Woensdag 22 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9538 Nazi=cultuur. Waar is Baldur von Schirach De giftbeker. Ontijdig einde van een buitenlandsch uitstapje Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 762 m.M.* daalt. Wind Zuid Z.W., Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 16 gr. C. is 61 gr. F. Reclame-aanbieding HOORNEN NIKKELEN BRIL met groote ronde glazen in luxe klap-étui, com pleet f 1.50. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Voortaan niet meer aan den waterkant. Van een warme woordenwisselinq en vu rige min, een koel bad en een happy end. Maandagavond wandelden twee menschen langs de Rijnhaven te Rotterdam; het waren een jeugdige hij en een nog jeugdiger zij, gekoppeld door banden van een vurige min. Maar op dat oogenblik voelden beiden deze zoete banden als even zoovele knellende boeien, immers zij hadden verschil van meening en zij kib-> belden, zooals jeugdige minnenden tezamen kun-» nen kibbelen. Een ongelukkig gekozen woord lokte een te vinnig antwoord uit en hierop werd wat te scherp gereageerd, kortom in korten tijd was het een formeele ruzie, waarbij beiden om het hardst be weerden, dat men de tegenpartij nimmer wilde te-i rugzien, iets wat de vrouwelijke helft van het paartje wel gemakkelijk zou vallen, immers zij ver zekerde, dat de ander slechts lucht voor haar was, waarmede zij natuurlijk niet zoozeer doelde op het onontbeerlijke element, dan wel op de eigenschap van onzichtbaarheid, waarna de man onhoffelijk op merkte- dat zij ook slechts lucht, was, maar dan zelfs bedorven lucht. Toen was de maat vol en inconsequent, zooals vrouwen nu eenmaal, vooral onder dergelijke om standigheden heeten te zijn, wilde zij, die juist'had beweerd, dat de heele zaak haar geen sikkepit kon schelen, er een eind aan maken. Een sprong, een plons, en bubbellebub deed het donker water van de Rijnhaven. En nogmaals was het meiske inconse quent, want toen zij weer boven kwam begon zijl luidkeels om hulp te roepen. Meteen was de man al zijn wraakzucht en gram schap vergeten en weer klonk een flinke plons: de hij was de zij kloek nagesprongen. Met een paar, krachtige slagen was hij bij zijn zinkende meisje; hij greep haar bij den nek en even later hielp hij' haar galant tegen een ijzeren trapje op. Weldra stonden beiden druipend op de plaats, waar zij even te voren zulk een hoogloopende ruzie hadden ge-i had. Even keken zij elkaar aan, stil en zwijgend.' Toen greep hij kordaat haar arm en samen gingen zij naar huis, rillerig, lekkend, maar dol gelukkig. Aan haar deur nam hij teeder afscheid, waarna zij- hem zeide, vlug naar huis te gaan, om droge kleeren aan te trekken. Hij beloofde het plechtig, maar hij- deed het niet, In plaats daarvan ging hij in zijn eentje wat rondwandelen, om al het gebeurde nog eens rijpelijk te overdenken. En op de Maashaven Oostzijde gekomen, werd de emotie hem te machtig: d$ ruzie, de schrik, het koele bad, de koene redding, de verzoening, dat alles was te veel voor zijn zenuw gestel en hij viel flauw. Zoo vond een surveilleerende agent hem even later liggen: De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en met vereende krach ten werd hij weer bij- en op het politiebureau ge bracht. Daar vertelde hij zijn avontuur. Aanvankelijk: geloofde men er niet veel van zij nverhaal, totdat een onderzoek in de woning van het meisje het verhaal bevestigde. Nadat zijn kleeren waren gedroogd, mocht hij vertrekken, maar niet voordat hij had be loofd, om als hij weer eens ruzie met zijn meisje kreeg, in elk geval niet meer aan den waterkant te gaan staan. (N.R.Crt.) Nieuwe Inbeslagneming van Der Stür- mer wegens afschuwelijke verdachtma king. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.r Het zooeven verschenen nummer 32 van het anti- semietische weekblad Der Stürmer, uitgegeven door den partijleider Julius Streicher uit Neurenberg is te Breslau in beslag genomen. Het nummer bevatte een artikel, gewijd aan een afschuwelijke misdaad welke in deze stad in 1926 is gepleegd. Twee kinderen van 8 en 12 jaar, broertje en zusje, werden op beestachtige wijze vermoord. De misdaad is tot heden onopgehelderd gebleven. Der Stüdmer bevatte thans een zeer uitvoerigen brief van de moeder van de vermoorde kinderen. Boven de zen brief plaatste de redactie het opschrift „de ri- tuëele moord te Breslau". Het artikel zinspeelt op min of meer geheimzin nige wijze op bepaalde personen uit Breslau, die medeplichtig aan dezen misdaad zouden zijn. Regeeringsraad von Kulitz, chef van de moord- commissie bij het hoofdcommissariaat van politie te Breslau heeft nu aan een correspondent van het Ber- liner Tageblatt aldaar uitdrukkelijk verklaard dat de beweringen van Der Stürmer onzinnig zijn en dat niet de minste termen aanwezig zijn om een derge lijk relaas van den misdaad te geven. De moord op de beide kinderen is door ernstige criminalisten en mannen der wetenschap steeds als een sexueele misdaad beschouwd. De plaatsvervangende hoofdcommissaris van po litie te Breslau heeft het nummer van Der Stürmer daarop in beslag laten nemen. In een officieele me- dedeeling van dit besluit wordt gezegd dat het re laas in het blad in elk opzicht in strijd is met de werkelijkheid en bovendien het prestige van de po litic-autoriteiten ondermijnt. Hij had nog meer op zijn kerfstok. 1 Maandagavond omstreeks elf uur zag een meisje in de Nieuwstraat te Tilburg, dat een man, die al eenigen tijd op verdachte wijze ter plaatse zich had opgehouden, plotseling een fiets wegnam, en er mee vandoor ging. Het meisje waarschuwde den bewoner van het pand, waarvoor de fiets had gestaan en een oogenblik later begonnen twee wielrijders de achter volging van den dief. Zij hadden hem vrij spoedig ingehaald. De man gooide zijn fiets weg en zette het op een loopen. De twee achtervolgers zetten hem ech ter na en wezen hem aan een agent van politie aan. Deze slaagde er in den man te grijpen. Hij werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Toen hij zich daar bevond, kwam iemand vertellen, dat hij met zekeren C. L. zooals de gearresteerde bleek te heeten een rijwiel had geruild. In de tasch van dit rijwiel £ad hij echter den naam aangeti"offen van iemand te I lil varenbeek. Bij informatie aldaar bleek, dat L. ook daar een rijwiel had gestolen. De man zal nu ter beschikking van de justitie worden gesteld, voor wie hij overigens ook geen on bekende is, aldus de „Msb." De kranige Nederlandsche zwemsters na haar schitterende prestaties te Maagdenburg. V. L n. r.: Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Annle Timmermans en Jopie Selbach. Onder een overweldigende belangstelling zijn ze gisteravond weer nit Dnitschland aan het Rotter- damsche station gearriveerd. Rijwieldief op heeterdaad betrapt. Dolle rit van een dokter. Hij rijdt met zijn anto een 5-jarig jongetje dood en rijdt onmiddellijk verder. - Pu bliek, hevig verontwaardigd, wil hem te lijf. Maandagmiddag heeft te Nieuwveen een op hoogst roekeloozè wijze rijdende automobilist een se rie aanrijdingen veroorzaakt, waarvan een 5-jarig jongetje uit Leiden het slachtoffer is geworden. Dr. P. U. uit Langeraad reed van Nieuwveen af in snelle vaart in de richting Kattenbrug. Nabij de maalderij overreed hij een hond, doch hij stoof met dezelfde snelheid voort, met het gevolg, dat hij den 5-jarigen H. v. Bruggen, die met zijn moeder en twee zusjes bij familie te Nieuwveen op bezoek was geweest en die per fiets naar Leiden terugkeerden, omver reed. Het jongetje, dat geheel rechts van den weg reed, werd van zijn kinderrijwiel geslingerd. De fiets kwam totaal vernield aan den eenen kant van den weg terecht, het ventje, geheel verminkt aan dan anderen kant. Het kind moet op slag dood zijn ge weest. Ook na deze aanrijding, waarvan vele voorbijgan gers getuigen waren, snelde de auto nog voort. Een brug van den heer Hiemstra werd aan stukken ge reden, doch eindelijk kwam de auto in den gras kant terecht en daarmee was de dolle rit ten einde. Van de inzittenden, de dokter en drie kinderen, waarbij een zoontje, werd slechts laatstgenoemde licht door glasscherven aan het gelaat gewond. Velen, die getuigen waren geweest van den dollen rit, toonden zich hevig verontwaardigd. Men drong Van alle zijden op den dokter toe, doch er was spoedig politie aanwezig, die de menschen op een afstand hield. Ten einde molestatie te vermij den, zag men zich echter genoodzaakt den dokter per auto naar de gemeentesecretarie te Nieuwveen over te brengen, waar de rijksveldwachter proces verbaal heft opgemaakt. Langs een omweg is hij daarna met een anderen auto naar zijn woonplaats teruggekeerd. ALGERIJNSCH DORP DOOR REGEN VERNIELD. Tien inboorlingen verdronken. P a r ij s. Door wolkbreukachtige regens is de streek van Sidi Aisse in Algiers onder water gezet. Het dorp Sidi Aisse is volkomen vernield. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn tien inboor lingen verdronken en is veel vee in het water om gekomen. FRANSCHE BAANWACHTER GEARRESTEERD. Het ongelnk bij Lyon, waardoor acht personen gedood werden. Parijs. De baanwachter, door wiens schuld, naar gemeld is, op de lijn Lyon—Montpellier acht perso nen door een personentrein gedood zijn, is gearres teerd. Hij bekent de spoorboomen onvoorzichtig ge opend te hebben. Zonderlinge geruchten over den Dolt- schen rijksjeugdleder. Berlijn. Sedert verscheidene weken zijn over den rijksjeugdleider Baldur von Schirach de meest ver schillende geruchten in omloop, aldus een bericht van United Press uit Berlijn. BALDUR VON SCHIRACH. Van bevoegde zijde is kort geleden het gerucht 'tegengesproken, dat de rijksjeugdleider gearresteerd was geworden. Niettegenstaande dit dementi zijn de geruchten niet verstomd en sinds enkele dagen wordt gemompeld, dat Baldur von Schirach niet meer in leven is. Zonder ons met dergelijke geruchten in te laten, Jij kt het ons toch merkwaardig, dat von Schirach se dert eenigen tijd niet meer in het openbare leven op Jden voorgrond is getreden. Naar aan de „United IPress" wordt medegedeeld, was von Schirach op 11 .Augustus in Mornau in Beieren en werd sindsdien niet meer gezien. Op het oogenblik is niets bepaalds -omtrent het lot van den rijksjeugdleider bekend. EEN NIEUWE STRAF VOOR DE DUITSCHE MISDADIGERS? UITZONDERLIJKE „EEREDOOD" EXECUTIE DOOR DEN KOGEL. BERLIJN. De hoofdambtenaar van het Pruisi sche ministerie van justitie, Reitzsch, heeft een bro chure gepubliceerd, waarin hij uiteenzet, hoe het nieuwe Duitsche wetboek van strafrecht er zal uit zien. De zwaarste straf blijft de doodstraf. Van een dif ferentiatie in de doodstraf heeft de commissie voor het strafrecht afgezien. De krachtens het militaire strafrecht, de door het krijgsgerecht en de tijdens den uitzonderingstoestand uitgesproken doodstraf zal worden voltrokken door een vuurpeleton, anders geschiedt de voltrekking van het vonnis door ophan ging- Overweging verdient verder, aldus verklaart de schrijver der brochure, de kwestie, of men den ver oordeelde in staat zal stellen zelf een einde aan zijn leven te make door het drinken van den gifbeker, of door het ter beschikking stellen van een revolver. In geen geval kan deze wijze van „zelfberechting" evenwel toegestaan worden aan alle ter dood veroor deelden. Tuchthuis- en gevangenisstraffen zullen blijven gehandhaafd, waarbij het karakter van deze straf fen evenwel in vele opzichten gewijzigd moet wor den. Bijzonder aanbevolen wordt een snellere vol trekking van de korte vrijheidsstraffen. De com missie voor het strafrecht heeft getracht de tucht huisstraffen in een bijzondere straf om te vormen, welke men toren- of kerkerstraf zou kunnen noe men. Zij heeft er evenwel van afgezien, omdat de fijnere onderscheidingen in de praktijk maar al te gemakkelijk verloren gaan. Bijzondere beteekenis zal in de toekomst worden gehecht aan eerestraffen. In de toekomst zal het verschil tusschen tuchthuis- en gevangenisstraf juist hierin moeten gevonden worden, dat de tucht huisstraf gepaard gaat met eerverlies. Voor de zwaarste misdaden zal echter nog een bijzondere, een eerestraf worden ingesteld: de dood door den kogel, welke als „eeredood' moet worden beschouwd. Geldstraffen zullen in de toekomst minder dan tot nog toe het geval was, worden toegepast. De straffen moeten in overeenstemming zijn met de fi- nancioele draagkracht van den dader. De commissie heeft afgezien van de wederinvoe ring van de lijfstraf Daarentegen zal, als een sym bolische lijfstraf, de rechter de bevoegdheid krijgen, de daad van een veroordeelde bekend te maken. De leiders aangehouden, verdacht van Markensmokkelarij. Aan 't Duitsche grenskantoor te Elmpt werd een gezelschap, dat een uitstapje naar het buitenland zou maken, door de douane aangehouden, omdat ze van Markensmokkelarij verdacht werden. De „Msb." verneemt omtrent deze arrestatie nog de volgende bijzonderheden: Zaterdag vertrok van Tilburg een autobus van de maatschappij „Vitesse" met 15 reizigers voor een tocht over Aken naar Coblenz-Königswinter. De reis verliep geheel naar wensch. Het eenige inconvenient van de reis was, dat de leider niet, zooals was afgesproken, de reizigers van Duitscb geld kon voorzien. Naar hij aan de reizigers mede deelde, had men hem in Aken maar zeer weinig marken kunnen geven, waardoor hij ook den reizi gers eerst in Coblenz eenig Duitsch geld gaf. Hoe dit alles zij, in ieder geval gebeurde er op de terugreis aan het grenskantoor te Elmpt iets sen sationeels, voor de reizigers allesbehalve aange naam. Om elf uur Maandagavond kwam het gezelschap bij dit grenskantoor aan. De chauffeur en de leider van de reis, de heer W. uit Tilburg, gingen het kantoor binnen voor het ver vullen van de noodige formaliteiten. Na 'n half uur waren zij echter nog niet terug gekeerd. De reizigers werden uiteraard wat ongeduldig en eenigen van hen verlieten de autobus en stapten het douanekantoor binnen om eens poolshoogte te nemen. De dienstdoende ambtenaar deelde toen aan de ontstelde reizigers mede, dat de leider van den reis het aantal hem verstrekte marken niet ver antwoorden kon. Aan de passagiers werd gevraagd, hoeveel mar ken zij van W. hadden ontvangen. Het onderzoek bleek niet naar genoegen te verloopen: de heer W. werd aan den lijve gevisiteerd en even later werd ook de moeder van W., die de reis meemaakte, uit de autobus gehaald. Vervolgens moesten alle passagiers de bus verlaten en werd deze bus aan een grondig onderzoek onder worpen. De douane deelde tenslotte mede, dat de heer W. en zijn moeder in arrest werden gehouden en dat de autobus in beslag werd genomen. De chauffeur werd door een douanier met den re volver in de vuist gedwongen de autobus in een loods van de douane te rijden. Aan de reizigers werd toegestaan bij een firma te Roermond telefonisch een auto te bestellen Gelukkig konden de passagiers onder elkaar nog genoeg geld bijeen brengen om deze extra vervoer- gelegenheid te betalen. De chauffeur van de autobus een nieuwe Ci- troën van den heer Fick uit Oirschot werd niet in arrest gehouden, doch kon met den uit Roermond gerequireerden wagen naar huis. De Duitsche douanen waren tegenover de passa giers zeer beleefd en uiterst welwillend om het hun mogelijk te maken de reis voort te zetten. MOTOR SPIEGELS f 0.70, fl 50, f2.50, f3.75 NIC. KAMP SCHAGEN

Schager Courant | 1934 | | pagina 5