Duitschland gaat morgen „ja"_zeggen ABDIJSIROOP Zaterdag 18 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 35^6 De Stratosfeertocht van Cosijns Hedenmorgen de opstijging? EEN STAD VERARMT. Eens de rijkste stad van Daitschland. Auto tegen tolboom gereden. „Konijnenvisschers." Op het kruispunt. Groote brand te Malmö. DRIE KINDEREN UIT HET RAAM GEVALLEN. Tragedie aan de De Wittenkade te Amsterdam Weer Nederlandsch succes te Maagdenburg. Grootsche ontvangst van Hitier te Hamburg Voorbereidingen te Hour-Avennes. BRUSSEL. Gistermiddag zijn op het terrein te Hour-Avennes de voorbereidingen getroffen voor de stratosfeertocht van Mex Cosijns en v. d. Eist. welke tocht, indien zich opnieuw geen bezwaarlijke om standigheden zouden voordoen( hedenmorgen zou plaats vinden. Misschien dat reeds voor het ter perse gaan van dit nummer nog een telegrafisch bericht binnenkomt, dat de opstijging inderdaad beeft plaats gehad. In dat geval zal men dit elders in dit nummer vinden. Tijdens het startklaar maken van de ballon hield Cosijns persoonlijk het toezicht. In den middag is het omhulsel van F.N.R.S. (Fonds National des Recherches Scientifiques), zooals de bal lon is genoemd enw aarvan men heirboven een af beelding ziet, to Hour-Avennes aongekomen met alle andere benoodigdheden. De gondel bevond zich reeds verscheidene weken ter plaatse gereed om aan den ballon te worden bevestigd. Toen de avond viel, heerschte er een koortsachtige drukte op het veld. Do atmosfeer was echter opti mistisch, daar de weerberichten steeds gunstig ble ven. Volgens het programma en ook om technische re denen moest de opstijging gebeuren even voor zons opgang, terwijl do landing vóór zonsondergang moest plaats hebben. Dc lucbtvaarders rekenen er op twee uren in de stratosfeer te blijven. Bijzonderheden over de ballon. De ballon weegt met het stabilisatietoestel, dat voor de eerste maal wordt gebruikt, 735 Kg., met een inhoud van 11.000 M3. De Duitsche ballonvaarder, die verongelukt is, had een halion van 9500 M3. met een gewicht van 10.070 Kg. en men schrijft aan deze wanverhouding toe, dat het ongeluk gebeurd is. De aluminiumgordel heeft een doorsnee van 2.20 M., bij een dikte van 3l/o mM. De luchtvaarders ne men 250 Kg. water mee als hallast, bneevens 20 zak ken met elk 12 Kg. zand; deze zakken, die buiten den gondel hangen, kunnen van binnen uit worden losgemaakt door midel van springbussen, die tot ontploffing worden gebracht. Het stabilisatietoestel wordt gevormd door een soort huis in het omhulsel. Het voordeel heirvan is. dat de ballon od een be paalde hoogte in zekeren zin tot stilstand kan wor den gebracht, teneinde gedurende den noodigen tijd wetenschappelijke waarnemingen te kunnen doen. Bij de vorige opstijging was de vaart zoo snel, dat de tijd hiertoe ontbrak. Het is echter dit stabilisatie toestel. dat bij do opstijging „de groote onbekende" vormen zal, daar men slechts theoretisch de waarde ervan heeft kunnen berekenen. Bij de opstijging moet de ballon den vorm hebben van een neer. elke 500 Ma zet het gas zich uit, en pas op 10000 M. heeft de ballon den vorm van een bal. Op dat oogenhlik kan de ballon nog slechts stijgen door ballast uit te werpen. Men weet, dat het ',c'}tvaarders niet te doen is om een hoogtere- cora te breken, maar wel om wetenschappelijke ob servaties te doen. De luchtvaarders beschikken zelf ook over een valscherm. De luiken van den gondel moeten gesloten worden op 6000 M.. maar zoo mogelijk zullen zij reeds op 2000 M. worden gesloten. In geval van noodzaak kunnen zij in 1% seconde worden geopend. Do ge leerden zelf kunnen in 10 seconden uit den gondel ontsnappen. Do luchtvaarders hebben ook een radiotoestel aan boord, en zullen berichten uitzenden, die te Brussel worden gecentraliseerd en die ook door het Brussel- sche radioinstituut om de twee uren zullen worden medegedeeld. Zoo beginnen de twee jongemannen hun avontuur ten dienste van de wetenschap op den verjaardag van de opstijging van 1932. Frankfort a. d. Main hoe langer hoe armer doordat tal van joden de stad verlaten. Reuter meldt uit Berlijn: De historische stad Frankfort a. d. M., eens de rijkste stad van het Duitsche Riik, verarmt hoe lan ger hoe meer. daar tal van Joden de stad hebben verlaten. Volgens de jongste statistiek zijn er in Frankfort op een bevolking van 550.000 zielen nog slechts 35.000 Joden. Sinds eeuwen werd Frankfort beschouwd als het centrum voor de rijke Joodsche families in Europa. Grafstcenen op het Joodsche kerkhof toonon, dat talrijke families hier al sedert de twaalfde eeuw wonen. De anti-Joodschc actie der nationaal-socialisten heeft evenwel tengevolge gehad, dat een groot aantal Joden de stad heeft verlaten. Ofschoon zij niet mishandeld of openlijk gehoond worden, voelen zij dc boycot toch duidelijk. Daar zij altijd een voorname rol gesneeld hebben in de geschiedenis van de stad de universiteit is door Joden gesticht kunnen zij niet verdragon thans als burgers tweede klas te worden beschouwd. Dui zenden Joden ziin daarom naar het buitenland vertrokken. Volgens een fuist gepubliceerde statistiek hebben sedert het begin van dit iaar gemiddeld -40 Jood sche winkels per maand hun deuren moeten slui ten. In Juni werden zelfs meer dan honderd Jood sche winkels gesloten en hun eigenaars verlieten de stad. Verscheidene Joodsche banken hebben hun filialen In Frankfort opgeheven. Het onmiddellijk gevolg hiervan is. dat de eo- meentefinancien volkomen in de war ziin De Joden zijn in Frankfort altijd de hoeksteen geweest van het economische leven en met het vertrek van do Joden is ook hun geld uit de stad gegaan. De Overschiesche tolgaarder wilde het doorrijden beletten. Donderdagmiddag reed J. G. uit Haarlem met zijn auto in matigen gang in de richting van Overschie. G. kende den weg niet. Bij den tol aan den Rotter- damschen rijweg gekomen wist hij niet dat daar tolgeld betaald moest worden. De tolboom was om hoog, zoodat G. geen gevaar duchtte. De assistehD tolgaarder G. v. d. P. die den auto zag aankomen, en vermoedde dat de auto zonder betalen wilde pas- seeren. liet op het alerlaatste oogenhlik, terwijl de auto nog geen 15 meter van den tolboom was ver wijderd, den tolboom neer. De hestuurder kon niet meer stoppen en reed tegen den tolboom op., die brak, waarbij de auto aan de voorzijde werd bescha digd. De tolgaarder verklaarde dat vele auto's uit Noord Holland er een gewoonte van maken zonder beta ling den tol te passeeren. De politie stelt een on derzoek in. Weer een paar zoekgeraakte Amsterdam mers. Nauwelijks had Woensdag f.1. het vermeende dra ma van drie vermiste ..hengelaars" uit de Jordaan te Amsterdam zijn ontknooping gevonden in het politie bureau te Arnhem, toen de hoofdstedelijke politie van het bureau Marnixstraat de opsporing verzocht van twee Jordaners. vader en zoon. die Dinjsdaemid- dam om twee uur de hoofdstad per fiets hadden verlaten en sindsdien niet meer in hun woningen waren teruggekeerd. Aan de achterbliivenden had den zij meegedeeld te Halfweg te gaan visschen. Gistermorgen is aan alle veronderstellingen om trent het lot van de heide mannen een einde ge maakt door het aan de politie verstrekte bericht, dat zij zich in goeden welstand bevinden, doch dat hun vrijheid aan banden was gelegd, omdat zii zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van konij nen onder Halfweg. Motor vliegt met groote kracht tegen een autobus. Twee broers ernstig ge wond. Gisterenavond omstreeks half acht is de autobus Oudewater-Gouda op het kruispunt Fluweelensingel- Burgemeester Martensstraat te Gouda in botsing ge komen met een motorrijder. D© motorrijder zekere V. E., die zijn broer op de duo meevoerde, vloog met kracht tegen de autobus op en trof deze juist op het portier. Door den he- vigen schok vloog de duorijder tegen het portier op, waarvan de ruit verbrijzelt' werd. Het slachtoffer liep ernstige wonden op, aan hoofd en handen en kreeg voorts een zware hersenschudding. Ook de besturder werd ernstig gewond. Do beide gewonden zijn naar het Iterson-ziekenhuis vervoerd. Ontploffende acetyleen-oylinders tot groo te hoogte in de lucht geslingerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Malmö in Zweden een zware brand gewoed in dc fabriek van Aga-Faxius, waar o.a. ruim 200 cylindcrs met acetyleengas waren opgeslagen. Voortdurend had den ontploffingen plaats, de gloeiende, cylinders wer den tot groote hoogte in de lucht geslingerd cn dn brokstukken kwamen tot ruim 300 meter afstand van de fabriek terecht. Over half Schonen en een groot deel van Seeland was de brand te zien. Eerst tegen den morgen, toen er geen explosies meer voorkwa men, kon de brandweer een aanvang maken met de bestrijding van het vuur, daarvoor had zij zich moeten beperken tot het nathouden en met schuim bedekken van naburige fabrieken en opslagplaatsen. Drie licht gewonde personen zijn in een ziekenhuis verbonden. Op een betonnen plaatsje neergestort. Een hunner reeds overleden. Gistermiddag heeft zich in een perceel aan de De Wittenkade te Amsterdam een droevig ongeluk afgespeeld. Aan drie kinderen, twee broertjes, respec tievelijk vijf en drie jaar ond en een drie jarig buurmeisje dat ln hun gezelschap was, is nl. een zeer ernstig ongeluk overkomen dat een van hen het leven heelt gekost. De kinderen bevonden zich op de tweede ótage voor het raam van een huis aan de De Wittekade. Terwijl de moeder van de jon getjes even afwezig was, zijn de kinderen nit het raam gaan hangen, waarbij zij zioh steunden aan een drooglijn. Plotseling brak deze, met het noodlottige gevolg dat de drie kleinen uit het raam vielen en op een plaats je terecht kwamen. Buren, die door het vallen der kinderen waren op geschrikt, schoten toe en zagen daar de arme kleinen liggen. De G.G. en G.D. werd gewaarschuwd, die twee zie kenauto's met groote snelheid naar de plaats des on- heils stuurde. In hoogst ernstigen toestand werden de slachtoffer tjes naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en daar opgenomen. Het meisje en het jongetje van vier jaar hadden beide behalve hoofdwonden, een schedelbreuk opge- loopen. De oudste jongen is eerst op een arm terecht gekomen. Hij heeft dezen arm gebroken en bovendien een hersenschudding opgeloopen. De gemoedstoestand van de ouders van de kinderen, die kort na het ongeval werden gewaarschuwd, laat zich niet beschrijven. In de buurt was groote deel neming, langen tijd stond een groote groep menschen voor het perceel het gebeurde te bespreken. Eén kind gestorven. Tegen zeven uur is het oudste knaapje overleden. De toestand der anderen was hoogst ernstig. RIE MASTENBROEK. Onze landgenoote Rie Mastenbroek werd In den strijd om de Europeesche kampioenschappen te Maag denburg in de finale 100 meter rugslag voor dames, eerste met 1 min. 20.3 sec. Mej. Ahrendt (Dcitsch- land) volgde onmiddellijk op haar met 1 min. 20.1 sec^ terwijl Pu-k Cversloot (Nederland) derde werd met 1 min. 22.2 sec. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wüze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanvol inwerken. Abdijsiroop werkt rondig, want ze bevri|dt de adem- alingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt Je aangedane en ontstoken plekken. Geer dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en -groote kinderen bij: /fotst-Grlep-Orenchitis-Asthma zteim Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. Weermacht en N.S.D.A.P. zijn de steunpila ren van zijn regiem. - Duitschland wenscht vrede, doch eischt gelijke rechten. Hamburg heeft Hitlcr gistermiddag op geweidigi enthousiaste wijze ontvangen. Reeds om 12 uur stonden de menschen in Maencke- bergstrasse zes tot acht rijen dik en om 1 uur moest het geheele rijverkeer worden stopgezet. Kerkklokken luiden, vliegtuigen scheren over de binnenstad en van verre nadert het geroep van Heil. De Führer nadert en een orkaan van geestdrift breekt los. Aan het. gejuich en „ja"-geroep komt geen einde tijdens de 11 K.M. lange triomftocht van Duitschlands dictator. Op het stadhuis. Om kwart over twee betrad Hitier het Raadhuis waar in de Keizerzaal de hoofdambtenaren en de senaat aan hem worden voorgesteld, waarna de rijks- stadhouder Karlf Kaufmann en nadien burgemeester Kropmann, den leider de verzekering geven van Hani- burg's trouw en royaliteit en in enthousiaste bewonder ringen de verdienste van Hitier in het licht stelde. Na zijn dank aan de sprekers te hebben gebracht, verliet Hit Ier het stadhuis, onder een geweldig gejuich der menigte, dat soms tot orkaankracht zwol. Naar de havens. Om 4 uur begaf Hitier zich per auto naar den. grooten steiger voor het Oceaanverkeer, teneinde het linieschip Schleswig Holstein te bezoeken. Dit was do eerste maal, dat de leider als opper bevelhebber vau de weermacht bij de Marine op be zoek was. Daarna bracht hij een bezoek aan de bekende werf van Blohm en Voss, waar hij de 6600 werklie den toesprak en de verzekering gaf, alles te zullen doen om den ouden bloei in het bedrijf, waarin in normale tijden 12000 arbeiders werken, te herstellen. „De laatste man in Duitschland, die werken wil riep hij uit, „moeten wij arbeid bezorgen' Onder Heilgeroep reed daarna de Führer naar Hotel Atlantic, waar een dubbele eerewacht van de marine was opgesteld. Gisteravond heeft Hitier in de feestzaal van het raadhuis zijn groote radiorede gehouden, die be schouwt moet worden als het hoogtepunt van de propaganda voor de volksstemming van morgen. Hitler's rede. I Na de belichting van de figuur van Hindenburgt die hij den bovenpersoonlijken vertegenwoordiger van het Duitsche volk noemde, gaf hij een beschou wing over den lijdensweg, die het Duitsche volk in de laatste zestien jaar had afgelegd. Hij schetste een volk, door verblinde leiders naai. klasse gescheiden en daardoor onmachtig zich t* verheffen en te doen eerbiedigen. Hij critiseerde zeer sterk de parlementaire demo cratie. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Hitier dat het Rijk nimmer zijn eer en rechtsgelijkheid zal prijsgeven en dat het volk de veiligheid en onafhankelijkheid van het Rijk tegen wie dan ook zal verdedigen. De regeering is vervuld van den wensch onbeperkt al hetgeen in haar ver mogen is bij te dragen tot de handhaving van den wereldvrede. Het Duitsche leger behoeft niet den roem zijner wapens tegenover wie dan ook te reha- hiliteeren. Ik zal or> fatsoenlijke wijze probeeren twee groote Christelijke godsdiensten in hun rechten te beschermen, hen te vrijwaren voor inmenging in hun leerstellingen, terwijl het voorts mijn vastbera den plan is de groote cultureele waarden van ons volk te behoeden en te bevorderen. Dicipline en rust. Geen revolutie is meer mogelijk, constateert de leider. Het Nat.-soc. heeft het Rijk veroverd. Onverzwakt zal de strijd tegen de werkloosheid en vbor de boeren worden voortgezet, doch daar voor is noodig absolute binnenlandsche rust en stren ge dicipline. De kracht van een staatsregiem is echter de kracht van den wil des volks en daarom doet Hitier een beroep op aller medewerking. Hij zegt geen ander doel te hebben dan een blij, gezond en gelukkig Duitschland.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5