DE JA-CAMPAGNE IN DUITSCHLAND. ARBEIDERS-ONRUST IN DE VEREEN. STATEN. DE SPANNING RUSLAND-JAPAN. De Internationale Alpenrit. DE MOOISTE FOTO Onverkoopbare bloembollen. Steun aan den tuinbouw. Een hooge boete. Bahrien en de Paarl= visschers. Fantastische prijzen. Firma GEBR. ROTGANS Loonactie in den landbouw. Pel^eduiandsdw'hndfuisia Iets over nuttige insecten. Een lntenrieuw met von Neurath. In een Interview met de Tag heeft de rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Neurath, ver klaard dat de beslissing van a.s. Zondag in de eer ste plaats een zoo indrukwekkend mogelijke betoo ging van den wil tot eenheid moet worden. De we reld moet getoond worden, dat allen achter Hitier staan, bij zijn groote werk van vereeniging en be vrijding van Duitschland. Von Neurath weidde daarop uit over de kwestie van de gelijkberechtiging, die door de bijzondere positie, waarin Duitschland zich bevindt, met tot de tanden gewapende naties om zich heen, geboden wordt Duitschland vraagt gelijkberechtiging, omdat het een verzekerden Duitschen vrede wil; het vraagt haar als *on natuurrecht. Toch wordt deze eisch in een deel van het buitenland nog bestreden en verworpen. Men tracht do bedoelingen van Duitsch land verdacht te maken en geeft zich aan de be- driegelijkc hoop over, dat het in zijn streven naar de verwezenlijking van zijn eisch te verlammen is. Daarbij speelt de hoop op inwendige tegenstellingen In het Duitsche volk een belangrijke rol. De vraag, die het buitenland op 19 Augustus stelt, is of het Duitsche volk nog even aaneengesloten achter Hit- ler's politiek van gelijkberechtiging staat, als op 22 November. In levenskwesties van het Duitsche volk kan en mag er geen verschil van meening zijn. Het buitenland gemobiliseerd. Kopenhagen. Net conservatieve blad „Berlinske Tidendo"' publiceert een bericht van zijn binnenland- schen correspondent over de voorbereidingen der stemming van a.s. Zondag, onder het opschrift: „Duitschland zal Hitier een groot vertrouwensvo tum geven." Dc correspondent verwacht, dat Hitier ongeveer 90 procent van de uitgebrachte stemmen op zich vereenigd zal zien. Hij vervolgt daarna aldus: In het buitenland heeft men twijfel gekoesterd. In hoeverre de a.s. verkiezing vrij zal zijn, m.a.w. of het wel zonder gevaar Is, om tegen Hitier te stem men. Elkeen, die de laatste verkiezingen heeft meege maakt, zal hierop antwoorden, dat de verdenking volgens welke de verkiezingen onder druk zouden staan, volkomen onrechtvaardig is. De laatste maal heb ik mij daarvan persoonlijk overtuigd. Evenals dit voor de Duitsehers in West-Nederland te Rotterdam het geval zal zijn, zullen de Duitsehers in Noord-Italië en in Turkije in de gelegenheid worden gesteld op Duitschen bodem aan de volksstemming van Zondag 19 Augustus a.s. deel te nemen. Het Duitsche stoomschip „Chlos" zal zich n.1. naar Triest hegeven cn de „Ulm" naar Istanboel om de Duitsche kiezers aan boord te nemen en buiten de territoriale wateren in de gelegenheid te stellen hun kiezersplicht te vervullen. Opnieuw baren de verschillende stakings bedreigingen groote onrast. Washington: De verschillende stakingsbewe gingen in dc Yereenigde Staten baren den autoritei ten cn in hot bijzonder hun, die met de uitvoering van de herstelmaatrogelen zijn belast, opnieuw groote zorg. Zooals reods gemold word, hoeft de organisatie van textielarbeiders een staking per 1 September a.s. aangekondigd. Ook de arbeiders in de raffinaderijen te Philadelfia dreigen met staking indien hun eischen tot loonsver- hooging en intrekking van ontslagen niet worden in gewilligd. De bemiddelingspogingen ter opheffing van het con flict in de alluininium-industrie hebben nog steeds geen resultaat opgeleverd. Te Chicago en Minneapolis wordt de chauffeurssta king nog altijd voortgezet. En tenslotte zijn in den staat Oregon vier duizend visschers en arbeiders uit de conserven-industrie eveneens wegens een loonconflict in staking gegaan. Textielstaking te New-Tork gelast. New York, 16 Augustus: Het syndicaat van textiel-arbeiders in Amerika heeft zijn bestuur ge machtigd, de algemeene staking in de katoen-Industrie af te kondigen op 1 September of eerder. Een waarschuwing overwogen. Weder- zljdsche beschuldigingen. Tokio. Van de zijde van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat de Japanscho regeering nog steeds een algemeeno waarschuwing aan Sowjct-Rusland overweegt, doch nog geen definitievo beslissing heeft genomen. De waarschuwing zal betrekking hebben op de grensin cidenten en de Sowjct-provocaties. doch zal niet het gebruik van ecnig geweld met zich meebrengen. De zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat hij kon garandeeren, dat de Japansche regeering geen enkele bedoeling had om beslag te leggen op den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg, ondanks de Russische propaganda, die het tegendeel wilde suggereeren. De beweringen van de Sovjet-regeering, dat Japan gedreven door den wensch, den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg te be zitten. toestaat dat de autoriteiten van Mandsjoekwo Russische beambten arresteeren, is absurd en on juist. De arrestatie van Russische spoorwegemploye's is geheel een zaak van Mandsjoekwo. dat een onaf hankelijke staat is. Het aantal gearresteerde Sowjet- employé's zal volgens de Japansche zegsman ze ventien bedragen. Inmiddels publiceert het Japansche ministerie van oorlog een tweede lijst met tien incidenten, die in den laatsten tijd zijn geschied aan de westelijke grens tusschen Mandsjoekwo en Rusland, die vol gens de lezing in het Japansche rapport alle gepro voceerd zijn van Sowjet zijde. Onder andere hebben Russische militaire vliegtuigen boven grondgebied van Mandsjoekwo gevlogen, hebben Russische grens wachten Mandsjoerijsche schepen op de Amoer be- r-o°Aen en ondcrdanen van Mandsjoekwo door G.P.Oe-beambten van Mandsjoerijsch gebied ont voerd. Volgens berichten in de Japansche pers heeft het ministerie van oorlog besloten de zwakke politiek, die tot nog toe tegenover de Sowjet provocaties is gevolgd, te wijzigen cn in de toekomst krachtig te zullen optreden. Successen van de Nederlandsche équipes met Ford-auto's. Amsterdam, 16 Aupr. De Nederlandsche docl- nemers aan de Internationale Alpenrit hebben, zoo als uit de verslagen bekend is, dit jaar fraaie succes sen geboekt. Vier Nederlandsche équipes, alle met Ford-auto's wonnen den eersten prijs voor individueele presta ties ..de Coupe des Gladers". Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek uiting wilde geven aan baar dankbaarheid jegens de rijders, die hadden getoond, wat er uit hun wa gens te halen viel. Toen zij dan ook gisterenochtend hij Vaals ons land bereikten, in gezelschap van den directeur der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek. den heer G. D. J. Both, ontvingen zij daar de eerste hulde van hun Inndgenooten. Over Maastricht, Sittard, Roermond, Venlo, Hel mond en F.indhoven ging het naar Tilburg. In al deze plaatsen werden dc Alpenrijders met enthousiasme begroet en door verschillende autoriteiten en sport vrienden toegesproken en vandaar werd de tocht voortgezet over Den Bosch, Culemborg, Utrecht en Amersfoort naar de hoofdstad. Te Culemborg werden de rijders op het gemeentehuis door den burgemeester ontvangen en te Amsterdam werden zij aan de grens door de Directie der Fordfabrieken opgewacht en met muziek voorop ging het door de stad. 's Avonds vond in het Aniericanhotel een geani meerd diner plaats, waar hulde werd gebracht aan de prestaties der rijders, dank aan de goede verzor ging der leiders, en waar tal van herinneringen aan de geslaagde tocht met groot genoegen door dc deel nemers werden opgehaald. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN KELDER Regeeringsmaatregelen toegezegd. De handel aan de Hillegomsche bloembollenvcl- Hng was deze week belangrijk stugger dan in de voorgaande weck. Slechts enkele goede soorten wer den gekocht. Vele soorten bleken na drie a vier maal veilen onverkoopbaar te zijn. In verhand hiermede heeft men aan de regeering verzocht maatregelen te treffen voor de bollen, die tegen dc minimum prij zen niet van dc hand gaan. Gistermiddag kwam hij de Hillegomsche veiling de mededeeling binnen, dat deze maatregelen in be ginsel zijn toegestaan. Zij zullen nader uitgewerkt worden. ONTMOETING MET DUCE TIJDENS MANOEUVRES. Schuschniggs spoedige komst wekt ver bazing. Rome. De ontmoeting van Von Schuschnige. de opvolger van wijlen Dr. Dollfuss en Mussolini is vastgesteld op de volgende week; als plaats van sa menkomst zal waarschijnlijk gekozen worden een punt in de nabijheid van de manoeuvreterreinen. De half-officieeele mededeeling. dat de ontmoeting reeds zoo spoedig zou plaats vinden heeft in Rome algemeene verbazing gewekt: men weet welk bui tengewoon belang Mussolini hecht aan de legcroefe- ningen, die dit jaar op zeer groote schaal worden gehouden. LAND EN TUINBOUW Minimumprijzen vastgesteld voor de veilingen. - Vergoeding voor opgehouden producten. Dc Minister van Economische Zaken heeft besloten aan do verbouwers van fruit en warmoezeriieewas sen. voor zoover deze aangesloten zijn bij de Stich ting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentraie. te 's Gravenhage. steun te verleenen. door te bepalen- den prijs, waarvoor hun producten op de veilingen door deze Centrale kunnen worden overgenomen. De ze prijzen biin als volgt vastgesteld, product periode ophoud- verg. per prijs prijs 100 Sla na 15 Mei f 0.50 0.23 kr. Spinazie na 15 April 2.1.Kg. Postelein 2.— 1.Kg. Andijvie na 1 Juni 0.50 0.25 str. Raapstelen 0.30 0.15 hos Selderie en kervel 0.30 0.15 bos Knol- en bleekselderij 2.— 1.st. Rabarber 0.50 0.25 Kg. Bloemkool 1.50 1.st. Witte kool 0.60 0.10 Kg. Deensche witte kool 0.70 0.50 Kg. Roodo- en gele kool 1.— 0.75 Kg. Groene kool 0.10 0.20 Kg. Koolrapen 0.50 0.25 Kg. Spruit kool 1.50 0.75 Kg. Spruit keukenschoon 1.50 1.Kg. Spitskool 1.50 0.75 Kg Boerenkool na 15 Nov. 1.50 0.75 Kg. Bospeen 1.50 0.75 Kg. Breekpeen 0.60 0.35 Kg. Uien 0.60 0.40 Kg. Prei 2.— 1.— Kg. Keukenbieten (kroten) hen. Kg. p. st. 0.60 0.45 Kg. van Kg. p. st. of meer 0.10 0.30 Kg. Badijs 0.50 0.25 bos Schorseneren 2.1.Kg. Tuinboonen 1.0.50 Kg. Boonen v. allerlei aard 3.2 Kg. Pronkbooncn 1.50 0.75 Kg. Erwten en peulen 3.2.Kg. Komkommers 0.70 0.50 st. Augurken 1.1.Kg. Tomaten 2.2.Kg. Aardbeien 1.1.Kg. Druiven 10.10.— Kg. Appelen 0.50 0.50 Kg. Peren 0.50 0.50 Kg. Kersen 1.4.Kg. Pruimen 2.2.Kg. Bessen 2.2.— Kg. Zwarte bessen 1.i.— Kg. Frambozen 4.4.Kg. Deze beschikking zal gelden tot en met 31 Decem ber 1931. (Msb.) Graanhandelaar te Hoorn lot 12000.— boete veroordeeld. De kantonrechter te Hoorn heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen graanhandelaar te Hoorn en hem veroordeeld tot een betaling van f2000 boete suhs. twee maanden hechtenis. De eisch was f 10.000 boete, subs. zes maanden hechtènis. VIER 1TALAANSCHE TOERISTEN BIJ BEKLIM MING VAN DEN MATTERHORN OMGEKOMEN. Bern. - Bij een bestijging van de Matterhorn zijn vier Italiaansche teoristen omgekomen. Twee hun ner stortten naar beneden en werden gedood. De ande re tweo durfden niet verder en brachten den nacht door op een gletscher-platcau waar zij doodvroren. In de maanden Augustus en September is de hoofdstad Manama van de Bah- rein-eilandcn het centrum van de paarl- handel. In de schaduw van groene tuinen, onder een dak van hooge dadelpalmen ligt de hoofdstad Manama van Sheik Hamod bin Isa al Khalifa, de heerschor van de Bahrcin-eilandon in de golf van Perzië, hij de oostkust van Arabië. De sheik is een verre neel van den bekenden koning Ibn Saoed en een be schermeling van de Engelsche kroon, die hem zijn zelfstandigheid laat. Engeland bezit geen schrifte lijke bevestiging, dat het het protectoraat over de Bahrein-eilanden toestaat: het steunt er slechts op, dat ongeveer een eeuw geleden Britsche schepen de haven van Manama binnenliepen en met den Sheik handelsbetrekkingen aanknoopten. Perzië heeft oude re rechten, maar aangezien Engeland geen vreemde macht tegenover Indisch westkust wil, handhaaft het zijn protectoraat. Weinigen kennen de verafgelegen moeilijk te ho reiken hoofdstad Manama; hij ligt buiten het tou- ristenverkeer en is toch een wereldcentrum; name lijk het middelpunt van de paarlhandel. Iedere Augustus en September, wanneer het seizoen voor de naarlvisschers ten einde loopt, ontmoeten Indiërs, Perzen, Franschen en bij uitzondering ook F.gvpte- naron en Engelschen elkaar op de Bahrein-eilanden, ten einde de vangst van dc laatste maanden op te koopen. Rondom de eilanden bevinden zich de rijkste paarlbanken ter wereld, waarop de kostbaarste vondsten gemaakt, werden. Vier jaar geleden werd te Manama een enkele paarl voor den ongelooflijken prijs van 1S0.00 gulden door een Londensch verza melaar gekocht. Paarlen van 12 tot. 25 duizend gul den ziin geen uitzonderingen en menig maharadjn of Indische nabob vult hier zijn schatkamer aan of koopt voor zijn favoriete een prachtig geschenk. Op de markt van do hoofdstad of van de tweede, stad Moekarak kan men de merkwaardigste tooneeltjes aanschouwen, want de paarlhandel wordt nog op echt Oostersche wiize gevoerd. Kooper en verkooper staan tegenover elkaar en men is geneigd aan te nemen, dat zij elkaar vermoorden willen. Ze trek ken aan hun haarden, zweren hij Allah, werpen de hoofdbedekking op don grond, gaan en komen weer, totdat men het tenslotte over den prijs eens is en men samen in do beste vriendschap een kop mokka of geparfumeerde thee drinkt. Getallen worden niet genoemd. Het laten zien van de vuist beteekent een eenheid van duizend, het aanraken van de hArv'- nalm vijfhonderd, de druk van een vinger honder'1. Verbazingwekkend is de nauwkeurige kennis van de marktwaarde van een paarl; het bestaat niet, dat een handelaar er in slaagt den verkooper te over bluffen. Interessant is de organisatie van de paarlvissche- rij. Tijdens het vischseizoen komen iedere morgen kort voor zonsopgang ongeveer vijfhonderd jonken naar de paarlbanken, ieder op een vaste plaats. De bemanning bestaat uit den kapitein, den stuurman, en vijf ii zes duikers. De sheik heeft ten strengste verboden bii het paarlvisschen mechanische toestellen of duikhelmon te gebruiken en zoo moet dan iedere duiker voordat hij met zijn werk begint zich ontkleeden. do neus gaten met was dichtstoppen, een mes ter verdedi ging tegen roofvisschen meenemen, teenen en vinger toppen met stukken leer beschermen, ten einde zich niet aan de scherpe steenen en schelpen te verwon den, en tenslotte een zak op den rug gooien, waarin de paarlschelpen geborgen worden. Aan een met steenen bezwaard touw dalen zij af. Zij zijn in staat anderhalve minuut op een diepte van 30 d 33 meter te werken en kunnen dertig keer op een dag dui ken. Een betaling krijgen ze niet. maar hebben aan spraak op vier-vijfde van de buit; een-vijfde ont vangen de kapitein en de ondernemer, die bovendien het recht heeft een paarl voor 20 pet. onder den marktprijs te koopen, wanneer hij het geld bii el kaar kan krijgen. Bovendien is de kapitein ver plicht voor het einde van het seizoen en het ver doelen van de buit de duikers tegen matige rente voorschot toe te staan. De paarlvisscherij is een eerlijk bedrijf: strijd tus schen de ondernemers en de duikers bestaat bijna niet. Zij zijn door traditie aan elkaar verbonden en in het algemeen gaat het hen ook wel goed. Hun leefwijze is eenvoudig: rijst, dadels en visch vormen hun geheele voeding. Als goede Mohammedanen ge bruiken ze geen alcohol; vlceschvoedsel nemen zij tijdens den duiktijd niet tot zich. daar ze beweren, slechts met nuchtere magen op 30 meter diepte te kunnen werken. Het is een zeer verstandige maat regel van den sheik bij het paarlvisschen het ge bruik van moderne toestellen te verbieden, want op deze wijze wordt iedere concurrentie uitgeschakeld, aangezien slechts de bewoners van Bahrein door langdurig trainen in staat ziin de paarlvisscherij op de rijke banken op deze primitieve manier te be oefenen. Natuurlijk heeft ook de pnarlmarkt onder de alge meene depressie te lijden gehad, daar de groote koopers zeldzaam werden en de prijzen op de Euro- pooscho markten sterk daalden. Terwijl oonigo ja ren geleden nog minstens voor 24 millioen gulden te Manama en Moebarak aan paarls verkocht wer den, bedrnaSt die tegenwoordig nog slechts de helft Maar dc Bahrein-eilanden ziin een klein gebied, r.oo- dat een inkomen van 12 milioen gulden alle. inwo ners een betrekkelijk behoorlijk bestaan kan ople veren. Daarbij komt nog. dat de opkoopers geld in het land brengen en dat de inkomsten uit de b<v lnsting behoorlijk zijn. De bewoners van Manama hebben het onder het vaderlijk toezicht van den sheik beter dan de ongelukkige bewoners van de Europeesche hoofdsteden. Sedert eenige jaren trncht men in F.urona dc Ja- nansrhe gekweekte paarls in te voeren; de paarl- hnndelaar van het. oosten vreest deze concurrentie niet. want hij weet, dat geen emir en geen maha- rndia en ook gc.-n waarlijk naarlenminnend Euro peaan door de goedkoopo prijzen van de gekweekte paarls af zal zien van dc prachtige exemplaren der Bahrein-eilanden. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 770 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur; 14 gr. C. is 57 gr. F. Reclame-aanbieding! HOORNEN NIKKELEN BRIL met groote ronde glazen in luxe klap-étui, com pleet f 1.50. Gedlpl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Rijksbemlddeling In de dreigende con flicten ie Lage Zwalnwe en Standdaar- builen. Gisteren vonden te Zevenbergen onder leiding van den Rijksberaiddelaar, mr. P. J. M. Aalberse, bespre kingen plaats met partijen, betrokken bij de drei gende arbeidsconflicten in den landbouw te Lage Zwaluwe cn Standdaarbuiten. In het eerste geval kwamen partijen overeen, op Dinsdag a.s. de voorwaarden te bespreken, waarop een collectief contract zal worden afgesloten, en kon dus geconstateerd worden, dat van een dreigend con flict geen sprake meer is. Wat Standdaarbuiten betreft, bleken de ter ver gadering aanwezige werkgevers in het geheel niït in staat te zijn. namens alle booren in die gemeen te op te treden. Zij zullen alsnog trachten, een man daat te verkrijgen. Mogelijk zal dit ten gevolge heb ben, dat door beide partijen tot arbitrage wordt be sloten. I DOOS 20 CT.-TUB6 40 EN 60 CT. I De insecten hebben over het. algemeen bij den land en tuinbouwer zulk een slechten naam, dat het wel eens noodig is, ook over enkele nuttige dieren van dio orde te schrijven. Zouden wij over het nut van de insecten in het. algemeen willen schrijven, dan zou de keuze zeer groot zijn, want er zullen niet veel insecten zijn, dio niet in een of ander stadium van hun bestaan nut tig zijn. Zoo zijn er zeer veel insecten in hun vol- maaktstadium nuttig. Om dit te begrijpen moet men eerst weten,, dat de meeste insecten drie verschillen de stadia van ontwikkeling doorloopen, n.1. dat van ei, larve en volwassen insect. In den vorm van volwassen insect dus (vlinder, kever, inug, vlieg, bij, wesp etc.) zijn veel insecten nut tig doordat zij dan een werkzaam aandeel hebben in de bestuiving der bloemen. Ons doel was echter nu speciaal de aandacht te vestigen op 3 voor onze streken nuttige insecten, n.1. de sluipwesp van de rups van de koolvlinder, de Onze-licve-Heere-beestjes en de zweefvliegen. Om te beginnen de eerste, de sluipwespen, die wel licht het meest bekend zijn. De sluipwespen die hierbij thuis behooren zijn zeer klein, pl.m. 3 mm. groot. Ze leggen hun eieren in de koolrupsen, uit die eieren komen larven en die larven leven in de rups en voeden zich met den inhoud daar van. De rups gaat dientengevolge dood en dan ziet men die rups op verschillende plaatsen zitten, omge ven door een massa kleine coconnetjes. Deze cocon netjes, die men veelal voor de eieren van de kool- vlinder aanziet, moet men dus sparen en niet doo- den. Het zijn dus de coconnetjes van onze kleine vrin den. Doet men voor de aardigheid een paar van die dingen in een fleschje, dan ziet men er na korten tijd kleine sluipwespjes uitkomen. Dc hoeveelheid kool rupsen die op deze manier door hen gedood wordt is werkelijk niet gering. De Onze-lieve-Heerehecstjes zijn bekend genoeg. Minder bekend is wel, dat ze zooveel bladluizen ver orberen kunnen. Dit is wel niet zoo gemakkelijk te constateeren, maar waar is het niettemin. Dat deze kevertjes cn vooral de larven ervan een goede hulp voor den landbouwer of tuinbouwer kunnen zijn, blijkt uit hetgeen von Schilling zegt in: „Allerlei nutzliche Garten Insecten". Hij vertelt daar, dat hij waarnam, dat een halfwas larve in 9Vj> uur 214 blad luizen opat. U ziet, wel de moeite. De zweefvliegen zijn mooie, veelal 1 tot IV2 centi meter lange insecten, die kenbaar zijn aan het feit, dat ze boven het land, speciaal boven een zaadveld. b.v. uienzaad, koolzaad, enz. zoo mooi kunnen „staan" en dan plotseling wegschieten. Ze hebben veelal een hel gekleurde kop. De larven ervan lijken soms wel wat op de zgn. springrijpen en dat is wel jammer, want nu worden ze dikwijls gedood. De springrijpen hebben echter poolen en de larven van de zweefvlie gen hebben kop noch pooten, zooals alle vlieglarven. Ze zijn dus gemakkelijk genoeg uit elkander te hou den. Er zijn pl.m. 520 verschillende soorten van zweef vliegen bekend. Naar ik van verschillende zijden ver neem, komen er juist dit jaar zeer veel larven van zweefvliegen voor. Men sparc ze dus. De hulp dio de natuur ons aanbiedt in de bestrijding van verschillen de schadelijke insecten moeten wij niet te gering ach ten: in sommige jaren is die hulp van dien aard, da wij zelf met de handen in de zakken er bij kunncr gaan staan om te kijken. Wie.zijn oogen den kos geeft zal vooral de werking van de larven van dl zweefU'i en goed kunnen waarnemen. De Ambtenaar Plantenziektcnkundigen Dienst St, Panaas. VAN HERWIJNEN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 15