Donderdag 6 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9547 DE GEVOLGEN VAN HET SAAR- PLEBISC1ET. Indien de Saar naar Duitschland teruggaat. Tramstaking in Japan. Een Spoorweg „Czaar" in Amerika? Kind aan groot gevaar ontsnapt. Schoolbouw te Den Helder. Firma GEBR. ROTGANS Heetwateroven uit elkaaar gesprongen. Zondag groote fascisten-demonstratie in Londen. Frankrijk's eischen Inzake de mijnen. - Waarde in 1919 op 180 miilioen gul den geschat. In de Fransche nota betreffende het Saargebied, wordt uitvoerig de toestand besproken, die ontstaat, wanneer de bewoners zich uitspreken vóór terug keer naar Duitschland. „Indien de Saar naar Duitschland terugkeert", al dus het memorandum, „is laatstgenoemd land ver plicht de mijnen in goud terug te koopen. De Fran sche regeering is niet bereid af te zien van dien eisch en van het eigendom der mijnen, zonder dat een bevredigende regeling is verkregen. De Fransche regeering is bereid voorstellen te doen, maar wenscht er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij vastbesloten is, te blijven staan op betaling voor de mijnen." In 1919 werd de waarde der mijnen op 180 miilioen gulden geschat. Schrijven van Knox over de dreigende financieele problemen bij een eventuee- len terugkeer naar Duitschland. Het volkenbondssecretariaat publiceerde aldus de corr. van de „Msb." te Genève, gister een schrijven van den president van de regeeringscommissie voor het Saargebied, Knox, dat op een der juist gisteren door de Fransche regeering opgeworpen moeilijkhe den, die bij de verandering van regiem na de volks stemming in het Saargebied zich zullen voordoen, uitvoerig ingaat. Het betreft de kwestie van den al- gemeenen economischen toestand van het Saarge bied, welk gebied voor zijn industrie afhankelijk is van leeningen met het buitenland. De onzekerheid, die thans bestaat, maakt het ook volgens Knox noodzakelijk dat de volkenbondsraad reeds thans maatregelen bestudeert, die, wat ook de uitslag van de volksstemming zijn moge, de veiligheid van het crediet der debiteuren en de belangen der Saarland- sche financiers waarborgen. Ook Knox wijst erop, dat de grootste moeilijkheden zich zullen voordoen, wanneer de Saar naar Duitsch land terugkeert met het oog on de deviezenbeper- king en het feit, dat de Rijksmark in werkelijkheid niet in andere waarden omgezet kan worden. De meeste schulden, die de Saarlanders hebben aange gaan, zijn grootendeels met goedkeuring van de re geeringscommissie gesloten en uitgedrukt in andere munten dan de Rijksmark. Het zou onrechtvaardig zijn, de buitenlandsche crediteuren door een veran dering van het muntstelsel te schaden. Het document geeft tenslotte een benadering van de sommen van de leeningen, die de Saarbevolking heeft gesloten. Naar schatting zouden ongeveer voor 55 miilioen Fransche francs leeningen on korten termijn zijn gesloten en voor tien miilioen Fransche francs, 890.000 pond steling en 2.900.000 dollar leeningen on langen termijn, waaraan de Saarcommissie haar goedkeuring heeft gegeven. Hierbij moeten worden ongeteld de leeningen, die gesloten zijn onder de uitdrukkelijke goedkeuring der Saarcommissie en die naar schatting bedragen honderd miilioen Fransche francs voor leeningen op korten termijn en 92 miilioen Fransche francs en ééu miilioen Nederlandsche guldens voor leeningen op langen termijn. Gemeentebestuur van Tokio gebruikt ar beiders uit andere gemeentediensten. Gistermorgen zijn 11 duizend man trampersoneel, autobus-chauffeurs en vrouwelijke conducteurs, in staking gegaan uit protest tegen de voorgestelde re organisatie van den tramdienst. Van de elf duizend arbeiders bij tram- en autobusdiensten hebben slechts vijftig geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. Tot dusverre hebben de stakers een vastberaden hou ding gehandhaafd, doch het gemeentebestuur heeft reeds vijftien honderd man uit andere gemeentebe drijven, tezamen met een aantal volontairs opgeroe pen met behulp van welke de tram- en autobusdiens ten in stand werden gehouden. Weliswaar zijn eeni- ge zij het ook niet ernstige verkeersongelukken ont staan. Gistermiddag om 12 uur liepen 469 trams en 603 autobussen hetgeen voor beide vervoermiddelen meer is dan het gemiddelde. De bladen staan niet sympathiek tegenover het reorganisatieplan der ge meente, doch aan den anderen kant is ook de hou ding van het publiek tegenover de stakers niet uit gesproken sympathiek. Men acht het waarschijnlijk, dat het conflict aangedwongen arbitrage zal worden onderworpen Reorganisatie ten behoeve der beleggers. Men neemt thans vrijwel algemeen aan. dat op 1 October de spoorwegen der Verecnigde Staten onder het gezag zullen komen te staan van een „Czaar", die buitengewone algemeene volmachten zal heb ben met betrekking tot de algemeene spoorwegpoli- tiek. Het is waarschijnlijk dat deze functie zal wor den bekleed door John J. Pellev. leider van de New York-New Haven and Hartford Railroad. De reorganisatie wordt uitgevoerd op aandringen van groote spaarbanken en verzekeringsmaatschap pijen, die zeer veel spoorwegaandeelen bezitten. Bij conflicten tusschen spoorwegpersoneel en -onder neming zal men zijn toevlucht nemen tot arbitrage. Hoewel het nog geenszins zeker is dat Pellev deze functie zal bekleeden. acht men het toch zeer waarschijnlijk, vooral in verband met het feit. dat hij gisteren uitvoerig geconfereerd heeft met Presi dent Roosevelt te Hvdepark. OOK GRIEKENLAND TEGEN MOSKOITS TOETRE DING TOT DEN VOLKENBOND. De Grieksche minister-president heeft verklaard, dat de Grieksche delegatie zal stemmen tegen Rus- lands toetreding. Driejarige kleuter maakt een onvrijwilli- gen tocht achter op een auto. Van Am sterdam naar Haarlem! Het was wel een heel zonderlinge ontdekking, die voorbijgangers op de Amsterdamsche Vaart te Haar lem gistermiddag deden. Daar snelde uit de richting Amsterdam een auto over den asfaltweg voort en te gen den achterkant van de carrosserie, op den bum per, zat een heel klein meisje, dat zich in hevigen angst vastgeklemd hield, zonder dat de bestuurder van de auto er zich blijkbaar van bewust was, aldus vertelt het „Volk". Na herhaalde pogingen gelukte het eindelijk aan ie mand de aandacht van den chauffeur te trekken, die onmiddellijk stopte en hoogst verbaasd, maar tevens ontsteld was op deze ongewone plaats een kind aan te treffen. En niet zonder reden! Want hij was zonder te stoppen van de Egelan tiersstraat te Amsterdam naar Haarlem doorgereden en dus moest het kind den geheelen snellen rit dwars door de drukke hoofdstad, over Halfweg naar Haar lem daar achter op den bumper gezeten hebben. Een gevonden voorwerp. De chauffeur, zekere H. P., zette het vevrschrikte wicht dat nog zoo klein was, dat het nauwelijks praten kon in den wagen naast zich en reed naar het politieposthuis aan de Amsterdamsche Poort waar hij het, als een eerlijk mensch, als gevonden voorwerp deponeerde. De eerlijke vinder vervolgde daarna zijn weg. Nu zat de politie echter voor 'n lastige taak, want de kleine meid was de kunst van het spreken nog lang niet meester en aan hetgeen de politiemannen uit de kleuter konden krijgen, hadden zij maar weinig houvast. Daarom stelde men zich in verbinding met de Amsterdamsche politie, waarna de kleine in een politie-auto naar de hoofdstad werd teruggebracht. Aan het politiebureau Adm. de Ruyterweg werd het kind afgeleverdr, waar de ouders inmiddels aangifte hadden gedaan van de vermissing van hun drie-jarig kind, niet vermoedende, aan welk groot gevaar het had blootgestaan. Rioleering voor Julianadorp. De corr. van het Hsbl. meldt uit den Helder: De vorige week kwam de raad van Den Helder bijeen voor een lange en belangrijke agenda, die echter op geen stukken na afgewerkt werd, zoodat men dezer dagen wederom vergaderde. Het belang rijkste punt van dezen avond was het voorstel be treffende den bouw eener school voor buitengewoon lager onderwijs aan achterlijke kinderen. De kosten werden op f 100.000 geraamd. De raad maakte be zwaar tegen het voteeren van een dergelijke groote som. De wethouder van onderwijs, de heer De Boer, wees erop, dat het aantal leerlingen de laatste jaren sterk gegroeid was, zoodat thans stichting van een nieuwe school dringend noodig is. Hoewel schoorvoe tend, nam de raad de voorstellen van het college aan. Aan de Vereeniging tot Exploitatie van het Sport park Den Helder werd f 20.000 eerste hypotheek verstrekt voor de stichting van een ijsbaan, athle* tiek- en sportpark met opstallen. Voor het onder de gemeente behoorende, zes kilo meter zuidelijker gelegen Julianadorp werd beslo ten tot het leggen van een rioleering. In de vorige raadsvergadering was besloten tot uit breiding van den Zondagsverkoop voor de stad, ten aanzien van die verbruiksartikelen, welke op Zon dag wél te Huisduinen, maar niet in Den Helder te krijgen waren. De minister maakte evenwel bezwaar tegen dit raadsbesluit, dat precedenten schept voor andere gemeenten. Het werd in de vergadering van dezen avond dan ook weer ingetrokken. ZAANDAMS BEGROOTING. Terag bij B. en W. De corr. van het Hsbl. meldt: Ged. Staten hebben de gemeentebegrooting 1934 van Zaandam aan het gemeentebestuur teruggezon den onder mededeeling, dat zij omtrent enkele pos ten gaarne nog nadere inlichtingen zullen ontvan gen. ZUID-LIMBURG KRIJGT GEEN VLIEGVELD. Geen geld en geen onderlinge overeen stemming. Wij vernemen dat eenige belangrijke groote ge meenten. wier steun gevraagd is bij de stichting van een vliegveld in Zuid-Limhrug. waarvan defini tief hebben afgezien. De tijdsomstandigheden zijn er niet naar, om aan de respectieve gemeenteraden een voorstel te doen om gelden voor het bekende doel beschikbaar te stellen. Bovendien is gebleken, dat geen bevredigende op lossing verkregen kan worden omtrent de plaats van de luchthaven PERZIë ZAL VOORSTEMMEN. Uit Teheran wordt gemeld, dat Perzië de verge makkelijking van de toelating van Sowjet-Rusland tot den Volkenbond gaarne zal steunen. OOIEVAARS ALS BAROMETERS. Een koude winter? Uit La Rochelle meldt Reuter, dat vogelkenners uit het feit, dat op het naburige eiland Ré reeds eenige ooievaars zijn aangekomen, meenen te kun nen opmaken, dat ons een buitengewoon koude win ter te wachten staat. Aan den ring om hun poot kon men zien, dat de ooievaars uit Nederland kwa men. INTRIGES IN OOST-CHINA Een Japansch nieuwsagentschap meldt uit Haba- rofsk: De pers van Habarofsk bespreekt de laatste dagen zeer uitvoerig het plan, opgevat door zekere Japansche en Mandsjoerijschc kringen om Oost- China te „reorganiseeren". De kranten spreken over de doorzichtige wijze waarop door deze kringen maatregelen worden besproken tegen de Sovjet-Rus sische burgers in dienst van Oost-China en tegen de rechten bij contract aan de sovjetrepublieken toege staan door het accoord Pcking-Moekden. De Japanner Sougoeihara, hoofd van de Mandsjoe- rijsche delegatie naar Tokio voor de besprekingen inzake den verkoop van den Oost-Chineeschen spoor weg is een dezer dagen te Hararofsk aangekomen en verklaarde in een persinterview dat het noodza kelijk was de toestanden in Oost-Aziê volkomen te wijzigen en tevens de tot dusver bestaande rege lingen ten aanzien van den spoorweg welke niet meer met de positie van het land in overeenstemming zijn; Sougoeihara bedoelt hiermee klaarblijkelijk Mantsjoekwo. HERVORMING DER ENGELSCHE REGEERING? Moet Sir John Simon aftreden? De „Morning Post" schrijft dat de terugkeer van MacDonald met ongeduld wordt afgewacht, daar men gelooft dath ij dan zijn ministerie onverwijld zal hervormen. Indien het tot een hervorming komt. zegt het blad, zal het geen twijfel lijden, of hij zal er bij Sir John Simon op aandringen dat deze een andere functie aanvaardt. Het is waarschijnlijk dat in dit geval Lord Hailsham Sir John Simon zou vervan gen en dat hij de politiek van samenwerking met Frankrijk zou voortzetten. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 773 m.M., stijgt. Wind: N. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 13 gr. C. is 56 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last t Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Gedlpl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. De zware ijzeren ovendeuren verbrijzelen een schutting. Geen persoonlijke onge lukken. In de broodbakkerij van den heer W. aan den Naar- derweg te Laren is gistermorgen een hcetwater-oven gesprongen. De ontploffing was zoo hevig, dat de oven ineen stortte en de zware ovendeuren met inbouw door de deur vlogen en een schutting verbrijzelden. Gelukkig was het personeel in een ander gedeelte van de bakkerij, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De schade bedraagt ongeveer f 1.000.—. Zesduizend politieagenten worden samen getrokken voor bewaring van de orde. In verband met het feit dat Zondag a.s. in Hvde park een groote fascisten-demonstratie gehouden zal worden, heeft de politie thans reeds uitgebreide orde maatregelen uitgewerkt. Allo verloven zijn ingetrok ken. Alle wegen, die naar Iiydcpark leiden, zullen onder strenge bewaking staan en in totaal zullen in het midden van Londen ongeveer zesduizend politie agenten worden samengetrokken. Vóór het regelen van het overige verkeer zijn speciale politietroepcn voor dien dag gercauireerd. Het is waarschijnlijk, dat het autogiro-toestel van Scotland Yard de betoo ging vanuit de lucht zal controleeren. 25 ARBEIDERS GEDOOD. Door een dynamiet-ontploliing. Hiroshlma (Japan). 5 September. Bij een door onbekende oorzaak ontstane ontploffing van een hoe veelheid dynamiet, werden 25 werklieden gedood. Ve len van hen werden in stukken gereten. Acht andere werklieden werden ernstig gewond en voor hun leven wordt gevreesd. De dynamiet lag gereed om gebruikt te worden voor het opblazen van oude fundeeringen op een plek, waar een nieuw electrisch krachtstation zou worden gebouwd. TWEE MEISJES VERMOORD IN CALIFORNIë. Te Sacramento in Californië werden in een koel cel van een boerderij de lijken van twee meisjes ge vonden. Aanvankelijk nam men aan. dat de meisjes in de koelcel waren gegaan en het driejarig zoontje van den boer daarop de deur toegeworpen had. Bij een nader onderzoek bleek echter, dat de meisies tevoren gewurgd waren en dat daarna de lijken in do koelcel waren geworpen. BOEREN IN FRANKRIJK VERZETTEN ZICH TEGEN EXECUTORIALEN VERKOOP. Agenten in een schuur opgesloten. Te Tmgny in het departement van den Cöte d'Or had een boer sommen opgenomen bij het departe ment van landbouw, dat landbouwers die zich in tijdelijke moeilijkheden bevinden, bedragen kan voorschieten. Aangezien bij echter op den vervaldag niet in staat was de verschuldigde sommen terug te betalen, of dit niet wilde, werd beslag gelegd op zijn vee. dat geveild zou worden. De veiling verliep slecht. Dit wekte de woede op der dorpelingen, bet geen aanleiding gaf tot ingrijpen van de politie. De onlusten namen een steeds ernstiger omvang aan, zoodat mobiele garde uit Beaune te hulp ge roepen werd. Er ontstond een achtervolging van de opstandige boeren, die eindigde toen door een list de boeren erin slaagden de meeste agenten in een schuur op te sluiten. De veilingmeester laschte toen de veiling af. HOOGGEPLAATSTE RUSSISCHE OFFICIEREN UIT VERLOF TERUGGEROEPEN? Wegens oorlogsbedreiging in het Oosten? Volgens een bericht uit Riga zouden talrijke hoog geplaatste officieren van het Sowjet-leger, die ge- ruimen tijd verlof hadden, bevel hebben gekregen onmiddellijk naar hun regimenten terug te kceren. DE SCHAT DER LUTINE. Werkzaamheden vorderen. De bergingswerkzaamheden op het Lutineterrein worden regelmatig voortgezet. Zooals bekend, is de nieuwe toren met succes bo ven het wrak geplaatst. Gisteren is men uitgevaren, teneinde de werktoren op het reeds geplaatste gedeel te te monteeren, waarna men dag en nacht voort kan arbeiden. Tot gistermiddag had men nog geen vertraging on dervonden. De oude Maasbrug te Maastricht is thans geheel gerestaureerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5