De vrouw in het rood. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. UlT de OMGEVING Versterldng der Fransche noordgrens. Vereeniging voor vee-arbitrage. nooaw op v Zaterdagmiddag viel een zoontje van den groenten- handelaar D. alhier uit de cabine van een vracht auto. doordat het portier niet goed gesloten was en kwam daardoor zoodanig op de straat te vallen, dat het kind een vrij ernstige hersenschudding opliep. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige G. Rempt van de lichting 1934 uit de gemeente Hoogwoud voor een jaar vrii- stelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. 1 Niettegenstaande het nu toch in het drukst van den tijd is. bedroeg op Zaterdag 11 dezer het aantal werkloozen. dat uit deze gemeente bij de rijkswerk- verschaffing in den Wieringermeerpoldcr is te wcrk- gesteld nog 17. TANOFNT)JJK NOORDSCHARWOUDER POLDER. In Concordia werd door den Noordscharwouder polder een vergadering gehouden van stemgerech tigde ingelanden. Voorzitter de heer A. Barten opende met welkom, in het bijzonder tot de pers, die voor het eerst sinds spr.'s voorzitterschap en dat is pl.m. 25 jaar, aan wezig was, tengevolge van het gewijzigde reglement. De secretaris, de heer F. Moeijes, las hierna de notulen voor, welke onveranderd werden goedge keurd en vastgesteld. Ged. Staten hebben genoegen genomen met een persoonlijke borgstelling van den penningmeester. Punt 2 der agenda vermeldde vaststelling begroo- fing 1934, welke reeds door het bestuur voorloopig is vastgesteld. Het salaris van den molenaar-sluiswachter werd in verband met de verplichte pensioensbijdrage met f 70 per jaar verhoogd. De uitgaven waren totaal •geraamd op f 2441.75, ontvangsten f 2465.72. Begon- 'nen werd met een batig saldo van f 64.32. De lasten zijn dit jaar vastgesteld op f 24 per H.A. Dit jaar |inoet voor het laatst de aflossing en rente aan de 'boerenleenbank worden betaald, wat voor het vol gend jaar al weer wat verlicht. Van de f 8500 aan- schaffingskosten van het gemaal moet nog 5 jaar f 500 per jaar worden afgelost. Betreffende het onderhoud van de molen had men de molen dit jaar door een ander laten doen. De begrooting 1934 werd hierna vastgesteld. Tot leden van de commissie tot nazien der reke ning werden de heeren K. W agenaar Wz., J. Hee- man en J. Lindeboom gekozen. Men besloot een nieuwe concessie aan te vragen voor de heffing van sluisgeld, wat elke drie jaar •moet gebeuren. Men wilde de sluisgelden zoo houden als ze zijn. De heer W. Hink zou 't wel gelijk willen maken aan de ambachtssluis, n.1. 5 cent lager. Het bestuur meende dat dit niet gewenscht was. Men heeft het geld wel noodig. Na eenige besprekin gen werd het bestuursvoorstel aangenomen. De stemming is vastgesteld op 1 October. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Evenals vorige jaren wordt ook nu weer een concert gègeven door de 5 plaatselijke vcreenigingen en wel op Zaterdag 18 Aug. a.s. in de muziektent bij de O. L. school. Het programma bevat weer een keur van num mers en wacht de bezoekers weer een bijzonder mooie avond. Als het weer nu nog meewerkt, zal een en ander zeker slagen en veel publiek trekken. OUDE N J E T)0 F P Bij beschikking van den Minister van Defensie werd aan de echtgenoote van den dienstplichtige Hendrik Waiboer der lichting 1927 uit deze ge meente, behoorende tot het 21ste Regiment Infante rie kostwinnersvergoeding verleend, voor de herha lingsoefeningen, welke hij in 1933 gehouden was te voibrongen, doch waarvan hem uitstel werd verleend tot 193-4. SINT MAARTEN De heer J. H. Wolters, Hoofd der School alhier, is te Wageningen geslaagd voor de akte Landbouw kunde L. O. ANNA P AU LOW N A BREEZAND. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 14 Augustus,, des morgens half elf te Bree- zand. Enkele vroege tulpen: Lady Moore 11—12 1.40. 10 1.Prosperitv 12 op 1.50. Cullinan 1112 1.30; Pr. Juliana 12 op 2.25, 1112 2.10, Rose Precose 12 op 2.16-2.30, 11—12 1.50—1.60. 16-11 1.30; Fred Moore 12 op 1.50, 11—12 1.30, 10 1.—; Ibis 11—12 1.20—1.30, 16-11 1.—; Crimson Queen 11—12 1.30; 16—11 1.—; Pr. v. Oostenrijk 1112 1.30; Diana 1112 1.30, 16—11 1.Cram. Brillant 12 op 1.50, 1011 1.Proserpine 11—12 1.30. 16—11 1.—; La Reine 16—11 1.—; Couleur Cardinal 10—11 1.—; Dubbele vroege tulpen: Azalea 12 op 1.50, Theeroos 11—12 1-30, 10 1.—; Murillo 11—12 1.30; Mr. v. d. Hoeff 11—12 1.30—135; Couronne d'Or 11 op 1.60; 10 11 1.05; Peach Clossom 10 op 1.05. Enkele late tulpen: Moonlight 1112 0.95, 1011 0.80, Picotee 11—12 1.05; Inglesc. Yellow 12 1.20; 10 0.80. Darwin-tulpen: Philip de Comminesse 10—11 1. Will. Pitt 12 oo 120. 11—12 0.95. 10—11 0.80; Gretchen 12 op 130. Pride of Haarlem 12 op 1.20. 11—12 0.95; Clara Butt 1112 0.90; Fran. Sanders 12 op 1.20; 11 0.90, Pr. Elisabeth 11 0.95, 10 0.80—0.85, Will. Copland 11—12 0.90. Baron de la Tonnaye 11 1.—; 10 0.85 Bar- tigon 11—12 0.90. 16—11 0.80, Loveliness 12 op 1.20, 11 1.10; 10 0.85; King Harol 10—11 1.05. H. I.: Hart. Nibbig 8 op 0.32. 7—8 0.16. 6—7 0.08. Yel low Queen 7 op 0.30. 6—7 0.13, E.N.: Emperor 1.25, D. N. Barry Conspicuuh 0.18 per K.G. Blauwe Druifjes 7 op 0.24,5—6 0.15. Gele Crocus 9 op 025. Er wordt haastig aan gewerkt. De Fransche minister van oorlog, maarschalk Pétain, heeft opdracht gegeven grooteren spoed te betrachten bij het werk ter versterking van de noordelijke Fransche verdedigingswerken nabij de Belgische grens. De Parijsche correspondent van de „Times" ver neemt, dat het fort Maubeuge zal worden gemoder niseerd en uitgebreid. Generaal Mabilais is belast met de organisatie van den versterkten sector in deze buurt. Met ingang van 1 October a.s. zal te Valensiennes een directie voor het lortificatiewerk worden ingesteld. In café „De Beurs" van den heer C. Boontjes, vond gisteravond de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging voor Vee-arbitrage, district Schagen. Voorzitter de heer Daan Kaan, Wieringcrwaard, die met een woord van welkom de vergadering opende en graag gezien had dat de belangstelling grooter was geweest. De notulen worden door den secretaris, den heer Joh. do Veer gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat hij diverse zuivelfabrieken pogingen zijn aangewend om leden te werven en die pogingen zullen worden voortgezet. In de plaats van den heer Joh. de Veer, is tot plaats vervangend lid van de adviescommissie benoemd de heer W. Jimmink. Uit het jaarverslag blijkt, dat 1933 een zeer kalm jaar is geweest Voor één geschil werd de adviescom missie bijeengeroepen, het geschil werd tenslotte bij de Hoofavereenigülg aanhangig gemaakt. De arbi trale uitspraak week weinig af van het standpunt der adviescommissie. Het anntal leden liep van 5S0 terug tot 519. In het verslag wordt nogmaals gewezen op het be lang van een zoo groot mogelijk aantal leden, daar door wordt de mogelijkheid tot oplossing van geschil len grooter en zal dat in het belang van den reëclen handel zijn. Van groote beteekenis is dat de hoofd- vereeniging zich bereid heeft verklaard finanrieele steun te vcrleenen bij een proces tusschen een lid en een niet-lid. In uitzicht is gesteld dat de Vereeniging van Vee handelaren cnbloc tot de vereeniging toetreedt. Onder dankzegging wordt het jaarverslag goedge keurd. Als bestuurslid wordt de heer G. Appel te Burger- brug herkozen, die de benoeming aanneemt. Uit de rekening en verantwoording over 1933 blijkt, dat het batig saldo bedroeg f296.08, een vooruitgang bij vorig jaar van f86.28. Tot leden van de finantieele commissie worden be noemd de heeren A. Brak, W. v. d. Oord en Koop man. Evenals vorig jaar wordt vastgesteld, dat de con tributie voor losse leden zal bedragen f 1.voor le den die collectief toetreden 50 cent. Door den heer P. de Boer wordt een inleiding ge houden over koopkwesties. In een volgend nummer zullen we nader op deze inleiding terugkomen. Zoowel uit de inleiding als uit dc bespreking die er op volgde, blijkt weer dc groote beteekenis en het be- belang voor de veehouders van vee-arbitrage. Den heer De Boer wordt door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn belangrijke inleiding. Bij de rondvraag wordt de wenschelijkheid naar vo ren gebracht om een tweede plaatsvervangend lid veehandelaar voor de advies-commissie te benoemen en krijgt het bestuur daartoe de opdracht. Daarna volgt sluiting, onder dankzegging aan le den en pers voor de opkomst. ONTSLAG-AANVRAGE. Naar wij vernemen zal weldra de HoogEerw. Heer A. A. A. Ph. M. Guilonard. om gezondheidsredenen ontslag aanvragen als Deken en Pastoor van Scha gen. Sinds Mei 1924 is dc HoogEerw. Heer hier ge vestigd geweest. Er moesten thans maatregelen getroffen worden. - Een korte overgangs periode. Na langdurige besprekingen te Berlijn heeft dan ook eindelijk de Nederlandsche regeering een be sluit genomen, een daad gesteld tegenover Duitsch- land, dat gaarne de Nederlandsche deviezen in ruil voor zijn goederenexport naar Nederland in ont vangst nam, doch daartegenover niet van zins bleek te zijn, aan zijn verplichtingen tegenover Neder land te voldoen. Er moesten dus tenslotte maatrege len getroffen worden en dat is thans geschied. Gistermiddag heeft te Berlijn plaats gevonden een nota-wisseling tusschen de Nederlandsche en Duit sche regeering met betrekking tot het betalingsver keer. Als gevolg van deze nota-wisseling wordt van Duitsche zijde per 1 September 1934 opgezegd de Ne- derlandsch-Duitsche deviezenregeiing van 31 De cember 1932, zooals deze op 5 Juli 1934 is gewijzigd, overeengekomen werd, dal van 15 Augustus tot 31 Augustus krachtens een door de Nederlandsche en Duitsche regeenng getroffen overgangsmaatregel op de ingevolge bedoelde deviezenregcling geopende bijzondere rekening tSonderkonto) van de Neder landsche Bank bij de Rijksbank in totaal nog 15 inillioen mark kan worden gestort. De bedragen, die tot 31 Augustus op het genoem- do SonderKoiuo zijn, of alsnog zullen worden ge stort, worden door de Nederlandsche Bank voor zoo ver mogelijk op de gebruikelijke wijze gerealiseerd in de volgorde, waarin de betreffende credit-opga- ven van de Rijksbank bij haar binnengekomen zijn, of binnenkomen. Het netto-provenu van de lot 31 Augustus gestorte of nog te storten bedragen zal door de Nederlandsche Bank aan de Nederlandsche importeurs in guldens worden uitgekeerd op de- zehdo wijze, als zulks tot dusver is geschied. Voor het geval blijken mocht, dat sinds bet van kracht worden van liet op 5 Juni 1934 te Berlijn on- derteekende /.usatzprotokoli bij het protocol van 31 December 1932 door de Duitsche Devisenbewirt- schattsstellen abusievelijk stortingen on het Sonder- konto van de Nederlandsche Bank zijn toegestaan, welke geweigerd hadden behooren te worden, zullen de betreffende bedragen, voorzoover zij door de Ne derlandsche Bank nog niet zijn gerealiseerd, aan de Rijksbank terug vergoed cn weder ter beschikking van de storters gesteld worden. Tusschen üe Neder landsche en de Duitsche regeering zullen zoo spoe dig mogelijk onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe regeling \an bet betalingsverkeer tus schen beide landen. Voor het geval zoodanige rege ling op 1 September 1934 nog niet van kracht zou kunnen worden, zullen de beide regeeringen zich tijdig verslaan over een verdere overgangsregeling. In afwachting van het inwerkingtreden van een nieuwe regeling wordt aan de Nederlandsche impor teurs van Duitsche goederen in het belang \an een zoo goed mogelijke realiseering van de krachtens de N'ederlandscli-Duitsche deviezenregcling van 31 De cember 1932 op het Sonderkonto van de Nederland sche Bank bij de Rijksbank gestorte bedragen, drin gend verzocht voor alle betalingen, die zii ann Duit sche leveranciers te doen hebben ter voldoening van goederen, welke vóór 15 Augustus 1934 in Nederland zijn ingevoerd, uitsluitend Marken te bezigen, die in gevolge genoemde deviezenregcling door de Neder landsche Bank worden verkocht. Deze Marken (z.g. bankmarken) zijn door bemiddeling van de particu liere banken en bankiers dagelijks bij de Nederland sche Bank te verkrijgen tegen een prijs, die ioN be neden den koers van den dag voor z.g. vrije Rijks marken ligt. Gisteravond is mede in verband met het bovenstaan de in de Staatscourant een Koninklijk besluit ver schenen, waarbij met ingang van 15 dezer het Duit sche Rijk zal worden aangewezen als land, in den zin van Artikel 1 van het besluit van den 5den Juli 1933 tot vaststelling van een Algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in Artikel 2 van de z.g. Cle- aringwet, terwijl alle uit Duitsrhland in Nederland ingevoerde goederen bij hetzelfde Koninklijk besluit zullen worden aangewezen als goederen, die in gul dens bij de Nederlandsche Bank moeten worden be taald. Zooals uit dit Koninklijk besluit blijkt, geldt deze bepaling alleen voor de goederen, welke van 15 Augus tus 1934 af uit Duitsrhland worden ingevoerd. Deze regeling werd getrotfen in het bijzonder ona een spoedige liquidatie van het Sonderkonto hierbo ven bedoeld te vergemakkelijken. Do guldensbedra gen, die op deze wijze en tot nader order bij de Neder landsche Bank zullen worden gestort, zullen gebruikt worden voor den aankoop van Bankmarken, waar door het in den laatsten tijd sterk oploopende saldo bij de Rijksbank eveneens kan worden gereduceerd. Van dozen maatregel werd kennis gegeven aan do Duitsche regeering. Voor de verdere uitvoeringsmaatregelen wordt ver wezen naar nadere berichten, die ten spoedigste zullen volgen. Tijdens de besprekingen, welke sinds 3 Augustus j.1. te Berlijn plaats vonden, bleek, dat het noodzakelijk geworden was maatregelen te treffen, ten einde do Nederlandsche belangen bij het betalingsverkeer met Duitsrhland te waarborgen. Het bleek niet mogelijk te zijn op korten termijn de vele moeilijkheden, welke gerezen waren, tot een definitieve oplossing te bren gen, te meer, waar ook nog in de laatste dagen het niet gerealiseerde saldo van do Nederlandsche Bank bij de Rijksbank in bedenkelijke mate is opgeloopen. Berlijn buitengewoon verrast. Men hoopt nog op een vreedzame regeling. Volgens een bijzondere correspondentie uit Berlijn aan de „Msb." toonde men zich hij het vernemen \an het bericht buitengewoon verrast, en werd uit do omgeving van den president van de Deutsche Reichsbank en provisorischen minister van econo mische zaken, dr. Schacht, de volgende verklaring verstrekt: „Wij kunnen niet gelooven, dat Nederland een dergelijke stap tegen Duitschland ondernemen zal. Men kan economische feiten niet door gedwongen maatregelen uit de wereld helpen. Wij waren en zijn steeds tot onderhandelingen bereid en moeten de verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige ont wikkeling van den gang van zaken aan Nederland overlaten. Wij hebben nog steeds de hoop op een zoo vreedzaam mogelijke overeenkomst." In bankkringen is men bevreesd voor een verdere inkrimping van den Nederlandsch-Duitschen han del. Eventueel venvacht men tegenmaatregelen van de zijde der Duitsche regeering in den vorm van in voerverbod of contingentverscherpingen. Anderzijds verheelt men zich niet, dat men verde re beperking van den invoer in Ned. Indië een on- aangenamen terugslag op de Duitsche deviezensitu- atie zou kunnen hebben, die toch al eenigszins in de knel is gekomen. EIND Augustus werd het vervallen, schilder achtige huisje, dat tegenover het groote huis van den notaris Ladcrang lag, gehuurd door een jongen schrijver, die hier buiten het stadje had een prachtige omgeving en deze bei de huizen lagen in een eenzame laan, dicht bij de bosschen rust kwam zoeken om een boek te voleinden, waaraan hij bezig was. Augustus verliep en September, zonder dat de bewoners van het stadje veel van hem te kregen. Men heeft voor kun stenaars, vooral in zul ke kleine plaatsen, al tijd een interesse, dat niet ver verwijderd is van de nieuwsgierig heid, waarmee dorpe lingen ook circusmen- schen en zigeuners aangapen. Doch de jonge man George Aran was zijn naani, zooals men van zijn huisbaas en den post bode wist had niets, wat de brave burgers konden verontrusten. Hij wandelde uren ver met zijn hond en werkte tot laat in den nacht. Hij was vriendelijk en beleefd tegen de werkster, die eiken morgen bij hem kwam opruimen en tegen de leveranciers die hij sprak, of dorpelingen, waarmee hij in aanraking kwam, doch hij ontweek de notabelen, niet gesteld op een kenniskring hier Zoo kwam het, dat hij pas einde October voor de eerste maal iemand in zijn huisje ontving en dat was de geneesheer. Hij had kou gevat, waaruit zich influenza had ontwikkeld. De dokter moest komen en weldra ontwikkelde zich tusschen hem, ervaren vriendelijken ouden man en zijn patiënt een groote sympathie. Het gebeurde op een namiddag, toen de patiënt beterende was, dat Dr. Chatel naar hem kwam kijken, en een kop thee dronk met hem. De dag was vrij rustig verloopen, na weken van drukte, hij genoot van de prettige sfeer in de werkkamer, waarin Aran nu op den di van lag, praatte met hem over boeken en auteurs, en over allerlei typen uit het plaatsje, die waard zouden zijn. ze te vereeuwigen in een boek. Aran glimlachte. Bijvoorbeeld de notaris aan den overkant, zei hij,.— die overdag rondloopt met een streng ge zicht, als een beeld van deugdzaamheid, s Zondags morgens ter kerke gaat, maar 's avonds aardige vrouwen op bezoek ontvangt. De dokter staarde hem aan. Wat zegt U! Vrou wen opbezoek? Onder ons gezegd en gezwegen ik wil den ouden huichelaar niet in opspraak brengen hoor! Maar ik zie geregeld s avonds laat, soms 's nachts U weet, dat ik laat zit te werken een dame bij hem binnensluipen. De eerste maal stond ik voor het geopende venster wat te peinzen over mijn boek, het was omstreeks middernacht, natuurlijk keek ik wat verwonderd, toen een dame zoo laat de eenzame laan door kwam. Ik werd nog verbaasder, toen ik haar den tuin aan den overkant zag ingaan, want ik wist, dat de notaris weduwnaar was, en daar alleen woonde met een oude huishoudster, en toen zag ik haar naar binnen gaan! Sindsdien heb ik baar dikwijls opgemerkt. Dr. Chatel schudde langzaam het hoofd. Dat is zeker merkwaardig, zei hij, kan het geen verbeelding zijn geweest? Geen schaduw, geen schijnbeeld, door het maanlicht? Maar, dokter, als U mij niet gelooft, kom dan maar eens een paar avond laat hier, dan zal ik het U bewijzen! Ilue zag zij er uit? vroeg de dokter. Wel, goed kon ik haar nooit zien, het is donker in de laan, zelfs als de maan schijnt, maar ze was in het rood. Daardoor viel zij me dadelijk op. Een roode mantel en een rood hoedje, een tenger figuurtje, dat een jeugdigen indruk maakt in elk geval jeugdiger dan de notaris» Hij lachte, doch de dokter bleef zeer ernstig. Het is heel vreemd, zie hij tenslotte. U weet waarschijnlijk niet, wat een publiek geheim is, dat de notaris geen gewoon weduwnaar is. Hij noemt zich zoo doch in werkelijkheid liep zijn vrouw van hem weg. Ik heb haar gekend. Een mooi. jong vrouwtje vele jaren geleden is dat nu al, hij was toen in de kracht van zijn leven, evenals ik. En ik herinner mij heel duidelijk dat ze, dien zomer voor dat ze van hem wegliep, een rooden mantel droeg met een bijpassend hoedje. Ik weet het, omdat di verse dames in het stadje er schande van spraken, het was te opzichtig, maar mijn vrouw was er ver rukt over. Ze ging altijd erg goed gekleed, dat vrouwtje, ze was rijk, weet U. Maar U denkt toch niet, dat zijn eigen vrouw Ik denk niets, zei de dokter, werkelijk ont hutst. alleen deed de beschrijving me sterk aan haar denken Wel, als ik tijd heb, kom ik eens hier,, 's avonds laat Een vreemd gevoel van spanning lokte hem kort daarna, toen hij van een patiënt kwam omstreeks elf uur naar den schrijver. Hij zag licht bij hem branden en werd hartelijk ontvangen. Zo dronken wat samen, gezeten aan het venster. Een klok sloeg middernacht en de dokter spotte juist een beetje met de waanvoorstellingen van den auteur, die de schimmen van zijn fantasie door de laan zag wan delen, toen de jongeman plotseling opgewonden naar buiten wees. Nu daar! Kijk maar eens! Is dat een vrouw in het rood. of niet? Gaat ze niet den tuin in van den notaris? Daar ze is nu duidelijk te onderscheiden nu staat ze bij de deur maar man, zie je haar dan niet? Neen, zei de dokter, zijn oogen inspannend, doch tevergeefs, neen, ik zie niets, beste jongen je moest minder hard werken, dat het. George Aran maakte een geergerJc beweging. Wel voor den duivel, ik ben niet dronken en niet gek! Maar kerel, ik zag werkelijk niets! Het moet verbeelding van je zijn. Aran zweeg verder, doch hij ergerde zich gruwe lijk en deze ergernis dreef hem tot iets, wat hij an ders nooit zou hebben gedaan. Onder een of ander voorwendsel zocht hij den notaris op. Het was een stijve man met streng gezicht en koude, doordrin gende oogen. Hij gold als zeer rijk, doch was niet bemind. Op de vragen van den jongeman, antwoordde hij koeltjes en niet, geheel ten onrechte, dat men die beter aan een advokaat kon stellen. Aran hield zich erg spraaklustig, babbelde over allerlei, kwam tenslotte op de vrouwen van het stadje en slaagde er eindelijk in, het zinnetje te plaatsen, waarmee hij van den notaris een schuld bewijs schrik, onthutstheid, verlegenheid hoop te af te dwingen. Dit zinnetje: „Maar ik zie dikwijls een bijzonder aardige vrouw, een tenger figuurtje, ze draagt een rooden mantel en hoed Hij had eenig effect verwacht van zijn woorden, en hoopte dat den dokter zegevierend te kunnen overbrengen, doch een uur later kwam hij bij dr. Chatel, bleek en ontdaan. Ik weet niet wat ik daarvan denken moet, zei hij, vertelde van zijn bezoek en eindigde: Wel, toen ik dat zei sprong die man op en staarde naar me alsof hij spoken zag. Ik heb nog nooit zoo n uit drukking van doodsangst op een gezicht gezien. Hij greep naar zijn keel, alsof hij stikte en zakte toen op zijn stoel terug. Ik was natuurlijk geschrokken, want zoo'n effect had ik niet verwacht. Ik schonk hem water in en maakte excuses. Ik zei, dat hij natuur lijk op mijn discretie kon rekenen, dat ik niet de bedoeling had gehad, hem zoo aan het schrikken te maken, enz. enz. Hij kwam wat bij. maar bleef me steeds even vreemd aanstaren en wou weten, wan neer en waar ik haar gezien had en toen ik hem alles verteld had, viel hij als een blok voor mijn voeten. Ik riep zijn huishoudster, die hem nu ver zorgt. Kom gauw mee hij heeft misschien een beroerte! Goeie hemel, wie kon denken dan de oude zondaar zoo n doodsangst voor schandaal zou heb ben.. Dr. Chatel antwoordde niet. Vreemde gedachten gingen door zijn hoofd, toen hij snel naar het no tarishuis reed. De notaris lag in ijlende koortsen. Hij herhaalde steeds onder den eikenboom on der den eikenboom en plotseling zeer duidelijk: Ze ligt onder den eikenboom. Een rilling liep Aran over den rug. Ik geloof dat dit een heel gekke geschiedenis zal blijken te zijn, fluisterde hij. Dc notaris herstelde langzaam van den vrccselijken schrik, dien hij scheen te hebben gehad, doch hij was een oude. ver vallen man geworden en toen op een dag een in specteur van politie bij hem kwam, met wien Aran had gesproken over de vreemde woorden van den notaris en hem vroeg: Wie ligt onder den eiken boom, bood hij geen weerstand, doch antwoorddo als versuft: Mijn vrouw. En legde een bekente nis af. Vijftien jaren geleden had hij door middel van valsche handteekeningen een groot deel van het kapitaal zijner vrouw ze waren getrouwd op hu- welijksche voorwaarden weten te verkrijgen, om aan een geheime hartstocht voor te spelen toe te kunnen geven. Op een dag vertrok zijn vrouw naar familie, doch onderweg voelde zij zich ziek en keerde "s avonds laat terug. Niemand dan hij zag haar terug komen en dat bracht hem tot misdaad. Haar dood zou hem, dank zij een testament, dat zij bij haar hu welijk gemaakt had, evenals hij. erfgenaam van haar vermogen maken. Hij sloeg haar dood en begroef haar onder den eikenboom, later de mare versprei dend, dat ze hem had verlaten en nooit was terug gekeerd. Wel was zij nu niet officieel dood, doch hij was haar wettig echtgenoot, haar eventueele erfge naam, niemand kon controleeren, wat hij gedaan bad en toen zij. na een bepaalden tijd, verdwenen bleef, en aan geen enkele oproep gehoor gaf, ver klaarde men haar voor dood. Men nam aan, dat zij met een minnaar was weggeloopen en op een of an dere wijze om het leven was gekomen of gebracht, daar zij toch anders haar geld wel zou hebben op- geëischt. Men vond haar lichaam onder den eiken boom. Maar wie kwam hem 's avonds bezoeken? vroeg Aran, toen hij weer eens zat te praten met den dokter. Die staarde naar buiten. Zie je haar nog wel eens". Neen, nooit meer. Het is langzamerhand banaal, om to citeeren, zei de dokter langzaam. Maar het blijft toch een groote waarheid, die een groot dichter heeft ge schreven: Er zijn meer dingen tusschen hemel en aarde, dan waarvan wij, moderne sceptici, droomen! A. MORAN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2