Dr. William Beebe daalt tot 910 meter. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE RIJKSKERK. MUSSOUNl TREKT ZIJN TROEPEN TERUG. Gevaarlijke weg. TENTOONSTELLING VET WEIDEVEE EN VETTE SCHAPEN. Jaarvergadering V.V. Schagen. Met den dag wordt de toestand ernstiger. Weigering van den dienst-eed. Volgens een bericht van United Press uit Berlijn wordt, sedert de bijeenkomst van de nationale synode der Evangelische kerk op 9 Augustus j.I., de toestand in de rijkskerk met den dag ernstiger en het zal wel niet lang meer duren, of de rijksminister van justitie zal zich genoodzaakt zien in te grijpen. Verschillende rechtbanken hebben door haar uit spraken ten ongunste van den rijksbisschop, dr. Mueller, officieel de onrechtmatigheid van de door hem genomen maatregelen bevestigd. Zijn gezag heeft daardoor een 7.waren slag gekregen. Naar te Berlijn uit zekere bron vernomen wordt, lieeft de bekende Reiehsgerichtsrat Flor te Leipzig, die lid is van den broederraad der Bekenntnisskirche. een nieuw juridisch advies uitgewerkt, waarin hij de rechtsongeldigheid van alle besluiten der nationale synode van den rijksbisschop is, aldus Flor, op grond van onrechtmatige voorschriften geconstitueerd. Naar verder vernomen wordt, zal dit advies den grondslag van een memorandum vormen, dat in de eerstvolgende dagen aan de hoogste staatsautoriteiten zal worden voorgelegd. De broederraad van de Bekenntniskirche is te Ber lijn onder voorzitterschap van Koch bijeen gekomen om zijn houding te bepalen ten opzichte van de door de nationale synode opgeworpen problemen. De raad heeft eenstemmig zijn goedkeuring gehecht aan de verklaring, welke verleden Zondag te Berlijn in twin tig kerken van den kansel is voorgelezen. A.s. Zon dag zal deze verklaring met het oog op de volksstem ming evenwel niét voorgelezen worden. De broederraad heeft reeds op den eersten dag van zijn bijeenkomst bepaald, dat de door den rijks bisschop verlangde eed van de geestelijken en be ambten der Bekenntniskirche niet mag worden afge legd. Tevens heeft de raad medegedeeld, dat de lands bisschoppen van Beieren en Wurtemberg en ook hun geestelijken den eed in den door de nationale synode voorgeschreven vorm niet afleggen zullen. De broederraad motiveert zijn standpunt met de verklaring, dat in de eedsformule staatsrechterlijke en kerkelijke aangelegenheden met elkaar verbonden zijn. Afgezien hiervan zou *n eed hun wiidingsgelof- ten nietig maken. Verder verklaart de raad woordelijk het volgende: „Gebonden aan Gods Woord en daardoor tot gehoor zaamheid aan onze overheid verplicht, behoeven be dienaren van het Evangelie geen uitdrukkelijken eedsdienst af te leggen. Alleen de staat kan bevoegd zijn zijnerzijds van ons als beambten van een open baar lichaam een eed te verlangen." 1 Met spanning wacht men in zich voor de kerk- kwestie interesseerende kringen ai, welke honding de rijksautoriteiten ten opzichte van het zich steeds meer verscherpend kerkconflict zullen aannemen. De aftocht van de Oostenrijksche grens reeds begonnen. Rome: Mussolini heeft de onmiddellijke terug trekking bevolen van de Italiaansche troepen, welke in verband met den spannenden toestand in Oosten rijk tegen het einde van de vorige maand aan de Oostenrijksche grens waren geconcentreerd. Deze verordening van den Duce wijst er op, dat hij de crisis in Oostenrijk als geëindigd beschouwt .»n dat hij Oostenrijk thans in staat acht zelf voor de handhaving der orde zorg te dragen. Waarschijnlijk heeft de Duce dit besluit genomen in overleg met Starhemberg. Stefani deelt nog mede, dat de divisies, die na de gebeurtenissen van 25 Juli j.1. aan de noordelijke en noord-oostelijke grens geconcentreerd zijn, naar hun garnizoenen terug gecommandeerd zijn. Deze troepen beweging is reeds aan den gang. HITLER-AMNESTIE. In Groot-Berlijn 1000 personen in vrijheid gesteld. Berlijn. De toepassing van de amnestiewet van 7 Aug. heeft ten gevolge gehad, dat alleen in het district Groot-Berlijn meer dan 1000 personen in vrij heid zijn gesteld. In de eerstvolgende dagen zijn meer in vrijheid stellingen te wachten. VOOR MOEDERS OOGEN GEDOOD. Kind loopt onder een auto. De vrouw van den koopman P. v. d. H., wonende op den Iloogen Rijndijk te Koudekerk bij Leiden, zou met haar 5 kinderen een bezoek brengen aan haar ouders te Alphen aan den Rijn. De moeder en de kinderen zouden mederijden met een melkrijder. Bij het instappen stak plotseling haar 5-jarig zoon tje R. den weg over, waarbij hij werd gegrepen door een juist passeerende auto uit Den Haag cn op slag werd gedood. Den autobestuurder treft geen schuld. Arbeider aangereden en voor een stoom wals terecht gekomen. Ten gevolge van de herstellingswerken is de Rijks weg tusschen Beek en Geule in de provincie Lim burg opgebroken. F.en vrachtauto reed door een geul, waardoor een veer brak en de wagen totaal stuurloos werd. Een aanrijding met den wielrijder J. Kei-sten, die uit andere richting kwam, was onvermijdelijk. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. Ter zelfder plaatse is J. Lenkens, arbeider bij de herstellingswerken aan den Rijksweg, dien morgen aangereden door een automobilist uit Maastricht, ten gevolge van het feit dat de automobilist uitweek, voor een stoomwals. De arbeider werd tegen het voorwiel van de stoomwals geworpen. Had de machinist niet onmiddellijk ingegrepen, dan zou Lenkens verpletterd zijn. Ook dit slachtoffer is met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De door de Vcreeniging tot het houden van Jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Scha- gen, gehouden tentoonstelling van vet weidevee en vette schapen, op Donderdag j.1. is weer uitstekend geslaagd. Een mooie colectie vet vee was aangevoerd. n.I. 35 afgewisselde koeien, 11 koeien met 6 breede tanden, 1 idem met 4 breede tanden en een S-tal met 2 bree de tanden. Een bijzondere attractie vormde de rubriek vette schapen, waarvan er niet minder dan 72 stuks wa ren aangevoerd, cn die van uitstekende kwaliteit waren. Doordat er al met al op dezen marktdag heel wat vee was aangevoerd, was de handel in de tentoon stellingskoeien trekkend. Ook de handel in vette schapen was stug te noemen, hoewel ze toch allen werden verkocht. De bekende heer D. Bakker van Bobeldijk, die met zijn schapen zoowel den eersten als den tweeden prijs behaalde, maakte f 25 per stuk, een zeer bijzon deren prijs dus in dezen tijd. Hieronder volgen de bekroningen: No. 1. Voor de boste, fijnste, zwaarst gemeste koe, afgewisseld: le prijs f 10, J. Timmerman, St. Pan kras; 2e prijs f 5, H. v. Hoorn, Wieringerwaard; 3e prijs f 2.50, als voren; bestuursprijs C. Keizer Gz., Winkel. No. 2. Voor de beste, fijnste, zwaart gemeste koe, met 6 breede tanden: le prijs f 10, T. Kostelijk, Noord- scharwoude; 2e prijs f 5, H. v. Hoorn, Wieringer- waard; 3e prijs f 2.50, J. Timmerman, St. Pankras; bestuursprijs H. v. Hoorn, Wieringerwaard. No. 3. Voor de beste, fijnste, zwaarst gemeste koe. met 4 breede tanden: 2c prijs f 5, Jb. dc Veer, Scha- gen. No. 4. Voor. de beste, fijnste, zwaarst gemeste koe, met 2 breede tanden: le prijs f 10, Gebr. Kweldam, Schagcn; 2e prijs f 5, W. Kooijman, Haringhuizen; bestuursprijs G. Glas, Hoogwoud en Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard. No. 5. Voor de beste vette schapen, in te zenden 6 stuks: le prijs f 5, D. Bakker, Bobeldijk, 2e prijs f 2.50, idem; bestuurspr. D. P. Timmerman, Schagen en N. Kaan Kz., Wieringerwaard. DE NIEUWE EURO PEESCHE KAMPIOE NE 201 M. BORST ZWEMMEN, MEJ. GE- NEGER (DUITSCH- LAND) WORDT NA HAAR OVERWINNING TE MAAGDENBURG DOOR HAAR VADER GELUKGEWENSCHT. UIT HUN WONING GEZET. Donderdagmiddag omstreeks half vijf arriveerde in de Noorderstecg, do waarnemend deurwaarder en 2 dienaren der politie en helpers om de aldaar wo nende v. d. H. wegens achterstallige huur uit hun woning te zetten. In weinige minuten tijds was het geheele huisraad op straat gezet en werd de toegang der woning op slot gedaan. De bewoner was afwezig, doch diens vrouw nam het nogal kalm op, althans men ging midden tuschen het huisraad zitten. Om een uur of zes was er zooveel publiek aenwezig dat de politie gedwongen werd te sommeeren tot door- loopen. Tot overmaat van ramp begon het nog to regenen ook. Naar wij vernamen staan er nog eenige bewoners op het punt om uit hun woning gezet te worden wegens huurschuld. Men zij dus gewaarschuwd! Fantastische wezens. Uit Hamilton op de Bermu- da-eilanden wordt gemeld, dat de bekende Amerikaan- sche diepzee-onderzoeker dr. WiUiam Beebe en zijn assis tent Otls Barton, die reeds eenige dagen geleden met hun kogelvormige dniker- klok „Bathysphere" 'n diep te van 765 meter onder de zee-oppervlakte hadden be reikt, thans door te dalen tot 910 meter onder water 'n nienw diepterecord hebben gevestigd. De afdaling en op stijging duurde in totaal ruim 2 uur. Ongeveer vijf minuten hebben de beide mannen op de grootste be reikte diepte onder water doorgebracht om in t licht van een sterk electrisch zoek licht de diepzeewereld te be- studeeren. Voordat dr. William Beebe zijn gevaarlijke tocht onder nam, heeft hij in een gesprek het volgende meegedeeld: Het is niet voor de eerste keer, dat dr. William Beebe met zijn gondel honderden meters diep in den Oceaan verdwijnt. Een diepte als hij thans bereikt heeft, werd door hem nog niet behaald. En nog is de onderzoeker niet tevreden en wil hij trachten binnen afzienbaren lijd de 1000 meter-grens te over schrijden. Dat een dergelijke tocht niet zon der gevaar is, beseft een ieder, wan neer hij er aan denkt, aan welk een geweldigen druk de gondel bloot staat. Het is verbazingwek kend, dat op dergelijke diepten nog levende wezens te vinden zijn. In het licht van de sterke schijn werpers, waarvan de gondel van dr. Beebe voorzien was, verschenen tallooze gevarieerde visschen zooals buiten den onderzoeker en zijn as sistent niemand gezien heeft. Het staat te bezien of men er wel ooit in slagen zal dergelijke dieren op aarde te brengen. Wanneer deze visschen met den gondel in aan raking kwamen, ploften zij uit el kaar. Visschen voorzien van licht- s, zwommen in de duisternis. Bui ten het licht van de schijnwerpers zagen de onderzoekers lange scha duwen, die zij echter niet nauw keurig konden onderscheiden. Tij dens den geheelen tocht stond de gondel telefonisch in verbinding met de buitenwereld, die zoodoende Ia minute op de hoogte gehouden werd van de bevindingen der beide mannen. Dat men deze berichten niet doorgaf teneinde het kranten lezend publiek zoo vlug mogelijk eenige sensatie te verschaffen, blijkt wel uit de mededeelingen van dr. Beebe, die het volgende zeide: „De reden,-waarom wij al onze ondervindingen telefonisch doorgaven, is hierin gelegen, dat wij, voor het geval dat er ons Iets gebeurde, niet wilden hebben, dat de menschheid van onze onder vindingen verstoken zou blijven." Kort voordat de poging onderno men werd, kon een onzer medewer kers een onderhoud met den ge leerde hebben. De vriendelijke heer, die aan een reusachtig schrijf bureau in zijn New Yorksche stu deerkamer zittend hem ontving, vond, ondanks dc koortsachtige voorbereidingswerkzaamheden nog vijf minuten tijd voor een bespre king. „Heeft u reeds mijn nieuwe Bathysfeergondel gezien? Bekijkt u eens die afbeelding aan den muur." William Beebe, dien velen niet ten onrechte voor den dapper sten man ter wereld houden, wijst op een foto van het uitwendige van de bathysfeergondel, die mach tige stalen kogel, waarin hij en zijn metgezel Othis Barton den gevaar lijken tocht zullen ondernemen. ITet metalen huis bezit, zooals de door snede toont, een drievoudige om- pantsering, die noodzakelijk is om weerstand te kunnen bieden aan den enormen druk, die in de regi onen beerscht, welke Beebe wil onderzoeken. Bovendien is de sta len kogel van groote patrijspoorten voorzien, die twintig centimeter dik glas bezitten, waardoor de on derzoeker de omgeving zien kan. Naast de patrijspoorten zijn twee stalen stellingen te zien. In de eenc zit een schijnwerper van meerde re milliarden kaarslicht, een bui tengewoon gecompliceerd optisch meesterwerk, dat ondanks de klei ne afmeting bijna evenveel pres teert als de reflector van een vuur toren. In de andere stelling zit het kunstoog van den gondel, een spe ciaal geconstrueerde filmcamera, die tot taak heeft, dat wat Brtobe en zijn metgezel als eenige levende mensch daar beneden zien, voor de mensch op aarde vast te houden. De eerste keer bereikte dr. Beebe een diepte van 400 meter, de twee de keer 600. „Deze getallen", meen de hij, „lijken eigenlijk zeer be scheiden. Men vergelijkt ze onwil lekeurig met de hoogterecords, die 20 keer grooter zijn. Maar bij de ontsluiering van de diepten van de oceaan gelden andere normen. Wanneer u bedenkt, dat met de geraffineerde duiktoestellen van Gall men tot nu toe niet dieper dan 200 meter in de oceaan kwam, beseft, wat 600 of zelfs 1000 meter wel beteekent. Het gebrek aan er varing op deze diepten was de oor zaak van de uiting van Forbes, dat de zee beneden 200 meter on bevolkt was en daar eigenlijk een rijk van den dood heerschte. Reeds voor mijn expedities hebben ge slaagde pogingen met diepzeegang I toestellen de onjuistheid hiervan bewezen. Door mijn expedities ech ter cn de daarbij genomen foto's kon ik bewijzen meebrengen, van het groote aantal onbekende plant aardige en dierlijke levende we zens. Op 600 meter diepte hebben wij een zeer rijke streek van levende dieren gevonden. Hier werd weer eens bewezen, wat reeds velen ver moed hadden, dat er geen zoo on gunstige levensvoorwaarde kan bestaan, waarbij de steeds zege vierende levensdrang zich niet zou kunnen aanpassen. Daar beneden, in 't rijk van de eeuwige duisternis waar een druk heerscht van vele honderden atmosfeer, komen ons deze diepzecbewoners als wezens van vroede sterrenwerelden voor. „Waarom stelt u zich met foto grafieën der ontdekte wezens te vreden? Het zou voor dc musea toch buitengewoon waardevol zijn, dergelijke exemplaren in hun bezit te hebben." „U stelt zich", glimlachte dr. Bee be, „deze taak aanzienlijk gemak kelijker voor, dan hij is. Bij onze expeditie waren wij niet met vang- toestellen uitgerust, niet alleen omdat de hanteering vanuit de gondel moeilijk is, maar omdat wij er van overtuigd zijn, dat men juist de interesante exemplaren niet aan de oppervlakte kan bren gen. De ervaringen, die wij tot nu toe hadden, bewezen, dat dc buitengewoon teere lichamen van de dicpzeevisschen, die op een druk van honderden atmosfeer zijn ingesteld, in een wereld met ge ringere druk niet kunnen leven. De dieren sterven niet alleen on middellijk, maar hun prachtig li chaam barst uiteen. Maar door* de beschrijvingen van deze wezens wordt de wetenschap ook zeer ver rijkt." „Denkt 11, dat u met uw Bathysfeer gondel nog grootere diepten kunt bereiken?' „Het is een ondankbare taak in de wetenschap voor profeest te willen spelen. Toch lijkt het ons niet onwetenschappelijk te ver moeden, dat een geslaagde expedi tie boven de 1000 meter mogelijk is. De diepste plekken van de oceaan overschrijden de 10.000 me ter. Met cenig optimisme is het niet zoo onmogelijk, dat met dc noodige verbeteringen van de ba thysfeergondel een doordringen tot dergelijke diepten mogelijk is. Een groote verlichting voor den onder zoeker, die in deze stomme en duistere regionen, die door hun indiepe duisternis in staat zijn dc moedigste mensch angst in te ja gen, is de constante verbinding met de bovenwereld door de radio, die ons steeds zeer nuttige dien sten bewees en waarop wij ook steeds bliiven vertrouwen. Bovengenoemde vergadering vond Donderdagavond! plaats in het lokaal van den heer H. Raven aan de Loet, het clublokaal der vcreeniging. Aanwezig wa ren 24 leden. Afwezig met kennisgeving dc heer J. Iloltz. Voorzitter, de heer K. S. Lcguit, opent deze faai*- vergadering met een hartelijk woord van welkom. Spr. hoopt dat de vergadering in het belang van de voetbalsport zal zijn, maar in het bijzonder voor de verecniging Schagen zelf. De vorige notulen waren nog niet aanwezig, om dat dc rapporteur niet ter vergadering was versche nen. Ingekomen stukken van D.E.S.. Petten. Helder worden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Tevens is bericht ingekomen van den heer E. Buiskool, dat hij als lid der E.C moet bedanken, wegens vertrek naar elders. De mededeeling wordt gedaan, dat weer een ver loting zal worden gehouden, waar inmiddels reeds de goedkeuring voor is verkregen. Het aantal loten zal 1200 bedragen. Jaarverslag secretaris. Hieruit stippen we de voornaamste punten even aan. Er werden gehouden 3 Alg. Vergaderingen en 28 Bestuursvergaderingen. Het ledcnciifer der ver ecniging is even teruggeloopen. doch spreker hoopt op ieders medewerking. De training werd to kost baar en moest daarmedo worden opgehouden. Het Schager Bekertournooi werd dit iaar weer gehou den. Ook thans werd Succes winnaar. De nacompe- titie van den N.H.V.B. heeft niet het gewenschto resultaat gehad. De medische keurlna der adspiranten wordt nog steeds gedaan, geheel belangeloos door Dr. H. U. Nanningn Wc zijn hem daarvoor grooten dank verschuldigd, ook voor zijn belangstelling in onze vereeniging. In hot thans volgend gedeelte wordt gerelateerd, dat de N.A.S.B. is gaan voetballen, wat voor onze vereeniging een kleine aderlating heeft moeten beteekenen. Aan het einde wordt een warm applausfo sprekers deel. Rapport Kascommissie. Hieruit blijkt, dat dc bescheiden enz. in orde zijn bevonden en stelt de Kascommissie voor. den pen ningmeester Van Geelen te déchargeeren. Het verslag van do E.C. en de Commissaris van Materialen is niet aanwezig. Verslag Penningmeester. Hieruit blijkt ons, dat de ongevallenkas een voor- deelig saldo heeft van 162. Aan reiskosten werd het afgeloopen jaar uitgegeven f 437.87. De ontvangsten hadden bedragen f 2140.59. Do uitgaven f 2095.69. saldo f 44.99. F.r moet echter nog heel wat betaald worden, zooals terreinhuur. be lasting, trainer, etc. Bestuursverkiezingen. Herkozen als voorzitter bij acclamatie, de heer K. S. Leguit Als secretaris hii tweede vriie stem ming de heer P. de Vries, Als penningmeester bil acclamatie de heer W. C. van Geelen en hii eerste vrije stemming drie commissarissen, t.w. de heeren C. Molenaar. J. E. L. van Ketel en C Bestevaar. Tenslotte wordt hij acclamatie benoemd als 4e com missaris de heer C. Keijzer. Allen nemen hunne benoemingen aan. Voorzitter Leguit dankt de scheidende leden voor het vele. dat ze in het belang der vereeniging heb ben verricht. De Elftalcommissie ziet er thans uit als volgt: Secretaris C. Keijzer: Leden: de heeren J. Speur en V. Vlottes. In de kascommissie zijn gekozen de heeren J. Holtz. A. Vader en S. Breebaart Algevaardigde N.H.V.B. is de Jieer K. S. Leguit, plaatsvervangend lid do heer C. Bestevaar. Royementen. Voorgesteld worden voor royement de heeren A. Bijlsma en G. Lem. die tevens zullen worden door gegeven naar den K.N.V.B. en den N.H.V.B. Aangenomen met algemoene stemmen. De rondvraag levert niets bijzonder op en sluit de Voorzitter met dank voor de opkomst deze jaar vergadering. THETER ROYAL. De meest schitterende revue-film, welke ooit ge maakt werd, is wel „Dancing Lady", die deze week in Theater Royal draait. De geschiedenis vangt aan in een der New-York- sche achterbuurten, waar in een der revue-lokalen Janie Barlow, een mooi jong meisje danst. Dansen zit haar in het bloed en zij heeft groote liefde voor haar vak. Zij wordt opgemerkt door den jongen millionnair Tod Newton, op een avond, dat deze genotzoeker met een gezelschap het schouwburgje bezoekt, waar Janic werkt. Als er een inval door de politie ge daan wordt wegens zoogenaamd onwelvoegelijk dan sen, betaalt Tod voor Janie de boete van 30 dollar, waartoe zij veroordeeld wordt. Zij behoudt onder invloed van haar vriendin weliswaar de 50 dollar, die hij in een briefje voor haar achterlaat, doch zij is allerminst bereid op zijn avances in tc gaan cn

Schager Courant | 1934 | | pagina 6