VROUW, ^/X\ODt De Nieuwe Mode. Modegrillen VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. É<ftNS.ÏOR*f&RcU DE EERSTE HERFSTJAPONNEN. De eerste herfstj'aponnen ziet men vaak nog eerder dan de eerste dorre blade ren. Over het algemeen ver raden zij een uitgesproken voorliefde voor eenvoudige, ongebroken lijnen, vooral wanneer zij donker zijn. Vaak vormen ingezette dee- len op den schouder de garneering. Onze afbeelding toont 'n donkere japon met lichtere garneerstof, waarvan ook de zeer smalle, ronde kraag, de ceintuur en de onder mouwen zijn gemaakt. De lichtere japon is bijzonder modern door de eigenaar dige mouwen, die men tot dusverre nergens zag. Door het opgelegde stuk, dat van de hals tot halverwege de bovenarm loopt, vol doen zij aan de nieuwe nei ging der mode, om de schouders niet te verbree- den, doch integendeel te versmallen. Dit is wellicht het meest verrassende in de herfstmode, want het geheele silhouet wordt erdoor veranderd. Dubbel interessant is fret, omdat wij nog niet weten, hoe het publiek erop zal reageeren. Wij moeten wachten op de mantelcostuums voor den herfst en op de eerste wintermantels, voor dat wij weten, welke richting de mode uit gaat. Van deze beide japonnen zijn knippa tronen verkrijgbaar in ale maten a f 0.58 per stuk. DE GOEDE GEEST IN HUIS. Het is allereerst de taak van de huis vrouw om ervoor te zorgen, dat er in huis een prettige en evenwichtige stemming heerscht. Door vriendelijkheid en welwil lendheid zal het haar niet moeilijk vallen, met haar man in een goede verhouding te leven. Moeilijker is het, ervoor te zergen, dat de kinderen goed met elkaar opschie ten en niet onderling afgunstig zijn. Heeft zij hierop niet vanaf hun prilste jeugd ge let, dan kan zij er nog veel mee te stellen hebben. Voor het verkrijgen van een goede geest in huis is het ook noodig, dat de verhouding met het personeel en eventueel met nog andere huisgenooten, goed is. Voor dit alles is het noodig, dat de huis vrouw zichzelf weet te beheerschen. Wan- ,neer zij zenuwachtig is, zal dit haar meer moeite kosten dan een ander, doch dat is geen reden tot verontschuldiging. Met een •humeurige huisvrouw is een goede geest in 'huis ondenkbaar. Bovendien gaan dan ook 1de anderen het zich permitteeren, aan hun minder prettige stemmingen toe te geven. ■Niets is zoozeer in staat om het dagelijksch leven te vergallen als de slechte gewoonte yan de humeurigheid. WAARTOE DIENEN EIERLEPELTJES? Een weinig warenkennis voor de huisvrouw. Waarom gebruiken wij eigenlijk beenen eierlepeltjes inplaats van de veel mooiere zilveren lepeltjes? Heel eenvoudig: omdat zilver leelijke vlekken krijgt, als het in aanraking komt met bepaalde chemische verbindingen, bijv. chloor- en zwavel ver bindingen. Zilveren lepeltjes zijn daarom ongeschikt voor mosterdpotjes en zoutvaat jes, zoowel als voor het eten van eieren. Ook op ander gebied is een beetje wa renkennis nuttig voor de huisvrouw, die haar inrichting door een juiste behande ling lang goed hoopt te houden. De popu laire aluminimumpan is bi&. gevoelig voor stooten, terwijl scherpe poetsmiddelen er leelijke krassen op maken. Aan het wasch- water mag in geen geval soda worden toe gevoegd, want hierdoor wordt de blanke aluminiumpan donkergrijs en dof. Voorwerpen van vuurvast glas mogen ondanks hun naam nooit rechtstreeks met het vuur in aanraking komen. Zoowel op de gasvlam als op de blikken schuif- plaat in de oven moeten zij op een plaatje asbest staan, wanneer men barsten wil voorkomen.. Nog voorzichtiger behoorde men eigen lijk om te gaan met geëmailleerd kookge rei. Email is een glasachtig overtreksel, dat evenals glas zeer gevoelig is. Het heeft te lijden van temperatuursveranderingen; daarom moet men vermijden, in de nog heete pan koud water te laten loopen, voor het gemakkelijker schoonmaken. De snelle temperatuursovergang doet barstjes in het email ontstaan, waardoor er tenslotte stuk jes afspringen. Om dezelfde reden moeten de pannen ook niet met grove borstels of scherpe poetsmiddelen gereinigd worden, want hierdoor verliest het émail niet al leen zijn glans, doch ook zijn weerstands vermogen. Huishoudelijke machines en vele andere voorwerpen zijn van gietijzer, een zeer bros materiaal, dat op een harde vloer stuk kan vallen. Waar gietijzer niet gelascht of aan eengesmeed kan worden, kan het geheele voorwerp, dat zooveel geld heeft gekost, door nalatigheid onbruikbaar zijn gewor den. Ook gietijzer is gevoelig voor tempera tuursverschillen. Wij moeten dus geen gloeiende haardringen met een koude, nat te lap reinigen. Het „onverklaarbare" bre ken der ringen kan hiervan het gevolg zijn. ONDERJURK. 73135 Het model van deze onderjurk voldoet aan alle eischen, die men aan een goed pas send patroon kan stellen. Men verkrijgt hierdoor, dat de japon veel beter zal zitten, hetgeen zeker met de dun ne zomer-toiletjes wel noodzakelijk is. Afwerking met kant en lint aan de schouders. Materiaal: vlis- co chine, kunstzij de, toile de soie, crêpe de chine. e.d. Patronen ver krijgbaar tot en mét maat 52. De prijs bedraagt f 0.58. WENKEN. Knoopen aanzetten komt in een gezin met kinderen bijna dagelijks voor. De knoopen zullen niet zoo spoedig afvallen, wanneer men het garen vooraf met was in wrijft. ZONNEBADEN OP HET BALKON. Wie een balkon bezit, kan met zeer een voudige middelen thuis beschikken over een ongeëvenaard plekje tot „herstel van gezondheid". Men spant over een paar ste vige ijzerdraden een lap stof tegen de nieuwsgierige blikken der buren; daarna wordt op het balkon een oude matras neer gelegd of desnoods een dikke deken. Het balkon is nu even geschikt geworden voor lucht- en zonnebaden als welk strand ook. DE VROUW ALS KOOPSTER. Twee onderzoeksters hebben een diep gaand onderzoek naar de gesteldheid van de vrouw als koopster ingesteld en zijn tot de conclusie gekomen, dat de vrouw on geveer een kwartier noodig heeft om een nieuwe japon te koopen. In dien tijd past ze vijf verschillende modellen, zonder tot een keus te komen. Zij hebben meestal geen bepaalde voorstelling, van dat wat ze willen koopen, wanneer ze den winkel be treden, en besluiten dan tot iets, wat juist hun opmerkzaamheid heeft getrokken. Een vrouw let er bij den aankoop van een nieu we japon meer op of het modern is, dan of ze haar kleedt. Het onderzoek had plaats op deze wijze, dat een der dames zich als verkoopster in een groote zaak liet aan stellen en daar 200 koopsters nauwkeurig bestudeerde. Van deze 200 klanten kochten 50 dames tezamen 'n 55 japonnen. In den regel bekommeren ze zich er niet om waar uit de stof gemaakt is: het komt er slechts op aan, hoe de japon er uit ziet. Slechts 45 van de 200 vrouwen bekeken het materiaal nauwkeuriger, en 13 interesseerden zich er voor, of de stof sterk en goed te dragen was. De helft van de vrouwen liet zich bij het doen der inkoopen door een vriendin begeleiden, die ze om raad vroegen, of de japon haar stond. Dat vrouwen aan duurzaamheid van een japon weinig waarde hechten, berust daar op, dat elk jaar weer andere kleuren mo dern zijn, zoodat men het een japon al uit de verte kan aanzien, of ze uit het vorige of zelfs uit eerverleden jaar stamt. Het is dus begrijpelijk, dat een vrouw, die er graag modern uitziet, liever een minder goede en houdbaren stof koopt, en op zoo'n manier minder behoeft uit te geven. Ze wil dan later liever weer een nieuwe japon hebben. 's ZOMERS VISCH ETEN. Het is een onjuist inzicht, waardoor velen ervan weerhouden worden om 's zomers visch te eten. Natuurlijk moet erop gelet worden, dat men geen bedorven visch eet, doch geldt dit niet voor alle voedsel en in elk jaargetijde? Op het oogenblik bevinden de visschen zich juist in den besten voe dingstoestand. Bovendien heeft het men- schelijk lichaam 's zomers minder vet noo dig dan 's winters, zoodat visch boven vlccsch te verkiezen is, ook omdat het licht verteerbaar is en toch alle voedingsstoffen bevat, die wij noodig hebben. HULP BIJ HET SCHOONMAKEN. Men kan de zeildoektafeldekken in de keuken heel goed schoonmaken, indien men wat petroleum op een wollen doek doet en ze daarmede afwrijft, tot ze schoon en glanzend zijn. Heeft men stroomat- ten te reinigen, dan lost men een handvol keukenzout in warm water op, doopt daar in een harden borstel en schuiert hiermede de matten flink af. Ze worden door deze behandeling zoo mooi wit, alsof ze nieuw waren. Moet men kleuren weefsels was- schen, dan legt men ze, voor men ze wascht, eenige uren in de melk. Daarna wascht men ze in lauw-warm zeepsop en U zult zien, dat de kleuren niet doorloopen. ONDERGOED MET KANT. Kant is weer modern; men ziet het vooral veel als garneering van elegan te lingerie. Wanneer men handig is, kan men dit moderne ondergoed zelf maken de snit is eenvou dig genoeg en dan gar- neeren met mooie kant. Uitgeknipte kanten motie ven worden op de stof ver spreid vastgehecht met waschecht zijden garen, dat in kleur bij de kant past. Aan de achterzijde wordt de stof later weggeknipt. Brengt men onder en bo ven kant van gelijkmatige breedte aan, dan staat he* bijzonder mooi, als even wijdig daaraan een met de hand gewerkte open zoom loopt. Wanneer kant minder ge schikt is, zooals bij een kapmanteltje, kan men de lichte stof borduren met een eenvoudig motief, dat hoofdzakelijk bestaat uit bolletjes, handwerk schiet vlug op en maakt mooi effect. Dit Wij wijzen tenslotte nog op de nieuwe een banden met versterkte knoopen, die de huisvrouw veel moeite en werk besparen. DE KLEINTJES IN ZOMER. De baby, die nog niet bui ten de kinderwagen of de baby-box komt, behoeft op warme dagen over de luiers slechts eeii hansopje van lichte, waschbare stof aan te hebben, dat aan handjes, voetjes en halsje door een rijglint wordt dichtgebon den. Wil men het kind zoo veel mogelijk van licht en lucht laten genieten (wij bedenken natuurlijk, dat 't nog te jong is, om recht streeks door de zon te wor den beschenen), dan is een luierbroekje met een uit- knoopbaar gummistuk zeer praktisch. Het speelbroekje voor grootere kinderen heeft lange draagbanden en laat het bovenlichaam bijna geheel vrij. Zij kun nen zich heerlijk laten bruinbranden. Gaan zij wandelen, dan zijn zij spoe dig aangekleed, wanneer zij het jasje van gewerkte stof, met een wit kraagje aantrekken. Het wordt met een lint dichtgebonden. Praktisch en koel voor onze kleine meis jes is het eenvoudige jurkje, dat op de schouders met twee strikken wordt dicht gebonden. Gaan zij de straat op, dan staat de kleine schoudercape even „gekleed" als een manteltje en is niet zoo warm. Van deze schoudercape is een knippa troon verkrijgbaar voor f 0.58 en van het manteltje links boven op de afbeelding voor f 0.58. Een fijn geruit stofje trekt menigeen meer aan dan de groote ruiten, die echter evengoed in de mode zijn. Dit eenvoudige daagsche japonnetje is met dat al aantrek kelijk door de frissche kleur, terwijl de ef fen kleur van het fond zich herhaalt in garneerstof en ceintuur. Prijs van het fraaie patroon f 0.58. DE VERZORGING VAN VUILNISEMMERS De nalatigheid, waarmede in menige keuken de vuilnisemmer behandeld wordt, verwondert ons dikwijls. Menigmaal ver breiden ze een onaangename lucht, er ko men insecten in en op deze wijze kunnen er ziektekiemen in de woning geraken. Men moet nooit iets vochtigs in een em mer doen en men moet hem nooit open la ten staan. Wanneer men vleesch- of visch- resten in den emmer gooit, moet men deze eerst goed in papier wikkelen, en op zijn laatst den volgenden dag den emmer ledi gen. Heel practisch is het, steeds na het leeg gooien van den emmer, deze met schoon papier te bedekken, zoodat de af valstoffen niet met het metaal in aanra king kunnen komen. Men moet hem ook om de veertien dagen met kokend soda water uitwasschcn cn daarna met gewoon leidingwater naspoelen, waarin men een of ander desinfectiemiddel heeft opgelost. Koffie krijgt een sterkeren en beteren smaak, wanneer men er een uiterst kleine hoeveelheid soda aan toevoegt. HET MENSCHELIJKE VOEDINGS INSTINCT. is bij velen niet zoo erg ontwikkeld als men wel aanneemt. Als men deze aangele genheid statistisch onderzoekt, zal men tot de slotsom komen, dat de voeding van de bevolking zich geheel aanpast aan hef kauwvermogen en de spijsverteringsorga nen. De natuur heeft ons bestemd voor het eten van gemengd voedsel, waarvan het grootste gedeelte uit plantaardig voedsel dient te bestaan. Daar de aardappelen op de disch van burgers en arbeiders de hoofdschotel vormt zoo heeft de wetenschap uitgemaakt dat het volk ongeveer zesmaal zooveel aardappelen eet als ander voedsel. Een weinig groente, vruchten of salade heeft zelfs het armste gezin. Deze soorten zorgen door de vitami nen en de mineralen ervoor, dat ons bloed niet verarmt. Ook het gevaar het lichaam te veel zout te geven, wordt meestal door de persoon lijke smaak zelf geregeld. Het is uitzonde ring als het dagelijksch gebruik meer dan vijf gram bedraagt. Alleen voeren wij steeds een wederkeeren' den strijd met de hoeveelheid levensmidde len. Wij eten allen teveel en het woord van een wijsgeer: de menschen graven zicbi met hun tanden hun graf", heeft ook heden zijn beteekenis nog niet verloren. Om onze smaakzenuwen te prikkelen nemen wij dan ook voedsel tot ons. als het lichaam er hee- lemaal geen behoefte aan heeft. Het gevolg daarvan is, dat zich vet en slakken afzet ten, waarvan het zeer moeilijk is weer af te bomen. Het beste is gemengd te eten en op tijd op te houden. Ook als het buitenge woon lekker smaakt, mag het niet voorko men dat de maag overladen wordt en deze duidelijk te verstaan geeft: „Nu is het ge noeg." staande war me mantel aan het ein de van den zomer, kan men 't beste kameelhaar of een an dere dikke wollen stof nemen Door een aardige kleur te kie zen behoudt men toch 't zomersche effect. Het stikken van de ceintuur vereischt zorg en er varing, doch indien men er tegen op ziet, dit te maken, kan men even goed met 'n leeren cein tuur vol staan. Prijs f 0.58.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7