De B rabantsche Brief Haar schuld betaald HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL van Dré. 3 U,T de OMGEVING Ulvenhout, 21 Augustus 1931. Menier, Op school hadden wij eigenlijk nooit bezonder gelet op den Huib. Hij was nie groot, nio klein, nio dik, nie dun, hij was zo'n middelmatig jongske, da nie opviel. Verschrikkelijk braaf was ie ok nie, toch vocht ie nooit, hoefde nooit school to blijven, kortom, hij muntte nie uit in 't goeie, nie in t kwaaie, en zekers nie in „geleerd heid". Iluib de Visser was zo'n middelmatig ventje, da nio opviel. Hij „pestte de meiden" nie, zoo as de a.s. heeren der schopping huilie eerste veroveringspogingen op 't zwakke geslacht noemden; hij zat op school nie op de eerste, noch op de leste banken, wat altij iets bezonders beteokcnde. D'n een meester zette de schoffies veuraan en de braven achteraan d'n aandere meester dee 't weer sjuust omgekeerd, afijn net as dat is in den schouw burg en in de bioscoop: de éliteplaatsen zijn hier veuraan en dè&r weer achteraan en op school ver wisselde 't „schapenhok" den „engelenbak naar 't persoonlijk inzicht van den meester. Maar Iluib zat altij in 't midden van de klas. Da weet ik nog, om dat d'n Fielp, d'n Blaauwe en ikke altij bij mekaar zaten, veur- of achteraan .1 En Huibke de Visser nooit bij ons in de buurt zat. Wij hadden ginnen hekel aan Huib en evenmin was ie onzen kameraad. Huib was 'n klein middel9taands zeuntje; z'n moe der dee 'n winkeltje en z'n vader reisde de durpen af mee manufacturen. 't Mes snee bij 'm thuis laanks twee kaanten, 'n bietje botjes; maar 't snee dan toch nie kwaad, 't Snee op z'n middelstaandsch: dag-en-nacht ploe teren veur tweehonderd gulden per jaar „winst" (As er gin zieken waren!) Na de school zagen we den Huib nie veul meer. Ik kwam bij vader op den hof, d'n Fielp wier bak kersknecht en d'n Blaauwe wier koeischèèper. Huib ging „deur leeren" op 'n groote school in de stad. Neeö, wij sprakken den Huib nie dikkels meer. Waant ik had vol trots m'n eerste boeren-blaauwe kieltje aangeschoten; d'n Fielp troonde in 'n wit jaske op 'n fiets mee 'n zware bakkersmaand en d'n Tiest baggerde 't hele jaar over de weareld as 'n straal-koeicnmest-op-klompen en wier zoo vuil da ge 'm haast nie kennen kost. Huib droeg 'n boordje om z'n dunne nekske en 'n zware boekentasch in z'n handen, die ie geregeld van z'nen linker- in zij nen rechterèrm overgooide as ie onderweuge was. Bij de loting sprakken we den Huib weer. D'n Tiest was nog steeds bij den boer, maar hij bezat in 't laand 'n hok verkens van z'n eigen. Hij was dus al op weg om 'nen gèèven verkensfokker te worren. D'n Fielp had verkeering en zou na den dienst 'n klein bakkerijko op gaan zetten :z'n meske had „geld" (driehonderd gulden) en Huib was ge zakt veur z'n ik weet nie welk examen en hoopte op afgekeurd te worden, om volgend jaar overnuuw examen te kunnen doen. D'n Fielp kreeg uitstel vanweuge z'n bakkerij (en z'n ongeduldig meske) en zoo kwamen alleen d'n Blaauwe en ik onder dienst zooas ge wel wist, en d'n Huib wier afgekeurd veur to smalle borst. Volgons d'n Blaauwe was da flaauwe kul, waant hum paste 't soldatenpak ok as 'nen éérpelzak. be- weerde-n-ie. Dieën goeien Tiest docht dat d'n Huib mee z'n smalle borstje afgekeurd was, uit 'n oog punt van militaire-kleermakers-techniek. Waant onder dienst nimt d'n kleermaker de maat nie veur io begint, maar as 't pak gereed is Afijn, d'n Huib! We verloren 'm uit 't oog. Heelegaar. We sprakken zelfs nooit over 'm, waant we hadden evenmin reden om 'm to haten as om 'm te meugen. Ilij viel in alles (behalve dieen dag van de keuring) in de middelmaat, in 't niet van 't gros. Huib is naar de stejen gegaan. En rijk getrouwd op z'n vijf-en-dertigste jaar, met *n wefke dat over geschoten was, waant 't was gin knap wefke, on- daanks ze gin gebreken had op 't oog. 'n Alledaagsch toeteloeriske, 'n bietje te mollig, 'n tikske te grof en hardhoorend. 'n Uitgeknipte gemalin veur Hubertus de Visser, 'n Spanneke waarvan de menschen zeg gen: „daar is gin potje, of er past ok 'n dekseltje op." D'n Huib kwam in d'n gemeenteraad van z'n stad, daar ieveraans boven den Moerdijk. Waant op Huib, FEUILLETON. door MARGARET PEDLER 41. Toen Tony een uur later de zaal binnenslenterde met een eenigszins verstrooiden, verdrietigen blik, vond hij Eliot over dc krant gebogen. „Ga je nog spelen vanavond?" vroeg hij, terwijl hij dralend hij Eliot bleef staan. Eliot staarde naar hem op. „Neen. Jij gaat er nogal vaak heen, nietwaar?" Hij herinnerde zich, dat hij Tony's opgewonden, ge spannen gezicht al menigmaal tegenover zich had ontdekt aan één der spooltafels. „Neon Ik voel er vanavond niet zoo veel voor. Trouwens", ging hij brommerig voort, „ik heb laatst een hoop geld verloren. Mag ik bij je komen zitten?" voegde hij eraan toe, terwijl hij zijn hand op de rugleuning van den stoel legde. Covcntry legde zijn courant neer. Het was duidelijk, dat de jongen zich wilde uiten, zich van een bepaalde beklemming wil de bevrijden. Ik kan hem beter zijn gemoed laten uitstorten, dan ben ik er van af, bedacht hij. Een bemoedigend woord bracht do heele geschiedenis aan het rollen. Tony scheen erg verslagen te zijn. De Neville's gingen Mentone verlaten; de nieuwe dokter, die geraadpleegd was, had een frisscher kli maat voor Ladv Doreen geadviseerd, en tegelijker tijd had Sir Philip zijn besluit te kennen gegeven om naar Londen terug te koeren een samenloop van gebeurtenissen, die Tony stevig hadden aange grepen en hem erg verdrietig hadden gemaakt. „Daar moet je d'r nu al weer tusschen uitbreken, weet je", verklaarde hij. „na hier drie maanden samen geweest te zijn. Het klopte allemaal prach tig" voegde hij er scherpzinnig aan toe. „F.n nu is het allemaal voorbij. Tk voel mij zooiets als een schooljongen, die weer naar school terug moet na dc vacantie." noch op z'n Karlien viel iets te zeggen en ze woonden in 'n mooi huis, waant wa Karlien mistte aan schoonheid, brocht ze mee aan „spijkers". Huib wier wothouwer, waant niemaand had last van den Huib! Eigenlijk was ie wethouwcr veur iemaand t begreep, waant toen er gestemd wier, toen hadden er 'n stuk of tien op hum gestemd, om da ze nie blanco wouwen stemmen en zo dochten: „Huib of blanco, da's 't zelfste". Huib kreeg van Karlien 'nen secretaris ('n achter neef van Karlien, die teugen Huib „meneer" moest zeggen) en dieën secretaris was d'n eigenlijke wet houwer waar niemaand erg in had. Neef Antonio wethouwerde nie kwaad, waant Huib wier na enkele jaren burgemeester op 'n leuke negorij. Antonio stelde 'nen piekfijnen speech op, Huib leerde 'm uit z'n hoofd en droeg 'm netjes veur bij de installatie, zoodat ie in de kraant kwam. Huib en Tonio zijnen speech. 't Was toen, dat wij weer herinnerd wieren aan den Huib, waant hij stond in ons kraant, as d'n trots van ons durp. Iedereen zee; „wie had da-d-ooit van dieën Huib gedocht?" En niemand begreep, da daarmee 'n lillijk ding gezeed wier van Huibe. Iiuib had dus gin last van deus onbedoelde critiek en Tonio bur,gemees terde puik, onder Karlienoke's toezicht. Op 'nen goeien dag vonden Karlien en Tonio dat. Huib z'n eigen moest specialiseeren. Waant alleen as specialiteit kan 'nen mcnsch uitmunten. Ge hebt ommers medische specialisten veur den rechter grooten-teen, veur 'n kuierende nier, veur 'non blin den dèrm, veur de zwevende rib en weet ik veul. Huib wier laandbouw-specialist. Geboren op 't plattelaand en burgemeester in 'n negorij klonk da nie slecht. Tonio ging dus studeeren in kunstmest, motorploegen en kende al gaauw 't verschil tusschen 'n suikerpee en 'nen frambozenstruik. Karlien kocht 'n paar bunders dennenbosch en Huib was grondbezitter-burgemecster-laandbouw- specialist-veurzitter van de kiesvereeniging, laand bouwpublicist, enz. enz. Z'n visitekortje wier te klein waant Tonio zat nie stil, daar zurgde Karlieneke wel veur. Huib was ginnen kwaaien kearel, niemaand had last van 'm en ongemerkt zweefde-n-ie omhoog as 'nen lochten ballon die volgeblazen wier, deur Kar lien en Tonio. Huib móest omhoog, waant hij was te locht om te blijven liggen. Huib brocht 't zóó ver, dat ie gin krant kost op slaan, of hij zag z'n eigen daar tevrejen-lachend op "n prenteke staan. Karlien knipte dat allegaar uit en plakte-n-'t netje in 'nen witten boek. Daar kon niks meer gebeuren, of Huib was er bij. Vergaderin gen, feesten, herdenkingen, Huib stond niemaand in den weg, iedereen zag 'ra en z'n naaste medewer kers hadden gin erg in 'm. Huib wier op 't kantje-af van beroemd en nie maand kost zeggen, waarom! As de wind gunstig was, moest op 'nen gegeven dag z'nen zallon in 'n minislerpak waaien. En da ge beurde. Iedereen vond da gewoon. Maar nouw mokte Karlien heur eerste fout. Ze kreeg ruzie mee Tonio, omdat Tonio in 'n zatte bui teugen Huib gezeed had: „Excellentie, ik heb oe nouw minister gemokt, mokt mijn nouw kamerbe waarder, dan is mijn pensioentje ok gekocht." As Tonio z'n valieske gepakt had, en vertrokken was, dan zee Karlien: „die ruzie kwam sjuust van pas, Huib. We heben hum nie meer noodig. Op 't departement zijn secretarissen genogt." Na enkele maanden plofte Huib uit z'n minister schap, en toen hee Antonio mijn onder 'ii borfreltje de „grap" verteld. ,,'k Heb er echt plazier in gehad", zee-t-ie: „leen me nou 'n tientje, Dró, waant ik mot weer bij Lie- neke komen en 'k heb ginnen rooien cent veur de reis." Eerst gaf ie nog 'n rondje van mijn tientje en toen stapt-n-ic op „om do stukken te gaan lijmen", zee-t-ie. Huib is een van de tiepen, amico, die 'k verlejen week beloofd had, te beschrijven. 't Is ginnen kwaaien kearel. Maar veur z'n Lie- neke, met d'n plakselboek, motte opassen, man. En Tonio? Ollee, daar zijn veul Tonio's in de weareld. Da zijn de lachende pierrots, die de weareld verslijten veur 'nen voetbal en 'm alle kanten opschuppen. De lui, die alles kennen, behalve rekenen. Sjuust andersom dan de Karlienekes, die alleen „maar" rekenen! Veul groeten van Trui en as altij ging horke min der van ocwen toet a voe DRé. OV DE N E DORP AAN DE VERWONDINGEN BEZWEKEN. Naar wij vernemen is de heer W. A. Verhaar uit deze gemeente aan dc verwondingen, welke hij heeft bekomen bij het ongeluk, hetwelk hem Woens dag bij de garage Peereboom te N. Niedorp is over komen, Donderdagmorgen te Alkmaar in het St. Elisabcthgesticht overleden. W I E R l N 0 E N DEN OEVER. DE AFSLUIDIJK EN WIERINGERMEERPOLDER IN HET TEEKEN DER NEDERL. REISWEEK. Gezien het zeer belangrijke bezoek, hetwelk de Zuiderzeewerken in de achter ons liggende zomer maanden hebben getrokken, dachten wij dat het. organiscercn van een Ned. reisweek naar Neder- land's mooisfo en belangrijkste punten den trek naar don afsluitdijk nauwelijks nog meer zou kun nen doen toenemen. Wij hebben ons vergist, want de toename van het verkeer over afsluitdijk en door Wicringermcerpolder merken wij deze week dage lijks niet alleen, doch van uur lot uur, van het och tendgloren tot den laten avond toe. Het verkeer raast en jakkert over Wieringen heen in beide rich tingen, zoowel naar de Friesche zijde als naar de provincie Noord-IIolland, als nimmer tevoren. A.T.O.- busson, zeldznam verschijnsel, passeeren in grooten gestale dagelijks met uitstekende bezettingen, uit vrijwel alle provincies komen wij de particuliere auto's, motorrijwielen en touringcars tegen en ten teeken dat dc Ned. Reisweek ook voor buitenlanders aantrekkingskracht bezit, het aantal buitenlandscho auto's is grooter dan ooit. Hotels en café's op Wie- ringen en in „de Meer" maken uitstekende zaken, zoo ook de benzine stations en autoreperateurs, want menig overjarig vehikel vergt op het schitterend 30 K.M. lange wegdek over den afsluitdijk teveel van zijn toch reeds zwaar beproefde krachten en moet den strijd tegen dc meer moderne wagens in snel heid opgeven. Het Monument aan den afsluitdijk is de geliefde pleisterplaats voor de bezoekers van den afsluitdijk, welke nauwelijks kunnen scheiden van het imposante vergezicht over Waddenzee en, bij helder zicht. Waddeneilanden. In den Wieringer- meerpolder kan men nauwelijks gelooven dat alles, wat daar te zien is, in slechts luttele jaren is tot stand gehracht. Het liefelijke dorpje. Middenmeer staat hier in het brandpunt van de belangstelling. Nederland reist in Nederland en vele buitenlanders reizen mee. Velen waren reeds gekomen om den hechten dam tusschen Noord-Holland en Friesland met zijn Uit- waterings- en schutsluizen te bezichtigen, velen doorkruisten reeds de nieuwe 12e provincie, doch de Ned. reisweek heeft gemaakt, dat het bezoek aan, de Zuiderzeewerken in de week van 20—26 Augustus 1934 zijn hoogtepunt tot dusverre bereikte. LAN G END IJ K NOORDSCHARWOUDE. BESTUURSVERGADERING NOORDER- MARKTBOND. Het bestuur van den Noordermarkt.bond verga- dorde Donderdagmiddag half drie in het betaal- kantoor. De Voorzitter opende met woorden van welkom. Er is gelukkig niet veel gebeurd, dat een bestuursver gadering eerder noodig maakte. De secretaris, de heer J. Kliffen, las de notulen der vorige vergadering, welke werden vastgesteld. Naar aanleiding van do verlaging der minimum prijzen werd door een der afgevaardigden gevraagd, of dat verschil niet uit de eigen kas kon worden betaald. Voorzitter antwoordde, dat men z'n uiterste best er voor heeft gedaan. Spr. hoopte, dat men er nog iets van zou krijgen; afwijzend is er nog niet op beschikt. Ook bij de pokkige aardappelen hoopte Voorz. dat er nog iets over 't vuur mocht komen. Zoo is 't onrechtvaardig. Het minimumprijzenfonds wilde Voorz. nog niet gebruiken. Men moet het fonds volgens besluit van de Prov. Comm. bij elkander houden. De veilinfjsomzetten. Medegedeeld werden de omzetten aan de veiling. In April was er voor fl40.8S4.52 geveild. Gestort werd in het minimumprijzenfonds f 704.42: keurboe- tcn f 3.04; extra korting (bonnenverkoop) f 131.20. Aan steun werd in de maand April f 228.730.41 ont vangen. De omzet van Mei was f 20.594.33. in Juni f 91.16S.50, Juli f 157.882.69: deze cijfers geven wel den indruk, dat het begin van het seizoen aanmerkelijk beter is dan het vorig jaar. Ook dc cijfers van de eerste 7 maanden van 1934 tegenover die van 1933 geven een dergelijk beeld. De omzet van 1 Januari tot 1 Augustus 1933 was f 488.172.28, in 1934 was het f 1.040.771.55. De omzet van het jaar 1933 was f 805.000. Ter oriënteering laten wij volledigheids halve het gemiddeld omzetcijfer volgen van dc laat ste 16 jaren. Dit was f 3.000.000 Hierna was aan de orde het verslag van de Vierbondsvergadering, waarbij de Voorzitter dc ver beterde regeling bij de verstrekking van vervoer- bewijzen toelichtte, door de gezamenlijke veilingen verkregen naar aanleiding dier vergadering. Tot leden der commissie voor de centralisatie der kool zaad teelt werden de heeren J. Ooticrs en J. Kliffen aangewezen. Van de vereen. „De Koophandel" was een ver zoek ingekomen om vreemde kooplieden van de vei lingen te weren. Men kon zich met het in den Vier bond genomen besluit om hieraan niet mede te werken, vereenigen. Eenige opmerkingen ten aanzien van de regeling van den aardappelhandel werden vanuit de verga dering gedaan, o.a. werd aangedrongen op het op heffen van de heffing op aardappelen: dan zou men de aardappels beter kunnen verkoopen, dacht de afgevaardigde. Daarmee was men het eens. Het schilderen van het groote gebouw zal dit 'aar door de schilders, de heeren D. Dirkmaat en Ide Zijp worden gedaan. Uit de vergadering werd gevraagd of er geen aanbesteding kon worden gehouden. Zou dat. niet voordeeliger zijn? Er waren in andere gemeenten ook schilders die het wilden doen. Voorzitter merkte op. dat men met aanbesteden een minder goede ervaring had gehad. Men ging met dit besluit accoerd. Bij do rondvraag vroeg de Voorzitter of men te vreden is over het slaboonen-veilen. Geantwoord werd. dat. er eerst, niels aan te mer ken was op de leden. Op het oogonblik ziin er wel bouwers in de Heerhugowaard. die naar Bevenviik zenden. Er zijn er nog heel wat Kan er van de veiling af niet iets aan worden gedaan. Het prijsverschil tusschen de heide veilingen moet de aanleiding ziin. Is dat verschil zoo groot? Van bestuurszijde werd aangedrongen op hand having van den maatregel ter bevordering van de «dahoonenmarkt alhier. De nriizen kunnen gemak kelijk met Beverwijk concurreeren. Men is eenmaal verplicht te veilen op de veiling waartoe ze behooren. Tenslotte moet men toch ook aan de verplichtingen tegenover de veiling voldoen. Naar aanleiding van het besluit van de alg. ver gadering om slaboonenkisten aan te besteden, werd een vraag gesteld, hoe het daarmee stond. Het antwoord hierop luidde, dat er slechts 10 kisten waren besteld, wat nogal wat vrooliikheid teweegbracht. Er was op de alg. vergadering nog heel wat. over gesproken. Tn verband met berichten over vervroegde steun- uitkeering werd gevraagd of dit gelden zou voor de kool. welke zoo'n lage prijs hebben opgebracht. Of alleen voor den intensieven tuinbouw? De Voorzitter zeide. dat daarop wordt aange drongen. Ook voor pokkige aardappelen De wenschelijkheid van een flinke steunuitkce- ring op de kool. welke na April zoo is gekelderd, werd betoogd. De secretaris las een brief voor van den eere voorzitter, den heer Brugman, waarin deze mede deelde, verhinderd te zijn voor deze vergadering. Hem zal een schrijven worden gezonden met de beste wenschen voor de gezondheid van de fam. Brugman. m Daarna sluiting. Naar wij vernemen, gaat de ZeerEerwaarde Heer Kapelaan Van Ginkel onze gemeente verlaten. Kapelaan van Ginkel. die hier zeer gezien was, krijgt als nieuwe standplaats Den Heldor. Als nieuwe Kapelaan komt hier de ZeerEerwaarde Heer Oudshoorn. OUDKARSPEL. Tengevolge van het breken van de vooras reed de heer P. T. van de Kleinesluis met. zijn vischauto te gen het hek van den heer C. Blokker, 'alhier. Ge lukkig had de auto niet veel gang, zoodat het onge val zich beperkte tot eenige gebroken latten en eenige schrammen aan de auto. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. W I E R f'N G E R XV A A R D Het bestuur van de Sportclub verzocht ons nog te willen vermelden, dat er nog een paard, nl. „Hildebrand" voor de draverij werd aangegeven. Politie. Verloren: een rijwielplaatje. Eliot merkte, dat hij, ondanks zichzelf, met den ander sympathiseerde. Het was even moeilijk om in een vijandigo houding tegenover Tony te volharden, als do spontane uitingen van een aanhankelijkcn jongen hond te weerstaan. „Zou je je oom niet kunnen suggereoren, dat een koeler klimaat ook voor hem gunstig zou zijn?" op perde Eliot met een zwakken glimlach. Tony wierp hem een blik toe van onder zijn gefronst voorhoofd en schudde half lachend, half klagend neen. „Dat is het juist" erkonde hij vrijmoedig. Ik kan hem er niet toe bewegen Doreen en ik zijn nou zoo ongeveer half verloofd, zie je „Half verloofd?" vroeg Eliot opmerkzaam. „Ja, 't hangt van haar gezondheid en van mijn goed gedrag af", vervolgde Tony eenigszins scham per. „Daarom willen zo haar naar de Zwitsersche bergen hebben voor het eene, en mijn oom onttrekt me aan de bekoringen van Monte Carlo voor het andere." „Naar welk deel van Zwitserland gaan de Ne ville's?" vroeg Eliot, meer om iets terug te zeggen dan omdat het onderwerp hem zoozeer interes seerde. „Naar Davos?" „Neen, ze gaan ergens in de buurt van Montri- cheux?" „Montricheux?" Het woord ontglipte ongewild aan Eliot's lippen. „Ja, je kent het. nietwaar?" „Ja, ik ben daar wel eens geweest", antwoordde Eliot kortaf. „Ik heb daar het beste avontuu» van mij nleven meegemaakt", vertrouwde Tony den andor toe. „Dal zal ik nooit vergeten bij God. Daar boven op een plaats, die de Dcnts de Louw werd genoemd." Als hij beter had toegezien, zou hij plotseling een smeulend vuur hebben zien gloeien in de scherpe, grijze oogen van don man naast hem. Maar hij was op dat oogenblik bezig om een sigaret op te steken en daar hem do verandering in Ëliot's gezicht was ontgaan, vervolgde hij in gedachten: „Ja, ik was daar op geklommen met een meisje, dat ik al van kindsaf kende we waren haast sa men groot gebracht. En het eerste het beste, wat mij overkwam was, dat ik in een ravijn gleed." Hij trok puffend aan zijn sigaret. „Verdikkeme! uitgegaan." Hij hield even op om ze weer aan te steken, ter wijl Kliot roerloos naast hem zat en in gespannen stilte op het vervolg van het verhaal wachtte. Her kwam er allemaal erg natuurlijk en onverholen uit en met een volkomen onbewustheid van Tony's zij ed, dat het verhal eenigszins persoonlijke beteeke- nis voor den man naast hem kon hebben. „Zij was het kranigste meisje, dat ik ooit heb gekend", gaf hij rond en gul te kennen. ..Zij vatte het op als een gezonde sport en heeft mij nooit ook maar het minste verweten De meeste vrouwen zou den om mijn bloed geroepen hebben." „Ja, dat denk ik ook", antwoordde Eliot, haast mechanisch. Hij was er zich ternauwernood van be wust. dat hij eenig antwoord gegeven had en toen Tony nacdrhand opstapte met een vriendelijk „Nu, tot kijk. Zie ik je morgen nog?" antwoordde hij weer even afwezig en toonloos. Hij voelde slechts één ding Zijn heele bewustzijn was erop geconcentreerd- Ann was onschuldig volkomen onschuldig! Er bestond geen enkele twijfel meer in zijn geest. Tony's sterke, eenvoud en overtuiging hij het ver tellen van zijn avontuur waren te onvervalscht ge weest. om er ook maar oen oogenblik aan te twijfelen en, ofschoon hij had vermeden omd en naam te noe men van het meisje, dat zijn metgezel was geweest het „kranigste meisje, dat hij kende" was het volkomen duidelijk, dat hij had verteld over de bergepisode, waarin Ann betrokken was geweest en die zij zoo bitter duur had betaald. Grimmig en in een gcnadelooze vastbeslotenheid zag Eliot de feiten in het gezicht. Hij had de vrouw, die hij liefhad, een ontzaglijk en verschrikkelijk on recht aangedaan. Zijn veronderstellingen waren tot in de kern onjuist en onrechtvaardig geweest. Met eigen hand had hij zijn geluk vermoord zijn eigen geluk, maar ook dat van Ann tot puin geslagen. Er was geen terugkeer mogelijk geen herstel van wat was geschied. Een man kan niet twijfelen aan een vrouw, zoo als hij aan Ann getwijfeld had, om daarna, als haar onschuld duidelijk is gebleken, naar haar terug te gaan. en te zeggen, dat hij in haar gelooft. Zelfs als Ann hem in de teederheid van haar vrouwelijk hart zou vergeven zooals vrouwen, God weet het. eiken dag die voorbijgaat, mannen vergeven dan zou hun liefde toch nog beroofd blijven van de fijnste en subliemste essence zou besmet blijven door een akelige herinnerinf. Wat had Ann zelf ook al weer over liefde gezegd? „Het is geloof en vertrouwen. Eliot." Hij stond langzaam op en wandelde het hotel uit met den typischeu gang van iemand die slaapwan delt. Daarna verloor hij elk contact met den tyd. Hij voelde zich weggesleurd in een diepen, duisteren stroom, van wroeging en wanhoop, die hem haast krankzinnig maakte. Toen hij weer tot zichzelf kwam, kon hij vaststel len, dat het laat in den nacht was en dat hij weer in zijn hotelkamer terug was. Hij wierp zich op zijn bed en sliep aan één stuk door tot de zon midden aan den hemel straalde en zijn kamer met wit licht vulde. Hij was nog niet tot klaarheid gekomen over de vraag hoe hij zijn toekomst zou inrichten en hii droeg enkel het bosef, dat, voordat er een doelbewust plan was opgesteld, hij zijn smartelijke gedachten enkel zou kunnen ontvluchten door zijn geheelo aandacht te richten, op de duizelende grillen der rouletteballetjes op het wankelende evenwicht tusschen het geluk cn het ongeluk. Tot hem op zekeren dag ongeveer een maand later een brief ter hand werd gesteld, die het post stempel van Silverquay droeg. Het schrift kon hij niet direct thuisbrengen cn deze onbekendheid joeg een plotselingcn, benauwenden angst in hem op om hetgeen deze brief zou inhouden. Had iemand anders hem hierin verklaard wat Ann zelf niet meer kon schrijven? Hij ritste do en veloppe open en zijn oogen vlogen over de regels, die voor hem dansten op het vel papier. „Beste Mr. Coventry". begon de brief, die met T.ady Susans' stevige karakteristieke en levendige hand was geschreven. „Misschien zult u gaan den ken, dat ik een oude koppelaarster ben. Ik kom daar rond voor uit. Maar tracht u in te denken, dat ik eens jong was en dat ik nu het leven voor Ann en U door jonge oogen bekijk en overweeg, wat een lang en vervelend gedeelte daarvan jullie nog moeten meemaken, als je zoo ver van elkaar ver wijderd blijft. De tijd zal wel heel wat sneller opschieten als jullie samen zijt dan wordt hij om zoo te zeggen door twee gedeeld, weet je. Ik hoor, dat je Tony Brabazon in Mentone tegen het lijf geloopen bent en veronderstel, dat je nu waarschijnlijk evengoed als ik zult weten, hoe het geval bij do Dents dc Loup in elkaar zat. Misschien ben je jezelf nu aan het verwcnschen. Doe het niet. liet is verspilling van tijd en geluk. Kom inplnats daarvan naar mijn partij." Aan dit merkwaardige epistel was een kaartje ge hecht, dat een uitnoodiging bevatte voor een diner

Schager Courant | 1934 | | pagina 14