Het gif van de Javaansche. Schagen-nieuws. Woensdag 12 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9551 De brand op de „Morro Castle". Militair vliegtuig in Ierland neergestort. WINKELSLUITINGSWET. De Abdij van Egmond. Firma GEBR. ROTGANS Kort verhaal „Bekleeders van kerkelijke functies moeten hun bisschop niet langer gehoorzamen." Tegen standers op staanden voet ontslagen. Berlij n. In den strijd om de unificatie van de Evangelische Kerk in Duitschland is thans weer een nieuwe stap gedaan, met de aanstelling van een hijzonderen commissaris voor de landskerk van Württemberg. In een officieel herlcht uit Stuttgart wordt uiteen gezet, dat Dr. Jager die de grootste drijfkracht vormt bij de voortdurende pogingen tot zij het oppervlakkige, unificatie de gelegenheid gehad heeft een onderzoek in te stellen naar de toe standen van het beheer der Württembergsche Kerk. Zekere financieele aspecten hebben daarbij zijn aandacht getrokken en naar het schijnt do aan stelling van een commissaris noodzakelijk gemaakt, vooral in verband met de overdracht van fondsen. Deze commissaris, waartoe de heer Walzer van het Berlijnsche kerkbestuur benoemd is, heeft de taak een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de administratieve toestanden in Württemberg en een volkomen opheldering te brengen in deze financi eele aangelegenheden. Dr. Jager heeft toen hij zijn onderzoek kwam in stellen, een uitvoerig onderhoud gehad met Bis schop Dr. Hurn, waarna hij alle functionnarissen van het plaatselijk kerkbestuur bijeen riep en een toespraak tot hen richtte, waarin hij de ontoelaat bare financieele transacties besprak en uiteen zette dat in den vervolge, nu een commissaris aangesteld is, Bisschop Hurn, nog slechts het geestelijk hoofd is van de Württembergsche Kerk. Hii verklaarde voornemens te zijn, constitutioneel te blijven, krach tens de beslissingen van de Nationale Synode van Augustus en de kortgeleden uitgevaardigde wet betreffende de unificatie van de twee Zuidelijke kerken. Onder deze wet, aldus zette Dr. Jager uiteen, moet Bisschop Hurn alle instructies van Rijksbis schop Müller gehoorzamen, weshalve hij, Dr. Jager, uit naam van den Rijksbisschop beval lederen te genstand en alle verklaringen vanaf den kansel te staken. Naar het schijnt kregen de bijeengeroepen bekleeders van kerkelijke functies de mededeeling 'dat zij hun bisschop niet langer moesten gehoor zamen. Verder verluidt dat Dr. Jager verklaard heeft, dat de bisschop en de kerkfunctionarissen zich moeten onderschikken aan de orde van zaken, zooals die gewenscht wordt door den hoogsten leider, waar onder Hitier wordt verstaan. Ten besluit vroeg Dr. Jager den aanwezigen of iemand nog de constituti oneels geldigheid van zijn maatregelen bestreed. Oberkirchenrat Pressel, leider van den plaatse lijken Pfarrernotbund en Oberkirchenrat Schauffler 'de beide oudste waardigheidsbekleders en de voor naamste raadgevers van Bisschip Hurn, verklaar den onmiddellijk dat zij de geldigheid van deze maatregelen niet konden erkennen, en dat zij hun tegenstand zouden voorzetten. Zij werden op staan den voet ontslagen. ZE zaten aan 'de kust van de aee. Belden wa ren schoon. Zij, de Javaansche met haar harmonische bewegingen en de natuurlijke gratie, haar ras eigen, hij, de Europeaan, die drie jaar geleden door zijn firma naar dit land was toe gestuurd en nu naar zijn vaderland moest terug- keeren, daar de overeenkomst met zijn maatschap pij was afgeloopen. „Je komt dus beslist binnen vïer maanden weer terug, Edgar?" „Ja, lieveling, ik hoop zelfs nog eens vroeger te kunnen komen, maar binnen vier maanden ben lk zeker weer bij je, zelfs wanneer ik door een of ander toeval nog langer zou worden opgehouden." Den avond brachten ze door op het terras van het café „Insul in de", waar ze een laat ste glas op den geluk kigen terugkeer van Edgar dronken. Toen kwam de vol gende morgen gehuil van sirenes, het roepen van commando's, han- dendrukken en het zwaaien met zakdoeken toen ging een trillen en schudden door het reuzenlijf van het trotsche schip, dat zich langzaam in beweging zette, en, begeleid van goede wenschen, tranen en gedachten, naar het vaderland terugvoer. Bij het diner kwam Edgar met zijn tafelbuurman in gesprek en hoorde, dat deze reeds vijftien jaar op Java gewoond had. Deze zelde hem, dat hij de afscheidsscène van dit Ja vaansche meisje gezien had en vroeg hem: „Heeft Uw schoone Javaansche U ook niet vergiftigd?" Toen Edgar hem zonder begrijpen aanzag en zei: „Ik begrijp Uw vraag niet," voer zijn nieuwe ken nis verder: „U is eerst sinds korten tijd op Java en kunt daarom nog niet alle zeden en gebruiken zijner inwoners kennen; maar ik, die vijftien Jaar onafgebroken op Java geleefd en gewerkt heb en in nauwe aanraking met het volk gekomen ben, ken ook hun geheime gebruiken. En de Javaansche is, wanneer zij werkelijk lief heeft, een gevaarlijk we- Een onderzoek in het verbrande schip. New York. De commandant van de brandweer van Ashbury Park deelt mede dat in de vertrekken van den kapitein van het stoomschip „Morro Castle-' een verkoold lijk is gevonden. Men neemt aan, dat dit het stoffelijk overschot is van den reeds voor de ramp overleden kapitein Willmott. Het lijk lag op een bed, waarvan het metalen gedeelte door de hitte gesmolten was. Brandweerlieden, die aan boord van het s.s. zijn geklommen hebben een zorgvuldig onder zoek ingesteld op de promenadedekken en twee daaronder gelegen dekken. Zij verklaren geen spoor van lijken te hebben gevonden. De cabines zijn vol komen verwoest door de vlammen. In de ladingrui- men van het schip woédt nog een felle brand. Twee dooden. Dublin, 11 Sopt. - Gistermiddag is in de voorstad van Dublin een militair vliegtuig neergestort en te recht gekomen in den tuin van het woonhuis van rechter Meredith, die dezer degen benoemd is tot vice-president van de commissie voor het Saar-ple- bisciet. Van de drie inzittenden werden een officier en een soldaat dood in de brandende overblijfselen van het vliegtuig gevonden. De derde inzittende, die nog tijdig uit het toestel had kunnen springen, bekwam ernstige verwondingen. ONLUSTEN IN EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Twee dooden, verscheidene gewonden New York. Naar uit Joliet in Illinois wordt ge meld zijn twee gevangenen gedood en verscheidene anderen gewond tijdens een kort doch hevig oproer op de binnenplaats van de nieuwe staatsgevangenis te Stateville. Troepen onderdrukten de revolte in minder dan een uur tijds en wisten het ontsnappen van gevangenen te voorkomen. NA AANRIJD IN G DOORGEREDEN. Chauffeur door politie opgespoord. Op den Zuiderstraatweg onder Oldenbroek, is Zon dagavond de heer v. d. R. uit Amsterdam door een auto aangereden. De ongelukkige werd tegen den grond geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef lig gen. De bestuurder van de auto reed door, zonder zich om zijn sclachtoffer te bekommeren. Naar de N.R.Crt. meldt, heeft de Zwolsche politie hem thans opgespoord. Het was zekere B. uit Zwol lerkerspel; Nadat proces-verbaal teegen hem was opgemaakt, is hij ter beschikking van de maréchaus- sé te Wezep gesteld. De 27-jarigo heer v. d. R. is inmiddels in het So- phialziekenhuis te Zwolle overleden. zen. Zij heeft lief, met een warme en hartstochtelijke liefde, en wanneer zij ontrouw vermoedt, of vreest, den geliefde te verliezen, grijpt zij dikwijls naar het gif. Dit vergif heeft nu de eigenaardigheid, niet direct te werken, maar eerst na weken en maanden nadat het in het lichaam is gekomen. De Javaan- schen hebben zulk een handigheid en ervaring in de bereiding van zulke vergiffen, dat zij precies kunnen berekenen, wanneer het zal beginnen te werken en wanneer de dood intreedt. Wanneer nu een Javaansch meisje haar geliefde naar zijn va derland moet zien terugkeeren, heeft zij ondanks alle verzekeringen argwaan, dat hij niet meer zal terugkeeren en door haar vrees, hem voor altijd te verliezen, geeft zij hem vergif in." „Wanneer hij nu echter wel terugkomt?" onder brak Edgar zijn tafelbuurman. „Ook in dit geval weten de Javaanschen raad: dan krijgt de vergiftigde een tegengif en de zaak is daarmede opgelost. Heel dikwijls hebben de betref fende minnaar noch van het ingeven van het ver gif, noch van het tegengif iets gemerkt en nooit geweten, in welk gevaar zij zich bevonden hebben." Edgar dacht na. Zou zijn meisje hem wellicht oc': vergeven hebben, zonder dat hij het gemerkt had? Maar dat was toch onzin! Zijn Taala, die haar leven voor hem had willen geven, zou hem toch niet willen dooden? In een circulaire vestigt de minister van oeconomi- sche zaken er de aandacht van de gemeentebesturen op, dat de in sommige gemeenten bestaande opvat ting, als zoude artikel 4 der wijzigingswet een één ge heel vormende regeling betreffen in dien zin, dat het resultaat, van het hooren van de belanghebben den, betrokken bij de ééne groep van winkels, ook beteokenis heeft voor hetgeen ten aanzien van een andere groep zal worden beslist, hem niet juist voor komt. Het artikel houdt voor elke groep afzonderlijk een regeling in en op de al of niet toepassing daarvan voor een bepaalde groep zullen z.i. dan ook uitslui tend de daarbij betrokkenen invloed mogen uitoefe nen. Uit de gegevens den minister toe te zenden, zal dan ook zooveel mogelijk de stemmenverhouding ten aan zien van ieder bedrijf moeten blijken. Nogmaals wordt hierbij in herinnering gebracht, dat het niet voldoende is, indien de meerderheid der gehoorde winkeliers zich voorstander van de betref fende regeling toont, doch dat voor toepassing daar van een beteekenende meerderheid uit de betrokken branche is vereischt. Tenslotte geeft de minister in overweging, met het afleggen van een verklaring, als in artikel 5 der wijzigingswet bedoeld, niet te wachten tot aan het einde van den in het 2e lid van artikel 5 vermelden termijn, aangezien het verstrijken daarvan het her stelen van eventueele materiale onjuistheden onmo gelijk maakt. Eerste steenlegging voor de priorij. Zaterdag vijftien dezer zal, naar we in de „Msb." lezen, de eerste steen worden gelegd van de Priorij, welke het bescheiden begin zal zijn van de Benedic tijner Abdij, die eenmaal te Egmond zal verrijzen. De plechtigheid der eerste steen-legging zal om twaalf uur op het abdijterrein te Egmond-binnen worden verricht door den hoogeerwaarden abt der Sint Paulus-abdij te Oosterhout, waarna de abt en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, eerevoorzitter van het R.K. Comité tot inzameling van gelden voor den bouw van een Be nedictijnerklooster te Egmond, het woord zullen voeren. Na een eenvoudigen koffiemaaltijd zal, om twee uur, op den Sint Adelbertusakker door den hoogeerwaarden abt een plechtig Lof worden ge celebreerd. De uitnoodiging tot bijwoning van de plechtighe den geldt voor iedereen, zonder onderscheid, die be lang stelt in het werk van den wederopbouw van de eeuwenoude abdij. Te 11.35 uur rijden autobussen van het station Castricum naar het abdijterrein en na het Lof aansluitend op den trein van 14.58 van den Sint Adelbertus-akker naar Castricum. WAGEN VAN EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD Op het station te Hoogevecn is gisteravond ver moedelijk tengevolge van het verkeerd omzetten van een wissel, van een rangeerenden goederen trein een wagen ontspoord. Het geheele treinverkeer werd hierdoor geruimen tijd versperd. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De laatste sneltrein naar Groningen had door dit ongeval ruim ander half uur vertraging.o De nieuwe Indrukken ,dle de reis op hem maak ten, het binnenloopen van de verschillende havens, vervaagden spoedig zijn donkere gedachten, en bij zijn aankomst in Rotterdam na een reis van 4 we ken, dacht hij niet meer aan de dwaze mededeelin- gen van zijn reisgenoot. In de eerste drie maanden had Edgar zooveel voor zijn maatschappij te doen en was zoo zeer in beslag genomen door allerlei bloedverwanten en ken nissen, die hem natuurlijk allen wilden wederzien en over zijn leven op Java het een en ander wilden hooren, dat de tijd zóó snel verging en vóór hij het wist, de datum van zijn terugreis reeds voor de deur stond. Over vier dagen wilde Edgar reeds weer ver trekken, maar van tevoren moest hij nog een be spreking met zijn directeur hebben om richtlijnen te krijgen voor het eerste jaar, toen de directeur plot seling ziek werd en Edgar's reis daarom uitgesteld moest worden. Een ongekende moeheid, door een lichte koorts begeleid, had hem overvallen en wilde niet meer wijken. Ook had hij af en toe last van duizelingen. Een dokter, die hij opzocht, kon niets vinden, schud de het hoofd en verklaarde, voor een raadsel te staan. Daar zijn toestand niet beter werd, wendde hij zich tot een anderen dokter, die hem al even min hon helpen. Dat Edgar onder deze omstandigheden weer aan Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 775 m.M, stijgt. Wind: N.O. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Bij lezen, naaien en stoppen, Komt Rotgans met de juiste Bril op de proppen. Gedipl. Drogist-Opticien. SCHA6EN. DE RUSTHOEVE IN AANBOUW. In zijn gister gehouden vergadering heeft het be stuur van „De Rusthoeve" het te Purmerend te stich ten tehuis voor ouden van dagen, besloten den bouw daarvan op te dragen aan do Getbr. H., V. en J. de Vries, aannemers to Purmerend. Met de werkzaamheden is onmiddellijk een aan vang genomen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Andijk I—Sparta I, Aanvang 2 uur. Vertrek bus 12.15 uur. Sparta II—D.T.S. II. Aanvang 2 uur. Voor de adsp. a is D.T.S. a nog aangevraagd; deze wedstrijd zal dan om 1 uur aanvangen. Nieuwe leden: J. Schram; adsp. Lagendijk. Bedankt als lid: A. Rentenaar. Adsp. leden die nog niet medisch gekeurd zijn, kunnen bij den heer Jn. v. Ketel een kaart afhalen waarop zij bij Dr. Nanninga gekeurd kunnen worden. VAN DE E.C. Schagen I: D. Arnoldus, A. Slikker, V. Vlottes, J. Weeland, A. Plakman, W. J. Biersteker, W. Rus, P. de Vries, G. J. Boontjes, J. Peetoom, J. Dekker, Reserves: P. Boon en C. de Moor. Schagen II: T. Bijpost, M. Slikker, J. Broer, P. Kroonenburg, W. Moransart, J. Molenaar, H. Veen- stra, D. Ruig, G. Paulusma, J. P. F. Meijer, S. Pau- lusma. Reserves: C. v. Haren en P. Boontjes. Afberichten voor Vrijdagavond. Adres: V. Vlottes, Lauriestraat, Schagen. Van de Redactie. Mogen we de E.C. er even attent op maken, dat de copie met inkt geschreven moet zijn! de vertelling van zijn reisgenoot moest denken en dat hij er nu toe overhelde, zich voor vergiftigd to houden, was zeker niet wonderlijk. Nu voelde hij zich ongelukkig over het ziek worden van zijn di recteur, die hem dwong hier te blijven, want als hij werkelijk vergiftigd was, moest hij zoo spoedig mo gelijk terugreizen opdat Tafila hem het tegengif kon geven. Eindelijk was de directeur zoover genezen, dat hij Edgar ontvangen kon. Maar nu ging het eerst volgende schip pas over acht dagen, dus nog een week vol kwellend ongeduld! Daarbij het smartelijk' bewustzijn, dat iedere dag oponthoud don dood na der kon brengen en het gevaar, waarin hij ver keerde, vergrootte! Doch eindelijk was ook deze tijd van beproeving voorbij. Edgar zond nog een tele gram aan Ta&la met den naam van de boot en den datum van aankomst. Hij beklom het schip met zware zorgen en in een zeer ellendigen toestand. Een dicht opeengedrongen menigte stond aan de kade in Soerahaja en keek met spanning en het ge- wuif van zakdoeken naar de aankomst van het stoomschip „Patria", dat zich langzaam door de vele kleinere en grooterc vaartuigen schoof. Nu legde 't aan, en spoedig daarop werd de boot door tientallen menschen bestegen. Ook Taiila bevond zich onder de wachtenden en had een plaatsje, dicht bij de landingsbrug gezocht. Honderden passagiers liepen haar voorbij, mannen, jonge meisjes, vrouwen met kinderen, deels met ernstige, deels met vroolijke, gezichten. Haar oogen zochten steeds weer den ge liefde, die ze echter nergens ontdekken kon.. Doch zie wat was dat? Daar kwamen twee ziekendragers met een baar, waarop een manlijke gestalte lag. Ta&la verbleekte, liep eenige schreden naar de baar toe, herkende tegelijkertijd haar ge liefde en zag aan de wasgele kleur van het gelaat direct, dat hij dood was! „Wanneer is hij gestorven?" vroeg zij aan een van de dragers. „Drie uur geleden," antwoordde deze. Een trilling liep door Ta&la's lichaam. Toen wierp zij zich radeloos op de baar, huilen kon zij niet, haar gezicht was van smart verstard. Toen de dragers de haar weder opnamen, volgde zij hen naar het lijkenhuis, waar het lijk zoolang werd geborgen. Toen draaide zij zich om en liep doelloos rond, steeds maar weer de woorden: „Door mijn schuld!" voor zich heen fluisterend. Den volgenden morgen vond men haar dood lig* gen op dezelfde plaats aan do zee, waar zij do laatste maal met Edgar gezeten had. Zij had hem met een te snel werkend vergif gedood. R. KAMPERMAN.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5