De groote textielstaking KIJKEfl isKQ0PEfUü(LOE(K Zwitsersch besluit tot tegenstemmen thans definitief. Economische ItaliaanschOostenr'ksche toenadering GROOTE TRAMSTAKING IN JAPAN. Dr. Rintelen naar gevangeniscel overgebracht Groote stationsbrand in Duitschland. De koninklijke familie terug. Relletjes te Bussum. Jongen schiet zichzelf in de borst DE FEESTEN TE PURMEREND. Onderzoek in Amerika inzake de wapenfabricatie. Woensdag 5 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9546 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiin nog zooveel mngptljk in het eerstultkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TI6N van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE HELFT DER ARBEIDERS STAAKT. In tal van fabrieken bleven de arbeiders nog aan het werk. De Amerikaansche pers wijdt vele kolommen aan de staking der textielarbeiders. De toestand is nog steeds zeer onoverzichtelijk, daar men nog geen kijk heeft op het aantal arbeiders, dat aan de staking deelneemt of nog zal deelnemen. Het stakingsbevel is n.1. in Nieuw-Engeland op vele plaatsen niet opgevolgd. Ongeveer 12 textielfa brieken in Lawrence (Massachusetts) zoowel als de textielfabrieken in verschillende andere plaatsen in Nieuw-Engeland berichten, dat de bedrijven Dinsdag normaal werkten. Andere fabrieken moesten de fa bricage gedeeltelijk stilleggen. Daarentegen hebben ongeveer 25 textielfabrieken in Newbedford (Massachusetts) hun bedrijven vol komen gesloten. In Patcrson (New Jersey) besloten 30.000 arbeiders in de zijde-industrie voorloopig te blijven werken en verdere orders af te wachten. Vele duizenden arbeiders in de wolfabrieken te Pawsaie (New Jersey) hebben den stakingsoproep naast zich neergelegd. Botsingen worden tot dusverre slechts weinig ge meld. In Erwin (Noord-Carolina) dwongen 500 pos ters twee textielfabrieken te sluiten, waar men tot dusverre nog had door gewerkt. In Macon (Georgia) hebben stakers een auto om vergeworpen, waarin zich employé's van een textiel fabriek bevonden. Volgens nadere berichten heeft de Dinsdag, de tweede dag der groote textielarbeidersstaking, over al een sterke toename van het aantal stakers ge bracht. Momenteel heeft ongeveer de helft van de Amerikaansche textielarbeiders het werk neergelegd. Uit Nieuw Engeland en de zuidelijke staten wordt gemeld, dat de stakingsposten een groote bedrijvig heid aan den dag leggen. Over het algemeen ver loopt alles tot dusverre rustig, slechts op enkele plaatsen is het tot hotsingen gekomen tusschen sta kers en politiebeambten, alsmede tusschen stakers en particuliere beschermingsmanschappen voor fa brieken. De autoriteiten van talrijke plaatsen hebben, uit vrees voor bloedvergieten, omvangrijke maatregelen getroffen De verklaring van den New-Yorkschen veilig- hcidscommisaris, Hopkins, dat de regeering de sta kers niet zal ondersteunen, heeft een buitengewoon ontnuchterende uitwerking op de arbeiders gehad. De vakbonden beschikken over geen belangrijke bedragen, zoodat de beslissing der regeering waar schijnlijk een grooten invloed op den duur der sta king zal hebben. De vertegenwoordigers der arbeiders en der werk gevers publiceeren beiderzijds overdreven getallen over het aantal stakers en werkwilligen. Volgens betrouwbare berekeningen heeft men in Nieuw En geland naast 50.000 stakers nog 75.000 werkwilligen. In Noord ert Zuid-Carolina zijn deze cijfers resp. 80.000 en 80.000. Ook de damesmode-industrie gaat staken. De president van den internationalen vakbond in de damesmode-industrie heeft de staking bevolen van 10.000 arbeiders in de katoen- en stoffenindu- strie in San Louis en 5000 arbeiders in Kansas-City. Deze maatregel geldt als voorlooper van de tegen 1 October voorgestelde algemeene staking. De vakbond verlangt een verkorting van den ar beidsweek en gelijktijdige verhooging van 10 procent der loonen. Deze stakingsbeweging is onafhankelijk van de groote textielarbeidersstaking. Sympathiestaking van 200.000 arbeiders in kleedingindustrie? Over de algemeene staking der textielarbeiders zijn tot nu toe nog geen officieele cijfers gepubliceerd. Men spreekt van 250.000 stakers, hetgeen overeen zou ko men met ongeveer dc helft van alle textielarbeiders. De president van het instituut voor de katoenin- Geen communisme in den Volkenbond I De Zwitsersche Bondsraad heeft gisteren op voor stel van zijn politieke departement en van de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden eenstem mig besloten, dat de Zwitsersche delegatie bij den Vol kenbond ter gelegenheid van de stemming over het opnemen van de Sovjet-Unie met „neen" zal stemmen. Oprichting van een Italiaansche bank? Naar dc bladen mededeelen. hoeft men in bevoegde Italiaansche kringen plannen voor het oprichten van een bank te Weenen met Italiaansch kapitaal, met het doel. de economische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië verder uit te breiden. Wellicht zal men de ..Societa Italiana di Credito" tot een zelfstandige Oostenrijksche bank maken. Het aandeelenkapitaal der nieuwe bank, dat ver scheidene millioenen shilling zou bedragen, zou voor het grootste deel gefourneerd worden door de moederinstelling van genoemde bank, de „Banca Commerziale Italiana". dustrie heeft verklaard, dat minstens een kwart mil- lioen arbeiders in de katoenindustrie aan het werk zijn. De secretaris-generaal der vakvereeniging van arbei ders in de zijde-industrie, Schweitzer, schat het aan tal stakers in deze industrie op 60 doch hij ver wacht dat hun aantal heden 80 zal bedragen. De katoenspinnerijen te Newhampshire (Massachu- sets), in Noord- en Zuid-Carolina zijn voor het mee- rendeel gesloten, terwijl in Maine, Connecticut en Rhode Island gedeeltelijk verder wordt gewerkt. De stakingsleiding heeft naar alle streken, waar de arbeiders aan het werk zijn gebleven, vertegen woordigers gezonden om de staking te organiseeren. De stakingsleiding heeft verklaard, dat voor het einde van de week overal zal worden gestaakt. Intusschen is het tot eenige incidenten gekomen. Te Falldiver (Massachusetts) is het tot een hevige botsing gekomen, nadat een staker een arbeidster een klap in het gezicht had gegeven. Drie personen zijn gearresteerd. Ook tc Cedar Town (Georgia) is bet tot ongeregeld heden gekomen. Zes vrouwen en twee mannen zijn gearresteerd. Politie en nationale garde zijn naar drie centra der katoenindustrie in het Zuiden gezon den, waar stakers een dreigende houding hebben aangenomen. De federale arbiters volgen de ontwikkeling van den toestand met groote aandacht, doch voorloopig zullen zij nog niet ingrijpen, Woensdag zal er te New York over worden beslist of 200 000 arbeiders der klccdingindustrie in sympathiestaking zullen gaan. Uitbreiding der textielstaking. Enkele botsingen. N e w-Y o r k. Op den tweeden dag van de groote textielstaking is het aantal stakers overal sterk toe genomen, zoodat thans ongeveer de helft der textiel arbeiders het werk heeft neergelegd. Uit Nieuw-Engeland en uit de Zuidelijke staten wordt gemeld, dat de stakers overal groote bedrij vigheid aan den dag leggen. Zij treden daarbij in het algemeen rustig op, slechts op enkele plaatsen is het tot botsingen met de politie gekomen. In talrijke districten hebben de autoriteiten om vangrijke voorzorgsmaatregelen getroffen. Wegens voorgestelde loonsverlaging en reorganisatie. De vakvereeniging van transportarbeiders heeft de algemeene staking van arbeiders bij de tram te Tokio van 5 tot 9 Septembere a.s. afgekondigd. Te gelijkertijd werd een manifest uitgegeven waarin krachtige oppositie tot uiting wordt gebracht tegen de plannen tot reorganisatie van de gemeentelijke tram, welke door het electriciteitsbureau van het gemeentebestuur was uitgewerkt, teneinde de tram onderneming op rendeerende basis te brengen door ontslag van 11.000 arbeiders, die na zeer ingrijpen de loonsverlagingen weer in dienst zouden worden genomen. Nog steeds geruchten over bevrijdings pogingen. Gistermorgen deden te Weenen wederom geruch ten de ronde, volgens welke er plannen bestonden tot een poging tot bevrijding van dr. Rintelen. In verband daarmede werd*ook gesproken van twee telegrammen, welke door de politie zouden zijn onderschept, en waarin die bevrijding werd aan gekondigd. Van officieele zijde worden deze geruchten echter gedementeerd. Dr. Rintelen is dezer dagen, daar zijn verwondingen zoo goed als genezen zijn, van het ziekenhuis naar het huis van bewaring overgebracht naar een cel van het Landesgericht. Het gratieverzoek voor den moordenaar van de St. Poeltener Hut. Willibaud Bendinger, is van de hand gewezen. Hij is om half zes gisternamiddag terechtgesteld. ZWARE STRAFFEN IN OOSTENRIJK. Doodvonnis na den overval op de St. Poel tener Hat. In verband met den roofoverval op de St. Poeltener Hut, heeft het standgerecht te Weenen de beide roo- vers Bendinger en Eggerl gevonnist. Bendinger is veroordeeld tot den dood door den strop; Eggerl in verband met zijn jeugdigen leeftijd tot 9% jaar ge* vangenisstraf. Op het centraal station te Bromberg is in den nacht van Maandag op Dinsdag brand uitgebroken. Een deel der groote werkplaatsen geraakte kort na middernacht in brand. Het vuur tastte, ook het 100 meter lange gebouw der modelmakerij aan. Van daar dreigde het vuur over te slaan op de aangren zende gebouwen, en op voorraden steenkolen. Met gebruikmaking van alle beschikbare bluschmiddelen waarbij assistentie verleend werd door militairen en spoorwegbeambten, slaagde men erin, een nog groo- tere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. Bij de reddingswerkzaamheden hebben verscheidene brand weerlieden vrij ernstige brandwonden bekomen. MEISJE AANGEREDEN EN LATER OVERLEDEN. Gistermiddag is het 10-iarig dochtertje van den heer Kuipers in de Schoolstraat te Musselkanaal door een personenauto, bestuurd door den heer O., aangereden. Het kind overleed eenige uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De Koningin en de Prinses zullen zich Zaterdag naar Holland inschepen. Eerst zal nog een bezoek aan Oslo worden ge bracht, waar kamers zijn besteld in het Grand Hotel. Drie N.S.B.'ers bloedend verwond. Gisteravond hebben te Bussum relletjes plaats gehad tusschen N.S.B.'ers en communisten en Ü.S.P.'ers. Een veertigtal N.S.B.'ers uit Hilversum waren per auto naar Bussum gekomen en trokken in gesloten colonne door de z.g. „Bolsjewiekenbuurt", waar zij niettegenstaande het colportageverbod „Volk en Vaderland" verspreidden en bovendien een pamflet. Hierdoor ontstonden relletjes met tegen standers, die zoo hoog liepen, dat drie N.S.B.'ers bloedend verwond werden en op het politiebureau moesten worden verbonden Politie en marechaussee scheidden de vechtenden, waarna de N.S.B.'ers via het dorp naar hun kring- huis trokken. Nabij het oude postkantoor kwam het weder tot een botsing, waarbij de politie met gummi stok en sabel rake klappen heeft uitgedeeld. Ongelukkige op slag gedood. Gistermorgen heeft te Wagenberg 'n tragisch onge luk plaats gehad. De vijftienjarige zoon van den schilder Melissen uit Lage Zwaluwe moest eenige werkzaamheden verrich ten in de slaapkamer van den landbouwer de L. op diens boerderij. Plotseling hoorden de op de boerderij aanwezige personen een schot Men snelde toe en in de slaapka mer vond men het ontzielde lichaam van den jon gen op den grond liggen. Hij bleek een schot hagel in de linkerborst te hebben gekregen. Wat de toedracht van het ongeluk betreft, ver moedt men dat de jongen het jachtgeweer, dat geladen in de slaapkamer hing, in de hand heeft genomen om het te bekijken. Daarbij moet de haan onverwachts zijn overgegaan met het vermelde droeve gevolg. MOTORRIJDER TEGEN ELECTRISCHEN PAAL. Te Overloon raakte de motorrijder W. v. Thienen uit Ladeacker het stuur kwijt, en reed tegen een electrischen paal. Hij bleef bewusteloos liggen en moest per auto naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd worden, war hij van de laatste H.H. Sa cramenten werd voorzien. Behalve een armbreuk had de gekwetste verschillende wonden en inwen dige verbloedingen. OUDE URNEN GEVONDEN. In graafwerk bij Boxmeer. De corr. van het Hsbl. meldt: Bij het graafwerk voor de versterking van de Maasdijken in de omgeving van Boxmeer is een aantal urnen opgegraven; resten van beenderen werden in sommige gevonden. Deskundigen nemen aan dat de urnen langer dan 2000 jaar oud zijn. Het graafwerk wordt thans met voorzichtigheid ver volgd in de hoop op nieuwe vondsten. ILM. Koningin Astrid van BelgiS is Maandag met haar kinderen per s.s. Belga uit Zweden in België teruggekeerd. De Koningin met Prinses Josephine Charlotte en Prins Boudewijn. Grootsche voorbereidingen. Niet zoodra was de Dinsdagmarkt ton einde, of heel Purmerend als het ware stelde zich op om de arbeid van het aanbrengen van versieringen met de grootste spoed aan te vangen. Eerst thans is het mo gelijk zich een beeld te kunnen vormen van de groote voorbereidingen weike de burgerij reeds lan gen tijd hoeft gemaakt om de versieringen in orde te maken. Grootsche lichtornamentcn voor illumina tie en versieringsstukken worden naar buiten ge sleept om reeds aan huizen en palen bevestigde span draden te worden vastgehecht. Eerepoorten rijzen als het ware uit den grond. Lichtzuilen waaraan men reeks weken tevoren is begonnen te werken, ko men uit de werkplaatsen te voorschijn. Er is geen straat in het centrum van dc stad. waar men niet bezig is aan de versiering te arbeiden. De illumina tie van het stadhuis is reeds eenige dagen gereed. Zij heeft Dinsdagavond tot volle tevredenheid van het comité ter Viering van het 450-jarig bestaan der Markt proefgebrand. Ver in den omtrek is het aar dige torentje van het. stadhuis te zien. Schitterend komen de lijnen van dit door Jan Stuyt in den stijl van de zestiende eeuw gebouwde raadhuis uit. Ook de verlichting der bruggen is keurig. Het Slot Purmerstcyn, waarvoor Donderdag en Vrijdag de opvoeringen van het historisch spel zullen plaats hebben is eveneens gereed. Boeren en tuin ders slepen hun producten aan voor de tentoon stelling en weldra is Purmerend gereed om de auto riteiten van land en provincie te ontvangen om de opening der feesten bij te wonen. De historische optocht, die Vrijdag gehouden zal worden is nog met enkele groepen uitgebreid cn het aantal deelnemers hieraan bedraagt meer dan 400. Ook aan den bouw van het groote attractie-park wordt hard gewerkt en binnen enkele dagen is Pur merend gereed het luisterrijke feest van de viering van het 450-jarig bestaan der markt aan te vangen. Amerikaansche patenten voor den bonw van Japansche duikbooten. Een mll« Hoen dollar provisie voor Sir Basil Za- haroff. Vandaag heeft de sub-commissie van den senaat een begin gemaakt met haar onderzoek naar de Ame rikaansche wapenindustrie. Vandaag zijn verhoord de president cn twee direc teuren van de Electric Boat Company, de eenigs Amerikaansche particuliere maatschappij, welke duikbooten bouwt. Zij erkenden met de Engelschc firma Vickers Arm- strong en Cy. te Londen een groot contact te hebben gesloten. Hun patenten zullen o.m. worden ge bruikt voor den bouw van Japansche duikbooten. Voorts verklaarden zij, dat zij Sir Basil Zaharoff bijna een millioen dollars aan commissie hadden uit- b'otaald voor orders der Spaansche regeering. HET VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL TEGEN RUSLAND'S TOELATING. Rusland de ondermijner van onze samen leving. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den Voorzitter van den Minister raad een telegram gezonden van den volgenden in houd: „Verzoeken beleefd met den meesten aandrang, in het belang van Nederland en zijn overzeeschc ge westen, het voorstel van Zwitserland te steunen Sowjet-Rusland den toegang tot den Volkenbond te weigeren om de schande te voorkomen dat deze on dermijner der Christelijke grondslagen aan onze samenleving en systematische aanstichter van on lusten in het Westen en Oosten tot den kring der beschaafde staten wordt toegelaten." VIJFJARIG JONGETJE LOOPT TEGEN EEN MOTOR OP. Aan de gevolgen overleden. In de 9t. Janslaan te Bussum heeft een droevig ongeval plaats gevonden. Een vijfjarig zoontje van dc familie de Boer in genoemde straat woonachtig kwam plotseling achter een groentewagen vandaan en stak de straat over. Het zag niet dat de heer H. per motorrijwiel nader de en ook de heer H. kon den jongen door den groentenwagen niet zien. Hij liep tegen het stuur van de motorfiets op en sloeg tegen den grond. Met een ernstige herscnschuding werd de iongen naar de St. Gerardua Majellastichting vervoerd, waar hij ia overleden DUBBELE MOORD OM 'N PAAR TRAMKAARTJES Bandieten overvallen tram op Teneriffe. Het geheele eiland Teneriffe wordt afgezocht door de politie en burgerwachten naar vier gemaskerde bandieten, die een tram, welke zich op weg bevond van Laguna naar Santa Cruz, lieten stoppen en den bestuurder en een passagier doodden. De conducteur werd gewond. De bandieten gingen aan den haal met de tramkaartjes die hij naar het hoofdkantoor der maatschappij moest brengen. DOOR EEN ONDERZEEBOOT GERED. Bij Asken, een eilandje bij Stockholm, is onlangs een groote motorboot, die aan een bioscoopdirecteur behoorde op een rots geloopen. Terwijl dc boot aan het zinken was cn de passagiers en bemanning aan stalten maakten te trachten naar de kust te zwem men, doemde er niet ver vandaan plotseling een onderzeeboot op. De commandant had het zinkende schip door zijn periscoop ontdekt en kwam dadelijk te hulp. Nauwelijks was de bemanning op dc duik boot of het schip verdween in de golven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1