1 VROUW, «DDL Modegrillen. Gulden Zwemregels. De practische Huisvrouw. Een heerlijke sport voor vrouwen. ieder moet kunnen redden. Een De vrouwen behooren tot de ijverigste aanhangsters van de zwemsport, en men vindt heden ten dage, speciaal in ons land, een aantal schitterende zwemsters, die tot heel wat hetere prestaties in staat zijn, dan de mannen. De artsen stellen zich op het standpunt, dat slechts weinige sporten zoo geschikt voor de vrouw zijn, als juist het zwemmen. Het is een uitstekende lon- gengymnastiek en brengt alle spieren in beweging. Voor het vrouwelijk lichaam be- teekent zwemmen het behoud van den slanken lijn. Kinderen moeten zoo jong mogelijk lee- ren zwemmen. Hoe eerder ze zich in het water thuis voelen, hoe beter het is, want het ongehoord groote aantal offers, dat het badseizoen elk jaar weer eischt, vindt zijn oorzaak voor het grootste deel daarin, dat de betrokkenen niet goed of zelfs in het geheel niet kunnen zwemmen. Niet alleen, dat zulke mcnschen, die zonder te kun nen zwemmen het water ingaan, hun eigen leven in gevaar brengen, doch zij doen dit ook van andere menschen; talrijk zijn de gevallen, waarin de menschen, die man moedig een drenkeling nasprongen, bij hun reddingswerk om het leven kwamen. Heel dikwijls is dit dan nog de schuld van den drenkeling, die zich in zijn doods angst aan den redder vastklampt en hem zoodoende onder water trekt. Bij het zwemonderricht moet derhalve niet alleen het redden van anderen be oefend worden, maar ook iedere zwem mer lecren, zich te laten redden, want zelfs de beste zwemmer kan in de omstandig heid komen te verkeeren, dat hij op de hulp van anderen is aangewezen. In elk geval moet een geoefende zwem ster bij het baden altijd met haar verstand te werk gaan. Is het water erg koud, dan moet zij niet te lang in het bad blijven. Ook moet men nooit alleen baden. Heel ver zee in te gaan is een onvoorzichtig heid, die zich maar al te vaak gevoelig be straft. Wanneer men zijn krachten op een gegeven oogenblik verliest, heeft men dik wijls geen mogelijkheid meer aan land te kunnen komen. Men kan net zoo goed langs de kust zwemmen, zoodat men met een paar slagen weer grond onder de voe ten heeft. Wanneer men van een boot afduikt, dan moet men steeds van de voor- of achter steven af springen. Ook bij het weer aan boord klimmen moet men zulks doen, want belast men de boot aan de zijkanten dan kan zij omslaan en aldus de inzitten den in gevaar brengen. Nooit moet men vlak na het eten baden, en evenmin na het gebruik van alcohol. Ook na een lange wandeling of eenige an dere lichamelijke inspanning moet men niet in het water gaan. Men moet altijd voldoende afgekoeld en rustig zijn, wan neer men baadt. In ieder geval moet men dadelijk het natte element verlaten, zoodra men een gevoel van koude ondervindt. Wanneer menschen met blauwe vingers, klapper tandend van de koude, het water willen ingaan, moet men hen er opmerkzaam op maken, dat zij hoogstwaarschijnlijk hun gezondheid in gevaar brengen. Verliest men bij het zwemmen zijn krachten, dan moet men zoo rustig moge lijk blijven en probeeren op den rug te ..blijven drijven. Iedere opwinding verer gert in zoo'n geval het gevaar. Is aan iemand het redden van een dren keling gelukt, dan is het gewenscht dade lijk daarna met kunstmatige ademhaling aan te vangen. DE BEHANDELING VAN HET GUMMI- SCHORT. Er zijn twee soorten gummischortcn in den handel en wel: het schort van hcclc- maal rubber en het schort van stof met een rubber achterkant, deze beide soorten moeten zeer verschillend onderhouden worden. Het gerubberde schort, dat bestaat uit 'n stof van katoen, halfwol of kunstzijde, heeft slechts aan den achterkant een rub berbedekking. Het mag niet anders dan met lauwwarm zeepsop afgewasschen wor den, waarbij men het allerbest een spons kan gebruiken. In een koel vertrek moet men het schort vervolgens laten drogen en nooit mag men het, na het beëindi gen van den kcukenarbeid, bij het fornuis hangen om het gauw te doen drogen. De kleefstof tusschen de stof en het rub ber wordt dan week en het schort krijgt een onooglijk aanzien en vermindert daar door zijn ondoordringbaarheid. Wil men zulke schorten na het drogen strijken, dan moet men er zorg voor dragen, dat het ijzer niet te warm is en dat het in geen geval sist. In ieder geval moet men over het schort inplaats van een natte, een droge doek leggen. Het schort van enkel giimmv kan in te genstelling met hot gerubberde schort in koud of lauw-warm water gewasschen worden. Men vermijde het strijken, wat ook niet noodig is, daar de rubber zich bij het drogen vanzelf glad trekt. Bij het was- schen moet men er wel op letten de ver bindingstukken schouderbanden enz. niet te hard te wrijven, daar zij vlug dun worden en hun elasticiteit verliezen. Ook deze schorten mogen niet bij het fornuis gedroogd worden. Voor beide soorten schorten is het zeer goed ze eens per maand met een beetje olie op een zachte lap in te wrijven. 73112 JURK VOOR KLEINE MEISJES. 73110 De keuze van zomerstoffen is zoo over vloedig, en de prijzen zijn inderdaad zoo gedaald, dat voor een zeer klein bedrag reeds aardige, vlotte jurkjes te maken zijn. Bloemen vieren ook voor kleine meisjes hoogtij. Ons jurkje kan zoowel van creton ne kunstzijde als voile gemaakt worden cn zal onze meisjes zeker aardig kleeden. Patronen voor 2—5 jaar voor 48 ct. SPEELPAKJE. 73111 Een speelpakje, dat van een gewoon ka toen gemaakt wordt, is zeer practisch voor de kleintjes en wel, omdat ze zich met spelen niet behoeven te ontzien. Voor de koudere dagen, aan zee of in bosschen doorgebracht, is katoenflanel een ideaal weefsel en evenals katoen tevens zeer bil lijk, wat altijd een voorname factor is bij de aanschaffing. Patronen voor kindertjes van 1i jaar verkrijgbaar voor 48 ct. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919. t.n.v. den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Vischgerechten in den zomer. Gewone vischfilets worden fijn gesneden, gekruid, met citroen bevochtigd en na het paneeren vlug cro- quant gebakken. De Amerikaansche wijze is als volgt: men snijdt de bananen over langs open cn haalt 't vruchtvleesch er uit, dit wordt gesmoesd en met citroensap ver mengd en een tikje zout toegevoegd. Dit laat men zoo een uur staan. Onderwijl wor den de filets in boter en witte wijn gestoofd met uien en kruiden, tot ze gaar zijn. Nu vult men de halve ba nanenschillen met het gesmoesde vrucht vleesch en legt er dan een filet op. Met salade en gebakken aardap- appelen opdienen. Een aantrekkelijke schotel bestaat uit een kleine glazen schaal gevuld met ver- sche augurken met een paar lepels toma tensaus overgoten, op smaak gemaakt met wat citroen. Een bosje sprotjes wordt schoongemaakt en met geroosterd brood er bij opgediend. Boter op een apart schaaltje er bij serveeren. VOOR DE KEUKEN. Huisvrouw, Uw aandacht wordt gevraagd voorvruchtengelei voor zieken en ge zonden. Tot de kunst voor het bereiden van gelei behoort in de aller eerste plaats de juiste dikte. Men onderzoekt ze, door een paar druppels op een lepel te nemen en deze koud te laten worden. Kookt de gelei te lang, dan verliest het zijn mooie kleur en kookt ze te weinig, dan wordt het na het afkoelen weer vloeibaar. Geleiglazen moeten van boven wijder zijn dan van onderen en mogen in geen geval een ingedrukte rand hebben, zoodat de inhoud er gemakkelijk uit te halen is. Bovendien moeten de glazen goed ver warmd zijn, want de. gelei moet er zoo heet mogelijk in worden gedaan. Appelgelei. Zure, sappige appelen schilt men, men snijdt de bloemkelk en het steeltje weg en haalt er met een appelboor het klokhuis uit. Men kookt nu de appelen geheel tot moes met heel weinig water en drukt ze met een zilveren lepel fijn, daarna doet men de moes in een neteldoeksche zak en vangt het sap in een schaal op, zonder dat men de appelmoes uitdrukt. Den volgen- genden dag wordt het sap met suiker opge kookt tot ze de gewenschte dikte heeft ge kregen op een kilo sap een half tot kilo suiker. Het sap moet geregeld met een zilveren lepel geroerd worden, omdat het zoo gemakkelijk aanbrandt. Daarna giet men de gelei in glazen flesschen, die lucht dicht worden afgesloten. CitroengeleL Een half pond suiker wordt met ruim een vierde liter water de afgesneden 3chil van drie citroenen en een klein stukje gember opgekookt. Dan voegt men er het sap van vier citroenen bij en laat alles koken tot het de gewenschte dikte heeft. Een japon, die op ver schillende manieren te dragen is. s Het meest practische wat de a.s. Iierfstmo- de ons biedt is de ja pon, die op verschillen de manieren kan wor den gecombineerd. Op de afbeelding ziet U eerstens de blouse en rok. De rok mag niet overdreven sportief zijn, doch hoewel van sportstof in een grijze of beige kleur, toch eenigszins gekleed zijn. Draagt men rok en blouse alleen, dan kan de blouse boven de rok gedragen worden; in het andere geval er onder. Over de blouse heen wordt een vest gedaan zonder mou wen, midden voor slui tende met een drietal aardige knoopen. De teekening laat U ver der 'n afbeelding zien van rok en vest gedra gen met een pulover er onder, wat ook zeer goed kan. Verder maakt men van dezelfde stof een pellerine of Berthekraag, in raglanmodel, die op de schouders met een kleine druk ker kan worden vastgemaakt, zoodat hij goed op zijn plaats blijft zitten. U ziet dan weer een afbeelding van do rok met blou se en pellerine alleen en ten slotte als ge heel, rok, vest en pellerine. Bij de verschillende gelegenheden kan men zich dus steeds geheel omtooveren en voor iedere gelegenheid een geschikte com binatie bedenken. Patroon van rok, vest en pellerine ver krijgbaar in de maten 42i8, onder num mer D 112, voor den prijs van f 0.58. GEKLEEDE BLOUSE. 73138. Blouses en nog eens blouses is wat de mode ons voorschrijft, het geen trouwens zeer practisch te noemen is, daar bij één rok-model een groote ver scheidenheid ge ld ragen kan wor- 'den. Taf-zijde, organ- die en zijdjes wor den voor gekleed gedragen, doch ook veel eenvou dige weefsels, als bedrukte katoen, geven een aller aardigst geheel. Patronen in alle gewenschte maten tot en met 52. DE AMANDELEN ER UIT OF NIET? Over de functie en de werking der aman delen is men het in vakkringen nog niet geheel eens. Verscheidene doctoren be schouwen ze als beschuttingsmiddel tegen het indringen van vijandelijke bacteriën, anderen gelooven, dat zij van bijzondere beteekenis zijn voor het innerlijk lichaam. Een feit is het echter, dat veel kinderen last van de keelamandelen hebben en de ze dan worden weggenomen. Nu rijst de vraag, moet men ze laten wegnemen of niet? Voor den eersten maal kunnen wij over statistische gegeven beschikken. De Ween- sche arts Dr. Peller deelde het volgende mede: van 25.000 kinderen tusschen de 13 en 16 jaar, die de stadsklinieken bezocht hadden, waren bij 13 pet. de amandelen op jeudigen leeftijd weggenomen, ongeveer bij iedere negende jongen en bij ieder ze vende meisje. Toen bleek dat de amandel ontsteking het groeien tegenhield, terwijl het verwijderen van den amandel het groeien juist bevorderde. De werking is bij de meisjes iets geringer dan bij de pon- gens. Daarbij toonden kinderen met ver- groote amandelen een opvallende gevoe- lighid aan voor diphtheritus en roodvonk, meer dan normale kinderen, terwijl aman delwoekeringen het begin van de puber teitsperiode bij de meisjes met ongeveer een jaar vervroegden. VIJFTIG WOORDEN SCHOONHEIDS VERZORGING. Een mooi bovenlichaam. Alleen zeer groote ontsieringen kan men door operatief ingrijpen verhelpen. Deze operaties worden tegenwoordig op zoo'n volmaakte wijze uitgevoerd, dat vrouwen met zeer ontsierende lichaams gebreken zich heel goed onder behande ling kunnen stellen natuurlijk van een er varen dokter, terwijl daaronder de huid niet te lijden heeft, ja zelfs geen lidtee- kens achterblijven. Lichtere gevallen kan men door gymna stiek en waterbehandeling probeeren weg te krijgen, twee methoden, die ook dienen voor het behoud van een mooi boven lichaam. Alle gymnastische oefeningen der armen, van hals, romp en schouders, die dienen om de spieren te sterken, zijn goed. Een zeer goed hulpmiddel is een rekapparaat met handgrepen. Dadelijk na de minstens tien minuten durende oefening, neemt men een koud stortbad. Met een harden borstel van frotte en zeer koud water maakt men dertig tot veertig maal een flinke draaien de beweging om de borstkast, dan wrijft men even dikwijls van beneden naar boven DE SCHOONHEIDSSPECIALISTEN AAN HET WOORD. Mooie handen. Als men door de natuur stiefmoederlijk is bedeeld kan men met het verzorgen en met gymnastiek bereiken, dat de handen toch mooi worden. De hand van een werkende vrouw heeft natuurlijk het meeste verzorging noodig. Het met creme inwrijven der handen na iedere wassching is noodzakelijk en van zelfsprekend. Overdag moet men een vet vrije of halfvette creme gebruiken, terwijl de handen voor het naar bed gaan met een vethoudende creme worden ngowreven Tegen roode handen moet men energiek optreden. Glycerine en citroensap is hier tegen een uitstekend middel. Na iederen ar beid wrijft men de handen met citroensap in en wascht ze dan heel goed na. Bij het wasschen van de handen met lauw-warm water kan men er een weinig borax aan toevoegen. Dan goed afdrogen en dadelijk, zoodat de poriën nog open zijn, met glyce rine insmeren. Een minder bekend middel Is 't gebruiken van havervlokken. Men overgiet een hand vol havervlokken met kokend water. Na dat dit afgekoeld is, wascht men de handen hierin. Een mespuntje borax kan men er nog bij voegen. Na deze behandeling moet men de handen flink afdrogen en met een halfvette creme inwrijven. Ook de vorm van de hand kan men eenigszins wijzigen, als men daartoe de eenergie heeft. Iedere keer dat men de handen heeft gewasschen en met creme heeft ingewreven, moeten zij worden ge masseerd. Elke vinger apart moet van ge wricht tot gewricht worden gemasseerd, altijd van den top naar beneden, men maakt dus de beweging alsof men glacee- handschoenen aantrekt. HET VERZORGEN VAN TOILET- ARTIKELEN. De met werk overlcropte huisvrouw moet trachten een weinig tijd te besteden aan het verzorgen van de toiletartikelen, om dat zij anders wel wat meer tijd bespaart, maar de dingen zelf gauwer onbruikbaar worden.. Nagelborstels moeten minstens alle veer tien dagen grondig met een sterke zeep- loog-oplossing worden gewasschen, uitge spoeld en goed gedroogd worden. Tusschen de haren mogen geen oude zeepresten blij ven zitten. Zoo mogelijk moet men de bors tels in de zon laten drogen. Nagelborstels moeten op de haren rusten om ze te dro gen, anders trekt de vocht in het hout Gummi en andere sponzen moeten steeds goed worden uitgeknepen en vrijhangend in de lucht worden gedroogd. Sponzen, die zeepresten bevatten, wascht men in lauw zout water uit, terwijl zeepige waschhand- jes het best in soda worden uitgekookt. Haarborstels worden, alleen met de ha ren in lauw zeepwater geweekt, gewas schen, goed uitgespoeld en op de haren staand. Slap geworden haren laat men eenigen tijd in koud water liggen, waarin men een weinig aluin heeft opgelost. Tandenborstels moet men na gebruik' goed uitspoelen en uitslaan en opstaand drogen. Borstels die een nare lucht heb ben, legt men eenigen tijd in alcohol. Zach te, afgebroken haren doen geen dienst meer, dergelijke borstels gooit men weg. Het aanschaffen van zoo'n nieuwe borstel is geen overdadige weelde. ZELFGEMAAKTE MUILEN. Van een oude bontkraag kunnen heerlijke warme muiltjes maken. De met rui- wij voet opmeten. Met een overgeschoten stukje goed wordt het bont gevoerd, waar na het met een festonsteek stevig op het zooltje wordt bevestigd. De andere af beelding laat een muiltje van stof zien met een rand, die heel goed kan worden samengesteld van kleine stukjes overge schoten bont en over de schouders heen, zoodat men duidelijk kan zien, waar de borstel gewre ven heeft. Het belangrijkste voor het behoud van een mooi bovenlichaam, is echter de ge strekte rechte houding bij het gaan, zit ten en liggen 1

Schager Courant | 1934 | | pagina 7