Autobus jrernorzeld. KljKEIl is KQ0PE11 uj CLQECK Op onbewaakten overweg. Twee dooden, 10 zwaar gewonden. Regeling verkoopgelegen heid op Zondag. Moordaanslag te Oldenzaal. Donderdag 23 Augustus 1934. 77ste Jaargang. No. 9539 SCHAGERsCOURAW1?.»™ D,t blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag/ Donder- Uitgave der N.V. V h. P. Trapman Co., Schagen. Prüs per 3 maanden 1180 Losse nummers 6 cent. ^VERTEN- Z en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- o PAGINA'S ™N '°-85' 7 ten.Pn nog zooveel mogelijk in het eerstul,komend nummer geplaatst5 f A U IN A O. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De nieuwe spelling. Bekendmaking. Ontzettend ongeluk bij Emmen. - Antobns met arbeiders eenige tientallen meters door den locaaltrein meegesleurd. - Chauffeur zag waarschuwing aan voor een groet. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft op den onbewaakten overweg in den Dortschen Straatweg onder de gemeente Emmen een ontzettend ongelnk plaats gehad. Een antobns, warin ruim twintig personen waren gezeten, werd bij het passeeren van den overweg door een locaaltrein gegrepen en vernield. Van de passagiers werden twee personen op slag gedood; tien anderen wer den zwaar gewond, de overigen kregen lich te verwondingen. Van de tien zwaar gewonden verkeeren er verscheidene in levensgevaar. De inzittenden werden voor een groot deel zwaar gewond in de bermsloot geworpen. Omwonenden, die onmiddellijk toeschoten, troffen de slachtoffers over een afstand van 50 M. verspreid langs de spoorbaan. Slechts twee van hen waren in staat te loopen. Met de autobus, die bestuurd werd door den auto busondernemer J. Keen uit Nieuw-Amsterdam, wer den arbeiders uit de werkverschaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus, had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Een der omwonenden, die het ongeluk zag aankomen, heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft hij helaas niet opgemerkt. De auto werd over eenige tientallen meters meegesleurd en geheel vernield. Twee arbeiders werden gedood. Een tiental arbei ders werd zwaar gewond, terwijl de overige inzit tenden lichte verwondingen opliepen, behalve twee personen, die gelukkig ongedeerd zijn gebleven. De doktoren van Zanten en Post te Emmen en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben de eerste hulp verleend. Onder de meest ernstig gekwetsten behoorde ook het 12-jarig dochtertje Keen, dat gistermiddag vrij van school had en voor genoegen met vader was meegereden. De trein, waarmede de aanrijding gesdhiedde, was de locaaltrein, die te vijf minuten voor vijf van het station Emmen in de richting Zwolle was vertrok ken. Dit spoorweggedeeltc maakt deel uit van de lijn StadskanaalZwolle. De trein is, toen het ongeluk had plaats gehad on middellijk tot stilstand gebracht, doch moest spoedig daarna de reis voortzetten, om een van den ande ren kant komenden trein te laten passeeren. Voor enkele der zwaargewonden bestaat direct le vensgevaar. Een ziekenauto uit Nieuw-Amsterdam was weldra op de plaats des onheils aanwezig, ter wijl een tweede ziekenwagen werd ontboden. Het uitzicht nar de richting, vanwaar de trein kwam, is zeer slecht en wordt belemmerd door een aantal woningen, op ongeveer dertig meter van de spoorlijn gelegen. Twee dooden. Omtrent dit ongeluk, meldt men nader, dat overle den zijn de arbeiders H. Funcke uit Barger Ooster- veld, gehuwd en vader van acht kinderen en E. Nijenhuis te Nieuw-Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen. Het vervoer der gewonden Om acht uur gisteravond werden de laatste zwaar gewonden van de plaats van de ramp weggedragen en ondergebracht in de nabij staande woning van de wijkverpleegster, zuster Bloemink. Onmiddellijk le vensgevaar is thans nog aanwezig voor vier arbei ders. Zwaar gewond is ook de bestuurder van de bus, J. Keen. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter behandeling aan de plaatse lijke huisartsen overgelaten worden. Twee hunner hadden arm- en beenbreuken, de anderen in hoofd zaak snij wond en. Het 10-jarig dochtertje van den chauffeur, heeft een beenbreuk. Slechts twee arbeiders bleven, zoo als gemeld, geheel ongedeerd. De toedracht van het gebenrde. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wij nader, dat de betrokken groep arbeiders werk zaara bij de landontginning in de gemeente Sleen. juist deze week door verandering van den dienst een uur vroeger huiswaarts gingen dan gewoonlijk, waardoor de bussen den oveiweg moesten passeeren juist in den tijd, dat in beide richtingen naar en van Zwolle treinen voorbijgaan. De bestuurder heeft daardoor blijkbaar aan de nadering van den trein niet gedacht. De nabij den overweg wonende mej. J. Ossel, die toevallig buiten stond, waarschuwde door het op steken van de hand, ongeveer 40 meter voor de na dering van den trein, doch blijkbaar heeft de be stuurder dit teelten als een groet opgevat. Hef verhaal van een ooggetuige. Deze zelfde mej. Ossel, die zich aan den anderen kant van den overweg ophield en het ongeluk za9 gebeuren, deelde mee, dat de bus nog niet geheel op den overweg stond, toen de locomotief van den trein deze in de lin kerzijde raakte. De bus maakte daardoor een slag om en werd door den trein in de lengte in tweeën gereden, Ossel, die onmid dellijk toesnelde, vond de ruine van de bus op grooten afstand van den overweg. Drie bewustelooze gewonden lagen tegen den mo torkap, eenige meters verder vond hij weer enkele, als levenlooze personen, liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meter verder te zijn meegesleurd, ter wijl de bestuurder zelf blijkbaar op een tree plank van den trein, over een afstand van ongeveer 80 meter moet zijn meegenomen. Hij werd bewusteloos en met een schedel breuk op den spoorberm gevonden, van de omstanders waren er slechts twee in staat eerste hulp te verleenen. Omwonenden waarschuw den onmiddellijk de politie en eenige doktoren. In totaal waren er zeven doktoren en een acht-tal zus ters op de plaats des onheils aanwezig. De arbeider Funcke bleek op slag te zijn gedood. Nijenhuis overleed een uur later. De burgemeester van Emmen was ook na het ongeluk aanwezig. Het Parket nit Assen ter plaatse. Het Parket uit Assen arriveerde in den loop van den avond om den toestand op te nemen. De justitie stelt een onderzoek in. De toestand van den chauf feur leent zich nog niet voor een verhoor. Niet hekend is of de machinist van den trein, die na een oponthoud van 10 minuten doorreed, de voor geschreven signalen heeft gegeven. Op 20 meter van den overweg heeft men nog een goed uitzicht, zoo dat de chauffeur dus nog tijdig had kunnen stoppen De oorzaak. Omtrent de oorzaak kan uiteraard weinig worden medegedeeld, aangezien de busbestuurder nog niet kan worden gehoord. Voor zoover bekend is, heeft geen der inzittenden de nadering van den trein be merkt. De Basken blijven zich verzetten. Krachtiger maatregelen door de Spaan- sche regeering aangekondigd. Reuter meldt uit Madrid: De Spaansche regeering schijnt voornemens, eens en voor goed een einde te maken aan de rebellie der Baskische gemeenteraden en heeft derhalve beslo ten, de scherpste maatregelen te treffen, om nieuwe wetsovertredingen te voorkomen. Intusschen is echetr de burgemeester van San Sebastian van plan, zulks in overleg met zijn col lega's van Bilbao en Vittoria. in het stadhuis van S. Sebastian morgen het voltallig interprovinciaal co mité, dat door de gemeenteraden der drie provin cies gekozen werd, bijeen te roepen. Dit comité zoo is het plan zal dan de laatste toe bereidselen treffen voor de biieenreoping op Zondag a.s. te Bilbao, van een groote vergadering, waaraan deel moeten nemen de Baskische en Catalaansche parlementsleden en de autonomische afgevaardig den der andere gebieden. Het heet, dat de ex-premier Azana de vergadering znl bijwonen. Zooals hooger gemeld, is de regeering te Madrid voornemens, in te grijpen. Zij zal de vergadering verbieden en sancties treffen. In geval de organisatoren der bijeenkomst haar bevelen zouden negeeren, zou de regeering, naar men zegt, er niet voor terugdeinzen, de geheele vergadering gevangen te nemen. Door den stroom getroffen. Monteur achterover van den montage wagen geslagen. Een 39-jarige monteur van de N. Z.-Holl. Tramweg- Maatschappij moest gistermorgen op een 4.5 M. hoogen montagewagen op het Stationsplein te Haar lem een spandraad van het tramnet verwijderen. Hij kwam met een tang in aanraking met een voe dingsdraad. Daar deze onder stroom stond sloeg er een groote vlam uit, waardoor de monteur achter over van den wagen op den grond viel. Per zieken auto is hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Daar bleek, dat hij zijn beide armen gebroken had, ter wijl hij klaagde over ernstige pijn in de dijbeenen. EEN ONGEWENSCHTE NAAM. Madrid. Alle kinderen die door hun ouders te vondeling worden gelegd, en die-worden opgevoed door gemeentelijke of andere instellingen worden gedoopt in Spanje met den naam .,Exposito" het geen vondeling beteekent. Verscheidene „Exposito's" hebben thans een petitie gezonden aan de regeering waarin zij toestemming verzoeken een andere naam aan te nemen. ADVIES VAN DEN RAAD VAN STATE INGEKOMEN. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt, is bij het Departement van Onderwijs het advies inge komen van den Raad van State inzake het ont worpen Koninklijk besluit betreffende de spel ling. Het Departement zal de desbetreffende stukken deze week opzenden aan H.M. de Ko ningin om het ontwerp-Koninklijk besluit aan haar beslissing te onderwerpen. Huwen by werkloosheid. WIJZIGING VAN DE STEUNREGELING. Naar het Haagsche Corr. Bur. verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken het voorschrift van artikel 10 der steunregeling, bepalende dat aan diegenen, die na den lsten Januari 1933 tij dens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen „ge- huwden-uitkeering" mag worden verstrekt, dan nadat zij na hnn huwelijk ten minste drie maan den in het vrije bedrijf hebben gewerkt, in dier voege gewijzigd, dat zulks voortaan slechts geldt voor diegenen, die na 1 April 1934 tijdens werk loosheid zijn gehuwd. Bedryfsraden voor den Middenstand. Kerncommissie zal binnenkort worden benoemd. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat ter gemeente-secretarie lijsten zijn ne- dergelegd ter teekening door winkeliers, behoorende tot de na te noemen bedrijven, voor vermelding of zij zijn vóór of tegen de regeling betreffende de ver koopgelegenheid op Zondag, als bedoeld in artikel 4 der wet tot wijziging der Winkelsluitingswet van 27 Juli 1934 (stbl. nr. 450). Gelegenheid tot teekening van de lijsten bestaat tot en met Maandag 27 Augustus a.s. De lijsten betreffen de volgende bedrijven: a. winkels, waar uitsluitend of in de hoofdzaak" visch ten verkoop in voorraad is; b. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak fruit ten verkoop in voorraad is; c. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren ten verkoop in voorraad zijn: brood, banket, suikerwerk, cho colade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs; d. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ta baksartikelen ten verkoop in voorraad zijn; e. winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in artikel 1, onder e, of onder g, der Drankwet volledige vergunning of slijt vergunning geldt. SCHAGEN, 22 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. Cornelissen. De Secretaris, C. Mol, l.-s. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den Minister van Sociale Zaken om binnenkort over te gaan tot de benoeming van een commissie als bedoeld in artikel 8 der bedrijfsradenwet, welke zal hebben te adviseeren omtrent de instelling van bedrijfsraden in middenstandsbedrijven. De drie centrale middenstandsbonden zijn uitge- noodigd, elk een lid ter benoeming voor te dragen. Overigens, dus behoudens wat de werkgeversverte genwoordigers betreft, zal de nieuwe commissie (kerncommissie-middenstand) uit dezelfde leden worden samengesteld als de reeds bestaande kern- commissie-industrie. Ongeluk met een revolver. Jongens wilden met een revolver op spreeuwen schieten. Een van hen door een schot zwaar gewond. Gistermiddag heeft te Dirksland een ernstig onge luk plaats gehad. Een tweetal H.B.S.-ers was per fiets den Lorredijk bij Dirksland opgereden. Een van de jongens, de 16-jarige H. S. was in het bezit van een geladen revolver. Zijn vriend de 16-iarige M. B., wilde daarmede op spreeuwen schieten. S. reikte hem de revolver over. Plotseling ging de haan over en werd M. B. in de borst getroffen. De kogel doorboorde een zijner longen en verliet vlak onder de hartstreek het lichaam. S. waarschuwde direct dokter Boot uit Dirksland. De getroffene is per zie kenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De eed op Hitiers persoon. Ook de ambtenaren znllen zonder verwijl den eed van tronw aan Hitier moeten af leggen. Er is in verband met de wet op het staatshoofd van het Duitsche Rijk en de volksstemming van 19 Augustus een nieuwe wet op den eed van ambtenaren en soldaten cfer weermacht afgekondigd. Volgens de ze wet luidt de diensteed der ambtenaren als volgt: Ik zal-den Leider van het Duitsche rijk en rijks kanselier Adolf Hitier trouw en gehoorzaam zijn, alle ambtenaars- en mijn eigen ambtsplichten nauw gezet vervullen, zoo waarlijk helpe mij God Al machtig. De diensteed voor de soldaten der rijksweer luidt: Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik den Leider van het Duitsche volk en Rijk, Adolf Hitier, den opperbevelhebber der weermacht onvoorwaarde lijk gehoorzaam zal zijn en als dapper soldaat, be reid wil zijn te allen tijde voor dezen eed mijn leven te geven. De dienstdoende ambtenaren moeten zonder ver wijl beëedigd worden. Op grond van deze wet, volgens welke ambtena ren den eed op den Leider en rijkskanselier moeten afleggen, zooals reeds voor de soldaten geschied is, heeft de minister van binnenlandsche zaken den betrokken autoriteiten opgedragen onmiddellijk tot beëediging van de ambtenaren over te gaan. VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. En door een andere anto overreden. Gistermiddag is op den straatweg te Emmer Com- pascuum de ongeveer 17-jarige mej. Joosten van 'n vrachtauto gevallen en door een andere auto aan gereden. Zij werd ernstig gewond en is naar het zie kenhuis te Groningen overgebracht. Beschonken man tracht zijn dochter van het leven te berooven. Voorbijganger, die te hulp schoot met een mes ernstig gewond. Te Oldenzaal heeft zich gister een treurig tooneel afgespeeld. Onder den invloed van sterke drank heeft zekere A. het Noordelijk gedeelte der stad in opschudding gebracht door een moordaanslag te plegen op zijn dochter, bij wie hij inwoonde en op een voorbijgan ger, die toevallig passeerde toen A. met zijn dochter in verwoeden strijd gewikkeld was en haar bijna had gewurgd. Door zijn ingrijpen heeft deze voorbij ganger den dood van A.'s gehuwdo dochter voor komen. De redder in den nood werd door A. met een mes over het gelaat gesneden, terwijl de doch ter, die zich inmiddels hersteld had, erger voor kwam door haar vader met een stuk ijzer tegen het hoofd te gooien, toen deze zijn tegenstander met het mes te lijf wilde gaan. A. had zich des middags te goed gedaan aan meer borrels dan blijkbaar goed voor hem was, zoodat hij des avonds in nogal beschonken toestand in de wo ning van zijn dochter terugkeerde, aldus de „Tel." Terstond hief hij een helsch geschreeuw aan, waar na hij zijn dochter op den grond wierp en haar de keel dichtkneep. B., die toevallig passeerde en door het geschreeuw op het gevecht van vader en dochter opmerkzaam werd gemaakt, trad de woning binnen. Hij wilde A. van zijn slachtoffer trekken, waarop deze onver wachts een mes trok en B. een diepe snede over het gelaat toebracht. Toen A. zijn tegenstander nogmaals wilde aanvallen, werd hij echter door zijn dochter buiten gevecht gesteld en zelf aan het hoofd ver wond. Hierop spoedde hij zich hevig bloedend naar de marehausseekazerne, blijkbaar in zijn dronke mansbui niet wetend waarheen hij zich moest bege ven. Aan de marechausee vertelde hij, dat men hem geslagen had, doch hier wist men vrij spoedig de ware toedracht der zaak en A. werd in arrest, ge steld om zijn roes uit te slapen. Hierna is hij ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo. A. staat zeer ongunstig bekend en heeft zich reeds meerdere malen wegens dronkenschap en ruzie te verantwoorden gehad. Het tweetal gewonden moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Dr. de Bruijn, die spoedig ter plaatse verscheen, moest meerdere hechtingen leggen op de diepe snijwond van B. Ook de gearresteerde A. had zoodanige ver wondingen opgeloopen, dat een tweetal hechtingen noodzakelijk was. Schietpartij in berghut nabij Salzburg. TWEE PERSONEN GEDOOD. VERSCHEIDENE W.O. NEDERLANDERS, GEWOND. DE TWEE DADERS IN ARREST, W e e n n. Gister drongen twee jongelieden de berghut op de Felbertauera nabij Salzburg binnen en schoten den waard Stemberger, die hen wilde tegenhouden ,neer. De zoon van den voorzitter der Duitsch-Oostenrijksche Alponvereeniging. Pirier, werd eveneens door een kogel getroffen. Beiden wa ren op slag dood. De beide indringers openden daarop op de toesnel lende bergtoeristen een razend revolvervuur. Ver scheidene gasten, onder wie eenige Nederlanders, werden ernstig gewond. De twee jongelui wisten te vluchten, doch vijf uur later konden zij gearresteerd worden. Het bleken een 17- en een 23-jarige jongeman uit Stiermarken te zijn. Zij legden een volledige be kentenis af en verklaarden, hun daad in een roes begaan te hebben. Zij zijn ter beschikking van de Justitie gesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1