De beroemde Cunera-kerk te Rlenen in brand ZWITSERLAND ZAL „NEEN" ZEGGEN. Oude man te Alkmaar in zijn slaap overrompeld en beroofd. De Textielstaking in Amerika een feit Brand in het paleis van den Keizer van Mandsjoerije. Auto tegen een boom gereden. Auto in het water gereden. Wielerbaanwedstrijden te Alkmaar. Oude gewelven onder Lissabon ontdekt. Chemisch middel tegen brandbommen. Hoe Lnry en Jobansen uit handen der bandieten bevrijd werden. Drastische maatregelen van de Chineesche regeering. Dinsdag 4 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9545 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij Inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- t«nti3n nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewij9no< inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET DAK VAN HET KERKGEBOUW INGESTORT. De toren gelukkig behouden. Ook het be roemde orgel niet verbrand. RHENEN, 3 Sept. Het dorp Rhenen en de om geving werden gisterenmiddag opgeschrikt door de mare, dat brand was uitgebroken in de beroemde Cu nera-kerk te Rhenen. Van alle kanten spoedde men zich naar de plaats des onheils, om zoo mogelijk hulp te verleenen. De vrijwillige brandweer van Rhenen was spoedig ter plaatse, doch daar het vuur met zeer groote snelheid om zich heen greep, werd onmiddellijk assistentie gevraagd van de brandweren in de omlig gende gemeenten. Korten tijd na het uitbreken van den brand te ruim half één arriveerden de brandweren van. Wageningen, Veenendaal en Arnhem. Uit laatstgenoemde gemeente was een groote motor spuit ter plaatse. Het blusschingswerk onder leiding vavn den waar- nemenden burgemeester van Rhenen, den heer R. van Voorthuysen, werd met kracht ter hand genomen. Met acht stralen werd water gegeven, doch het mocht niet baten. Het kerkgebouw werd een prooi der vlam men. Aan alle kanten sloeg het vuur uit. Toen bleek, dat het kerkgebouw niet te redden was, werden alle krachten geconcentreerd op he t behoud van den be roemden Cunera-toren. Ruim anderhalf uur na het uitbreken van den brand stortte het dak van het kerkgebouw in. Uit het kerkgebouw kon slechts zeer weinig worden gered. Ook het beroemde orgel in deze kerk ging verloren. 's Middags te drie uur woedde de brand nog voort. De vlammen zee was minder geworden, doch er ont wikkelde zich nog heel veel rook. Het gevaar voor den toren was nog niet geweken, doch niet zoo drei gend meer als in het begin. Do brand is uitgebroken aan do Oostzijde van de kerk. De toren staat aan de Westzijde. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, kan worden aangenomen, dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in onachtzaamheid van een loodgieter, die gistermorgen op het kerkgebouw werkzaam is geweest. Tal van autoriteiten uit Rhenen en de omliggende plaatsen en een groote menigte nieuwsgierigen sloe gen het blusschingswerk gade. 's Middags te half vier was de brand in de Cu nera-kerk te Rhenen zoo goed als gebluscht. Men is erin geslaagd den toren te behouden. Wel is het steigerwerk, dat in verband met restauratiewerk zaamheden aan den toren was aangebracht ver brand, doch het beroemde bouwwerk zelf .is ge spaard gebleven. Ook de schade in do kerk zelf valt mee. Het ge- heele bovengedeelte, liet dak en j:1o zolderverdiepin gen, is uitgebrand. Het dak is bij het instorten te recht gekomen op de gewelven, die boven het eigen lijke kerkgebouw zijn gebouwd. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer gelukte het het vuur buiten de gewelven te houden. De schade in de kerk zelf werd derhalve alleen aangericht door de groote hoeveelheden bluschwa- ter, die op het vuur werden geworpen. Ook het be roemde orgel bleek achteraf niet verbrand te zijn, al heeft het ernstige waterschade opgeloopen. Als de toelating van Rusland tot den Volkenbond aan de orde komt. In een conferentie tusschen de Bondsraadscom missie voor buiter.landsche aangelegenheden en de Zwitsersche delegatie bij den Volkenbond is gister de kwestie besproken van het toelaten van Rusland tot den Volkenbond en het toekennen van een raadszetel aan dat land. Het resultaat van deze bespreking is, dat de Zwit sersche Volkenbondsdelegatie bij den Bondsraad zal voorstellen, niet toe to stemmen in de toelating van Rusland. DE VIERDE DOCHTER VAN GENERAAL BOOTH TOT COMMANDANTE VAN HET LEVER DES HEILS GEKOZEN. Den 69-jarige Evangeline Booth, commandante van het Amerikaansrhe Leger des Heils en vierde doch ter van generaal Rootlu is gekozen tot commandan te van het Leger des Heils. Met haar waren'candidaat gesteld haar nicht Ca- therino Booth, Hurren, Mapp en Lamb. f890.gestolen In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Alk maar een brutale overval gepleegd. De alleenwonen de bejaarde landbouwer Hopman is in zijn slaap overvallen door een onbekende. Deze had met een paal het raam ingedrukt, was naar binnen geklom men en regelrecht op de bedstede toegeloopen. waar de oude man sliep. Hij pakte dezen bij de keel. zoo dat hij geen geluid kon geven en greep onder het hoofdkussen een pantalon weg. waarin zich 890 gulden bevond. Hij is daarna verdwenen, op de zelfde wijze als hii was binnengekomen. Toen de roover wég was, heeft de oude msn de buren ge roepen. die de politie hebben gewaarschuwd. Het onderzoek had tot dusver geen resultaat. Hsbl. Vrees voor ernstige ongeregeldheden. Twee miliioen arbeiders in staking. In verband met het feit dat naar schatting om streeks twee miliioen textielarbeiders in staking zijn gegaan, bestaat er groote vrees, dat het tot ernstige ongeregeldheden zal komen, wanneer pogingen on dernomen zullen worden om de fabrieken toch aan den gang te houden, te meer daar uit Macon in Georgia gemeld wordt, dat ambtenaren aldaar, die trachten opgewonden arbeiders te kalmeeren, met stokken afgeranseld zijn, Vijf arrestaties werden daar verricht. Berichten uit het Zuiden melden, dat men daar vast besloten is tot het bittere einde door te vechten. Berichten uit Nieuw Engeland, Boston en Chicago melden dat men den toestand ook daar bui tengewoon ernstig acht. Do arbeiders der wol-, zijde- en kunstzijde-indu strieën hebben instructie gekregen deel te nemen aan de textiel-arbeidersstaking Daarmede is de geheele textielindustrie der V. S. door staking stopgezet. Waar de strijd om gaat. 30-Urige werkweek. De eischen der stakers. De eischen van de stakers zijn de volgende: le. Zesurige werkdag en een werkweek van vijf dagen bij gelijke betaling voor alle districten. 2e. Geen vermindering van de huidige weekloonen 3e. Het einde van de achterstelling van de georga niseerde arbeiders door de werkgevers. 4e. Het einde van het gebruik om het aantal ge touwen, dat een arbeider moet bedienen te vermeer deren, zonder het Joon te verhoogen. 5. Erkenning van den bond als vertegenwoordiger van de arbeiders bij onderhandelingen. 6e. Het instellen van een scheidsgerecht. 7. Een sterkere vertegenwoordiger van het fede raal bureau tot opheffing van de economische cri sis in de arbeids-bureaux van diverse plaatsen. De stakingsleiding deelt mede, dat een miliioen ar beiders bevel tot staken hebben ontvangen. Nadere berichten omtrent de textielstaking mel den: De stakingsleiders verklaren, dat een miliioen textielarbeiders instructie hebben eekregen het werk neer te leggen. Volgens schattingen van andere zijde betreft het stakingsparool slechts 660 duizend ar beiders, namelijk 407 duizend katoenarbeideres. 150 duizend zijde- en kunstzijde-arbeiders en 103 dui zend wol-arbeiders, die in 2781 fabrieken werken. In het zuiden der Vereenigde Staten wordt labor- day niet algemeen gehouden, zoodat men daar reeds heden een indruk kan krijgen in hoeverre de werk gevers gelijk hebben met hun bewering, dat de meerderheid der arbeiders tegen de staking is. De voorzitter van het katoen-textiel-industrie, Slo- an, heeft Zaterdag verklaard, dat het personeel van twaalf fabrieken, in het zuiden met overweldigende meerderheid gestemd heeft tegen opvolging van het stakingsbevel. Algemeen komt de vrees tot uiting, dat het tot botsingen zal komen tusschen stakers en werkwilligen. De voorzitter van het Stakingscomité, Gorman, heeft in een radio-toespraak gewaarschuwd voor orde-verstoringen, welke met het oog op provoca ties vermeden moeten worden. De stakingsleiding heeft ook delegaties gezonden aan de gouverneurs der betrokken staten met het verzoek de orde zoo noodig met behulp van troepen te handhaven. Zij vreezen dat de communisten de stakers tot daden van geweld zullen opruien. Tot dusverre heeft Roosevelt in verband met de sta king nog een volkomen stilzwijgen bewaard en men verwacht, dat hij geen verklaringen zal afleggen voor Dinsdag, wanneer men een volledig overzicht kan heb ben over den werkelijken omvang van de staking en den ernst van den toestand. Francis Gorman verklaarde Zondag, dat de dag van heden de belangrijkste labor-day in jaren zal zijn. Deze dag zal de emancipatie van den textielarbeider beteekenen. Verder verklaarde Gorman, dat zeer spoe dig onderhandelingen zouden worden geopend met vertegenwoordigers van de kousen-industrie. Tevens deelde hij mede, dat hij uit tal van textielcentra te legrammen had ontvangen, welke er allen op wezen, dat de staking voor honderd procent in werking zou treden. Hij wees er overigens nog op, dat uit deze te legrammen blijkt, dat er een geest van strijdbaarheid bestaat onder de arbeiders, welke mogelijk tot ernstige ongeregeldheden aanleiding zal kunnen geven. De eerste ongeregeldheden. Uit Kings Mountain in N'orth Carolina wordt ge meld, dat stakende arbeiders drie katoenspinnerijen zijn binnengevallen en de 900 arbeiders, die daar aan het werk waren gebleven, hebben verjaagd. Keizer bleef rustig doorwerken. United Press meldt uit Hsinking: In het keizerlijk paleis is een groote brand uitge broken, die eerst na twee uren door brandweerlie den en personeel kon worden gebluscht. De brand ontstond in een woning van een hofmaarschalk en breidde zich snel uit. Het paleis van den keizer is pas gebouwd en be staat voor een groot gedeelte uit hout, zoodat het gevaar groot was. Keizer Poe-Ji bleef gedurende den brand rustig in zijn vertrek werken. Brandstichting in het spel. De brand in het paleis van den keizer van Mand- sjoekwo heeft in Japan veel opzien gebaard. Sommi ge bladen veronderstellen, dat er wel brandstichting in het spel zou kunnen zijn en dringen op een gron dig onderzoek aan. De bestuurder ernstig gewond. Gisteren is op den Rijksstraatweg nabij Harlingen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, komen de uit de richting Franekcr, botste tegen een langs den weg staandon boom. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Vermoed wordt, dat de stuurinrichting defect is geraakt. De auto is geheel vernield. Van de twee inzittenden werd do bestuurder H. ernstig go- wond en naar hot ziekenhuis te Harlingen vervoerd. De andere inzittende werd licht gewond en kon na behandeld te zijn het ziekenhuis verlaten. Nog een auto tegen een boom.Auto totaal verwoest. Nabij het station Zevenhoven (Z.H.) reed gisteren middag een vrachtauto, bestuurd door den heer Put uit Nooddorp met volle vaart tegen een langs den weg staanden boom. De botsing was zoo hevig, dat de auto totaal vernield werd. De chauffeur liep ernstige verwondingen op. Een onderzoek omtrent de oorzaak van het ongeval wordt ingesteld. Bestuurder door bekende zwemmer gered. Tegen zes uur is gistermiddag een personenauto, bestuurd door den heer Veen uit Bellingwolde, in de bocht van den Amsteldijk naar de Stadhouders kade te Amsterdam, geslipt, met het gevolg, dat de wagen over de trottoir-band gleed en door het ijze ren hek ter plaatse gedeeltelijk terecht kwam in de Buitensingelgracht. De voorkant van de auto was zoover weggezakt, dat de heer Veen nog net het hoofd boven water kon houden. Toevallig was de bekende zwemmer S. W. Bohlander in de nabijheid Deze begaf zich gekleed te water en wist den heer Veen door het portier op het droge te brengen. De auto, die zwaar beschadigd was, "is later door den kraanwagen van de brandweer op den wal ge- heschen. Het ongeval trok enorme belangstelling. Een felle brand heeft te Ernst (Geld.) gewoed, waarbij drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De uitgebrande boerderij. Van Egmond de sterkste sprinter. De internationale wedstrijden, die Zondag f.1. op de nieuwe wielerbaan te Alkmaar werden gehou den, brachten een verdiend succes voor Jac. van Eg- mond, die verreweg de beste sprinter van de baan bleek. Hij was zelfs in staat nog een nieuw baanrecord te vestigen door met vliegende start over een ronde een tijd te maken van 102/5 sec. (1662/3 M.) De uitslagen waren: Sprintwedstrijd over 4 ronden (matches ti deux): le rit: 1. Jac. van Egmond. Haarlem (laatste ronde in 102/5 sec.); 2. W. Walter. Zwitserland: 2e rit: G. Kilian, Duitschland (10 4/5 sec.): 2. P. Verevken, België; 3e rit: 1. W. Walter (112/5 sec.): 2. P. Verev ken; 4er it 1 .Jac. van Egmond (102/5 sec.): 2. G. Ki lian; 5e rit: 1. G. Kilian (10 3/5 sec.): 2. W. Walter; 6e rit: 1. Jac. van Egmond (11 sec.): 2 P. Verevken. Totaaluitslag: 1. Jac. van Egmond 3 pnt.: 2. G. Kilian 4 pnt.; 3. W. Walter 5 pnt.: 4. P. Verevken 6 pnt. Omniumrace voor amateurs tusschen A. Willem- se (Schagen) en A. Wester. Haarlem: Sprint over 500 M.: 1. A. Willemse. Schagen (laatste ronde 114/5 sec.); 2. A. Wester. Haarlem. Inhaalwedstrijd over 2 K.M.: 1. A. Wester. in 2 min. 40 1/5 sec.: 2. A. Willemse (op 3 M.). Tijdrace over 500 M: 1. A. Wil lemse in 383/5 sec. :2. A. Wester in 40 sec. Totaaluitslag: 1. A. Willemse, Schagen 4 p., 2. A. Wester, Haarlem, 5 p. Inhaalwedstrijd voor profs over 4 K.M. tusschen W. Metz (Haarlem) en E. Bühler (Zwitserland): 1. E. Bühler in 5 min. 18 2/5 sec.; 2. W. Metz (op 2 M.) Jachtrace voor amateurs: 1. S. Hcyne, Uitgeest; 2. J. Langedijk, Oudkarspel, 3. J. Renaud, Langendijk. Alvalwedstrijd voor profs: 1. H. Vopel, Duitsch land; 2. J. Reynevcld, Haarlem; 3. B. Franken, Hulst, Wedstrijd voor amateurs over 5 K.M.: 1. K. den Hartog, Beemster in 7 min. 22 3/5 sec.; 2. S. Ileyne, Uitgeest, 3. J. Langendijk, Noordschorwoude. Koppel wedstrijd voor profs over 60 K.M.: 1. Kilian —Vopel (Duitschland) 21 p.; 2. Van Egmond—Metz, 18 p., 3. Walter—Bühler 12 p. Ideale schuilplaatsen voor luchtaanvallen. Lissabon, 3 Sept. Als Lissabon ooit eens door een luchtvloot zal worden gebombardeerd, zullen de in woners een uitstekendo schuilplaats kunnen vinden in een reeks onderaardsche kelders, welke bijna tweehonderd jaar geledon gebouwd zijn. Deze kelders zijn na de groote aardbeving van 1755 ingericht met de bedoeling, do bevolking ccn schuilplaats te bieden bij een evontueele herhaling van een dergelijke catastrophe en tevens voor het aanleggen van waterreserves voor tijden van droogte. Het gemeentebestuur heeft oen commissie benoemd om een onderzoek naar den aard van do kelders in te stellen en ze in een kaart te brengen. De commissie heeft verscheidene uren onder den grond doorge bracht, Zij was vergezeld door de brandweer en was uitgerust met electrische lampen en telefoonverbin dingen. De kelders, welke over een lengte van ver scheidene kilometers onder de zakenwijk van de stad doorloopen, bevatten vele bronnen, waaruit meer dan 12.000 liter zuiver water door speciale leidingen naar de Taag vloeit. De onderaardsche ruimten zullen nu in goede en hygiënische condities gebracht worden, zoodat ze een prachtige schuilplaats kunnen vormen tegen vijandelijke luchtovcrvallen. Demonstratie in Dnitscbland. In Tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de disstrictsregeering, van de rijkswecr en de rijksver- eeniging voor bescherming tegen aanvallen in de lucht, zijn te Regensburg proefnemingen gedaan met een nieuwe vloeistof, welke hout brandvrij maakt, zelfs wanneer er brandbommen op geworpen worden. De nieuwe uitvinding werd geprobeerd op twee hou ten daken, waarvan het een met de vloeistof werd doordrenkt en het ander niet. Het laatste dak brand de terstond af en het eerste bleef volkomen intact. Inzake de bevrijding van de door Chineesclie bandie ten als gijzelaars meegenomen reizigers van Dccn- sche en Amerikaanschc nationaliteit wordt, nader ge meld, dat zij beide ongedeerd zijn, doch dat do Ame rikaan totaal is uitgeput. Zij hebben uitvoerig verteld, hoe zij bij den nachtelijken overval uit den trein ge sleurd zijn en geboeid als vee zijn voortgedreven. Tel kens wanneer zij met hun ontvoerders in de nabij heid van Japansche troepen kwamen, werden zij door de bandieten gebruikt als borstwering tegen evon tueele schoten. Tenslotte waren zij op een eiland ge bracht, waar zij door Japansche verkenningsvliegtui gen ontdekt zijn. Japansche kanonneerbooten hebben daarop een aantal manschappen aan land gezet op het eiland. Het was den Deen Johansen gelukt zijn boeien lös te maken en daarop den .Amerikaan Lury te bevrijden. Beiden waren daarop naar den oever van de rivier gesneld, waar zij aan boord van een der kanonneerbooten werden opgenomen. Strijd tegen de opium. Een ambtenaar en een agent van politie zijn op den Brug des Hemels terecht gesteld wegens han deldrijven in heroïne. De overheid deelt mede. dat opiumsmokkelaars en verstokte opiumschuivers zullen worden geëxecuteerd en dat de handelaars in andere vercloovendo mid delen op dezelfde wijze zullen worden behandeld. Verslaafden zullen naar het ziekenhuis worden ge bracht en wanneer zij na hun kuur weer in htm oude zonde vervallen, zullen zij worden gcfussillecrd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1