Het 60-mifoenenplan Moord te Rotterdam Orkaan boven de Chiemsee. De loonen in Japan. Een begin van uitvoering. - Onderhandelin gen over de loonregeling. Naar de „Tel." verneemt, zullen de eerste bestekken voor de uitvoering van werken, welke uit het be kende 60-millioenplan zullen worden gefinancierd, binnenkort door het ministerie van Waterstaat aan besteed worden. Op 11 September zal worden aanbesteed, met het doel werkverruiming te bevorderen, het bestek I. Dit omvat den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van den weg no. 7 (AmsterdamWierin- gen) van het Rijksvvegenplan 1932, met bijkomende werken, welke laatste omvatten: het aanleggen van aansluitende wegen, het graven van slooten, het leg gen van duikers, het maken van dammen en dam- hekken met bestraten van parallelwegen en het maken van afrasteringen en dergelijke, in de ge meenten Amsterdam en Landsmeer. De raming be draagt f 290.000. Op 14 September zou de aanbesteding volgen van bestek II, eveneens werkverruiming, beoogende. Dit bestek omvat het verbeteren van den Rijksweg no. 2 (Amsterdam—Utrecht) van de Duivendrechtsche Brug tot Abcoude, omvattende het verleggen en ver- breedcn van de aardebaan, het aanleggen van een rijwielpad, met bijbehoorende werken, alsmede het opnemen van aanwezige bestratingen en dergelijke onder de gemeente Weespercarspel (raming f 116.000) Ook zou aanbesteed worden het maken van een verharding van teersteenslag op den Rijksweg no. 1 (gedeelte Amsterdam—Laren) met het opnemen ,van bestratingen en het verrichten van enkele grond werken en dergelijke in de gemeente Muiden. De loonen. In het orgaan van den Alg. Ned. Bouwvajtarbei- dersbond wordt meegedeeld, dat de bouwvakorgani saties over de loonen met de Looncommissie van het „Werkfonds 1934" overleg gepleegd hebben. In een gehouden conferentie stelde de voorzitter den vertegenwoordiger van de arbeidersorganisaties de pertinente vraag, of zij in beginsel bereid waren de besprekingen te voeren op den grondslag van loonen, welke afweken van de contractucele loonen. Was men in principe daartoe niet bereid, dan waren de besprekingen overbodig, daar de regeering zooals bekend zich uitdrukkelijk op het stand punt heeft gesteld, dat op de werken, welke met me dewerking van het Werkfonds 1934 werden uitge voerd, lagere loonen moeten gelden dan die, welke in de Landelijke Overeenkomsten zijn vastgesteld. Alle arbeidersvertegenwoordigers, óók de vertegen woordigers van de Land. Federatie, verklaarden zich tenslotte bereid op de basis van looncijfers, welke afweken van de contractueele loonen te onder handelen. Het federatiebestuur heeft blijkbaar, zegt het or gaan van den Bouwarbeidersbond. zijn vertegen woordigers gedesavoueerd. Het bestuur heeft een brief aan de looncommissie van het Werkfonds ge schreven, houdende de mededeeling. dat men wel bereid is medewerking te verlecnen aan de hierbo ven genoemde werken, maar dan tegen niet lagere loonen dan die van de landelijke overeenkomst. De looncommissie berichtte het federatiebestuur daarop, dat het thans geen zin meer had dat deze organisatie nog verder aan de onderhandelingen deelnam. Het Bestuur van den Alg. Ned. Bouwarbeiders- bond deelt verder mede. dat het omtrent de loonen nog eens mededcelingen kan doen. omdat het sta dium, waarin de onderhandelingen verkeeren. dit niet wenschelijk maakt. Er zouden verwachtingen worden opgewekt en misschien stemmingen worden aangekweekt, welke later onnoodigo teleurstelling en moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken. Daarbij droegen de onderhandelingen tot nu toe een voorloopig en vertrouwelijk karakter. DE MOORD OP RAADSHEER PRINCE. Zoon eischt meer activiteit V.D. meld£ uit Parijs: De zoon van den vermoorden raadsheer Prince is niet tevreden over het thans gepubliceerde rapport van de politie over het onderzoek naar den geheim- zinnigen dood van zijn vader. Hij heeft zich naar den rechter van instrxictie te Dijon begeven en heeft daar zijn beschuldigingen •tegen het politieonderzoek in juridischcn vorm in gediend. De Parijsche bladen houden zich opnieuw bezig met de affaire Prince. De rechtsche bladen baseeren zich daarbij op de interviews met den zoon van Prince en concludeeren daaruit, dat de lezing vol gens welke Prince vermoord is, juist is. Wederom klagen zij zekere personen aan een werkelijk onder zoek te versluieren. AMERIKA STRIJDT TEGEN DEN MISDAAD. Al Capone naar het Dnlvelselland. Reuter meldt uit Chicago: Door het overbrengen van Al Capone. naar de „Escape-proof" gevangenis op Alcatraz en het ar resteeren van Ralp Capone. den broer van Al. tracht >de politie een einde te maken aan de activiteit Van de onderwereld van Chicago. Ralnh Capone, bijgenaamd ..Bottles". werd door- de politie gearresteerd op de beschuldiging, dat hij de bende van zijn broer reorganiseerde en dat hij onder bedreiging caféhouders dwong, hun bier van •en speciale brouwerij te betrekken. Een van de redenen waarom Al Caoone van de gevangenis van Atlante naar Alcatraz is overge bracht is, dat hij uit zijn cel toch nog bevel zond aan zijn aanhangers in de onderwereld. Tevens waren er plannen beraamd, om Al Capone te laten ontsnappen. Al Capone. die nog 9 jaar gevangenisstraf moet uitzitten, was zeer verbolgen over zijn overbren ging naar het Duivelseiland. Naar de bewakers van de Atlantegevangenis mededeelden, was de bendeleider een voorbeeldige gevangene, die zich zeer goed gedroeg, om verkorting van zijn straf te verkrijgen. CORRUPTIESCHANDAAL IN ROEMENI8. Steekpenningen voor hooggeplaatste ambtenaren. Naar Reuter uit Boekarest meldt, is daar een par lementaire commissie benoemd om een ernstig fi- nantieel schandaal te onderzoeken, dat aan het licht is gekomen bij een proces van de Engelscne firma Stewart Ltd. tegen de Roemeensche regeering. De firma heeft 55 millioen lei uitbetaald gekregen, omdat de regeering een in 1930 gesloten contract voor den aanleg van wegen in Roemenie heeft ver broken, waarbij als reden werd opgegeven, dat de prijs van de ^irma buitensporig hoog was. Thans Is gebleken, dat de oorspronkelijke inschrijving volko men redelijk was, maar dat eenige hooggeplaatste personen op enorme commissies voor zichzelf had den aangedrongen. De commissie zal nu een vol ledig onderzoek instellen. Chineesche plaatsingsagent door een landge noot doodgeschoten. ONBETROUWBARE CIPIERS. Werkplaats voor vervalschingen In een gevangenis. Londen. In de boekdrukkerij van de gevange nis van Pentonvillg is een werkplaats ter vervaar diging van valsche documenten ontdekt. Meer dan een jaar geleden was de politie een aantal valsche documenten in handen gevallen en nog vier maan den geleden vond de politie bij een razia in een huis in Wcst-Londen een heele voorraad van der gelijk papier. De bij deze gelegenheid gearresteerde personen werden veroordeeld. De politie meende dat daarmede aan deze zaak een einde was ge maakt. Tot haar verbazing doken echter telkens weer gelijke vervalschingen op. Tenslotte ontdekte men dat een in deze zaken bedreven strafgevange nis te Pentonville de valsche documenten drukte en tegen tabak en gunsten aan zijn cipiers gaf. die van hun kant er een lucratieven handel meo dreven. De gevangenen werden onmiddellijk in een afzon derlijke cel opgesloten .twee bewakers zijn voor loopig uit hun functie gezet. Te Moskou Is dezer dagen een groot vliegleest gehouden, waaraan een groot aantal lucht- vaarders van naam deelnam. De ballons voor de start op het vliegveld. SLAAP NIET MET UW MOND OPEN. Turksche boer op ellendige wijze om t leven gekomen. Istanboel. Dat het vooral in sommige landen gevaarlijk is, met den mond open te slapen, blijkt wel uit de onaangename wijze waarop een Turk het tijdige met het eeuwige gewisseld heeft. De man lag met open mond in diepen slaap gedompeld op een veld, toen plotseling een adder in zijn mond 'croop en in zijn slokdarm drong. Bijna gestikt, sprong de boer op en trachtte nog het reptiel bij de staart weg te trekken. Voor hij hier echter in ge slaagd was hadden zijn laatste krachten hem hege ven. Maar ook de adder kwam om het leven. Toen men do slang uit den mond van den ongelukkige verwijderd, bleek dat beiden dood waren. Gistermorgen om kwart over tien is vlak voor den ingang van de electriciteitsfabriek Schiehaven aan de Edisonstraat te Rotterdam, bij de terreinen van den Rotterdamschen Llovd gelegen, de Chineesche plaatsinsagent Tsjang uit de Ilondiusstraat door een landgenoot met revolverschoten gedood. De vermoor de kwam juist uit de tram, had met een inspecteur en een rechercheur van de rivierpolitie, die met de zelfde tram mede kwamen, een paar woorden ge wisseld en daarna alleen zijn weg vervolgd langs het brcede rangeerterrein ter plaatse, toen hij door den moordenaar een Chinees van heel tenger postuur werd aangevallen. Deze loste den geheelcn in houd van zijn revolver op Tsjang, die neerstortte. In zijn verregaanden wraaklust heeft de moorde naar zich vervolgens op het lichaam van den ge vallene geworpen en dezen met de revolver eenige slagen op het hoofd toegebracht. Op het geluid van de revolverschoten is personeel van de electriciteitsfabriek en zijn omstanders toe geschoten, die den moordenaar bobben gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het lijk is overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie, waar ook de moordenaar en de getuigen gistermorgen door den commissaris uit de 10e afdeeling, den heer Snippe, en de inspecteurs van die afdeeling en van de ri vierpolitie zijn gehoord. Nader verneemt de N.R.Ct. nog het volgende: Het slachtoffer is de 32-jarige Chineesche shipping- master van den Rotterdamschen Llovd, Chan Yui Chin. De dader is de 37-jarige stoker Teng Shi, afkomstig uit Kwantong. Chan Yui Chin was gistermorgen om ruim tien uur uit de tram gestapt, en had, na nog even met inspecteur Hanegraaff van de rivierpolitie te heb ben gesproken, zijn weg vervolgd naar de Llovd- kade. Op den hoek van de Edisonstraat was Teng Shi naast hem komen loopen en al pratende waren de beide landgenooten tot voor het gebouw van de electriciteitsfabriek gekomen. Plotseling trok Teng Sbi een groote cvlinderrevol- yer en loste een schot op den shippingmaster. die in het hoofd werd getroffen. Een naar meter verder viel de getroffene neer. waarna Teng Sbi zich op hem wierp, zijn revolver. d;e geheel eelnden was met zes patronen, op Chan Yui Chin leegschoot en vervolgens met den zwaren kolf van den revolver het ontzielde lichaam van zijn slachtoffer bewerk te. Het hoofd van den doode was gruwelijk verminkt en de banden waren bijna geheel verbrijzeld. De moordenaar stond op en ging na zijn woede gekoeld te hebben, bedaard naar bet lijk staan kijken. Menseben. die in de buurt aan bet werk waren, onder wie eenige spoorwegarbeiders, hebben den dader gegrepen en overgeleverd aan inspecteur Hanegraaff. dip met eenige agenten was toegesneld. Het lijk van het slachtoffer, dat onmiddellijk dood moet zijn geweest, is door den Gemeentelijken ge neeskundigen diewd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd. Vermoed wordt, dat de dader, een stoker van de groote vaart, die vrii geregeld werk gehad schijnt te hebben, zich door den shinpingmaster benadeeld heeft gevoeld en daarvoor op deze wijze wraak heeft genomen. KIND IN BOSSCHEN VERDWAALD. De N.R.Ct. meldt uit Waalwijk: Te Drunen. bij Waalwijk, is gisteren een jongen van 7 jaar, die in de hosschen en heide aan het spe len was, verdwenen. Een aantal mannen heeft de bosschen afgezocht, doch zonder resultaat. Uit hetzelfde gezin is vorige week een ander kind tusschen een dorschmachinc geraakt en ernstig ge wond. NA BOTSING IN DE LUCHT TE PLETTER GESLAGEN. Amerlkaansche piloot gedood. Reuter seint uit Brooklvn: De piloot van een vliegtuig is gedood, toen zijn machine, na een hot sing in de lucht met een ander toestel tegen een gebouw te pletter sloeg. De andere machine kwam op een baseball-veld terecht. De piloot van dit toe stel is er met lichte kwetsuren afgekomen. Donderdagmiddag is te Silvolde de 55-jarige heer Ter Horst bij het perenplukken uit den boom ge vallen. Do ongelukkige brak daarbij zijn ruggegraat. Hij zou per auto naar Arnhem vervoerd worden, maar onderweg verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij in het St. Elisabeth gasthuis to Doesburg moest worden opgenomen, waar hij gisteravond is overleden. EEN LUGUBERE GESCHIEDENIS. De electrische stoel weigerde. Eddyvillc. Nadat 2 maal do electrische stroom door liet lichaam was gegaan van een neger, die op den electrischen stoel ter dood moest worden ge bracht, weigerde de electrische installatie. Do execu tie werd uitgesteld en de installatie werd gerepa reerd. Aan een anderen gevangene, die in een nevenka mer op zijn ter doodbrenging zat te wachten, werd medegedeeld, dat zijn leven met een uur werd ver lengd. Toen de installatie was gerepareerd, ging voor de derde maal de stroom door het lichaam van den neger en verklaarde de doctoren hem voor dood. Tot na toe drie dooden. Uit Prien aan de Chiemsee wordt gemeld, dat Don derdagavond op het Herren-eiland in de Chiemsee een openlucht-voorstelling werd gegeven. Een groote menigte was van de dorpen aan het meer naar het eiland gekomen, de moesten met de Chiemsee- stoombooten. Honderden echter kwamen met roei- booten en kano's. Na do voorstelling begaven de hon derden. die uit de plaatsen Stock en Prien waren ge- gekomen zich met hun booten huiswaarts, ofschoon de lucht dreigend was. Plotseling, tegen 11 uur brak een orkaan van buitengewone sterkte los. Met men- schen en booten werd 'n onbarmhartig spel gespeeld De meesten werden nabij net Schlosskanaal tus schen Stock en het Herren-eiland verrast. Na den orkaan, die slechts eenige minuten duurde, zag men een verschrikkelijk schouw spel. Tal van booten, waaronder ook stoom- booten, dreven, met de kiel naar boven zon der bemanning op het donkere water. Voor zoover tot nn toe vaststaat zijn een onderwijzer, diens vronw en de vtouw van een tandarts verdronken. Van het lot van vele anderen, die met hun booten zijn omgeslagen was gisterochtend nog niets bekend, otschoon des nachts nog reddingspogingen zijn onder nomen. Bijna met zekerheid kan worden aangenomen, dat nog meer slachtoffers te betrenren zullen zijn. Meer personen worden niet gemist. Nadér wordt gemeld, dat de orkaan met ontzagge lijke snelheid en kracht inzette, toen ongeveer vijf tig personen zich in booten op het water bevonden. Veertien booten werden door den storm naar het eiland teruggedreven. I)e opvarenden kwamen er met den schrif af. De lijken van de 3 verdronkenen Ronden nog niet worden gevonden. Andere personen worden niet vermist. Gebleken is dat de op het meer ronddrijvende booten voor een deel van den oever waren losgeslagen. De orkaan heeft ook verder groote schade aange richt. Telegraafpalen braken af, licht- en telefoon- leidingen werden vernield. UIT DEN BOOM GEVALLEN. Bij stijgende productie steeds dalende loonen. Tokio. Uit juist gepubliceerde officieele sta tistieken blijkt, hoe de loonen der Japansche arbei ders, die altijd opmerkelijk laag zijn geweest, gedu rende de laatste jaren nog verder zijn verminderd. In 1926 verdiende een arbeider in de Japansche katoenfabrieken per dag 1.56 yen (ongeveer 75 cent) en thans slechts 1.40 yen Een arbeider in de weeffabrieken verdiende in 1926 1.70 yen tegen 1.48 yen in dit Jaar. De productie der fabrieken is niettemin met 60 to| 100 percent gestegen. Ofschoon de loonen in Japan aanzienlijk lager zijn dan in de Westcrsche landen, wordt er de nadruk op gelegd, dat bij vergelijking rekening inoet worden gehouden met het verschil in levensomstandigheden en sociale lasten tusschen Westersche en Japansche arbeiders. De Japansche arbeiders zijn gewend aan een zeer eenvoudig leven. Zij worden meerendeels gerecru- teerd uit den boerenstand, die een zeer sober bestaan lijdt. Verder wordt erop gewezen, dat „de kosten van de ingevoerde grondstoffen zeer hoog zijn, zoodat de fabrikanten om concurreerend te kunnen producoe- ren, gedwongen zijn, de loonen zoo laag mogelijk te houden. Er is nagenoeg geen uitvoer van Japansche le vensmiddelen, zoodat deze op de binnenlandsche markt zeer goedkoop zijn. De arbeiders in de katoenindustrie bestaan voor 80 pet. uit vrouwelijke arbeiders van 15 tot 24 jaar en gewoonlijk blijven zij niet langer dan 3 4 4 jaar op de fabrieken. De arbeidsters wonen in groote te huizen, die door de werkgevers ter beschikking zijn gesteld, en waar tegen zeer lagen prijs maaltijden worden verstrekt De werkgevers moeten verder aanzienlijke bedra gen uitgegeven tot bevordering van liet welziin der arbeiders, welke bedragen ongeveer 25 pet van den loonenpost uitmaken. Slechts als gevolg van bovengenoemde omstandig heden kunnen de Japansche fabrieken zoo goedkoop produceeren en aan de arbeiders toch een goed be staan verschaffen." GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE, en op PRUEF Garage C. NIEUW LA ND, BERGEN. In volle vaart tijdens de watersportwedstrijden, welke Donderdag te Shanklin op het eiland Wight onder groote belangstelling werden gehouden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11