GRATIS SCHAGER COURANT Radioprogramma Vergiftiging te Den Bommel Vijf en twintig ernstige patiënten. m WERELVREDESCONGRES. PLEEGKINDEREN VAN DE oANADEESCHE REGEERING. Amerikanen gehuldigd. Noodweer in Zwitserland. DE VLOEK VAN DEN PRIESTER. HOE WIJ IN DEMANDSJOERIJE-EXPRES OVERVALLEN WERDEN. De betwiste walvisch. Nog drie personen zeer zorgwekkend. In het Zuid-Hollandsche dorp Den Bommel op het eiland Overflakkee hebben zich bij een groot aantal personen tengevolge van het eten van on deugdelijk gebak, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. De bakker G. Uil had Zaterdagavond in zijn winkel een vrij groot aantal roomgebakjes, welke er tengevolge van de warmte op dien dag minder goed meer uitzagen. Hij wilde dit gebak niet moer vorkoopen en daar de hoeveelheid te groot was om alle gebakjes voor eigen gebruik te hou den, besloot de bakker op voorstel van zijn vrouw aan kinderen, die in den loop van den avond in den winkel brood zouden komen halen, deze taartjes bij het brood toe te geven. Een aantal kindoren, behoorende tot het min der gegoede gedeelte van de bewoners, kreeg taartjes mee naar huls. De gevolgen waren ech ter van ernstlgen aard. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag werd oen groot aantal personen ziek. Zij kregen koorts en moesten vreeselijk braken en Zondagoch tend had Dr. P. Oosthoek niet minder dan vijf en twintig ernstige patiënten. Rij allen constateerde hij dezelfde ziekteverschijnselen, zoodat de oorzaak zeer spoedig was vastgesteld. Een der eerste patiënten was de vrouw van bak ker Uil, die zelf ook van het gebak had gegeten. De andere patiënten behoorden allen tot een viertal gezinnen, n.l. de families Berkenbosch, De Graaf, Snijder en De Jong. Een andere patiënt is de heer Nlpius te Middel- harnis, die bij den winkelier Fluit te Den Bommel, een depothouder van bakker Uil, van dit gebak had gekocht. De heer Fluit had echter spoedig daarna bemerkt, dat de roomtaartjes niet goed meer waren en had, voordat do inwoners van Den Bommel hun Zaterdagavond inkoopen bij hem kwamen doen, den geheclcn voorraad naar bakker Uil teruggezonden. Hieraan is het te danken, dat nog niet veel meer personen door het ondeugdelijk gebak vergiftigd werden. Do toestand van de meeste patiënten was in den loop van den Zondag zeer ernstig. Op het oogenhlik, Dinsdagochtend, is alleen do toestand van twee kin deren van de familie Berkenbosch zooveel verbeterd dat zij het bed konden verlaten. Alle andere patiën ten moeton nog het bed houden en lijden allen nog aan koortsen. Van drie van hen, n.l. een 3-jarig kind van den heer De Graaf en de 20-jarige heer L. Snijder, was de toestand Dinsdagochtend nog zeer zorgwekkend. Onmiddellijk nadat de oorzaak van do vergifti ging was vastgesteld, werd burgemeester van Den Bommel, do heer W. J. Donkersloot Lzn., van het gebeurde in kennis gesteld. Om verder onheil te voorkomen, werd eerst bij bakker Uil een onderzoek ingesteld of hij nog meer van het ondeugdelijk gebak had. Behalve de taar tjes, die van den winkelier Fluit terug waren ge komen, was echter alles verdwenen. De burgemeester heeft tegen den bakker op grond van artikel 175 van het Wetboek van Strafrecht pro ces verbaal opgemaakt De oorzaak van het ondeugdelijk worden van het gebak moet aan het warme weer van Zaterdag wor den toegeschreven. Vermoedelijk was de melk, die gebruikt werd voor het klaarmaken van de room, reeds geinfecteerd. GRAAF FRABETTI OMGEKOMEN. Een beroep op den geest van Locarno. Locarno. Het Wereldvredecongres heeft be sloten het volgende Locarno-manifest te publiceeren: „Wij vredesvrienden, vereenigd te Locarno, gevoe len ons verplicht, de hedendaagsebe wereld, die door vijandschap, haat en onderling wantrouwen is verdeeld, te herinneren aan het groote werk van Locarno. Waarin onderscheiden zich de Locarno-verdragen vooral? Zij ontleenen hun oorsprong aan het wc- derzijdsche vertrouwen der staatslieden en zijn de weergave van het vertrouwen in een openhartige en duurzame toenadering der betrokken volken. Manr op welk een ellendige wijze heeft men met dit moreele kapitaal van Locarno gehandeld! Het bewijs hiervoor is de huidige economische politiek, die met zijn zelfmoordstrekkingen, zijn maatrege len van isoleering. de internationale samenwerking belemmert. Daarbij gevoegd: do crisis der ontwa peningsconferentie, do vrees voor een nieuwen oor log en de steeds meer postvattende fatalistische overtuiging, dat een nieuwe oorlog mogelijk is en dat het ons onmogelijk is, zulk een oorlog te ver hinderen. De menschheld is ziek, ziek aart een overmaat van wantrouwen, hoewel ieder volk voor zichzelf zich bewust is, dat het wantrouwen tegenover hem in geen enkel opzicht gerechtvaardigd is. Kunnen de volken hieruit geen leering trekken? Wij zullen niet spreken over een blind vertrou wen. dat naar wij weten ook gevaarlijk is. Maar het blindo wantrouwen, dat heden bestaat, heeft ook zijn gevaren. De zieko menschheid moet opnieuw de dingen meer leeren zien zooals zo werkelijk zijn en niet misvormd door dit ziekelijke wantrouwen. Wij hebben den Geest van Lncarna noodig. Ziedaar het wachtwoord, dat wij van Lor»»-no uit, heden aan alle volken en regeeringen doorgeven.'* Een der deelnemers van de Italiaansche vlucht over den Oceaan. Rome. Graaf Frabetti, een der vliegers, die deel genomen heeft aan de transatlantische vlucht van het escader van Balbo is nabij Ferrara met zijn vliegtuig neergestort. Graaf Frabetti werd hierbij, evenals de inzittende waarnemer, gedood. ALLE WERKEN VAN MAXIM GORKI IN BESLAG GENOMEN. Berlijn. Op grond van de verordening van 4 Februari 1933 voor het land Pruisen zijn volgens een mededeeling van het Duitsche Crimineele Poli tieblad alle door Maxim Gorki geschreven en in Duitsche taal verschenen geschriften in beslag ge nomen en ingetrokken. Een vijfling, waarvan de vader uit de ouder lijke macht is ontzet. - Alle vijf zusters zijn gezond. In de maand Juni van dit jaar, schonk een boerin in de provincie Toronto (Canada), het leven aan een vijfling. Aangezien het tot de zeldzaamheden behoort, dat een vrouw vijf kinderen tegelijk ter we reld brengt, is het begrijpelijk, dat de medische we reld. en in het byzonder de Canadeesche gyneaco logen, sich voor dit buitengewone geval van vrucht baarheid interesseerden en dat zij al haar pogingen in bet werk stelden de vijf meisjes in het leven te houden. Niet alleen de medici, doch de geheele Canadee sche natie heeft, vooral gedurende de eerste weken, dag en nacht in angst en vreezen gezeten. Doch nu kan men zeggen, dat de baby's gered zijn: alle vijf verkeeren in blakende gezondheid. liet is wel interessant te vernemen, hoe de weten schap er in geslaagd is deze vijfling in het leven te houden. De baby's waren twee maanden te vroeg ter we reld gekomen. Onmiddellijk na het bekend worden van dit zeldzame feit stelde een groot Amerikaansch blad twee electrische couveuses ter beschikking. Het Canadeesche Boode Kruis zond drie der beste kraam- vrouw verpleegsters. Ken ziekenhuis te Toronto le verde dagelijks de benoodigdo hoeveelheid moeder melk. De boerderij werd in een kliniek herschapen. Slechts met een masker voor het gelaat, teneinde geen ongezonde adem in de kamer te brengen, was bet geoorloofd het vertrek waar de baby's zich be vonden, te betreden. Iedere morgen werden de kin dertjes uit de couveuse gehaald en met olie gewas- schen, daar hun huid noR te teer was om met. wa ter in aanraking gebracht te worden. Iedere ge wichtstoename werd gram voor gram geregistreerd. Den derden dag na haar geboorte werd een der jongedames heeleinaal blauw. Een druppel rum in het voedsel deed do bloedsomloop weer normaal worden. Na een week kregen drie van do vijf zus jes geelte. Heel Canada hield de adem in. Doch ge lukkig werd de geelte ook overwonnen. Intussqhen was do toestand der moeder belangrijk verbeterd en verkeerde ook zij buiten levensgevaar. Na veertien dagen begonnen de baby's zich van elkaar te onderscheiden. Zij werden gedoopt. Yvonne was de dikste en maakte grimassen; Ceceli was de grootste, Mario de vroolijkstc, doch had een dik beentje, Amelie was de luiste en Annet de kleinste. Toen kwam een grooter gevaar opdagen dan de geelte: de beroemdheid. De boerderij wer door een groote menschcnmenigte belegerd. Impressario's ver schenen, die den vader der kinderen duizenden dol lars boden om zijn omvangrijke nakomelingschap op do wereldtentoonstelling te Chicago te laten bezichti gen. De boer. die er eerst weinig voor voelde, liet zich tenslotte overhalen en teekende een contract Toen hij een maand later zijn verplichtingen wilde nakomen sprak heel Canada er schande van. Na een groote perscampagne werd den vader de ouderlijke macht ontnomen. Zijn dochters werden vier voogden toegewezen. Zij gingen niet naar Chicago. Een col lecte werd gehouden, teneinde de toekomst der kin deren te verzekeren. Een modelkinderhuis werd ingericht en twee ver pleegsters alsmede twee bewakers houden toezicht op de kinderen. Men zal vragen waarvoor twee be wakers? Wie Amerika kent, zal het antwoord wel )p deze vraag kunnen geven. Wegens deelneming aan redding Tsjel- joeskin-exp editie. Moskou. In een zitting van het presidium van de centrale executieve der Sovjet-Unie is den Amcrikaanschcn mecaniciens. William Laveri en Clide Armsted de Lenin-orde verleend. Aan de zit ting werd deelgenomen door den Amerikaanschen gezant, Bullit, den Amerikaansche militairen atta ché, tal van hooggeplaatste functionarissen en ver tegenwoordigers van de Amerikaansche en Russi sche pers. De secretaris van de centrale executieve, Jenoekidse, hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat geheel Sovjet-Rusland met groote voldoe ning had kennis genomen van het feit, dat Ame rikaansche onderdanen deel hadden genomen aan de moeilijke expeditie ter redding der Tsjeljoeskin- mannen. Spreker zeide van de gelegenheid gebruik to maken om den Amerikaanschen ambassadeur en de Amerikaansche journalisten, die zooveel had den gedaan voor de toenadering en de samenwer king van de beide groote landen te begroeten. Hij gaf uiting aan de overtuiging, dat iedere stap in do richting van een dergelijke samenwerking van butengewoon groot belang is voor de verdere ont wikkeling en de versterking van den vrede. De voorzitter der centrale executieve zeide daarop den beiden Amerikanen dank voor wat zij gedaan hadden bij de redding der Tsjeljoeskin-mannen. Groote schade aangericht. Bern. Het noodweer, dat Maandag in Centraal en Oost Zwitserland gewoed heeft, heeft een schade aangericht, welke in de millioenen goudfrancs loopt In vele plaatsen zijn stukken straat en bruggen vernield. Ttal van plaatsen zijn van het verkeer af gesneden. Heele colonnes auto's bleven onderweg steken, zoodat de inzittenden in den wagen moesten overnachten. Allerwege is men oogenblikkelijk be gonnen met het opruimingswerk. Het noodweer heeft in de bergen den dood van een zestal toeristen ten gevolge gehad. Do Himalaja als oorzaak van zenuwtoeval len. - Poolsche hoogleerares raakt van de wijs, zcodra ze ever de Himalaja begint te spreken. Warschau. Mevrouw Ryszak, hoogleerares aan de universiteit te Prang, is een der beste kenners van Tibet en de Himalaja, die zij herhaaldelijk be zocht heeft. De lezing, die zij op het internationale aardrijkskundige congres te Warschau zou houden, had dan ook de belangstelling in sterke mate op gewekt. Mnar toen op den bepaalden dag mevr. Ryszak het spreekgestoelte had beklommen om haar lezing te beginnen, gebeurde er iets eigenaardigs. Zij sprong plotseling schreeuwend in de zaal en trachtte de aanwezigen te bijten en te krabben, waarna zij een poging deed om uit het raam te springen. Terwijl men haar vasthield, werd er een dokter ontboden. Het onaangename voorval maakte begrijpelijker wijs de stemming onder de Congres-deelnemers niet zeer opgewekt. Het bleek, dat dit reeds de derde ze nuw-toeval was. die mevr. Rysak onder dergelijke omstandigheden heeft gehad En het merkwaardige is, dat zij steeds van de wijs raakt zoodra zij over de Himalaja begint te spreken. De oorzaak van deze psychose is de volgende: In Tibet had zij, toen zij op weg was naar de ber gen der Himalaja, een Lama-priester ontmoet, die haar waarschuwde, dat zij van haar plannen moest afzien, omdat de Himalaja uit heilige bergen be staat, die door geen Europeeschen voet mogen wor den betreden. Toen zij verklaarde, dat zij daar geen geloof aan hechtte en toch haar gang zou gaan. ver vloekte de priester de moedige vrouw. Sindsdien herinnert mevr. Ryszak zich, zoodra zij over de Hi malaja begint te spreken, den vloek van den pries ter en het gevolg is steevast een zenuw-toeval. De dokters hebben verklaard, dat slechts de psy choanalytische methode genezing kan brengen. VERSLAG VAN EEN OOGGETUIGE. Het reizen per spoor in het Verre Oosten kan niet bepaald een pleiziertochtje genoemd worden, aldus do heer J. S. Russell, vertegenwoordiger van een Amerikaansche filmmaatschappij te Tokio, die de overval in de Mandsjoerije-expres meemaakte, en aan do bandieten wist to ontsnappen. Om te begin nen. rijden de treinen nooit op tijd. Een treinver- troging in West-Europa beperkt zich gewoonlijk tot enkele minuten, doch ten Oosten van de Wolga hc- hoort een treinvertraging van een halve dag of meer niet tot de zeldzaamheden. Behalve aan spoorweg ongelukken, die helaas ook in Europa nog maar ai to dikwijls voorkomen, hebben de reizigers voor Wladiwostok en omliggende plaatsen nog de kans, dat de trein door bandieten overvallen wordt. Da* dit niet tot de zeldzaamheden behoort, bewijzen wel do regelmatig woderkeerende berichten omtrent trcinovervallen in het Verre Onsten .Doch de groot- sto en brutaalste treinaanslag is wel die, der Mand- sjoerije expres, welke verleden week plaats vond. In den trein bevond zich o.a. de heer Russell, welke bij aankomst te Charbin door den correspon dent van V.D. geïnterviewd werd. Laten wij thans deze ooggetuige aan bet woord. De trein was bij uitzondering op het normale uur van de grens vertrokken. Vóór het vertrek had de commandant van de grenswacht den militairen ge leider van den trein nog gewaarschuwd op zijn hoe de te zijn. De beide pantserwagens, die aan iederen trein aangehaakt zijn, werden nog voor het vertrek gevechtsklnar gemaakt. Kort na het vertrek begon het te regenen. Het was een stikdonkeren nacht. Het eentonige geluid van de rijdenden trein maakte, dat ik spoedig in slaap viel. Hoe lang ik geslapen ba'', weet ik n'et. doch plot seling werd ik door een lievige schok wakker. F.en vreeselijk gekraak en gegil, daarna een stilte van twee drie seconden en toen hoorde ik het geknet ter van de machinegeweren. Tak-tak, tak-tak-tak, klonk het vóór en achter ons. „Bandieten", fluister den wij elkaar toe. en hielden ons doodstil. Men had ons bij het vertrek gezegd, dat we niet beangst be hoefden te zijn, daar de militaire bewaking voldoen de was. Wij waren dan ook van oordeel, dat de trelnwarht het wel met dc bandieten zou klaarspe len. Doch helaas, wij hadden de roovors onderschat. Plotseling ging de deur van het compartiment open. Drie, vier man kwamen naar binnen, riepen ons iets toe. dat wij niet verstonden. Een vijfde kwam er bij. die sprak een weinig F.ngelsch. „Goud, ringen, geld, koffers, direct afgoven. Allen den wagen uit." Buiten speelden de hardverscheurendste tooneelen zich af. Ik zag, dat do roovors, als de vrouwelijke passagiers niet vlug genoeg baar sieraden afgaven, baar de oorbellen uit do ooren rukten, ja. zelfs zag ik. dat de schurken een oude Japanscbc, die onmo gelijk een ring van haar vinger kon krijgen, ijskoud haar vinger afhakten. Toen wij buiten stonden, werd het ons duidelijk, hoe de overval had kunnen plaats hebben. De rails waren over een afstand van plus minus twintig meter verwijderd. Dwars op de baan was een groote barricade opgericht: hier achter lagen de bandie ten, die den trein beschoten. Links en rechts van den weg waren ook nog borstweringen aangelegd. Van hieruit werd de pansterwagen. die aan bet einde van den trein reed. onder vuur genomen. Alle Japnnsrhe passagiers werden door de roovors ge vangen genomen. Jenscn. een Zweedsch cameraman, werd ook gevangen genomen. Ik profileerde van de dulstern's door onder den wagen door te kruipen en aan den anderen kant van den trein gekomen, l'ep ik zoo bard ik kon weg, de duisternis in, tot ik uitgemit van vermoeienis neerviel. Toen ik wakker werd. stonden eenige boegen '•ondom mii. Met teekens gaf ik h«m te verstaan, dat 'k vreese'iike dorst bad. Zij gaven mij water te drinken, dat. hoewel het een lauwe smaak had, •nif geheel en al verkwikte .Zii namen mii mee raar be» dorp en door de bemoeMpgon van bet dorps hoofd werd rer boe-oV-er naar het dichtstbijzijn de mMitn're t amn geVrriit. vanwaar Ik per auto verder naar Charbin reisde. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand September verschijnende nummers Twee Joego-Slavische steden willen het monster beide als attractie. Belgrado, Twee steden in Joego-Slavië be twisten elkaar het bezit van een walvisch. Llubljana houdt een groote jaarmarkt en Sagreb oen tentoonstelling en beiden wenschen het monster als speciale attractie. Visschers uit Grabovo vingen de walvisch in hun netten, na een gevecht van ruim twee uur, waarbij de netten tot flarden gescheurd werden. Het was een buitengewoon groot soort, welke men gewoonlijk al leen aantreft in de tropische zeeën. Hij had een lengte van 8 meter en woog meer dan twee ton. Do tentoonstelling van Sagreb deed een bod op het dier en het werd op een wagen naar de stad ver voerd. Maar onderweg bezweek het voertuig onder het enorme gewicht. Een vertegenwoordiger van de Llubljana-jaarmarkt, die op weg was om het beest voor zijn stad aan te koopen, trof de expeditie aan, liet de wagen repareeren en liet de visch naar Llubljana brengen. De tentoonstelling van Sagreb doet nu wanhopige pogingen om het beest nog voor zich te winnen, om dat zij per radio aangekondigd heeft, dat het op haar tentoonstelling te bezichtigen zou zijn en reeds duizenden er inlichtingen over hebben ge vraagd. DONDERDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 MA A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Kamermuziek; 11.00 Voordracht door Rob Geraerds; 11.30 Voortzet ting kamermuziek; 12.00 Lunchconcert door „De Min- streels"; 2.30 Voordracht door Elias van Praag; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Overschakeling zender; 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek: 4.45 Radiotooneel voor grootere kinderen; 5.30 Dinermuziek door ICo- vacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportprnatje door II. Hollander; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.25 Kamermu ziek; 8.00 Vaz Dias; S.05 Concert door het Omroen- orkest; 8.30 „Brüderlein Fein". Altwiener Singspiel, in één bedrijf; 9.00 Pianorecital door Eghert Veen; 9.20 Klassiek concert; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Kovaes Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (301.5 MA K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Leger des Heils-kwartiertje; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 K.R O.-orkest 1.00 Gramofoonmuizek; 1.20 Vervolg lunchconcert; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie hand werken; 3.00 Pianorecital: 3.45 Zenderverzoreing; 4.00 Bijbellezing: 5.00 Cursus handenarbeid: 5.30 Gra mofoonmuziek; 6.00 Liederenrecital: 7.00 Politiebe richten; 7.15 Causerie: 7.30 Weekoverzicht: 8.00 Strijk orkest; 9.00 Ouderuurtje; 9.30 Harmonieorkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1304 MA 6.30 Gevarieerd concert; 7.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Omroeporkest; 8.35 Idem; 9.30 Duitsch concert; 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL (484 MA 1.30 Populair concert; 5.15 Gramofoonmuziek; 8.20 Symphonie-orkest; 9.35 Idem; 10.30 Gram.-muziek. BRUSSEL (322 MA 1.30 Populair concert; 5.15 Symphonie-orkest; 9.20 Idem; 10.30 Gramofoonmuziek. KAT.UNDBORG (1261 MA 12.20 Concert; 3.20 Idem; 8.30 Symphonic-concert; 10.50 Dansmuziek. HAMBURG (332 MA 1.20 Gramofoonmuziek; 2.35 Gramofoonmuziek; 11.20 Noorsche volksmuziek; 12.20 Dansmuziek. KEULBN (456 MA 12.20 Middagconcert; 4.20 Concert; 7.50 Kwintet. 8.50 Kamermuziek. DAVENTRY (1503 MA 12.20 Concert; 2.20 Tdem; 4.10 Solistenconccrt; 10.20 Concert; 11.15 Dansmuziek. PARIJS POSTE PARÏSÏTTN f313 MA 7.10 Gramofoonmuziek; 8.20 Tusschenspel: 8.30 Lief desduetten; 9.15 Zigcunermuziek; 10.00 Bre*on«che liederen. PARIJS RADIO f1648 MA 12.50 Orkest; 7.05 Gramofoonmuziek; 10.50 Dans muziek. MILAAN f369 M.) 5.30 Populair concert; 6.15 Gramofoonmuziek. ROME (421 M.) 5.30 Vocaal- en instrumentaal concert; 6.15 Gramo foonmuziek; 10.20 Dansmuziek. WEENEN (507 M.) 5.00 Gramofoonmuziek; 7.10 Vioolrecital; 8.50 Popu lair concert; 1L20 Dansmuziek. WARSCHAU f1345 M 4.05 Populair concert; 6.35 Pianorecital; 8J20 Populair concert; 10.40 Dansmuziek; 11.23 Idem.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6