Oe overrompeling van den Weenschenjadio-omroep Sparta-nieuws, Woensdag 15 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9534 Oplichting te Oss. DE EUROPEESCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN TE MAAGDENBURG. FELE BRAND TE AMSTERDAM. Auto tegen een boom gebotst. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Gandhi drinkt honing met spuitwater. Proces tegen de indringers begonnen. Reconstructie van den overval door den procureur-generaal. Voor den krijgsraad te Weenen is gisteren het pro ces begonnen tegen de 15 nationaal-soeinlisten, die op 25 Juli j.1. bet omroepgebouw van de Ravag bin nendrongen. Dn meeste beklaagden zijn 25 26 jaar oud. Slechts de politie-inspecteur, en de brigadier zijn ouder en getrouwd. De beklaagden worden beschuldigd van hoogver raad en de beklaagde Paul bovendien van moord, aangezien hij het schot heeft gelost, waardoor Hein- rich Czermak, een employé van de Ravag werd ge dood. Verscheidene beklaagden dragen nog de spo ren van de verwondingen, die zij bij den strijd om het Ravaggebouw opliepen. De procureur-generaal schetste den gang van za ken bij de overrompeling. Bijna alle beklaagden hebben in het hondslager gediend, sommige zelfs tot voor eenige maanden. Zij arriveerden den 25sten voor het Ravaggebouw in een auto en overrompel den den voor de deur op post staanden politieagent De politieagent Fluch, die op eenigen afstand voor het ministerie van financiën stond, wilde zijn collega te hulp komen en liep naar het Ravaggebouw, doch werd door een schot doodelijk getroffen. Dit schot schijnt te zijn gelost door den nationaal- gocialist Schreck. die zelf later in het gevecht geval len is. Toen loste de beklaagde Paul twee revolver schoten. Het eerste schot trof den chauffeur van den Ravag. Czermak, in do borst, die onmiddellijk dood was. Nadat de overrompeling geslaagd was, drongen de nationaal-socialisten het gebouw binnen naar de zendstudio, waar beklaagde Domes den omroeper van den Ravag. Theodor Ehrenberger. onder bedreiging met een revolver dwong voor de microfoon, het be richt van het aftreden van de regeering Dollfuss en het kanselierschap van Rintelen uit te spreken. Intusschen had de politie reeds versterking gekre gen. Zij schoot nu met machinegeweren het gebouw in, wat den opstandelingen aanleiding gaf het perso neel over te brengen naar een van de studio's. Hier bij vond een rechercheur den dood. volgens de le zing van de opstandelingen door een schot van de po litie. Een acteur werd gewond. De politie was toen al met handgranaten het ge bouw binnengedrongen. Tengevolge van het ge bruik van de handgranaten is volgens de opstande lingen brand ontstaan. Deze waren naar boven ge vlucht, waar zij zich ten slotte overgaven. Goederen besteld op een andermans •8J naam. De dader te Barendrecht ge knipt. Gisteren is te Barendrecht een man gearresteerd, die getracht heeft een vleeschwarenfabriek te Oss voor een bedrag op te lichten. De fabriek werd eer gisteren opgebeld door een harer vaste klanten te Dordrecht, die een belangrijke bestelling opgaf. In tegenstelling met de gewoonte moest deze niet naar Dordrecht, maar naar het station Barendrecht wor den vervoerd. De leverancier had hiertegen geen be zwaar. De factuur zou naar Dordrecht gezonden worden. Toevallig bracht gisteren een reiziger van de fa briek uit Oss een bezoek aan den klant te Dordrecht Deze uitte zijn verwondering over de factuur, die hij had ontvangen voor vleeschwaren, die hij niet had besteld. Bij navraag te Oss bleek, dat er geen abuis in het spel was, maar dat men vermoedelijk met oplichting te maken had. De fabriek gaf den stationschef van Barendrecht opdracht de goederen niet te leveren. Deze waren echter nog niet gearri veerd. Intusschen had zich 's morgens een persoon aan het goederenbureau vervoegd, om de goederen In ontvangst te nemen. Men verwachtte dat hij tegen den middag zou terug komen. De reiziger van de fa briek te Oss en de heer C.. de klant te Dordrecht, begaven zich naar Barendrecht, waar ook een veld wachter zich In het goed eren bureau opstelde. Inder daad kwam 's middags om één uur de hewuste man terug. Desgevraagd verklaarde hij C. uit Dordrecht te zijn, waarna hij den wensch te kennen gaf de goederen in ontvangst te nemen. De politie onder wierp hem aan een verhoor, waarbij hij al spoedig door de mand viel. Hij bekende zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Hij bleek te zijn de 30- Jarige R. uit Rotterdam, die vroeger eenigen tijd vertegenwoordiger is geweest van een vleeschwaren fabriek. Hij is in arrest gesteld en zal naar Oss wor den overgebracht om daar te worden geconfronteerd. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG aj.1 Aangevraagd is voor Schagen I Helder I. voor Schagen 2 Petten 1; voor Schagen 3 St. Maarten I en voor de adspiranten St. Maarten a. Men zie voor doorgang dezer wedstrijden het bord en aanplakbil jetten. ALGEMEENE JAARVERGADERING. op Donderdag a.s. des avonds 8.30 uur. ten huize van den heer Raven. Agenda: 1. Opening en notulen; 2. Medcdeelingen en ingekomen stukken; 3. Jaarverslag secretaris; 4. Rapport kascommissie; 5. Verslag penningmeester 6. Verslag E.C.; 7. Verslag Comm. van materialen; 8. Verkiezing voorzitter; 9. Verkiezing secretaris; 10. Verkiezing penningmeester: 11. Verkiezing com missarissen; 12. Verkiezing E.C..; 13. Benoeming 2 leden kascommissie, vacature Tjalkens en 1 aftre dend; 14. Benoeming afgevaardigde alg. verg. N.H.- V.B.; 15. Behandeling royementen; 16. Rondvraag; 17. Sluiting. Het Bestuur. Aller opkomst dringend gewenscht. Eventueele candidaatstellingen of andere voorstellen dienen uiterlijk voor de opening der vergadering bij den voorzitter te worden ingediend. INSCHRIJVING ELFTALLEN. K.N.V.B.: Schagen I, 4e klasse. N.H.V.B.: Schagen 2, 2e klasse; Schagen 3, 4e klas se; Schagen a, adspirantenafd. A. Politie onderzoek geëindigd. Naar vernomen wordt, is het onderzoek, dat op last van de justitie door de politie is ingesteld naar het ernstig spoorweg-ongeluk, dat Zondag 5 Augustus nabij bet Station W.P. plaats vond, vrijwel geëindigd. Nog deze weck zal het dossier ter beschikking van de justitie worden gesteld. Nederlandsche vlag aan den grooten mast. - Successen van Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. Gister heeft in het zwemstadion te Maagdenburg waar om de Europeesche kampioenschapp. wordt ge streden, voor het eerst de Nederlandsche vlag aan den grooten mast gewapperd. Willy den Ouden heeft namelijk het eerste Europeesche kampioenschap voor ons land tijdens dit tournooi gewonnen met de 100 meter vrije slag dames in 1 min. 7,1 sec. Tege lijk met de eerste ging evenwel de tweede Neder landsche vlag de hoogte in voor Rie Mastenbroek, die achter haar landgenoote de tweede plaats be zette. Mooi, die als eenige Nederlander in het nummer 400 meter vrije slag uitkwam, werd laatste in zijn serie. (8 op 10 c.o.) Met spanning werd het nummer 100 meter vrije slag voor dames verwacht. Dit nummer toch zou voor Nederland oen dubbel succes worden, want niet alleen werd Willy den Ouden eerste, maar vlak achter haar volgde haar landgenoote Rie Masten broek. Willy den Ouden heeft deze finale, waaraan deel namen de dames Renée Blondeau (Frankrijk), Schramcckowa (Tsj. Slowakije), Ahrendt (Duitsch- land), Rie Mastenbroek (Nederland), Salbert ^Duitsch land), zonder bijster veel inspanning gewonnen. Van het begin tot het einde had onze wereldrecord houdster de leiding en zelfs geen oogenblik werd zij ook maar door een der tegenstandstres bedreigd. De overwinning was waarlijk volkomen. Haar tijd was do zware banen in aanmerking genomen, zeer goed to noemen,, want met 1 minuut. 7. lsec. bleef Willy den Ouden nog 0.8 sec. beneden den tijd, dien Rie Mastenbroek Zondag jL maakte en die toen de snelste was. 50 M. legde zij af in 29.8 sec. Rie Mastenbroek bad het heel wat zwaarder te verantwoorden voor de Duitsche zwemster Ahrendt, die het haar Zondag in de serie ook al erg lastig had gemaakt. Ook hier was het voortdurend een felle strijd tusschen deze beide zwemsters en tot 50 M. voor het einde volgde dc Duntschc mej. Mas tenbroek op den voet. Toen zette onze landgenoote evenwel een schitterende eindspurt in, die mej. Ahrendt niet kon bijhouden en zoo bezette zij ge decideerd de tweede plaats, wnarmeo Rie Masten broek weer ten voile aan de verwachtingen, die men van haar, gezien den vooruitgang van den laatsten tijd koesterde, heeft voldaan. Haar tijd was vandaag 0.2 sec. slechter dan Zondag, toen zij haar snelsten tijd van dien dag maakte met 1 min. 7,9 sec., maar dit zal waarschijnlijk zijn oorzaak o.a. wel hebben gevonden in het feit, dat zij tijdens de finale op de laatste 50 M. even uit den koers geraakte en tegen de lijn sprong. Mademoiselle Blondeau kon op de laatste 50 M. het tempo niet meer volgen en eindigde op do vierde plaats met een flinken voorsprong op mej. Schra- meckova en Salbert. Kelder aan de Nieuwe Prinsengracht nitgebrand. Aanvankelijk vrees voor slachtoffers. Een felle brand heeft gisterenavond gewoed in perceel Nieuwe Prinsengracht no. 1, toebehoorende aan den heer M. Heust, die beneden achter in het sousterrain een electro-technische werkplaats had. Toen de brandweer om half tien uitrukte, gewaar schuwd per brandmelder, kwam haar op straat dc brandlucht reeds tegemoet en dit wettigde het ver moeden, dat het wel eens ernst kon zijn. Uit het perceel stegen zware rookwolken omhoog, zoowel uit den kelder als uit dc bovenverdiepingen en het dak. Terwijl de eerste straal werd uitgelegd, rukte, be halve de motorspuit vr Kattenburg en de motor spuit en ladderwagen van de Nieuwe Achtergracht, onder leiding van den wnd. brandmeester van Dries ten en de Jongh, de personeel- en manschappcnwa- gen van de Nieuwe Achtergracht uit en verscheen ook de adj. hoofdbrandmeester Doets ter plaatse, om de leiding bij het blusschingswerk op zich te nemen. Intusschen waren de brandwachts, voorzien van gasmaskers en gewapend met een straal, de belétage binnengedrongen, zij trapten een deur open en «lachten, dat deze naar boven zou leiden, doch de trap voerde naar omlaag naar den kelder. Een felle gloed vloog hun in het gezicht en do eerste daad was, in dezen gloed do straal te richten. Vervolgens trapte een tweede ploeg de deur van het sotisterrain aan de voorzijde van het perceel in. Men "Tcwam in een boekbinderij, welke nog nfét door het vuur was aangetast en vervolgens in de electrotech- nisch© werkplaats, waar de tweede straal op het vuur werd gericht. Men had dit zoodoende ingeslo ten en kort daarna reeds onder de knie. Het huis zat echter nog vol rook en daar men vreesde, dat er menschcn door den rook konden zijn verrast, werd de ladder uitgeschoven en verschaften brandwachts zich toegang tot de bovenste verdieping, terwijl een tweede reddingsploeg van onderen naar boven trok. Toen men elkaar halverwege het perceel tegenkwam, waren geen menschcn gevonden. Blijk baar waren deze reeds de straat op gevlucht of toe vallig niet in het perceel aanwezig geweest. De eigenaar verklaarde, dat hij 's middags bij het werk een verwarmingtóestel had gebruikt. Het perceel was tegen brandschade verzekerd. Al leen 't achterste gedeelte van het sousterrain brand de geheel uit. De vier inzittenden gewond, waarvan één ernstig. Dinsdagnamiddag is op den Tilburgschen weg na bij Dordt een luxe-auto, komende uit de richting Til burg, door de gladheid van den weg geslipt en in volle vaart met een zijkant tegen een boom gesla gen. In dc auto zaten vier personen, n.1. een chauffeur, mevr. dc W. cn het echtpaar V. uit Zwolle. Van de zen werd de chauffeur slechts licht gewond. Na in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda verbon den tc zijn, kon hij weer gaan. De drie overigen wer den in het St. Ignatiusziekenhuis opgenomen. Van dezen had mevr. de W. een enkelblessuur en een rib- benkneuzing opgeloopen. Mevr. V. bekwam een her senschudding; haar toestand is echter niet ernstig. Erger was de toestand van den heer V. Deze heeft een zeer zware hersenschudding gekregen. De auto, die ernstig is beschadigd, werd naar Rijen gesleept. Dubbel pand nitgebrand. Groote schade. Rotterdam, 14 Aug Gisteravond heeft te Rotterdam een felle cn hardnekkige brand gewoed in het dubbel pand van de firma Harm- sen en Geerlink, handel in galanterieën, glas waren, tuinslangen en andere artikelen, aan de Delftschestraat 54. Dit pand bestaat uit een benedenverdieping, twee etages en een zolder. Op de benedenverdieping achterin is omstreeks kwart voor zes brand ont staan. Het personeel was om half zes vertrokken en een kwartier later ontdekte een wagenmaker, wiens zaak aan de overzijde van de straat gelegen Is, dat er rook uit de vensters kwam. De brandweer is toen gewaarschuwd en daar de brand zich zeer gevaarlijk liet aanzien, werd groot materiaal naar den brand gezonden. De deuren van het perceel moesten worden ingehakt om zich toe gang to verschaffen. Het was onmogelijk met het bluschmatcriaal in het pakhuis door te dringen we gens de enorme rookontwikkeling. Er was n.1. zeer veel emballage en vooral ook zeer veel stroo aan wezig, hetgeen de rookontwikkeling ten sterkste be vorderde. Aanvankelijk werd begonnen met het blusschcr. met eenige stralen van slangenwagens en twee van een motorspuit. Al heel spoedig echter moest men nog meer groote materiaal requireeren. Tenslotte werd er gewerkt met 14 stralen. Aan de voorzijde in de straat, vanaf de daken naast het pand cn tegenover het pand en vanaf loodsjes cn tuinen aan de achterzijde werd gespoten, zoodat men den brand had ingesloten en voor uitbreiding geen gevaar meer bestond. In het pand woedde het vuur echter heel hardnek kig, zoodat de benedenverdieping, de twee etages totaal uitbrandden .waarna do vlammen ook den zolder bereikten en het dak doorbrandde. Even heb ben de vlammen boven het dak uitgeslagen, maar dit werd met het vele bluschmateriaal weldra bedwon gen. De hoofdleiding berustte bij hoofdman Kruis, voorts waren zeer vele hoofdlieden, ingenieurs van ge meentewerken en de hoofdcommissaris v. politie, mr. L. van Enthoven aanwezig. Over de oorzaak van den brand kon nog niets met zekerheid worden gezegd. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat een achteloos weggeworpen sigaret in kisten stroo is terechtgekomen. De schade, die zeer aanzienlijk wordt geacht, daar een groot aantal goederen aanwezig waren, wordt door verzekering gedekt. Zijn vasten Maandag beëindigd. Wardha (Britsch-Indië). Gandhi heeft Maandag zijn vasten beëindigd en een mengsel van honing en spuitwater tot zich genomen. Hij heeft talrijke telegrammen ontvangen, waarin hij gelukgewenscht wordt, met het feit, dat hij de vasten zoo goed doorstaan heeft. Zeven pond afgevallen. Nader uit Bombay: net einde van Gandhi's zevendaagsche vasten is anleïding geworden tot het houden van gods- 'ienstige manifestaties, in het verloop waarvan bc- i aaide passages uit den Bijbel werden voorgelezen. Gandhi, die zeven pond is afgevallen, gevoelt zich zeer onpasselijk en was dientengevolge niet in staat 1 het woord te voeren, om de geloovigen te bedanken. Links Willy den Ouden, de nieuwe Europeesche kampioene; rechts haar landgenoote Rie Mastenbroek, die tweede werd en in het midden Gisela Arendt—Nixe, die een nieuw Duitsch record vestigde.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5