Sombere vooruitzichten. KIJKEfl is KO0PEÜ uj CLOECK Gevaarlijke hoeken Koningin Wilhelmina moet rust houden MODERNE FOTOs en VESGR00TIH6EH Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Verbetering van het uitzicht De Niagara=waterval Zaterdag 25 Augustus 1934. 77ste Jaargang. No. 9540 Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden £1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Krijgshaftige toespraak van Mussolini „Niemand in Europa wil den oorlog, maar hij kan ieder oogenblik uitbreken", al dus een uitspraak van den Duce. Toenemende spanning in het Oosten. De groote Ilaliaansche manoeuvres zijn gisteren geëindigd. Mussolini heeft aan de troepen een dag order gezonden, waarin hij hen gelukwenscht met fle bereikte resultaten. F.euter meldt verder nog uit Bologna: Staande op den toren van een tank heeft Musso lini tot 5000 Italiaansche officieren, mitsgaders de of ficieren van de vreemde missies gezegd: „Niemand in Europa wil oorlog, maar de gedachte eraan zweeft in de lucht, hij kan elk oogenblik uitbarsten." Onmiddellijk na het slot van de manoeuvres hield de Duce een rapport van de opperofficieren, daarna volgde het groote rapport. De Duce verklaarde met nadruk, dat alle mannen getoond hadden uitste kend geoefend te zijn. Daarna zei hij: „Eind Juli deed zich een onverwachte toestand voor, die geleek op dien van 1914. Als wij geen troe pen naar de grens hadden gezonden, zouden er ver wikkelingen zijn ontstaan, die alleen met kanonge donder hadden kunnen worden opgelost. Men moet niet straks voor den oorlog gereed zijn, tmaar nu. Wij moeten een militaire, en zelfs een mi litaristische natie worden, ik zou er bij willen voe gen een krijgszuchtige.Het politieke, oeconomische én geestelijke leven des lands moet zich grondves- 'j\in op zijn militaire behoeften." Mussolini vergeleek ten slotte den oorlog met een hof van cassatie voor de volken. Daar er nu eenmaal landen zijn, die opkomen en andere, die in verval geraken, moet, ondanks alle goeden wil van con gressen en verdragen, de oorlog in den loop der eeuwen het lot der naties vergezellen. Het heele volk is thans bereid als één man te ant woorden als in geval van nood een beroep er op wordt gedaan. Toenemende spanning tnsschen Rusland, Japan en Mantsjoekwo. - Opwinding in Japan over de jongste Sowjet-nota. - Een scherp antwoord verwacht. De Japansche pers is zeer opgewonden over den 'toon der jongste Sowjet-Russische nota inzake den Oosterspoorweg en verklaart, dat de inhoud dezer nota een bewijs levert voor de pogingen de verant woordelijkheid voor de recente gebeurtenissen op den Chinecschen Oosterspoorweg af te schuiven op de Mantsjoerijsche en Japansche officieele instan ties.. De bladen zijn het over eens, dat de Japansche nota van antwoord niet minder scherp mag worden geredigeerd dan de Sowjet-Russische nota. Manoeuvres of oorlogsvoorbe reiding? Volgens te Shanghai ontvangen, doch nog onbe vestigde berichten, zou Japan voornemens zijn, 30 Oorlogsschepen naar Dairen en 70 bombardements vliegtuigen naar Charbin te zenden. Deze maatregel wordt in verband gebracht met 'de thans wederom gespannen situatie aan de Mand- sjoerijsch-Russische grens. Door de Japansche ambassade alhier wordt het 'derwaarts zenden van oorlogsschepen en bombarde mentsvliegtuigen niet ontkend, doch er wordt op ge wezen, dat „het hier mogelijk gaat om maatregelen binnen het kader van de aanstaande land-, lucht en zeemanoeuvres, die in het gebied DairenSjanhai- kwan zullen plaats vinden. Noch Rusland, noch Ja pan zijn bereid oorlog te voeren." Een verder, eveneens nog onbevestigd bericht meldt, dat het Amerikaansche slagschip „Augusta" met twee dcstroyers op een plotseling bevel van Tsjingtau naar Dairen in zee gestoken is. Amerikaansche verkenningssche pen naar Stillen Oceaan. Totdat de toestand zich wijzigt. Washington: De waarnemende minister van marine deelde mede, dat hij aan 48 verkenningsschepen, ge stationeerd aan do Atlantische kust, order heeft ge geven zich naar de kust van den Stillen Oceaan te hegeven totdat in den toestand verandering zal zijn gekomen. Do minister deelde niet nader den aard vani den toestand mede, die aanleiding tot deze order heeft gegeven. Nochtans zegt men dat dit be sluit reeds eenigen tijd in de pen was. Zij gevoelt zich zeer vermoeid. Naar men aan het Ned. Correspondentiebureau mededeelt, heeft H.M. de Koningin zich de laat ste dagen in Noorwegen zeer vermoeid gevoeld en zal H.M. deswege voorloopig volkomen rust houden. ELECTRICITEIT EN OMZETBELASTING. De distributiebedrijven moeten betalen. Langdurige onderhandelingen zijn gevoerd tus- schen de Vereeniging van Directeuren van Electri- citeitsbedrijven en het Departement van Financiën over de toepassing van de wet op de omzetbelasting op de levering van electriciteit. Thans heeft de minister bepaald, datde-distribu tiebedrijven als fabrikant moeten worden beschouwd en dus de belasting zullen moeten betalen,- Daar echter aanvankelijk onzekerheid omtrent het systeem van heffing heeft bestaan, keurt de mi nister goed, dat voor 1934 inplaats van 4 wordt volstaan met 2 2/3 AUTOBUS DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN. Ernstig ongeluk op Duitschen spoor overweg. Negen menschen gewond. Donderdagavond is op een overweg te Nieder Dollendorf een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een autobus met 26 inzittenden, waaronder 17 Engel- schen, werd bij het passeeren van de rails gegre pen door een goederentrein en op zij geslingerd. De autobus werd bijna geheel vernield. Negen inzit tenden, die ten deele zware, ten deele lichte ver wondingen hadden opgeloopen, zijn naar het zie kenhuis van Ober Kassei gebracht. Het zwaarst is de chauffeur gewond, die arm- en beenbreuken heeft gekregen, doch niet in levensgevaar verkeert. Twee der gewonden konden reeds weer, hoewel zit onder behandeling zullen moeten blijven, het zie kenhuis verlaten .Onder de gewonden bevindt zich een Engelsche, genaamd Muriel Yabsley uit Wim- bledon. Een nauwkeurig onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk wordt ingesteld.^ Vaststaat dat de spoorboomen niet gesloten waren. GEVAARLIJKE KASTEELBRAND. I 25 personen door rook bedwelmd. In een kolen- en houtopslagplaats van het kasteel te Nachod, dat toebehoort aan prins Schaumburg Lippe, heeft gistermorgen een gevaarlijke brand ge woed. De brandende stoffen ontwikkelden zulke dikke rookwolken, dat het onmogelijk was tot het vuur door te dringen. Het dak van de opslag plaats, waarboven zich het archief van het kasteel bevindt, stortte in en het vuur sloeg ook op het ar chief over. De brandweer slaagde erin uit het ar chief docun»enten van groote historische waarde te redden. Bij deze reddingswerkzaamheden werden 25 menschen door de krachtige rookontwikkeling bewusteloos, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Gistermiddag was de brand nog niet gebluscht. daar de brandweer te kampen had met gebrek aan water. Het water moest met zeer lange slangen uit de stad naar het buiten Nachod gelegen kasteel worden geleid. Amy Mollison voor de microfoon op het vliegveld le Bonrget na aankomst op haar eerste vlucht als pilote in dienst op de luchtlijn ParijsLonden. NAAR AMERIKAANSCH VOORBEELD. STAKING IN AMERIKA VOORKOMEN? In de katoen-textielindustrie in Amerika wordt een accoord verwacht. New York: Er zijn sterke aanwijzingen, dat. er een basis gevonden is voor een accoord, waardoor de staking in de katoen-textielindustrie, welke op 1 September zou uitbreken, nog zal worden vermeden. Men gelooft, dat dit aan Roosevelts interventie te danken is.. Intusschen is nog niet bekend, in welke richting de oplossing van het conflict thans gezocht wordt. De misdaad in de Salzburger bergen. Het onderzoek der politie naar de misdaad in de St. Pöltener Hütte in de Salzburger bergen heeft uitgewezen, dat de beide jongemannen het voorne men hadden moord op groote schaal in den stijl der Amerikaansche gangsters te plegen. Zij schoten niet alleen op alle gasten, die zij in het huis vonden, maar liepen nog hen, die uit het huis vluchtten, na en vuurden verscheidene schoten op hen af. De slachtoffers van de gruwelijke misdaad zijn naar het dal gebracht. Er zijn vier personen zwaar gewond en eenige licht gewond. Onder hen is de leider van de afdeeling St. Pölten van den Duitschen en Oos- tenrijkschen Alpenbond, Karl Furst, er het ergste aan toe. Hij heeft een levensgevaarlijk schot in de huikstreekgekregen. De beheerder van de Hütte, Friedrich Stemberger, is doodelijk gewond. BLOEDIGE BOTSINGEN TE RIO DE JANEIRO. 2 dooden, 20 gewonden. Rio de Janeiro, 24 Aug. (V.D.) In den nacht op Vrijdag is het na afloop van een vergadering tot bloedige botsingen gekomen tusschen politie en de monstranten. Er zijn twee dooden en ongeveer 20 gewonden. STAKING IN EEN WERKVERSCHAFFING. De N.R.Ct. meldt uit Zutfen: Gisteren is een van de te werk gestelden in de werkverschaffing aan de Kijfsdijken onder Voorst na een woordenwisseling met den opzichter ge schorst. Hierop hebben veertig anderen te werk ge stelden het werk neergelegd. Aan den rijksinspec teur is van een en ander kennis gegeven. Hoeveel jaren heeft Schagen. nu al niet reeds ge ïsoleerd gelegen wat haar verbinding te water be trof? Steeds zijn de vele plannen vastgeloopen, nooit werd er eenig resultaat verkregen, hoe men ook werkte totdat eindelijk het Westfriesche Ka- nalenplan aan de orde kwam en eindelijk een groot deel dier plannen haar beslag kreeg, w.o. het aller eerst het kanaal Stolpen—Schagen—Kolhorn. van buitengewone kwaliteit Op de kruispunten van den Rijksweg met den Damweg te Schoorldam en den Koogendijk te Koedijk. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. heeft de hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat medegedeeld, dat verbetering van de uitzichtshoekcn bij de kruispunten van den Rijksweg AlkmaarDen Helder met den Damweg te Schoorldam, en den Koogendijk bij Koedijk, in voorbereiding is. Aangezien het echter nog wel eenigen tijd zal duren voordat tot de uitvoering van het werk kan worden overgegaan, zullen in overleg met de beheerders der zijwegen verkeersstrepen worden aangebracht. (Deze zijn inmiddels ge trokken. Red.) Bezorgdheid van Canadeesche geologen. - Zal de waterval geleidelijk verdwijnen? Volgens Canadeesche geologen zal de Niagara- waterval geleidelijk verdwijnen. Onlangs is 13.000 ton rotssteen omlaag gevallen van de Horseshoe Falls te Niagara en hieruit leidt, men af dat de waterval over „otibepaalden tijd" niet meer zal bestaan. De internationale Niagara-commissie heeft nu een onderzoek doen instellen, waaruit, blijkt dat do Horseshoe Falls elk jaar ongeveer een meter klei ner worden, als gevolg van croisic onder den wa terval, dus niet door slijtage op den top. De commissie heeft erop aangedrongen, dat het water golijker verdeeld wordt, zoodat het zich over de geheele breedte uitspreidt. Een overeenkomst is aangegaan volgens welke Canada en de Vereenigde Staten zullen samenwer ken, om dezen arbeid te verrichten. Canada heeft het accoord reeds geratificeerd, Amerika nog niet KERKGEWELF TIJDENS BOUW INGESTORT. Gevaar tijdig bemerkt. Bij de in aanbouw zijnde St. Lambertuskerk te Blerick is het achterste gedeelte van het gewelf in gestort. Niemandbe vond zich in de nabijheid van de plaats des onheils, zoodat geen persoonlijke on gelukken te betreuren zijn, hetgeen wel hieraan is te danken, dat men de scheuring tijdig heeft be merkt en maatregelen had genomen. Reeds enkele dagen had men de scheur in het gewelf bespeurd, veroorzaakt door het vallen van een balk op het pas voltooide metselwerk, aldus de Venlosohe corr. van het „Hsbl." Dit gewelf heeft een hoogte van 25 M. en een wijdte van 20 M. Men vreesde reeds een instorting. Nadat nu de steun pilaren weg waren genomen merkte men niet. veel meer van de scheuren. Vermoedelijk door trilling, veroorzaakt door den motor van een lier voor het hijschen, zijn de scheuren verder gegaan. De architect, de'heer Grunbbcn uit Blerick kwam, na een grondig onderzoek tot de conclusiee. dat het gevaar van instorten groot was. Den arbeiders werd last gegeven uit het bedreigde gebied te blij ven. Voordat men aan de voorgenomen plannen om het gewelf om te stooten gevolg had kunnen geven, is het met donderend geweld ingestort. Het gat is ruim tien meter groot. Het overige gedeelte van het plafond heeft geen schade onder vonden. DE ROOFOVERVAL TE BROOKLYN. De daders op het spoor? New York. Tengèvolge van een uitlating van een van moord verdachten gangster, Samucl Davis, die momenteel is ingesloten in de gevangenis te Westchester, gelooft men een belangrijke aanwijzing te hebben verkregen omtrent de identiteit van de daders van den roof-overval te Brooklyn, waarbij eenige dagen geleden 427.000 dollar werd buitge maakt. Davis liet. zich n.1. ontvallen, dat de beruchte „purperen bende" uit Detroit zich in de omgeving van New York moest ophouden. Inderdaad zou men in drie van de medeplichtigen aan den overval te Brooklyn drie leden van de beruchte „Purple Gang" uit Detroit herkend hebben. DE JAPANSCHE BOEREN IN ARIZONA. Amerikaansche ambassadeur Sjigemitsoe. bezoekt En hierboven van dat kanaal het eerste gedeelte dat gereed is en wel vanaf Kolhorn naar 't Wad. Wij kijken hier vanaf de brug aan de Kreil in de richting Kolhorn. Op den achtergrond ziet men nog de oude Molens van de Schager Kogge. Tokio. De Amerikaansche ambassadeur, Grew, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan den onderminister van buitenlandsche zaken, Sjigemit soe,- en hem meegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten al het mogelijke in het werk stelt, om een minnelijke regeling tot stand te brengen van de moeilijkheden, ontstaan door de agitatie van Ame rikaansche farmers tegen de Japansche farmers in Arizona. Sjigemitsoe antwoordde, dat Japan vurig hoopt, dat deze onaangename zaak spoedig zal worden ge regeld, waarbij men echter volledig vertrouwen heeft in de verzekering der Ver. Staten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1