Spanning in liet Oosten KIJKEn liKOffPEIhijüOECK Vlammenzee ie Buenos Aires. Het vermiste meisje te Amsterdam vermoord. Woensdag 29 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9542 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentWn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere rogel meer 15 cent vbewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Geweldige explosie in een aantal benzine tanks te Campana zet 150 mlllloen litei benzine in vlammen. Vele dooden en gewonden. Volgens een bericht van United Press uit Campana (Argentinië) heeft gister in de reusachtige petreloumtan>ks vau de Nationale Olieraffinaderij-maatschappij een ontzetten de explosie plaats gehad, tengevolge waar van en aantal personen het leven hebben verloren. Tientallen personen worden op het oogenblik nog vermist. Door de geweldige kracht der explosie werden tal van hulzen ln Campana ver nield. De omvang der catastrofe ls op het oogen blik nog niet te overzien. Onmiddellijk na de ontploffing brak ln de tanks, welke 150 mll lloen L. benzine bevatten, brand uit, welke spoedig naar in de onmiddellijke nabijheid gelegen huizen oversloeg. Een ontzettende paniek maakte zich van de be volking meester, daar het aan vijftien honderd brandweerlieden, politicmannen en vrijwillige man Schapen ondanks onvermoeide pogingen niet geluk ite den brand meester te worden. De vlammen grijpen steeds verder om zich heen ;en dreigen de geheele stad in asch te leggen. De stad Campana is ongeveer acht kilometer ten Noorden van Buenos Aires gelegen aan een der mondingen van de Paranan. De explosie had plaats even over tweeën ln den afgeloopen nacht. De tot dertig meter hooge vlam men kleurden den hemel purperrood en veroorzaak ten onder de bevolking grooten schrik. Vrouwen en kinderen renden in nachtgewaad de Straat op en namen ijlings de vlucht voor den snel zich uitbreidenden brand. Door reddingsmanschappen werden in allerijl hon- jÜerden houten huizen afgebroken om een overslaan van het vuur op het centrum der stad te verhin deren. Het blusschings- en reddingswerk wordt zeer be moeilijkt doordat het telefoon- en telegraafkan toor een der eerste gebouwen was, dat een prooi der vlammen werd. Hierdoor werden alle verbindingen Verbroken en de stad van de buitenwereld afge sloten. Toen het bericht van de explosie en van de brand- fiatastrofe te Buenos Aires binnenkwam, werden vandaar de modernste brandspuiten in allerijl naar 'Campana gedirigeerd. Uit het feit, dat de spoorwegrails gesmolten zijn, blijkt wel dat de brand een ontzettenden omvang heeft aangenomen. Over de oorzaak van de explosie in de tanks ls (nog niets naders bekend. Men neemt echter aan, dat het rookverbod door arbeiders overtreden ls. De materieele schade wordt op vijftig millioen dol lar geschat. Station van Campana vernield. Nader uit Buenos 'Airest De tengevolge van de explosie ln de benzinetanks 'te Campana uitgebroken brand heeft het station van laatstgenoemde stad vernield. De brandweer van Buenos Aires heeft zich per extra-trein naar de plaats des onheils begeven. Het staat vast dat ln ieder geval een persoon om het leven is gekomen en dat vijftig personen zijn gewond. Men vreest echter dat het aantal slachtof fers grooter zijn zal. De Zwitsers tegen Moskou gekant Rusland's toelating tot don Volkenbond ongewenscht geacht. Het Hsbl. meldt uit Genève: Met de naderende opening van de 14de volken- hondsvergadering en do mogelijkheid van toetreding der Sowjet-republiek tot den volkenbond neemt het aantal artikelen in de Zwitsersche burgerlijke pers tegen de toelating van Rusland tot den volkenbond toe. Het staat in ieder geval vast, dat de Zwitsersche delegatie, wanneer in de volkenbondsvergadering over een uitnoodiging aan Sowjet-Rusland gestemd zou worden, geen „ja" zal uitbrengen. Hiervoor is de anti-Sowjet-strooming in Zwitserland te sterk. De vraag, waarmede men zich in Zwitsersche kringen bezighoudt, is. of de delegatie zich van stem ming zal onthouden, dan wel een categorisch „neen" zal laten hooren. De delegatie zal haar instructie van de Zwitsersche regecring eerst de volgende week ontvangen. In sommige kringen spreekt men over de wensche- lijkheid van een volkssteming om nog meer kracht aan het besluit van de regeering te geven. Deze mo gelijkheid schijnt echter uitgesloten. Dit betreft na tuurlijk alleen het geval, dat de quaestie van Rus- lands toetreding werkelijk in September aan de orde zal komen. Hierover is men hier echter nog in on zekerheid. Nieuwe Russische beschuldigingen. Draadversperringen langs de grenzen. toenemende onrust. De arrestaties aan den Oosterspoorweg. Het Tass-agentschap meldt: Sedert 13 Augustus zijn 454 employé's en burgers van sovjet-Rusland gearresteerd aan den Chineeschen Oosterspoorweg. Terwijl vroeger de arrestaties werden verricht door Mandsjoerijsche politieagenten en witte gardis ten, zijn de laatste arrestaties het werk van de Ja- pansche gendarmerie. De familieleden van de gevangenen zijn zeer ver ontwaardigd door de berichten over de mishande ling van de gevangenen, om hun bekentenissen te ontlokken. Men eischt van de mishandelde gevan genen, dat zij verklaringen onderteekenen, waarin zij erkennen, op bevel van den generalen staf van het roode leger met de francs-tireurs, de z.g. ban dieten-benden, in relatie te hebben gestaan, die op hun aansporing en aanwijzing aanslagen pleegden op treinen en stations. Naar de „Daily Express" uit Charbin verneemt, heerscht aan de grenzen van Mandsjoekwo en sov jet-Rusland groote bedrijvigheid. Er worden draad versperringen opgericht en machinegeweren opge steld. De instructie tegen de in hechtenis genomen Rus sische ambtenaren van den Oosterspoorweg is geslo ten. Uit Tokio is bericht ontvangen, dat de regeering van Mandsjoekwo de Japansche regeering de ver zekering heeft gegeven, dat bij de arrestatie van Russische onderdanen met de grootste voorzichtig heid te werk wordt gegaan, ten einde incidenten te vermijden. Sowjet-Russische spoorwegemployé's blijven gevangen. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Sowjet- Russische directeur van den Oost-Chineeschen spoor weg, Roedi, den Mantsjoerijschen autoriteiten ver zocht de gearresteerde Sowjet-Russische employé's van den spoorweg op vrije voeten te stelen. Het ver zoek is door de Mantsjoerijsche overheid van de hand gewezen. Russische dreigementen. Bij huiszoekingen bij Sowjet-empoyé's van den Oost-Chineeschen spoorweg is een hoeveelheid wa penen, handgranaten en ontplofbare stoffen gevon den. Daarop werden wederom 70 Sowjet-Russische employé's gearresteerd. De Sowjet-Russische consul heeft geprotesteerd te gen deze arrestaties. Hij verklaarde, dat dit optre den de Sowjet-regeering dwingt haar leger in het Verre Oosten verder te versterken. Het protest werd echter terzijde gelegd. Opgewonden stemmen. Uit Habarofsk wordt gemeld, dat sedert 13 Au gustus 54 ambtenaren van den Oost-Chineeschen spoorweg, die van Russische nationaliteit zijn, gear resteerd werden. Terwijl in den eersten tijd de ar restaties verricht werden door de Mandsjoerijsche politie en wit-gardisten. worden thans de arrestaties openlijk door Japansche gendarmerie verricht. Te Habarofsk zijn berichten ontvangen omtrent slechte behandeling en wreede martelingen van de gearres teerden. Uit Harbin wordt gemeld, dat de dagbladen hun anti-Russische campagne voortzetten en nieuwe ar restaties eischen, vooral van leidende functionaris sen van den spoorweg. "Voortdurend worden gege vens gepubliceerd omtrent samenzweringen en bloe dige represailles, die door de Sowjet-Russische bur gers zouden worden voorbereid. Het blad Char- dinskoe Vermia meldt dat te Harbin de Japansche vertegenwoordigers van het Mandsjoerijsche mini sterie van verkeersmiddelen, Morita, Mori en Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrij ke conferenties gehouden worden door deze vertegen woordigers met vertegenwoordigers van den Oost- Chineeschen spoorweg met het doel nieuwe plannen en nieuwe maatregelen uit te werken. Het Japan sche dagblad Charbin Sjimboen stelt voor het pro bleem van den Oost-Chineeschen spoorweg op te lossen onafhankelijk van de besprekingen te Tokio en uit het Mandsjoerijsche gebied alle Sowfet-onder- danen te verwijderen, teneinde de spoorweg ter be schiking en onder beheer te stellen van de Mand sjoerijsche spoorwegen. Vorstelijke verloving. VAN PRINS GEORGE MET PRINSES MARINA VAN GRIEKENLAND. Het Engelsche Hof maakt de verloving be kend van Prins George, den vierden zoon van het Brltsche Koningspaar, met Prinses Ma- rina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de En gelsche Marine, is 20 December 1902 geboren. Prinses Marina is de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland en geboren op 30 November 1906. Gruwelijke vondst aan het Waterlooplein. De vermoedelijke dader gearresteerd, het lijkje gevonden werd. Hoe Gistermiddag te half een is ïnen er in geslaagd de sinds Maandagmiddag vermiste 8-jarige Sarah Beu- geltasch te Amsterdam te vinden. Helaas vond men slechts: het lijkje van het meisje en wel in een pak huis aan het Waterlooplein. Waarschijnlijk is het kind het slachtoffer geworden van oen zedenmisdrijf en daarna geworgd. De ontdekking van het lijkje heeft op het Waterloo plein en omgeving groote ontsteltenis en verontwaar diging veroorzaakt. Het lijkje is gevonden op de vliering van het ba- nanenpakhuis van de fa. Groenteman en Bolle, welke vliering alleen met een laddertje is te bereiken. Het kind, dat daar door de politie ontdekt werd, was ge bonden en had een prop in den mond. Reeds denzelfden dag van de verdwijning waren honderden personen, vervuld met medelijden met de ouders, beginnen te zoeken. Ook de bekende tele- paath Malowitz heeft zich bij de buurtbewoners aan gesloten en den geheelen nacht naar Sonja Beugel- tasch gezocht, echter zonder resultaat. Het arme kind bleef weg. Gistermorgen werd hot onderzoek met grooten ijver opnieuw ter hand genomen, waar bij ook Malowitz weer tegenwoordig was. De ge heele buurt werd afgezocht, overal werd geïnfor meerd naar het meisje, dat voor haar leeftijd flink van postuur was. Opvallend is het, dat de telepaath verschillende keeren aan het pakhuis is geweest. Hij liep daar enkele keeren met groote vaart, zooals hij gewoon is, naar toe, maar opgeleverd heeft dit toch niets. In dit verband is de mededeeling van belang, dat Sonja voor het laatst voor het bananen- pakhuis werd gezien. Het vriendinnetje van Sonja was n.1., toen zij beiden voor de deur van het pak huis stonden, even naar binnen gegaan om een glas water te drinken, waarna het kind naar school is gegaan en niet meer aan Sonja heeft gedacht. Rechercheur Polllng ontdekt het lijk. Gistermorgen werden ook de rechercheurs van het bureau kinderpolitie met het opsporingswerk belast. De rechercheur Polling ging naar het huis van den vader en nam dezen een kort verhoor af. De vader die in hoogst overspannen toestand verkeerde, even als zijn vrouw zei, dat hij onder invloed van den telepaath Malowitz voelde, dat zijn dochtertje in het De ontvangst der leden van den Hoogen Raad van het Leger des Hells in Engeland. Com mandante Booth begroet kolonel West er gaard, den vertegenwoordiger van Finland, pakhuis begraven moest liggen. De rechercheur is daarop naar het pakhuis gegaan en heeft alle ruim ten, waar talrijke kisten stonden opgestapeld, in oogenschouw genomen. Aan het leeghalen van het pakhuis viel niet te denken, daar men geen enkele aanwijzing had, dat het kind hier verstopt zou zijn. Men merkte hierbij op, dat de gevoelens der buurt bewoners reeds zoo ver gingen, dat zij den moord op Sonja reeds als vaststaand aannemen, nog voor het lijkje was gevonden. Op de bovenste verdieping van het pakhuis viel het oog van rechercheur Poling op het laddertje, dat naar de vliering leidt. Hij ging hierlangs om hoog naar de vliering en zag links in den hoek een kist staan, gevuld met houtwol. Toen hij dit op zij wilde schuiven, stuitte zijn hand op het verminkte lijk van Sonja Beugeltasch. dat in de kist was ge stopt om den moord te verbergen. Ofschoon de eerste aanblik niet gruwzaam was, daar de verminking van het kind niet over het ge heele lichaam voorkwam, was het toch een afschu welijk gezicht. De beenen van het meisje waren vastgebonden, terwijl, om het schreeuwen van het kind te smoren, de dader haar den mond met een lap had dichtgesnoerd. Toen rechercheur Poling dit gezien had, wist hij voldoende. Spoedig vond hij termen aanwezig, om een 21-jarigen employé van de firma te verzoeken mee te gaan naar het bureau J. D. Meyerplcin. om daar te worden gehoord. Kort daarna verscheen ook inspecteur P. A. Kater met een flinke politiemacht in het pakhuis en gaf het personeel last, hesm to volgen naar het bureau, waaraan door allen zonder uitzondering werd gevolg gegeven. De gearresteerde. Do gearresteerde, iemand van ongunstige antece denten op sexueel gebied hij was pas in Maart 1.1. uit de gevangenis ontslagen wegens een gelijk soortig, maar niet zoo ernstig feit is daarna in arrest gesteld. Hij blijft echter alle schuld ontken nen en geeft een alibi op voor den tijd tusschcn kwartier voor en kwartier over twee namiddags ge durende welken tijd het gruwelijke feit moet zijn gepleegd. Verontwaardiging bij het publiek. Bij de overbrenging van den vermoedelijken da der naar de plaats van het misdrijf en later naar het politiebureau, nam het publick, dat zeer veront waardigd was, een dreigende houding aan. Teneinde hem tegen de woede van de duizendkop pige menigte, die zich voor het bureau verzameld had, te beschermen, werd de verdachte, die klein van postuur is, en wien men een blauwe kiel over het hoofd had getrokken, in een politieauto geleid, die hem naar het bananenpakhuis bracht. Politie te paard en te voet had de grootste moeite om te voorkomen, dat de verdachte uit de auto werd ge haald en een prooi werd van de woede van het pu bliek. Zekerheid omtrent de vraag of men in hem den dader heeft gevonden, bestaat nog niet. De invloed der militaire kaste in Japan. Opzegging van het Vlootverdrag ge- eischt. - Is het besluit reeds genomen? De Japansche minister van Marine, Osoedi, heeft gistermorgen een bezoek gebracht bij den eersten minister Okada. Volgens berichten in de bladen heeft Osoedi den premier in kennis gesteld van de houding der vloot met betrekking tot het vlootverdrag van Washing ton, dat volgens de algemeen op de vloot heerschcn- de meening moet worden opgezegd, alvorens te Lon den in October de vlootbesprekingen worden hervat, teneinde Japan in staat te stellen ter conferentie een vrije en ongedwongen positie in te nomen. Het Japansche blad Asaki schrijft dat de Japan sche regeering niet-officieel besloten heeft het vloot verdrag van Washington op te zeggen. Het blad voegt er aan toe dat de kwestie op 7 en 11 Septem ber door het kabinet officieel beslist zal worden. Zonder twijfel, aldus Reuter, zal het verdrag offi cieel opgezegd worden, maar het is nog niet beslist of dit voor of na de vlootbesprekingen, welke in Oc tober te Londen worden gehouden, zal plaats heb ben. In marine-kringen in Japan wil men dat het verdrag voor die besprekingen opgezegd zal worden. Volgens een ander Reuterbericht uit Tokio was bij een bespreking tusschen den min.-président, den mi nister van buit. zaken en den minister van marine nog geen definitief besluit gevallen. Do instructies voor schout bij nacht Yamamoto, den Japanschen gedelegeerde voor de a.s. besprekingen te Londen, zullen half September gereed zijn. Men verwacht dat de schout bij nacht dan naar Londen zal vertrekken. Ernstig vlieg-ongeluk te Warschau. BI) opening van de Europa-rondvlucht. Warschaut Bij de opening van de Europa rondvlucht heeft een ernstig vliegtuig-ongeluk plaats gehad. Twintig meter van de tribune, waarop de Poolsche staatspresident Moscicki en tal van andere promi nente persoonlijkheden plaats genomen hadden, stort te een Poolsch militair vliegtuig neer. Het vliegtuig werd geheel vernield. De piloot, de sergeant-vliegenier Dluto, werd ern stig gewond. De voortzetting van de kunstvliegdemon straties werd onmiddellijk na het ongeluk verboden. De dreigende textielstaking m Amerika. Het stakingscomité aanvaardt een uitnoodi ging van de werkgevers tot onderhandelen. Reuter meldt uit Washington dat het stakingscomité van de federatie van arbeiders in de textielindustrie een uitnoodiging om op 30 dezer met de werkgevers te onderhandelen aanvaard heeft. Het comité heeft echter verklaard dat de staking slechts door defini tieve concessies .voorkomen, zou kunnen worden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1