Dinsdag 28 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9541 DUITSCHLAND WIL HET SAARGEBIED TERUG. De stafmuziek uit Den Helder deed Maandag den scheidenden vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière uitgeleide bij zijn vertrek. 400.000 betoogers bijeen. Verzoeningsgezinde rede van Hitier. - „Deze Saar-kwestie is de eenige territoriale kwestie .die ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt". Zondag is do groote Saarbetooging in de vesting stad Ehrenbreitstein gehouden, waar volgens offi- cieele schattingen meer dan 400.000 menschen bijeen kwamen. Nadat, Hitier in Keulen de tentoonstelling „Deut sche Saar" had bezichtigd, bij welke gelegenheid Mi nister Goebbels in felle bewoordingen het leed schetste, dat de Rijnlanders voor het vaderland had den moeten dulden, en op hartstochtelijke wijze be toogde, dat het Saargebied altijd Duitsch was ge weest en Duitsch moest blijven, begaf men zich naar Ehrenbreitstein, waar even over drieën de groote betooging aanving met een gezang van een 2000 man sterk mannenkooi'. Hitier beklom onder groot gejubel het spreekge stoelte en gaf een zeer uitvoerig overzicht van de voorgeschiedenis der Saarkwestie en lag er vooral den nadruk op, dat de Saarbevolking tot een geheel vergroeid was met het Duitsche volk. Hij legde, als gewoonlijk, de nadruk op de eenheid van het Duitsche volk en besprak met sarcasme de meening van de buitenlandsche pers over de jongste volksstemming. Met verontwaardiging verwierp hij de beweringen, dat het Nationaal-Socialisme zich van het Christen dom verwijderde. Het tegendeel is waar, riep hij uit, wij hebben slechts een duidelijke afscheiding ge maakt tusschen de politiek, die zich met aardsche dingen bezig houdt, en de religie, die zich met de kerk moet bemoeien. Hij constateerde met nadruk dat het nog slechts de Saarkwestie is, die Duitschland van Frankrijk scheidt. Na haar oplossing zal in de toekomst niets meer zijn, dat deze beide groote naties scheidt. Hij vertrouwde, dat op 13 Januari 1935 minstens 99 procent van de Saarbevolking voor Duitschland zou stemmen en besloot zijn rede met de woorden: „Het is onze wensch, dat de klokken, die op 14 Ja nuari 1935 zullen luiden om te verkondigen dat het Saargebied vereenigd is met Duitschland, tegelijker tijd ook den vrede zullen inluiden. Von Papen ongesteld. Kon niet de Saarbetooging bijwonen. Saarbruecken, 26 Aug. (V.D.). De buitengewone gezant van Duitschland in Oostenrijk, de vroegere vice-kanselicr v. Papen, die thans op zijn landgoed Wallerfangen in het Saargebied vertoeft, en Zondag tijdens de Saarbetooging op den Ehrenbreitstein eveneens het woord zou voeren, is weer lijdende aan een oude kwaal en was Zondag verhinderd de betoo ging bij te wonen. De anti-fasctistische tegenbetooging van Sulzbach. Saarbrücken, 27 Aug. (V.D.) Terwijl een groot aantal Saarlanders naar Ehrenbreitstein zijn vertrokken om daar de redevoering van Hitier aan te hooren (in vele gevallen kregen zij hun reisgeld vergoed) is te Sulzbach nabij Saarbrücken een anti- nationaal-socialistische demonstratie gehouden door !het anti-fascistische front, waar omstreeks 66.000 personen aanwezig waren, die op 13 Januari zullen stemmen voor de handhaving van den status quo. Zij bestonden voor het grootste gedeelte uit arbei ders van het eenheidsfront van socialisten en com munisten, doch er waren ook tal van kleine boeren en kooplieden, leden van de Autonomistische Partij en vele duizenden Roomsch Katholieken, die thans meer dan ooit de noodzakelijkheid van een eigen politieke organisatie voelen. Het woord werd ge voerd door een communist, een socialist en een katholiek, welke laatste de autonomistische bewe ging verdedigde. Er deed zich slechts een incident voor, toen de socialistische spreker. Max Braun, zijn rede aanving en een jonge nationaal-socialist een gasbom wierp. De man werd gearresteerd. GOED SEIZOEN VOORSTRANDPORTIER. Kostbaar paarlencollier gevonden. - Er man keerden twee parels. De strandportier van het Palace-hotel heeft een Zondag gehad, die voor hem het heele seizoen heeft goed gemaakt, zoo lezen we in het „Vad." Zondagmiddag stond hij als gewoonlijk op post aan de zeezijde van het Palace-hotel hij het Sola rium, toen hij een halsketting vond. Hij heeft geen verstand van paarlen, maar aan de manier waarop do ketting geregen was» meende hij toch wel te kun nen zien iets goeds te hebben gevonden en niet een prul uit een bazar. Hij spoedde zich dus naar zijn directeur, dio meer verstand van dergelijke zaken heeft en dan ook dadelijk aangifte deed bij de po litie. Nog geen uur later vervoegden zich aan het hotel een heer en dame, die verklaarden het collier te heb ben verloren. Zij logeerden in een pension aan den Zeekant en hadden op Scheveningen gewandeld. De directeur van 't hotel vroeg beleefd, maar za kelijk, een beschrijving van het sieraad. Er moesten 91 paarlen zijn, zoo en zoo geregen. Nu wilde het ge val, dat de beschrijving der rijgwijze volkomen klop te, alleen telde men op het bureau maar 89 parels. Hoezeer de directie ook overtuigd was, dat de dame en heer de rechtmatige eigenaars waren, een verschil van twee parels maakte de zaak onaangenaam, ook voor den vinder. Men opperde allerlei mogelijkheden, waarbij ook, of den zak eens na te zien, waarin het paarlencol lier was geborgen geweest en waarlijk, daar kwam een parel uit. Waar zou nummer 91 nu zijn? Intusschen. de eigenaren waren volkomen tevre den, erkentelijk en dankbaar, de eerlijke portier (in tijdelijken dienst) kreeg f 100 en nam op zich het ter ras nog eens af te zoeken. Wie weet. De man dacht twee zien meer dan één, associeerde zich voor de goede zaak der Scheveningsche repu tatie met een bediende. Zij kwamen overeen al het stof van het terras bijeen te garen en na te pluizen. Hun moeite werd beloond. Zij vonden de 91ste pa rel, die de bediende met spoed naar den Zeekant bracht, wat oo.„ hem nog een goede belooning ople verde. Toen lachte men allerwege in het Palacehotel. En ook in het pension aan den Zeekant. Onveilig Twente. Dagelijks inbraken. Den laatsten tijd worden er te Enschede en omge ving tal van inbraken gepleegd, waarbij de inbre kers zich meestal toegang verschaffen door het uit snijden van ruiten. Er gaat bijna geen dag voorbij, of het politie-rap- port van Enschedé vermeldt een of meer belangrijke inbraken. Ondanks ijverige nasporingen van de po litic, mocht zij er tot dusverre nog niet in slagen eenige opheldering in deze inbraken-serie te bren gen. Zoo werd er ingebroken in de R.K. kerk in de buurtschap Buurse (gem. Haaksbergen) en te Lutte, gem. Losser. Behalve deze kerkinbraken zijn bezoe ken gebracht aan winkels en particuliere woningen. Groote bedragen werden tot nog toe niet buitge maakt. Gisteren is te Enschede in twee winkelzaken in gebroken; in beide gevallen waren de bewoners af wezig en verschafte men zich toegang door het uit snijden van een ruit. Bedragen van f 50 en f 25 zijn buitgemaakt. Voorts hebben in den afgeloopen nacht inbrekers een bezoek gebracht aan de villa bewoond door mevr. de wed. H. Blijdenstein. Ook hier is bo vengenoemde methode om binnen te komen toege past,. Vermoedelijk hebben de inbrekers hier heel wat meer buitegemaakt dan tot nog toe in de twee laatste weken het geval was. Een onderzoek wordt ingesteld naar hetgeen er wordt vermist. VERDACHTE BRAND TE MAASSLUIS. Vrouw van caféhouder gearresteerd. Gisternacht werd brand ontdekt in een verlofslo kaal aan de Noordvliet te Maassluis. Een agent van politie drong tot den vuurhaard door en bluschte met een minimax en eenige emmers water het vuur. Het daarna door de recherche ingestelde onderzoek leverde dusdanige bezwarende aanwijzingen tegen de vrouw van den verlofhouder op, dat zij werd aan gehouden en in bewaring gesteld. TUINBOUW. Zal de aardappelsteunregeling dit jaar blijven Goede perspectieven. Naar het Nederlandsche Correspondentiebureau mededeelt, heeft het aardappelvraagstuk, waarom trent den laatsten tijd in de pers nogal eens beschou wingen worden geleverd, de volle aandacht der re geering. In deze beschouwingen wordt dikwijls opgemerkt, dat een aardappelsteunregeling voor den'1 oogst 1934 niet noodig geacht wordt en dat vraag en aanbod wel zoodanig met elkaar in evenwicht zullen zijn, dat het product een behoorlijken prijs zal opbrengen voor den teler. Er wordt gewezen op den vlotten afzet van de vroe ge aardapelen als gevolg van de geringere bcteelde oppervlakte, «11 van de kleinere opbrengst door de droogte, waardoor men vroeger met het rooien van de middelvroege aardappelen (Eigenheimers) is be gonnen. Het zal evenwel eerst mogelijk zijn, een voldoend inzicht te verkrijgen in den voorraad winteraardap pelen, wanneer de oogstresultaten bekend zullen zijn. Voorts is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat. in de naaste toekomst over meer gegevens beschikt zal kunnen worden inzake de eventueele mogelijkheid van afzet van late aardappelen naar het buitenland. Eerst dan zal het mogelijk zijn een oordeel te vellen over de al-of-niet-noodzakelijkheid van den steunmaatregel voor aardappelen. Het vraagstuk van de sorteering blijkt voorts voor menigeen een steen des aanstoots te zijn. Verruiming van de maten, in den zin vooral van het toelaten van de bovenmaatsche aardappelen in de consumptie wordt bepleit, alsmede het toestaan dat drielingen in de consumptie komen. Uiteraard zal ook te dezen opzichte nog eenig ge duld geoefend moeten worden, omdat ook deze kwestie afhankelijk is van den oogst van late aard appelen en de mogelijkheden, die zich naar men hoopt, voor export zullen voordoen. De marktsituatie, die in de afgeloopen weken be- heerscht werd eenerzijds door een matig aanbod, wijl de teler zijn volle aandacht aan den graanoogst moest geven, anderzijds door de idee, dat de droog te wel een beduidenden invloed moet hebben op den oogst in West-Europa, deed behoorlijke prijzen tot stand komen. Opmerkelijk is evenwel, dat een niet onbeteeke- nende teruggang in de prijzen opgetreden is. Successievelijk wordt thans het aanbod grooter, terwijl verscheiden soorten aan de markt komen met verschil in marktwaarde. De aardappelsteun zal zeker niet langer in stand worden gehouden dan noodzakelijk is. Terwijl het gezin naar de kerk was. Ingebroken bij een landbouwer te Moordrecht. Zondagavond is ingebroken bij een landbouwer te Moordrecht, toen het geheele gezin naar de kerk was. Alle iaden en kasten heeft men geopend en den inhoud ervan over den grond verspreid. De po litie heeft in den loop van den nacht in samenwer king met den rijksveldwachter te Capelle aan den IJssel als verdacht van deze inbraak aldaar aan gehouden den 21-jarigen zwerver L. H. K. uit Mont- foort, die een week geleden in arrest is geweest we gens diefstal van kippen, en den 30-jarigen werk- loozen arbeider C. d. B. te Capelle aan den IJssel. Na langdurig verhoor hebben zij bekend de in braak te hebben gepleegd. Zij zijn naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Een lijk in een koffer. Griezelige vondst te Hontenisse. Toen de landarbeider C. te Hontenisse bezig was met „zandschieten" in het z.g.n. Kerkpadje, dat Kuitaart met Lams waarde verbindt, stuitte hij, naar de „Tel." meldt, op een diepte van ongeveer 20 c.M. op een menschelijk hoofd. De man graafde door en vond een volledig menschelijk geraamte met de beenen op de borstkas gedrukt en het aan gezicht naar beneden gekeerd. Men heeft vastgesteld, dat het lijk verborgen moet zijn geweest in een houten koffer van ongeveer een meter lengte. Uit de ligging, van het geraamte kon men duidelijk zien, dat het lijk op onmenschelijke wijze in de kist is gestopt. Het gerucht, aldus het blad, doet de ronde, dat men hiér te doen heeft met de stoffelijke resten van zekeren J. F., die twintig jaar geleden spoorloos is verdwenen en welke verdwijning de justitie nooit heeft kunnen ophelderen. DOOR EEN MOTOR AANGEREDEN. Wielrijder zwaar gewond in ziekenhuis opgenomen. Gisteravond is op den Horsterweg te Blerick de 40- jarige A. K. uit Tienraay, dio per fiets op den weg reed, door een hem tegemoetkomend motorrijwiel, waarop gezeten waren twee vaandrigs uit het garni zoen Venlo, aangereden. Dc man werd tegen den grond geslingerd. Met een kaakfractuur en verschei dene ernstige inwendige kneuzingen werd het slacht offer opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Ven lo overgebracht. De beide militairen, die eveneens kwamen te vallen, liepen slechts lichte kwetsuren op. De militaire politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. OP EEN STREKDAM GELOOPEN. Belgisch sleepschip vastgevaren op de Schelde, Maandagmiddag te omstreeks half drie is het Bel gische sleepschip „Ansilmo", geladen met papier en bestemd voor Gent, bij Hoedckenskerke op den stee- nen strekdam geloopen. Het schip heeft zoo veel water gemaakt, dat sleepboot-assistentie moest wor den ingeroepen. De sleepboot „Mercurius" van de firma Aug. de Meijer en Co. te Terneuzen heeft daarop het schip naar laatstgenoemde plaats opge sleept. Do „Ansilmo" is eigendom van het scheepskan- toor E. Herrebosch te Antwerpen en werd gesleept door de sleepboot E. II. 10. Eigenaardige zelfmoord. Naakt in een horzelnest gesprongen. Te Tampa (Florida) is een werklooze sigarenmaker met de bedoeling om zelfmoord te plegen in een groot horzelnest gesprongen. Hoe men zich dat moet voorstellen is niet geheel duidelijk. Misschien was het een nest in een hollen boomstam. De brandweer, die den arbeider met gassen van de horzels bevrijdde, heeft hem, ernstig gekwetst, naar een ziekenhuis gebracht, waar hij aan zijn kwetsuren is bezweken. Een later bericht behelst, dat de man zich 10 mi-i nuten lang ongekleed in het horzelnest had be vonden. EEN STAKINGSMIDDEL DAT MOEILIJK ALGE MEEN KAN WORDEN TOEGEPAST. In de buurt van Chicago waren de jeugdige golf- stokdragers de caddies in staking gegaan. Zij eischten hooger loon. Maar de golfspelcrs cn -speel sters wilden zich niet laten dwingen en besloten voorloopig hun stokken zelf mee te zeulen. Zij rekenden buiten de vindingrijkheid van de cad dies. Want, ziet, toen er dezer dagen gespeeld moest worden, en er ook meisjes en vrouwen aan het gol fen waren, vertoonden de stakende caddies zich op het terrein. Zij waren volkomen ongekleed en de golfspeelsters namen met snellen pas de wijk. VECHTPARTIJ IN DE JORDAAN. Vrouw met een mes gewond, In den afgeloopen nacht heeft in de Goudbloem- straat een vechtpartij plaats gehad tusschen een echtpaar dat sinds eenigen tijd gescheiden leeft. De man kwam de vrouw in haar woning opzoe ken. Het kwam daarbij tot woorden en tenslotte tot daden. De man nam een zakmes en stak de vrouw er mee in de borst. Zij werd naar het gasthuis gebracht en kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De man werd voorloopig door dc politie meege nomen. In den loop van Zondag is hij weer op vrije voeten gesteld. Te Alkmaar zijn Zondag internationale grasbaanraces gehouden. Verschillende bekende renners namen aan de wedstrijden deel

Schager Courant | 1934 | | pagina 5