is van Epond. Toch opheffing tramdienst Alkmaar— Egmond a. d. Hoef—Egmond aan Zee. Vrouw van verdachte zeden te Amsterdam aangehouden. Onlusten te Havanna. Glorie en verval der Abdij. Helsche marteling op Fransch matroos Naar wij uit goede bron vernemen zal de tram- dienst AlkmaarEgmond a.d. HoefEgmond a. Zee met ingang van 7 October a.s. definitief worden ip- gcheven. Do actie van de inwoners dezer plaatsen is dus vruchteloos gebleven, zij zullen voortaan op het autobusvervoer zijn aangewezen. Verdacht van beroovlng van f 2600. Gisternacht ia in het politiebureau aan de Stad houderskade een 30-jarige vrouw in bewaring ge steld. Zij wordt ervan verdacht, een man, die zij in haar woning aan de Prinsengracht had ontvangen, te hebben beroofd voor een bedrag van niet minder dan f 2600. De vrouw, die bij de politie geen onbeken de is, beeft vermoedelijk een of meer medeplichtigen gehad. Het onderzoek wordt vooral ook in deze rich ting voortgezet. Aanval op de kantoren der telefoonmaatschappijen. Talrijke arrestaties. Havanna (V.D.) Maandag zijn bij de wanorde lijkheden te Havanna acht personen gewond, gelijk reeds gemeld is. In den loop van den middag hebben 50 telefoonbedienden die in staking waren gegaan een aanval gedaan op de kantoren der telefoon maatschappijen. Werkwillige bedienden boden ge wapenden tegenstand en gedurende een uur werd over en weer geschoten hetgeen slechts eindigde toen militairen het gebouw bezetten. Ook in andere deelen van do stad was de overheid gedwongen bij verschillende relletjes van minder ernstigen om vang in te grijpen. Studenten van de Universiteit van Havanna hebben do gcleidingsdraden van de tram doorgesneden met het gevolg, dat de tram- dienst gedeeltelijk ontwricht werd. De ambtenaren van vier regeeringsdcpartcmcnten, die Maandag in staking waren gegaan hebben het werk ook giste ren niet hervat, doch deze dag werd verklaard tot militaire feestdag ter viering van het succesvolle op treden der leger officieren op 4 Sept. van het vorige jaar. Terwijl Maandagavond nog in verschillende deelen van de stad een dertigtal bommen tot ontploffing zijn gebracht, was de toestand gisteren uiterlijk rus tig, hoewel er een gespannen atmospheer heerschte, welke in rcgccringskringen onrust veroorzaakt. Wederom een bom geworpen. Bij do inwijding van een nieuwe brandweerafdee- ling in een voorstad van Havanna is een bom onder de menigte geworpen. Een schoolmeisje en een brandweerman werden gedood. Vele personen wer den gewond. Do politie arresteerde talrijke personen. Onder de gearresteerden bevinden zich vele radica len. I I 1 De Frankische graven van de afgelegen gouwen in Friesland en aan de Rijnmonden, die belast wa ren met de verdediging van dit kustgebied tegen de Noren, slaagden er in het begin der 10e eeuw in hun gebied van de Noormannen te bevrijden. Ver verwijderd van den Frakischcn koning als zij waren, die daarenboven hunne hulp tegen de Noren zeer noodig had en hen ter belooning met eigendommen begiftigde, begonnen zij hunne waar digheid als erfelijk te beschouwen, die zij zonder be zwaar van de zijde des konings op hun oudsten zoon overdroegen. Zoo sloeg Geralf, graaf van Tcistcrbant, in 885 een inval van Denen terug en werd hij ais belooning daarvoor in 888 door Keizer Arnulfus (887—899) be giftigd met aanzienlijke goederen in het tegenwoor dig Holland en met den titel van Graaf der Vriezen. Hij overleed in 898 en werd in het nieuw verwor ven gebied opgevolgd door zijn zoon Diedryc *89S 939), die voorkomt in de oorkonden van 916—828 als Theodericus, graaf in Vriesland (Dirk I). Deze Diedryc werd op Faaschavond, 20 April 922, door Karei den Eenvoudige, Koning der West-Fran- ken (ongeveer het tegenwoordige Frankrijk, waar toe Lotharingen behoorde, waarvan ons land een deel uitmaakte) bevestigd in het vaste bezit van een graafschap dat zich uitstrekte van Suithardeshage (do Hillegommerbeek) tot voorbij Alcmare en wuar- van Haerlem de voornaamste plaats was. Drie jaar later (in 925) kwam Lotharingen, en daarmee ons land, onder den Koning der Oost-Fran- ken, die na 962 Keizer van Duitschlund werd. Koning Karei dan schonk hem tevens do kerk te Egmond, met alles wat haar in zijn gebied toebe hoorde. Graaf Diedryc bezat aan do helling der ITallcm- scho duinen oen bijzonder domein, Ilengcmumlo of Hegge, een door oen heg afgesloten stuk land. In den giftbrief van Dirk 1 (922) wordt het Ecmunde later Egmond of Hegge genoemd. De prediker Adelbert had te Hallem (bij Ecmunde) gewoond en gepredikt en was daar voor 741 over leden. Op de plaats, waar zijn lijk gevonden was, werd in het begin der 9e eeuw een kapel gesticht. Op ongeveer 800 meter van deze kapel liet Graat Diedryc een houten nonnenklooster bouwen, waar heen de overblijfselen van Adelbert werden overge bracht. Voor het onderhoud van het klooster schonk hij daaraan 9 hoeven gelegen te Vronle. den geestgrond van het dorp Vrone (het tegenwoordige St. Pancras) in Westerlinga (West-Friesland). Dit houten nonnenklooster werd bij een inval der West-Friezen verbrand en Graaf Dirk II (9399881 liet in 977 het klooster van steen optrekken en ver hief het tot een Abdij. Om de nonnen niet meer bloot te stellen aan de ruwe bejegening der West Friezen bracht hij ze over naar Uonnebroek en plaatste te Egmond alleen monniken. Verder schonk hij voor het onderhoud der Abdij 6 hoeven te Scagen en 1 hoeve te Those (Does. Opperdoes). Graaf Dirk ontving van Keizer Otto III in 985 groote bezittingen tusschen de Maas en het Flic. in West Friesland gelegen tusschen de Medemieek en de Kijnser grenzen. Daders gearresteerd. Toen het Fransche stoomschip ..Champlain" be gin Augustus in New York aankwam, wachtten daar vier opiumsmokkelaars met een auto op twee pakjes verdoovende middelen. Nadat zij van een lid der bemanning het bericht hadden gekregen, dat de pakjes door een matroos. Rozen genaamd bij het schoonmaken van het schip gevonden waren, lokten zij met een valsch bericht Rozen in hun auto. boei den hem en hielden hem eenigen tijd in New York en eenigen tijd in Philadelphia gevangen. Toen Ro zen hun verklaarde, dat hij van meening was ge weest. dat er bommen in de pakjes hadden gezeten, cn dat hij ze weshalve in zee had geworpen, martel den zij hem. Zij hielden brandende sigaretten tegen zijn oogleden en dreigden hem blind te zullen ma ken. Teneinde verdere kwellingen te ontgaan ver telde Rozen tenslotte, dat hij de pakies voor 45 dol lar had verkocht. Daarop trachtten de smokkelaars van de in Frankrijk wonende vrouw van Rozen 40 duizend francs af te persen. Mevrouw Rozen stelde echter de politie op de hoog'c. die zich in verbinding stelde met de Amerikaansche Federale politic, wel ke gisteren een man. Mancuso genaamd en diens vrouw arresteerde. Van justitioneele zijde is ver klaard dat op grond van de wet op menschenroof de doodstraf worden gceischt tegen do gearres teerden. DRIE EN TWINTIG DUIZEND AVANT-GARDISTEN TE ROME. De jongens hebben een volledige mili taire uitrusting. Sedert Dinsdagavond bevinden zich 23 duizend jeugdige avant-gardiston van de fascistische partij uit alle deelen van Italië op het Campo Dux te Rome. Dit is het zesde kamp van dien aard. dat gehouden wordt. liet zal duren tot 12 Sept. a.s. De jongens, die een volledige militaire uitrusting hebben, leiden in het kamp een soldatenleven. Het kamp zal beëin digd worden met een revue der avant-gardistcn voor MussolinL JAPAN DOET GEEN VOORSTELLEN AAN RUSLAND. Geen onderhandelinqen over regeling grensconflicten met Rusland. Tokio. Het departement van buitenlandschc zaken ontkent categories het bericht, dat verspreid is door het Fransche dagblad de ..Temps". volgens hetwelk de Japanschc ambassadeur te Moskou kort geleden aldaar voorstellen zou hebben ingediend betreffende de regeling van grensconflicten tus schen Mandsjoekwo en Rusland. BOTSING TUSSCHEN FASCISTEN EN PUBLIEK IN HET NOORDEN VAN LONDEN. Drie gewonden. In Highgate in het Noorden van Londen is het Dinsdag na een fascisten-vergadering gekomen tot een botsing tusschen de zwarthemden en jongelie den, die vuurwerk onder de menigte wierpen. Drie fascisten werden gewond. Politieversterking. die per auto arriveerde, verhinderde verdere botsingen. Dr. F. WIJDENES SPAANS geeft in dit artikel op vlotte, populaire wijze een Interessante beschrijving van de geschie denis van Egmond. Nn in het Gemeente museum te Den Haag een tentoonstelling „de Abdij van Egmond" wordt gehouden, met het doel de belangstelling voor den wederopbonw van dit oude geestelijke en cultureele centrum te wekken, achten wij jns gelukkig deze geschiedkundige be schouwing van den zeer deskundigen schrijver te knnncn plaatsen. Do aanvankelijk eenvoudige stecncn Abdij werd voortdurend door giften verrijkt en als gevolg daar van uitgebreid. De Abdij was gebouwd om een vierkant open hof, den Kloosterhof. Om dien hof liepen wandelgangen om zich bij slecht weer te vertieren en voor het hou den van processies. Aan de noordzijde van dezen Kloosterhof verhief zich de hoogc kerk, gewijd aan Adelbert, die verschillende kapellen en altaren be vatte en de graven der Abten en der Graven en Gravinnen. Aan de zuidzijde lag de reefter of eetzaal, aan de oostzijde het Kapiteel, de raadzaal, en do westzijde werd ingenomen door do bibliotheek. Voor den Abt, den Prior en de overige kloosterlin gen waren de noodige vertrekken aanwezig, bene vens cenige kamers voor vreemdelingen. Behalve een ziekenhuis was aan de Abdij een brouwerij verbonden, een bakkerij, een molen en oen tuighuis. Vier torens staken boven het complex van gebou wen uit, &llc van klokken voorzien en een toren be vatte zelfs een klokkenspel, langen tijd het ecnige in dezo gewesten. In de Abdij werd de wetenschap beoefend; er is oon catalogus bewaard gebleven van de voor dien tijd belangrijke boekerij, die 270 handschriften be vatte, een geschenk van F.gbert, Aartsbisschop van Tricr. een zoon van Graaf Dirk II. De boekerij dien- do allereerst voor de kloosterschool, maar de Eg- monder monniken beschreven ook de oudste ge schiedenis van deze gewesten. De Annales Egmon- dani, ganndo tot 1205 werden in de 12e en 13c eeuw in de Abdij opgesteld. Het daaruit voortgekomen Chronicon Egtnondnnum, gaande tot 1332 werd ge schreven door Wilhelmus Procutor (Willem de Spijshezorger), een geleerden monnik van de Abdij. Johannes de Beka, die eerst monnik was in de Abdij, schreef daar kort voor 1393 de beroemde Bis- srhopskroniek. De Buurkerk, voor de Geburcn (de ingezetenen van het dorp Egmond) door Abt Allaert in den aan vang der 13e eeuw. naast de Abdij gesticht, hehoorde ook aan de Abdij. Verder bezat de Abdij in het dorp Egmond een gasthuis, waarin arme menschen wer den geherbergd, gekleed en gevoed. Ook werden aan de armen van het dorp kleeren, schoenen, turf en hout uitgedeeld. Voor het beheer der rijke bezittingen was een i UlT DE OM GEVING NIEUWE N IET) O RP Begunstigd door mooi zomerweer werd Zondag middag de Schutkcrmis ingezet met voetbalwedstrij den voor tamelijk goede belangstelling, waarvan wij elders in ons nummer verslag geven. Na afloop de zer wedstrijden waren de dansgelegenheden geopend en mocht de Prins-Maurits zich in een tamelijk druk bezoek verheugen, terwijl er voor de Roode Een hoorn deze keer minder belangstelling was. Hoewel voorheen steeds in beide lokaliteiten ge legenheid tot dansen was gedurende de gchcele ker mis, zijn de ondernemers overeengekomen, dat met de Schutkermis slechts Zondags in de Roode Een hoorn en met de Pinksterkermis alleen Zondags in de Prins-Maurits gelegenheid tot dansen wordt ge geven, zoodat er voor de geheele kermis één gele genheid open is. Ons inziens een goed idee. Maandagavond trad in de Prins Maurits op het gezelschap Louis N'oiret, wat voor een volle zaal 'n zeer aandachtig gehoor heeft gehad. Deze eerste ken nismaking is succesvol geworden. Er werd een pro gramma afgedraaid voor elk wat wils. Hoewel wat gehandicapt door de vermoeienissen van de Zaan dammer kermis waren do heer Noiret en zijn men schen in goeden vorm en wisten zij het publiek met gezellige voordracht en zang te vermaken. En ge hoord het applaus is er dan ook volop genoten. Ter afwisseling deed de heer Wim Swaap zich hooren als kunstenaar op de viool, welke een buitengewoon aandachtig gehoor had en eveneens een daverend applaus oogstte. Na afloop van dozen mooien avond hield de keurig verzorgde dansmuziek van de Kossen de aanwezigen nog lang gezellig bijeen. Dinsdag werd op het sportterrein een veteranen- voetbalwedstrijd gehouden. Een N.V.V. en een Rood Wit-elftal v. t Veld traden tegen elkaar in 't strijd perk, onder leiding van sche'dsr. Woudt Het was een vcrmakclijkcn wedstrijd, waaruit na hard wer ken do Nicdorper ploeg met 75 als overwinnaar zegevierde. Het talrijke publiek is met dezen humo- ristischen wedstrijd een amusanten avond bezorgd, waarmede somtijds aardig op de lachspieren werd gewerkt, maar men soms ook nog met veel respect het spel der veteranen bewonderde. Na afloop ging het naar de Prins-Maurits, waar het weldra stampvol was. En hoewel de prijsuitrei king in alle stilte heeft plaats gehad, ging het er tot laat in den nacht zeer gezellig door en niemand liet zich dan ook door de warmte afschrikken en werd er lustig op los gedanst, waarmede de Schut kermis werd uitgeluid cn wederom tot het verleden behoort. CALLANTSOOG Over den Zondag en Maandag vertelden we reeds iets in ons vorige nummer Slechts het verloop van den Maandagavond behoeft hieraan te worden toe gevoegd. In de zaal van den heer P. de Haan trad op het duo Wi-Jo uit Schoorldam met een twecper soonsrevue: ..Zoo gaat et". De zaal was goed bezet en het publiek betuigde luide haar bijval. De ver wachtingen. welke niet hoog gespannen waren, wer den ver overtroffen. Vooral Jo in zijn Westfriesch dialect was schitterend. Wij hopen dit duo hier nog eens terug te zien. Vermelden we nog, dat de au teur van ..Zoo gaat et", de heer Nico Splinter uit AJkmaar zelf cenige liedjes uit een nieuwe revue voordroeg, waarmee hij groot succes oogstte. Dinsdag onze wensch aan Pluvius is verhoord begunstigde de volksspelen met prachtig weer. rentmeester (advocatus) aangesteld geworden. Een dezer rentmeesters, Bcrwout had den Abt Wouter (11291161) bijgestaan bij een herbouw dor Abdij en werd als bclooning aangesteld tot rentmeester voor het leven, terwijl hij tevens een hoeve in leen ontving, een half uur gaans noordelijk van dc Abdij gelegen, tusschen Winunesrum en Rinnegom. Bcrwout wist zich hierdoor op te werken tot een vermogend man en begon op de in leen ontvangen hoeve den houw van ccn kasteel het Slot op den Hoef. Bcrwouts oudste zoon Allaert werd in 1163 tot ridder geslagen, maar sneuvelde reeds in 1168 bij Scagen tegen de Westfriezen. Dodo, Berwouts tweede zoon, nam ongeveer in 1170 als Dodo van Egmond plaats onder de edelen van het Graafschap Holland. Toen Dodo in 1200 kinderloos overleed, ,kwam Wouter (gestorven in 120S), de zoon van Al laert in het bezit van het erfelijke leen. Dc door Bcr wout begonnen bouw van het kasteel werd door Dodo voortgezet en door Wouter voltooid. Het slot werd echter reeds in 1205 verwoest door den Graaf van Loon, maar door Willem (gestorven 1234), den zoon van Wouter weer opgebouwd tot een geduchte sterkte. Ook liet hij in 1229 aan de westzijde van het kasteel, buiten de slotgracht eene kapel bouwen, de Hofkapel. Het opkomende ridderlijk geslacht van Egmond verkeerde echter in eene afhankelijke positie tegen over den Abt. Voor de in leen ontvangen hoeve, waarop het slot gebouwd was, moesten tienden wor den betaald aan de Abdij. Voor de benoeming tot rentmeester over de rijke Abdijgoederen waren zij afhankelijk van den Abt. Reeds Dodo van Egmond wilde van die afhanke: lijkheid ontslagen worden door het rentmeesterschap In zijn geslacht erfelijk te laten verklaren. Deze moeilijkheden namen nog toe onder den on- gemakkelijken Wouter van Egmond (Kwaden Wou ter), die niet de leenman van een monnik wilde zijn. Hij trok de tienden der visch. die de visschcrs van Egmond aan Zee, aan de Abdij verschuldigd waren, aan zich. Willem van Egmond trachtte zich van het rechts gebied der Abdij meester te maken. Voor het slot stond een oude lindeboom, waaronder recht gespro ken werd en Heer Willem dwong niet alleen de dorpers, maar ook de bedienden, koks, brouwers en bakkers der Abdij om daar voor zijn gezicht te ver schijnen, wat hun door den Abt verboden werd. Behalve het zich toeëigenen van rechten ten na- deele der Abdij, bedreven de heeren van Egmond herhaaldelijk daden van roof en doodslag jegens de geestelijken en hunne dienaren. Het door Willem van Egmond herbouwde sterke slot was door een breede gracht omgeven. Over ne Buitenste Valbrug, kwam men op het niet ommuur de noordelijke gedeelte, waarop paarden- en koe stallen. hooi- en zaadsehuren. de smederij en de woningen der lagere bedienden waren gebouwd. Van dit open terrein voerde een steenen brug naar do Voorpoort, die door 4 ronde torens verdedigd werd. Zuidelijk van de Voornoort lag het ommuurde Voorplein, aan de westzijde begrensd door een vier kanten toren, waarvan nog een brok muur, tegen over de kapel, is blijven staan. Hierin waren de vertrekken ven den rentmeester, van schrijvers en raden. Deze Voorburcht was door 2 steenen brug gen over de Binnengracht verbonden met het oos telijk gelegen eigenlijke Slot. dat gebouwd was om een Binnenplein en de woonvenrekken van den Burchtheer en ziin familie bevatte. Het zuidoostelijk gedeelte werd ingenomen door de Groote Zaal met de afbeeldingen van het ge slacht van Egmond. Als laatste toevlucht lag in het noordwestelijk gedeelte de zware, vierkante Hoogeburcht, waarvan de muren fl voet dik waren. Tusschen de Ahdii. de Buurkerk en het dorp lag een open plein, het Krijt, dat tot tornierweld diende. Het Slot werd bii een overval der West-Friezen in 1315 weer verbrand. Een dertigtal dames deed mee aan het geblinddoekt zoeken naar een pop Dat het hierbij niet aan ko mische momenten ontbrak, behoeft nauwelijks te worden gezegd. De uitslagen waren als volgt: lo prijs f 4 mej. N. Tiiomasz. 2e prijs f 3 mej. T. van Doornik, 3e prijs f2 mej. N Eikel. Vervolgens werd voor de dames nog een levende stoelendans gehou den. De uitslag hiervan is: le prijs mevr. T. Kuiper- Kakebeeken f2.50; 2e prijs mevr. L. Schut-IIof f 1. Ook met deze feesten is de commissie weer schit terend geslaagd. Voor het hccrcnnummcr bestond geen voldoende belangstelling, zoodat dit niet door ging. Des avonds heerschte er in de café's en op het ker misterrein een gezellige drukte. Tot laat in den nacht ging de pret door Een enkele maal moest de politie kalmeerend optreden. Tot ernstige incidenten is het gedurende deze kermis gelukkig niet geko men. Voor de kermisexploitanten had de kermis wel beter mogen zijn. Hierop zouden we de Regter- Bioscoop willen uitzonderen, want deze nieuwigheid voor Callantsoig heeft tijdens alle voorstellingen een aardige belangstelling gehad. In de café's is zeer druk gedanst. In beide was een aardig orkestje, hoe wel we dat in café De Haan het beste vonden. De kermis is ten einde. Callantsoog gaat al thans van buiten bekeken haar winterslaap weer in. TV ARMENHUJZE .V Aan de veiling werd verhandeld in: Aug. 1934 Aug. 1933 Aardappelen 370.815 Kg 1.032.229 Kg. Zilveruien 42.890 Kg. 73.185 Kg. Slaboonen 66.075 Kg. 19.250 Kg. Gele Nep 107.750 Kg 85.645 Kg. Roode kool 59.850 Kg. 142.125 Kg. Gele uien 106 600 Kg. 56.050 Kg. Gele kool 21.700 Kg. 19.250 Kg. Witte kool 19 650 Kg. 59.500 Kg. Snijbooncn 1.89C Kg. 616 Kg. Bicten 1.325 Kg. 2.700 Kg. Tuinboonen - Kg. 110 Kg. De omzet bedroeg in Augustus 1934 f33.758,23 te- geil f25.593.33 in Augustus 1933. Burgerl. Stand over de maand Aug. 1934. Geboren: Petrus Maximilanus, zoon van Jacobus Severinus van Baar en Maria Aleida van Lierop. Mar- garetha, dochter van Lourentius Dekker en Maria Mekken. Cornelia, dochter van Cornelis Tijm en Ma ria Spaans. Catharina Anna, dochter van Lourentius van den Berg en Margaretha Put. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Jacobus Betjes, 31 jaar, groentenhandelaar te Akersloot en Catharina Stct, 27 jaar, zonder beroep te Warmenhuizcn. Cornelis Meijer, 26 jaar, schilder te Schoorl en Anna Adriana Reinders, 25 jaar, zonder beroep, te Warmenhuizen. Overleden: Arie Berkhout, 77 jaar, koopman, weduw naar van Trijntje Wit. O TI DE N I E DO TI P ONGEVAL. Toen de heer A. B. te 't Veld, die per vrachtauto van Amsterdam kwam, de auto zou verlaten, kwam hij ongelukkig te vallen. Hij verkeerde in den waan, dat hij midden op het dek van de auto liep cn gaf op het eind van de bak gekomen nog een stap, waar door hij voorover op den grond kwam te vallen, met het gevolg, dat hij kreunend bleef liggen. Do familie B., dit hoorende, kwam naar buiten gesneld, waar bij de broer van den vader des huizes zagen liggen. Spoedig werd hij naar binnen gedragen, terwijl een der huisgenoten den dokter waarschuwde, die constateerde, dat door den val een der ribben van den ongelukkige was gebroken Jan I van Egmond (gestorven in 1369) bouwde het Slot weer op. Hij trad zoo gewelddadig tegen de Abdij op, dat de Paus de ban over hem uitsprak. Zijn zoon Aernout van Egmond (1340—1409) liet dc gracht om het Slot verbroeden en in verbinding brengen met het Egmondermeer, waardoor een be tere verbinding met Alkmaar tot stand Kwam. Diens zoon Jan II van Egmond (1385—1451), ge woonlijk Jan met de Bellen genaamd, omdat hij, als hij ten strijde trok, zijn gordel met zilveren bellen versierde, wist gedaan te krijgen, dat in 1439 de Heerlijkheid Egmond van de Abdij gescheiden werd op zeer nadeelige voorwaarden voor de Abdij. Ilij liet in 1430 de aan de overzijde van de Slot gracht gebouwde Kapel afbreken en schooner her bouwen en bewerkte dat het nieuwe gebouw tot een Collegiale Kerk werd verheven, wat weer aanleiding gaf tot geschillen met de Abdij. Jan III van Egmond (14381516), gewoonlijk Manke Jan genoemd, omdat hij kreupel was, werd in 1486 tot Graaf verheven. Jan IV van Egmond (14991528) was de onafschei delijke volgeling van Karei V en woonde daardoor niet meer op het slot. Zijn zoon Lomaraal van Egmond (15221568) woonde te Brussel in het nog bestaande Paleis van Egmond en werd daar in 1568 onthoofd. Enkele jaren na zijn dood ging ook het Slot op den Hoef ten gronde. Op last van Sonoy, die wilde voorkomen dat de Spanjaarden zich in het sterke kasteel zouden nestelen, werd het in 1573 in brand gestoken. Graaf Lamoraal II van Egmond, een zoon van den onhoofde, bewoonde in 1595 tot 1G05 een der to rens, maar nam, wegens zijne schulden de wijk naar Henegouwen. Zijne goederen in Holland werden in 1G07 verkocht en kwamen in haaden van de Staten van Holland, die ze bij de domeinen voegde. Zij lieten in 1G33 de Collegiale Kerk verbouwen tot het nog bestaande kerkje. In 1722 werd de ruine van het Slot met de leenen, achterlecncn en gerechtigheden verkocht aan Gerard van Egmond van der Nijenburgh, een afstammeling van het oude geslacht. Zijn zoon liet in 1744 twee vervallen torens opmetselen en van spitse kappen en windvaantje voorzien. De laatste eigenares wenschte in 1832 de ruine niet langer te onderhou den en liet haar afbreken. Alleen een brok muur van den westelijken vierkanten toren, tegenover het kerkje, bleef slaan. Klok en uurwerk werden naar den toren van het kerkje overgebracht. De Abdij was in 1567 geplunderd geworden door hot krijgsvolk van Hendrik van Brederode, maar de bescherming van Prin3 Willem, die vergunning gaf om zijn wapen op hare eigendommen te plaatsen, redde voorloopig de bezittingen der Abdij. In 1573 werd zij bezet door het ruwe krijgsvolk van Sonoy, meestal gewezen Watergeuzen. Zij verwoestten de prachtige Abdij, zoodat er geen gelegenheid over bleef om het krijgsvolk onder dak te brengen. Het lood van de daken, het uurwerk met de klok ken en de brouwketels werden naar Alkmaar ge bracht en tijdens het beleg tot kogels verwerkt. Het zilver van de Kapel te Egmond kwam aan de Vroedschap van Alkmaar. Do rijke boekerij en de handschriften werden verdeeld over binnen- en buitenlandsche bibliothe ken. Het landbezit der Abdij werd bij loting verdeeld onder de steden van het Noorderkwartier. Wat er van de Abdij over was gebleven, werd door de laat ste eigenares in 1820 verkocht aan een metselaar te Alkmaar, die de muren tot den laatsten steen uit groef en alleen een laag muurtje liet staan dat eens do boomgaard der Abdij omringde en nu het kerk hof afsluit van het in 1836 op de plaats der Abdij gebouwde kerkje, dat staat waar vroeger do hoofd ingang der Abdij was. Dr. F. WIJDENES SPAANS.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2