Een verklaring van Oostenrijk moet blijven wat het is. DESTRUCTIE DOOR GEMEENTEN. Om de Lutine-schat. De staking aan de Blikfabriek te Krommenie. Gevaarlijk fietspad. Maasshiis zonder stroom. De ramp van de „Morro Castle KIJKEIl is KO0PETU|C|OE(K Litausch stadje door brand verwoest Muur ingestort Nieuwe overval op trein in China. Dansende koeien. DE DIPLOMATEN BIJ HITTLER. Ook de fiscus kan zich vergissen. Donderdag 13 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9552 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent ibewljsna Inbegrepen. Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. Een andere pleiter in de plaats van Dollfuss voor Oostenrijks onafhankelijkheid. De opvolger van Dollfuss, bondskanselier Schusch- nigg, heeft in de Volkenbondsvergadering van gis ter in een zeer uitvoerige redevoering, die hij groo- tendeels in het. Duitsch uitsprak, doch waarin hij enkele malen bij belangrijke zinsneden zich van de Fransche taal bediende, de verzekering gegeven, dat hij de politiek van Dolffuss zal voortzetten, de on afhankelijkheid van Oostenrijk zal verdedigen en den Volkenbond zijn medewerking voor het behoud .van den vrede ten volle zal blijven verleenen. SCHUSCHNIGG. Schuschnigg begon zijn rede met een warm woord van hulde aan Dollfuss die niet slechts een groot Oostenrijker, doch ook een goed Europeaan was geweest Hierna wees hij op de groots beteekc- nis van de onafhankelijkheid van Oostenrijk voor de Europeesche vredespolitiek. De beteekenis van Oostenrijk kan niet uitsluitend worden beoordeeld naar de oppervlakte, het aantal inwoners en de oeconomische en militaire kracht van het land. Oos tenrijk is een essentieel bestanddeel van de Euro peesche gedachte en is do verbindingsbrug tusschen West- en Oost-, tusschen Zuid- en Noord Europa. De nieuwe Oostenrijksche regecring zal evenals Dollfuss de Oostenrijksche onafhankelijkheid verdedigen en doen eerbiedigen. Hierdoor zal niet slechts het be lang van Oostenrijk zelf worden gediend, doch ook de vrede van Europa. Oostenrijk moet blijven, wat het thans is. Dat is niet alleen in het belang van Oosten rijk zelf, maar van geheel Europa. De veelal gestelde vraag of Oostenrijk inderdaad tiit eigen middelen kan blijven voortbestaan beant woordde Schuschnigg bevestigend. Oostenrijk is le vensvatbaar, mits men het land toelaat te leven en in vrede en rust te arbeiden. Ondanks alle moei lijkheden van het oogenblik en ondanks de inmen ging van vijandelijke krachten is Oostenrijk meester van den toestand gebleven. Oostenrijk heeft niet slechts zijn goeden wil getoond, doch ook de kracht om meester over de crisis te blijven. Schuschnigg gaf hierna nog een overzicht van de ontwikkeling van den buitenlandschen politieleen toestand van Oostenrijk in het afgeloopen jaar waarbij hij den nadruk legde op het feit dat ook het nieuwe Oostenrijk, ondanks het verdwijnen van het parlementaire stelsel en van den strijd tusschen de politieke partijen geen regime van ab solutisme heeft dat volstrekt niet bij den Oosten- rijkschen geest zou passen. Zinspelend op de wan ordelijkheden van Februari en Juli verklaarde Tot 1 Juni 1936 ontheffing van de verplichting. Dc Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeenten, welke nog niet zijn aangeslo ten bij een destructor of nog niet zelve voor zien in de destructie, ontheffing verleend van de verplichting tot destructie tot 1 Juni 1936. De werkzaamheden vorderen snel. De werkzaamheden bij de Lutifte hebben een vlot verloop. Gisterenavond had de toren bijna de klei laag bereikt, waaronder de Lutine zich bevindt. Zoo dat men spoedig met. de opruimingswerkzaamheden hoopt te kunnen becrinnen en men op de plaats kan komen, waar men denkt dat het goud zich zal be vinden. Schuschnigg hier niet in te willen treden, noch in een onderzoek naar de herkomst der wapenen der oproerlingen. Hierna sprak Schuschnigg over de economische crisis, waarbij hij het stelsel van au tarkie scherp veroordeelde. Sprekend over de toekomst, verklaarde Schusch nigg met een zinspeling op Hitler's woorden over het duizendjarig nationaal-socialistisch rijk, dat hij overtuigd is, dat geen enkele politieke vorm er aanspraak op kan maken voor alle tijden te gel den. Ieder geslacht zal zijn eigen bestuursvor men moeten vinden. Oostenrijk gelooft aan de noodzakelijkheid van de gemeenschap der volkeren. Ondanks allo moeilijkheden moet. in het streven hiernaar worden volhard. Schuschnigg eindigde met het uitspreken van den wensch, dat alle staten aan Oostenrijk hun moreelcn steun zouden blijven ge ven; de zoogenaamde Oostenrijksche gemoedelijk heid is in waarheid niets anders dan een onuit roeibaar optimisme. Schuschnigg wilde dus als slot woord uitspreken zijn vast vertrouwen in de over winning van de gedachte der internationale samen werking en van den wereldvrede waarvan de Vol kenhond het symbool is en dat boven de zorgen van den dag het vertrouwen hoog houdt in de ver zoenende macht van de menschelijke gemeenschap. Voorloopig opgaheven. In de gistermiddag te Krommenie gehouden ver gadering van stakers aan de Ver. Blikfabrieken al daar, welke vergadering door ruim 500 personen was bezocht, is op voorstel van de stakingsleiding met algemeene stemmen besloten de staking, die thans reeds ruim drie weken duurt, met ingang van gister op te heffen, in afwachting van de door de directie toegezegde onderhandelingen over een herziening der looncn. Verwacht wordt, dat deze on derhandelingen niet langer dan een week zullen duren. Geëischt wordt, dat daarbij een delegatie uit de stakingsleiders aanwezig zal zijn. Unaniem werd besloten, dat de stakingsleiding als personeelscom missie zal blijven bestaan en dat een Zaterdag 22 September a.s. te houden personeelsvergadering zal uitmaken, of de voorstellen der directie al aof niet aanvaardbaar zijn. Bakker, die naast de spoorlijn fietste, door den goederentrein gegrepen. Lin kerarm verbrijzeld. Te Hclvoirt is de 30-jarige bakker van Iersel aan den dood ontsnapt, meldt de „Bossche Crt." Terwijl hij met een groote mand op dc fiets op een voet paadje langs de spoorlijn reed, werd hij door een hem achterop rijdenden goederentrein gegrepen en tegen de rails geslingerd met het gevolg, dat do linkerarm boven den pols werd verbrijzeld. Daar het donker was heeft het eenigen tijd geduurd voor men.het gebeurde bemerkte. Dr. van Oirschot uit Helvoirt, die toen spoedig ter plaatse was. verleen de de eerste hulp, waarna het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Bosch werd overgebracht. Daar moesten de ver pletterde hand en onderarm worden geamputeerd. De man maakt het thans redelijk wel. Tengevolge van een ontploffing ln het electriciteits-station. Gisterenmiddag werd Maassluis opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat in het electriciteits- station aan den Noorddijk een ontploffing had plaats gehad. Een olieschakelaar was uit elkaar gespron gen en dit geschiedde met zulk een geweld, dat de deuren uit de sponningen werden geslagen. Ook ver der werd vrij groote schade aangericht. Persoonlijke ongelukken vielen evenwel niet te betreuren. Een grooter inconvenient was intusschen, dat Maassluis absoluut zonder stroom zat. Terstond is men begonnen de noodige voorzieningen te treffen om dit ongerief te verhelpen en zoodoende heeft men weten te bereiken, dat voor het grootste gedeelte gisteravond reeds alles weer in orde was. Een overzicht van den bouw van den krulter „De Ruyter^ op de werf by Wilton-Feyenoord te Rotterdam 99 Critiek op de bemanning Aantal dooden volgens de jongste opgaat 135. - Brandstichting door commu nisten. De hoofdmachinist van de „Morro Castle" het door brand verwoeste Amerikaansche passagiersschip, heeft aan de commissie van onderzoek verklaard dat men alle passa giers had kunnen redden. De ramp heeft volgens de laatste gegevens den dood van 135 menschen veroorzaakt Uit het onderzoek is gebleken, dat er ten minste een reddingsboot met enkel leden der beman ning vertrokken is. Daar zijn verklaringen in strijd waren met die van den chef-marconist is de tweede mar conist in hechtenis genomen; hij schijnt het S.O.S. sein te laat te hebben uitgezonden. De chef-marconist gehoord. Gister is voor de commissie van onderzoek Rogers. de chef-marconist gehoord. Hij verklaarde dat hij volle dertig minuten na het uitbreken van den brand pas opdracht had gekregen het hulpsein uit te zenden. Hij deed dat tusschen 3.25 en 3.30 's nachts. De radio-cabine stond toen al vol verstikkenden rook en laaiende vlammen. „Ik bleef het S.O.S. sein uit zenden. met een vochtigen handdoek om het hoofd. Ik voelde dat mijn voeten brandden. Een van de mar conisten hielp mij daarop bij het afgaan van de trap. Rondom mij woedde het vuur: het was een ver schrikkelijk gezicht. Ik hoorde Warms (den tweeden officier) opdracht geven het eerst de vrouwen te red den." Rogers deelde verder mee. dat er tevoren een sta king onder de marconisten was geweest, van wie er twee een protest hadden opgesteld tegen het h.i. slechte voedsel aan boord. Zij trachtten voor dit protest handteekeningen onder de bemanning te ver zamelen. Rogers voegde aan zijn verklaringen nog toe dat kapitein Wilmott een week geleden zich had be klaagd over Alagna, een der twee ontevreden mar conisten. Hij had dezen een opruier genoemd en ge zegd dat hij weigerde zijn bevelen te gehoorzamen. Hij zou hem dan ook te New York gedaan geven. Reuter seint nader uit New York: Alagna, de in hechtenis genomen marconist, is gis teren voor de „groote jury'' geleid, welke met ge sloten deuren de zaak onderzoekt. Verklaring van een oud-brandweerman, die zich onder de passagiers bevond. Een oud-lid van de New Yorksche brandweer, die zich als passagier aan boord van de „Morro Castle'' bevond, is door de commissie verhoord. In een interview verklaarde hij dat de bemanning onbekend was met de elementairste voorschriften bij het blusschcn van een brand en dat de discipline onder de bemanning slecht was, dat niemand de pas sagiers instrueerde hoe zij in de reddingsbooten moesten plaats nemen en hoe zij overboord moesten springen; nu sprongen zij allen over elkaar heen. Hij zag 15 personen de reddingsgordels verliezen om dat zij die niet wisten om to doen. Volgens hem was de brand veel eerder uitgebroken dan de tijd dio door de officieren aangegeven werd. Reeds om kwart voor een rook hij brandlucht. Het hoofd van de havenpolitie te Havanna heeft verklaard overtuigd te zijn dat men to doen heeft met brandstichting door communisten, wier terreur daar zeer hevig is. Naar zijn meening is de brand gesticht door een der opvarenden, dio brandbare stoffen in het bagageruim verborgen had. Het lijk van kapitein Willmott gevonden? Ambtenaren van het departement van justitie heb ben gisteren het nog brandende wrak van de Morro Castle bezocht. Zij hebben aan boord een lijk gevon den dat naar zij meenen, dat van kapitein Wiilmott is. Het zal van boord worden gehaald. Zij hebben ook naar de scheepspapieren en andere documenten gezocht. President Roosevelt wenscht maatrege len ten aanzien van onbrandbare scheeps inrichtingen. New-York. Roosevelt heeft uiting gegeven aan den wensch dat het congres een wet zal aannemen waardoor het gebruik van brandbaar hout bij den bouw van schepen, bestemd voor passagiersvervoer verboden wordt. Bij scheepsbouw moet het gebruik van onbrandbaar materiaal verplicht worden voor geschreven. Roosevelt verklaarde eveneens dat hij het depar tement van justitie gevraagd heeft oen onderzoek in te stellen naar de communistische bedrijvigheid te New York en te Havanna in verband met de ramp van dc „Morro Castle". Reeds voor driekwart verwoest. Reuter seint Uit Kowno: Het is in het Noorden van Litauen, nabij Telsche gelegen stadje Lucke, staat sedert Dinsdag in brand. Het plaatsje bestaat slechts uit houten huizen. Gistermorgen was het stadje, ondanks het ener giek optreden van alle brandweren uit de naburige plaatsen, reeds voor driekwart verwoest. Ook de Joodsche synagoge is totaal afgebrand. Eerst gistermorgen slaagde dc brandweer erin, het vuur tot staan te brengen. De oorzaak is nog niet bekend. Noodlottig ongeluk te Groningen. Drie personen door de vallende steenen ge troffen Bij de verbouwing van een perceel aan den Wes- tersingel te Groningen heeft gistermiddag een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Terwijl zij een opge- metselden muur stonden te bekijken, zijn do drie besteders van het werk onder dezen muur geraakt, toen deze plotseling instortte. Een hunner kreeg een ernstige hoofdwonde en een kwetsuur aan het hoofd, terwijl de derde een hoofdwonde kreeg. Twee der getroffenen waren bovendien bewusteloos. Nadat eerste hulp was verleend, konden zij echter naar huis worden vervoerd. Door treinbandieten. Moekden: Op de spoorweglijn naar Sipinan hebben Chineesche bandieten een trein tot ontspo ring gebracht en daarna beschoten. Talrijke passagiers werden gedood of gewond. Kortsluiting bleek de oorzaak te zijn. Toen een boer, uit de omgeving van Auckland in Canada zijn koeien wilde gaan melken, begonnen deze beesten zich allerzonderlingst te gedragen. Ze huppelden door den stal heen en weer alsof ze aan het dansen waren. Toen de boer even ophield om zijn tabaksdoos to pakken, die dicht hij een clectri- sche leiding lag, werd het raadsel opgelost. Hij kreeg een flinke electrische schok. Een lek in de leidin-g had dc stal namelijk gcëlectrificeerd en de koeien kregen steeds kleine schokjes. Een electriciën werd gehaald om dc zaak weer in orde te maken, maar het duurde toch verscheidene uren voor men voort kon gaan met melken. DUITSCHLAND ALS BURCHT VAN DEN VREDE. Berlijn: In het paleis van den rijkspresident heeft gister een groote ontvangst plaats gehad van alle te Berlijn geaccrediteerde buitenlandsche diplo maten. Mgr. Orsenigo las, namens het corps diplomatique, een adres van hulde voor aan den „Führer", begroet te hem als het nieuwe hoofd van den staat en sprak den wensch uit, dat de Goddelijke Voorzienigheid de verwachtingen, welke hij voor het heil van zijn va derland koestert, zal verwezenlijken. Hitier hield in antwoord hierop een korte rede, waarin hij dank zegde voor de goede wenschen, wel ke hem in naam van het corps diplomatique waren uitgesproken. „Het is mijn wensch en mijn taak, aldus Hitier, de goede verhouding van Duitschland met de buiten landsche staten te bevorderen en zoo de grondslagen te leggen voor een wedcrzijdsch begrijpen. Ook thans, hecren vertegenwoordigers van vreemde staten, ver klaar ik, dat het mijn streven is, Duitschland tot een vasten burcht van den vrede, te maken. Niet het ge weld leidt tot den vrede, doch het herstel der rechts gelijkheid en de achting voor het werk en de presta ties van ieder ander volk." Maar het bracht den geen voordeel. belastingbetalers Kaapstad (Zuid-Afrika). In drieduizend formu lieren van personeclc belasting, die van staatswege gedrukt zijn, heeft men een ernstige fout ontdekt. Vijfduizend formulieren zijn al naar Kaapstad ge stuurd, terwijl een groot aantal reeds rondgestuurd waren toen de fout pas ontdekt werd. De fout bestond hierin, dat het minium bedrag van belastingplichtigheid 100 te hoog was opge geven. Hoewel dit een voordeel voor de belastingbe talers beteekent, kunnen zij er toch niet van profi- tceren, daar het gedrukte stuk de belastingwetten niet terzijde kan stellen. Het wordt een enorme taak om de correctie mot de, hand aan to brengen, daar de regoering er waarschijnlijk niet de kosten aan zal besteden nu de formulieren te laten herdrukken, want dat zou een belangrijke vertraging in de ver zending van de vorderingen betcekencn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1