelooven. De vernietiging van steenen keukengerei neemt thans een ongekenden omvang aan. Nog zeven mijnwerkers opgesloten. Parijs. In een schacht van de kalimijn van Ensisheim in den Elzas, hebben gistermiddag twee ontploffingen plaats gehad, waardoor brand ontstond. Van de tien in deze schacht verblijvende mijnwerkers konden drie met zware brandwonden geborgen wor den. Over het lot der zeven anderen is men in het onzekere. Men weet vooralsnog niet, wat de oorzaak van het ongeluk is. De ongeluksschacht in een dichte rook gehuld. Nader uit Parijs: De ongeluksschacht in de kali mijn van Ensisheim is in een dichte rookwolk ge huld. Het zal de eerste dagen niet mogelijk zijn de vier arbeiders, die zich nog in do mijn bevinden, te redden. Men was aanvankelijk in de veronderstelling: dat zich nog zeven mijnwerkers in de schacht bevonden, maar later hebben zich drie aangemeld, die hadden kunnen ontkomen. Dc drie zwaargewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De regen als brandweer. In de Sevenumsche Peel, aldus de Venlosche cor- resp. van het „Hsbl.", is de sinds enkele dagen daar smeulende brand thans fel uitgebroken. De hevig opkomende wind wakkerde het vuur aan, dat zich daardoor ver over de smeulende turf- en heidemas- sa's verspreidde. Over een afstand van meer dan 1 K.M. woedde de brand met groote hevigheid voort, zoodat vele turflagen door het vuur werden aange tast en totaal verloren gingen. In dit gedeelte van de uitgestrekte Peel gingen eveneens verloren een achttal stroken gestoken turf. Door het snelle uit breiden van de vuurzee liepen een zestal hijenstan den, die in dezen tijd van het jaar in de Peel zijn opgesteld in verband met de vele honing bevattende planten, groot gevaar. Met man en macht werd ge werkt, om de korven in veiligheid te brengen, waar in men inderdaad slaagde. Het gelukte echter niet, den brand, die intusschen 150 ha veen vernield had, te blusschen. Gelukkig kwam Maandagmiddag de regen te hulp, die den brand, welke in den grond nog na smeulde, doofde. Een gedeelte van den kanaaldijk te IJmniden Is tengevolge van het baggeren voor het aan brengen van een zinker verzakt, waardoor een groot gat is ontstaan. voedert U ln de welde het voor- deellgst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Nederlandsche successen en speciaal voor de Ford-Automobielen Amsterdam: De Nederlandsche Ford-auto mobielfabrieken ontvingen de volgende nadere bizon- derheden omtrent den officieelen uitslag van den In ternationalen Alpenrit: In de moeilijkste klasse wagens met boven do 3 liter cylinder-inhoud werden twaalf coupes des glaciers voor rijders, die met nul strafpunten eindig den, toegekend, waarvan er zes met Ford. Tot deze zes behooren vier Nederlandsche groepen, te weten die van Mutsaerts, van Strien, Vissette en Posthu mus. Noftier won den tweeden prijs individueel, een gouden medaille, met negen strafpunten. De Alpenbeker in deze klasse werd gewonnen door het Delahaye-team met 2700 punten, tweede was het Nederlandsch Ford-team met 2388 punten, beide teams met één uitgevallen wagen. Zijn beide kinderen van het leven berooid. Gisteravond kreeg een bewoner van den Koppelweg te Zeist oneenigheid met zijn vrouw. Nadat deze het huis was uitgeloopen, heeft hij met een broodmes zijn twee kinde ren de hals doorgesneden en zich daarna op gehangen. De politie heeft evenwel het touw doorgesneden, voordat dc levensgeesten wa ren geweken. De man is naar de neurologi sche kliniek te Utrecht vervoerd1. De lijken der kinderen, die 1 en 4% jaar oud waren, zijn in beslag genomen. N. R. Ct LAND- EN TUINBOUW. Tien gulden per 1000 Kg. netto. De Minister van Economische Zaken heeft vast gesteld de „Crisis-Steunbeschikking 1934" XVIII (Suikerbietensteun, oogst 1934). Bij deze beschikking is gevoegd een Reglement Suikerbietensteun 1934. Blijkens dit reglement wordt uit het Landbouw Crisis Fonds ten behoeve van de telers van suiker bieten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche Coöpe ratieve fabrieken of aan de Centrale Suikermaat schappij te Amsterdam ter verwerking op suiker zijn geleverd steun verleend. De uitvoering van deze steunverleening is aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale opgedragen. Door de fabrieken zal voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de ge bruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater en van gemiddeld suikergehalte, f 10 per 1000 Kg. netto worden uitbetaald. De hoeveelheid garantiebieten per bietenteler voor de campagne 1934 zal hoogstens bedragen 90 pet. van dc door hem geteelde en geleverde garantiebie ten in 1933. f 3.50 per 100 Kg. gedorschte boonen. Voorts is in de Staatscourant een beschikking van den Minister van Economische Zaken opgenomen tot steunverleening aan de boonen. In deze beschikking wordt onder boonen verstaan: hier te lande verbouwde veldboonen van den oogst 1934, met dien verstande, dat daaronder mede be grepen zijn de boonen, vermengd met andere peul vruchten. afkomstig van gemengd gewas. Uit het. Landbouw Crisis Fonds zal aan de telers van boonen steun verleend worden ten bedrage van f 3.50 per 100 K.G. gedorschte boonen. UITBETALING SURPLUS BLOEMBOLLEN. Binnen enkele weken geheel uit te betalen. Naar de N.R.Ct. verneemt, is er een bevredigende oplossing bereik torn de uitbetaling van de surplus- bollen te bespoedigen. Het voornemen bestaat en is reeds in vergevorderd stadium om alle op regceringsveilingen aangevoerde bloembollen binnen enkele weken uit te betalen. Zooals van zelf spreekt, zal de controle worden doorgovoerd en indien eventueel na do uitbetaling mocht blijken, dat iemand ten onrechte geld hier voor zou hebben ontvangen, dan zal dit gerestitu eerd moeten worden op straffen welke nog nader zullen worden bepaald.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1