Wij leven snel, Razendsnel in deze tijden! Het wapenschandaal Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 16 PAGINA'S. Maandagnummer geheel gratis ROOFOVERVAL OP ARME MENSCHEN. H. M. de Koningin in Noorwegen. Kapitale boerderij afgebrand. in Amerika KIJKEfl isKOjZfPEfl tij CLOECK GEHEIMZINNIGE BRAND TE HAARLEM. MODERNE FOIO's en VERGROOTINGEN fotogr. Atelier ARPAO MOLDOVAN Nieuwe Niedorp Vrachtauto met musici bekneld geraakt Wielrijders door auto gegrepen. De crisismaatregelen voor aardappelen. Schooltoelating en leerplicht. Gevaarlijk spel. Zaterdag 8 September 1934. SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9548 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver tentie nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent v*bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het wereldnieuws, dat, dank zij de tech nische wonderen der laatste jaren in onaf gebroken stroom bij de redacties der bladen binnenkomt, vormt een kaleidoscoop van beelden vol afwisseling, steeds zich ver nieuwend, vol schakeering, vol lief en ook dikwijls vol leed. Maar juist door die ge regelde vernieuwing is heden reeds ver ouderd wat gisteren nog als actueel gold. Is het wonder, dat wij reeds herhaaldelijk hebben gevoeld, dat onze Schager Courant, die zich ondanks haar zeven en zeventig jarige leeftijd nog - zoo jong gevoelt, niet mocht achterblijven bij de jagende polsslag dezer tijden? De Schager, die reeds tal van jaren de graag geziene huisvriend is in duizenden gezinnen, heeft ten volle begrepen, dat zij zich aan de tegenwoordige tijden heeft aan te passen enwij zullen het maar direct zeggen, zij zal vanaf Maandag a.s. regelma tig verschijnen met een waarin op de bekende actieve wijze, ver lucht met foto's, het wereld- en sportnieuws van den afgeloopen Zondag zal worden op genomen. Van nu at aan is dus de Schager Courant mede de eerste, die 's Maandagsmorgens het Sport- en Wereldnieuws van den afge loopen dag brengt! Een prestatie die èn aan onzen techni- schen èn aan onzen redacjioneelen staf zeer hooge eischen stelt, nog afgezien van het feit, dat deze uitgave groote geldelijke offers vraagt. Wanten dit is een niet te onder schatten voordeel, dit Maandagochtendnum- tner kost U niets, de lezers ontvangen het Wij getroosten ons die moeite en kosten echter gaarne, omdat wij weten, dat wij met deze daad onze lezers een grooten dienst bewijzen en ook onze, van sportijver bla kende jeugd de Schager doen leeren waar- deeren als de krant, die 't vlugst en 't best een overzicht geeft van het wekelijksch sportfestijn. Ondanks de meer dan slechte tijden ge troosten wij ons deze belangrijke uitgave en gaan wij met groot optimisme de toekomst tegemoet, steeds bouwende aan het ons zelf gestelde doel, om door actueel en snel nieuws, onze lezers te dienen en ze steeds meer tot onze vrienden te maken. Twee 70-jarigen door bandieten mishandeld. - Daders zonder bnit gevlucht. Bij den landbouwer Zwijnenberg te Bornerbroek Is gisterennacht een roofoverval gepleegd. Het be jaarde echtpaar werd wakker door het aanslaan van den hond. Toen de man opstond om te kijken wat er aan de hand was en naar buiten ging, werd hij over vallen door twee mannen die hem deerlijk mis handelden. De vrouw van Z. was intusschen ook uit bed ge komen. Zij wilde haar man te hulp komen, maar kreeg een hevigen slag met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor een gapende wonde ontstond. De man, die intusschen uit zijn verdooving was ont waakt, ging naar de kerels toe en zei dat ze wel konden zien, dat in dit huis niets te halen was. Dc indringers kwamen blijkbaar zelf tot dit inzicht en gingen er van door. zonder verder iets aan te raken. Omtrent de daders konden de oude menschcn niets anders vertellen, dan dat het twee jonge man nen waren. Vermoed wordt, dat het dezelfden zijn, die de vorige week hun slag probeerden te slaan tc Alborgen. H.M. en Prinses Jaliana te hali een te Oslo aangekomen. Uit Oslo wordt aan de „Msb." gemeld: Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn H.M. de Ko ningin en de Prinses uit Aasgaardenhotel te Aas- gaardstrand vertrokken. De hooge gasten kwamen met hun gevolg te half één te Oslo aan, waar zij in het Grand Hotel hun intrek hebben genomen. Bij de aankomst aan het Grand Hotel vormde zich op straat onmiddellijk een groote toeloop van nieuws gierigen. Gistermiddag heeft de Prinses een autorit gemaakt in de omgeving van Oslo. Bij informatie werd meegedeeld, dat er geen be zoeken aan officicele personen meer op het pro gramma zouden staan. De geheele oogst verloren gegaan. Drie varkens en een waakhond in vlammen omgekomen. Gisterenmiddag omstreeks drie uur is te Oerle de kapitale boerderij van den landbouwer M. v. d. Zan- de afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat vonken van een door een benzinemotor ge dreven dorschmachine, in een hoop kaf vielen. Het kaf vloog direct in brand en het vuur sloeg over op het stroo en het gcdorschte koren in en buiten de schuur. De geheele boerderij stond in een oogwenk in lichte laaie. Dc geheele oogst, die in de schuren lag opgeslagen, werd vernietigd. Niets kon worden gered. Drie varkens en een waakhond zijn in de vlammen omgekomen. De inboedel en dc perceelen waren laag verzekerd. Daar de boerderij midden in de hei tusschen Oirschot en Oerle ligt was zij voor de brandweer, die wegens gebrek aan water toch niets zou hebben kunnen uitrichten, onbereikbaar. Hoe een Engelsche firma trachtte orders binnen te krijgen. - Met behulp van vrouwen van verdachte zeden. Bij het onderzoek van dc senatoriale commissie te Washington naar de werking van de Amerikaan- sche munitie-industrie is gisteren een brief voorge lezen, die een zinspeling bevatte, dat een Engelsche wapenfirma vroeger vrouwen van verdachte zeden bezigde om bestellingen te krijgen uit Turkije. Dit staat in een brief van Driggs, het hoofd van de Ame- rikaansche firma van dien naam, die geschreven heeft aan Allen, zijn agent in Turkije. Dat is echter allemaal veranderd, schreef Driggs verder, sinds Ke- mal pasja aan het bewind is gekomen. Driggs deel de verder mee, dat het departement van oorlog in de Ver. Staten zijn onderneming geheime plannen gaf zekere anti-lucht vaart kanonnen om haar te helpen een order uit Polen binnen te sleepen tegen dc En- gelsche concurrentie in; geen van beiden kreeg ech ter de order. De onderneming van Driggs deed zaken met Turkije, Polen, Griekenland, Denemarken. In 1929 werd een Amerikaansch oorlogsschip naar Tur kije gezonden om dc overheid daar dc kanonnen van Driggs te toonen. Ook Nederlanders genoemd. - Zijn er Nederlandsche wapenfabrikanten die aan Duitschland leveren? Verder is in don loop van het proces de aandacht gevestigd op een markies, die, z.ooals de heer Carse verklaarde, als een prins rondliep en op een te Pa rijs wonenden Nederlandschen officier, die op zeer vernuftige en listige wijze diensten verleende. Bij de verdere verhooren kwamen ter sprake wa pen-leveranties aan Duitschland. In 1934 heeft de heer Spear van de Electric Boat Company den Parijschen agent van deze maatschap pij geschreven over de vestiging van een agentschap voor het z.g. Davis luchtafweergeschut. Zooals deze agent in een antwoordbrief mededeelde, was hij ech ter niet in staat zijn persoonlijke aandacht aan deze zaak te geven, daar hij reeds agent was van de Bergmann-Geselschaft te Berlijn, welke dergelijke wapens kon fabriceeren en welke inderdaad, al of niet in strijd met het verdrag van Versailles, geschut voor onderzee-booten voor de Duitsche regeerihg ver vaardigde. In 1829 had deze zelfde agent een verontwaardig den brief geschreven aan den heer Carse, waarin hij mededeelde, dat zijn collega's in Nederland Duitsch land hielpen aan zijn verplichtingen te ontkomen en dat een lange lijst van wapenfabrikanten in Neder land feitelijk Duitschers waren en dat het geheel een groote camouflage was. In dit verband werd de naam genoemd van zeke ren ingenieur Techcl, die directeur zou zijn van de N.V. Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw te Den Haag. Verder spreekt dwe agent te Parijs over de Navy League in Nederland, welke hij in 1920 zegt te heb ben gesticht en waarvan hij het eenige eerelid is. Deze League zou onder zijn invloed streven naar het doen houwen van onderzeebooten voor de ver dediging van Nederlandsch-Oost-Indië. MISDRIJF IN HET SPEL? Eén doode! Een inspecteur van politie wandelde Donderdag avond te omstreeks half tien in de Anegang, toen hij bemerkte, dat in de woning van den hoer T. L. We ver, welke boven diens kapperswinkel in perceel 13 is gelegen, brand moest zijn. Hoewel hij geen dienst had, begaf hij zich naar boven om hulp te verlcenen. Inderdaad was er op do eerste verdieping een begin van brand, welke spoe dig kon worden gebluscht, doch hij deed tevens de verschrikkelijke ontdekking, dat de 18-jarige doch ter, die zich in het vertrek bevond, buiten bewust zijn was. Inmiddels werd kunstmatige ademhaling toegepast, terwijl brandweer en politie gewaarschuwd werden. Dr. M. Mauritz van den Ongevallendienst, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood van -het meisje constateeren. Wat is de doodsoorzaak? De familie Wever was op het oogenblik, dat de verschrikkelijke ontdekking werd gedaan, afwezig. Zij waren bij vrienden op bezoek. Hun dochter was thuisgebleven om op dp jongere kinderen der fami lie te passen. Dezen hebben rustig doorgeslapen en niets bemerkt van hetgeen zich in de kamer moet hebben afgespeeld. Brandstichting in het spel? Het vermoeden is gewettigd, dat hier brandstich ting in het spel is. De heer Wever, die zeer onder den indruk is van het gebeurde, heeft verklaard, dat een geldtrommeltje, inhoudende een bedrag van ongeveer honderd gulden, is medegenomen, terwijl uit het kasregister dat in den winkel staat, eenige guldens zijn ontvreemd. De dief moet van de om standigheden der familie Wever goed op dc hoogte zijn geweest. In het vertrek waren geen sporen van een wor steling tusschen den dader en het meisje aanwezig. Het is zeer wel mogelijk, dat het meisje door de rook is gestikt. Uitwendig was haar niets aan te zien. De sectie op het lijk zal moeten uitwijzen of het meisje geworgd is. Omwonenden hebben niets bijzonders in de wo ning der familie Wever bespeurd. Evenmin hadden zij, voor zoover tot nii toe bekend, iemand hot huis der familie zien verlaten. In het belang van het on derzoek kon nog niets worden medegedeeld omtrent de identiteit van den vermoedelijken dader, doch wel schijnt de politie eenige aanwijzingen te heb ben. Het brandje was reeds gebluscht voor de brand weer ter plaatse arriveerde. Zooals te begrijpen is, stonden in de omgeving van het huis, waar zich dit verschrikkelijke drama heeft afgespeeld, nog geruimen tijd groepjes mcnschen het gebeurde te bepraten. Meisfe geworgd. In vervolg op dit bericht kan worden mede gedeeld dat 'n nader onderzoek heeft aange toond, dat het meisje van 18 jaar, dat daarbij den dood gevonden heeft, vermoedelijk ge wurgd is, terwijl de brand moet zijn aange stoken door iemand, die naar alle waar- schijnlijkheeid tevens diefstal in de woning heeft gepleegd. Twee chauffeurs verklaren den vermoe delijken dader te hebben gereden. In verband met het drama, heeft zich gisteravond bij de politie te Haarlem een taxi-chauffeur gemeld, die verklaarde, dat hij den vermoedelijken dader O. Donderdagavond van Haarlem naar Amsterdam heeft vervoerd. Het moet geweest zijn omstreeks ne gen uur. De brand werd ontdekt ongeveer half tien. De chauffeur heeft O. te Amsterdam op het Rokin afgezet. Verder is de politie te weten gekomen, dat O. Don derdagavond te Amsterdam vrij belangrijke uitga ven heeft gedaan. Nog heeft zich bij de politie gemeld een Amster- damsche chauffeur, die mededeelde, dat hij O. Don derdagnacht heeft vervoerd van Amsterdam naar Utrecht. Het laatst is O. gesignaleerd in de omgeving van Amersfoort. Ook de burgers, die het eerst het huis zijn binnengedrongen om den brand te blusschcn hebben zich bij de politie gemeld, maar konden, na hetgeen bekend is, geen nadere mededeelingen doen. Wel is komen vast te staan, dat geen hunner dc zekeringen van het electrisch licht heeft omgedraaid. Een overzicht tijdens de draverijen om het kampioenschap van Nederland op de korte baan, welke Donderdag te Beverwijk zijn gehouden van buitengewone kwaliteit 4 Ernstig verkeersongeluk te Amersioort Een der inzittenden zwaar gewond. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur heeft op een kruispunt te Amersfoort een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto uit Almelo, waarop een aan tal musici was gezeten, die op weg waren naar het Lunapark te Laren en een uit de richting Soester- berg komende electrische tram. Door onbekendheid met den loop der rails ter plaatse stond dc bestuur der plotseling voor de tram. Hij trachtte toen een botsing te voorkomen, door naar rechts uit te wijken, doch door deze manoeuvre raakte hij bekneld tus schen 'n lichtmast en een transformatorhuisjc, de lichtmast knapte geheel af, terwijl, doordat de trans formatoren ontzet werden, er kortsluiting ontstond. Ondanks de hevigheid der botsing werd slechts een der op de auto zittende personen, nl. de heer H. Hammink, uit Almelo, ongeveer 30 jaar oud, ernstig gewond. Met een zware hoofdwonde en ernstige in wendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis ,.de Lichtenberg" vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Een der inzittenden in de cabine sloeg door dc voor ruit en liep snijwonden op. De auto werd geheel vernield. De tram werd be schadigd. doch de passagiers kwamen met den schrik vrij. De tramdienst ondervond geruimen tijd vertraging. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PKOEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Zwaar gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Gisteravond werd te Blerick aan het St. Lamber- tusplein de 24-jarige kantoorbediende J. Blanken- spoor, die per ïièis vanuit de van LAérstraat kwam, door een luxe auto, bestuurd door den heer P. H. uit Weert gegrepen en overreden. Met zware verwóndin gen aan het hoofd en met een gecompliceerde been fractuur werd het slachtoffer naar het R.K. zieken huis te Vcnlo overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Gevolg van zenuwachtigheid. Donderdagavond is op den Oosterhoutschenweg onder de gemeente Teteringen een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarvan de gepensionneerde chef- veldwachter van Raamsdonkveer, de heer De Jong. thans wonende te Breda, het slachtoffer is gewor den. Do heer De Jong reed per rijwiel in de richting Oosterhout en werd achterop gereden door een auto, bestuurd door iemand uit Doorn. De heer Dc Jong schijnt door de nadering van (ie auto zenuwachtig te zijn geworden en trachtte vlak voor den wagen den rijweg over te steken. De bestuurder remde uit alle macht, waarbij de auto met een der wielen in de tramrails geraakte en een halven slag omdraaide Hierbij werd de heer De Jong geraakt en tegen den weg geslingerd, waar hij ernstig gewond bleef liggen Met een gecompliceerde beenbreuk, zware hersen schudding en verder bloedende wonden werd hij naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Opheffing gevraagd. De Kamer van koophandel en fabrieken voor het gebied Utrecht heeft een adres gezonden aan den minister van occonomische zaken, waarin op uit voerig toegelichte gronden verzocht wordt: afschaf fing van de crisisheffing op het vervoer van con sumptie-aardappelen, opheffing van de belemmerin gen voor den vrijen uitvoer en intrekking van gansch het ingewikkelde stelsel van ingrijpende regelingen, die den handel in aardappelen onnoodig en schade lijk belemmeren. Bij K. B. Is bepaald, dat kinderen, om tot een school voor gewoon 1. o. te worden toegelaten, hetzij vóór 1 April, hetzij vóór 1 September van het kalen derjaar, waarin de toelating geschiedt, den leeftijd van zes jaar moeten bereiken of bereikt hebben, al naar gelang de klasse, waarin zij worden geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalender jaar aanvangt. De kinderen, die een school voor gewoon lager onderwijs bezoeken, moeten die school verlaten, wanneer zij de klasse doorloopen hebben, waarin zij bij het bereiken van den vijftienjarigen leeftijd wa ren geplaatst, indien die klasse binnen dc eerste zes leerjaren valt. Vier Jongens met vuurwerk gespeeld. Gistermorgen hadden vier jongens van ongeveer twaalf jaar op de Meerkade te Beverwijk overblijf selen gevonden van het vuurwerk, dat den vorigen avond ter gelegenheid van de harddraverijfeesten was afgestoken. Een der jongens beging de onvoor zichtigheid. om het gevaarlijke goedje aan te steken, waardoor het ontplofte, met het noodlottig gevolg, dat alle vier ernstige brandwonden opliepen. Nadat twee dokters dc eerste hulp hadden verleend, zijn de jongens naar het Roode Kruisziekenhuis te Bever wijk overgebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1