- prijzen Ch.H.Th.Schmalz, Schap op Vrijdag 1 Sept. a.s. Woensdag 12 Sept. '34, W. C. VAN GEELEN, TENTOONSTELLING 2 Jaarsma Kaarden, Rotgans1 BRILLEN Firma Gebr. ROTGANS deken-verkoo p afgesloten Inmaak fles schen Aan den vooravond van den grooten Partijdag der Nationaal-Socialisten. Toeneming van het aantal vakvereenigingen in Amerika. Houtveiling Winkel. 't Woonhuis met café BRILLEN Afgesloten Rijweg. Schoonliever H.H. PLUIMVEEHOUDERS! P. DEKKER, Ijzerhandel Denkt aan onze groote Uit de OMGEVING LANG END IJK Met de werkloosheid aan Langendijk begint het er iets heter uit te zien. Bij de tuinbouwers zijn ver schillende arbeiders te werk gesteld met toeslag van do overheid, zoodat het aantal, dat in de werk verschaffing in de Wieringermeer werkt, is afge nomen. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen het Staatsboschbehcer weer arbeiders zal aannemen, en dat er een belangrijk aantal bij de zuurkoolfa- brieken kan worden geplaatst, die weldra op volle kracht beginnen te werken. Bij het zaaddorschen en het bloembollenplantcn zullen ongetwijfeld ook een gedeelte der werklooze nrbeiders kunnen worden on dergebracht, zoodat met reden mag worden aange nomen, dat er eenige opluchting voor de arbeiders zal komen, die vooral in de werkverschaffing in de Wieringermeer den laatsten tijd zeer weinig hebben verdiend. We vornamen, dat de nieuwe weg door het Geest morambacht. zonder onvoorziene omstandigheden, ln do volgende maand gereed zal komen. Als gevolg van de besprekingen ln den gemeente raad van Broek op Langendijk over het adres van den Langendijker Bestuurdersbond, waarbij werd verzocht, een zoodanige regeling te treffen, dat. de georganiseerde arbeiders, werkloos zijnde, slechts één derde van do Ziekenfondspremie behoeven te betalen en voor de arbeiders in de werkverschaffing een vrijwillige ziekteverzekering te willen sluiten voor den duur van de wachtweck, heeft de Bestuur dersbond zich tot alle burgemeesters, wethouders en raadsleden van de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras gewend om dit adres nader te motiveeren. De omstandigheid, dat het cersto verzoek in de com missie van Vijf (bestuur van de verceniging der 50 Westfrieschc gemeenten) aan de orde is gesteld, wettigt volgens den Bestuurdersbond de vrees, dat het nemen van een gunstig besluit hierdoor niet be spoedigd wordt. Daar reeds enkele van die 50 ge meenten wel een gunstige beslissing hebben geno men, wordt den Baden verzocht zelfstandig een be slissing te nemen, te meer, waar de Minister van Sociale Zaken in deze richting heeft geadviseerd, terwijl een spoedigo Inwerkingtreding van dezen maatregel dringend gewenscht is. Wat het tweede verzoek betreft, wordt er op ge wezen, dat op grond van de Ziektewet de arbeiders zijn verzekerd, zoolang ze werk hebben. Ingeval van ziekte ontvangen ze een uitkeering, gelijkstaande met 80 pet. van hun laatstgenoten loon. Zijn de arbeiders echter zonder werk, dan ontvangen zij in geval van ziekte alleen uitkeering indien zij TÖÓT hun ziekte 2 maanden hebben gewerkt met een werk loosheid van ten hoogste 6 dagen. De arbeiders nu, welke bij wijze van werkver schaffing zijn tewerk gesteld, komen, indien zij in da wachtweek ziek worden nimmer in aanmerking 'voor ziekengelduitkeering, omdat zij nimmer 2 maan den onafgebroken werken. Het gevolg is dus, dat deze arbeiders, geen uitkeering krijgende, terstond zijn aangewezen op het Burgerlijk Armbestuur. Niet ontkend kan worden, dat hierdoor een niet onbe langrijk risico ontstaat voor de gemeenten, zoodat hiervoor dezelfde motiveering geldt als door den Minister van Sociale Zaken is gegeven, t.a.v. de Zie kenfondscontributie, n.1. dat „deze gezinnen in geval van ziekte, geheel ten laste van de gemeente zou den komen, betgeen voor de gemeentekas een niet gering nadoel kan beteekenen." Dat dit werkelijk het geval is, wordt aangetoond door een geval in Oudkarspel, waar een arbeider op den dag na zijn laatsten werkdag ziek werd. Was hij verzekerd geweest, dan had hii gedurende '26 weken fO.60 per week ziekengeld genoten. Thans komt deze arbeider reeds van Januari ten laste van het B. A. en krijgt nu f5 per week. Te Broek op Langcndijk doet zich eenzelfde geval voor met een arbeider, die in Maart ziek is geworden V>n die ook ondersteuning van het B. A. ontvangt. De premie voor do Ziektewet bedraagt 8 pet. van f 12 per week. waarvan een deel door de arbeiders moet worden^ betaald, zoodat voor rekening der gemeente komt 65 A 70 ct. Voor een uitkeering van f5 door het Burgerlijk Armbestuur gedurende 26 weken, kan 'dus de premie worden betaald voor pl.m. 15 arbei ders per jaar. zoodat het niet zeker is. dat deze vrij willige verzekering de gemeentefinanciën extra zal belasten. BROEK OP LANGENDIJK. Door het bestuur der Floralia-vereeniging is be sloten .evenals vorige jaren ook ditmaal wederom een tentoonstelling te organiseeren van uitgegeven en gekweekte planten van de schoolkinderen en wel in de kolfbaan van den heer S. Borst, op Woensdag en Donderdag 12 en 13 Sept a.s. De gelegenheid tot het inbrengen dezer planten en bloemen wordt opengesteld Dinsdagsmiddags na schooltijd. Tevens bestaat er van particuliere zijde gelegenheid tot het Inbrengen van fraaie bloemen en planten, waaraan tijdens de tentoonstelling niet al leen bijzondere zorg zal worden besteed, maar ook komen de mooiste van elko groep nog in aanmerking voor een prijs. De plaatselijko muziekvereeniging zal gevraagd worden haar medewerking te verlecnen tot het wel slagen der tentoonstelling. Verschillende mooie stands, o.a. van dahlia's, cac tussen enz. zullen worden tentoongesteld, welke het geheel zullen herschapen in een waren lusthof. Liefhebbers van bloemen, welke geen lid der ver- eeniging zijn. kunnen die dagen tegen een matige entrée toegang verkrijgen. ZUIDSCHARWOUDE. Volgens do gemeonterekenlng over 1933 bedroegen de ontvangsten f76.413,62, do uitgaven f75.333.73. zoodat er een batig saldo is van f 1679.89. Evenwel begon de rekening met een voordeeüg saldo, dienst van een vorig dienstjaar, ten bedrage van f 16.310.50, zoodat in werkelijkheid do uitgaven de inkomsten met ruim f 15000 overtroffen. TVIERINGEN Kwartjesvinder!) op den Afsluitdijk. Voor een tweetal weken terug hebben enkele kwar tjesvinders op den Afsluitdijk nabij het Monument hun slag geslagen door enkele bezoekers op listige wijze geld afhandig to maken. Zij opereerden met no tendoppen, onder één waarvan iets was verborgen. Raadde men onder welken dop dit zich bevond, dan ontving men zijn inzet dubbel terug. Enkele bezoe kers rankten op deze wijze in minimum van tijd be dragen van f25.en f57.50 kwijt. Voordat gelegen heid bestond de politie to waarschuwen, hadden de heeren zich uit de voeten gemaakt. Dinsdagochtend werden zij echter wederom gesignaleerd bij het mo nument op weg naar Friesland. IJlings werd de poli tie te Den Oever gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam. waren do vogels wederom gevlogen. Men hnd echter het nummer van den auto genoteerd, waarmede het drietal was verdwenen, terwijl een nauwkeurig signalement bekend was. Ook was be kend, dat de kwartjesvinders dienzelfden dag te Bolsward zouden opereeren, zoodat de ten dienste staande gegevens naar Bolsward werden getelefo neerd. Men hoopt het edele drietal thans spoedig in handen te hebben. Naar is gebleken staat het num- merbewijs van den be»reffenden auto ten name van zekeren B. uit Amsterdam. 600.000 menschen verwacht De toebe reidselen in vollen gang. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Neuren berg Hier ter stede is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor het natio naal-socialistische partijcongres, dat vandaag be gint. Midden in het tentenkamp is een observatietoren opgericht, waarop dag en nacht brandweerlieden de wacht houden. Aan een der zijden van het tentenkamp ziet men tien groote verhuiswagens staan. Opent men de deur van een dezer wagens, dan bemerkt men, dat zij van onder tot boven met brooden zijn gevuld. Een ontzaglijke hoeveelheid brood, die evenwel maar juist voldoende is voor de approviandeering der aanwezigen. De Luitpoldarcna is thans vrijwel gereed. Op een paar plaatsen wordt de grond nog bijgewerkt en op do tribunes is men nog doende met het verven van banken. In het groote postkantoor, dat naast de congrcshal is ingericht, bevinden de ambtenaren zich reeds op hun post. Ook tolken zullen, ten ge rieve van de buitenlanders, aanwezig zijn. Op do Zeppelinwei houden juist de leden van den arbeids dienst hun generale repetitie. De straten van Neurenberg zijn rijk versierd Overal staan masten met roode hakenkruisvaandels. Guirlandes loopen van huis tot huis. Uit allo ra men hangen vaandels met den rooden adelaar, oude stedenvaandels, tapijten met wapens Voor het station is een groote tribune opgericht, waarlangs Vrijdagavond 150.000 politieke leiders langs Hitier zullen defileercn. Op de stations van Neurenberg en omstreken is de organisatie voor het verkeer geheel gereed. In het hotel Wtlrtemberger Hof. dicht bij het sla tion, is het persbureau geherbergd. De perschef der nationaal-socialistische partij, dr. Dietrich, zal er de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenland- sche pers ontvangen, die in grooten getale naar Neurenberg zijn gekomen, om het congres 1934 bij te wonen. Ook de buitenlandsche perschef der N.S.D.A.P., dr. Hanfst&ngel, zal een persconferentie beleggen. Uiting van den wil tot wederopleving. Een scpciale correspondent van het D.N.B. meldde gistermiddag uit Neurenberg: Ncurenberg's groote dagen zijn weer aangebroken, die door millioencn volksgenooten met spanning cn vertrouwen tegemoet werden gezien. Ieder partij congres is een verdere mijlpaal in de geschiedenis van het Duitsche rijk en volk die het vroeger nooit aldus beleefd hebben. Stond het congres van het vorig jaar in het tceken van het geloof en vertrou wen in den Leider en volkskanselier en zün ide alen, thans is de groote verwachting gebouwd oo een imposante demonstratie voor de eenheid van het Duitsche volk. De verandering van een geheel volk van wanhoop tot blijde aanvaarding van de nat. soc. idealen, de erkenning van eigen bloed en ras, de fanatieke wil tot herstel en wederopleving, dat alles kan men thans te Neurenberg beleven, maar men kan het niet of nauwelijks onder woorden brengen. Dit congres is als het ware de voortzetting van den 19den Augustus toen meer dan 80 procent van het Duitsche volk een dreunend en onmiskenbaar „ja" hebben doen hooren van goedkeuring der nat. soc. politiek. Tot diep in den nacht, hij stroomenden regen hebben honderdduizenden, dien avond, voor het huis van hun Leider gestaan om te getuigen dat zij hun „ja" niet alleen op het stembiljet maar uit diepe, eerlijko overtuiging hadden uitgebracht. En diezelfde honderdduizenden benijden thans hun afgevaardigden die in deze dagen te Neurenberg er bij mogen zijn om dit „ja" nog te bevestigen. De stad biedt een buitengewoon feestclijken aan blik. Uit de mooie, oude binnenstad zijn alle Ame- rikaansch aandoende moderne reclames verdwenen en de Dom en het Slot prijken in hun volle middel- ccuwsche schoonheid. De arbeiders in de automobielindustrie vereenigen zich. In Dctroit is een organisatie voor het geheele land opgericht, welke het recht opeischt te onderhande ion ton behoeve van tenminste anderhalf millioen arbeiders in de auto-industrie en aanverwante vak ken. De eerste groote bijeenkomst van deze „Asso- ciation of Automobile Werkers of America" zal nog deze maand worden gehouden. VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS LABOR DAT IN AMERIKA. 25 Dooden. Bij verkeersongelukken te New York tijdens La- bor Day zijn ten minste 25 personen om het leven gekomen. De meeste ongelukken met doodelijken afloop hebben plaats gevonden in Pennsylvanië, waar 23 personen het leven hebben gelaten. In de streek rond Philadelphia zijn 16 personen gedood cn 42 gewond. In Pittsburg zijn 5 personen gedood en in Altona werd een persoon gedood, terwijl 8 an deren gewond werden. WINKEL BELANGRIJKE TE 'tZAND (op de Ballast) des v.m. 10 uur (n.t), w.o. best Timm<r- en Werkhout Deurw. VAN HUIT Burgerlijke Stand en bevolking over de maand Augustus 1934. Geboren: Jacob, zoon van Jacob Pater en van Marie Karmelk. Cornelis, zoon van Jan van der Veer en van Sietske NJJboer. Overleden: Klaas Koorn, oud 72 jaren, echtgenoot van Neeltje Aker. Geertje van Soelen, oud G6 jaren, weduwe van Picter Leijen. Lauris van der Welle, oud 19 jaren, ongehuwd. Cornelia Duijm, oud 82 jaren, weduwe van Cornelis Balder. Cornelia Wit, oud 73 jaren, weduwe van Gerrit Kleen. Jan Jonk, oud 23 jaren, ongehuwd. Gehuwd: Gecno. Ingekomen personen: R. Polsma en gezin, van Hcerhugowaard. P. Oud van Zijpe. W. Oppenhuis van Barsingerhorn E. de Jong, van Opsterland. N van Heiningen van Amsterdam. Vertrokken personen: D. Appel naar Koedijk; A Scholtens naar Vlagtwcddc K. Gruben en gezin naar Barsingerhorn. J. W. Kerstens naar Barsinger horn. SJ. Haagama naar Wymbritseradeel. A. de Graaf naar Barsingerhorn A. Schaap en gezin naar Wormerveer. L. Liefhebber en gezin naar Medem blik. Joh. Bakker en gezin naar Amsterdam. OP GE N r E T)G P P De uitvoering van het bouwplan van de boerderij met woning van den heer J. Ligthart te 't Veld is in massa opgedragen aan den heer P. Burgmeijer te 't Veld. Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op des avonds te 7 uur (Zomertijd), in het café van den heer D. A. DE BRUIJN aldaar, wegens overlijden der eigenaresse, publiek verkoopen: tuin en erf, aan de Dorpsstraat te Winkel, genaamd „Het Bonte Paard", waarin vergunning was ge vcstigd, kad. Sectie C no. 532, groot 4 a. 63 c.a., behoorende tot de nalatenschap van wijlen Mej. de Wed P. LEIJEN. Aanvaarding terstond. Nadere inlichtingen worden ver strekt ten kantore van voornoem den notaris. Een geweldig succes hebben wij met onze reclame-aanbieding Een nikkel montuur, hoornen randen, groote ronde glazen, com pleet met klapitui, f 1.50. Idem in zwaardere uitvoering f 1.90, met lichte, gevlamde, zwarte of bruin hoornen randen. LET OP HET JUISTE ADRESö de Speciale Oogonderzoek-Inr. GedipL Opticlen-Refractlonist, LAGEZIJDE B 40. TEL. 26 SCHAGEN. Op alle reparaties aan brillen kan U, alleen bij ons, desverlangd wachten. Oogonderzoek geheel gratis. A.s. Zaterdag en Maandag is onze Oogonderzoekinrichting gesloten. De Commissie tot het organisee ren van Huisvlijt- en Floraliaten- toonstelling te 't ZAND maakt bekend, dat de gehouden zal worden op Zaterdag 22 en 0 Zondag 23 Sept. a.s. in de zaal van den heer H. SCHRIEKEN. Inlevering der planten op 21 September te 4.30 aan de tentoon stellingszaal. Deelname aan de Huisvlijtten toonstelling, als Handwerk in el- ken vorm, Schilder-, Teeken- Houtsnijwcrk geheel vrij. Inlevering van deze stukken op Woensdag 19 September van 2--45 uur, in de Tentoonstellingszaal. Aan de tentoonstelling wordt een VERLOTING verbonden. Namens de Regelings commissie, N. D. M. DEKKER, Secr. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van ZIJPE EN HAZEPOLDER maken bekend, dat de KEINSMERWEG, vanaf den Belkmerweg tot 't Zand, met ingang van Donderdag 6 Sep tember 1934, s morgens 7 uur, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn Zijpe. 5 Sept. 1934. Te koop: en 2 geëmailleerde Vulkachels (ge bruikte). Tevens ontvangen een collectie HAARDKACHELS en andere mo dellen. Aanbevelend, J. BAKKER, Smederij, WIERINGERWAARD. Alleen dan, zult U zich over uw keus niet beklagen Wanneer U gaat dragen. Naast de nieuwste modellen in vorm en kleur Stelt ook zijn grondige vak kennis U niet te leur. Gedipl. Drogist-Opticien HOOGZIJDE - SCHAGEN mooi t en reen duur 1 voor mooie meubeleri _,h [ten, qordi jnerv*d- kzn uw smook volko. men bevredoeakunt u nief beter oen bij LANGESTQAAT y«£GQOOTE KCQK -ZUKMAAQ AMERIKAANSCHE OLIE 5 cent BENZINE 1154 ct pex L. per vat Aanbevelend. C. BRUGMAN. Schagerbrng. Dit is de allernieuwste Petroleum vergasser RELIANCE B.D a f 11.25 Het eenige toestel met regelbare vlam Geen voorverwarming en niet pompen. Schager-IJzerhandel, L. van RIJSWIJK. I hebt gij reeds uw keus gedaan, of zijt ge altijd nog aan 't zoeken, wat uw voordeel is voortaan, zoek het niet in alle hoeken. £r is slechts een hoek „de bocht" waar u voor heel weinig centen prima voeder wordt verkocht. KORENMOLEN „DE BOCHT", St. Maartensbrug Inmaakketels en andere artikelen te gebruiken voor de inmaak, koopt BH U VOORDEELIG bij: |VB LAAN SCHAGEN H 2-persoons Wolvlokmatrassen, 3-deelig, schuine Pe luw, 2 Kapokkussens, vanaf f 13.50 1-persoons Wolvlokmatrassen, 1-deelig, 1 Kapokkussen, vanaf f 9.50 Spiraalmatrassen, l-pers. f 4.25, 6.25, 7.25, 9.50 Spiraalmatrassen, 2-pers. f 5.25, 6.50, 8.50, 10.50 2-pers. Kapokmatrassen, 3-dlg., schuine Peluw, 2 Kussens f 34, 41.65, 44.50 2-pers, „Epeda" Matrassen, 3-deelig f 49.60. l-pers. „Epeda" Matrassen, 3-deelig f 39.49. „EPEDA", de meest ideale ligging. Opklapbedden met prima Spiraalmatras f 9.50, 16.—, 17.50 Engelsche Ledikanten f 12.50, 14.50, 16.50 Wij vermaken ook Uw onde Matrassen. Van Uw Veeren Bed maken wij een pracht 3-deelige Matras. Eigen werkplaat^ Onze prijzen zijn door gecomb.neerden in koop altijd lager. Wij brengen U uitsluitend prima kwaliteit. Verkoop nltslnltend a contant. Aanbevelend,

Schager Courant | 1934 | | pagina 4