Schagen-nieuws. Woensdag 5 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9546 Nederland geen voorstander van Ruslands toetreding tot den Volkenbond. Japansche nota aan den Russischen ambassadeur. Fransch—Russisch verbond Paleis van Mansjoekwo's keizer brandt nog steeds. Een begeerd baantje. Oorzaak van den brand te Ernst. Drankweer-Comité bemoeit zich met de winkelsluiting. Auto in een sloot gereden. Saarplebisciet. Protest van de Grieksch-orthodoxe kerk bij de Sovjets. Engelsche belangstelling voor de textiel staking in Amerika. Geen stamboek mogelijk. Firma GEBR. ROTGANS Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, kan niet worden verwacht, dat Nederland vóór toelating van Sowjet-Rusland tot den Volkenbond zal stem men. De vraag of Nederland zal tegenstemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open blijven Ook van België is geen medewerking te verwachten. Waarschijnlijk blanco stem. De kabinetsraad beraadslaagde gisteren over de quaestie der toelating van Rusland tot den Volken bond. In antwoord op een vraag na afloop der zitting verklaarden de ministers, dat aan Jaspar machti ging was verleend in deze aangelegenheid te stem men overeenkomstig de belangen des lands. Jaspar zal te Genève een beslissing nemen, na de meening te hebben gehoord van de gedelegeerden der andere landen, met name van Nederland. Men acht het niettemin waarschijnlijk, dat België zich van stemming zal onthouden. Jaspar zelf bevestigde dat hij een machtiging van den ministerraad had ontvangen; hij voegde er bij, dat België een zelfstandige politiek voerde en dat op het oogenblik nog niet kon zeggen, in welke rich ting het zich zou uitspreken. ZWITSERLANDS UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND BEPLEIT. De correspondent van de „Jour" zegt te hebben vernomen, dat door verscheidene vaderlandsche or ganisaties in Zwitserland is besloten, een referen dum aan te vragen met betrekking tot de uittreding van Zwitserland uit den Volkenbond, voor het geval Sowjet Rusland hierin zou worden opgenomen. Volgens den correspondent zou, indien men de stemming hield op den dag, waarop Sowjet Rusland tot den Volkenbond toetrad, wellicht zonder eenige moeite het vcreischte aantal van 50.000 stemmen worden gehaald. Geen enkel verband tusschen de arrestaties en de onderhandelingen. In antwoord op de démarche van den Russischen ambassadeur Youreneff van 22 Augustus betreffende de arrestatie van employé's van den Oost-Chineeschen spoorweg, heeft de Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, een nota gezonden aan Youreneff, waarin hij er met nadruk op wijst, dat de arrestaties zijn uitgevoerd door Mandsjoekoeo in verband met de complotten, welke er bestaan, om de militaire trei nen op den Oost-Chineeschen spoorweg te doen ont sporen. Er bestaat geen enkel verband tusschen deze arrestatie en het schorsen van onderhandelingen over den verkoop van den spoorweg. De nota geeft voorts uiting aan de ernstige bezorgd heid van de Japansche regeering betreffende den oor sprong van deze complotten en wijst er op, dat de aanslagen vooral waren gericht tegen militaire trei nen. De slachtoffers waren in hoofdzaak Japanners en burgers van Mandsjoekoeo. In de nota wordt tenslotte nog verklaard, dat alle sovjet-Russische employé's, die gearresteerd zijn, be- hooren tot illegale verecnigingen, welke ten doel heb ben den vrede in Mandsjoekoeo te verstoren en van welke er eenige den bandieten instructies hebben ge geven, den spoorweg op te blazen, waartoe zij hen van springstoffen voorzagen. Tot verzekering van den Europeeschen vrede. Volgens „L'Oeuvre" levert de verwezenlijking van het Oostelijk pact moeilijkheden op en zou de Fran- sche regcering voornemens zijn met Rusland samen naar middelen te zoeken om den vrede van Europa te verzekeren. Gedacht zou worden aan een verdrag van wederkeerigen blijstand tegen een Duitschen aan- .val. Het wordt meer en meer duidelijk, dat Frankrijk, be vreesd voor een Duitsche revanche,-oorlog, steun zoekt bij de Sovjets. Blijkbaar acht Barthou de communisti sche infectie een geringer gevaar dan de Nationaal- Socialistische bedreiging. Brandstichting steeds waarschijnlijker. Naar van Chincesche zijde vernomen wordt, is de brand in het paleis van den keizer nog niet geheel gebluscht. De berichten hierover spreken elkaar tegen. Volgens Chineesche mededeelingen moet het vuur in den afgeloopen nacht nog groote schade aangericht hebben. Van Mandsjoerijsche zijde wordt verklaard, dat het vuur reeds zoo ver bedwongen zou zijn dat het in den loop van den dag volkomen gebluscht zal kunnen worden. De keizer woonde persoonlijk het blusschingswerk bij en betuigde den brandweerlieden voor hun moedig werk zijn dank. De oorzaak van den brand is nog niet officieel be kend, men vermoedt brandstichting, want men con stateerde dat het vuur op vier punten tegelijk uit brak. De als vermoedelijke daders in hechtenis geno men personen werden reeds talrijke malen verhoord, maar het resultaat is nog niet bekend. ER DREIGT UITROEIING VAN GORILLA*» EN WALVISSCHEN. Volgens Fisher, lid van het bestuur van het mu seum van natuurlijke historie, zullen walvisschen en gorilla's binnen enkele jaren uitgeroeid zijn. De heer Fisher hield een rede ter gelegenheid van een diner, aangeboden aan de Britsche gedelegeer den in verband met de Jacques Cartier-herdenking. Tenzij wi» voorzichtig zijn, zal er binnen een paar jaar op de geheele wereld geen gorilla of walvisch meer over zijn, verklaarde de heer Fisher, en hij voegde hieraan toe, dat het museum voor natuurlijke historie tracht, deze dieren voor uitroeiing te be schermen. u Benoeming van een Secretaris van de Ka mer van Koophandel voor West-Friesland. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland te Hoorn van 1 de zer, werd tot Secretaris der Kamer met ingang van 1 October a.s. benoemd de heer Dr. C. Drossaart van Dusseldorp te Wassenaar. Op 1 Augustus hadden zich voor deze betrekking 4S2 sollicitanten aangemeld. Een der kinderen heeft, met behulp van lucifers, iets onder het bed gezocht. Het onderzoek naar de oorzaken van den ramp zaligen brand te Ernst is voortgezet. Zondag was er uit de kinderen, die uiteraard geheel overstuur wa ren, weinig te krijgen. Uit het Maandag voortgezette onderzoek bleek dat een der kinderen na het vertrek van de moeder, iets onder het bed heeft gezocht. In de duisternis kon zij dit echter niet vinden, waarom ze op den tast de lucifers uit de kamer haalde. De vlam is toen in aanraking gekomen met de stroomatras, welke oogenblikkelijk vlam vatte. Haar zusje, dat in het brandende bedje lag, wist dit te verlaten, terwijl de negenjarige Coba, die in een ledikant er naast sliep, door het hulpgeroep wakker werd, evenals de elf jarige jongen, die in de keuken in een bedstede sliep. Coba heeft nog getracht, een emmer water te ha len en vervolgens één der meisjes uit het bed te trekken, doch bij die pogingen is het gebleven. Met hun vieren hebben ze daarop in nachtkleeding de brandende boerderij verlaten, in hun radeloosheid zich niet verder rekenschap gevende van het feit, dat hun zusjes zich nog in de brandende bedden be vonden. Vandaag heeft de teraardebestelling plaats van de drie zusjes uit de woning van de buren, waar de lijkjes opgebaard zijn en ook de moeder met haar andere kinderen voorloopig een toevlucht heeft ge vonden. Zij zijn bij de regeling echter geen partij. Het Amsterdamsche Drankweer-comité, waarbij de Amsterdamsche drankbestrijders-vereenigingen van alle gezindten zijn aangesloten, heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, waarin het Comité den Raad vraagt, voor zoover het de slijte rijen betreft, geen gebruik te maken van zijn be voegdheid om te verklaren, dat de crisis-omstan digheden verruiming van de winkelsluitingswet, ten opzichte van de slijterijen, wenschelijk maken. De Amsterdamsche drankbestrijders zijn van mee ning. dat vermeerdering van de gelegenheid tot verkoop van alcoholhoudende dranken en de daar door dreigende toeneming van het gebruik dier dranken in de gezinnen, juist door de crisis o-^-tan digheden buitengewoon onwenschelijk moet worden geacht. Beide inzittenden gewond. Gisterenmorgen is een personenauto bestuurd door den heer Erasmus en waarin zich tevens de handels reiziger Derksen uit Dordrecht bevond, op weg van Breskens naar Grocde, met volle vaart in een sloot gereden. Door den schok werd de heer Derksen door de voorruit geslingerd en bekwam ernstige verwon dingen aan het hoofd. Dc bestuurder kreeg een lichte hersenschudding. Beiden werden naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. GEEN NACHTTREINEN MEER OP DEN o OOSTERSPOORWEG. Wegens herhaalde aanslagen. In verband met de in den laatsten tijd herhaalde lijk gepleegde aanslagen op het Zuidelijk gedeelte van den Chineeschen Oosterspoorweg, is besloten voorloopig 's nachts geen verkeer meer op die lijnen te doen plaats vinden. De eendenjachten zijn nn in vollen gang. Twee interessante snapshots. Voor Frankrijk znllen bijna geen stem men komen. Verklaring van een lid der internationale commissie voor het Saarplebisciet. Het Zweedsche lid van de internationale commis sie voor het Saarplebisciet, regeeringspresident Rohde, is Maandag uit Saarbrücken te Visby aan gekomen. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het dagblad „Gottlaenninger" verklaarde Rohde, dat het werk voor het plebisciet goede vor deringen maakt. De kieslijsten voor de geheele be volking van het Saargebied zijn reeds gereed. Men verwacht op den dag der verkiezing uit het buiten land in het Saargebied 50 tot 60.000 stemgerechtig den. De vrijheid van drukpers, aldus Rohde verder, wordt tot het uiterste uitgebuit. Gevraagd zal wor den: Duitschland of Status Quo. Voor Frankrijk zul len vrijwel geen stemmen worden afgegeven. Het Saargebied moet als Duitsch worden beschouwd. Het Duitsche Front heeft een zeer krachtige posi tie en beheerscht de propaganda-activiteit geheel Over het geheel, aldus Rohde, heerscht op het oogenblik groote rust. Noemenswaardige politieke misdaden zijn niet voorgekomen. Rohde keert Vrijdag a.s. naar Saarbrücken terug, vanwaar hij zich voor belangrijke besprekingen naar Genève begeeft. Handen af van het beroemde klooster op den berg Athosl In Griekenland is men zeer verontwaardigd over een bericht, uit Moskou, waarin gemeld wordt, dat de historische Grieksche kerk van St. Nicolaas al daar op last van de Sovjet-autoriteiten moet worden afgebroken. De kerk en de bijgebouwen, die eveneens moeten worden afgebroken, behooren tot het beroemde klooster op den berg Athos. De geestelijkheid der kerk en de Grieksch-Orthodoxo kerk hebben bij de Sovjet-regeering geprotesteerd, op grond van het feit, dat dit bevel der autoriteiten een schending beteekent van de waarborgen, die genomen zijn voor de gods dienstvrijheid in de Sovjet-Unie en voor de bescher ming van minderheden en buitenlandsche kerken. Het congres te Weymouth volgt met groote be langstelling de ontwikkeling van de staking in de textielindustrie in de Ver. Staten, temeer daar de voorzitter van het vakveroenigingscongrcs te Wey mouth, Andrew Conley bij de opening van de ver gadering een verklaring aflegde, die men algemeen beschouwt als een bedreiging met een gelijke En gelsche staking in de textielindustrie, wanneer de eischen der arbeiders inzake loonen en werkuren niet worden aanvaard. Conley verklaarde n.1. dat men zijn toevlucht zou moeten nemen tot meer dras tische maatregelen voor het verwerkelijken der eischen wanneer de regeering en het particuliere belang zich daartegen zouden blijven verzetten. Een wormenboerderij in Slowakije. Vele visschers uit Tsjecho-Slowakije hebben ten gevolge van de droogte groote moeite wormen te vinden, die zij als aas bij het visschen noodig heb ben. Een hengelaar uit Brünn (Moravië) is in verband daarmede op het lumineuze idéé gekomen een spe ciale wormen-kweekerij op te richten, waar hij wor men wil kweeken voor zijn collega's hengelaars. De wormen zullen in blikken verkocht worden, met de aarde erbij waar ze in geteeld zijn. Hij garandeert dat zo een maand in leven blij ven. De kweeker, Josef Hoehenzug, heeft van een flinken akker één groot wormen-bed gemaakt. Ten einde te beletten, dat de wormen naar aangrenzen de akkers ontsnappen, heeft hij het veld omringd met een tot een halve meter onder den grond aange- brachten betonnen muur. HET SLAVISCHE RAS AAN DE WINNENDE KANT. De rassen In Europa Onlangs is in de „Berl. Aerztecorresp." een stati stiek gepubliceerd omtrent de verdeeling der ras sen in Europa. In 1810 bestond de bevolking in Europa voor 32 pet. uit Germanen, 33 pet. uit Ro- manen en 35 pet- uit Slaven. In 1910 waren deze cijfers resp. 34 pet., 24 pet en 42 pet., terwijl in 1930 het percentage aan Germanen 30 pet. bedroeg, aan Romanen 25 pet. en aan Slaven 45 pet HITLER ZETELT IN HET PALEIS VAN DEN RIJKSPRESIDENT. Ontvangst van het corps diplomatlane. Nu het ambt van rijkspresident vereenigd is met dat van rijkskanselier, welke vereeniging van func ties door de volksstemming is goedgekeurd, zullen de buitenlandsche gezanten, ambassadeurs en zaakge lastigden op Woensdag 12 September door Adolf Hit- Ier in het paleis van den rijkspresident worden ont vangen. DE BENDELEIDER AL CAPONE THANS SCHOEN LAPPER IN DE STRAFKOLONIE OP ALCATRAZ. Elk contact met de buitenwereld onmogelijk. Al Capone, Amerika's beruchtste bandiet, moet nu, ver van zijn luxueuze villa te Miami in Florida, waar hij zich met groote weelde omgaf, en in kostbare auto's rondreed, in de strafkolonie op het eiland Al- catraz schoenen lappen. Hij leidt daar een volkomen geïsoleerd bestaan. Er is op liet eiland zelfs geen radio-toestel en de gevangenen mogen geen kranten lezen. Al Capone en zijn mede-gevangenen op dit eiland, zijn gerangschikt in de klasse „onverbeterlijke misda digers"; elk contact met de buitenwereld voor hen gelijkstaande met de onderwereld is verboden. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u: 770 m.M., stijgt. Wind: W. Vooruitzichten: Goed weer, behoudens kans op regen Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last t Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. GEHEIME RUSSISCHE ZENDERS IN MANDSJOEKWO. Uitgebreide spionnage-organisatie ontdekt. 1 Volgens berichten uit Charbin heeft do Japansche gendarmerie een geheimen zender ontdekt in een Chineesche apotheek te Kiamocstse aan den Sangarl Vier telegrafisten zijn gearresteerd; het schijnt, dat zij hebben bekend, berichten over Japansche troe pentransporten te hebben doorgegeven op bevel van den staf van het Oost-Aziatische Sowjet-leger. In officieele Japansche kringen zegt men. dat men een uitgebreide spionnage-organisatie in Mandsjoe- kwo op het spoor is gekomen. NOMADEN WORDEN LANDBOUWERS. Reuter meldt uit Moskou: Do nomaden-stammen in Sowjet-Rusland gaan zich meer en meer vestigen. In geheel Centraal- Aziö geven honderdduizenden nomaden hun zwer vend leven op teneinde ergens het boerenbedrijf te gaan uitoefenen.. Zij gaan door met hun traditio- neele bedrijf, de schapenteelt en het fokken van veo en paarden, doch thans aanvaarden zij den steun van de staatsveefokbedrijven. De ex-nomaden bouwen dorpen, planten boomen, richten clubs op. bibliotheken, scholen, etc. Op een gemeenschappelijke boerderij in het Atbashinsk district (Centraal-Azië), 4500 km. verwijderd van den dichtbijzijndcn spoorweg, hebben zij zelfs een hy- draulisch krachtstation opgericht. TROEBELEN OP CUBA. Bommenregen te Havana. 'Havana. 4 Sept. Gisteravond zijn op verschil lende punten der stad in totaal 58 bommen gewor pen. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade ia aanzienlijk. Met het oog op den ernst van den toestand is het kabinet in permanente zitting bijeen. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG AS. Schagen I—West Frisia 2, 2.30 uur. Schagen II—D.T.S. II, 12 uur. Schagen 3Dirkshorn 1, 10 uur. NIEUWE LEDEN: Zie hier twee nieuwe adspirantlcden te weten: C. Hoogschagen te Oudesluis en C. dc Jager te Scha gen. Wie volgt? Nog enkele en we kunnen met Schagen b ook inschrijven! KING FOOTBALL. Thans is het nog één weekje rust, Maar straksja straks juicht enthousiast Ons sportief „Hup en heetje"! Dan zijn we weer bij „Bruin" te gast, Ons heilig bruintje, weet je. Straks... is king football weer aan 't woord, Dan is het slaven zwoegen, Maar dan is 't spel dat 't hart behoort Een spel van sport genoegen! Op sportbovs straksTcens aangetreén, Strijdt fier weer voor Uw vanen! Smeedt „fier" en „fair" dan vast aaneen: Ge leidt in goede banen!! En zij die langs de lijn weer zijn, Ons heilige sport aanschouwen, Zij blijve in „de juiste lijn"! Zij mijden: schelden jouwen!! VAN DE ELFTALCOMMISSIE. Sparta I: D. Arnoldus: A. Slikker. V. Vlottos: A. Plakman, J. Weeland. G. Paulusma: W. Rus, P. de Vries, W. Biersteker, Jb. Dekker. S. Paulusma. Res.r Jh. Molenaar. Sparta II: T. Bijpost; M. Slikker. .T. Broer; P, BoonMes, W. Moransart, P. Kroonenburg: H. Veen- sfra, J. Peetoom. D. Ruig, C. van Haren. C. de Moor. Res.: J. E. L. van Ketel. Sparta III: C. Neefkens; C. Tump. S. Grootes: W. Quax. J. Wit. A. Rentenaar: II. Faber. J. Boontjes, J. Gelder. A. Veenstra. H. Naber Res.: W. v. Geelen. Afberichten uiterlijk Vrijdagavond 8 uur bij den secretaris C. Keijzer. Lauriestraat. Meervoudige Strafkamer. Strafzitting Dinsdag 4 September. Uitspraken vovrigc zitting: Douwe V., arbeider, Schagen. in voorarrest, zeden- misdr. art 247 van strafrecht, 1 dag gevangenisstraf en ter beschikking der regeering gesteld. Sander I... arbeider, Schagen. in voorarrest, voort gezet misdrijf van diefstal (in hoofdzaak rijwieldief* 1 stal) en verduistering. 1 jaar gevangenisstraf.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5