Geen revolutie in de eerste duizend jaar. Na de revolutie de evolutie. KIJKEfl isKOGfPEfUijüOECK Het munitieschandaal in Amerika. GESPANNEN TOESTAND IN AMERIKA. Roosevelt grijpt in. Oplaaiend nationalisme der Basken. Forellenvangst met behulp van dynamiet- patronen. Zaandams begrooting weer afgekeurd. Donderdag 6 September 1934. Postrekening No. 23330 77ste Jaargang. No. 9547 SCHAGER&IOVBAItT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiSn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eitler's proclamatie op het congres van Neu renberg. - „Wij capituleeren voor niemand." Bij de opening van den partijdag der nazi's te Neurenberg is een proclamatie van Hitier voorgele zen, waaraan het volgende is ontleend. Als het onze vijanden in het bijzonder buiten het rijk behaagt in de 4 millioen „neen" stemmers een oppositie, waarvan gevaar dreigt te zien, dan kan ons dat slechts inwendig doen glimlachen. Voor 14 jaar zijn wij als eenzame manny onbekend en ano niem uitgetrokken om 'n groote Natie te veroveren. Thans zien wij na een zegetocht, onbekend in de ge schiedenis nog een tijdje lieden die zich afzijdig houden, afvalligen of menschen waarvan wij in het geheel niet gediend zijn. Hun aanduiding als oppo sitie is de eenige kenteekening van hun treurig be staan. Ook wij waren eens in de oppositie, maar wij waren de nat. soc. partij en ons geloof was ons pro gram. Iedere poging tegen de leiding van de nat soc. beweging en van het rijk een gewelddaad op touw te zetten, zullen wij neerslaan en in de kiem smo ren, zij kome van wie zij wil. In Daitschland zijn revoluties steeds zeld zaam geweest. Het nerveuze tijdperk der 19e eenw heeft bij ons definitief zijn einde gevonden. In de eerstvolgende duizend laren heeft in Duitschland geen revolutie meer plaats. Sedert de eerste partijdag van München zijn slechts Iets meer dan 11 jaar verloopen. Ook buitenstaan ders zullen van de zesde partijdag der beweging, de vierde in Neurenberg, een indruk krijgen van de macht der beweging en de bijzondere geaardheid van haar wezen zoowel als van haar organisatie. Er bestaat ter wereld vrijwel geen demonstratie van politieken aard, die zoozeer als deze karakteristiek de heerschende politieke idee en de daarin gefun deerde staatsmacht tot uiting brengt. Twee feiten willen wij als historische punten noe men. Ten eerste: het jaar van September 1933 tot September 1934 heeft de definitieve vestiging van de nationaal-socialistische macht in Duitschland ge bracht. Ten tweede: deze periode was echter voor de nationaal-socialistische staatsleiding tevens een jaar van geweldigen constructieven en productieven ar beid. Daaruit volgt een noodzakelijke en aan geen twij fel onderhevige constateering: De nationaalsocialistische revolutie is beëindigd als revolutionnaire, 001 de macht aangebonden strijd. Er bestaat geen revolutie als duurzaam pheno- meen, die niet zou moeten leiden tot volkomen anarchie. De beteekenis eener revolutie kan slechts zijn te genstanders die door de algemeene traagheid van den tijd, door aan traditie gebonden belangen of door kwade wil worden opgericht tegen een doelma tige en daarmede natuurlijk, en noodzakelijke ont wikkeling. uit den weg te ruimen door een daad van het volk, dat zichzelf helpt en daarmede zich in noodweer bevindt. Waarachtige revoluties zijn slechts denkbaar als poging van een nieuwe roeping, die de volkswil op deze wijze een historische opdracht geeft. Daap- om kan een revolutie op zichzelf nooit een program verwerkelijken. Zij kan slechts aan die krachten vrije baan geven, welke zich een bepaald program hebben voorgeschreven en zich de verwerkelijking ten doel stellen. Revoluties heffen slechts machts toestanden op. De evolutie alleen verandert feite lijke toestanden. Gelijk de wereld niet van oorlo gen leeft, leven de volken niet van revolutie. Wanneer derhalve de revolutie slechts van secun- dairen aard kan zijn, ligt de primaire beteekenis in de idee en het in een programma vastgelegde willen. Temeer valt verantwoordelijkheid op hen, die als uitleggers en vormgevers van de verlangens der massa tevens geworden zijn tot openlijke verkondi gers en daarmede leiders van een volk. En deze leiding van het volk heeft thans in Duitschland de macht tot alles! Wie wil bestrijden, dat de nationaal-socialistische beweging geworden is tot onbeperkt hart van het Duitsche Rijk? Het is niet van belang of de nationaal-socialisti sche macht van Duitschland de een of andere fout heeft. Het kan niet worden bestreden dat deze macht het beste is wat het nationaal-socialisme aan geestelijke en creatieve kracht, aan capaciteit van organisatie en leiding bezit. De Duitsche natie zoekt vrede en vriend schap. De proclamatie bespreekt verder ook de buiten- landsche en economische politiek. Wat de eerste betreft zegt Hitier: We hebben open lijk de beginselen openbaar gemaakt, volgens welke dc Duitsche natie, zonder haat of wrok, met zijn vroegere tegenstanders vrede en vriendschap zoekt. Wij hebben alles gedaan, om onze relaties met on ze voormalige vijanden te verbeteren, want wij we ten, dat een nieuwe Europeesche oorlog een com- munistischen chaos tengevolge zou hebben. Onze geheele politieke arbeid wordt geinspireerd door de beginselen van vrede en eer. Op economisch gebied hebben we een eind gemaakt aan dc vernietiging van den boerenstand. Het aantal werkloozen daalde met vier en een half millioen; onze munt bleef stabiel, ondanks alle exportbelemmeringen. Wij zijn reeds begonnen, om het hoofd te bieden aan den wereldboycot, met de vervaardiging van Erzatsmiddelen voor grondstoffen. Verder wordt gesproken over geweldige toename van het tegoed der spaarders, de uitbreiding van het verkeer per trein, per auto, per vliegtuig, dc alle ramingen te boven gaande ontvangsten aan contri buties en belastingen, het herstel van den socialen vrede, den arbeidsdienst, den opbloei van cultuur en kunst. Openingsrede van Hess. Neurenberg (D.N.B.) Het partijcongres der N.S.D.- A.P. werd geopend met een rede van Rudolf Hess, den plaatsvervanger van den Führer, die in de eer ste plaats Hindenburg herdacht en daarna de ge sneuvelde kameraden, o.w. de strijders in het brui ne hemd van het nat-socialisme, wier namen ver volgens door den chef van den staf werden voorge lezen. Hess heette achtereenvolgens alle groepen aanwe zigen welkom, waarna hij o.a. zeide: Deze partijdag is de eerste onder de onbeperkte heerschappij van het nationaal-socialisme. Hij staat in het teeken van Adolf Hitier als hoogste en uit sluitende leider. De partijdagen der N.S.D.A.P. zijn Duitsche geschiedenis, zij zijn mijlpalen op den weg van het Duitsche herstel. VERDERE ONTHULLINGEN. Internationaal Monsterverbond der wapenindustrie. Zooals wij reeds gisteren meldden, heeft het on derzoek der Subcommissie van den Senaat naar de Amerikaansche bewapeningsindustrie zeer ernstige schandalen aan het licht gebracht. De twee directeuren van de Electric Boat Company de eenige Amerikaansche particuliere firma die duikbooten bouwt, erkenden dat zij een omvangrijke overeenkomst hadden gesloten met de Engelsche be wapeningsfirma Vickers en Armstrong en Co. te Londen, dat hun patenten ook bij den bouw van Ja pansche duikbooten werden gebruikt en dat zij aan sir Basil Zaharoff voor zijn bemiddeling bij het ver krijgen van orders der Spaanscho regeering bijna een millioen dollar hadden betaald, zijnde een com missie van 5 Verder werden brieven van sir Charles Craven van de firma Vickers voorgelezen, waarin deze nog in het jaar 1932 de Electric Boat Cy om de meest stipte geheimhouding verzoekt, daar de Britsche regeering niet mocht vernemen, dat Vickers sa menwerkte met een Amerikaansch concern. In andere brieven klaagt Craven over „die storen de onderhandelingen te Genève over de ontwapening die de orders der Britsche regeering op duikboot kruisers maar tegenhouden De president der Electric Boat, Carse, deelde me de, dat zijn firma een bepaald percentage ontving van de door Vickers in Europa geleverde duikboo ten en van alle over de geheele wereld gebouwde duikbooten tantième kreeg. Vickers en Electric Boat hadden de wereld feitelijk onderling verdeeld met het oog op de levering van duikbooten. Op de vraag van den voorzitter der commissie, Nye, wie Zaharoff was, antwoordde Carse: de be kwaamste, schitterendste en grootste man, dien ik ken. De voorzitter beschuldigde Carse, dat hij Zaharoff had geholpen bij het ontduiken der inkomstenbe lasting op deze commissiegelden. Hij wees op de reusachtige winsten, gemaakt op dit oorlogsmate riaal, dat men, onverschillig voor het vaderland of de geheimen der landsverdediging, aan alle vreemde staten, zelfs aan Japan, had versjacherd, alleen om eigen zak te spekken. ARBITRAGE IN HET TEXTIELCONFLICT. PAR TIJEN TOT SAMENWERKING BEREID. WASHINGTON. De toestand is zeer ge spannen in de vijftien staten, welke door de textielstaking zijn getroffen. Ofschoon het nog niet tot bloedige botsingen is gekomen, heb ben toch hier en daar wanordelijkheden plaats gevonden en daden van sabotage. Ook werd van traangasbommen gebruik gemaakt. Het aantal stakers in de katoenspinnerijen werd eer gisteren van neutrale zijde geschat op 207.000 van de 650.000 arbeiders, maar was gisteren geklommen tot zoowat 250.000. Dat was voor een deel een gevolg van geweldpleging en van sabotage. Een aantal werkgevers heeft vrrijwillig de spinne rijen gesloten om hun arbeiders en hun fabrieken niet aan mishandeling of plundering bloot te stellen. Dc vakbondleider Gorman en diens medestanders verdubbelen hun pogingen, om tegen het eind van de week bereikt te hebben, dat de staking volkomen is. De tijding, dat president Roosevelt een commissie van bemiddelaars zal benoemen, heeft bij de stakings leiders opwinding teweeggebracht. Geen van de sta kingsleiders heeft precies willen zeggen, wat de hou ding zal zijn van de vakbonden voor het geval, dat er zou worden voorgesteld, de staking voorloopig te eindigen, in afwachting van bemiddeling; maar het stakingscomité heeft wel te verstaan gegeven, dat het zoover zal gaan als maar mogelijk is, om tegemoet te komen aan de wenschen van Roosevelt. President Roosevelt grijpt onverwacht in. Hydepark. President Roosevelt heeft heden on verwacht ingegrepen in het grootste arbeidsconflict dat de economische geschiedenis der Vereenigde Staten tot nog toe gekend heeft. De president heeft de instelling van een uit drie vertegenwoordigers der regeering bestaande arbitrage-commissie aange kondigd. Beide partijen in dit arbeidsconflict, de textiel- industrieelen zoowel als de vakvereenigingen, heb ben zich terstond bereid verklaard tot samenwerking tot bijlegging van het conflict, onder initiatief van een zoo voorstaande persoonlijkheid als Roosevelt. De president van het katoeninstituut, Sloan, uitte zijn tevredenheid over de bemiddeling van Roosevelt in naam van alle textielindustrieelen met de volgen de verklaring: „Iedere arbitrage-commissie, die door den president der Vereenigde Staten, door Roosevelt persoonlijk ingesteld wordt, verdient de grootste medewerking." Ook de leiders der vakvereenigingen erkennen het belang van dezen stap van Roosevelt en hebben "uitdrukking gegeven aan de hooge achting welke zij voor Roosevelt koesteren. Zij hebben hun onderhan delaars de volgende opdracht gegeven: „Ga in uw concessies zoover als u maar cenigszins kunt, om den wenschen van president Roosevelt tegemoet te komen." Kansen. V.D. meldt uit New York: Rekening houdend met de volkomen uiteenloo- pende berichten, die door de bij de staking geïnteres seerde partijen over den toestand worden meege deeld, zou het voorbarig zijn eenige conclusie te trekken t. a. v. het resultaat van Roosevelt's stap. Het ziet er naar uit. of de vakvereenigingsbesturen door het betrekkelijk geringe aantal arbeiders, die De eerste der drie voor Velscn bestemde stoom ponten is van de weri der scheapsbouw machinelabriek „De Klop" te Sliedrecht te water gelaten. Het moment,' waarop de pont water glijdt. Ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van Purmerend als marktplaats is het Stadhuis geïllumineerd. weigerden zich bij de stakers aan te sluiten, moed hebben geschept Daarentegen is het nauwelijks mo< gelijk vast te stellen in hoeverre textielarbeiders door stakingsposten e. d. geintlmideerd geworden zijn. Hoe het ook zij, zelfs bij een voor 100 pet. toege- pasto staking kan deze wekenlang duren, zonder dat ook maar eenige moeilijkheden voor andere indu* strieën, die op textielgocderen aangewezen zijn. ont staan. Volgens gister gepubliceerde cijfers bedragen de voorraden van wollen fabrikaten 30 millioen yards, hetgeen waarschijnlijk voldoende is het oogcnblik- kelijke verbruik te dekken. Do voorraden zijde be dragen 86 millioen yards of wel voorraden voor 8 weken. De positie van do georganiseerde textielarbeiders is door het aantal arbeiders die zich niet bij do sta* king hebben aangesloten, ongetwijfeld verzwakt. Zoolang de textielstaking een vermeerdering van het aantal werkloozen in het geheele land met zich brengt, vormt zij een groot gevaar voor het herstel- program van de regeering. Groote betoogingen onder geroep „Weg met Spanje". De Spaansche regeering acht den toestand ernstig. De Baskische nationalistische betoogingen hebben Dinsdag hun hoogtepunt bereikt te Guernica. waar verscheidene duizenden Basken bijeen gekomen wa ren rondom den ouden boom. die. de Baskische on afhankelijkheid symboliseert. Politie, gewapend met geweren, voerde eenige charges uit op de menigte en nam de Baskische vlaggen in beslag, die door verschillende afgevaardigden werden meegevoerd. Vijf personen werden, zij het ook niet ernstig, ge wond. De Baskische afgevaardigde Iruic schijnt tij dens een charge van de politie handgemeen te zijn geraakt met een agent van politie. Ziin geval is tijdens de Kabinetszitting besproken en er verluidt, dat de regeering den toestand zeer ernstig inziet, vooral in verband met het feit. dat eenige afge vaardigden en personen uit het publiek tiidens de demonstratie geschreeuwd hebben: „Weg met Spanje". Visscher verliest beide oogen en de lin kerhand. Een vischwedstrijd. die plaats vond tusschen vader en zoon, heeft aan den eersten. Louis Barre uit Nicc. beide oogen en de linkerhand gekost, 's Morgens gingen beiden uit, om een dagje forellen te gaan visschen in de Siagne en ze besloten ieder afzonder- derlijk te gaan en 's avonds hun vangst te vergelij ken. Kort daarop werd dc zoon opgeschrikt door een hevige explosie, die gevolgd werd door luide kreten. Toen de jongen toesnelde, zag hij zijn vader die hevig aan handen en gelaat bloedde. De vader had n.1. een recordvangst willen maken om zijn zoon t« verrassen en daartoe had hij getracht dynamietpa- tronen in het water te laten ontploffen. Een van de patronen ging echter te gauw af. ZH bevat een ongedekt tekort, dat Gede puteerde Staten ontoelaatbaar achten. Het gemeentebestuur van Zaandam werd gister zeer onaangenaam verrast door Ged. Staten van Noord-Holland, die de gemecntebegrooting-l!>34 te rugzonden met een schrijven waarin gemeld werd» dat na rijp beraad en ondanks de gevoerde bespre kingen. de gemeentcbegrooting-1934 in den aangebo den vorm niet de goedkeuring van Gcd. Staten kan verwerven. Naar de ..Tel." verneemt, zullen B. en W. in hun vergadering van Zaterdag a.s. trachten zoodanige wijzigen aan te brengen, riat de goedkeuring van Ged. Staten verkregen zal worden. Vast staat dus, dat de gemeenteraad weder eenige bezuinigingen zal moeten goedkeuren. STAAT ER EEN KOUDE WINTER VOOR DE DEUR? Uit de vroege komst der ooievaars op Ré leidt men het aL La Rochelle. Uit het feit. dat op het nabu rige eiland Ré reeds eenige ooievaars zijn aangeko men. meencn vogelkenners te kunnen opmaken, dat een buitengewoon koude winter te wachten staat. Deze ooievaars komen hier anders slechts voor tij dens den trektijd. Aan den ring om hun poot bleek» dat zij uit Nederland kwamen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1