KIJKEn is K0(JPEI1 tj CLOECK Opgewonden Surinamer trekt het mes. Lijk op de spoorbaan. VREUGDE IN CHICAGO. Japansch streven naar pariteit BIJNA ERNSTIG ONGELUK MET DE EGMONDER TRAM. Wil Japan zich in de rug dekken? Bij een te kort aan gras ONZE INVOER IN DUITSCHLAND. De onbewaakte overwegen. Paarlen collier verdwenen. Trein ontspoord in Korea. Dinsdag 28 Augustus 1934, Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenttén nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 77ste Jaargang. No. 9541 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden i 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een viertal personen ernstig gewond al vorens de deelnemers er in slaagden hem te overmeesteren. AMSTERDAM. Gisteravond tegen één uur heeft een Surinamer de Korte Nieuwendijk na bij de Martelaarsgracht in opschudding gebracht door een steekpartij, waarbij vier personen ge wond werden. De Surinamer, die in een café had gezeten, kreeg nabij de Martelaarsgracht een woorden wisseling met iemand, die waarschijnlijk even eens aangeschoten was. Er dreigde een vecht partij te ontstaan, doch eenige personen tracht ten de twist te sussen. De Surinamer wond zich echter hoe langer hoe meer op en verklaarde, dat hij, al was hij zwart, niet bang was voor nóg zoo veel blanken. Toen een der omstanders hem wederom aanmaande, door te loopen, trok hij plotseling een mes en ging den man te lijf. De man werd ernstig getroffen en vluchtte naar het politie-posthuis aan de Droogbak. De Su rinamer was nu geheel door het wilde heen en stak links en rechts om zich heen. Hij raakte nog een viertal personen, alvorens de omstanders er in slaagden, hem te overmeesteren, waarbij hij eenige klappen opliep. Weldra was een groote politiemacht ter plaatse en spoedig verscheen ook de ambulance-auto van den G.G. en G.D. om ter plaatse de eerste hulp te verleenen. Het ergst was eraan toe de 49-jarige chauffeur A. de Rooij, die een gapende buikwond had opge- loopen en ter plaatse verbonden moest worden, al vorens hij kon worden vervoerd. Ook in den arm had bij een steekwond. De 28-jarige chauffeur bij de Stadsreiniging H. Licht had een steek- en snijwond in de rechterbo- venarm gekregen, waarbij de slagader geraakt werd, waardoor een hevige bloeding optrad, zoodat ook hij ter plaatse moest worden behandeld, waarna, bij aankomst in het Binnen Gasthuis, in beide gevallen operatief moest worden ingegrepen. Het ergst was echter de man eraan toe, die kans had gezien, nog naar het politie-posthuis Droogbak te loopen. Het was de 39-jarige sigarenmaker J. Blankenspoor, die een diepe snijwond in de linker zijde had opgeloopen, en in vrijwel hopeloozen toe stand per auto van den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis werd overgebracht. De Surinamer, die aan de Droogbak is ingesloten, zal Dinsdag gehoord worden. Man door een trein gedood. Gistermorgen is op het baanvak tusschen Apel doorn en Assel het lijk van een manspersoon uit Apeldoorn. De man bleek door een trein overreden en gedood te zijn; hij was zwakzinnig. Aan 150.000 beambten werden gisteren ach terstallige salarissen uitbetaald. - Ma laise te New-York. Volgens een bericht van United Press uit Chicago, hebben Zondag honderd vijftig duizend stedelijke beambten, van wie honderd veertig duizend onder wijzers, een dag van vreugde beleefd. De stad Chica go heeft namelijk op grond van een door een groote financieele instelling verleend crediet de sedert maanden achterstallige salarissen geheel kunnen uitbetalen. Het totale bedrag van de achterstallige salarissen bedroeg niet minder dan zes en twintig millioen dollar. Winkels en hotels maakten vandaag goede zaken. De beambten hebben zich gedurende de laatste maanden zeer moeten behelpen. Al hun inkoopen, o.a. ook het aanschaffen van kleeren, hadden zij moeten uitstellen, totdat zij vandaag eindelijk de achterstallige salarissen uitbetaald kregen. De burgemeester van Chicago, Kelly, heeft de stel lige verklaring afgelegd, dat een herhaling van den toestand, waarbij het niet mogelijk was den beamb ten de hun toekomende salarissen uit te betalen, on voorwaardelijk verhinderd zal worden. De stedelijke inkomsten zijn thans hoog genoeg, om een geregelde uitbetaling te verzekeren. Stedelijke financiën van New-York in een hopeloozen toestand. In den ko menden winter 2 millioen steuntrekken- den. Terwijl Chicago op deze wijze zijn financieelen toestand tenminste voor een deel verbeteren kon, be vinden zich de stedelijke financiën van New-York in een bijkans hopeloozen toestand. De stad ziet zich voor de geweldige taak gesteld, in den komenden winter twee millioen personen direct of indirect door betalingen in contanten op of andere wijze te onder steunen. In de stad New-York zijn de daarvoor noo- dige middelen echter niet beschikbaar en het opne men van credieten, een verhooging van de belastin gen of andere noodmaatregelen stuiten op groote moeilijkheden. De opperburgemeester Laguardia is voornemens een speciale belasting te heffen, varieerend van een half tot een procent van de brutoinkomsten in den handel en industrie, maar hij heeft hiertegen reeds protesten ontvangen van rond drie honderd organi saties, die ongeveer een millioen zakenlieden met een omzet van circa een milliard vertegenwoordigen. Eenige organisaties hebben reeds de bedreiging geuit, dat de door haar vertegenwoordigde zaken lieden hun ondernemingen naar buiten de stad ver plaatsen zullen om de belasting daardoor te ontloo- pen. Gemeld wordt, dat minister-president Okada en de ministers van Marine en Buitenlandsche Zaken, Osoemi en Hirota overeengekomen zijn, dat Japan be reid is 230.000 ton van de vloot „op te offeren", in dien de mogendheden er in toestemmen voor iedere natie in principe 500.000 ton als maximum vast te stellen. In de totale bewapening der mogendheden zal dan 1.100.000 ton vermindering worden gebracht. Verwacht kan worden, dat het voorstel te Londen ter sprake zal worden gebracht. Admiraal Noboemasa Soetsoegoe, de bevelhebber van de gecombineerde vloot, die thans te Tokio ver toeft, heeft tijdens een diner, dat de Vereeniging Groot Azie ter eere van generaal Iwane Matsoei, den vroegeren commandant van het leger op Formosa, die benoemd is tot militair adviseur en Soetsoegoe zelf, heeft aangeboden, verklaarde dat de marine vastbesloten is voor het vervolg af te zien van het principe der vlootverhouding en voor het principe van pariteit is. Waar zij over den weg gaat. - Twee motor rijders en een automobilist wisten zich nog juist te redden. Zondag is te F.gmond aan den Hoef bijna een ern sting ongeluk gebeurd met de tram Alkmaar—Eg- mond aan Zee. Deze passeert te Egmond aan den Hoef een onbewaakten overweg en daar het ter plaatse zeer druk en gevaarlijk is, omdat er weinig uitzicht is, is voorgeschreven dat de tram voor den overweg moet stoppen en de conducteur daarna voor de tram uit moet loopen. De tram reed echter door tot groote consternatie van de voorbijgangers. 2 motorrijders wisten nog juist vóór de tram om den overweg te passeeren, terwijl een auto op nog geeu handbreedte afstand van de tram tot stilstand kon worden gebracht. Wonder boven wonder liep dit incident dus nog' goed af. Japansche diplomaten aan het werk. Na de be sprekingen met Engeland, pogingen van toe nadering tot China. United Press bericht, dat de Japansche gezant te Washington, Saito en de gezant te Parijs. Sato. voor zij naar hun posten zullen terugkeeren, op G Septem ber een bezoek zullen brengen aan Mandsjoekwo en later naar Nanking zullen reizen, waar zij met Tsjang Kai sjek een bespreking zullen voeren over den politieken toestand. Naar verluidt, zouden zij te Nanking trachten een verbetering der betrekkin gen tusschen Japan en China te verkrijgen. Men hecht in diplomatieke kringen te Tokio aan deze besprekingen buitengewone beteekenis en wijst er op, dat de spanning tusschen Rusland en Japan moet leiden tot een verandering van Japans politiek ten aanzien van China. Petroleumpolitiek in het Oosten. In verband met dfe incidenten aan de Russisch- Mandsjoerijsche grens hebben gister voorts twee feiten de aandacht getrokken- Ten eerste heeft Japan, als gevolg van de Russi sche plannen om de petroleum-productie in Noord- Sachalin zoodanig te verhoogen, dat de capaciteit in 1937 omstreeks twee millioen ton zal bedragen, zijner zijds besloten de Japansche Sachalin-petroleum maatschaflpij geheel te reorganiseeren, waarbij deze onderneming een semi-staatsbedrijf zal worden. Duitsche gezant bezoekt Hirota. Een tweede feit van beteekenis is, dat de Duitsche gezant te Tokio, von Dirksen, gister een onderhoud heeft gehad met den Japanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Hirota; dit gesprek duurde veer tig minuten en betrof, naar Reuter meldt, algemeene politieke kwesties. De arrestaties ln Mandsfoekwo. Charbin. Er zijn thans in het geheel bijna 80 Sovjet-Russen, die werkzaam waren bij den Noord- Mandsjoerijschen spoorweg, gearresteerd. Vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rlvière heeft Maandag te Willemsoord afscheid genomen en het bevel over de marine overgedragen aan Schout bij nacht T. L. Kruys. Het afscheid aan het station te Den Helder. voedert U in de weide het voor- deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Zal door de regeering worden beschermd. In verband met de Zondag j.1. door minister dr. Schacht te Leipzig gehouden rede, waarin aanzienlijke beperkingen van den invoer in Duitschland worden aangekondigd, onderneemt de regeering de noodige stappen om zich van den omvang der te treffen maat regelen te vergewissen en, zoo noodig, de belangen van den Nederlandschen export te beschermen. Verhooging van het tarief van invoer rechten. Naar de Ilaagsche corr. van het „Hdbld." verneemt, gaat het gerucht, dat de regeering het voornemen zou koesteren, zeer binnenkort het tarief van invoerrech ten van 12 op 15 te brengen. Over een komende ver* hooging van het tarief is evenwel, naar het blad ver neemt, te bevoegder plaats niets bekend. Vragen van het Eerste Kamerlid Smeenge naar aanleiding van 't ongeluk te Emmen. Het Eerste Kamerlid Smeenge heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van waterstaat: I. Heeft de minister kennis genomen van de be richten in de bladen omtrent het ernstig ongeluk met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dordschen Straatweg te Emmen? II. Meent de minister niet. dat, zooal bewaking van deze en andere gevaar opleverende overwegen niet mogelijk is het toch is geboden maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek vervoer bestemde autobussen plaats nomen soms moeten plaats nemen, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders geplaatst bij de werkver schaffing, die zoover van huis te werk zijn gesteld, dat zij per autobus naar en van het werk moeten worden vervoerd beter togen ongelukken als dit zijn beschermd? III. Zou de minister niet willen overwegen of aan het verleenen van de toestemming om autobussen voor publiek vervoer te doen rijden niet kan worden verbonden, de voorwaarde, dat de chauffeurs gehou den zijn voor iederen overweg te stoppen, en uit te stappen om zich er van te overtuigen dat de spoor weg vrij is? Verloren of gestolen? Bij de politie te Vlissingcn is door een dame uit Rotterdam aangifte gedaan van de vermissing van een paarlen collier en rincen. Zij had deze waarde volle zaken in haar mantel geborgen en was gaan zwemmen. Eerst bij terugkomst in haar hotel miste zij haar eigendommen. Het staat niet vast of hier van verliezen of wel van diefstal sprake is. De commissaris van politic heeft f 100 uitgeloofd voor hem of haar, die een aan wijzing kan geven, welke leidt tot het terug vinden van de bedoelde voorwerpen. Drie dooden, 42 gewonden. - Opzet wordt vermoed. Seoel. In de buurt van Gensas in noordoost Ko rea is een trein ontspoord, waarschijnlijk ten ge volge van een aanslag. Alle wagons kantelden en vielen den talud af in de rivier. Drie passagiers zijn gedood, 42 gewond. Het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft officieel van Mantsjockwo de mededce- ling ontvangen, dat de Mantsjoerijsche politie het aantal arrestaties met betrekking tot do treinonge lukken op den Oost-Chineeschen spoorweg zooveel mogelijk poogt te beperken. De Sowjet-ambtenaren en bedienden van den spoorweg, die gearresteerd zijn, werden beschuldigd van het doen verongeluk ken van treinen en van optreden onder bevel van de communistische internationale, hetgeen door be kentenissen der gearresteerden bevestigd wordt. Be richten in de bladen melden, dat ruim 70 ambtenaren en bedienden van den spoorweg door de Mantsjoerij sche politie gearresteerd zijn, waarvan ongeveer 40 Sowjet-onderdanen zijn, terwijl de overigen onder danen zijn van Mantsjoekwo,

Schager Courant | 1934 | | pagina 1